DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landbouwproblemen op CBTB-vergadering in midden-Italië Leven van twaalf miljoen kinderen wordt bedreigd door gebrek aan eiwit China waarschuwt Amerika ISRAEL: GEEN REACTIES OP MEMORANDUM JARRING Ramp in Zuidslavische spoortunnel - 34 reizigers omgekomen Olie-overeenkomst Vrouw in Bijlmermeerflat doodgestoken Weer aardschok bij Los Angeles Tito in Egypte Aardschokken Gegevens van de volks- en woningtelling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20826' WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit nummer: ASSISI, 12-2. In de stad Assisi in Midden-Italië zijn vrijdag twee aardschokken gevoeld, die enkele historische gebouwen hebben be schadigd. Zij volgden op een kleine aardbeving, die de stad de avond tevoren trof. Assisi ligt honderd kilometer ten noordoosten van het stadje Tusca- nia, waar vorige week 21 mensen bij een aardbeving het leven verloren. De schade in Assisi door de aard schokken van vrijdag is gering. Het zijn voornamelijk twee oude palei zen en een kasteel die enige schade leden. ROME, 13-2. Ilct leven van ruim 12 miljoen kinderen beneden de vpf jaar, die in de onderontwikkelde landen leven, wordt door eiwitgebrek be dreigd, zo heeft een groep deskundigen die zich in Rome beraadt over het tekort aan eiwit in diverse landen, bekendgemaakt. De groep liet voorts weten dat bovendien nog zeventig miljoen kinderen van deze leeftijdsgroep duidelijke symptomen van eiwitgebrek vertonen. De groep deskundigen wordt bij dit werk gesteund door de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. en het UNICEF, het kinder noodfonds van de volkerenorganisatie. Noordvietnamees blad: „Wij staan gereed" HONGKONG, 13-2. De Noordviet- namese strijdkrachten en het volk staan gereed om een Amerikaanse aanval op ons land af te slaan en de vijand te vernietigen. Dit schrijft het Noord Vietnamese legerblad „Quan Doi Nhan Dan" n. a.v. de situatie in Indo-China. Volgens het blad zijn er nog meer Amerikaanse militairen samenge trokken nabij de Noordvietnamese grens. Jarring heeft Israël en Egypte naar verluidt een aantal suggesties gedaan en opheldering gevraagd op sommige punten. In Cairo is meege deeld dat Egypte zijn antwoord heeft opgesteld en spoedig aan de V.N.-di- plomaat zal meedelen. President Tito van Zuid-Slavië is zondag in Cairo aangekomen voor een bezoek van een week. Hij zal met zijn Egypti sche collega Sadat besprekingen voe ren over het Midden-Oosten. Naar verluidt heeft Tito boodschappen over de crisis ontvangen van presi dent Nixon en de Britse premier Healh. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco beeft zondagavond in een interview voor de Amerikaanse televisie ver trouwen uitgesproken in Jarring. De V.N.-bemiddelaar handelt strikt in overeenstemming met hel zeer ruime mandaat dat hem dooi de Veiligheidsraad is verstrekt, zo antwoordde Sisco op vragen over Israëlische klachten dat Jarring zijn boekje te buiten was gegaan door Is raël en Egypte een lijst vragen over de bepalingen van een regeling voor te leggen. De Zweedse diplomaat richtte zich nu op de kern van het geschil, geen der partijen kon ver wachten het maximum te krijgen en de besprekingen hadden nu een sta dium bereikt waarin „enkele pijn lijke besluiten dienen te worden ge nomen". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Als gij u een vrouw wilt J kiezen vertrouw dan meer op f t uw oren dan op uw ogen! t J JERUZALEM, 14-2. Israël heeft volgens waarnemers in Jeruzalem besloten, niet te antwoorden op het recente memorandum van V.N.