VALENTIJNDAG jaarverslag afdeling Schouwen-Duiveland van de N.F.O. STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsilae 2 februari 1971 Nr. 20819 Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer Kun de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden me INGEZONDEN STUKKEN De kwestie van de drugs Mijnheer de redakteur, ITet drugprobleem is m.i. - evenals het bejaardenproble'em - alleen een maatschappelijk probleem. Onze sa menleving maakt dat probleem of die problemen. Als we doorgaan het leefmilieu te bederven, biologisch en psycholo gisch, is het geen wonder dat zoveel mensen ontsporen. De samenleving staat in het te ken van prestatie, produktie en ma terialisme en langzamerhand ont breekt elk greintje oprechte mede menselijkheid. Zo kunnen zich geen stabiele persoonlijkheden ontwikke len. Kan men derhalve dezulken verwijten dat zij zich volkomen van onze verworden maatschappij af wenden. Nog vele jonge levens zul len werden wrak geslagen, zolang mensen hun eigen zienswijze als de enig juiste beschouwen, zolang er mensen zijn die de moeilijkheden van hun kinderen negeren, zolang er mensen zijn die de liefdesproblemen van hun volwassen kinderen niet se rieus nemen. Bepaalde personen als artsen, pre dikanten en burgemeesters geven hun mening, maar dienen eerst .wel de moeite te nemen behoorlijk op de onderwerpen te studeren. Zo pleitte onlangs op een lezing de arts, de heer Simons te Renesse voor een straffer optreden tegen druggebruikers. Hij en anderen la den een grote verantwoordelijkheid op zich met dergelijke uitspraken. Strafmaatregelen tegen druggebruik immers helpen niet. Om redenen bo ven genoemd, kan men de gebrui kers niet zelf aansprakelijk stellen (Albert K. Cohen: Sociologie van het afwijkend gedrag). Strenger optre den van ouders heeft een averechtse uitwerking, omdat de labiliteit juist gevolg is van een slechte versland houding. Wat betreft het trekken van bij stand door druggebruikers en alco holisten, vind ik het wel redelijk dat een samenleving die zich veroorlooft mensen naar de hel te helpen, ten minste probeert de gemaakte fouten weer enigszins te verzachten. Verder wil ik opmerken dut in de meeste gevallen, aangaande drugge bruik, grove fouten worden gemaakt. Er wordt zelden een verschil ge maakt tussen „soft'- en „hard drugs". Drugs als hosjish en mari huana zijn bv. onschuldiger dan ge wone tabak of alcoholhoudende dranken als bier en dergelijke. Des ondanks wordt handel of gebruik van deze stoffen, als misdrijf, met gevan genisstraffen gehonoreerd. Deze hek senjacht is werkelijk onbegrijpelijk. Verder dient hel - naar mijn me ning - aanbeveling de softdrugs uit de illegaliteit te halen. Hierdoor lo pen geestelijk gezonde mensen, die uit nieuwsgierigheid eens wat willen roken, niet hel gevaar door de „ge rechtelijke" molens verminkt te wor den. En het sprookje, als zouden de mensen dan tol steeds sterkere mid delen verlokt worden, gaat heus niet op. Denk hierbij aan de eerlijke voor lichting. Of bent u al eens iemand tegengekomen die eens wilde probe ren hoe lekker je zweeft als je uit een dakgoot springt? De enige adequate manier om het drugprobleem op te lossen, en deze wereld nog te helpen, is: zo spoedig mogelijk een nieuwe moraaontwik kelen, waarin de medemenselijkheid en bezinning een wat grotere plaats opbouwen en eigenliefde een wat kleinere omvang te geven. C. BOOT, Zieiikzee. Beeld van jaar fruitteelt ZIERIKZEE. 