Russen geschrokken van Polen Werkgroep Landbouwschap rapporteerde over de pacht Belgisch-Duits natuurreservaat BLIK DOOR HET WERELD Proefgebieden centraal alarmnummer Egypte wil bestand verlengen Mijnbouw exit in 1975 De uitbouw van de haven van Zeebrugge ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 februari 1971) Nr. 20820 DEN HAAG, 4-2. Onder de huidige omstandigheden is geen mogelijk heid aanwezig tot een aanzienlijke verhoging van de pacht zonder het maatschappelijk bestaan van de pachter ernstig aan te tasten. Dat vindt een werkgroep van het Landbouwschap, die haar rapport aan het bestuur van het schap heeft aangeboden. Haar voorzitter, ir. R. van Hees, lector agrarische economie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, gaf er een toelichting bij. De werkgroep vindt dat verbete ring v^n het rendement voor de verpachter vooral gezocht zal moe ten worden in dekking van eige- naarslasten, aanpassing, van pacht normen voor bedrijfsgebouwen en fiskale voorzieningen voor de ver pachter. Beter rendement voor de verpachter vindt de werkgroep wel wenselijk, omdat ze pacht ziet als een belangrijke financieringsmetho de en daarom verdere achteruitgang van het pachtareaal wil voorkomen. Die achteruitgang was (Noordoost polder en Oostelijk Flevoland niet meegerekend) in de periode 1969- 1970 al bijna negen procent. Doorberekening aan de pachter van zestig procent van de geheven ruilverkavelingsrente vindt de werk groep redelijk en nodig. Voor pacht- contracten die, op verzoek en in het belang van de pachter voor meer dan 18 jaar zijn aangegaan acht zij een toeslag boven de geldende pachtprijs gewenst. Verlenging van pacht weigeren aan een pachter die 65 jaar is geworden wil de werk groep niet, wel wil ze in dat geval de verlengingstermijn terugbrengen van zes tot drie jaar. Het „melioratierecht" Het „melioratierecht", dat is het recht van de pachter op vergoeding voor door hemzelf aangebrachte ver beteringen. dient versterkt te wor den. De pachter moet zijn pachtrecht kunnen inbrengen in een maat schappij met zijn zoon - opvolger. De pachtwet verhindert dit nu zon der noodzaak. Bij vererving van ei- gendomsbedrijven moet de rechter een pachtovereenkomst kunnen" op leggen, waarbij de zoon - opvolger pachter is, de andere erfgenamen verpachters. Het rapport zal ter bespreking worden voorgelegd aan verschillende organen van het Landbouwschap en aan wel en niet in het Landbouw schap vertegenwoordigde organisa ties. Volgende maand komt het dan opnieuw in het bestuur van het LAGOS. Studenten van de univer siteit van Lagos hebben in een bui tenwijk van de stad een politiebu reau in brand gestoken. De vluch tende politiemannen werden aange vallen. BRUSSEL, 4-2. De Belgische minister De Saeger heeft in de Duitse plaats Gemund een twee-ledig Belgisch-Duits akkoord getekend. Het eerste akkoord regelt een nauwere samenwerking van de twee landen btf de ruimtelijke ordening in de grensgebieden. De tweede overeenkomst regelt de instelling van een groot natuur reservaat in Nord-Eifel en Schnee-Eifel (ten zuiden van Keulen), in de streek van Gemund en de zogeheten Hoge Venen van België in de streek van Eupen, Baraque Michel, Malmedy en St. Vitli. Van Duitse zijde waren aanwezig de bondsminister van binnen landse zaken, Henscher, de minister-president van Noordrjjn-YVest- Falen, Kuhn, en de staatsminister voor land- en bosbouw van de Rijnpalts. Minister De Saeger, die in het Belgische kabinet de portefeuille van openbare werken beheert, wees op het belang van het nu ge stichte natuurreservaat, dat 2300 vierkante kilometer omvat en dat gelegen is juist temidden van twee grote bevolkingsconcentraties bij Rijn en Maas. Het is niet nieuw dat de oost-Duit sers het wegverkeer naar west-Ber- lijn hinderen - wachttijden van tien tallen uren zijn al eerder voorgeko men. Wel is het