TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Driekwart van 2,5 miljoen boeren (55 jaar) kunnen stoppen Amerikaanse regering optimistisch over SALT-besprekingen KARNAVAL l Aardschokken in enige Italiaanse plaatsen Auto met poststukken en -zakken Discussie over de volkstelling GASBORINGEN TE BARNEVELD te Alkmaar meegenomen Minister over woningen van burgemeesters Verzet tegen bewind in Griekenland AARDBEVING IN PERZIË Sp anning in Amman WONINGINRICHTING MOL 17 - 19 ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2887 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Jannewekken t(, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OlttO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand J 3,45; per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 J 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en »t - O fjf t 1 s 1 '1 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) In dit nummer'. Wilt ËSllVQfl/ MM Ct(UTlSt&(l@ QClfll IllOllSVSJl Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. ZIERIKZEESCHE Vrijdag 12 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20825 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ROTTERDAM. Ondanks reddingspo gingen van de brandweer zijn acht personen omgekomen, na een hevi ge brand die heeft gewoed aan boord van het logementsvaartuig Jan Els- hout op de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij in Rot terdam. Op de foto: de totaal uitge brande boot in een zee van schumi. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Opvoeding is: voorbeeld en liefde, verder niets. i/aar u ook uaont elks VADMlng kunne»* wy eo»«for+al>el lekten Europese parlement aanvaardt plan-Mansholt Voor zondag: Veel wind Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen, maar later ook enkele opklaringen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen omstreeks 6 gra den, maximumtemperaturen onge veer 8 graden. Verwachting tot zaterdagavond: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: 3 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pi-ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr. Zon op 8.00, onder 17.49. Maa nop 21.35, onder 8.45. 14 febr. Zon op 7.59,-onder 17.51. Maan op 22.46, onder 8.55. 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.53. Maan op 23.58, onder 9.06. Laalsle kwartier: 18 febr. (13.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 febr. 5.12 v.m. 14 febr. 5.37 v.m. 15 febr. 6.02 v.m. BROUWERSHAVEN 13 febr. 5.02 v.m. 14 febr. 5.27 v.m. 15 febr. 5.55 v.m. Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-2. Hel K.N.M.I. deelt mede: Aan het rustige weer van dc laatste dagen is nu een einde geko men. Hel hogedrukgebied, waaraan we dit weer te danken hadden, heeft zich verplaatst naar zuid- cn zuid oost-Europa. Tegelijkertijd konden oceaanfronten over de Britse eilan den west-Europa binnendringen. De ze fronten behoren bij depressies, die ten zuiden van IJsland naar de Noor delijke IJszee trekken. Voor de eerst volgende dagen is onze omgeving nu opgenomen in een westelijke stro ming. Op grond hiervan wordl on bestendig weer verwacht. Hierbij zullen in de nacht de temperaturen n!ct onder het vriespunt komen. 17.34 n.m. 17.58 n.m. 18.22 n.m. 17.10 n.m, 17.38 n.m. 18.07 n.m. waar hij zijn boodschap over de toe stand in de wereld zal opstellen die het congres op 25 februari te horen krijgt. Kissinger verklaarde dat een of ander akkoord „het logische re sultaat" van de besprekingen zal zijn gezien de vorderingen die tot nu toe geboekt zijn. Hij 'deelde voorts mee dat Nixon in zijn boodschap uitvoe rig zal ingaan op de besprekingen over de beperking van de strategi sche bewapening die de volgende maand in Wenen hervat zullen wor den. De boodschap zal echter „geen grote verrassing' bevatten. STRAATSBURG, 11-2 Het Euro pese parlement heeft donderdagoch tend het plan-Mansholt, dat beoogt de vooi waarden te scheppen voor een geleidelijke en duurzame moder nisering van de landbouw, waardoor een einde kan worden gemaakt aan het achterblijven van de landbouw inkomens. in grote lijnen goedge keurd. Het plan voorziet in maatregelen om boeren boven de 55 jaar aan te moedigen de landbouw te verlaten en hun giond beschikbaar te stellen, en uitbreiding en modernisering (met' hulp van de gemeenschap en de na tionale staten) van andere bedrijven. De uitvoering van het plan zal in de begin periode 300 miljoen dollar per jaar vergen (waarvan de helft ten laste van de lidstaten komt), en na vijf jaar 2,5 miljard, maar ook de kosten van het huidge markt- en prijsbeleid lopen in de miljarden al leen al voor het zuiveloverschot zal dit jaar een 600 miljoen dollar moe ten worden uitgegeven. Advertentie Dit weekend (12, 13 en 14 februari): in „DE WITTE RAAF" Lammermarkt 18 - Zierikzee Br. