POUCE AGENDA Het moet in toekomst in richting van bindende afzetcontracten Overeenstemming tussen olielanden en maatschappijen? Toch Amerikaanse officieren in Laos? Rekencentrum in Amsterdam Volkstelling tocli heel nodig Harde strijd om half procent? Olieprijs 10 procent omhoog? Angst voor schokken in Los Angeles Stankwaarschuwing in Rijnmond „Openbare" ontmoetingen Vereniging Milieuhygiëne Zeeland STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS Minister Lardinois over de fruitteelt Advertentie UTRECHT, 11-2. „We hebben een aantal jaren geleden de mogelijkhe den van de fruitteelt in Nederland overschat, maar ook hebben we nog zekere troeven in handen. Deze cri sisperiode zal niet eindigen met het verdwijnen van de fruitteelt uit Ne derland, wel met een diepgaande en tragische sanering". De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, zei dit donderdag in Utrecht, waar hij op de tuinbouwconferentie van de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond sprak over „de ver antwoordelijkheid van overheid en bedrijfsleven bij de ontwikkeling van de tuinbouw". Ir. Lardinois hoopte dat een Ame rikaans bureau, dat op het ogenblik in opdracht van zijn ministerie een onderzoek verricht naar situatie en mogelijkheden van de Nederlandse fruitteelt, iets zal kunnen aangeven over Nederlandse relatieve sterkte als fruitteeltgebied, en dat hierop dan nieuwe beleidslijnen zullep wor de gebaseerd. PARIJS, 11-2. Dc in de OPEC verenigde olielanden en de grote westerse oliemaatschappijen, zouden volgens een bericht in het Franse dagblad „France Soir", in Parijs een geheime overeenkomst hebben ge sloten. Het blad meldde donderdag dat de Iraanse minister van financiën, Jam- shid Amouzgar, na zijn gesprek met de delegatieleider der oliemaatschap pijen, lord Strathalmond, de 'verze kering heeft gekregen dat de olie maatschappijen dè „minimumvoor waarden" van de olielanden hebben aanvaard. Volgens het bericht gaan de olie maatschappijen akkoord met 'een verhoging van de lijstprijs met 35 dollarcent per barrel (158,8 liter). Bovendien zouden Amouzgar en lord Strathalmond overeenstemming hebben bereikt over de mate waar mee de prijzen de komende vijf jaar ieder jaar zullen worden verhoogd. Prijs voor in oorlog betoonde hulp aan Joden NIJKERK, 11-2. „Ik heb het helemaal niet gevoeld, ze waren het goed waard", zei Hendrik Torsius donderdagmiddag in het raadhuis van Nijkerk nadat hy daar was geëeerd met de hoogste onderscheiding die Israël kent voor in de oorlog aan joden betoon de hulp en nadat hem van vele kanten lof was toegezwaaid voor de grote moed die hij in de bezetting aan de dag heeft gelegd. Hendrik, die ook nog zijn tachtigste verjaardag vierde, en zijn twee jaar jongere vrouw Geertje Torsius-de Mots ontvingen de Yad Oshem-onderscheiding van de Israëlische ambassadeur Yeho- shua Trigor. Dat was een complete verrassing voor hen, want ze waren door kinderen en kleinkinderen onder „valse voorwendsels" meegetroond naar het raadhuis. Daar waren ook drie generaties van de familie Schelvis aanwezig. Het echtpaar Schelvis, dat nu in Hilversum woont, was in de oorlog met twee dochters veertig maanden ondergedoken op de boerdery van de heer en mevrouw Torsius, met wie zy via kennis sen in contact waren gebracht. Boer Torsius had een schuilplaats voor hen gemaakt: een houten kamertje met twee bedden, een tafel en een paar stoelen. Onder een kleine hooiberg. Tijdens de bezet ting wist niemand daar iets van. Boer Torsius zweeg ruim drie jaar als het graf, ook toen by razzia's de bajonetten door het hooi werden gestoken. NEW YORK, 11-2. Volgens twee grote Amerikaanse televisiestations - C.B.S. en A.B.C. - worden de Zuid- vietnamesc troepen in Laos mogelijk door een aantal Amerikaanse offi cieren begeleid. C.B.S. meldde donderdag dat Ame rikaanse helikopters, die de troepen naar Laos brachten, soms officieren van de Amerikaanse „Special For ces" aan boord hadden, van wie en kelen in Zuidvietnamees uniform. Dat was vernomen van helikopter piloten. Het station A.B.C. verstrekte soortgelijke informatie. