heus, de postgiro III Verbreding Plompetorenvvcg over de zeedijk tot Burghsluis de postgiro is voor en van ons allemaal! da's makkelijk! ARAM EN DE GULDEN STEEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 februari 1970 Nr. 20820 District I waterschap Sclioiiwen-Duivelaiul HAAMSTEDE, 2-2. In ceil goed bezochte vergadering van het Dis trict I van het Waterschap, dinsdag morgen in hotel Bom heeft de dijk graaf, de heer A. M. Geluk n.a.v. een vraag van de heer Jac. Steur gezegd dat het hem opgevallen was, hoe weinig lichtjes er meer in de lagere delen van Schouwen-Duiveland branden wanneer het in de nacht stormt. Dit in tegenstelling met de situatie kort na de watersnoodramp van 1953, toen harde wind voldoende was om op te blijven. „We moeten echt geen onrust zaaien, doch bü waarschuwingen over beperkte dijk bewaking attent zijn en bij uitge breide dijkbewaking niet gaan sla pen. Pas na 1978 als ook de Oostcr- schclde afgesloten zal zijn kan van een veilige situatie gesproken wor den", zei de heer Geluk. Advertentie cp O KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZAANDAM. Het hoofdkantoor van Albert Heijn N.V. in Zaandam is „op hoogte" gebracht. Dit gebeurde in de kelder van het gebouw, waar de heer G. J. Heijn, lid van de raad van be stuur van het concern, een knop in drukte waarop de laatste verdieping omhoog werd gebracht. LISSE. Het huldigingscomité bis schop Simonis heeft uit alle lagen van de bevolking en uit alle delen van het land een totaal bedrag van f 20.000 ontvangen. De bisschop zal het grootste deel van dat geld schen ken aan het bisdom Tabora in Tan- ganjika (Afrika). ROTTERDAM. De Rotterdamse douane is begonnen aan een onder zoek naar een veiTnoedelijk groot scheepse smokkelaffaire in sigaret ten. Aanleiding hiertoe is de vondst van een partij van ruim 300.000 on- gebanderolleerde sigaretten door de politie in Monster in het WestUlnd. DEN HAAG. Verdacht van een overval op het kantoor van een fir ma in auto-onderdelen aan de Oran jelaan in Den Haag heeft de Haagse politie aangehouden de 19-jarige op perman F. C. de B. en de 21-jarige J. D. H. wiens beroep onbekend is. ROTTERDAM. Lady Mancroft, de echtgenote van de vice-president van de Engelsce scheepvaartmaatschappij Cunard Line, heeft de doopplechtig heid verricht van het passagiersschip m.s. ..Cunard Adventurer", dat bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij wordt gebouwd. BEVERWIJK. Op rijksweg 9 ter hoogte van het station Beverwijk heeft zich een verkeersongeval voor gedaan. waarbij de 30-jarige mevr. K. van der Pias-Haasnoot uit Kat wijk het leven verloor. AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft in het paleis op de Dam rond zestig bij het Nederlandse hof ge accrediteerde ambassadeurs op haar traditionele nieuwjaarsreceptie ont vangen. Mij deelde verder mede dat aan de N.O.S. (televisie) is gevraagd om bij de nieuwsuitzendingen in het weer- praatje ook de verwachte afwijkin gen der waterstanden mede te delen. Het antwoord was: „te cijferachtig en de radio is hiervoor voldoende". De heer Geluk was van mening dat het t.v.