morgen varkensfricandeau DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grootscheepse concentratie Noordvietnamese troepen in Laos Plan-Mansholt ter sprake Rode Kruis-hulp voor Mozambique Staking bij de Lufthansa Onderhandelingen over Berlijn in gevaar P.v.d.A. over „Nota bejaardenbeleid 1970" Harriman gelooft in vredeswil van Rossen De positie van Oeganda in Afrika Lonen en prijzen in Engeland Scholier pleegde overval Varkensvlees is nu goedkoop! ZIERIKZEESCHE K NIEUWSBODE Dinsdag 2 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20819 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs.20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De fruitteelt in 1970 Gerucht over Amerikaans-Zuhlvietnamese interventie WASHINGTON. 1-2. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft maandag meegedeeld dat in de afge lopen maanden een grootscheepse concentratie van Noordvietnamese troepen in Laos gaande is, doch zo wel in Washington als in Saigon be waart men een strikt stilzwijgen te genover aanhoudende geruchten dat een Amerikaans-Zuidvietnamees of fensief in het zuiden van Laos op stapel staat of zelfs al begonnen zou zijn. Volgens het Pentagon is de sterkte van de Noordvietnamese geregelde troepenmacht in Laos in de afge lopen vier maanden met 5.000 man aangegroeid tot een totaal van 70.000 man. Men gelooft, dat een gedeelte van deze strijdmacht bestem^, is voor Cambodja, waar het aantal commu nistische militairen in twee maanden is verstei'kt van 50.000 tot 55.000 man. DEN HAAG, 1-2. Het Europese Parlement zal op zijn komende zit ting, volgende week in Straatsburg, het plan Mansholt ter verbetering van de structuur van de landbouw- behandelen. Aan de hand van een rapport van de Westduitse-democraat Hans Ri- charts zal het parlement woensdag 10 februari de v(jf ontwerprichtlij nen en de ontwerp-verordening be spreken waarin het plan is samenge vat. Deze hebben betrekking op de mo dernisering van landbouwbedrijven, het beverderen van bedrijfsbeëindi ging en het aanwenden van cultuur grond voor de verbetering van de landbouwcultuur, de economisch-so- ciale vooi lichting en beroepsscho ling, de beperking van het land bouwareaal en de producentengroe peringen. Bezorgdheid Een woordvoerder van het Penta gon wilde niet praten over eventuele Amerikaanse en Zuidvietnamese plannen om iets aan deze militaire machtsuitbreiding te doen. Hij wees echter op uitlatingen van minister Rogers, die vorige week vrijdag zijn bezorgdheid uitte over de situatie in het zuiden van Laos. De woordvoerder wilde evenmin commentaar leveren op het door de Amerikaanse militaire autoriteiten in Saigon uitgevaardigde nieuwsem- bargo. De Sowjetrussische premier Kosy- gin is van mening dat een invasie in het zuiden van Laos op handen is. Hy zei dit maandagavond tijdens een diner in het Kremlin, ter gelegen heid van het bezoek van een Syri sche delegatie en waarschuwde daar- by dat de Sowjet-Unie de verslech terende situatie in Indo-China nauw lettend volgt. Washington zal uiteindelijk ge dwongen worden zijn „beschamende agressie" te staken en akkoord moe ten gaan met de vredesvoorstellen van Hanoi en de Vietcong, aldus de Russische premier, die het Sow jet standpunt herhaalde, dat vrede in Indo-China afhangt van een poli tieke regeling voor Vietnam, Cam bodja en Laos. Oorlogsuithreiding De republikeinse senator Hugh Scott verklaarde in Washington, te verwachten dat de regering spoedig meer over de. situatie in Laos bekend zal maken. Do democratische senator Mike Mansfield zei dat een Ameri- kaanse-Zuidvietnamese invasie in Laos een