AGENDA MAANLANDING VAN APOLLO-14 KAN DOORGANG VINDEN Jongerenorganisatie (C.H.J.) schprt relaties met C.H.U. op Gevolgen sleepbootstaking in Rotterdam doen zich gevoelen P.v.d.A. wil af van anti-K.V.P.-resolutie Begrotingsperikelen Kort geding tegen de vakbonden Het Landbouwschap en de fruitkwekers Artsen verdienen te weinig aan hun partikuliere patiënten Standpunten verdeeld over voorwaarden toetreden Engeland tot de E.E.G. Na aanvankelijk trammalant HOUSTON, 1-2. De maanlanding van de Apollo-14 ga^t door. Dit werd gisteravond meegedeeld door func tionarissen van het ruimtcvaartcen- trum in Houston, Texas. Eerder op de avond deelde Jim Kelly, een van de ingenieurs die bij de bouw van het ruimteschip was betrokken, mee dat de moeilijkheden met de koppelpriem hoogstwaar schijnlijk reeds verholpen waren. Later bleek dit inderdaad het geval te zijn. Door het falen van onderdelen van de koppelpriem van de stuurcabine van de Apollo-14 slaagde de koppe ling met de maanlander onderweg naar de maan pas bij de zesde po ging. Een kalvervierling ROERMOND, 1-2. Op de boer derij van landbouwer Wolters in het buurtschap Leeuwen, gemeente Roermond, is in de nacht van zondag op maandag een kalvervierling geboren. Het viertal is gezond. Volgens het veeteelt-consulentschap voor Limburg zijn er in Lim burg in de afgelopen 12 jaar geen kalvervierlingen geboren. Drielingen bij rundvee komen al zeer sporadisch voor één op de 10.000 geboorten), aldus het veeteelt consulentschap. Vrij baan Volgens Kelly, die in dienst is van de onderneming North American Rockwell, hebben waarschijnlijk drie palletjes van de punt van de koppelpriem de dienst geweigerd, doordat er vuil in terecht was geko men. Is die veronderstelling juist, en is het vuil dat de beweging van de pal letjes belemmert nu uit de koppel priem verdwenen, dan staat eigen lijk niets meer een landing van de astronauten Shepard en Mitchell op de maan in dé weg. ROTTERDAM, 1-2. Voor Hoek van Holland lagen maandagavond zfcs schepen ten anker, die in verband met de staking van de stadssleepbo- ten in Rotterdam de havens niet konden binnenvaren. Hun aantal zal dinsdag, zo wordt in scheepvaart- klingen verwacht aanzienlijk kun nen stü gen. Twee schepen, die Rotterdam als bestemming hadden, wijzigden maandag hun koers en voeren door naar Amsterdam. Een schip week uit naar Londen. .Voor zover bekend zijn maandag drie zeeschepen,' die ge woonlijk bij het binnenlopen van de Rotterdamse havens gebruik maken van de stadssleepboten, op eigen kracht binnengekomen. Volgens de havendienst in Rotterdam heeft een zeeschip maandag in verband met de staking de Rotterdamse haven niet kunnen verlaten. Alle andere sche pen, die maandag volgens schema zouden moeten vertrekken, hebben dat op eigen kracht gedaan. In de havens van Europoort heer ste maandag de normale drukte. Zo als bekend doen de bemanningen van de grote Europoortslepers niet aan de staking mee. De aanvoer van ruwe olie naar de in het Rotterdam se havengebied gevestigde raffina derijen loopt derhalve geen gevaar. De gemeenteraad van Bruinisse schort zijn begroting op en „stuurt" de burgemeester naar Den Haag om eerst maar eens de kwestie te bespreken, waarom het allemaal gaat. Die kwestie is ver velend, maar is vlug verteld. Brui nisse moet zijn reserves aanspre ken, omdat de toeslag aan poten tiële bewoners van het nieuwe verzorgingstehuis voor het zich in huren, een dusdanig aanslag (het is dan ook een „toeslag") op de financiën doet, dat de genoemde reserves moeten worden aange boord. Het onbehagen van de raad wekt herinneringen aan soortgelij ke en mitsdien vergelijkbare geval len. De Zierikzeese raad jammerde destijds niet onduidelijk, toen bleek dat eerst dan een kans be stond op een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds, als het eigen belastinggebied