DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZUIDVIETNAMESE TROEPEN DRINGEN LAOS BINNEN P.v.d.A. zoekt contact met D '66 en P.P.R. Gifschandaal in Bondsrepubliek Kiesrecht voor vrouwen in Zwitserland Polen: Vorig regiem schuldig De Grote Vier en het Midden-Oosten -y Geheim Amerikaans luchtcommando Huisvrouwen willen een rustige vakantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20822 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janriewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Landbouwvergadering te Kerkwerve Nieuwe ontwikkeling in het Verre Oosten WASHINGTON, 8-2. Zuidvietnamese troepen z(jn begonnen, Zuid-Lagos binnen te dringen, aldus een mededeling van de Zuidvietnamese ambassade in Washington. Volgens de Zuidvietnamese ambassade in Washington heeft president Thieu van Zuid-Vietnam in een „boodschap aan het Vietnamese volk" be kendgemaakt, dat verscheidene eenheden van het Zuidvietnamese leger de grens met Laos z(jn overgetrokken teneinde de bevoorradingswegen van de Noordvietnamezen in Laos af te sn(jden. In de mededeling van de Zuid vietnamese ambassade in Washing ton heet het verder, dat de operatie van beperkte aard is en slechts dient om de aanvoerwegen van de vijand af te snijden. Zij is tevens gericht tegen „de communistische bases langs de grens tussen Zuid-Vietnam en Laos". De operatie, die de naam draagt „Lam Son 719', is „beperkt in tijd en ruimte". Niet genoemd is het juiste aantal van de Zuidvietnamese militairen, die aan de operatie deelnemen. De Zuidvietnamese ambassade in Washington verklaart, dat het hier niet gaat om „een daad van agressie van de republiek Zuid-Vietnam te gen de bevriende natie Laos". „Integendeel, het is een actie die de Noordvïetnamese communisten moet beletten, hun agressief vermo gen te handhaven en uit te breiden". Het communiqué van de Zuidviet namese ambassade in Washington rept niet over Amerikaanse steun bij de Zuidvietnamese inval. Verrast In Washington schenen de zondag avond dienstdoende ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van de fensie en van buitenlandse zaken verrast over het Zuidvietnamese communiqué. De woordvoerders van deze ministeries weigerden elk com mentaar. Van de Zuidvietnamees-Laothi- aanse grens is gemeld, dat de Zuid vietnamese troepen maandagochtend te 00.02 uur Ned. tijd de grens met Laos hebben overschreden. Nader is uit Saigon gemeld, dat officieel in Saigon is bevestigd, dat president Thieu Zuidvietnamese troepen opdracht heeft gegeven Laos binnen te gaan en wel met ingang van maandag 8 februari. Resolutie bestuur aangenomen AMSTERDAM, 6-2. Het congres van de P.v.d.A. heeft de samenwer- kingsresolutie van het partijbestuur aangenomen. In de resolutie wordt neergelegd, dat op basis van het kernprogram in overleg zal worden getreden met D'66 en P.P.R., met de bedoeling te komen tot een ge meenschappelijk -regeringsprogram ma, dat wezenlijke staatsrechterlij ke en maatschappelijke hervormin gen met betrekking tot de inko mens- en vermogensverhoudingen, het onderwijs, het wonen en de de mocratisering nastreeft. HAMBURG, 6-2. Een onbekend persoon heeft volgens deskundigen miljoenen mensen in Noord-Duits- land van de vergiftigingsdood gered. Hij had telefonisch bekendgemaakt dat een firma uit Hamburg vorig weekeinde 76 uit Denemarken af komstige vaten met 15.200 liter gif stof had begraven slechts 1000 meter van vijf drinkwaterbronnen verwij derd. De regering van de deelstaat Ne- dersaksen had daarop een bericht gepubliceerd waarin vermeld stond dat „de werking van het gift nog sterker is dan de stoffen van het ge vaarlijke