Rentewijziging op vaste-termijn spaarrekeningen 7k% 'k% Vondsten in Oosterschelde heel belangrijk Nederland in 1970 dik in rook J DEN H A AG. 11-2. De Nedcr- J landers hebben vorig jaar weer meer gerookt dan in 1969, toen f een vrij forse daling van het f tabaksaanbod op de Neder- f landse markt optrad. Gere- kerid naar de produktie vol- gens afgeleverde banderollen, kwamen op cle Nederlandse markt 1058 mhi. sigaren die per 1000 stuks 3 of meer kg. wegen. In I960 was dit 955 min. J stuks en in 196S kwamen 1096 J min. sigaren van deze catego- rie op de markt. Het aantal overige sigaren, voornamelijk de zg. cigarillos, ivas vorig 5 jaar 354 min. (1969: 342 min. en 1968: 403 mnl.), zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu- reau voor de Statistiek. Bijna 18,7 miljard sigaretten zijn op de mark tgebracht tegen 16,3 miljard in 1969 en bijna 18,5 f miljard in 1968. De cijfers voor i het aanbod van kertfabak lui- den 11,8 min. kg., 11,7 min. kg f en 11,9 min. kg.'Per hoofd van t de bevolking waren beschik- baar 81 gewone sigaren en 27 f cigarillos e.d. (1969: 74 en 27). r Gerekend naar de hoeveelheid f die op de markt is gekomen r konden per hoofd van de be- volking 1433 sigaretten gerookt r worden (1263) en 0,91 kg. kerf- t tabak (0,91). i VOOR DE VROUW IJ kunt niet alles welen PLANTEN HEBBEN LUCHT NO DIG. Ook planten zijn levende we zens en hebben geregeld lucht no dig. Daarom moeten we 's avonds als het benauwd is In de kamer, of als er veel rook hangt, even een raam openzetten. Echter niet zo, dat de planten op de tocht staan, want daar kunnen ze helemaal niet tegen. Ook kunnen daardoor ge makkelijk luizen op de planten ko men. PAS OP KNIKKEN EN KNOPEN in uw elektrische leidingen en snoe ren! Op die plaatsen breekt of slijt de isolatie van beide aders, het ko per maakt contact- en het gevolg is kortsluiting én ontstaan van brand. Het zelfde kan gebeuren als u stekers aan het snoer uit con tacten trekt. ROESTVLEKKEN UIT KLEDING VERWIJDEREN. U kunt de vlek ken boven kokend water 771 tie stoom houden, dan met zuringzout inwrijven en daarna verscheidene uren uitwassen. Een ander middel is de vlekken boven kokende thee houden en met citroensap bedrup pelen. Na enige tijd wast u de stof dan uit. IS UW GEKOCHTE VIS VERS- Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kiewen, een friss" reuk, een strakke huid en stevig vlees. ALS U WILT VOORKOMEN, dat uw ellebogen gauw door de mouwen steken, zet dan na aanschaffing van nieuwe kleren een rondje fla- nlel op die plek aan de binnenkant. WANNEER IJ CAKE MAAKT, maak 'dan een holte in het midden van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het middengedeelte gelijk ge komen zijn met de randen. Jongeman „hangt zich op" in Tweede Kanier DEN HAAG, 11-2. Een tot nu on bekend gebleven jongeman heeft donderdagmiddag in de Tweede Ka mer enige opschudding veroorzaakt. Bijna aan het einde van het kamer debat wierp hü namelijk enkele pamfletten vanuit de voorzitters- lege naar beneden om daarna zelf te gaan hangen aan een touw, dat hy had vastgemaakt aan de ballustrade van de loge. Dit luguber optreden was voor waarnemend kamer-voorzitter freu le mr. C. W. I. Wittewaall van Stoetwegen aanleiding tot schorsing van het debat voor enige tijd. De jongeman in kwestie, die het touw had vastgemaakt aan èen om zijn middel gegespte heupgordel, werd door toegeschoten agenten en kamér-bodes weer naar boven ge haald. Tegen hem werd porces-ver- baal opgemaakt en hem zal ver moedelijk verstoring van - de open bare vergadering van de Tweede Kamer ten laste worden gelegd. Hierover geeft het wetboek van strafrecht nadere aanwijzingen. De