Vergadering ledenraad Groene Kruis „Scliouwen-Diiivcland" STREEKNIËUWS Gecombineerde landbouwbijeenkomst Ouwerkerk/Nieuwerkerk 601ste Staatsloterij Advertentie Afscheid voorzitter dokter A. L. de Groot SEROOSKERKE, 2-2. De leden- raad van Het Groene Kruis „Schou- wen-Duiveland" kwam in vergade ring bijeen in het Dorpshui^, te Se- rooskcrke. Deze vergadering, onder voorzitterschap van de heer A. L. de Groot, arts, werd bijgewoond door o.a. vice-voorzitter de heer K. A. van Langeraad, de secretaréfcse, me vrouw A. Friderichs-Landegent, de heer M. C. Deurloo, directeur van de provinciale vereniging Het Groene Kruis, vertegenwoordigers van de plaatselijke commissiesr de heer H. J. Simons, arts en medisch adviseur voor Renesse e.o., en de wijkver pleegsters zr. Kunst-Visser, zr. Steu- tel, zr. Kurtz, zr. Werkman en zr. Adriaanse-de Stigter. Dokter De Groot gaf in zijn ope ningswoord een verantwoording van zijn beleid vanaf 30 januari 1970. Hij belichtte de communicatie tussen be stuur en leden en gaf mogelijkheden aan om te komen tot een nieuw ide aal voor het Groene Kruiswerk. De penningmeesteresse bracht verslag uit van de overname van de financiën en bescheiden: tot een sal do van i' 14.737,20 en f 11.563,— in effecten. Getracht wordt de hypo theek Brouwershaven af te lossen, terwijl gereserveerd is voor c.v. Haamstede en kleine reparaties aan de gebouwen te Renesse en Scharen- dijke. Een renteloos voorschot is ge geven voor aankoop auto Renesse, terwijl f 750,als gift van Renesse is overgemaakt naar het ambulance fonds. Op voorstel van Haamstede- Burgh werd van de nieuwe vereni ging f 750,geschonken aan dat fonds. Dokter Simons gaf een korte toelichting over de sluitende exploit tatie van de ambulance, die gesta tioneerd wordt te Renesse. Door Noordgouwe werden de heren Th. C. Ganzeman en A. C. Dalebout resp., als bestuurslid en plaatsver vangend bestuurslid voorgesteld in plaats van de heren dokter De Groot en ir. Kloosterboer. De heer Van Dalsen vroeg een tijdslimiet vast te stellen waarbinnen de opheffing van de oude verenigingen moet hebben plaatsgevonden. De heer Van Lan geraad stelde dat dit voor één maart aanstaande dient te gebeuren. Er zal een uniforme regel worden gesteld voor de betaling van werk sters en bodes. Over dit onderwerp zal aan de plaatselijke .commissies een vragenlijst worden gezonden. Dokter Simons informeerde naar het wijkgebouw te Noordgouwe. Dit zal worden gehandhaafd en opgeknapt. De heer Geluk zegde toe een Inven tarislijst van uitleengoederen Se- rooskerke op te stellen. Zuster Kunst-Visser wees op art. 11 sub. 3 van de arbeidsovereen komst, betreffende ontslag bij zwan gerschap. De voorzitter achtte het gewenst dat dit aangepast wordt aan de wet op de arbeidsongeschiktheid. De betreffende kwestie zal geplaatst worden op de agenda voor de pro vinciale bestuursvergadering. Regeling niet-leden De heer Geluk vroeg naar de re geling voor de niet-leden. Deze werd per 13 mei 1970 samengesteld als volgt: Entree voor niet-leden: contributie van 3 jaar plus wachttijd van 3 maanden, waaHn tarief geldt van half dokters-tarief per behandeling door de wijkverpleegster. Er wordt direct hulp verleend. Enige discus sie ontstond over de beroeps-W.A.