2-2. Een koud en nat voorjaar werd gevolgd door een kor te en overvloedige bloei; een goede tot zeer goede zetting bü appels en peren was daarvan het gevolg. Op vele percelen werd chemisch ge dund, met zeer goede resultaten en handdunning vond intensief plaats. Deze opmerkingen worden gemaakt in het jaarverslag van de afdeling Schouwen-Duiveland van de N.F.O. Het verslag vervolgt: „Een gun stige zomer bracht een schitterende kwaliteit en een goede maatsorte- ring. Het gehele groeiseizoen werd het gebied voor hagel gespaard, doch plotseling, begin oktober, trad nog op enkele bedrijven schade van be tekenis op. Door de late voorjaarsontwikke ling, kon de schurft en insektenbe- strijding wat later beginnen. Dit was een welkome besparing. Bladrollers gaven op vele bedrijven problemen, maar schade van betekenis kwam niet voor. Het spint bleet' de aan dacht vergen, en hoewel er enkele zeer goede nieuwe middelen bij kwamen, was er eind seizoen ruim voldoende. De pluk van de bewaarrassen moest onder heel wat minder gun stige omstandigheden gebeuren dan het vorige j'aar en op heel wat be drijven moest men noodgedwongen nat plukken. Half oktober kwam daarbij nog het probleem van een nijpend fust tekort, waardoor soms goede pluk- dagen verloren gingen. Maar het ZIERIKZEE PJ.Z. Schouwen-Duiveland De P.J.Z. Schouwen-Duiveland or ganiseert op zaterdag 13 februari a.s. in Mondragon een „grote avond", waarop het blijspel: „Marcus de wa terman" zal worden opgevoerd. On der regie van de heer D. Dokman zorgt „Op Drift" te Renesse voor de opvoering. Afd. Schouwen-Duiveland N.F.O. Op dinsdag 9 februari a.s. wordt in het Huis van Nassau de algemene jaarvergadering gehouden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de N.F.O. Als spreker treedt op ir. G. S. Roosje, rijkstulnbouwconsulenl voor de fruitteelt in de völle grond, over het onderwerp: ,.Is er in de toe komst nog een plaats voor de fruit teelt in ons gebeid?" Verder vindt bestuursverkiezing plaats, wegens aftreden van de heren J. Jonker, J. M. van Langeraad. 'M. J. van der Maas en J. H. Stoutjesdijk. Het bestuur stelt' de volgende kan didaten voor: W. v. d. Berge, A. Da lebout, J. Klompe. J. Legemaate en H. v. d. Zande. Causerie over doel en wezen van de Vrijmetselarij Gisteren (maandag)avond werd in hotel Van Oppen, onder auspiciën van de Loge „De Ster in 't Oosten" te Zierikzee, voor een groot aantal belangstellenden een causerie gehou den over doel en wezen van de vrij metselarij. Het was dr. J. Zitman, psychiater te Bergen op Zoom en ge deputeerd grootmeester in de vrij metselarij. die na een welkomst woord namens de Loge door de heer H. E. S. Sinck. in een duidelijke toe lichting op het soms nog altijd met een waas van geheimzinnigheid om geven onderwerp centraal stelde dat de vrijmetselarij niet een bepaalde geloofsleer of wereldbeschouwing is, maar een wegwijzer naar een be paalde levenshouding. Een beoefe ning van de levenskunst. De vrijmetselarij gaat uit van de broederschap van alle mensen. Het doel van de vrijmetselarij is niet specifiek, wel de werkwijze. Dr. Zit man gaf een kort overzicht van de oorsprong en geschiedenis van de OSLO. Ard Schenk diskussieert over de resultaten na zijn schitterende race op de 20.000 meter. Links Jac ques de Koning van de K.N.S.B. en coach Leen Pfrommer. Rechts Kees Verkerk. was voor hot gebied dan ook de grootste oogst aller tijden. Dankzij de volle inzet van perso neel en materiaal van de vervoerder is het gelukt de zaak te klaren, al ging het niet altijd zonder strubbe lingen. Wel lijkt het zinvol om via een bindende enquête in de zomer tot een doelmatiger en vroegere distri butie te komen. Ook het aanleggen van fustdepots op de