-nieuws een veel grotere kijkdichtheid heeft dan de luister dichtheid van de radio. Hieruit blijkt wel dat de bewoners van Schouwen- Duiveland veel geruster zijn gewor den na de schrik van 1953, ofschoon het schiereiland nog steeds gevaar lijk blijft. De vergadering stond o.l.v. gezwo rene M. O. Hanse Sr., die behalve de dijkgraaf ook wethouder Steur, namens de gemeente ^Vesterschou- wen, verwelkomde. De heer Hanse zei dat het de te kenen des tijds zijn die de aandacht vragen. Slechte wegen in de West hoek door een overmaat van verkeer wegbermen vragen veel onderhoud (o.a. Meeldijk en Stolpweg). De Plompetorenweg over de Zeedijk wordt verbreed en het is de bedoe ling dit te doen van Hoeve Schelp- hoek tot aan Burghsluis. Het zware zandtransport voor de Zuidweg deed de aanvoerwegen achteruit gaan, o.a. Steursweg. De vervuiling dei- sloten gaat door en de heer Hanse geloofde dat er niet veel visjes meer leven. Duinvorming De duinafslag bij de vuurtoren is tot staan gebracht door de aanleg der palen rijen en nieuwe duinvor ming kondigt zich aan. Het delven der sloten is achter de rug. Ook de inlaag bij Koudekerke is gedolven. De Rampweg nadert de voltooiing en de grootste bochten zijn er uit gehaald. De gladheidsbestrijding verliep niet naar wens, doch het Wa terschap zal overgaan op zout-zand. De dijkgraaf vertelde iets van de „ommegang" die het bestuur en technici elk jaar maken. Spreker be handelde eerst het waterschapsbe- stel in Zeeland. In de provincie vor men de 9 waterschappen de Zeeuwse Polder en Waterschaps Bond. Een provinciaal waterschapsbestel is in gesteld waarin o.a. de waterzuive ring wordt onderzocht. De onderlin ge contacten zijn zeer toegenomen na de fusies in Zeeland. Landelijk gezien zijn de water schappen rechtstreeks lid van de Unie van Waterschapsbonden. Dit algemeen bestuur telt 22 leden (2 per provincie) waarvan mr. V. d. Berge voorzitter is. Het dagelijks bestuur daarvan heeft om de drie maanden contact met de minister. Het totale organisatiepatroon is nu goed gere geld, doch het kost wat geld. Naast het normale wérk heeft het water schap ook „zijtakken" en de heer Geluk noemde in dit verband de re creatie'en het natuurgebied die zeer de aandacht vragen. Het waterschap zal ook te maken krijgen met gewestvorming waarin belangen behartigd worden die ver der reiken dan gebieden van een ge meente. De regio wordt dus groter, doch nauw omlijnde gewesten zijn nog niet bepaald. Bijdragen voor waterschapsbelangcn De Unie van Waterschappen be reikte reeds bijdragen voor beharti gen van algemeen belang in de wa terschappen. In de afgelopen 3 jaar werden resp. 12-. 16- en 18 miljoen gulden onder de waterschappen ver deeld. Vei-der worden 50 a 60 dei- normale onderhoudskosten gesubsi dieerd plus nog een bijdrage voor de waterbeheersing. Voor Schouwen- Duiveland bedraagt deze subsidie alles inbegrepen ca f 468-.000,of f 20,— per hectare. Dit had tot ge volg dat de lasten op f 75,— per hectare gehandhaafd kunnen blijven. Het is niet onmogelijk dat dit jaar in de Tweede Kamer de Wet op de Calamiteuze Polders van 1878 wordt ingetrokken, waardoor dan de rijks bijdrage aan de zeewering op 60 komt te liggen en voor buitengewone werken een subsidie van 80 met daarbij nog 10 o voor de provincie. De gemiddeld f 117.000,die naai de Calamiteuze Polders Burgh en Westland en Bruinisse gaan komen clan te vervallen voor het water schap. De nieuwe regering kan nog een rem betekenen op dit voorstel, doch zo niet dan komt er een afslui ting van een 100-jaar oude periode. Het waterschap gaat door met het volwassen van diverse glooiingen o.a. bij het Pikgat, hetgeen stormschade tegen houdt. De wegen zijn overal te smal deelde de dijkgraaf mede. De gemalen zijn in orde en er lopen plannen om het gemaaltje Oosteren- ban te vernieuwen. De personeels bezetting blijft gelijk. De heer Rin- gelberg gaat met pensioen. Hiervooi werd de heer Scheele (Heide Mij) benoemd. De verzekerde waarde der gebou wen bedraagt zes miljoen gulden en de vaste leningen twee miljoen. Een vracht-kiep-auto