inderdaad tot het uiterste werd opgeschroefd. Geen prettig alternatief en daar zijn toen heel wat boze woorden over gevallen, maar zij het „nipt" erkende de stedelijke raad de voorwaarde toch als een force ma jeur. Brouwershaven heeft ook eens trammelant gehad en het liep daar uit op een niet goedkeuren van de begroting. De konsekwenties daarvan ech ter zijn zeer naar. Als b.v. de „knobbel" te Bruinisse blijft zitten en men komt tot een niet-goedkeu-' ring, dan is een gemeente feitelijk financieel onbestuurbaar, omdat voor vrijwel elke (misschien wel iedere, inclusief de salarissen voor de ambtenaren) uitgave goedkeu ring moet worden verkregen van G.S. Dat is een vervelende zaak. Men kan zich - zo ligt het nu een maal - wel ergeren aan bepaalde langzaam aan gegroeide verhou dingen tussen het rijk en de ge meenten, maar de uiterste konse- kwentie trekken blijkt doorgaans een niet vol te houden zaak te zijn. Opvallend bij de debatten in liet genoemde verband was de vergelijking met Rotterdam, dat (inderdaad) een heel duur sport paleis bouwde. Men kan de gedachtengang wel volgen; moet de Maasstad ook eerst alle reserves aanspreken, voordat er toestemming komt zo'n gebouw neer te zetten? Welnee, Rotterdam is gewoon van een an dere orde. 's Werelds grootste ha venstad heeft een akkoinodatie no dig, die bij de allure van zo'n stad past. Daarmede zijn (culturele in- frastruktuur) zeer hoge economi sche belangen gemoeid. Daar komt nog bij dat Rotterdam alleen maaf schulden engeen reserves heeft. Dat gaat dus allemaal niet op. Een kanttekening ware (Hik te plaatsen bij de „opdracht" aan de burgemeester naar Den Haag te gaan. Men vraagt zich toch wel af, of hier de relatie eerste burger raadsvoorzitter-gemeenteraad wel correct inhoud is gegeven. Na tuurlijk gaat een magistraat toch wel naar de residentie als er be langen zijn te bepleiten, maar zo'n opgelegde reis als drukmiddel, vinden we „ergens* niet zo bijster elegant DEN HAAG, 2-2. Het partybestuur van de P.v.d.A. meent, dat thans een hernieuwde poging gedaan moet worden om de vastgelopen politieke verhoudingen te doorbreken. Het heeft dan ook het P.v.d.A.- congres, dat deze week donderdag, Moskou wijst Brits student uit MOSKOU, 1-2. De Sowjet-Unie heeft maandag een Britse student uitgewezen, omdat hij in Leningrad een verdedigingsinstallatie zou heb ben gefotografeerd. Naar de Britse ambassade in Mos kou bekend maakte, had de betrok kene, Norman C. Bauer, naar eigen zeggen een foto gemaakt van een zonsondergang over de rivier de Ne- wa. De student zou niet hebben ge weten, dat zich in het betrokken ge bied verdedigingsinstallaties bevon den. Naar van onofficiële Russische zijde is vernomen, zouden de Sow- jet autoriteiten een op de foto voor komende werf als zodanig beschou wen. Norman Bauer studeerde in Rusland in het kader van een uit wisselingsprogram. vrijdag en zaterdag te Amsterdam bijeenkomt, voorgesteld met D,66 en P.P.R. een gemeenschappelijk rege ringsprogramma op te stellen en dit programma voor te leggen aan de drie confessionele partijen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Als de. reacties van de drie chris telijke' partijen gunstig zijn moet, aldus het partijbestuur van de P.v.d.A., beoordeeld worden of met K.V.P., A.R.P. en C.H.U. een stem busakkoord kan worden gesloten. „Dit betekent", aldus het P.v.d.A.