Nu rente tot postspaarbank BIJGESTUURDE WELVAART Subsidies riepen nogal wat weerstand op tijdens vergadering DE WEGENBOUW IN 1971 Vlotter verkeer op West-Berlijn BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 februari 1971 Nr. 20819 Advertentie Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige Inlichtingen aan alle postkantoren. Gemeenteraad Westerscliouwen WESTERSCHOUWEN, 29-1. Op de jongste raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester H. P .Everwijn, kwam het subsidie beleid aan de orde, dat wel enige weerstand ontmoette. De subsidie aan de bejaarden-socië teiten werd op verzoek van de heer L. Tieleman (P.C.) van de door het college voorgestelde f 1,per lid gebracht op f 2,per lid. De uit slag der stemming was 10-1, tegen de heer v. d. Berge. De subsidie aan de V.V.V.'s kreeg een aantrekkelijke bespreking toen mevrouk Fride- richs-Landegent (V.V.D.), gezien de moeilijke financiële zijde, het plan opperde om de subsidie wat op te trekken. Mevrouw Peters-Lok (P.v. d.A.) meende dat dit een taak voor het bedrijfsleven was, waar de heer v. d. Berge het mee eens was. Hij zei dat velen hun plicht verzaken door geen lid van de V.V.V. te zijn, waarbij de heer Lustig opmerkte dat de gemeente toch al zoveel voor V.V.V. doet. De heer Tieleman steun de mevr. Friderichs. De heer Kloos terman vroeg of aan deze subsidie het lidmaatschap aan de Streek- V.V.V. verbonden kan worden zoals door b. en w. is voorgesteld. „Ja" zeide de voorzitter, „de raad zit in het Streek-V.V.V. en we willen de kans niet lopen dat een vereniging uit kan treden." Dus, opperde de heer Kloosterman," via 15 °/o subsi- dit wil het college in een vereniging komen die voor 85 zichzelf be druipt?" Ik vind het niet democra tisch en ben er tegen". De heer M. Krijnsé Lokker stelde voor de sub sidie op 30 °'u te brengen. In stem ming gebracht waren mevr. Fride richs, de heren Krijnse Lokker en Tieleman voor, de anderen tegen. Uitslag 8-3. Het voorstel van b. en w. om de subsidie op 15 °/'o van de ontvangen contributie te brengen werd tenslotte met 10-1 aangeno men. Tegen de heer Kloosterman. Akkoord ging de raad met de bouw door „Beter Wonen" van 25 woningwetwoningen en 10 premie woningen in het plan zuid-west te Haamstede. Ook de daaraan verbon den financiële gevolgen werden aanvaard. Het voorstel om het voorlopig crediet in rekening courant bij de Bank v. Nederlandse Gemeenten te brengen van f 425.000,- op f 750.000 werd goedgekeurd. N.a.v. de bezwaren die in vorige vergaderingen de heer Tieleman had over de aanwezigheid in de Nieuwe- weg van de munitiebunker van de Hulpverleningsdienst, was een brief van de H.V.D. binnengekomen waar in mededeling werd gedaan dat me dio 1971 deze bunker ontruimd zal worden. De heer Tieleman was dankbaar voor dit antwoord. Rioleiingsplan De gemeente had bericht ontv n- gen van de Staatssecretaris van het Min. van Economische Zaken dat een bijdrage van f 1.000.000,- ver wacht mag worden voor het grote rioleringsplan. Dit is een extra-bij drage want van het Min. van Ver keer en Waterstaat mag 50 °/o ver wacht worden mits de Prov. hier 25 van betaalt. Wethouder Steur dankte de mede werkers van Gemeentewerken, het waterschap en vele agrariërs voor de juiste uitvoering van de ratten bestrijding. Verder merkte wethouder Steur op dat de gemeente juist is begonnen aan de tweede 10 jaar zelfstandige gemeente Westerschouwen. Weth. Steur is de enige die toen bij de eerste vergadering na de herindeling nog aanwezig was. Hij hoopte dat gezamenlijk de problemen opgelost kunnen worden. Burgemeester Everwijn was blij verrast met deze opmerking. Hij zeide dat, indien de herindeling nog eens plaats zou hebben, deze geheel anders in opzet gedaan zou worden. Toch zijn de resultaten van 10 jaar goed. Indien geen herindeling had plaats gehad, zouden zeker de 5 ge- meente's het moeilijk gehad hebben met het opvangen der gasten die evenveel in aantal als in de laatste zomer zouden zijn geweest, „Het is