plantenbeschermingsmid- del E-6G5". In het bericht werd ook vermeld hoe de betrokken firma aan de vaten gift gekomen is: een bedrijf in Denemarken had zich altijd bezig gehouden met de vernietiging van de gifstoffen. Dat geschiedde aanvanke lijk door het dumpen in de Oostzee en later toen dat verboden was door het begraven van de met het vergif gevulde vaten. Toen ook dit niet meer was toegestaan stelde het Deense bedrijf zich in verbinding met de Hamburgse firma die zich bereid verklaarde de stoffen af te nemen. Met een bewijs dat het gift zou worden vernietigd passeerden de vaten ongehinderd de Deens-Duitse grens. Vervolgens werden de vaten, vol gens de regering van Nedersaksen „slechts per abuis" naar een vuilnis stortplaats gebracht in de buurt van het plaatsje Metzendorf, vlakbij de drinkwaterbronnen. MUNCHEN. Dit is wel geen wonderkind, waar het lijkt er toch veel op. Het kind heet Corinna en met haar .1'jaar heeft ze werkelijk een encyclopedi sche kennis. Namen, data en verklaringen onthoudt zij. Zij weet wie Ame rika ontdekte en wie Gagarin en Armstrong zijn. Ze kent de hoogte bergen en de langste rivieren der wereld bij naam. Zjj citeert ook passages uit Goethes „Faust" of zegt andere lange gedichten op. De vader zegt veel met zijn dochtertje te hebben gepraat en haar urenlang te hebben veteld en voorgelezen. Vandaar. Soms echter speelt Corinna gelukkig gewoon met poppen. In de ontwerp-resolutie werd na besluit van het congres werd een tiental overwegingen geschrapt. Gehandhaafd bleef het eerste punt: dat de Partij van dé Arbeid sinds 1967 in toenemende mate heeft geijverd voor een radikale verande ring van het politieke bestel door het streven naar een concentratie van vooruitstrevende krachten, naar overeenkomsten vóór de verkiezin gen tussen partijen over een rege ringsprogramma, zodanig dat de sa menhang tussen verkiezingsuitslag en regeringsvormen wordt bevor derd. In de resolutie werd op uitdruk kelijk verzoek alsnog opgenomen dat „het beleid van de regering De Jong gedurende de afgelopen vier jaar ten zeerste dient te worden ver oordeeld en dat een komende rege ring een wezenlijk ander beleid dient te voeren". Ook werd toegevoegd dat het ge meenschappelijk programma van D'66 en de PPR en de PvdA niet al leen aan de drie confessionele par tijen zal worden voorgelegd, doch ook aan de Evangelische Solidari- teitspartij en aan de PSP. De confessionele partijen Aan de hand van de reakties van die partijen wordt vóór 10 maart be oordeeld of een voorstel tot het aan gaan van een stembusakkoord met de confessionele partijen aan het congres kan worden gedaan. Dit be tekent dat de zgn. anti-KVP motie door deze machtiging wordt vervan gen. Als volstrekte voorwaarde wordt daarbij gesteld dat de confessionele partijen zich bereid verklaren vóór de verkiezingen bindende afspraken te maken over een regeringsprogram en kandidaat-ministers. Verklaard wordt dat, wanneer een regeerakkoord met de confessionele partijen niet vóór de verkiezingen mogelijk is, onderhandeling over een parlementair kabinet met die par tijen na de verkiezingen en dienten gevolge deelneming aan zo'n kabinet uitgesloten is, in welk geval PvdA, D'66, PPR en zo mogelijk PSP en ESP samen het alternatief voor de huidige regeringscombinatie vor men. Losgeld gevraagd voor gestolen kunstwerken MUNCHEN, 6-2. De daders van de spectuculaire kerkdiefstal in Mün- chen eisen voor de teruggave van de v(jf laatgotische beelden een losgeld van 300.000 gulden. Volgens de Münchener advocaat Klaus von Schirach is een vroegere cliënt van hem bij hem aangekomen met de verklaring dat de dieven zich tevreden willen stellen met een los geld van 300.000 gulden. Het meest waardevolle gestolen beeld is de be roemde „Blutenburger Madonna" dat een plaatsje had in de gelijkna mige kerk in München-Nymphen- bure. Experts schatten de waarde op ongeveer een half miljoen. Daar naast ontvreemdden de dieven twee engelfiguren en twee borstbeelden met een gezamenlijke waarde van ongeveer 100.000 gulden. Kleuren-t.v.