zal aangeschaft worden voor klein onderhoudswerk plus een apparatuur voor zout strooien bij gladheid. Aan dijken, wegen, water enz. bezit het water schap 1880 hectare, waarvan het grootste areaal in Westerschouwcn ligt, (456 ha). Over de zuivering en afvoer af valwater weet het waterschap nog niet waar het terecht komt. Wel zal de vervuiler moeten betalen. Daar de rommel langs wegen, dijken en sloten steeds groter wordt meende de dijkgraaf om gezamenlijk met de gemeenten eens opruiming te moe ten houden, vooral wat de plastic restanten betreft. Het schijnt dat -op hef Ontwerp Streekplan nog een weg is gepro jecteerd tussen de Dammenweg en de Zeedijk. De heer J. Friderichs vroeg hiernaar. Het waterschap vindt deze totaal overbodig. De-hoek Meeldijk bij het „Bokkebos" is te smal en hier zal de bocht verruimd worden. Wethouder Steur meende dat de verontreiniging der sloten zal duren tot het klaarkomen der riolering in 1974; dat het waterschap de gladheid der wegen beter aan moet pakken en dat hij de gewestvorming voorstaal. „Beter dan één gemeente, want elke gemeente heeft zijn eigen problemen en daardoor moeten er geen be voegdheden uit handen worden ge geven". Spreker hoopte dat de goede samenwerking gemeente-waterschap voortgang mag hebben. De dijkgraaf was zeer gelukkig met de aanpak der riolering en met de beslissing inzake caravans. „Doch geen vuil water in de sloten", zei de heer Geluk. Over de Dijk wacht en het Dij kle- ger kreeg de heer Jac. Steur ten antwoord dat de administratieve rompslomp hierover is afgeschaft. Bij verwacht hoog water worden de gegevens te Vlissingen elk. kwartier opgevraagd, omdat de situatie al daar een uur vroeger komt te liggen. Op 's Landskamer komen dan ook telefoontjes uit eigen gebied binnen, waarbij buien een verhoging van een halve meter kunnen veroorzaken tussen de Punt en Bruinisse. De heer W. J. Steur, commandant Dijkleger had het volste vertrouwen in de si tuatie. In de zomer hebben de graantran- sporten der landbouwers naar de Weegbrug Burghsluis moeilijkheden bij het opdraaien van de brug. Er wordt iets aan gedaan kreeg de heer Friderichs ten antwoord. Dezelfde vraagsteller vroeg naar meer stuwen ter voorkoming van verdroging. De heer Geluk was van mening dat ondanks stuwen het wa terpatroon zich ondergronds voortzet De afloop met of zonder stuwen is niet van invloed op verdroging van het duingebied. Later moet dan maal water geïnfiltreerd worden uil het Grevelingenbekken. De heer A. J. Padmos vroeg wie de sloten langs provinciale wegen op diepte moet brengen. De dijkgraaf was van oordeel dat de provincie dit moet doen, terwijl de aangelanden de modder enz. op hun landerijen krij gen. Tenslotte merkte de heer Fride richs op dat veel vissers en werphen gelaars» schuldig zijn aan de vele plasticzakken enz. die zich langs de dijken hebben verspreid. De heer Geluk was het hier mee eens, doch ook vanaf de werkeilanden in de Oosterscheldemond komt veel afval aanwaaien. Kring Schouwen-Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Z1ERIKZEE, 3-2. In hotel „Mon- dragon" te Zierikzee vergaderde de Kring Schouwen-Duiveland van de Bond van Plattelandsvrouwen on der leiding van mevrouw Gast-van Dijk uit Brouwershaven. Na de opening gal' deze het woord aan mevrouw J. Goemans-Moer- mond uit Zonnemaix-e, die de notu len voorlas van de vorige vergade ring, welke in Noordgouwe was ge houden. Afgevaardigden van de vijf Schouwen-Duivelandse afdelingen kwamen beurtelings aan het woord Flitsen uit het buitenland HONGKONG. Het communistisch 'georiënteerde „Laotiaanse Patriot