bedrijven zal meer de aandacht moeten hebben. De afzet In de vroege zomer werden de re sultaten van de centrale verkoop via C.B. II bekend; ook enkele van de leden namen deel en vooral de genen die zelf bewaarden, waren over de resultaten goed te spreken. Was vroeger onze streek bekend om de verkoop op het hout, door het uitblijven van winst voor deze men sen, wordt het kopers-korps elk jaar kleiner en bij verandering van ko per dreigt het gevaar om in handen van niet-bonafide handelaars te val len. Voorzover bekend, zijn er dit jaar slechts enkele bedrijven verkocht en dan tegen prijzen, die voor een góed sortiment zeker 3 tot 5 cent lager waren dan het vorig jaar. Voor het overzeese fruit kwam een vergunningstelsel om een ver grote invoer tegen te gaan. De prijzen De prijsvorming voor de vroege appels was vrij gunstig. Dit in te genstelling tot de peren, maar na 1 september stortte de markt van de Grieve weer in elkaar. Zodoende vrijmetselarij, welke in 1717 geor ganiseerd haar intrede deed in de buitenwereld. Engeland is de baker mat van de vrijmetselarij. De in de werkwijze toegepaste ritualistiek en' symbolistiek verwijst naar iets dat boven het gewone uitgaat; „een wij ze van weten buiten het wetenschap pelijke". De bouwsymboliek keert steeds terug, met centraal het licht. Het licht, het punt van ordening, symbool van de schepping van de creativiteit. De wereld is een gave en een opgave. De opperbouwmees ter van het heeLal doet onze wereld zien als een te voltooien bouwwerk, het is onze plicht iets van deze we reld te maken, aldus dr. Zitman. „Een vrijmetselaar streeft er naar een steen te zijn die altijd en overal past". Wij trachten creatief in de wereld te staan en onszelf te ver vullen, zin te, verlenen aan onszelf en de wereld, creatiefen verant woordelijk te zijn. In het appèl van de wereld en mijn antwoord ligt de zin die ik aan mijn bestaan geef", aldus dr. Zitman, die in dit verband wees on de betekenis van de naas tenliefde; de .ander wekken tot ge voelens van liefde. Verder werd een toelichting gege ven op het lidmaatschap en hoe dit verkregen wordt en werden nog een aantal vragen uit het belangstellende publiek door dr. Zitman op duide lijke wijze beantwoord. „Ziejook" brengt „Het proces" De Filmkring „Ziejook" vertoont in het Hervormd verenigingsgebouw de film „Het pro,ces", een film van Orson Welles, naar het bekende boek van Franz Kafka. De film komt na een aantal korte films in vertoning. Het gevoel van machteloosheid wordt in deze film belichaamd door de hoofdpersoon, gespeeld door An thony Perkins, welke eindeloos door onafzienbare burelen dwaalt, ten einde te weten te komen waarvan hij feitelijk beschuldigd wordt. Hij is bij voorbaat kansloos, aangezien zijn direkte tegenstander niet te benade ren is. De in Praag geboren schrijver Franz Kafka, schept in zijn roman „Het proces" het beeld van de mens die, tengevolge van het aanwakkeren van de bij hem reeds sluimerende angst en schuldgevoelens, ten onder gaat in zijn strijd tegen de willekeur van een anonieme dictatuur. Andere medespelenden; Jeanne Moreau, Romy Schneider, Orson Welles. SCHARENDIJKE Uitvoering sportvereniging Zoals elk jaar organiseerd ook dit jaar de sportvereniging van Scha- rendijkc-Ellemeet weer een üitvoe- werdon de late rassen in een vrij lusteloze markt ontvangen. Begin november kelderde de Golden Deli cious door een massaal aanbod tot tegen de interventieprijs. De animo voor opslag schijnt wat teruggelopen .Ook de voorraadcij- fers per 1 januari duiden in deze richting." ring, n.l. op G februari a.s. in het Gei'. Jeugdgebouw te Scharendijke. Do toneelvereniging uit Ellemeet zal ook dit jaar weer de avond verzorgen. Zij brengen een tragi-komedie „Do kater komt later". Voor de pauze zal er nog een quiz worden gehouden met vragen op actueel en sportge bied.. Zoals gewoonlijk een verloting ter ondersteuning van de kas. Al met al belooft het een zeer interes sante avond te worden, en het be stuur rekent dan ook op een volle zaal. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering afdeling Plattelandsvrouwenbond De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, hield de jaarvergadering in hel jeugdgebouw. De presidente wenste alle leden een voorspoedig 1971 toe. Het porgramma voor het seizoen werd in grove lijnen vastgesteld. In februari spreek^ de heer Do Korte over het werk van de Nederlandse Spitsbergenexpeditie. In maart ver zorgt de heer Boot een natuur-dia- avond. In april spreekt de heer Tc Meij over'„keukens door de eeuwen heen". In mei vindt een uitwisseling plaats met Sprang-Capelle; in juni spreekt mevrouw Jansen-Glas over: „Wij Zeeuwen en ons Zeeland". -De secretaresse bracht verslag uit over het afgelopen jaar. De penning- meesteresse meldde een kleine te ruggang van de financiën. Mevrouw Van der Wekken-v. d. Sluis deed verslag over het „potje van lief en leed", dat een flink saldo heeft. Mevrouw Drijjers-Van Liere deed verslag van de voorjaarsvergadering en mevrouw De Koeijer-Doeleman deed zulks van de landelijke verga dering. Het aftredende bestuurslid, mevrouw v. d.Sluis-v. d. Weele werd herkozen. In plaats van me vrouw Jansen-Kroon en mevrouw Van Nieuwenhuize-Wagemaker wer den m.a.s. gekozen; mevrouw Ever- wijn-v. d. Velde en mevrouw Bes- terveld-Vlaanderen. Afscheid werd genomen van de scheidende be stuursleden. Zij kregen een present je aangeboden, dat vergezeld ging van een gedicht, gemaakt door me vrouw Bolier-Barendtse. Voor het rondbrengen van de convocaties en het stencilen ontvingen mevrouw v.> d. Velde-Maliepaard en mevrouw Jansen-Glas eveneens een presentje. In het algemeen werden dank ge bracht degenen, die hulp boden. Na de tweede pauze konden de dames zelf wat knutselen met allerlei ma terialen. De werkstukken konden naar believen aan het bestuur worden gegeven, die het dan' door geeft'aan het provinqjaal bestuur i.v.m. het 40-jarig jubileum, dat op 6 mei te Goes wordt gehouden, met de bedoeling er een winkeltje mee op te richten. De volgende bijeen komst is op 16 februari a.s. BRUINISSE Rondvraag gemeenteraad Bij de rondvraag in de gemeente raad van Bruinisse, vrijdagavond jl. te Bruinisse gehouden, zeide de heer H. Groeneveld (AR) in de begelei- dingsbrief te hebben gezien, dat vier bedrijven met 130 arbeidsplaatsen interesse hebben voor het industrie terrein, hij drong er op aan, ernst te maken met de pogingen en het in dustrieterrein gerealiseerd te krijgen. Mevrouw van Leeuwen-Sieling had klachten vernomen over trage re acties van het gemeentebestuur op klachten van bewoners en vroeg of het mogelijk was vaste data aan te houden voor de raadsvergaderingen, (Niet te realiseren). De heer van de Velde (eigen lijst) had vernomen dat. twee in 1970 eer vol ontslagen werknemers de f 400 niet hadden gekregen. (Hier was de richtlijn van het ministerie gevolgd, aldus het antwoord). Ook inforrneer- de de heer van de Velde naar het ge reed komen van de burgemeesters woning. De heer M. Verspoor was van me ning, dat op de sluitingsmiddag van Het heeft jaren geduurd, voor er in ons land heel aarzelend werd ge sproken en geschreven over Valen- tijndag. Het heeft