Nota Studiegroep Oostcrsehelde aan Ged. Staten van Zeeland STREEKNIEUWS NED. REGERING OVER GUINEE z.v.u. Frank Kooman's Poppentheater ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 februari 1071 Nr. 20825 de beveiliging van het Zuidelijk Del tagebied noodzakelijk geacht moet worden. Deze overwegingen liggen op verschillend gebied, namelijk: waterstaatkundig, milieuhygiënisch, biologisch-ecologiseh, ecohomisch, verkeerstechnisch, recreatief, plano logisch en finhncicel. Bij alle vol gende beschouwingen, zo wordt ge steld, moet in het oog worden ge houden dat het niet alleen gaat om de Oosterschelde op zich zelf, maar ook om de ermee in open verbin ding staande wateren: Keeten, Mast gat, Krabbekreek, Zijpe, Krammer en Volkerak. Ook de beïnvloeding van het mondingsgebied van de Oos terschelde met de voordelta mag niet buiten beschouwing blijven. Al deze overwogingen wordt in de nieuwe nota uitvoerig toegelicht. Wat betreft het waterstaatkundige aspect wordt o.a. opgemerkt dat te genover de radikale maatregel van afsluiting van de Oosterschelde staat het alternatief van een verbetering van de bestaande waterkeringen, o.a. door het verzwaren en op del tahoogte brengen van de dijken, waarbij op verschillende plaatsen kan worden overgegaan tot ratio nalisering van het tracé. Dit wordt ook langs de YVestcr- sehëlde toegepast, waar op deze wij ze een verantwoorde beveiliging wórdt bereikt. Dit alternatief voor de beveiliging is dcor de minister van verkeer en waterstaat in het „Monderling overleg" met de desbe treffende vaste, commissie uit de Tweede Kamer op 23 december 1969 uitdrukkelijk erkend. Wat de milieuhygiënische aspec ten betreft wordt uiteraard gewezen op het unieke, dus onvervangbare van de Oosterschelde biocoenose. Na afsluiting van de Oosterschelde zal dit zeer bijzondere milieu ver woest worden door het inlaten van het sterk verontreinigde water van de rivieren. In economisch opzicht worden verdere gevolgen van afsluiting doorgelicht voor de visserij, schelp en schaaldieren-cultures en -handel, land- en tuinbouw (er heerst ern stige twijfel aan de kwaliteit van het water na afsluiting), de binnen vaart en de zeevaart. Vei kecrstechnisch Verkeerstechnisch wordt opge merkt dat de zogenaamde dammen- weg uit dit oogpunt geen waarde mag worden toegekend. Het door gaande verkeer door het' Deltagebied van de randstad naar het zuiden zal in de eerste plaats gebruik maken van de weg over de Haringvlietbrug. ZIERIKZEE Z.Z. 6 liep averij op De motormosselkotter ZZ 6 van de firma Gebrs. Kouijzer te Zierikzee, werd dicht bij Vreeswijk in de mist van woensdagmorgen aangevaren door een ander schip. De ZZ 6 kreeg zware schade aan de voorsteven, welke schade op de scheepswerf van de firma van Duivendijk te Bruinis- se zal worden hersteld. Grcvelingendam, Zeelandbrug en in 9 do tweede plaats van de Zoom weg, ■ook al omdat de vaste oeververbin ding van de Westersehfclde verder naar hot oosten zal komen. Voor ontsluiting van Midden-Zeeland is de dammenweg overbodig. Na re creatieve, planologische en finan ciële overwegingen concludeert de Studiegroep dat het onverantwoor delijk geacht moet worden de afslui ting tot stand te brengen, voordal c.cn uitgebreid onderzoek heelt plaatsgevonden naar de alternatieve oplossing voor de beveiliging van het zuidelijke Delta-gebied. Bij dit onderzoek zou moeten worden uitge gaan van de recente ontwikkelingen en zou het vraagstuk bezien moeten worden op grond van de thans ter beschikking staande gegevens op maatschappelijk en wetenschappe lijk gebied. Dit onderzoek zou onder leiding moeten staan van een objec tief handelend lichaam, zoals b.v. de Kon. Ned. Academie van Weten schappen, aldus de Studiegroep. Ten aanzien van het wel gebruik te argument, dat reeds met de uit voering van de afsluiting <is aange vangen moet worden opgemerkt, dat de daarvoor bestede bedragen in liet niet vallen bij het totaal van de pri maire en secundaire kosten, die het gehele project zullen vergen, terwijl voor verschillende reeds uitgevoerde of aangevangen werken een goede andere bestemming is te vinden. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. Dinsdag 19 februari houdt de Ne derlandse Christen Vrouwenbond te Haamstede in de gereformeerde kerk haar jaarvergadering waarin de be stuursverkiezing zal plaatsvinden en de verkoop van meegebrachte pak jes. Ook zal er deze avond een hoe- denshow te zien zijn. RENESSE Oliébollenaktie Zaterdagmorgen organiseert de Ne derlandse Hervormde Vrouwenver eniging „Martha" een oliebollenak- tie. Om acht uur wordt in het slacht huis van de heer M. de Hamer met bakken begonnen. Tegen koffietijd hoopt men dan zover te zijn, dat met de verkoop kan worden begonnen Voor deze huis aan huis-verkoop hoopt men de medewerking te ver krijgen van enkele kinderen van de jongens- en meisjesclubs. De op-» fcrengst van deze aktie is voor de kas van de vrouwenvereniging. Et- wordt namelijk gespaard om te zij ner tijd een geschenk aan te bieden aan de kerk. (Dit bericht werd donderdag abu sievelijk onder Oosterland geplaatst Red.) KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 17 februari vindt in het verenigingsgebouw de jaarver gadering plaats van de N.C.V.B.-af deling. O.m. zulen dia's worden ver toond van Kerkwerve en omgeving. Donderdagmiddag trad mej. C. Huurling te Zierikzee in het huwelijk met de heer W. Klippel. De kleuters van de openbare kleuterschool „De Woelwaters" waaraan mej. Huurling als, leidster verbonden is, vierden uitbundig feest en haalden „juf" op school met kleurrijke hoepels in. Ze ontvingen het bruids paar in de versierde school en zongen diverse feestliedjes. Namens de ouders van de kleuters werd het bruidspaar een tinnen fruitschaal met toebehoren aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Groot" hoeft niet voor gezond Vereniging voor ziekenhuisverpleging te Noordgouwe NOORDGOUWE, 11-2. De verga dering van de Vereniging voor zie kenhuisverpleging, die in hotel Van der Weijde te Noordgouwe werd ge houden, was, wat het bezoek be treft evenals vorige jaren, slechts matig bezocht. Dit ondanks het feit dat er voorstellen door het bestuur aanhangig waren gemaakt, die toch nogal ingrijpend waren. De voorzitter, de heer D. Rentier, meende dat de genoemde voorstellen, welke per ledeneirculaire vóór de Man bevrijd vanonder aardbevingspuin LOS ANGELES, 12-2. Men heeft een man uitgegraven die 58 uur vastgezeten heeft onder het puin van het hospitaal voor oudstrijders in Sylmar bij Los Angeles dat bij de jongste aardbeving in dit gebied in gestort is. De man, een kok, is direct per helikopter naar een ziekenhuis gebracht. Tot nu toe heeft men 25 lijken onder het puin vandaan ge haald. Er wordt nog gezocht naar e'en zestal vermisten. vergadering aan elk lid waren uit gereikt, bepaald in goéde aarde wa ren gevallen. Indien dit anders was, zou men zeker zijn gekomen opi daar van blijk te geven. Hij meende dal hieruit mag worden geconcludeerd, dat de vereniging nog steeds op de goede weg is. Dit ondanks pessimis tische voorspellingen: „deze vereni ging kan niet blijven bestaan, die is te klein om zich te handhaven". Uit de volgende cijfers blijkt dat het niet altijd „groot" hoeft te zijn om