betrokkene, die zich eerder op de dag had uitgegeven voor verslag gever van een noordelijke courant, wilde protesteren tegen het vrijdag te beginnen proces tegen hen die be- troken waren bij de sabotage-daden op 12 oktober van het vorige jaar in Assen, waar een aantal militaire voertuigen werden onklaar gemaakt. heeft brand gewoed en voor de Per zische kpnipg uit de optlheid Sarda- napalus gebeurde het bijna, dat „de geschiedenis zieh herhaalde". De legende gaf Sardanapalus, die in de negende eeuw voor Christus leefde, opdracht, hem, zijn harem en (andere) schatten gedurende het be leg van Ninive op een enorme brand stapel te verbranden. Dankzij het snelle pptreden van de brandweer overkwam dit hem en zijn gezellinnen echter geen tweede keer, ofschoon wel een brandweer man verwondingen opliep. Schat ontdekt in Australië PERTH, 11-2. Twee mannen l' ,1 uil Perth die donderdag uit het afgelegen noorden van west- ,i Australië naar deze stad zijn ,i teruggekeerdhebben ver- f ,i Idaard te weten waar in dit f 1 1 gebied diamanten verborgen worden gehouden die miljoe- ,i nen guldens waard zijn. De diamanten maakten deel uit van eeh zending ter waarde ,i van ruim 2,4 miljoen gulden 1 die in de laatste wereldoorlog ,i met een Nederlandse DC-3 (i naar Australië werd gevlogen. 1 1 Het toestel werd neergescho- 1 1 ten door Japanse jagers en 1 I stortte neer, in de baai van 1 II Carnot op 40 mijl ten noorden |i van Broome. Tot nu toe heeft j 1 men maar ruim 160.000 gulden 11 (i aan diamanten teruggevonden, 1De twee mannen uit Perth - 0 de 29-jarige Johan Wright en 0 de 21-jarige Ronald Sirpmons <1 - zeiden dat dè rest door in- 1 0 boorlingen verborgen is en - P verborgen zal blijven tot is ko- 1 11 men vast te staan wie de wet- tige eigenaar is. „Wij hebben I1 de Nederlandse consul ver- 11 zocht uit te zoeken of de oor- 1 1 spronkelijke eigenaar nog leeft 1 ert opgespoord kan worden, al- l P dus Wright, „wij rekenen dan 1 1' op een percentage als beloning voor de ontdekking". COLIJNSPLAAT, 11-2. De oud heidkundige vondsten in de Ooster schelde vooj- C'olijnsplaat zijn deze week piet alleen overvloedig maar oojt waardevpl gebleken. De expeditie met hel vissersvaar tuig Tholen (5 van schipper Kees- Bout, waaraan deskundigen van het Rijksmuseum voor oudheden te Lei den medewerking verlenen, heeft de vondsten van donderdag reeds ruim 140 hele en fragmentarische al- taarstulcen opgeleverd. Donderdag werden ondermeer op gehaald een gaaf altaar van Tibe rius Gtlinius Frexuens uil Keulen, met op de zijkant een afbeelding van een gevleugelde Amor die op een zeemonster reist, een altaar van de ex-slaaf Marinus, vrijgelatene Lucius Arisenius die handel dreef met Britlannië en een stuk aarde werk, een bouwfragment van de tempel, die toegewijd was aan de go din Nehalennia. 'Advertentie Brand in wassenheeldennniseuni NEW YORK. In het Ripley was senbeeldenmuseum in New York Wegens de aanhoudende algemene daling van de rentestand, hebben wij met ingang van 15 februari 1971, de rente op onze 3,4 en 5-jarige vaste-termijn spaarrekeningen als volgt vastgesteld: voor tegoeden met een vaste termijn van 3 jaar voor tegoeden met een vaste termijn van 4 of 5 jaar NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK WUKNSKI, Ticcc personen kwnmri, avond, waarschijnlijk ten gevolge va ilii Urêlfölfhclcjc nnn de fïnmatorslraat in Woenscf. Het fabr brandde geheet uit. in de vlammen om torn woensdag- luswerkzaamhedenbrand uilbrak in ksgebouwtje Proces in Lissabon LISSABON, 11-2. In Lissabon js donderdag een proces begonnen te gen tien Portugezen, onder wie epp priester, die beschuldigd worden van hulpverlening