nog langer ge duurd voor er enkele tastbare bewij zen kwamen, dat er iets aan gedaan werd. Maar de laatste jaren merken we meer en meer, dat er enige be langstelling komt voor dié merk waardige datum. Misschien vooral omdat die dag een aantal verdien stelijke Nederlandei's in de bloeme tjes wordt gezet. Toch is die Valentijndag al een heel oud begrip. De Romeinen heb ben er al iets aan gedaan, al noem den zij het in hun taal Lupercalia (het wolvenfeest) ter ere van Pan of Lu- percus, hun beschermer tegen de wolven. Hier werd een verdienstelijk figuur geschapen die als een godheid werd vereerd. Dat feest is ingesteld door Faunus, de derde koning van Rome. Vele navorsers van de Ro meinse mythologie vereenzelvigen hem met koning Evelander, die de kolonie stichtte op de plaats waar Rcme verrees en de Romeinen de godheid Lupercus gaf, maar zelf ook later als een godheid werd vereerd onder de naam Faunus. Hij is weer verwant met de Griekse god Pan en met de Satyrs, met welke de z.g. Faunen later werden verward. Door het huwelijk van koning Faunus met zijn zuster Fauna werd de verwarring kompleet. Doch de verering van de verdienstelijke fi guur was geboren en zou eeuwen lang in vele vormen blijven bestaan, staan. Tienerfestijn Voor de (ieners moet Lupercalia helemaal „het einde" hebben bete kend. want op deze feestdag konden jonge meisjes haar namen op kleita- bletjes in oen grote urn op het forum deponeren en gingen de jongens om dc teurt hun „lot" trekken. Het werd als een veelzeggend voorteken be schouwd indien een Romeinse tiener een bepaalde naam trok en niet zel den bleek daarna het lot van beiden bezegeld Op 14 februari 270 werd echter bisschop Valentine van Rome ont hoofd. Dit op aanklacht van hulp aan dc verfoeide en vervolgde christe nen. Maar Valentijn was in Rome bekchd als de zachtmoedigste en hulpvaardigste prediker. Menigeen had bij hem zijn nood geklaagd en velen waren door hem met raad en daad geholpen. De overlevering wil, dat ieder die bij hem kwam een klein boeketje bloemen uit zijn weelderige tuin meekreeg. Als troost, als talisman, als aandenken of als eenvoudig ge schenk. Die bloemen nu zijn in vele landen oorzaak geworden van een blijvende verering van Valentijn. Een andere Vali De Engelsen hebben een heel an dere mening over Valentijnsdag. Zij menen, dat op 14 februari de vogels paren en voeren de oudgermaanse figuur Vali ten tonele. Het merk waardige is echter, dat Vali volgens de Germaanse sagen de boertige zoon was van Rindr (ook wel Rinda genaamd) en Odin, die alleen maar zou opgroeien om een andere legen darische figuur met zijn pijlen neer te schieten. Hoe dit te rijmen valt met het gebruik om verdienstelijke mensen met bloemen te gedenken, is menigeen duister. Wel trokken ook de Engelsen lootjes, zij het voor een korte valentijnsvriendschap van een enkele dag Shakespeare getuigt van het be staan door Ophelia in Hamlet over Valentijnsdag te laten zingen. Hoe het ook zij, reeds vóór wij Kerstmis vierden is er al Valentijn dag gevierd en voor er kerstkaarten in,omloop kwamen stuurde men el- Raar getekende valenlijnswensen. Dc hertog van Orleans heeft er al een aan zijn vrouw gestuurd van uit de Londense Tower, waarin hij eeuwen geleden gevangen zat. Een kans Een oud gebruik dus. niet erg in zwang in ons land. Maar toch wel ccn gelegenheid om een persoon die zich speciaal verdienstelijk maaktfc voor uw gezin, voor uw zaak of voor u persoonlijk eens op spontane wijze en in bescheiden vorm tc huldigen. Geef eens een paar visitekaartjes bij de bloemist af en geef hem dc adres