- verzekering. Dokter Braber vond het van belang dat het Groene Kruis weet of de artsen verzekerd zijn. De wijkverpleegsters zijn collectief ver zekerd. De heer Deurloo onder streepte nog eens de uitspraak van de geneeskundig inspecteur dat in jecties alleen onder verantwoording van de plaatselijke arts gegeven mo gen worden. Dokter Simons raadde aan hier goed de hand aan te hou den. Afscheid voorzitter De heer Van Langeraad richtte hartelijke woorden van afscheid tot de scheidende voorzitter, dokter De Groot en memoreerde de diverse fu sieplannen die niet direct slaagden. Hij dankte de heer De Groot voor de beminnelijke wijze waarop hij ge durende dit eerste jaar de vereni ging heeft geleid en bood hem een boekebon aan. Ook zuster Steutel die sprak namens c^e vijf wijkverpleeg sters, dankte dokter De Groot en bood naast een soortgelijk geschenk bloemen aan voor mevrouw De Groot Dokter De Groot zei hierop met veel plezier te hebben gewerkt voor het Groene Kruis. Voor de ver eniging Jjlijft ten alle tijde een taak weggelegd, die door de wijkver pleegsters zo goed wordt verwoord. De bestuursfuncties werden na sluiting van de vergadering verdeeld als volgt: de heer K. A. van Lange raad, voorzitter; dokter J. L. Braber, vice-voorzitter; secretaresse-pen - ningmeesteresse blyft mevrouw Fri derichs-Landegent. In het bestuur hebben verder zitting: de heer J. W. de Jonge, Renesse; dokter W. Terp stra, Brouwershaven; de heer C. D. Gast. Ellemcet; mevrouw D. Deïst - Gast, Zonnemaire; de heer Th. C. Ganzeman, Noordgouwe. Raad van Kerken protesteert tegen volkstelling AMSTERDAM, 3-2. De Raad van Kerken in de agglomeratie Amster dam heeft in een brief aan de minis terraad geprotesteerd tegen het dwin gende karakter van de komende volkstelling. Zij acht het belang van een totale controle kleiner dan het grote belang van vrijwaring voor to tale registratie en dringt er bij de ministerraad op aan elke kans op msibruik te vermijden. Daartoe, al dus de raad, moeten de genummerde schutbladen die aan het vragenfor mulier worden gehecht, worden ver nietigd. Een afschrift van de brief heeft de Raad. van Kerken toege stuurd aan de leden van de Tweede Kamer. „Radicale samenwerking in het landbouwbedrijf" OUWERKERK, 2-2, In zaal-Vij- verberg te Ouwerkerk hielden de Coöp. Landbouwvereniging „Aller Belang" te Ouwerkerk en de Coöp. Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk een gecom- 5 Jjineerde bijeenkomst, onder voorzit terschap van de heer J. v. d. Stolpe. Als spreker was uitgenodigd de heer J. J. van Maldegem uit Kortge- ne, over het onderwerap: „Radicale samenwerking in he tlandbouwbe- drijf". Omdat het moeilijk is, op bepaalde momenten de nodige arbeidskrach ten aan te trekken om vlot te kun nen oogsten moet men proberen, sa men met buren of familie iets te be reiken. Spr. is geleidelijk begonnen samen te werken; er zijn nu te Kort- gene 8 bedrijven met 9 boeren tussen 30 en 59 jaar, wier bedrijfsgrootte 40 tot 65 ha. is. Totaal is er nu onge veer 400 ha. met 9 betaalde arbeids krachten. Het bouwplan 1970 is geweest als volgt: 160 ha. granen en peulvruch ten, 90 ha. consumptieaardappelen, 94 ha. suikerbieten. 6 ha. uien. 6 ha. graszaad en restant lucerne. De ge zamenlijke totale inventaris voor oogsten en rooien is: graanoogst: 1 grote combine, 1 grote pers, 2 stro- opladers, 2 transporteurs. Aardap peloogst: 2 rijen fraisen, 2 twee-rij- ige rooiers, 2 stortbakken, 2 trans porteurs, 2 boxen-vullers. Bietenr oogst: 6-rijige frais en 21 tractoren en 16 Spijkstaal-kipwagens. Een geromantiseerd plaatje van cle Oosterschelde met zeilschepen; een prentje dat niet helemaal klopt naar de werkelijkheid, maar destijds nog al furore maakte. Eerst aardappelen Men is in 1962 eenvoudig begonnen en tot 1968 is er toen niets anders ge daan dan gezamenlijk aardappelen rooien en vervoeren. Daarna waren de voordelen van het systeem zó goed