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, zette nogmaals uiteen dat in de zes landen van de Europese Gemeenschap nog 4,8 miljoen boeren zijn, van wie slechts 400.000 moderne, aan bepaal de normen voldoende bedrijven heb ben. Van tie resterende 4.4 miljoen be- diijven worden 2,5 miljoen geleid door boeren die ouder zyn dan 55, van wie driekwart geen opvolger heeft. Het is deze groep die de Europese Commisie door sociale voorzieningen in staat wil stellen er mee op te hou den. Sociaal probleem Het is dus niet alleen een pro bleem van de landbouwproduktie, het is ook een sociaal probleem, al dus dr. Mansholt. Hij zette uiteen dat *de finaciële bijdrage van de Europe se Economische Gemeenschap aan de sanering (globaal 50 procent) in bepaalde gebieden 50 procent hoger kan zijn dan in andere, maar dat dit voor de betrokken boeren absoluut geen verschil zal maken: zij worden allen op dezelfde wijze geholpen. Ook gezien de verantwoordelijk heid van Europa in de wereld is een streven naar autarkie onaanvaard baar. Het argument dat geen land bouwgrond mag worden afgestoten zolang de zes nog landbouwpodukten importeren dient van de hand te worden gewezen. Dr. Mansholt legde de nadruk op de sociale aspecten van zijn plan, o.a. nadat het Tweede Kamerlid mr. T. Brouwer (KVP) had geprotesteerd dat het landbouwbeleid werd be sproken om sociale politiek te bedrij ven: de landbouw mag niet langer de pakezel zijn van de totale econo mie. Rentesubsidies De vice-voorzitter van de Europe se Commissie deelde mr. Brouwer mee dat boeren die door eigen in spanning een inkomen hebben dat boven de norm ligt voor verdere mo dernisering van hun bedrijven ren te-subsidies kunnen ontvangen, niet van twee procent zoals jonge boeren die met hulp van de gemeenschap krachtens een ontwikkelingsplan wilen uitbreiden, maar van bijv. zes procent, hetgeen aanmerkelijk lager is dan het gebruikelijke rente-per centage. AMSTERDAM. Minister J. A. Bakker van verkeer eti ivaterstaat, heeft don derdagmorgen de tweejaarlijkse RAI-tentoonstelling van personenauto's ge opend. We zien de minister naast een aangeklede modelpop in een oude Spijker uit 190S. KEY BISCAYNE, 11-2. Henry Kis singer. president Nixons voornaam ste adviseur voor veiligheidszaken, heeft donderdag tegen verslaggevers gezegd dat de Amerikaanse regering tamelijk optimistisch is wat de kans betreft op een akkoord bij het over leg met de Sowjet-Unie over de be perking van dc strategische bewa pening, het zogenaamde Salt-ge- sprek. Kissinger zei dit aan boord van het vliegtuig waarmee de Ameri kaanse president naar Florida reisde Volgens het centrum voor aardbe vingen bij Florence had de beving in het epicentrum een sterkte van 5 op de schaal van Mercalli. Over aangerichte schade en slachtoffers is nog niets bekend. In Wenen is donderdagavond om 21.50 uur Ned. tijd een beving waar genomen, waarvan hel epicentrum in Zuidslavië zou liggen. De aard schok had op de schaal van Richter een sterkte van 4,3. Boeren die hun bedrijf willen mo derniseren moeten dit doen volgens een plan, dat beoogt liet bedrijf zo danig te ontwikkelen en uit te brei den dat twee volwaardige arbeids krachten er 3300 tot 4100 dollar per jaar kunnen verdienen. In sterk achtergebleven gebieden kunnen de lidstaten, volgens een nog vast te stellen communautaire pro cedure, in de eerste periode onder deze norm blijven, indien het land bouwinkomen vergelijkbaar is met andere inkomens. AMSTERDAM, 11-2. Maandag avond 15 februari zal in Krasnapols- ky een openbare discussie worden gehouden over de volkstelling. Lei der is dr. L. van der Land, lector po liticologie aan de univei*siteit van Amsterdam, de heer C. Kool van het gemeentelijk bureau voor statistiek geeft een technische voorlichting. Voorts spreken mevrouw G. Brauti- gam, drs. H. Wiebenga en de heer F. Kief. De avond wordt georganiseerd door de actiegroepen van het Huma nistisch Verbond in Amsterdam. Gift van koningin Juliana DEN HAAG, 11-2. Koningin Juli ana heeft een gift geschonken voor de actie „Betaald antwoord". Deze actie wordt gevoerd ten be hoeve van het door het centrale comité van de Wereldraad van Ker ken in Addis Abeba in januari van dit jaar met algemene stemmen aanvaarde „Programma tot bestrij ding van het racisme". Dit programma heeft in Nederland de steun gekregen van protestantse kerken, oecumenische instellingen en het episcopaat. BARNEVELD. 