uitbreiding van de oorlog zou betekenen. Het Laotiaanse ministerie van de fensie maakte maandag bekend, dat de plaats Moeng Phalane, in het zui den van Laos, zich vorige week na een zware communistische aanval heeft moeten overgeven. Een woordvoerder van het mini sterie kon de berichten over een Amerikaans-Zuidvietnamese inter ventie bevestigen noch ontkennen. Hij beschikte niet over inlichtingen dienaangaande. Infiltraties Behalve bij Moeng Phalane was in het zuiden ook zwaar gevochten ten noordoosten van Pabe. Volgens de woordvoerder was de militaire situa- lie in de afgelopen week, in het ge bied om de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang, verslechterd. Het gebied is op grote schaal geïnfil treerd door pro-communistische Pa- thet-Lao en Noordvietnamese troe pen. In het noorden van Laos spitst de militaire situatie zich toe in het ge bied van Longsjeng en Samthong. waar het hoofdkwartier staat van de regeringsgezinde generaal Vang Pao. Hier is sprake van concentratie van Noordvietnamese troepen. In het oosten van Laos zetten Ame rikaanse bommenwerpers hun aan vallen voort op de Ho Tsji-Minhweg, de bevoorradingsroute voor de strij ders in Zuid-Vietnam en Cambodja. Andere Amerikaanse toestellen be stookten Vietcong-troepen en aan- voerwegen in Cambodja. BONN. West-Duitsland de drie westerse geallieerden zouden maat regelen overwegen tegen de belem meringen die Oost-Duitsland het verkeer van en naar West-Berlijn in de weg legt. DEN HAAG, 1-2. Het Nederlandse Rode Kiuis heeft maandagmiddag 12.000 petten baby- en kleutervoe ding en 1500 dekens, die het heeft geschonken voor hulp aan de slacht offers van de overstromingen in Mo zambique, afgeleverd op Schiphol. De KLM zal vanavond (maandag avond) reeds een groot deel van deze hulpgoederen naar Johannesburg transporteren, vanwaar zij door lata -partners zullen worden overgevlo gen naar Lourenco Marques. PD A MVPADT 1 O r>« LJ Gevolg verkeersbelemmeringen FRANKFORT, 1-2. De staking van het grondpersoneel heeft maandag bijna tachtig procent van, de vloot van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa aan de grond ge houden. Het was maandag de vierde dag dat vierduizend van het 15.000 man omvattend grondpersoneel van Luft hansa voor hogere lonen staakte. Van de normaal 240 vluchten per dag wist Lufthansa er aan de hand van een nooddienst bijna een kwart door te laten gaan. De staking kost Lufthansa elke dag 2,5 miljoen mark. Het pei'soneel eist 25 procent opslag; de maat schappij wil niet verder gaan dan 14 procent. WIJK AAN ZEE. De Rus Kortsnoj, die het 33e Hoogovenschaaktoernooi heeft gewonnen. De Russische kam pioen versloeg in de vijftiende en laatste ronde de Westduitser Hiibner. WASHINGTON, 1-2. Als de Oost- duitse autoriteiten het verkeer tus sen West-Duitsland en West-Berlyn blijven hinderen worden de onder handelingen over Berlijn in gevaar gebracht. Diplomatieke kringen in Washington weten te melden dat de westelijke grote mogendheden als mogelijk antwoord de ambassa deursbesprekingen zullen onderbre ken. Het voor en tegen van een der gelijke maatregel wordt momenteel in Washington nader bekeken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Rogers heeft vorige week reeds gewezen op een direct verband tussen de onder handelingen over Berlijn en de be lemmering van het verkeersverloop van en naar die stad. Hij zei toen onder meer dat de belemmeringen, die de laatste tijd steeds vaker voor komen, bepaald niet bevorderlijk zijn voor een bevredigende regeling van dc kwestie Berlijn, die dan weer DEN HAAG, 1-2. De fractie van de Party van de Arbeid in de Tweede Kaïncr meent dat de „Nota Bejaar denbeleid 1970" van de regering wel een aantal waardevolle elementen bevat, maar dat hij over het alge meen genomen toch ernstig tekort eschiet. De nota geeft, aldus het fractie standpunt, geen totaalvisie op de grote1 vraag hoe de bejaarden zo vlledig mogelijk in de welvaart en het welzijn kunnen delen. Op een aantal terreinen wordt zelfs niet of nauwelijks enig beleid voor de toe komst geforfnuleerd. Een werkgroep uit de P.v.d.A.