tische Front" heeft in een dringende boodschap aan Engeland en de Sow- jet-Unie, deze landen op de hoogte gesteld van de „uiterst gevaarlijke situatie"- in Laos, zo meldt het pers bureau van de Pathet Lao. SYDNEY. Rondom de Australi sche stad Haitland staat een groot gebied onder water als gevolg van het buiten haaroevers treden van de rivier de Hunter. Helikopters van de luchtmacht en boten halen men sen op die in.het 290 km ten noorden van Sydney gelegen gebied door het water zijn geigoleerd. BRUSSEL. De Nederlandse staats secretaris van buitenlandse zaken, De Koster, heeft in de Europese mi nisterraad een sucesvolle poging ge daan om de belangen van Indonesië veilig te stellen, als een-uitgebreide gemeenschap handelsmaatregelen gaat treffen voor onafhankelijke Ge- menebestlanden in het Verre Oos ten, Azië en Oceanië. om verslag uil te brengen van de diverse aktiviteiten in het afgelopen verenigingsjaar. Het voor en tegen werd uitvoerig besproken en af en toe ontsponnen zich levendige dis cussies.' Ook de diverse commissieleden brachten verslag uit van hun werk zaamheden en hieruit bleek o.a. dat de handwerkcommissie van Schou wen-Duiveland medewerking zal gaan verlenen aan een dit jaar te Goes te houden landelijke tentoon stelling van handwerken, welke daar ter gelegenheid van het ,40-ja- rig bestaan van de afdeling Zeeland in mei wordt gehouden. Deze ten toonstelling zal plaats vinden in de Grote Kerk en het ligt in de bedoe ling om hier zo'n 2.000 stuks hand werken ten toon te stellen. Voor de dagcursus „Up to date" voor meisjes in de leeftijd van 12 tot 19 jaar, welke plaats vindt op 7 april a.s. in motel „De Ark" te Re- nesse bestaat veel belangstelling. 60 meisjes, waaronder een aantal uit Zeeuws-Vlaanderen heeft zich in tussen voor deelname aangemeld. Gezien de grote belangstelling zal de mogelijkheid worden bezien of er t.z.t. ook een dagcursus voor dames georganiseerd kan worden. Hierover volgen nog nadere mededelingen. De volgende bijeenkomst zal plaats vin den op 3 juni a.s. te Brouwershaven. HONGKONG. Een delegatie van de Russische academie van weten schappen is in Hanoi aangekomen voor besprekingen over de weten schappelijke samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Noord-Vietnam. HONGKONG. Het Noordvielna- mese persbureau maakte melding van grote Amerikaanse en Zuidviei- namese troepenconcentraties langs de grenzen met Laos, waarbij tien duizenden manschappen zouden zijh betrokken. ROTTERDAM. De tewaterlating van het passagiersschip Cunard Adven turer", dal voor Britse rekening bij de R.D.M. wordt gebouwd. Het 17V0U bri. metende schip, dat een lengte van 144 meter, heeft biedt plaats aan 740 passagiers. SINGAPORE. Het vorig jaar afge zette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die thans strijd voor de omverwerping van het huidige bewind van generaal Lon Nol, heeft in een vraaggesprek met een Zwitserse journalist gezegd dat de Russen hem onheus behandelen door geen hulp te verlenen. TEL AVIV. De wetenschappelijke medewerker van het gezaghebbende Egyptische blad ..Al Achram". dr. Salah Djalal, heeft de directeur van het Israëlische Instituul-Weizmann voor natuurwetenschappen, uitgeno digd voor een bezoek aan Egypte. Dit hebben Israëlische kranten ge meld. BRUSSEL. De Belgische Bankver- eniging heeft een beloning uitge loofd van 35000 gulden voor diegene, die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot de indentificatie van de dader van de moord, die op 25 janu ari 1971 te Merchtem werd gepleegd op een bediende van de Generale Bankmaatschappij KAMPALA. In