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, herhaalde daf de re gering de beleidslijn volgt, geen ge vechtstroepen en evenmin militaire adviseurs mee te zenden met de Zuidvietnamese troepen die aan de operatie in Laos deelnemen. De overbruggingskredietregeling Voor het ogenblik voelde de mi nister niet veel voor versoepeling van de voorwaarden van de over bruggingskredietregeling, waarbij met toepassing van de bijstandwet rentesubsidie wordt gegeven aan in moeilijkheden verkerende tuinders wier bedrijf toch nog perspectief biedt. Een der deelnemers aan de conferentie vroeg hem hierom tij dens de discussie na zijn inleiding. Die regeling moet in beginsel in de tijd beperkt zijn, vond de minister, maar wanneer ermee gestopt zal worden kon hij nog niet zeggen. Het Landbouwschap en hyzelf, zo deelde de bewindsman mee, vinden dal het in de fruitteelt veel meer moet gaan in de richting van bin dende afzetcontracten, waarbij de teler zyn produkt beschikbaar stelt aan een afzetorganisatie. Als men op deze wijze gaat wer ken met langjarige zekerheden was de minister bereid de vraag om hulp bij investeringen in gascellen, hem door weer een andere deelne mer voorgelegd, positief te benade ren. De Nederlandse tuinbouw, zo meende de minister, hééft kunnen profiteren van zijn goede afzetappa- raat, maar wat goed is geweest in een bepaalde tijdsspanne hoeft nog niet zo goéd te voldoen in een ande re tijd. En vooral bij het fruit moet zijns inziens zo spoedig mogelijk een ander afzetsysteem ontwikkeld kun nen worden. Er ligt hier een taak voer het bedrijfsleven, maar ook voor de Nederlandse overheid. AMSTERDAM, 11-2. Het ziet' er naar uit, dat in Amsterdam over drie jaar Nederlands grootste reken centrum zal worden geopend, zo heeft prof. dr. ir. A. van Wijngaar den, direkteur van de Stichting Ma thematisch Centrum, donderdagmid dag in Amsterdam verklaard. Plan nen voor dit projekt, waarin een computer van 's werelds grootste ka liber worden geplaatst, zijn in een vergevorderd stadium. Overval op uitzendbureau AMSTERDAM, 11-2. Twee jonge lui, een jongen en een meisje, heb ben donderdagochtend omstreeks kwart over elf een poging gedaan het uitzendbureau Tempo-team aan het Rokin in Amsteardam te beroven. Hun opzet mislukte omdat de sleutel van de kluis niet op het kantoor was. In de kluis bevond zich ruim 3000 gulden. De jongelui, die gewapend waren met een pistool, verdwenen met de opmerking, dat zij nog wel eens terug zouden komen. AMSTERDAJVI, 11-2. De bésturen van negen wetenschappelijke orga nisaties hebben donderdag in een verklaring hun verontrusting uitge sproken over de bezwaren die - me de ten gèvolge van vele onjuiste be richten - tegen de komende volks telling zijn geuit. Zij achten de sta tische gegevens die de volkstelling verschaft, onmisbaar voor weten schappelijk onderzoek, planning en beleid ten dienste van maatschappe lijke organisaties en overheid. Aanrander aangehouden ROTTERDAM, 11-2. Na een uitge breid onderzoek en lang speuren is de Rotterdamse recherche erin ge slaagd een zeventienjarige jongen aan te houden, die wordt verdacht van een zevental ernstige aanran dingen, waaronder die van een 31- jarige verpleêgster op oudejaars avond in Kreekhuizen Rotterdam. Hij wordt vandaag, donderdag, voor de officier van justitie geleid. SAIGON. Het Amerikaanse opper bevel in Saigon heeft toegegeven dat er bij de gevechten in Laos of aan de Laotiaanse grens tien Amerikaanse helikopters verloren zijn gegaan. Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsoh. igen. Binden me DEN HAAG, 11-2. Voor de finan ciering van hun aktiviteiten ver langen de vakbonden in een aantal gevallen van de onderneming en een half procent van de loonsom. Vele ondernemers wensen om prin cipiële redenpn hieraan niet toe te geven en daar de vakbonden erop zullen aandringen, omdat zij het geld nodig hebben, is te zijner tijd hierover e en harde strijd te ver wachten. Deze voorspelling deed donder dagmiddag drs. S. C. Bakkenist voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, tijdens een lunchvergadering van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Nederland. STRAATSBURG, 11-2. Nu de prijs van de olie waarschijnlijk met 10 procent zal stijgen, en dienten gevolge die van de door elektrische centrales geleverde stroom met 5 a 6 procent, kan het tijdstip waarop atoomenergie lonend kan worden aangewend vijf of tien jaar eerder aanbreken dan aanvankelijk werd verwacht. De ministerraad van de gemeen schappelijke markt en de Europese Commissie moeten daarom zo spoe dig mogelijk maatregelen nemen om euratom op nieuwe rails te zetten, aldus heeft het Tweede Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) donder dag in het Europese Parlement in Straatsburg verklaard. LOS ANGELES, 11-2. De bevol king van het gebied rondom Los Angeles, dat dinsdag door een zwa re aardbeving werd getroffen, leeft in de vrees voor nieuwe schokken. Daarom mogen de circa 80.000 ge- evacueerde bewoners van het gebied ender de zwaar beschadigde Van- Norman-Bam dan ook niet terug naar hun woningen. Als voorzorgs maatregel hebben de autoriteiten het peil van het stuwmeer achter dc dam aanzienlyk verlaagd. Tot dusver zijn 53 doden gebor gen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 880. Van 39 gewonden is de toestand ernstig. De meeste doden zijn gevallen in het oudstrydeshospi- taal te Sylmar, waar men tot nu toe de resten van 35 mensen heeft ge vonden. In de puinhopen zouden zich nog tien vermisten bevinden. De kans dat zij nog in leven zijn, wordt gering geacht. In de stad San Fernando zijn 1700 inwoners verstoken van drinkwater. 102 scholen in de Vallie waarin deze stad ligt, kunen niet voor het onder wijs worden gebruikt, doordat er evacuees zyn ondergebracht. Talry- ke telefoonverbindingen zyn nog verbroken. ROTTERDAM, 11-2. De Centrale meld- en regelkamer van het open baar lichaam Rijnmond heelt don derdagmiddag waarschuwinsfase I doen uitgaan aan de industrieën in het Rijnmondgebied. De computer van de Centrale had verhoogde SO- 2 waarden (zwaveldioxyde) in de Rijnmondlucht gemeten. PONTOON BEACH (Illinois). Zuster Mary Cornelia van de zusters van de Heilige Voorzienigheid leeft in het Sint ÈllsabetH-klooster in Granite City, Illinois. Maar zij is ook in dienst bij de Pontoon Ileach politie, afdeling jeugd zaken. Ze zegt dat het een voordeel is dit werk als non te doen. Als ze bij een familtielwist wordt geroepen keert de rust terug op het moment dal ze binnenkomt. GOES, 12-2. Dc Zeeuwse gedepu teerde A. J. Kaland heeft donder dagavond te Goes zyn eerste van een drietal „openbare" ontmoetingen ge had met dc Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. Deze ontmoetingen - dc volgende zyn in Terncuzen en Nicuwdorp - werden georganiseerd om dc diskussic op gang te brengen over cncrzyds het streven van het Provinciaal Bestuur door voortgaan de industrialisatie, welzijn en wel vaart voor allen te bevorderen en andcrzyds het uitgangspunt van de Vereniging Milicu-Hygiënc Zeeland dat bjj industrialisatie het leefmilieu van dc bevolking niet mag worden aangetast. Op de eerste discussieavond waren ongeveer honderd belangstellenden aanwezig. De beide partijen spraken aan de hand van tevoren gepubli ceerde stellingen. Gedeputeerde Ka- land wees er op, dat de teruggang van de Zeeuwse bevolking tot staan gebracht is. Dank zij het aantrekken van industriën is weer sprake van bevolkingstoename niet alleen, maar ook van dc welvaartsverbetering. Omdat Zeeland diep vaarwater heeft, zijn er mogelijkheden voor verdere