- fractie heeft dan ook, naar aanlei ding van de regeringsnota, maandag de nota „Anders ouder wrden" het licht doen zien, waarin wordt ge tracht om vanuit één algemene visie voor alle beleidsgebieden doelstel lingen te formuleren. De werkgroep, die onder leiding stond van het kamerlid mr. Th. J. A. M. van Lier, kwam o.m. tot de con clusie dat bijzondere voorzieningen nodig zijn om voor de beneden - en de boven 65-jarigen het volwaardig deelhebben aan het samenleven in al zijn facetten te bevorderen en de kunstmatige scheidslijn tussen deze groepen weg te nemen. Een speciale t.v.-cursus over voor bereiding op de ouderdom is wense lijk. De film van een dergelijke cur sus dient ter beschikking te worden gesteld van vormingsinstellingen, buurtwerk- en informatiecentra, openbare bibliotheken e.d. Er moet, aldus de nota, een kader opleiding komen voor het leiden van recreatieve sport en spel voor oude ren. SCHIPHOL. De PH-BUA Missis sippide eerste Boeing 147 jumbo van de K.L.M., die zondag op de luchthaven arriveerde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wat men. voortdurend aan raakt wordt vuil. inzet is voor de ratificering van het verdrag met Moskou door de West duitse Bondsdag. Amerikaanse diplomaten gaan ex- bij hun ovex-wegingen trouwens vanuit dat de kwestie Berlijn niet alleen van belang is voor het wes ten. Zij geloven dat ook Moskou ex- veel waarde aan hecht omdat: 1. Ook de Russen er veel aan gele gen moet zijn een normalisex-ing te kx-ijgen van de situatie in deze po tentiële crisishaard nummer één; 2. En omdat de Russen in ieder ge val een ratificering van het verdrag met Bonn willen. Een nauwei-e eco nomische en technologische samen werking met de Bondsrepubliek is voor hen niet te versmaden. In dit licht bezien kan een tijdelijke on- dex-breking van de onderhandelingen over Berlijn (volgende week dinsdag vindt de volgende bijeenkomst plaats) als een wapen in het weste lijke ai'senaal worden beschouwd. NEW YORK, 1-2. De Amerikaanse diplomaat Averell Harriman is ervan overtuigd dat de Russen in het Na bije Oosten vrede willen. DEN HAAG, 1-2. Na de staats greep van generaal Idi Amin is Oe ganda een onzekere factor geworden in het tot dusver vrij stabiele Oost- Afrika. De nieuwe machthebber heeft al laten weten dat hij toenade ring zal zoeken tpt het westen - met name de traditionele banden met Engeland wil hij wat vaster aange haald zien - maar steun van Afri kaanse landen heeft hij tot nu toe niet gezocht en evenmin geki-egen. Toch zijn goede buren voor Oeganda, alleen al vanwege de landwaartse ligging, belangrijker dan de sympa thie van een verx-e Britse vx-iend. LONDEN, 1-2. De Bx-itse minister van financiën, Anthony Barbex-, heeft zich krachtig gekeerd tegen een bevriezing van de lonen en prij zen als antwoox-d op de inflatie. Hij gaf een uiteenzetting van het rege- ringsbesluit om zich te verzetten te gen onverantwoordelijke stakingen en liet de waarschuwing horen dat een einde moet komen aan inflatoix*e loonovei-eenkomsten. Het is het moeilijkste probleem dat de regering heeft geërfd, zo zei Barber op een tijeenkomst van de Overseas Ban kers Club in Londen. AMSTERDAM. 