zelfs de vraag of het zoveel beter zou zijn indien er slechts één gemeente overbleef". Doch daarover zullen we eerst een rapport opstellen. De raadsvergadering van donder dagavond j.l. trok een record-aantal bezoekers, n.l. 45. Deze mensen heb ben waar voor hun bijna 4 uren aandacht gekregen, want er is heel wat afgewerkt. De rapporteur de heer A. D. Da lebout dankte namens de commissie voor de medewerking bij het nazien der .begroting verkregen. AMSTERDAM, 1-2. Over de hoe veelheid uitgevoerd werk in 1970 mogen de Nederlandse wegenbou wers niet ontevreden zgn. Het werk dat de wegenbouwers gezamenlijk opgedragen hebben gekregen ligt on geveer veertien procent hoger, of schoon dit dan in guldens van 1970 bekeken, guldens zijn, die weer min der waard zijn dan de guldens van 1969. De hoeveelheid uitgevoerd werk in 1970 geeft geen aanleiding de alarmklok te luiden. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Wegen bouwers, ir. H. D. Prins, maandag middag" in Amsterdam op de algeme ne ledenvei'gadering van de vereni ging gezegd. De omvang van wegenbouwwer ken voor gemeenten en provincies stak in 1970 gunstig af bij die van 1969. Wijzende op de totale loonstij ging in 1970 van 12 tot 13 procent, een loonstijging die de produktivi- teitsstijging veri'e overschreed, merkte hij op, dal de wegenbouw thans op een punt is gekomen, waar op een sterkere mechanisatie niet langer mogelijk is. Gok wees hij op de wat hij noem de tot angstige h ogte gestegen pre mie voor de ziektewet. De premie is thans vastgesteld op vijftien procent en dit wijst uit dat de gemiddelde coa-er eenachtste van het jaar door ziekte of ongeval is uitgeschakeld. Stellen wij het werkjaar op 48 we ken, dan is gemiddeld zes weken de werknemer niet in het produktiepro- ces ingeschakeld, hetgeen een on gunstige invloed heeft op de produk- tiviteit. Ook de overspannen arbeidsmarkt bracht ir. Prins ter sprake, erop wij zend, dat veel van de jongeren de dienstverlenende sector en andere industrieën interessanter vinden dan de wegenbouw. Maar wanneer wij in Nederland de mond vol" hebben over „hulp aan onderontwikkelde gebie den", wannneer wij menen dat een procent van het nationale inkomen voor deze gebieden niet voldoende is, KAMPALA (Oeganda). - Generaal- majoor Amin, de nieuwe leider van Oeganda heeft zijn eerste perscon ferentie gehouden. H\j vertelde dat het leger van het aangrenzende Tan zania klaar staat Oeganda binnen te rallen om op deze manier Obote weer aan de macht te helpen. ligt dan hier voor ons geen taak om werkkrachten uit deze ontwikke lingsgebieden naar Nederland te trekken? Dit heeft volgens ir. Prins het voordeel dat zij, indien zij bij ons werken gelijktijdig worden geschoold totdat zij zelf als geschoolde vol waardige krachten teruggestuurd in hun land aan de ontwikkeling me de leiding kunnen geven. Sprekend over de verwachting voor 1971 was ir. Prins van oordeel, dat de werknemersorganisaties cij-s fers heeft geproduceerd, die' voor' 1971 een niveaustijging van het loon van angstige omvang doen verschij nen. Bengaalse gier gevangen DONGEN, 1-2. De Bengaalse gier, die sedert begin januari in de hoge naaldbomen in de gemeente Dongen verblijf ge houden heeft, is maandagmor gen door enkele boeren uit de omgeving gevangen. Het dier was totaal uitgeput en liet zich gemakkelijk vangen. Hel zal naar een vogèlpark worden overgebracht. BERLIJN, 1-2. Na vijf dagen lang het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn ernstig bemoeilijkt te hebben, zijn de Oost-Duitsers maandagmorgen bij de meeste door laatposten tot een vlottere afhande ling overgegaan. Bij de doorlaatpost Lauenberg op de weg van Hamburg naar Berlijn en de Westberlijnse grenspost Dre- witz zijn de lange rijen wachtende auto's binnen enkele uren ingekrom pen tot enkele wagens. Bondspresi dent Gustav Heinemann en .bonds kanselier Willy Brandt van West- Duitsland, wier bezoek aan West- Berlijn mede aanleiding zou zijn ge weest voor de Oostduitse vertra