gezond te zijn. De voorzitter was van me ning dat de trouw der leden, alsmede de bereidheid van verschillende mensen om een hele hoop werk ge woon gratis te doen, een goede basis is en was om verder te gaan. Uit door de penningmeester, de heer Roskam, voorgedragen versla gen stippen we aan: Door de supple tie gedurende 1970 van f 10,per verpleegdag, betaald uit de reserve kas, is deze teruggelopen met een bedrag van f 866,41. Dit is bewust zo gedaan, maar kan in 1971 niet herhaald worden. De f 3500 die nu in reserve blijft, wordt niet verder aangesproken. Aan vijf leden werd in 1970 f 6765,uitgekeerd. Zij had den samen 118 verpleegdagen. Eén van hen nam echter belangrijk bo ven het gemiddelde op. Niettemin toonde ook dit lid zich content met de correcte uitkering. Rugdekking ZIERIKZEE. 12-11. Door tic Stu diegroep Oosterschelde is een nota over de problemen ten opzichte van de Oosterschelde aangeboden aan het College van Ged. Staten van de provincie Zeeland. In deze nota wor den de overwegingen die t.a.v. de ontworpen afsluiting van de Ooster schelde gelden en de bezwaren die daaraan kleven, beknopt weergege ven. In een begeleidend schrijven spreekt de Studiegroep de hoop uit dat de nota voor het college aanlei ding zal zyn er bij de rijksoverheid op aan te dringen een hernieuwd multidiciplinair onderzoek in te stel len naar de - ook door de minister van verkeer en waterstaat als moge lijkheid erkende - alternatieve op lossing van de beveiliging van het zuidelijk Deltagebied. In de nota wordt o.a. gewezen op de overwegingen die zich voordoen bij een beschouwing van de ontwor pen afsluiting van de Oosterschelde,11 op grond van een nieuwe studie van Opleidingsinogelijkheitl voor repatriërende Ziiidmolukkers DEN HAAG, 11-2. De heer H. G, Looijen, eigenaar van de Havezate 'k Kervel in Hengelo (Gld.) heeft het initiatief genomen om op zijn land goed een opleidingsinstituut te ves tigen met het oog op hulpverlening aan ontwikkelingslanden. In eerste instantie denkt hij Zuid-Molukkers, die naar hun moederland willen te rugkeren, er te kunnen voorbereiden op het voorzien in hun onderhoud in de Zuid-Molukken, en hen, als ze eenmaal zijn gerepatrieerd, ook nog, zo dit gewenst is, te begeleiden. Advertentie NUTSSPAARBANIv.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw0 Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Voor 40 jaar.... ELLEMEET. In zaal Van der Have vond een geslaagde uitvoering plaats van het harmoniegezélschap „Kunst na Arbeid". BURGH. De voorzitter van de Bitrghse gemeenteraad presenteerde de raad verschillende keurenen „voorboden" van Oud Westenschou- wen, een geschenk van de Zierikzee- se stadsarchivaris. ZIERIKZEE. De raad besloot voor 500 voor de tijd van één jaar deel te nemen in het garantiefonds voor de instandhouding van een luchtver- binding Schouwen-Rotterdam. DREISCHOR. De minstreel Geert Dils ie Amsterdam, zong oud-Hol landse liederen in zaal Slager. Hij begeleidde zichzelf op de luit. ZIERIKZEE. (Adv.). 3 pak lucifers 23 ct.; 2Vz pond gele zeep 23 ct.; Vi pond bonbons 25 ct.; 2 pond transpa- rantzeep 24 ct. HAAMSTEDE. De mondharmoni cavereniging „H.D.S." hield in de zaal van hotel Bom een geslaagde uitvoering OOSTERLAND. Door het gemeen tebestuur is een 20-tal werklozen in gezet bij het omspitten van weiland. ZIERIKZEE. Het Nieuw Zierik- zeesch Dilletanten Toneel bracht het blijspel in drie bedrijven „De firma Adam en Eva Co". Slopen Zuidhoekwoningen Een slopersbedrijf is momenteel druk aan de gang met het slopen van de laatste woningen aan de Zuidhoeki Te zijner tijd gaat „Beter Wonen" hier andere