-nilzending vanuit de Apollo-14 HOUSTON, 8-2. Maandagochtend vroeg is er een rechtstreeks kleuren televisie-uitzending geweest vanuil de cabine van de Apollo-14, toen de ze zich op ongeveer 300.000 km. van de aarde bevond. Dit is de eerste maal. dat bij de ruimtevaart van kleurentelevisie gebruik is gemaakt. Getoond werden o.m. natuurkun dige en chemische experimenten in een toestand van gewichtloosheid. BERN, 7-2. De Zwitserse mannen hebben zondag bij volksstemming besloten hun politieke rechten met de vrouwen te delen. Met grote meerderheid hebben zij zich ervoor uitgesproken dat hun medeburge ressen het actieve en passieve kies recht voor het parlement krijgen. Op 1 februari 1959 is ook over de ze kwestie gestemd. Toen werden de vrouwen met 655.000 tegen 324.000 stemmen de toegang tot het parle ment in Bern nog ontzegd. De regering, alle partijen, de ker ken en talrijke organisaties hebben er de laatste tijd bij de mannen op aangedrongen de hand over het hart te strijken. Wat de gemeenten en de kantons betreft is de zaak nog niet overal rond. WARSCHAU, 7-2. De voltallige vergadering van het centrale comité van de Poolse arbeidspartij heeft het verslag van de gebeurtenissen van december (de onlusten en sta kingen in de Oostzeesteden) zoals dat is uitgebracht door partijleider Gierek goedgekeurd, evenals de ta ken van de partij voor de toekomst. Gierek verweet de vorige partij leiding tot geweld tegen de betogen de scheepswerfarbeiders te hebben besloten zonder het centrale partij- comité te raadplegen. Hij zei dat bij de ongeregeldheden 45 mensen zijn omgekomen. 1.165 mensen werden gewond, te weten 564 burgers, 531 politiemannen en 70 militairen. WASHINGTON, G-2. De Verenigde Staten hebben de andere mogendhe den die betrokken z(jn bij het zoe ken naar een oplossing van het con flict in het Midden-Oosten - Enge land, Frankrijk en de Sovvjet Unie - laten weten bereid te z(jn voorbe reidende besprekingen te beginnen over garanties die deze landen zou den kunnen geven als steun voor elk vredesakkoord waarover Israël en de Arabische landen het onderling eens zouden kunnen worden. Dit hebben functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken vrijdag in Washington meege deeld. Volledig ontzegd wordt de vrouw de politieke gelijkberechtiging in ge meentelijke en kantonale aangele genheden nog in de kantons Schaff- hausen, Argau, Uri, Zug, Schwyz, St. Gallen en Appenzell. Volledig actief en passief kies recht hebben de Zwitserse vrouwen nu ook in gemeentelijke en kanto nale zaken in de kantons Gonève, Waadt, Neuenburg, Tessino, Wallis, Luzern, Zürich en de beide half- kantons Bazel-stad en Bazel-land. MINISTER-PRESIDENT: Geen zorg om oliesituatie DEN HAAG, 6-2. Minister-presi dent De Jong heeft vrijdagavond na afloop van de vergadering van de ministerraad verklaard dat er voor ons land geen reden is tot zorg met betrekking tot de oliesituatie. Er zijn voldoende voorraden en bo vendien zijn er alternatieve moge lijkheden voor aanvoer van elders als de aanvoer vanuit het Midden- Oosten zou stagneren. „Wel is het een ding dat zeker is", aldus premier De Jong, „dat de prijzen van olie- en olieprodukten omhoog zullen gaan." De bedragen die zijn