- bestuur in een nieuwe ontwerp-reso- lutie, „dat de zogenaamde anti-KVP- motie wordt vervangen door een machtiging. Snip en Snap terug uit de West SCHIPHOL, 1-2. Zonverbrand zijn Wiily Walden en Piet Muijselaar maandagmiddag in Nederland terug gekeerd van een tournee van twee weken door de Antillen. Samen met vier andere leden van de Sleeswijk Revue hebben zij op Curacao en Aruba in totaal negen voorstellingen gegeven, waarbij ook de dames Snip en Snap ten tonele werden gevoerd. „Het was een 'onvergetelijke ge beurtenis .voor ons", zo zeiden zij bij terugkomst op Schiphol, we hebben werkelijk een enorm succes gehad en het leuke was dat er naast Ne derlanders ook veel Antillianen in de zaal zaten. Bij ons vertrek uit Wil lemstad waren er honderden mensen naar het vliegveld gekomen om ons uit te zwaaien". Meisje dood gevonden op trap DEN HAAG, 1-2. De 11-jarige Sonja Meijer is maandagmiddag dood aangetroffen op de keldertrap van een galerijwoning aan de Mid denstede in Den Haag. Het meisje, dat in deze galerijwoning woonde heeft volgens de politie naar alle waarschijnlijkheid bij het glijden langs de trapleuning het evenwicht verloren waardoor zij van nog onbe kende hooogte in het trapgat is ge vallen. Het meisje werd gevonden door een ander meisje. Er waren geen getuigen van het ongeval. Stijgend watergebruik DEN HAAG. 2-2. In 1970 distribu- eerden dc Nederlandse waterleiding bedrijven ruim 872 miljoen nv'. wa ter, hetgeen 42 miljoen m;t. of 5,1 pro cent meer was dan in het voorgaan de jaar. Deze stijging is voor een groot deel toe te schrijven aan de zeer droge, warme en zonnige maand juni. waar in de produktie 15 miljoen m:i. (20,9 pet.) groter was dan in juni 1969.-al dus heeft de vereniging van exploi tanten van waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) meegedeeld. Ontploffing op schip ROTTERDAM. 2-2. Bij een ont ploffing aan boord van dc sleephop perzuiger „Humbcr River", die in aanbouw is op de werf van Gusto in Schiedam, hoeft zich dinsdagmorgen rond half negen ccn ontploffing voor gedaan. Volgens dc eerste berichten zijn er drie zwaargewonden en een onbekend aantal lichtgewonden. Op de werf stelt men een onderzoek in naar eventuele vermisten. AMERSFOORT, 1-2. Het dagelyks bestuur van de Christeiyk Histori sche Jongerenorganisatie heeft op een maandag in Amersfoort gehou den vergadering gezegd het resultaat van de kandidaatstelling van de C.H.U. voor de Tweede Kamer „ont hutsend" te vinden, „gezien de kwa liteit en het oprukken naar conser vatieve richting". De uitvoering van het urgentie- program van dë drie confessionele partijen wordt met de toekomstige C.H.-fractie een weinig geloofwaar dige zaak, zo meent de C.H.J.O. „Drs. Van Leijenhorst in plaats van de oud-jongerenvoorzjtter Huy- sen betekent de verkiezing van de exponent van het verzet tegen chris tendemocratische samenwerking, te gen de C.H.-program, tegen de ver-, nieuwing en tegen lijsttrekker Varkensfokkerij door brand verwoest HOOGLAND, 1-2. De varkensfok kerij van de heer B. G. van Klooster aan de Krachtwijkerweg in Hoog land, is zaterdagavond tijdens een korte uitslaande brand in de as ge legd. Zestig varkens kwamen in de vlammen om en 37 konden worden gered. De schade bedraagt f 35.000. Oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. Udink in plaats van de exponent van het streven naar samenwerking bin nen de Groep van 18 en een moderne aanpak". „Het is verbijsterend dat de zo sterk vergrijsde C.H.U. de uiterst be kwame jongerenkandidaat afwees. De hetze tegen hem gevoerd door middel van leugens en verdachtma kingen is een christelijke partij on waardig en het is een des te ernsti ger zaak dat zelfs een C.H.-minister, mr. Beernink, hieraan deelnam", al dus een na afloop verstrekt commu niqué. ZESTIG JAAR BOND HEEMSCHUT AMSTERDAM, 2-2. De Bond Heemschut bestaat dit jaar 60 jaar. De Bond werd op 2 februari 1911 in Amsterdam opgericht met als doel: het waken voor de schoonheid van ons land. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen dit jaar diverse evenementen plaatsvinden en aktiviteiten worden ontplooid, welke het bestuur thans voorbereid. Zo zal op 25 februari a.s. een bij zondere bestuursvergadering worden gehouden waar in aanwezigheid van de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, de voorzitter, dr. R. Hoegen, een rede zal houden, waarin hij een toekomstvisie van de Bond zal ge ven. De havenstaking Nog een inbraak in een postkantoor CULEMBORG, 1-2. Toen maandag- morgen vroeg de eerste dienstdoen de ambtenaar van de P.T.T. op het postkantoor te Culemborg verscheen, bemerkte hij dat onbevoegden zich toegang hadden verschaft tot de kan toor- en sorteerruimte van het, P.T. T.-gebouw. Bij onderzoek bleek dat ongeveer 50 brieven waren geopend, wisten zich toegang te verschaffen via het dak van het gebouw en for ceerden daarna enkele deuren. Of er geld is meegenomen kon tot dusver niet worden vastgesteld. Mestkalveren verbrand EMMEN, 1-2. In Roswinkel, (gem. Emmen) is maandag een schuur met 54 mestkalveren in vlammen opge gaan. Alle dieren kwamen om. De schade wordt op f 45.000 geschat. Een gaskachel, aangesloten op een gasfles met propaangas, is vermoe delijk de oorzaak van de brand ge weest .Veehouder Pagters had de ka chel aangestoken, maar deze was weer uitgegaan. Toen hij de kachel korte tijd later weer wilde aanste ken ontstond er een grote steekvlam. Wachtlijst voor vormingsinstituten UTRECHT, 2-2. Tussen eenderde •en eenvierde van alle vormingsin stituten voor werkende jongeren heeft een wachtlijst, in totaal staan er meer dan 2500 jongeren op zo'n wachtlijst. Ook de vormingsinstitu ten zonder wachtlijst klagen over overvolle groepen, gebrek aan ruim- s te, en te weinig personeel. Dit zegt de Katholieke Werkende, Jeugd in het maandblad Werkende Jeugd. De K.W.J. heeft eind vorig jaar een bliksemonderzoek gehouden bij de vormingsinstituten, dit om eens te zien hoe het er mee stond na de invoering van het voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen in de zomer van 1970. HENGSTENPARADE TE UTRECHT Op vrijdag 5 en zaterdag 6 febru ari a.s. gaan de poorten van de rian te, nieuwe wcemarkthallen te Utrecht wijd open om gedurende twee dagen maar liefst 500 hengsten en meer dan 10.000 bezoekers onder dak te verschaffen. In een heerlijk verwarmde hal met grote zandpistes, omgeven door levensgrote tribunes, gaan alle paarden- en ponymenscn zich verlustigen aan een schouwspel, waarin vormenrijkheid, kleuren pracht, adel en distinctie de boven toon voeren. Niet alleen wordt de fokwaarde van deze hengsten beoor deeld, doch tevens zullen talrijke shows van hengsten o.h. zadel plaats vinden, zodat men in Utrecht ook de bruikbaarheid van dit manlijk fok- materiaal kan beoordelen. Aan het einde van de eerste dag wordt een publieke verkoping van Forest rij- pony's gehouden en aan het slot van de tweede dag worden streng gese- lekteerdc, in Nederland gefokte rij paarden geveild, waarvoor reeds nu grote buitenlandse belangstelling be staat, aangezien het Ned. rijpaard momentcel in het buitenland ccn prima naam heeft, niet in het minst omdat ons land nog over extra mor- riestammen beschikt als uitgangs materiaal voor dc rijpaardfokkerij. ROTTERDAM, 1-2. Maandagmid dag zijn by de rechtbank in Rotter dam de eisen gedeponeerd inzake het kort geding, dat de werkgevers van het Rotterdamse sleepbootper- scneel hebben aangespannen tegen de vakbonden naar aanleiding van de staking. Gevraagd wordt dat de rechtbank aan de bonden een verbod zal opleg gen de werknemers tot staking op te roepen onder een dwangsom van f 25.000 voor elke overtreding. Dit geldt voor elk van de drie bonden. De rechtbank zal de gedaagden moe ten bevelen hun gedane oproep bin- DEN HAAG, 1-2. Het Landbouw schap wil dat aan vruchtboomkwe kers, die hun bedrqf beëindigen met gebruikmaking van de bedrgfsbeëin- digingsregeling, een rooipremie ge- geVen wordt van 10.000 gulden per Dat zou moeten gebeuren op voor waarde dat de kwekers de op het Veld aanwezige vruchtbomen rooien en vernietigen. Voor elke gerooide boom zouden de kwekers dan 40 cent ontvangen. Het Landbouwschap heeft voor UTRECHT, 1-2. Een