sen op van mensen die anders zou den denken dat u zo ondankbaar bent hen totaal te vergeten. Raad pleeg eens uw herinnering, of - nog beter - uw zakboekje. Beter op tijd hersteld, dan (later) uw dank te heb ben vergeten TOKIO. Het Japanse persbureau Kyodo meldt, dat sinds maandag en kele duizenden man Zuidvietnamese troepen in Zuid-Laos opereren. SCHIEDAM. De man, die vanmor gen bij een brand aan boord van de 28.000 ton metende bulkcarrier „Da rius" bij Wilton-Feijenoord in Schie dam omkwam, is de dertigjarige der de machinist George Riddle Dunn uit. Glasgow. APELDOORN. De buit van de brandkastkraak, die in de nacht van zaterdag op zondag gezet is in het hoofdpostkantoor *te Apeldoorn, be draagt zeker f 762.000. Aanvankelijk was opgegeven, dat er ongeveer f 300.000 gestolen was. e Kinderen uit een reageerbuisje WASHINGTON, 1-2. De eerste baby ter wereld „uit een rea- geerbuisje" zal waarschijnlijk binnen een jaar in de Britse universiteitsstad Cambridge ter wereld komen. En als dit gebeurt, dan breekt over de gehele wereld de hel los. Al- dus de Amerikaanse bioloog dr. James Watson, die in 1962 de Nobelprijs voor gèneeskun- de kreeg en is verbonden aan de Harvard-universiteit. Pro- fessor Watson 'vertelde aan een congrescommissie dat de idee van het verwekken van een kind in een reageerbuisje, dat verder in de baarmoeder tot ontwikkeling 'komt, hei f stadium van alleen maar theo rie te boven is. De artsen Ro- berjt Edwards en Patrick Step- (l toe van de universiteit van f Cambridge zijn er in geslaagd f een vrouwelijke eicel met een f mannelijke zaadcel te vereni- f gen en tot een embryo te la- f ten groeien. Volgens dr. Wat- f son moeten de Verenigde Sta- f ten de leiding nemen bij het f instellen van een internatio- f nale commissie, dié zal moeten f uitmaken: of de mensheid kin- deren „uit een reageerbuisje wil hebbei) of dat men deze experimenten van het begin af moet verbieden. de middenstandszaken (dinsdagmid dag) ook buiten de gemeente wonen de personen geen vergunning om te venten mag worden gegeven. Kritiek had de heer Verspoor over enkele berichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode, bezwaren die ook dooi de voorzitter werden gedeeld,* maar die door wethouder Jumelet werden bestreden. Gevonden voorwerpen Op het Bureau van de Groepscom mandant der ^Rijkspolitie te Brui nisse zijn nadere inlichtingen te be komen over de navolgende in Brui nisse gevonden woorwerpen: een bruine kinderwant, een staaflan taarn, een witte damestas, een speel goedhondje (geel), een zwarte da- mesharidschoen, een gekleurde sjaal. Burgerlijke staucl en loop der bevolking Geboren: 9. Cornells, z. van Jacob Hoogerwerf en Wilhelmina Janna Feitel; 11. Adriaan, z. van David Coppoolse en Pieternella Hoefkens. Gehuwd: 22. Teunis Willem van der Have, 21 j. en Lena Willemina van Sluis, 21 j. Overleden: 24. Dingeman Labeur, 82 j., echtgenoot van Leunt je de Ruiter. Vertrokken: Hendrik J. Boom en gezin naar Vleuten de Meern; Hcn- drina Jumelet, echtgenote van Van der Wilk naar Heinenoord; Adriaan de Ruiter en echtgenote naar Breda; Sjaak Smit naar Arnhem; Dingeman Labeur en echtgenote naar Vlissin- gen; Johanna Pieternella Doeleman en kinderen (weduwe van Adr. Han- se) naar Goes.' KAAP KENNEDY. De drie Ameri kaanse Apollo 14-asironauten. V.l. n.r. Alan Shepard (commandant), Edgar Mitchell en Stuart Rosa. De mannen hebben al de nodige pech met het koppelingsmechanisme van de LEM achter de rug, maar het ziet er naar uit dat ze toch op de maan zullen landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3