industriële groei. Dank zij de toenemende deskundigheid op het gebied van milieubeheer kan die groei op goede wijze begeleid wor den. aldus dc gedeputeerde. Van de kant van dc Vereniging Milieuhygiëne Zeeland werd naar voren gebracht, dat alleen schone in dustriën gewenst zijn. Wordt toch besloten een vuile industrie toe te laten, dan dient een kostcn-baten- analysc gemaakt te worden, waarbij factoren als geluidshinder, vervui ling, ruimteverlies, verlies aan na tuurgebieden in geld moeten worden uitgedrukt. Niet iedereen AMSTERDAM, 11-2. Dat niet iedereen gelukkig is met het toenemen van het aantal auto's bleek donderdagmorgen bij de opening van de 64ste RAI- tentoonstellivg van personen automobielen in Amsterdam. Op de trottoirs voor het ten toonstellingsgebouw was met bloedrode verf de tekst: „3000 doden" geschilderd, waarmee de clandestiene ververs wilden herinneren aan de ruim 3000 doden, die het verkeer ook weer in 1970 heeft geëist. De bezoekers van de expositie kregen bovendien pamfletten in de hand gedrukt, een „ek- stra" nummer van de „De Las tige Amsterdammer", waarin de samenstellers hun bezwaren tegen de automobiel duidelijk maken. ZIERIKZEE Afdeling „Philatelica" Op maandag 15 februari vergadert in Mondragon de afdeling Schou- wen-Duiveland van „Philatelica". BROUWERSHAVEN Eervol ontslag burgemeester mr. J. P. Boersma Bij K.B. is aan mr. J. P. Boersma op zijn verzoek met ingang van 1 februari j.l. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Brouwershaven. Noodtoestand in Laos VIENTIANE, 12-2. De Laotiaanse regering heeft met ingang van van daag (vrijdag) de noodtoestand voor het hele land afgekondigd. Dit is door het officiële Laotiaanse pers bureau en de radio bekendgemaakt. De regering heeft hiertoe donderdag besloten gezien de recente militaire ontwikkelingen". De opperbevelheb ber van het leger, generaal Oeane Rathikoene, is opgedragen „alle hulp te verlenen die noodzakelijk is voor de nationale veiligheid in het hele land, totdat de orde is hersteld". Op de bevolking wordt een beroep gedaan „zo waakzaam mogelijk te blijven". VENETIE. Don Luigi Trevisiol, pastoor van het Italiaanse dorpje Torre di Fine, is door de politie ge arresteerd op beschuldiging van laster over het Italiaanse leger. VIES Na Frank Kooman's Poppentheater in het hervormd verenigingsgebouw, volkomen onschuldig nog even de t.v. aangezet gisteravond, wachtend op het nieuws. Daarbij gestuit op de weled. gestrenge heer Frank Zappa, een Amerikaanse popster, componist en filmmaker, maar als dat pro gramma maatstaf gevend mag zijn, ook een kolossale viespeuk en men vraagt zich - zonder zich onder de fatsoensrakkers te willen scharen - in gemoede toch wel af, hoe zo'n dot geconcentreerde vuiligheid op de Ne derlandse buis mag komen en of het dan geen protesten regent? Frank dan,, leider van de „fameuze" (ja, ja) Mothers of Invention", slaagt er doorlopend in de meest walgelijke dingen te verzinnen. Hij is op een dwaalspoor, zoals mogelijk velen, die helemaal ivillen onderduiken in het drab van de subcultuur. Zeggen de ouders troostend: nou, men kan de maatstaven van 1900 niet meer aanhouden. Nee, dat kan men niet, maar of dit nu moet. De bandjongens zingen liedjes, zo ver van iedere - desnoods naakte - be schaving, dat het alleen maar schokt en stuitend werkt: het zal de bedoe ling wel zijn. Onder - de gordel-lied- ies vol geslachtsorganen en sperma, als of ze verzonnen zijn in een K.I.