opmerkelijk dat het gebeurt nu we mochten verwachten dat het hier wat soepeler in zijn werk zou gaan. Immers: Moskou heeft intenseif met bondskanselier Brandt meegestreefd naar verbete ring van de relaties tussen de Sowjet Unie en de bondsrepubliek Duits land, daarbij op de koop toenemend dat Brandt uitdrukkelijk een bevre digende regeling voor het hete hang ijzer Berlijn als voorwaarde stelde voor ratificatie van het nieuwe Duits-Russische verdrag. Binnen zo'n bevredigende oplos sing zou uiteraard vrij verkeer door de lucht zowel als over (Oostduitse) wegen niet gemist kunnen worden. En - zeker volgens het zogenaamde Brezjnewdoctrine - kunnen de Rus sen dit realiseren ook al voelen de Oostduitsers er niet voor. Erkenning De Russen moeten echter toch wel hun zegen gegeven hebben aan de treiterpartij van nu, ook al bedreigt die hun pas verbeterde relatie met Bonn te verzieken. Maar waarom Waarschijnlijk is men in Moskou er ger geschrokken van de onlusten in Polen dan zij willen toegeven. De westflank van hun machtsgebied willen ze absoluut veilig weten - vandaar ook hun thans echter ver minderd aandringen op een Europe se veiligheidsconferentie. Nu het in Polen allemaal niet zo safe zit zijn ze wel gedwongen hun trouwste bondgenoot door dik en dun, Ulbrichts oost-Duitsland, wat vriendelijker te behandelen. Onder meer door die wat vrijheid te geven Bonn te treiteren om volledige er kenning af te dwingen. Iets wat met elan gedaan wordt na een periode waarin Ulbricht moest vrezen dat Moskou zo langzamerhand meer re kening hield met de West- dan met de Oostduitsers. Verdoezelen Overigens kennen de Russen ook de binnenlandse Westduitse situatie. Ze weten dat ze zich een en ander kunnen permitteren. Brandt kan de Berlijnse narigheid niet opblazen en uitbuiten: als zijn „Ostpolitik" al te zeer op een fiasco gaat lijken kan de C.D.U.-oppositie die haar vorm maar niet kan vinden losbranden in een fel offensief met argumenten die er bij de gemiddelde Duitser wel in gaan: concessies gedaan aan de Rus sen zonder er ook maar iets voor te rug te krijgen. Om het Brandt nog een beetje makkelijker te maken de crisis niet op te blazen is er trouwens Het her vatten van het telefoonverkeer tus sen west- en oost-Berlijn - ook al is dot maar over tien magere lijntjes. Dat kan dan weer uitgespeeld wor den als althans een pluspuntje Maar als Brandt niet al te zeer in de kou wil komen te staan met zijn „Ostpolitik" moet hij wel hopen dat het voorlopig een beetje rustig blijft in Polen. Landbouwschap voor een uitgebrei de discussie. Nu bleef het bij de op merking van do heer Bouma (K.N.L.C.) eigenlijk bij de behande ling van een ander agendapunt ge maakt, dat pachtprijsverhoging niet veel verder moet gaan dan de geld ontwaarding. Scholen op de buis MONTARGIS, 4-2. De wijzigingen van televisieprogramma's als gevolg van de stakingen bij de Franse ra dio- en televisie-omroep O.R.T.F. blijken heftige reacties teweeg te kunnen brengen bij sommige over gevoelige kijkers. Zo heeft een han delaar in Courtenay (in het departe ment Loiret) met pistoolschoten zijn televisietoestel vernield toen zijn lievelingsprogramma niet op de buis verscheen. De 39-jarige rijwielhandelaar Jean Descoureaux had reeds enkele da gen zijn verontwaardiging gelucht over wat hij noemde „het schandaal van de t.v.". Toen hij op het scherm een ander, programma ^ag dan was aangekondigd, pakte hij zijn pistool en doorboorde hij het toestel door kogelschoten. Daarna koelde hij zijn woede op een radio, die in een nabu rig vertrek speelde, maar na de wraak van de eigenaar ook spoedig de geest gaf. De echtgenote, die zich bezorgd afvroeg wat het volgende slachtoffer zou zijn, riep de politie te hulp. De gefrustreerde televisiekijker kwam tenslotte in een psychiatrisch ziekenhuis, waarheen hij op dok tersadvies was gebracht, weer tot kalmte. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het genootschap Amstelodanum heeft de overtuiging dat thans moet worden begonnen met het maken van plannen om de viering van het 700-jarig bestaan van Amsterdam in 1975 tot een waardige manifestatie te maken: „Helaas schijnt bij het gemeentebestuur dit besef nog niet te leven". WIJSTER. Op het complex van de vuil afvoer maatschappij te Wijster (Dr.) zijn donderdagmorgen twee goederenwagons met huisvuil ont spoord. De wagons stortten neer van - een vijf meter hoog viaduct. De ma teriële schade is aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DEN HAAG. Op het departement van binnenlandse zaken zal met spoed een wetsontwei-p worden voor bereid waarin het instituut van om budsman zal zijn geregeld. Over de concrete inhoud van dat wetsvoor- stel zal evenwel het volgende kabi net moeten beslissen. AMSTERDAM. De buit van de bankoverval die op een bijkantoor van de A.B.N. in Amsterdam werd gepleegd is gevonden. Het hele be drag van f 40.000 is aangetroffen op de hotelkamer van de 21-jarige Duit se vrouw Y. E., een relatie van de Peruaanse dichter S. O. S. C. die op aanwijzing van een getuige werd ge arresteerd. DEN HAAG. In het afgelopen schooljaar hebben 315.750 leerlingen technisch onderwijs gevolgd. Bijna 200.000 leerlingen volgden volledig dagonderwijs en ruim 115.000 parti eel onderwijs. DEN HAAG. Nederland heeft voor 1971 financiële steun aan Turkije toegezegd tot een totaalbedrag van 7,2 miljoen gulden. Ten opzichte van voorafgaande jaren, toen bijstand werd verleend tot een jaarlijks be drag van 3, 6miljoen gulden, bete kent dit een verdubbeling van de fi nanciële hulp aan Turkije. ROTTERDAM. Stakende sleep bootmannen hebben donderdagmor gen tijdens een door de vakbonden uitgeschreven vergadering nog eens duidelijk laten merken het- dooi- de vakbonden met de werkgevers be reikte onderhandelingsakkoord over een nieuwe C.A.O. onvoldoend® te vinden en de staking te willen door zetten. DEN HAAG. I« de eerste tien maanden van vorig jaar zijn bij branden 75 mensen om het levenge- komen en 440 mensen gewond. Bij de omgekomenen waren 2 brand weerlieden en bij de gewonden 121 brandweerlieden. BREDA, 4-2. West-Brabant en het eiland Tholen zullen begin 1972 het tweede proefgebied voor de centrale alarmering via nummer 0011 wor den. 'i Voor alle gevallen, waarbij hulp van politie, brandweer en ambulan cediensten nodig is, wordt men dan rechtstreeks verbonden met de cen trale alarmkamer. Deze wordt inge richt in het politiebureau te Breda. Vandaaruit worden storingsvrije te lefoonlijnen gelegd met politie en WASHINGTON, 4-2. Egypte heeft Amerika meegedeeld dat het bereid is het bestand aan het Suezkanaal met dertig dagen te verlengen, zo wordt van welingelichte zijde in Washington verklaard. Het bestand, dat op 6 augustus vo rig jaar is ingegaan, loopt volgens V.N.-functionarissen vrijdag om 23 uur af en volgens Cairo donderdag om 23 uur. Het besluit van Egypte is woens dagavond door de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken aan zijn Amerikaanse ambtgenoot meege deeld. brandweer in Bergen op Zoom, Roo sendaal, Breda, de gemeentelijke ambulancediensten in Breda en Roo sendaal, de Rijkspolitie in Zeeland en de centrale alarmkamer in Til burg. Daar werd ongeveer een jaar geleden het eerste proefrayon van 00111 in gebruik genomen. De hulp verleningsdiensten in de andere plaatsen van het rayon Breda kun nen allemaal via de normale tele foon bereikt worden. Kabelnetteiiprogramma van de P.T.T. DEN HAAG, 4-2. Binnen tien jaar zal de PTT alle oude lokale tele- foonkabelnetten in Nederland zoda nig op peil hebben gebracht dat de toekomstige uitbreiding van tele foonvoorzieningen niet geremd zal worden door onvoldoende kabelca paciteit. Iets meer dan de helft van de telefoonnetten in ons land zal in. deze grootscheepse