gingstactiek, zijn zondag naar Bonn teruggekeerd. Klachten over onveilige elektrische toestellen DEN HAAG, 1-2. De Consumen tenbond heeft bij het ministerie van economische zaken klachten inge diend over onveilige elektrische ap paraten. Deze klachten hebben be trekking op luchtbevochtigers en hoogtezonncn, waarnaar de bond een onderzoek heeft ingesteld en waar bij gevaarlijke apparaten werden aangetroffen. Bovendien heeft de Consumentenbond het ministerie at tent gemaakt p de uitkomsten van onderzoeken, die in 1970 zijn verricht en waarbij gevaarlijke centrifuges, diaprojectoren, grasmaaimachines. wascombinaties. autoventilatoren, soldeerbouten, kerstboomverlichting, haarkrulsets en haarkrultangen wer den ontdekt. De meeste van deze gevaarlijke apparaten zijn nog steeds in de han del. Sedert 1 januari jl. is het verko pen van onveilige elektrische toe stellen strafbaar. WEST-BERLIJN. Het telefoonver keer tussen Oost- en West-Berlijn is zondag, na 19 jaar gesloten te zijn geweest, heropend. DODELIJKE ONGELUKKEN MIJL. De 20-jarige fabrieksarbei der P. F. M. Peijnenburg uit Mijl is in zijn woonplaats met zijn brom fiets tegen een tegemoetkomende bromfietser gereden en gevallen. Hij is vermoedelijk aan een schedelba- sisfractuur overleden. BERGH. In zijn woonplaats is de 61-jarige P. Schuurman uit Bergh op zijn fiets van achter aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. HILVARENBEEK. De 64-jarige C. van de Sande uit Goirle is overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. Hij reed met zijn vrouw op de bromfiets op de Goirlesedijk in Hilvarenbeek, toen zij kwamen te vallen. De heer Van de' Sande werd door een tegemoetkomende auto aan gereden. Hij werd zwaargewond ver voerd naar een ziekenhuis in Til-, burg en stierf daar later op de dag. STRIJEN. De 17-jarige A. G. Bes-" ten uit Strijen is maandagochtend vroeg in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. MEGEN. De 20-jarige F. de Grouw uit Megen bij Oss in Noord-Brabant is maandagmorgen rond kwart over .jacht. .in. zijn woonplaats .bijbeen ver keersongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de jonge man met zijn bromfiets tegen een voor hem rijdende bromfietser op reed. Hij kwam hierdoor te vallen en werd geraakt door een vrachtauto. De jongeman was op slag dood. HELMOND. De 24-jarige mej. A. Aerts uit Helmond is bij een ver keersongeval op de Deurneseweg in haar woonplaats om het leven ge komen. Het slachtoffer raakte door onbekende oorzaak met haar auto van de weg en botste tegen een lan taarnpaal. WITTEM (L.). Op de Rijksweg Maastricht-Vaals is de 31-jarige P. T. Kefalides, van Griekse nationali teit en woohaohtig te Aken, om het leven gekomen toen de personenau to waarin hij meereed tijdens een inhaalmanoeuvre in frontale botsing kwam met een tegenligger. Er wa ren in totaal zeven zwaargewonden. Alle sombere voorspellingen over een dreigende economische recessie in dit jaar ten spijt zal de welvarat in Europa op langere termijn blijven toenemen. Tot deze conclusie komt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling voor Europa, ziende naar de komende de cennia terwijl ons Centraal Planbu reau zich bij deze visie aansluit voor de komende vier jaar. Binnen tien jaar zullen wij per hoofd van de bevolking anderhalf piaal zoveel produceren als thans en in de tach tiger jaren zullen wij het huidige Amerikaanse welvaartspeil hebben bereikt. Het Planbureau vertelt daar nog bij dat de arbeidsduur in 1975 nog 40 uur per week zal zijn en dat onze reële welvaart met 4 pet. per jaar kan toenemen. Helaas kunnen de welvaartsgeleer- den ons niet beloven dat de inflatie zal worden ingeperkt. De prijsstij ging blijft ons ook plagen, alhoewel de koers van de gulden niet zal wor den veranderd. Jammer is ook dat de beloften niet onvoorwaardelijk zijn. De direkleur van het Planbu reau is van mening dat wij vergele ken met de buitenlandse ontwikke ling thans met lonen en prijzen uit de pas lopen. Ook onze .investerin gen zullen beter moeten worden ge realiseerd. Na alle discussie over dit punt dus nogmaals een waarschu wende vinger die omhoog gaat. Internationaal en nationaal wordt er gepleit voor een grotere beheer sing van de vraag naar goederen. Overigens geldt deze theorie zowel voor een staatshuishouding' als voor een gezinshuishouding. Als wij het even wat kalmer aan doen zullen wij er op langer zicht van profiteren. Er wordt blijvend gezocht naar midde len om de geldontwaarding te* be strijden. Zoals wij een fundamentele aanpak voor de werkloosheid gevon den hebben zullen we er ook in sla gen de inflatie te beteugelen. Er moet sprake blijven van een voortdurend bijsturen. Met het qchenken van meer vertrouwen aan economische deskundigen moeten wij erin slagen de gehele mensheid van meer mid delen en minder ellende te voorzien. Bepaald geen somber vooruitzicht. Handelsbescherming De minder goede gang van zaken in de economie van de V.S. heeft er toe geleid dat de Amerikanen veel aktiever zijn geworden op het terrein van bestaande handelsbetrekkingen. Op een breed front trachten zij de uitvoer van Amerikaanse produkten te bevorderen. Op zichzelf kunnen vele landen zich de Amerikaanse aktiviteit ten voorbeeld stellen. Veel regeringen staan onvoldoende achter hun eigen bedrijfsleven. Anderzijds leidt een dergelijke beweging er gemakkelijk toe dat men zijn politieke en andere machtsmiddelen gaat aanwenden voor commerciële doeleinden. Dit leidt tol protektie, die de wereldhan del schaadt. Alhoewel de V.S. .aan de E.E.G.- landen voor ongeveer 8 miljard dol lar per jaar verkopen en daarvoor slechts 6 miljard in die landen te rugkopen willen zij graag met name hun export van citrusvruchten en tabak naar Europa nog wat verbe teren. Zij vinden daarbij bestaande voorrangscontracten op hun weg tussen de E.E.G.-landen en Spanje, Algerije, Marokko, Israël en Tunesië. De V.S. vinden deze preferenties in strijd met de vrijhandelsprincipes zo als die in het verband van de inter nationale tarief commissie zijn over eengekomen. Misschien is dit -wel juist. Onjuist is het bejmald wanneer deze taal uit Amerikaanse monden komt. Als de V.S. hun protektionis- me zouden opgeven dan zouden de handelsbanden met de E.E.G. veel snel sneller groeien dan thans. Een betere arbeidsverdeling tussen het Amerikaanse en Europese bedrijfs leven zou niet alleen de welvaart van beide werelddelen dienen, maar nog meer de opkomst .van minder órittoïlckelde landéii. HeOs juist in dit licht gezien nodig dat de Euro pese landen zich verder aaneenslui ten en niet elk voor zich proberen tot een soepeler handelsverkeer te komen met de nieuwe wereld. ROME. Een 450.000-tal artsen, ju risten, ingenieurs, architecten en ac countants in Italië heeft besloten te staken uit protest tegen een wetsont werp voor belasting hervorming, dat thans in het parlement behandeld wordt. CALCUTTA. Bij ongeregeldheden in het onrustige Bengalen zijn zes mensen om het leven gekomen, on der wie twee politiemannen. Sinds augustus zijn er in deze Indiase deel staat ruim 400 mensen bij politieke rellen en straatgevechten omgeko men. FEUILLETON Dinie heeft hem, bij een van haar bezoeken aan Alia Tollebrink, in het hotel ontmoet. En gesproken. Dinie, die zelf in haar jonge jaren wat ge kladderd heeft, krijgt belangstelling voor deze man, die door Tollebrink hoog opgehemeld wordt. „Wees een beetje aardig tegen hem, mevrouw Veswijk. Hij is weliswaar een bon- vivant, maar als schilder in een groot deel van Europa bekend en be roemd. Nog niet zo lang'geleden is er in Parijs een schilderij geveild. Weet u, wat dat opbracht? Ruim twaalfduizend nieuwe francs, een kleine tienduizend gulden dus. Zat dagen, dat ik ze niet in m'n porte feuille heb." Deze aansporing heeft Dinie Ves wijk evenwel niet nodig. Haar nieuwsgierigheid krijgt de overhand en ze raakt in een geanimeerd ge sprek met de jongeman. Nu ja, jong Hij zal zeker wel tegen de veer tig lopen. Ze hebben niet alleen over