- station. Zegt een bandlid met over slaande stem: „zing je hit nog eens, anders kan ik niet klaar komen." Ook meisjes in de show van Frank. Eén vertelt haar verhaal van de „ergste kick". „Ik stond naakt met zijn laarzen aan boven hem. Toen kwam het: ik.... zijn borst nat." Frank (let op; de t.v. zal daar bin nenkort nog aandacht aan schen ken), komt met een film „200 mo tels". Daarin hel beeldverhaal van de „Inventions" op tournee. Kamers vol krioelende jongelui op bedden en rustbanken en als hel lot ge slachtsziekten komt, zegt Frank thuisgekomen: „sorry mamma, haal maar vlug penicillinezalf en dat ge bruiken we dan alle twee." Frank ziet ook niet vrouwenborsten om te bewonderen of te strelen, maar - zo demonstreerde hij - hij zuigt ze om hoog met de stofzuiger. „Je moet een afwijking durven om verande ring in de situatie te krijgen", vol gens zijn eigen commentaar. Veran dering betekent dan machtsoverna me door dit soort degeneré's, de hoofdman waarvan zelfs serieuze plannen heeft gehad te dingen naar hel presidentschap van Amerika. Er is ook nog een „zuil", die met deze programma's poogt een beno digd aantal nieuwe leden te strik ken. Aankondiging in de gids: „bi zarre belevenissen, sappige uitspra ken en briljante muziek". Uitgezonden betekent dat dan: vuiligheid van het ontlastingsgenre, cultuur van w.c.-pot, met als enig kan-nog-net-grapje: een geschilderd bloempje op een damesbil. Dat was mr. Zappa; een grauw moerasvogcl- tje op de Nederlandse buis! SCHIER EILANDMAN Vrijdag 12 februari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Huis van Nassau, 7.30 uur, vergade ring C.B.T.B. Ouwerkcrk Dorpshuis, Culturele Vereniging. Zaterdag 13 februari Zierikzee Paternosterstraat 1, 14 uur, samen komst Jeugdvogelwacht Schouwen- Duiveland. Concordia, 8 uur, P.J.Z. Schouwen- Duiveland. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur feestavond voetbalvereniging „Dreischor'. Openbare lagere school, 10.00 uur, Jeugdvogelwacht Schouwen-Duive- land. Maandag 15 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur Ver. Open baar Onderwijs. Mondragon, 8 uur, vergadering Phi latelica. Dinsdag 16 februari Zierikzee Geref. Kerk, 7.45 uur, forumavond C.N.V. Ger. jeugdgebouw St. Domusstraat, 7.30 uur, jaarvergadering Chr. Plat telandsvrouwenbond afd. Schouwen- Duiveland. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Rode Kruis-korps. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, afd. Duive- land Plattelandsvrouwen Bond. Café „Even Buiten", 7.30 uur, Coöp. Landbouwver. „D.E.S.' Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Plattelands vrouwen Bond. Gereformeerde kerk, 7.30 uur, jaar vergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond. Woensdag 17 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, jaar vergadering N.C.V.B. Donderdag 18 februari Zierikzee Mondragon, 8 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Recreatiezaal Ger. Kerk, 8 uur, Nutsavond. Vrijdag 19 februari Zierikzee Duyvelandts Koffyhuys, kontakt- avond korfbalver. „All-Ready". Dinsdag 23 februari Dreischor „De Drie Schorren", 7.00 uur alge mene vergadering Coöp. Landbouw- vereniging Dreischor. WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag bekend gemaakt dat het ontwikkelingspro gramma voor de nieuwe strategische bommenwerper B-la, die de verou derde B-52 moet opvolgen, zal wor den ingekrompen. BERN. De Zwitserse regering is van plan supersone vluchten van toestellen van de burgerluchtvaart boven Zwitserland te verbieden. Een desbetreffend wetsontwerp is don derdag bij het parlement ingediend. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 13 en zondag 14 februari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114)—1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster Kurtz, Rcnessc, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tcL (01110)2180 heeft dienst. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien, voor Haamstede-Renesse-Brouwers- haven: aanvang zaterdagochtend om negen uur. Schecpvaartbcricliten Koratia. 10-2 van Bandar Mahshar naar Mauritius. Tara, 10-2 350 m Z.W. Teneriffe. Diloma, 15-2 Kaapstad verwacht. Gulfswedc, 11-2 aank. Banlry. Kara, 12-2 te Shellhaven. Kelletia, 11-2 te Kh. Island verwacht Kenia, 9-2 te Ancwa Bay. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2