operatie worden betrokken. Het aantal woningen waai-voor de oude netten nog op peil gebracht moet worden, bedraagt ruim 1,3 miljoen. Per telefoondis trict kan het aantal te reconstrueren netten uiteenlopen van 15 tot bijna 90 procent van het totaal. De kosten voor de uitvoering van dit tienjaren plan bedragen ruw geschat f 160 miljoen gulden. Aldus een medede ling van de PTT. Tijdens de bouw van de Zuidhaven- brug in 1927, moest men zich tijde lijk behelpen met een „kippebrug- getje", dat Vissersdijk en Scheeps- timmerdijk met elkaar verbond. Deze oude foto geeft hiervan een beeld. HEERLEN, 4-2. Naar verwachting zal in 1975 een volledg einde komen aan de steenkolenmijnbouw in Zuid- Limburg. Een tienjarige periode van produktievermindering, samenvoe gingen van produktie eenheden en opeenvolgende mijnsluitingen, wordt in dat jaar afgesloten. Aldus een communiqué van D.S.M. Het zal dan voor het eerst zijn dat in Nederland een dermate omvangrijke bedrijfstak in zo'n korte periode planmatig is gesloten. Advertentie BRUSSEL, 4-2. Be Belgische mi nister De Saeger wil dit jaar een miljard franken (ruim 70 miljoen gulden) meer besteden aan de uit bouw van de haven van Zeebrugge, dan oorspronkelijk voorzien was. De Saeger, die de portefeuille van openbare werken beheert, heeft een brief geschreven aan vice-premier Cools, die ook minister van begro ting is, waarin hij vraagt dit jaar 140 miljoen gulden in plaats van 70 miljoen uit te geven aan werken voor de 125.000-tons sluis bij Zee brugge en de toegangswegen tot die haven. Om het Waalse landgedeelte niet tekort te doen zou ook daar dit jaar 70 miljoen gulden meer besteed moeten worden aan investeringen. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. FEUILLETON Daar was wel reden voor. Want Tollebrink heeft op een der eerste dagen van Veeren's verblijf in Dale woud op rustige, doch besliste toon gezegd: „Denk er om, Piet, wat je hier in het dorp wilt uithalen, is jouw zaak. Maar geen gekheid met mijn stiefdochter. Van haar blijf je af. Hou' je aan deze waarschuwing, dan blijven we goede vrienden." Dat heeft Veeren goed in zijn oren geknoopt. Want hij mag Tollebrink en wil zeker met hem geen moei lijkheden. Dus flirt hij niet met haar. Toch schijnt hij alweer een avon tuurtje te hebben met een of andere Dalewoudse schone. Af en toe stapt hij 's avonds na het eten in zijn wa gentje en rijdt weg met onbekende bestemming. Doch een paar dorpe lingen hebben hem gezien, met naast zich een knappe jonge vrouw. Wie ARAM EN DE GULDEN STEEN 14. „Dit is het duidelijkste bewijs ging Aram opgewonden verder, „dat de her komst van het ding ergens in het noorden moet liggen en aangezien het niet anders kan of die onverlaten hebben het hier ach tergelaten, bewijst dat wij hen ook in het noorden moeten zoeken! Kom, laat ons meteen vertrekken!" Het gezicht van Tudor betrok. „Het lijkt mij een zeer ongewisse poging", merkte hij op. „Wij nemen dit nu wel aan. doch wie /.al ons zeggen waar wij tenslotte belan den. Zoals je weet verkeert mijn rijk nog in de grootste chaos, tengevolge van mijn lange afwezigheid en de ontsnapping van Rcla, die de bergstammen tegen mij heeft opgezet. Ik durf onder deze omstandighe den niet weer een lange en ongewisse reis te ondernemen. Oh, het is verschrikkelijk dat ik niets kan doen! Dat ik hier ben vast- gekluisterd, terwijl deze duivels Doch Aram viel hem in de rede: „Maak u geen zorgen, mijn vriend! Wanneer gij niet mee kunt gaan, ga ik alleen en bij onze vriendschap, ik zal niet terugkeren voor ik die monsters gevonden heb en Ta- mahia uit hun handen heb bevrijd! En ik ben er zeker van dat dit beeld mij z.al hel pen bij het opsporen van hun verblijf plaats!" Het gezicht van Tudor begon te stralen. „Ik wist wel dat ge mij niet in de steek zou laten", antwoordde hij opgelucht. „Laat ons niet langer praten. Ge