particuliere patiënt brengt een huisarts, gere kend naar het gemiddelde aahtal verrichtingen (visites en consulten) per jaar en de tijd die daarmee is gemoeid, op het ogenblik minder op dan een patiënt die bü een zieken fonds is verzekerd. Het verschil is ongeveer twintig procent. Dit heeft de nieuwe voorzitter van de landelijke huisartsen vereniging, dokter F. N. M. Bierens, maandag gezegd op een persconferentie in Utrecht. Volgens hem is deze „omge keerd discriminatie" tussen particu liere en ziekenfondspatiënten ont staan door 'het achterblijven van de particuliere tarieven, die tengevolge van de prijsbeschikkingen van het ministerie van Economische Zaken sinds 1967 geen gelijke tred meer houden met de C.B.S.-index voor de lonen. De achterstand van de parti culiere tarieven bij de loonindex zou tussen 1967 en nu al tot ongeveer 25 procent zijn opgelopen. Waarom de algemene trend door de huisartsen niet mag worden gevolgd is volgens dokter Bierens door het ministerie nog nooit duidelijk toegelicht. Rijke vangsl aan kabeljauw ZIERIKZEE, 1-2. Een bijzon- der succesvolle vismorgen had het afgelopen weekeinde de heer A. Beeke uit Zierikzee, die in enkele uren tijd aan het strand te Renesse niet minder dan 10 stuks kabeljauw aan de haak wist te slaan. Elke ge vangen kabeljauw ivoog plm. l'A pond. Vorige week wist de heer Beeke bovendien een ka beljauw van 12 pond te ver schalken. BRUSSEL, 1-2. Dc zes Euromarkt- landcn weten voorlopig nog niet wat zc dinsdag Engeland moeten zeggen óver het Britse aandeel in het E.E.G. budget afc dit land tot dc genicen- schappeiykc markt toetreedt. Van daag (dinsdag) zyn er, zoals bekend weer onderhandelingen op minis-, tersniveau tussen de E.E.G. en En geland. Wel zijn ze het er maandag over eens geworden dat het Engelse aan bod om mei een aandeel van drie pet. te beginnen veel tc laag is. Mayr over wat hel dc Britten wel moet gaan kosten zijn ze het niet eens. Het budget van dc% E.E.G. beloopt momenteel zo'n tien miljard gulden per jaar. Nederlands minister van buiten landse zaken, Luns, heeft er zijn collega's op gewezen dat dc Britten zeker in dc beginfase, geen te zware financiclë lest- opgelegd kan worden. De financiering mag niet het lot van de gehele onderhandelingen in de waagschaal stellen, zo zei hij. Dc Fransen bleven zich op hun standpunt stellen dat dc Britten niet op 15 a 17 pet. moeten .eindigen, maar minstens 20 a 25 pct. cn dat ze ook met ccn veel hoger percentage moeten beginnen. Dc Luxemburgse minister Thorn stelde voor de Brit ten met vijf pet. te laten beginnen en hen er ieder jaar drie pet. bij tc laten doen. Tenslotte werd de gehele kwestie naar dc permanente vertc- genwoordigers verwezen voor nadere bestudering. Dinsdag 2 februari Zierikzee De Vagerstraat 28, 7.30 uur, be stuursvergadering K.V. All Ready. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Hervormd verenigingsgebouw: UVV- bejaardenavond, aanvang 7.30 uur. Brouwershaven Hotel Ringeleberg, 8 uur, Oranje vereniging Brouwershaven. Woensdag 3 februari Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 8 uur, Ger. Vrouwenvereniging. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.30 uur cursus Veilig Verkeer. Donderdag 4 februari Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, cursus Veilig Verkeer. Zaterdag 6 februari Scharendijke Ger. Jeugdgebouw, 8 uur, uitvoering Sportvereniging. Vrijdag 5 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, filmvoorstelling „Ziejook", 7.30 uur, voorfilm. Advertentie nen twee uur na het vonnis in te trekken onder een dwangsom van f 5.000 voor elk uur, dat deze oproep voortduurt. Een dwangsom van f 25.000 wordt gevraagd voor het uitlokken door de bonden van een staking of voor steunverlening aan een actie die in strijd is met de loon maatregel. Eisers zijn de werkgevers L. Smit,' P. Smit