11-2. Amaco te Utrecht gaat in Barneveld proefbo ringen naar aardgas verrichten. Seismografische onderzoekingen hebben namelijk al aangetoond dat onder een natuurgebied van het landgoed Van Schaffelaar aardgas zit. Deze week heeft de gemeente Barneveld een vergunning verstrekt voor de bouw van en boorplatform. Dat platform mag echter niet komen te staan op het landgoed, eigendom van het Gelders Landschap, daar an ders het landschappelijk schoon af breuk zou worden gedaan. Enkele tientallen meters vanaf de plaats- waar de aardgasbel zich moet bevin den zal nu diagonaal worden ge boord, om op deze wijze iets over de omvang van de gasvoorraad aan de weet te komen. Omvang van <le diefstal nog niet vastgesteld ALKMAAR, 12-2. Eerst vrijdag morgen zal PTT kunnen vaststellen hoe groot de buit is van degene, die donderdag tussen kwart over tien en half elf in de Prins Hendrikstraat te Alkmaar kans heeft gezien een vyf- tonner van Van Gend en Loos, die voor PTT poststukken en - zakken vervoerde weg te nemen. De wagen stond onafgesloten en onbeheei'd voor de woning van de chauffeur, die naar huis was gegaan om een boterhammetje te eten, aldus een woordvoerder van dé Alkmaar- se politie. De post van allerlei postkantoren in de kop van Noord-Holland wordt in de loop van de namiddag naar het postkantoor te Alkmaar vervoerd. Vandaar rijdt in de avonduren een gehuurde bestelwagen naar het sta tion te Amsterdam, zodat d° nacht posttreinen de post verder kunnen expediëren. De gestolen auto, die in de nacht van donderdag op vrijdag om half één nog niet gevonden was, was op weg naar Amsterdam. In de chauf feurscabine lagen de aangetekende zendingen. Bij de politie bestaat het vermoeden, dat de dief of dieven het op deze zendingen voorzien hadden. DEN HAAG, 11-2. Minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) heeft donderdagmorgen in de Twee de Kamer meegedeeld, dat een na der onderzoek zal worden ingesteld naar de aftrekregeling in het bezol digingsbesluit burgemeesters voor het bewonen van een ambtswoning. Met ongeveer een half jaar zal het resultaat van deze studie over „een niet eenvoudige zaak" aan de kamer kunnen worden voorgelegd. Bij de studie zal mede worden betrokken het georganiseerd overleg burge meesters. De minister deelde dit mee in ant woord op een mondelinge vraag van drs. J. M. Aarden (Groep-Aarden). Deze had erop gewezen, dat de ex ploitatie lasten van ambtswoningen van burgemeesters in de meeste ge- ATHENE, 11-2. Vier ondergrondse organisaties hebben donderdag een beroep op het Griekse volk gedaan, zich aaneen te sluiten voor de strijd tegen het kolonelsbewind. In een buitenlandse correspondenten toege zonden boodschap spreken de orga nisaties van „een nieuwe misdaad tegen de wet, die door de tirannen wordt voorbereid ten koste van een aantal burgers". Verwezen werd naai de recente arrestatie van ongeveer honderd mensen, die beschuldigd worden van ondermijnende activi teit. vallen de baten uit huur verre over treffen, zelfs daarvan een veelvoud bedragen. TEHERAN, 11-2. Een krachtige aardbeving heeft dpnderdag de pro vincie Azerbeidsjan in het noord westen van Perzië getroffen. Volgens in Teheran ontvangen berichten is in vier steden schade aangericht, maar zouden er geen slachtoffers zijn In de stad Arasbaran zouden hon derd huizen schad^ hebben opgelo pen en in Ahar zeventig. BEIROET. 11-2. Volgens het El Fa- lach-bureau in Beiroet hebben Jor daanse troepen donderdag in de wijk Hamlan in het zuidelijk deel van Amman op grote schaal arrestatites verricht. Een woordvoerder van het Palestijnse verzetsorganisatie deelde mee dat de toestand in het gebied donderdagavond nog steeds gespan nen was en dal er af en toe nog ge schoten werd. (Advertentie) ROME/WENEN, 11,-12. De inwo ners van verscheidene steden en doipen in Midden-Italië zijn donder dagavond opgeschrikt door aard schokken. In Assisi, waar volgens de eerste berichten het epicentrum van de bevingen zou liggen, renden de be woners in paniek de straat op. Ook vele mensen in de naburige indu striestad Foligno ontvluchtten hun huizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1