aan de „Volksbewe ging voor de bevrijding van Angola", De verdachten, van wie er zes ver bonden waren aan de universiteiten van Lissabon of Coimbra, waren in april Van het vorige jaar aangehou den. Vojgfens de aanklacht is het Volksfront een illegale organisatie, die op gewelddadige wjjZe Angola wil losmaken van Portugal, NIEUWE JEUGDSPAARWET DEN HAAG. 11-2. De Tweede Ka- mer heeft donderdagmiddag een nieuwe jeugdspaarwet goedgekeurd. Herziening van de bestaande rege ling op dit terrein werd noodzakelijk geacht, omdat in de praktijk geble ken onvolkomenheden een belemme ring vormen voor een juiste en een voudige uitvoering. De wijzigingen betreffen onder meer de uitbetaling van de spaar- premie, een Verruiming van de mo gelijkheid tot toekenning van een premie in geval van huwelijk en de berekening van het premietegoed. KERKNIEUWS Geslaagden Theologische Hogeschool te Kampen Gereformeerde Kerken Aan de Theologische Hogeschool te Kampen zijn voor het kandidaats examen geslaagd de heren C. v. 't Riet, Terschelling en J. de Vries. Kampen. Voor scmi-kandiaat examen: L. J. Koffcman, Nijkcrk; G. Herkema, I.JsscImuidcn; A. v. d. Waal, Zwolle. Voor het prop. examen: C. Corpo- raal, Sexbierum: H. Hessels, Assen; C. Jager. Kampen; D. A. Meijer, Ro den; G. M. A. Schaafsma, Utrecht. LONDEN. Naar Amerikaans voorbeeld heeft ook de Britse modeontwerper Norman Martinelle, de „hot pants" in zijn collectie voor de komende lente en zomer opgenomen. Op de foto zijn model Errol Flgnn", uitgevoerd in beige suède. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 14 FEBRUARI. NED. I. De eucharistieviering komt vanmorgen uit de parochiekerk van de Heilige Martinus in Twello. In het middagprogramma voornamelijk de schaatskampioenschappen uit Gö- tenburg met in de pauze de vaste zondagmiddagprogramma - onderde len, zoals journaal, iceekjournaal, verkeersinformatie, The Borderers en een aflevering van Openbaar Kunstbezit. In het avondprogramma de Fabeltjeskrant ën een aflevering van Woorcl voor woord. In Zingend geloven zien we een reportage uit de Andreas kerk te Leidschendam. Scholieren zingen er met hun ouders Om half acht een show rond Conny Vink. Hierna een optreden van de Engelse groep Colosseum, die niet zo erg veel aandacht krijgt, maar van avond toch ook aan de beurt komt. Aansluitend op het journaal Een oog in de hand". Ditmaal de bekende driehoeksverhouding. Het hoofdper soontje is getruowd geweest met een zekere Walter, die plaats moet maken voor Eric. Op een zekere dag komt Walter nog eens langs. Van het etentje dat dan volgt wordt een ver slag gegeven en de nodige spannin gen ontstaan. Na een reportage vna het Promenadeorkest de Bond zon der naam met een film van Manus van der Kamp, getiteld „U en ik een nummer NED. II. Na de Fabeltjeskrant een nieuwe, wellicht spannende, afleve ring van de Vrijbuiters. In deze af levering die getiteld is „De geheim zinnige priesterreikt Engeland het stadje Spartica de helpende hand in De rol van kolonel Bucher wordt niet alleen belangrijker maar ook meer openbaar. Studio Sport en Pa- noramiek gaan vooraf aan een nieu we aflevering van cle Dubbeldek kers. Geiceldige problemen in de vorm van een hondje dat Arthur krijgt .Olive is er blij mee maar Ar thur moet er niets van hebben. Er komen verwikkelingen, maar zel/s het hondje geen brood van lust. Aan sluitend op het tweede deel van Stu dio Sport een dokumentaire over de hart- en vaatziekten. Talrijke des kundigen verlenen hun medewer king aan dit programma. MAANDAG 15 FEBRUARI. NED. I. Na de Fabeltjeskrant en hel journaal, Dier en vriend, waarin ditmaal aandacht aait. paard en rui ter. Tot hel