het centrum van de hoofdstad van Oeganda, Kampala heeft zich een hevige schietpartij voorgedaan. Gedurende bijna twee uur werd er hevig met automatische wapens geschoten nabij het gebouw van de televisie en hel ministerie van voorlichting. Het schieten begon omstreeks 09-00 uur Ned. tijd. BRUSSEL. De Blitse toponderhan delaar Rippon heeft de zes keihard laten weten dat Engeland in het eer ste jaar van zijn toetreding niet meer dan 2,6 a 3 procent van liet gemeenschappelijk budget voor zijn rekening kan nemen. Dit percentage is geen humor, het is realisme, zo zei hij. FEUILLETON Hamsteren in bezet deel van Jordanië JERUZALEM, 3-2. De bevolking van het bezette deel van Jordanië is op grote schaal levensmiddelen aan het hamsteren, zo bericht het Israë- lische blad Maariv. Deze hamsterwoede zou het ge volg zijn van de vrees der Arabieren in het bezette gebied, dat na 5 febru ari de vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische buurlanden hervat worden en dat ze zich opnieuw tus sen twee vuren zullen bevinden. Evert praat er over met zijn.vrouw Maar van Dinie krijgt hij de wind van voren. „Eigenlijk is dit een bele diging, Evert. Wat denk je van me? Ik kan werkelijk wel op mezelf pas sen". Dinie is in verwachting, dus is hij voorzichtig. Sussend zegt hij: „Dat weet ik allemaal wel. liefje. Natuur lijk vertrouw ik jou ten volle. Maar denk om mijn positie. Je moet zoveel mogelijk de schijn vermijden. Laat Alie desnoods wat vaker hierheen komen". Dinie moppert nog wat na. „Altijd en eeuwig dat geroddelLaten ze maar naar hun eigen kijken. „Naar zichzelf", verbetert de schoolmeester lachend. „Naar hun eigen is geen goed Nederlands". „Ach jijMaar ze Iaat toe. 13. Verslagen gingen de twee vrienden het paleis binnen. Aram trachtte de jonge ko ning op te beuren, doch het was moeilijk in deze omstandigheden troostwoorden te vinden. ..Wanneer wij maar een spoor had den!" kreunde Tudor. „Wanneer wij slechts iets konden doen! Het is dit werkeloos af wachten en toezien dat mij wanhopig maakt! En toch. wat kunnen wij doen?" Al pratend waren zij opnieuw in Ta- mahia's vertrekken gekomen en somber staarden zij naar de chaos die daar door het wilde gevecht was ontstaan. Opeens slaakte Tudor een kreet: „Aram, kijk!" Hij bQOg zich over de tafel, waarop een zon derling gevormd beeldje lag. Aram kwam snel naderbij en pakte het -op. Waarschijn lijk had een der ontvoerders het tijdens het gevecht verloren. Het was vervaardigd van een onbekende. lichtgele steensoort en had ongeveer de vorm van een sfinx, al leen was het lichaam dat van een soort geschubd reptiel, terwijl het hoofd een eigenaardige, dode. zielloze expressie had. Terwijl Aram het van alle kanten be keek. voelde hij plotseling een eigenaar dige, prikkelende stroom in zijn arm. ter wijl op hetzelfde ogenblik het beeldje een flauwe glans begon af te stralen. Opge wonden sprong hij op. „Tudor, dit is een aanwijzing!" riep hij. ..Kijk. het beeldje begint tc glanzen zodra de kop naar het noorden gericht wordt! dat hij haar in zijn armen neemt en op ouderwetse manier omhelst. Ze is nog altijd dol op haar knappe man. die zo mooi carrière maakt. Als de mensen hier nu maar eens wat min der kletsten Dinie blijft weg bij Tollebrink. Ze heeft Alie op de hoogte gesteld van het geklets. Die is erg gemakkelijk géworden. Van de mensen trekt ze zich niets aan. evenmin als haar man. Ze hebben in het hotel hun vaste stamklanten, die er 's avonds een borreltje of een biertje drinken en biljarten of kaarten of gewoon wat met elkaar praten. Overdag komen er vertegenwoordigers