voor de dag gekomen, dat win ter 1968 verder werd gedurfd en 6 combines op waarde gezet alsook 4 persen en deze werden ingeruild voor de thans aanwezige graanoogst machines. Voorts werden 5 bieten rooiers op waarde gezet en ingeruild voor de tegenwoordige. Het oogsten van de granen, aardappelen en bie ten geschiedt nu volledig gezamen lijk. Winter 1969 werden 23 tactoren op waarde gesteld en in het voorjaar van 1970 is gestart met deze geza menlijke tractoren en wagens. Tij dens de oogst is er nu niets meer te verrekenen dan de uurlonen. Gedu rende deze tijd wordt per uur ge werkt en getracht wordt, deze uren gelijkmatig te verdelen over de be drijven. Geen vereniging Er is in 't 'geheel geen sprake van een coöp. vereniging met statuten en er is ook geen bestuur. Wél is er een contract met diverse artikelen; hier in is alles zoveel mogelijk geregeld: de gegarandeerde oppervlakte, af schrijvingen. vaste kosten, variabele kosten, faillissement, enz. Dit coft- tract is door de deelnemers zelf vast gesteld en getoetst door de Z.L.M. en de Voorlichtingsdienst. Een betaalde administrateur ver zorgt de boekhouding. Het verkopen van produkten en het kopen van be nodigdheden geschiedt niet gezamen lijk. Ieder is hierin vrij. Voordelen Als voordelen van bovenomschre ven samenwerking kunnen worden genoemd: 1. volledig intensief bouw plan, zodat vruchtwisseling geen moeilijkheden oplevert; 2. vrij mo derne inventaris, dit werkt prettig; 3. lage investering per ha. voor grote machines, wélke volledig benut wor den; 4. bij ziekte van één der man- krachten tijdens oogsten of rooien gaat alles gewoon door; 5. .tijdens bietenrooien is er tijd voor tarwe zaaien of aflevering van produkten. Een nadeel is, dat wanneer men al leen zijn bedrijf zou willen reunnen, daar nu geen kans meer voor is, want er is geen passende inventaris meer. Waarom gaat deze samenwerking al zoveel jaren zonder moeilijkhe den? Het antwoord luidt, dat het hoofddoel is, elkander te -helpen zon der onderling winstbejag. Tijdens de werkzaamheden is het, alsof het be drijf van de boer is, op wiens lande rijen men bezig is. <if Vertrouwen noclig Vanzelfsprekend moet men volle dig vertrouwen in elkaar stellen wat opgave van uren of ha. betreft of (en dit laatste vooral) overname van de machines. De droogkosten worden gezamen lijk per produkt betaald, ieder zijn aandeel. Ook betaalt ieder op 't eind van het jaar zijn aandeel in brand stof enz. van de tractoren. Naar aanleiding van de t.v.-uitzen- ding kwamen positieve reacties bin nen over de geldbedragen, maar ook negatieve. Naar aanleiding van hetgeen ver handeld is, volgde een uitvoerige uitwisseling van gedachten, waarbij de nodige kwinkslagen niet ontbra ken. De voorzitter bood tenslotte de heer Van Maldegem een kleine at tentie aan en dankte voor de op komst, inzonderheid de leden van de zustervereniging te Nieuwerkerk. ZIERIKZEE: Grote avond P.J.Z. Per abuis is in epn borjeht. opge nomen in het dinsdagnummer ver meld, dat de „grote avond" van de P.J.Z. Schouwen-Duiveland op za terdag 13 februari a.s. gehouden zal worden in „Mondragon". De avond woidt echter gehouden in Concordia. Kandidatenlijst D$ 70 Cp de te Utrecht gehouden partij raadsvergadering van DS '70 werd mr. K. A. Keuning te Zierikzee als negende op de kandidatenlijst ge plaatst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Frank Kooman's poppentheater Op donderdag 11 februari, treedt in het hervormd verenigingsgebouw voor de Z.V.U. op Frank Kooman's Poppentheater. Gebracht worden: „De nachtegaal van de keizer" en „Vossestrekcn". RENESSE Slot „Moermond" De jongste foto van het slot „Moermond" te Renesse, kreeg on zerzijds een foute datering. Genoemd werd het jaar 1908, maar van zeer bevoegde zijde deelt men ons mede dat de afbeelding uit 1911 stamt. In 1911 was de restauratie van het slot juist voltooid. Voor die tijd (in 1908 was het slot zelfs onbewoonbaar) zag het er uiteraard anders uit. Geslaagde werkavond op Staepel'of" Teneinde aan meer en doelmatiger leermateriaal voor de leerlingen van de openbare basisschool ,,'t Staepel' of" te Renesse te komen, hadden de leerkrachten van deze school een op roep aan de ouders gedaan hen daar bij daadwerkelijk behulpzaam te zijn. Zo werd maandag een werkavond georganiseerd, waaraan ongeveer 30 ouders hun medewerking verleen den. In groepen verdeeld werd er gewerkt aap de bouw van een pop penkast, het in elkaar zetten van taaidozen, het dia's knippen en in- ramen en het schrijven van woox'djes op speciale kaartjes. De stemming was opperbest en er wei-d bijzonder hai-d gewerkt. Meer dan 1000 dia's bleken in de loop van de avond te zijn ingeraamd. Honderden woorden werden op kaairtjes geschreven, pop penkast en taaidozen kwamen voor het grootste gedeelte gex-eed. Maar omdat het gehele werk op een avond niet kon wox*den voltooid was met unaniem.van mening dat er een vér- volg op deze avond moest kqmen. Deze zal waarschijnlijk x-eeds a.s. maandagavond worden georgani- seei-d. Onder het werk zox-gden le den van de oudercommissie voor de nodige koffie. De ouders, weer te ruggekeerd in de schoolbanken, wa ren enthousiast. De leerkrachten ook want op deze wijze kan in korte tijd een flinke uitbreiding van het les materiaal tegemoet gezien wox'den. BROUWERSHAVEN: Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert op maandag 8 fe bruari a.s.. in het Plaatsenhuis te Dreischor, onder voorzitterschap van loco-burgemeester de heer L. M. Moermond. De agenda vermeldt: garantie geldlening; vaststelling van de le wijziging bezoldigingsverordening 1968; verlenen van eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand aan de heer mr. J. P. Boersma; aan gaan vaste geldlening van f 500.000; vaststelling van de begroting van de gemeente en van het woningbedrijf voor het dienstjaar 1971; vaststelling bedrag per leerling als bedoeld in artikel 55 bis der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1971; vaststelling le en 2e wijziging der begroting 1971. Afscheid burgemeester mr. J. P. Boersma In verband met zgn benoeming per 1 februari tot lid van Gedepu teerde Staten, legt burgemeester mr. J. P. Boersma zijn funktie neer. In verband hiermede is een buitenge wone raadsvergadering belegd, waarin afscheid va'n hem zal worden genomen, pe vergadering wordt ge houden op zaterdag 13 februari in het hervormd verenigingsgebouw. Na afloop zal er gelegenheid zijn de 'scheidende burgemeester toe te spreken, met aansluitend daarop een receptie. ZONNEMAIRE Man verongelukt Bij werkzaamheden in dienst van de Kon. Ned. Heide Mij. is de heer L. C. Braber van hier, onder de rook van Ouwerkerk om hel leven geko men. Het slachtoffer was bestuurder van een tractor, rijdend langs het talud van een watergang aan de dreef achter de hofstede van de hoer M. K. Romeijn. Aan de i*and van het talud is de tractor gekanteld en Muis in fles WASHINGTON. 