-be middelaar Jarring voordat Egypte zegt of het bereid is vrede tc sluiten. Het Israëlische kabinet vergaderde zondag tweeeneenhalf uur, maar na afloop werd slechts een nietszeggend kort communiqué uitgegeven, waar in stond dat minister van buiten landse zaken Eban verslag uitbracht over politieke aangelegenheden, waaronder de contacten met Jarring. Israël zal ..de koers blijven volgen, ingeslagen bij de hervatting van am bassadeur Jarrings missie, begin ja nuari 1971". zo werd eraan toege voegd. SERAJEWO, 14-2. In een spoor tunnel bij Zenica in de Zuidslavische deelstaat Bornië zjjn zondagochtend vroeg zeker 34 treinreizigers in een hel van rook en vuur om het leven gekomen. Ongeveer 115 mensen raakten gewond, van wie 6o ernstig. De ramp speelde zich af in de Vrandoek-tunnel, die anderhalve ki lometer lang is. Op driehonderd me ter van de uitgang brak brand uit in de elektrische installatie vna de dies- sellocomotief, waarna het vuur dooi de sterke luchtstroom razendsnel oversloeg op de zeven wagons erach ter. Daarin zaten circa 200 passagiers voor het merendeel arbeiders op weg naar de ijzer- en staalfabrieken en de mijnen van het industriecentrum Zenica. Do meesten wisten zij het deels gewond en half bedwelmd, de TEHERAN, 14-2. Na een maand van harde onderhandelingen hebben de grote internationale oliemaat- schappüen en zes landen rond de Perzische Golf zondag een overeen komst gesleten waarin de prijsstruc tuur voor de ruwe olie uit die lan den wordt geregeld. Het akkoord heeft een looptijd van vijf jaar, voorziet in een verhoging van de officiële richtprijzen met 35 dollarcent per barrel (ongeveer drie kwart Nederlandse cent per liter) ruwe olie en bepaalt dat de lijstprij- zen met het oog op de inflatie jaar lijks zullen worden verhoogd. Op het ogenblik bedragen de lijstprijzen 1,65 tot 1.80 dollar per barrel. Marihuana-oogst in Zuid-Afrika vernietigd DURBAN, 13-2. De Zuidafrikaanse politie heeft in een afgelegen vallei van de provincie Natal een clande stiene marihuana-oogst van meer dan duizend ton vernietigd. Dit is vrijdag van officiële zijde in Durban vernomen. Het was de grootste opperatie op dit gebied die ooit in Zuid-Afrika is uitgevoerd. De waarde van de ver nietigde oogst wordt geschat op meer dan 500 miljoen gulden. Zuid-Afrika wordt beschouwd als één van de belangrijkste marihuana verbouwende landen. Telegram voor Nederlandse schaatsploeg van koningin en prins DEN HAAG, 14-2. Koningin Julia- na en prins Bernhard hebben zon dagmiddag zodra bekend was, dat Ard Schenk de wereldtitel had ver overd en Kees Verkerk als derde in Gotenburgh was geëindigd, een lang telegram naar de zo succesvolle Ne derlandse schaatsploeg gestuurd met de hartelijke gelukwensen. PEKING. 13-2. - China zal „alle passende maatregelen" nemen om de drie volken van Indo-China volle steun cn bijstand te verlenen in de str(jd tegen de „Amerikaanse agres sors cii hun loopjongens". uitgang van de tunnel te bereiken. Men houdt er rekening mee dat het dodencijfer nog zal stijgen. Door de enorme rookontwikkeling en de hitte waren reddingsploegen zondagavond nog niet tot het midden van de tun nel gevorderd. Nationale rouw In Zuid-Slavië is nationale' rouw afgekondigd. De treinbestuurder en zijn assistent zijn hangende het on derzoek in hechtenis gesteld. Verwachting tot dinsdagavond: Buien Meest zwaar bewolkt met enktle re gen-, hagel- of natte sneeuwbuien; krachtige af en toe harde wind tus sen zuidwest en west; minimumtem peraturen van 4 tot 0 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 5 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: I tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.55. Maan op onder 9.19. Laatste kwartier: 18 febr. (13.