woningen bou wen. HAAMSTEDE BURGH Heroprichting „Floraiia"! Het is niet uitgesloten dat de Flo- ralia-vereniging te Burgh-Haamste- de aan een heroprichting toe is. Na de oorlog bereikte deze vereniging haar hoogtepunt door het uitloven van pi'ijzen voor de mooiste tuin in Haamstede en Burgh. Daarbij werd wel onderscheid gemaakt in de grootte der tuinen. Ook stimuleerde zij de bloemkweekkunst op de scho len, waar de leerlingen dan thuis een plant moesten opkweken. De resul taten werden dan later in een ten toonstelling beoordeeld door een des kundige jury. Op de a.s. Nutsavond zal getracht worden deze sluimeren de vereniging nieuw leven in te bla zen. Zij die over een mooie tuin be schikken kunnen dus volgende week donderdagavond op de Nutsavond hier meer over horen. BRUINISSE Jongen gewond bij bomen zagen Bij het omzagen van bomen te Zierikzee,-werd de 18-jarige C. Gil- jam Jz. uit Bruinisse, die daarbij be hulpzaam was, door de motorzaag in het been geraakt. Hij moest met een diepe wond aan het been naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis wor den overgebracht. „Taptoe '71" Het ziet er naar uit dat Bruinisse deze zomer een groots opgezet en uniek muziekfestijn gaat beleven. Met de bedoeling om het dorp wat meer bekendheid te geven gaat een drietal verenigingen zich namelijk inspannen om op 28 augustus aan staande een grote en originele muzi kale taptoe te laten uitvoeren, het geen zal plaatsvinden op het sport terrein. De drie verenigingen die zich achter dit feestelijk gebeuren hebben gesteld zijn „Nu met Hope", de V.V.V. en „Bruse Boys". De „Tap toe '71" zal worden uitgevoerd door drie muziekkorpsen uit Sliedrecht en de eigen Bruse „muziek", „Nu met Hope". De muzikale show zal 's avonds bij schijnwerperlicht worden uitgevoerd en duurt non-stop niet minder dan twee uren. De genoemde verenigingen werken geheel belange loos aan deze plannen mee. Uiter aard zal hot welslagen voornamelijk afhangen van een goede financie ring. Daarom zal op zaterdag 20 fe bruari in het kamp Stoofpolder een gezellige avond worden georgani seerd, met op het programma o.a. dansen en een grote verloting. De bateii van deze avond zijn voor het welslagen van „Taptoe '71". Kabouters ge-installeerd Ook Bruinisse kent zijn kabouters, al hebben ze weinig van doen met de partij van Roel van Duin of kabouter Visjager. Het heeft alles te maken met de padvindstersgroep, die hier altijd nog bestaat. Marja van Dijke, Annemarie Haeck, Hennie Jumelet, Johanna Jumelet en Elma Klink werden als kabouter geïnstalleerd, wat met de gebruikelijke ceremonie ën gepaard ging en eindigdé in het samen doen van spelletjes en zang. Gedood door ontploffing AMSTERDAM, 11-2. Een ca. 43-jarige arbeider is donderdagoch tend in Amsterdam-noord op slag gedood bij een explosie van een ke tel, in een olicreinigingsbedryf. De man, wiens identiteit 's mid dags nog niet vaststond, controleer de een olieketel op lekkage en was daarbij op het deksel gaan staan. Door nog onbekende oorzaak vloog de deksel met enprme kracht om hoog, doorboorde het ijzeren dak en kwam op een nabijgelegen pand te recht. In de geëxplodeerde ketel be vond zich kokende olie. Het deksel was kort geleden op de ketel vast- gelast. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Medewerkster Geref. Werelddiakonaat in Perzië verongelukt UTRECHT, 12-2. De 31-jarige me- vrouw A. Hansen-Elzerman uit Dor drecht is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Isfahan in Perzië. Mevrouw Hansen werkte se dert vier jaar voor het Gereformeerd Werelddiakonaat op een blinden- boerderij in Isfahan, waarvan haai man projektleider is. Ze had twee kinderen. Bij het ongeluk reed een vrachtauto in op de personenauto van mevrouw Hansen. Ze werd zo ernstig gewond dat ze korte tijd la ter overleed. DEN HAAG, 12-2. De Nederlandse regering is diep bezorgd over de si tuatie in Guinee, aldus heeft mi nister mr. J. M. A. H. Luns van bui tenlandse zaken donderdag geant woord op schriftelijke vragen van het kamerlid A. G. van der Spek (P.S.P.), die op 27 januari gesteld werden. De gang van zaken, die ge leid heeft tot het uitspreken van 92 doodvonnissen, wordt betreurd. Minister Luns deelde mee, dat on bekend is hoeveel doodvonnissen ten 'uitvoer zijn gebracht. Sommige be richten spreken van enkele tiental len, andere van minstens zeven plus 19. Sterrekunde bij Teleac UTRECHT, 12-2. .Zaterdagmorgen 20 februari begint Teleac met de uitzending van een cursus sterre kunde. In 14 wekelijkse afleverin gen wordt een elementair beeld van de astronomie gegeven. In de eerste aflevering wordt de sterrehemel die met het blote oog te zien is behan deld. Dan volgt het wereldbeeld. Ook aan de planeten de zon en de sterren is telkens een (accent) afle vering gewijd. In de tweede helft van de cursus komen melkwegstel sels aan bod. Het beeld van ons eigen melkwegstelsel zal zowel op tisch als radio-astronomisch worden bekeken. De cursus is sterk visueel opgezet. Het produktieteam bestaat uit Hans Knap als regiseur, Wilke Schnell als regie-assistente, Hans Rosenberg als presentator en Christ Titulaer als eindredakteur. Het poppenspel heeft ten onrechte, de exclusieve image behouden van Jan Klaassen, maar hoe ten onrechte bleek dpnderdagavond in het her vormd verenigingsgebouw, waar - onder auspiciën van de Z.V.U. - Frank Kooman zijn Poppentheater presenteerde voor een helaas weinig talrijk publiek. De Z.V.U. zal van de recette niet ondersteboven zijn geweest. Hopelijk wordt het alle maal weer beter, als de „nieuwe" Concertzaal bespeelbaar is, zoals het er naar uitziet in het seizoen 1971- 1972. Maar afgezien daarvan: poppen theater bleek geen trekker en dat is jammer, want wat hier op het punt van verbeelding, techniek, recitatief vermogen en effekt werd bereikt, was heel knap en indringend, bijna net zo boeiend als de levende mens op de Bühne. „De nachtegaal van de keizer", een bewerking voor volwas senen van het bekende sprookje van Denemarkens meesterverteller An dersen. Een „sprookje" zeker, maar wel heel erg „uit het leven gegre pen". De keizer, top van het Chinese establisement van „toen" omringd" door vleierige kamerheren en de ka pelmeester, man van kennis en ei genwijsheid, opteert tol zijn schade (zoals later blijkt) een kunstnachte gaal voor een echte. Toch tenslotte nog een echt sprookje, want er is een „happy end". De keizer komt tot inzicht en de snoodaards worden ontmaskerd. „De nachtegaal van de keizer", „vreselijk" goed gespeeld tegen een mandarijnendécor, heel Chinees, heel echt met een schitterende ge manipuleerde „tableau de la troupe". Na de pauze hel cabaretprogram ma „Vossestreken", met een pittige poppenconferencier, die (altijd een lukker) zijn aankondigingen had ge lardeerd met stad- cn streekgege- vens. Echte gillers waren er bij. Heel knap dan in dit onderdeel de sketches: Katuilen, Abstracte kunst (meesterlijke parodie op moderne poëzie), de Streepjes en andere, al lemaal gebracht in pittige tekstjes, tegen fraaie décortjes. met leuke stemmetjes en raak gekozen muziek jes. Alles bij elkaar een avondje van heel apart amusement, dat een vol lere zaal had verdiend. BdV. De verhouding met de „Eerste Rot terdamse" verloopt behoorlijk. De vereniging