3-2. De 76- jarige George Pet alas uit Was hington heeft woensdag twin tigduizend dollar (ruim 71.000 gulden) schadevergoeding toe- geiuezen gekregen omdat hij een flesje cola had gedronken waarin achteraf 'n halve muis bleek te zitten. Petalas had ge klaagd dat hij, sinds hij in 1969 het flesje had leeggedron ken. niet meer in staat was ook maar een stukje vlees door zijn keel le krijgen. Hij was daar door genoodzaakt een kaasdi- eei te volgen. Derde klasse 3 februari 1971 9 05 06 50 18 93 006*) 132 938 0569*) Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prij2en van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van en de troostprijs van 5.000,- op nummer van elk van de andere series. Let wel: Op eindcijfers 006 is tevens een prijs van 25,— gevallen; op eindcijfers 0569 is tevens een prijs van 25,- gevallen: op nummer 085139 is tevens een prijs van 25,— gevallen. 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallën op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,- zijn gevallen op nummers "eindigende op 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 5.000,— is gevallen o 5.000,— is gevallen o 5.000,— is gevallen o 5.000,— is gevallen o 5.000,— is gevallen o 10.000,— is gevallen o nummer: 085139*) nummer 081087 nummer: 024736 nummer: 060782 nummer: 077511 nummer: 065913 nummer: 063366 nummer: 004727 nummer: 094994 serie B op nummer: 055486 055486 Een sociaal-economisch onderzoek in Goedereede STELLENDAM, 3-2. ¥001' een zaal vol belangstellende middenstanders heeft hurgeipeester H. J. Smith van de gemeente Goedereede in het Haegse Huus te Stellendam de staatssecretaris van ecoponxisehe za ken, drs. L. J. M. van Son, ingeleid die door het overhandigen van een enquête formulier het startsein gaf voor een sociaal-economisch onder zoek betreffende de verwachtingen ten aanzien van de toeristische en recreatieve ontwikkelingen in de gemeente Goedereede. kwam ondersteboven in het water lei-echt. De heer Braber heeft zich niet meer uit de kabine weten te bevrijden en kwam door verdi'inking om het leven. DREISCHOR Geslaagd Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het inge- nieursdiploma (landhuishoudkunde), de heer J. J. de Vlieger te Dreischor. NIÉUWERKERK Type-examens Dezer dagen zijn onze volgende dox-psgenoten geslaagd voor het di ploma machineschrijven: Cora Goe- degebui-e, C. v. d. Meulen en mevr. C. de Wit-Jansens, allen opgeleid door type- en steno-instituut „Schei- degger" te Venlo. SIRJANSLAND Wilde zwanen Op een perceel grasland aan de Noordhogeweg alhier verblijft al eni ge weken een groep wilde zwanen. Het is een prachtig gezicht deze sneeuwwitte diex-en te midden van het groen, waaraan ze zich flink te goed doen. De eigenaar zal ongetwij feld minder ingenomen zijn met de ongewone gasten, die haast nooit op vliegen, dus steeds aan het eten zijn. BRUINISSE Surséance van betaling Door de N.V. „W.E.M.A." te Am sterdam is een verzoekschrift inge diend, strekkende tot het verkrijgen van sux'séance van betaling voor het restaurantbedi'ijf „Grevelingendam". De aktie voor Boeroendi De leden van de C.J.V. te Bruinisse zijn in hun doel om f 1000 bijeen te brengen voor Boeroendi. geslaagd. Dank zij de ijver op allerlei manier: oliebollenaktie, auto's wassen, baby sitten. spruiten trekken enz. Op de valreep werd door een enveloppen- aktie op de hervormde vrouwenver eniging nog f 94 bijeen gebracht. Dc f 1000 zijn door enkele leden naar de Ernst Sillemhoeve gebracht. Het verkeer over de Grevelingendam Gedurende dc maand januari 1971 passeerden 110.714 auto's de teller bij de Grevelingensluis. Het totaal go- passeerde auto's op de Grevelingen dam klom daarom op tot 8.203.012. Een mooie zondag zoals die van 31 januari geeft dadelijk zo'n 1000 au to's meer. Normaal passeren 's zon dags ruim 