journaal en weerover- zicht van acht uur Zo vader zo zoon. Na hel journaal een aflevering van Please Sir. Het verhaal draagt de merkwaardige naam Spreken is zil ver, preken is goud". Er wordt op de school een epreekwedstrijd gehouden. De jongens en meisjes van 5c moe ten twee minuien het woord voeren. Hel gaat niet makkelijk omdat cle gastspreker er heel andere denkbeel den op na schijnt te houden. Dip gast is nl. priester. In de. serie Gehaven de steden worden de havens van Rotterdam en Londen met elkaar vergeleken. Terwijl de Nederlandse havenstad de uitbreidingen nauwe lijks aan kan sukkelt Londen met een achteruitgang. Merkwaardige ver schillen dus. De rest van de avond is voor „In het voorbijgaan" en het laatste nieuws. NED. II. Na het journaal en de Fa beltjeskrant hei Internationaal Agra risch nieuws. In Coronationstreet heeft Valeri een geheimpje samen met de nieuweling in deze omgeving Alan Howard. Iedereen wil graag weten wat er aan de hand is. Na het journaal de vertolking van het at oude programma Klatergoud, zij het niet in helemaal de oorspronkelijke versie. Hoofdpersoon Gilles bemoeit zich met de platenindustrie en wil dolgraag een tophit lanceren, die hem geld in het laadje zal bezorgen. Het toeval helpt hem als hij steeds door klanten van een slager wordt opgebeld. Hij stooft die figuren een lelijke kool waarna de slager boos is. Het zoontje van Gilles blijkt talent te hebben en wil de showbusiness in. Hij wil hem een handje helpen in de hoop dat er toch geld in hel laadje komtzij het niet door een tophit. Na de aktualiteiten met Achter het nieuws, een satirisch toneelstuk van een Pools akteur, dat vorig jaar door de Nederlandse Comedie werd opge voerd. Het handelt over een man die op een verlaten eiland terechtkwam. Van cle andere schipbreukelingen trekt hij zich niets aan en probeert zich :o goed mogelijk aan te passen. Totdat hij een koekje van zijn eigen deeg krijgt en dan vindt hij de dood in de zee, waarin ook zijn makkers omkwamen. ZONDAG 14 FEBRUARI. NED. 1: 11.00 Eucharistieviering 12.55 Schaatsen: 14.20 Journaal en weekoverzicht: 14.45 Schaatsen: 18.55 Fabeltjeskrant: 19.0(1 Woord voor woord: 19.05 Zingend gelqven: 19.30 Corrie Vink show; 19.55 Popgroup Colosseum; 20.20 Journaal; 20.25 Met een oog in de hand: 20.50 Zomaar een bezoeker; 21.45 Hier Parijs, hier Jan Brusse: 21.55 Promenadeconcert; 22.45 Ik en u een nummer22.55 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 De vrijbuiters19.30 Studio Si>ort; 20.20 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers; 21.40 Studio Sport; 21.35 liet hart; 22.15 Journaal. MAANDAG 15 FEBRUARI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Dier en vriend; 19.25 Zo vader zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 20.45 Please Sir; 21.10 Gehavende steden; 22.10 In hel voorbijgaan; 22.20 De volkstelling 22.30 Tweede journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal; 19.05 Internationaal agra risch nieuws; 19.30 Coronationstreet; 20.00 Journaal; 20.20 Klatergoud; 20.45 Achter het nieuws; 21.10 Wats- laf; 21.10 Journaal.. In januari 1904 trok een zigeunerfa milie door Zeelnad en ook Schou- wen-Duiveland werd met een bezoek vereerd. Uitgever J. van der Wal uit Bruinisse legde deze gebeurtenis vast door het uitg,even van een prentbriefkaart. Vele mensen ivaren bang van zigeuners en zo gebeurde het in Kerkwerve, dat een inwoon ster daar de deur wilde verzegelen. Door het gedreun viel een zeeboom, die in een glas op de kast stond, naar beneden pardoes op haar hoofd. Van zigeuners heeft ze overigens nooit enige overlast gehad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4