gemoeid met de huidige onderhandelingen die gaan de zijn tussen de olieëxporterende landen en de oliemaatschappijen lo pen in de miljarden dollars en daarin zal Nederland zijn aandeel moeten leveren. NEW YORK, 6-2. Het tijdschrift „Parade" weet te melden dat de Amerikaanse luchtmacht over een geheim luchtcommando beschikt dal in de afgelopen tien jaar in 28 lan den actief is geweest. Dit luchtcommando, "Special Ope ration Force (SOF)" geheten, is vol gens het blad in april 1961 opgericht door wijlen president Kennedy en zou nu bijna 15.000 man sterk zijn. Deze 15.000 man zouden speciaal zijn opgeleid in het gebruik van 11 ver schillende typen vliegtuigen en een enorm assortiment dodelijke wapens. Het commando heeft onder meer deelgenomen aan diverse geheime operaties in Laos, Cambodja, Thai land, Peru, Guatemala, Spanje, Noord-Korea, Vietnam. Tibet en Saoedi-Arabië. DEN HAAG, 6-2. De Stichting Re creatie heeft veertig vrouwenorga nisaties in ons land gevraagd mee te werken aan een zo optimaal moge lijke vakanticspreiding. De stichting richtte zich lot deze groep Neder landers. omdat vooral de huisvrouw recht heeft op een rustige vakantie en bij het vaststellen van een vakan tiedatum voor het gezin een belang rijke stem heeft. Dit jaar wordt de grootste vakan- ticdrukte na 1 juli verwacht, wan neer in Nederland de lagere scholen al met vakantie zijn, in het Duitse LAHORE. De Fokker Friendship van de Indiase luchtvaartmaatschappij, die door twee Kashmir-commando's werd opgeblazen. Op de foto: de ma chine in lichter laaie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De kapitein heeft een andere rekening dan de matrozen. Verwachting tol dinsdagavond: Vrij zacht Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk wat regen of motregen; over wegend matige wind, eerst noorde lijk, later krimpend naar zuid; mi nimumtemperaturen omstreeks 4 maxima ongeveer 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. tol Min.-temperaturen: 3 boven normaal. graden graden Ruhrgebied de schoolvakanties be ginnen en omstreeks 10 juli de bouw- en nevenbedrijven in heel ons land sluiten. Nederlandse vakantiegangers met schoolgaande kinderen doen er goed aan om op of direct na 26 juni .de dag in Nederland de vakanties van het overgrote deel van de lagere scholen beginnen) met vakantie te gaan. Vakantiegangers die niet ge bonden zijn aan schoolgaande kinde ren en/of collectieve bedrijfsvakan- ties zijn vrij om hun vakantiedatum te kiezen, dat is voor 26 juni of na 8 augustus. Max.-temperaturen 1 tot 5 boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.42. Maan op 16.51. onder 7.58. Volle maan: 10 febr. (8.41). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 febr. 3.02 v.m. 15.27 n.m. BROUWERSHAVEN 9 febr. 2.4.9 v.m. 15.02 n.m. Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-2. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waarvan het centrum zich enkele dagen in de omgeving van Engeland heeft opge houden en dat over west Europa een noordwestelijke stroming van zachte oceanische lucht in stand hield, ver plaatst zich naar Frankrijk. Tenge volge van deze ontwikkeling komt het weer in ons land geleidelijk on der invloed vna een diepe oceaande pressie bij IJsland. Het koufront van deze depressie trekt naar de Britse eilanden, waar maandagmor gen de barometer al flink begon te dalen. Hierdoor zal de wind bij ons naar zuidwest krimpen. In Scandi navië is de vorst teruggekeerd. En kele stations in het noorden meldden in de nacht van zondag op maandag temperaturen van twintig graden on der nul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1