4000 auto's en op door dc weekse dagen ruim 3500. Uitvoering jeugdclubs Dc jeugdclubs op Bruinisse, tc we ten de jongensclub onder leiding van dc heren Schot en De Koning en do meisjesclub Rhode onder leiding van mej. J. C. Padmos gaan een uitvoe ring geven op vrijdag 5 februari 1971 in het Ned. Herv. Verenigings ge bouw te Bruinisse. Het belooft een goed op de jeugd afgestemd pro gramma tc worden, met zang. mu ziek en toneel, waar men zich onge twijfeld goed zal vermaken. Voor dit ondex'zoek, dat het eei'sle op dit gebied in Nederland is, heeft woensdag een legertje enqueteui-s de middenstandszaken in de kernen Cudorp, Goedereede en Stellendam bezocht. Het onderzoek geschiedt onder verantwoordelijkheid van het eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, in samenwerking met het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en wordt gefinan cierd met de subsidie van de Stich ting Sanex-ing en Ontwikkeling van de Middenstand. Het rapport wordt eind 1971 verwacht. Twee doden bij frontale autobotsing HOOFDDORP, 4-2. Woensdag- nacht zijn de 47-jai'ige heer T. ter Maat en de 27-jarige mej. H. M. N. Assenberg uit Den Haag om het le ven gekomen toen de pex*sonenauto van de Hagenaar frontaal in bot sing kwam met een autobus van Maarse en Kroon. De heer Ter Maat bemerkte een wegomleiding te laat op. Het ongeval gebeurde op de Kruisweg nabij Rijksweg-4. Beiden waren op slag dood. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 5 FEBRUARI NEO. I. Als alles naar plan verloopt zijn vanmiddag de eerste beelden van de ruimtevlucht van Apollo 14 te zien. In het avondprogramma na hel nieuws van de omroeper en het nieuws uit het dierenbos gaan we naar de Salamder zaal in Mechelen om carnaval te vieren. Na hel jour naal een aflevering van Mannix. In Vriendendienst krijgt Mannix een moord op te lossen. De vrouw van Bill Chase is vermoord. Mannix gaat op stap en een spoor leidt hem naar een bergdorp. Een grote verrassing wacht hem daar, want twee vrouwen dienen zich aan als de vrouwen van Bill. En het blijft niet bij deze ver rassing want er wordt een aanslag op hel leven van Mannix gepleegd. Nu wordt Mannix als de moorde naar aangezien, maar met zijn stalen zenuwen ziet Mannix kans om alles weer recht te zetten. Marcel van Dam en zijn problemen wordt ge volgd' door een programma van een heel ander genre. nl. Hadimassa. Tot slot van de avond Achter het nieuws en na het laatste journaal onder voorbehoud een reportage over de maanvlucht. NED. 11. Tol het journaal van acht uur een handvol kleine program maatjes. Hiertoe horen Beslagen op het fis, een reportage van de dames uit Nederland die meedingen naar de kampioenschappen hardrijden. „Plea se sir" en het parlementair overzicht. In „Plgesc sir" raakt Hedges weer in moeil\jk)icden. Bernard moet Den nis beloven nooit meer ruzie te zoe ken met zijn verloofde de mooie Penny. Na het journaal Hier en nu en Lang leve de operette, waarin deze maal fragmenten uit rverk van Frans Lehar. Tot slot van dc avond Farce majeure en de dagsluiting. VRIJDAG 5 FEBRUARI NED.I 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Een lach en een traan 20.00 Journaal; 20.20 Mannix; 21.10 De ombudsman; 21.40 Hadimassa; 22.20 Achter het nieuws; 23.10 Jour naal; 23.15 Apollo-14. NED. 11; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Ter visie; 19.30 Please Sir; 20.00 Journaal; 20.20 Beslagen ten ijs; 20.50 Hier en nu; 21.40 Lang leve de operette; 22.25 Farce ma jeure: 22.50 Dagsluiting; 22.55 Jour naal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4