eten en een enkeling, die om welke reden ook geen zin heeft om verder te rijden, blijft er overnachten. Van april tot september zijn er de zomergasten. Tollebrink heeft zijn hotel voor de tweede maal laten verbouwen. Nu tiecft hij meer ruimte en kan hij nog meer mensen te slapen hebben. Alie. die immers jarenlang in een cantine heeft gestaan, resideert vele uren per dag achter de bar en helpt soms, als het erg druk is. de kok. Tolle brink is eveneens onvermoeibaar. Het bedrijf rendeert goed. Alie heeft geen spijt van haar huwelijk met deze aktievc zakenman, integendeel. De hotelhouder is altijd voorkomend voor haar en als zc iets no<jig heeft, ze behoeft maar te kikken en ze krijgt het. Ze heeft autorijden ge leerd en sinds ze haar rijbewijs heeft beschikt ze over een Dafje: dat Tol lebrink meteen voor haar gekocht heeft. Evelien heeft eveneens een wagentje van hem gekregen en is dol op haar stiefvader. Ze heeft nu een goede betrekking in de stad en rijdt heen en weer in haar wagentje. Maar ze is ook niet te beroerd om "s avonds mee te helpen bedienen, als het erg druk is. Dinie weet hel: Alie heeft het uitstekend getroffen. Laat die man dan maar - volgens dc dorpelingen - een heiden zijn., vol gens haar zijn er slechtere christe nen. Ondanks het feit. dat het soms koud is - het loopt naar Sinterklaas - zwerft Veeren met zijn schilder- attributen in dc omgeving. Hij heeft een oud eendje, onooglijk on met een Spaans kenteken. Maar hij kan er geen afstand van doen. Tegen Di- DOOR GERRIT FRANSSEN nie zei hij .een keer: „Ik* wil dit wa gentje gewoon niet kwijl. Hij laat me nooit in de steek. Ik heb er in jaren nauwelijks onkosten aan ge had. Het is met auto's net «als mei vrouwen: je moet het treffen." Dit laatste heeft zc met een kor reltje zout genomen. Ze kent hem nu onderhand. Hij is een losbol, maar desondanks interessant. Als die man gaat vertellen over Spanje, dan zit je gewoon ademloos te luisteren. Jc ziel het gewoon voor je. als hij er gens een beschrijving van geeft. Jammer, dat hij in het dorp niet zo'n goede naam heeft, In zijn jonge ja ran moet hij hel een en ander uit gehaald hebben. Natuurlijk met vrouwen. Maar Veeren trekt zich dit alles niet aan. Hij heeft prettige her inneringen aan Dalewoud. Hier heeft hij verschillende avontuurtjes gehad met mooie boerendochters en knap pe winkelmeisjes of dienstbodes. Tot er moeilijkheden dreigden, waarna hij plotseling was verdwenen. Nooit ergens te lang blijven, is zijn stelre gel. die hcm vooral in Spanje goed van pas kwam Want daar staan de mannen gauw klaar met het mes. Met Spaanse vrouwen moet je dub bel voorzichtig zijn. Soms zien passanten hem aan de kant van de weg. Dan zit hij. met een dikke overjas aan achter zijn schildersezel en men ziet' hem ge concentreerd werken. Een enkeling stapt wel eens van zijn fiets cn blijft een poosje kijken, maar daar heeft Voeren geen erg in. Als hij eenmaal goed aan het werk is. vergeet hij iedereen cn alles om zich heen. Dan heeft hij geen erg in de kou. tot die zo hoog opgetrokken is. dat hij nau welijks nog een penseel kan vast houden. Evelien Stavenisse vindt hem een griezel. Intuïtief voelt zc. dat ze voor deze man moet oppassen. Veeren heeft aangeboden haar te schilderen. Gratis. Maar Evelien heeft voor de eer bedankt. Hoewel hij graag eens wat nader kennis had willen maken met dit temperamentvolle raspaard- je. zoals hij Evelien in gedachten noemt, bepaalt hij zich tot een paar losse woorden, ais Evelien thuis is en hij in de gelagkamer zit. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7