1-2. Dc 18-jarige scholier J. T. dc M. heeft bekend de dader te zijn van de gewapende roofoverval die op 18 december vorig jaar op het uitzendbureau „Rand stad" aan de Koninginneweg in Am sterdam-Zuid werd gepleegd. Dc jongeman maakte hierbij een bedrag van f 13.000.— buit. Hij werd het afgelopen weekeind aangehou den. samen met de 16-jarige scholier B. N. N.. die van heling wordt ver dacht. Ook zou N. bij de voorberei ding van de overval betrokken zijn geweest. „Ik moet geld hebben, schiet op", had de ovérvaller gezegd, terwijl hij de di ie peisoneelsleden van het bu reau met een revolver bedreigde. De kassier moest hel kasgeld in een plastic tas doen, waarna de dader het bureau verliet en op een bromfiets verdween. Van het geroofde geld is niets meer over. Harriman, die in januari in Mos kou met de Russische premier Ko- sygin en de minister van buitenland se zaken Gromyko gesproken heeft, sctmjft in het Amerikaanse tijd schrift „Life", dat de Russen het x-echt van Isx-aël op een eigen bestaan en op vrije vaart door het Suezka- naal en in de Golf van Akaba zullen erkennen. Harriman meent, dat Moskou in het Midden-Oosten een confrontatie iTiet de Amei-ikanen wil vermijden en bovendien belang heeft bij de opening van het Suezkanaal om hierdoor zijn invloed tot de Perzische Golf en de Rode Zee te kunnen uit breiden. Naar de mening van de Russen, is Egypte nu sterk genoeg om onder handelingen te beginnen. De Russen zouden ook hur^ wapenleveranties aan Egypte will enbeperken. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hoge bax-ome- terstanden breidde zijn invloed de afgelopen nacht tot over ons land uit. Hierdoor was weinig wind en daar er bovendien weinig bewolking was konden de temperaturen flink dalen. Op enkele plaatsen werd op waar- nemingshoogte een laagste waax-de van min 9 graden gemeten. Op een hoogte van 10 cm boven de grond werden op de waarnemingsstations, De Bilt, Twente en Volkel minimum tempexaturen van elf graden gere gistreerd. Inmiddels heeft de depres sie aktiviteit zich tot over het oosten van de oceaan uitgebreid. Een fx-on- tensysteem bereikte vanmox-gen Schotland en verooizaakte daar re gen. Onder invloed van eerder ge noemde depressie aktiviteit wox-dt het hogedi'ukgebied boven ons land naar het zuidoosten weggedrukt, hierdoor zal de wind mox-gen uit een westelijke richting waaien. De be wolking neemt toe en plaatselijk kan er regen vallen. De tempex-at uren zullen hierbij hoger zijn. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Meest zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk' tot hard toenemende wind uit zuidwest tot west; minimum temperaturen van 4 graden aan zee tot één graad in het zuidoosten van het land; maximum tempex-aturen omstreeks 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperalux-en: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zorx op 8.18, onder 17.30. Maan op 10.53, onder 3.02. 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.32. Maan op 11.26, onder 4.23. Eerste kwax-tier: 2 febr. (15.31). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 febr. 8.24 v.m. 21.00 n.m. 4 febr. 9.26 v.m. 22.17 n.m. BROUWERSHAVEN 3 febr. 4 febr. 8.23 v.m. 9.25 v.m. 20.55 n.m. 22.15 n.m. Doodtij: 5 febr. PARAMARIBO. Ongeveer drie- honderd jonge bosnegers zijn voor het statengebouw in Paramaribo slaags geraakt met de politie. Een van de politie-agenten raakte in hel gezicht gewond. Advertentie bij doperwtjes of witlof neem wat extra! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1