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 febr. 6.28 v.m. 18.50 n.m. BROUWERSHAVEN 16 febr. 6.24 v.m. 18.38 n.m. Doodtij: 20 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie-activiteit op de oceaan is de afgelopen dagen aan zienlijk toegenomen. Zo drong maan dagmorgen het front van een diepe depressie bij Schotland naar ons land op, wat met regen en een langs de kust van tijd tot tijd stormachtige wind gepaard ging. Elders in Europa is het weer, tengevolge van de diep het continent binnengedrongen wes tenwinden, wisselvallig en zacht. Alleen in Rusland, waar een hoge- drukgebied boven de Oeral het ver der opdringen van de zachte lucht belet, komt vorst van betekenis voor. Het vriest in deze gebieden 15 tot 20 graden. Een depressie kern trekt naar de Noordzee. De koude onsta biele lucht dringt hierbij tot ons land door, zodat het dinsdag wisselvallig weer zal zijn met af cn toe buien. Burpeméester H. P. Everwijn spreekt amazones en ruiters toe na afloop van het traditionele Strarijden. dat zaterdag te Renesse werd gehouden. (Foto: Zierlkzeesche Nieuwsbode). Dit heeft de Chinese regering za terdag meegedeeld in een verklaring waarin de door de Amerikanen ge steunde Zuidvietnamese inval in Laos scherp wordt veroordeeld. „Laos is e«yi buurland van China De agressie van het Amerikaanse imperialisme tegen Laos vormt ook een ernstige bedreiging voor China Het Chinese volk zal daar absoluut niet onverschillig onder blijven", al dus de regeringsverklaring, die dooi het persbureau Nieuw-China is ver spreid. AMSTERDAM. 14-2. In het flat gebouw Hofgeest in de Bijlmermeer in Amsterdam is zondagavond om streeks kwart over zeven de 52-ja- rige mevrouw A. de Vreugd na een ruzie met de 49-jarige E. O., die bij haai inwoonde, met een broodmes doodgestoken. De man is gearres teerd en heeft tegenover de politie bekend. Kabouters doen mee aan Kamerverkiezingen UTRECHT, 13-2. Op een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van een aantal „Kabouter-groepe ringen", die zich verenigd hebben in het „Kabouter Actiecentrum Neder land", is besloten deel te nemen aan de komende Tweede Kamerverkie zingen, aldus heeft de woordvoerdre van het actiecentrum meegedeeld. De kandidatenlijst, waarop twintig na men zullen staan, wordt aangevoerd door het Haagse Kabouterraadslid Caspar Schukinck Kool. Twee vissers verdronken NIEUWKOOP, 14-2. Zateidagmid- dag is op de Zuideinderplassen bij Nieuwkoop een roeiboot door de ster ke golfslag met water volgelopen en gezonken. De 3 inzittenden, die na een vispartij huiswaarts keerden, moesten zwemmend de wal bereiken. Gehinderd door hun zware kleding, slaagden twee hier niet in en ver dronken. Het waren de 33-jarige P. S. Kou- wenhoven en 23-jarige J. Kouwen- hoven, broers afkomstig uit Rotter dam. De derde man kon nog op tijd worden gered. Inbrekers maakten voor 75.000,— buit aan Perzische tapijten TILBURG, 14-2. In het weekeinde hebben inbrekers voor ongeveer 75 duizend gulden Perzische tapijten ge stolen uit een handel in antiek en kleden aan de Nieuwstraat in Til burg. Het binnendringen van het ge bouw waarin men bezig is met ver bouwingen, was niet al te lastig, om dat een deel van de schutting aan de achterzijde van het pand in verband met het werk was verwijderd. Een 66-jarige schipper, J. C. Meeuwsen, die