besloot deze rugdekking te handhaven. Het aftredend bestuurslid de heer J. J. de Boer, werd herkozen en nam zijn functie weer aan. Een niet-aan- wezig lid zal worden verzocht zitting te nemen in de kascommissie. De heer A. Padmos werd dank gebracht voor het doof hem gedui'ende drie jaar verrichte werk. Het ledental bleef vrijwel constant. Voorstellen tot contributieverhoging alsmede die voor verhoging der uit te keren bedragen, werden na be spreking ongewijzigd aanvaard. Er werd nog even de parallel getrokken met de tijd toen de vereniging (nu 35 jaar geleden) werd opgericht en heden. Ditzelfde beeld vertonen ook de uitkeringen. De voorzitter deelde mee uit goede bron te hebben vernomen, dat ver zekeraars doende zijn een algemene volksverzekeringspolis te ontwerpen, waarin naar hij meent het goede ele ment van een zeker eigen risico zit en die mogelijk nog dit jaar uit komt. Dan is misschien de tijd daar om zich en bloc daarover te beraden. Na een ieder le hebben bedankt volgde sluiting van een vruchtbare vergadering. 1 Gratis fruit i m aan schooljeugd J BRUSSEL. J1-2. Om het witde- i1 len van gratis fruit onder de i l Europese schooljeugd mogelijk i' te maken wil de Europese 1 4 Commissie een artikel van een 4 verordening uit J900 aanvul- i i len. Dat artikel regelt de be- i f stemming van groenten en 1 fruit die als gevolg van een in- t i tervenUeregeling uit de markt 1 genomen zijn. Dergelijke pro- t1 dukten mogen niet opnieuto in l' de handel worden gebracht. Ze 1 kunnen echter wel i>ersirekl l worden aan bijvoorbeeld lief- dadige instellingen of hulpbe- 1 4 hoevende personen. De uitbrei- 4 ding tot de scholen maakt het 1 4 mogelijk aan een grotere hoe- 4 veelheid uit de markt geno- f men fruit een nuttige bestem- 11 4 ming ie geven. De regeling 4 mag de normale aankoop van 1 4 groenten en fruit niet in de 1 4 weg staan. f ARAM EN DE GULDEN STEEN 18. „Gij hier?" riep dc man verrast uil. „Wat zoekt gij in dit verlaten oord. wan neer een nederig koopman, zoals ik, u zo iets vragen mag?" Lachend steeg Aram van zijn paard. „Dat moogt ge, maar ik zou u met even veel recht hetzelfde kunnen vragen". Dc Handelaar maakte een breed gebaar naar de herberg aan de overkant en noodde: „Kom mee, waarde vriend. Op deze wonderlijke ontmoeting moeten wij een glas ledigen. Ik ben hief met een schip, waarmee ik een zakenreis onderneem, doch wij kregen averij en ik was gedwongen hier binnen te lopen om de schade te laten herstellen. Hedenavond, bij gunstig lij, ver hoorde, kwam er een plannetje bij hem op trek ik weer!" Toen Aram deze woorden hoorde, kwam er een plannetje bij hem op en zonder aar zelen volgde hij de ander in de herberg. Zodra zij gezeten waren, vertelde de jonge krijger Seewart het wonderlijke avontuur met de vleermuismannen, zoals hij ze voor zichzelf gedoopt had, en van de ontvoering van Tamahia. „Aha, de schone jonkvrouw", viel de Handelaar hem in de rede. „Hoe goed her inner ik mij haar. En thans zijt ge natuur* lijk op weg om haar uit de handen van die monsters te bevrijden". Aram knikte. „Goed geraden, m'n vriend. Doch mijn reis dreigt te mislukken, tenzij gij bereid zou zijn mij te helpen". Het gelaat van de ander betrok. Hij voerde Aram mee naar het balcon en wees in dc verte ,waar een oud en enigszins wrak uitziend schip voor anker lag. „Zie. dat is mijn nederig vaartuig. Het is niet geschikt om voorname gasten, zoals gij zijt, le herbergen. En bovendien, hoe kan ik mijn dierbare matrozen blootstellen aan de gevaren welke deze reis zeker met zich mede zal brengen?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3