de schilderkunst gesproken. Dinie heeft een ondeugende vraag gesteld: „Bent u niet getrouwd, meneer Veeren?" De aangesprokene had geschaterd. „Getrouwd? Maar mevrouwtjede wereld zit boordeval prachtige vrou wen. Ik heb er velen geschilderd en ik heb er tiertmaal zoveel bemind. En vraagt u mij dan. of ik me ge bonden heb aan één? Nee. ik heb m'n vrijheid te lief". Het antwoord brengt Dinie een beetje van haar stuk. Opgevoed in een vrij streng christelijk miljeu. heeft ze haar eigen begrippen over de liefde. En hoe kun je als man zoveel vrouwen beminnen? Als je er genoeg van krijgt, gooi je ze dan aan de kant? Ze besluit er maar niet op door te gaan. en gooit het over een andere boeg: „Wat zoekt u eigenlijk in ons stille dorp. meneer Veeren? Mij dukt, in deze tijd van het jaar moet het onnoemelijk mooier zijn in Spanje dan hier". Dat bevestigt hij. En dan schildert hij in kleurrijke bewoordingen de schoonheid van de Spaanse kusten, de dorpen, de mensen, de vissers, de rotsen, de lucht, de vogels, kortom alles is daar mooi. „Maar soms moet je een poosje weg, mevrouw, om na maanden terug te keren. Des te meer leer je de schoonheid van dit geze gende land waarderen. Overigens, ik heb hier eerK paar prettige herinne ringen. Misschien was het heimwee, dat me naar Dalewoud dreef, wie zal het zeggen? Misschien schilder ik hier wat. als het me aanspreekt. Ik ben een ongebonden mens, mevrouw. Ik moet kunnen gaan en komen, wanneer ik wil". Hij heeft haar een boek laten zien met reprodukties van zijn schilde rijen. Veel landschappen, een enkel stilleven, maar ook naaktfiguren: knappe, jonge vrouwen. Toen ze de eerste kleurrijde reproduktie zag, be gon ze te blozen, maar Veeren had er geen erg in. Hij zat naast haar en gaf commentaar, noemde soms namen en bijzonderheden. „Dal is de vrouw van de gouverneur, ergens in de buurt van Madrid. Een erg mo dern denkend mens. Hij wilde een schilderij van zijn vrouw. Ik maak te het. Natuurlijk in tegenwoordig heid van een duenna. Een andere manier is in Spanje niet mogelijk. En dit is de dochter van m'n hospita. Ik verbleef twee jaar in dit dorp en heb er veel geschilderd. Ze was zes tien, toen ik haar schilderde. Nu is ze twee en twintig en heeft vier kin deren. Weegt bovendien honderd- tachtig pond. Zo gaat dat soms in het leven. Vooral in Spanje". Dinie is een beetje gechockeerd. als ze het boek dichtslaat. Zoveel DOOR GERRIT FRANSSEN naakt heeft ze waar hele leven niet gezien. Aan de andere kant begrijpt ze, dat een kunstschilder er waar schijnlijk a ndere normen op na houdt. Hier zal hij echter niet veel kans hebben. Welke Dalewoudse schone zal zich naakt laten schilde ren door deze bohémien? Hel dorp begint er een beetje over le roddelen, als Dinie Veswijk, de vrouw van de hoofdonderwijzer van de christelijke school, nogal eens naar Tollebrink gaat. Het deugt toch al niet. dat zo'n vrouw regelmatig over de vloer komt bij iemand, die zondags z'n hotel voor Jan cn alleman open houdt. Zo'n heiden! Maar nu die kladschilder weer in Dalewoud teruggekomen is, geeft het helemaal geen pas. Ze komt natuurlijk voor hem. Laat ze maar oppassen. Oude ren weten zich te herinneren, dat hij vroeger verschillende harten heeft gebroken. Evert krijgt een bedekte waar schuwing. Van een vader van een zijner leerlingen. „Ik mag u. meneer Veswijk. omdat we weten, dat onze kinderen bij u en uw mensen in goe de handen zijn. Vandaar, dat ik uw aandacht wil vestigen op het feit. dat er in ons dorp de laatste dagen praatjes gaan over uw vrouw. Ze is nogal dikwijls bij Tollebrink cn daar is die schilder gelogeerd. We kennen hem nog van vroeger. Hij heeft niet zo'n beste reputatie en gezien uw po sitie hier in het dorp. zou het mis schien beter zijn, als uw vrouw wat minder daar kwam. Het is een goe de raad. meneer Veswijk, die ik u geef. U bent nog jong en wc weten allemaal, dat op mensen zoals u en uw vrouw meer gelet wordt als op anderen (Wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7