kent reeds mijn dankbaarheid en ik vermoed dal ge zo spoedig mogelijk zult willen vertrekken". het was, konden ze niet zien. Ten slotte is het zo ongeveer winter en zijn de dagen kort. Overdag ver toont hij zich blijkbaar niet met die. vrouw. Sinterklaas gaat voorbij. De feest dagen zijn gezellig en op de eerste Kerstdag begint het .te sneeuwen. Veeren is buiten zichzelf van vreug de. „Daarop heb ik gewacht", ver klaart hij in het hotel tot de ande ren. „Sneeuw.in hoe lang heb ik de echte, reinwitte Nederlandse sneeuw niet gezien. Nog diezelfde middag gaat hij er op uit met zijn schildersattributen. Dat het zondag is, deert hem niet. Mensen, die in deze moderne, ver lichte twintigste eeuw nog naar de kerk gaan, vindt hij achterlijk. Godsdienst is iets uit het verleden, een zoethoudertje voor de massa. Maar de individu van vandaag houdt zich toch zeker met die waanzin nipt meer op? Schouderophalend en met een medelijdende trek over zijn al tijd nog knappe gezicht ziet hij de kerkgangers gaan. Kuddedieren, die geen eigen oordeel kunnen opbren gen, maar meehollen met de massa, is zijn oordeel. En voor de rest inte resseert het he mal niet meer. Maar om vijf uur is hij alweer te rug in het dorp. Met een grote plei ster over zijn gezicht en een dito over zijn linkerhand. Zijn commen taar is heel vaag: „Een of andere rotboer wilde niet, dat ik zijn tent schilderde. Omdat het zondag is. Hij is me te lijf gegaan met een mest vork, de hufter.En ik zat nog wel aan de openbare weg. Mag ik alsjeblieft schilderen wat ik wil en wanneer ik wil? Of moet ik daar voor eerst toestemming hebben van de pastoor?" Tollebrink grinnikte een beetje. „We hebben hier niet eens een pas toor. Tja, je zult je een beetje moe ten aanpassen aan de gewoonten hier in Dalewoud. Wie heeft je verbon den?" „Daj kan ik zelf wel", antwoordt Veeren, nog gebelgd over de verne dering, die hij heeft moeten onder gaan. „Het is het eerste schrammetje niet. dat ik oploop". „Het zal de laatste ook wel niet zijn", veronderstelt de hotelhouder droogjes. DOOR GERRIT FRANSSEN 's Avonds is hij weer weg. En als hij tegen sluitingstijd terugkomt, ziet Tollebrink, dat de beide wonden op nieuw bepleisterd zijn. Maar nu vak kundiger. En hij begrijpt het. Dat is 'vrouwenwerk; wie zal ditmaal het slachtoffer zijn? Hoofdstuk 23. Kidnapping. Griet Alfers is op een woensdag middag bij baar dochtertje geweest. Dat heeft Evert in orde gemaakt. Ondanks de vele tegenwerpingen van de oude boerin. Want ze verwijt hem, dat hij scheiding heeft gebracht in het gezin en hun kind heeft af genomen. En gezinspeeld op een schadevergoeding. Doch Evcrt heeft zo weinig mogelijk gezegd. Maandagavond heeft hij de barre tocht door de sneeuw gemaakt en op de boerderij tot Griet gezegd: „Woensdagmiddag kom ik u halen. Rijden we samen naar uw dochtertje en dan zult u zelf kunnen constate ren, hoe goed ze het heeft". De oude boerin had nog gepoogd een spapk in 't wiel te steken. „Dal gebeurt niet. We kunnen, nu Groet je weg is, geen hand meer missen. Zet dat maar uit uw hoofd, meester." Evert had zich niet kwaad ge maakt. Rustig antwoordde hij; „Wilt u een moeder het recht ontzeggen haar kind te ontmoeten?" „Had u haar maar hier moeten laten. Hier zag ze Groetje elke dag". „Daarover heeft de rechter beslist, mevrouw, niet ik. Groetje is nog leerplichtig cn ondanks u dat goed wist, hield u het kind thuis. De rech ter en de voogdijraad hebben beslist, dat Groetje ergens anders opgevoed zal worden. Maar dat houdt niet in, dat de moeder haar kind niet mag ontmoeten. Evert heeft van Topper zijn auto ter beschikking gekregen. De bussen rijden met deze sneeuw met veel vertraging. Bovendien gaat de laat ste uit de stad al om zeven uur. „Maak er voor moeder en kind maar een prettige dag van", heeft hij ge zegd. (Wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7