en de Vereniging van onaf hankelijke sleepdiensten. Gedaagden zijn de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, de Nederlandse Ka tholieke Bond van Vervoerperso neel en de Christelijke Bedrijfs-Cen- trale Nederland. deze regeling gepleit in een brief aan het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Aanleiding daartoe vormen de moei lijkheden in de fruitteelt, die ernsti ge gevolgen hebben voor de afzet van vruchtbomen door boomkwe kers. De bestaande rooipremie voor de fruitteelt is niet van toèpassing op gespecialiseerde vruchtboomkwe kers, omdat hun bomen te jong zijn. Het totale areaal aan vruchtbomen van vruchtboomkwekers omvatte in 1970 in Nederland nog ongeveer 275 ha. SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Tweede Rijnbrug voor Arnhem? DEN HAAG, 2-2. Tegen het tech nische gedeelte van de door de ge meente Arnhem te bouwen'tweede Rijnbrug bestaan bij de minister van Verkeer en Waterstaat geen bezwa ren. Dit zegt de minister in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Fievez (K.V.P.). Minister Bakker verklaart dat het hem bekend is dat de gemeente wacht op beslissingen over de inge diende aanvraag om een rijksbijdra ge. Hij spreekt vervolgens de ver wachting uit dat de commissie bij dragen stedelijke werken in de loop van maart advies zal uitbrengen. Daarna zal de minister spoedig een beslissing nemen. KUBUS Gezien te Zierikzee. Een kubus van hout, zo verknipt en weer aan elkaar geplakt, dat hel toch een kubus blijft, maar dan uit een heel erg groot aan tal onderdelen bestaat, die dienen als versierende flipseltjes en flapsel- tjes. Kijkt men in die uit elkaar ge rukte kubus, dan is het toch weer een kubus, eindigend op een klein, smal onderdeel als pootje. Als er er gens onderweg ook maar iets ver keerd gelijmd is o.f de verhoudingen niet goed zijn, valt de kubus (intus sen een halve meter lang) om. Blijft hy staan, dan is het goed. Zegt de leerling van een hogere cursus han denarbeid die (met anderen) zich door deze toestanden moet heenwer- ken om het papiertjete halen. Schiereilandman heeft daar een onbeschrijfelijk respekt voor, want wet twee linkerhanden komt hij nooit eens toe aan creatfeve uitspat tingen op het gebied van hout en metaal. Éénmaal een tafeltje gemaakt nooit meer een tafeltje gemaakt. Het bestond uit een halve cirkel, die met twee ijzeren steuntjes aan de muur moest geschroefd. Wel eens gepro beerd zonder duidelijke hulpmidde len een halve houten cirkel helemaal mooi gaaf te krijgen? Nu, het is nau welijks doenbaar. Toen het allemaal aan de muur zat. is het schielijk af gedekt met een kleedje, want het bleek geen Gildestuk. Hebben de kubusmensen - op zo iets komt men dan - nu een kron keltje of draadje meer in de grijze hersenbrij of is het toch training en willen? Het probleem leg ik op hel halve cirkel-tafeltje en ga er nog eens over nadenken. Die cellctjesbrij is toch een on doorgrondelijke mysterie, dat zich b.v. ook met schaken laat veronder stellen. Op school destijds al een jongen ontmoet (later kwam hij uil in grote toernooien), die blind kon schaken. Van 20 of 25 borden was hij niet bang. 's Avonds (de seance was toen al lang achter de rug), vroegen de de stand op het 17e bord na de 28ste medescholieren: „Zeg Jan hoe was zet". Jan kromp even in elkaar en zette feilloos de stukken op hel bord. Controleerbaar, want bord 17 had het allemaal opgeschreven. De kubus en hel 17e bord behoren tot het wonderlijk geheim van de celletjes. Dc eeti heeft er duidelijk meer van dan de ander en zo spelen er b.v. nog kereltjes uit een eind examenklas 's avonds volleybal, ter- nnderr kereltjes om middernacht gapend hel zoveelste boek opslaan. Men zal het nooit helemaal begrij pen; het kubus-bord 17-syndroon! SCI II ER EI LAN DM AN K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2