bij de vrouw op be zoek was, kreeg een steek van O. in een. arm. De vrouw,N volgens de politie een ex-prostituee, werd door de schip per badend in haar bloed in de bad- cel gevonden. Hij alarmeerde de po litie, die O., een man zonder beroep, arresteerde. De schipper zat bij de vrouw in de kamer, toen O. verscheen, die een klein jaar bij de vrouw inwoont. Er ontstond een ruzie en er werd ook gedronken. Gp een bepaald moment verlieten O. en de vrouw de kamer en gingen de gang op. Toen O. alleen terugkeerde, riep hij tegen de schip per „jouw steek ik ook dood" en gaf hem een steek in een van zijn armen die niet ernstig bleek te zijn. De schipper ging daarna op zoek naar de vrouw die hij in de badcel vond. LOS ANGELES, 14-2. Een nieuwe aardschok heeft zondagochtend vroeg in het gebied van Los Angeles vrees doen ontstaan voor verdere beschadiging van de Van Norman- dam, die al zoveel te lgden had van de aardbeving van vorige week dins dag. Een haastige inspectie bracht ech ter geen nieuwe schade aan het licht. Vrijdag mochten 80.000 bewoners van het gebied beneden de dam naar hun huizen terug, nadat men een hoeveelheid water uit het stuwmeer had laten lopen. De aardschok van zondagmorgen had een kracht van 3.9 op de Rich- terschaal tegen de beving van dins dag 6.4. Het dodencijfer is inmiddels tot 62 gestegen. Onder het puin van het oudstrijdershospitaal in Sylmar heeft men nog het lijk gevonden van een vrouwelijk personeelslid. CAIRO, 14-2. President Tito van Zuid-Slavië is zondag in Cairo aan gekomen voor een bezoek van een week. Er staan belangrijke politieke besprekingen over het Midden-Oos ten met president Anwar Sadat op het program. De vorige maal dat Tito Cairo bezocht was in februari van het vorige jaar, toen president Nas ser nog leefde. Bij de westrijd te Götenburg tijdens het afgelopen weekeinde, werd Ard Schenk wereldkampioen schaatsenrijden. Aanwijzigingen waren al zijn in dividueel winnaarschap van de vijflandenwedstrijden te Oslo. Zegevierend als hiér, stond hij ook gisteren op het erepodium. DEN HAAG, 13-2. „Alle omslag- kaarten met namen en adressen die nen vóór 1 maart 1974 te zijn ver nietigd". Aldus minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken in de Tweede Kamer. Het Volkstellings- besluit zal in deze zin worden ge wijzigd, omdat enige Tweede-Kamer leden hadden aangedrongen op gro tere waarborg voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De omslagkaarten met namen en adressen zullen - zo is thans beslist - voorlopig bij de gemeenten worden bewaard. Oorspronkelijk zou het ge hele setje kaarten naar het C.B.S. worden gezonden. De naam- en adi'eskaart zal nu van de rest van de kaartenset worden gescheiden, zo dat het C.B.S. zonder de hulp in te roepen van de gemeenten, niet zal kunnen weten welke gegevens bij wie behoren. Aan de gemeenten zijn tot dus verre nog geen instructies gegeven wanneer en op welke wijze deze naam- en adreskaarten dienen te worden vernietigd. Dr. J. Ch. W. Verstege, directeur- generaal van de statistiek, wilde des gevraagd geen antwoord geven op de vraag op welke manier de ongeveer vier miljoen omslagkaarten van de volks- en woningtelling zullen wor den vernietigd. Dr. Verstege wilde deze informatie over vernietiging niet geven, omdat „openheid wel eens in het huidige stadium in het tegen deel kan gaan verkeren". Het Neder landse volk is niet rijp' voor open heid, aldus de directeur-generaal van de statistiek en heeft ons gedwongen tot geslotenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1