^ühüüi DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANREIS VAN AMERIKAANSE APOLLO-14 BEGONNEN DE WESTERSE DIKTATUREN Wapens in Amman in beslag genomen Sleepbootstaking in Rotterdam begonnen Gespannen sfeer in het Midden-Oosten Divei se bijstandsuitkeringen aangepast aan liet minimumloon Om tolvrije Haringvlietbrug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 februari 1971 127ste jam-Hung Nr. 20818 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per-jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Moeilijkheden rond begroting Bruinisse Crisis in koppeling bracht landing in gevaar KAAI» KENNEDY, 31-1. Ilct Amerikaanse ruimteschip Apollo-14 is zon dagavond, na een. vertraging van veertig minuten, op het laatste ogenblik met drie ruimtevaarders Alan Shepard, Stuart Roosa en Edgar Mitchell te 22.03 Ned. tyd begonnen aan de 380.000 km lange reis naar de maan, waar in het kratergebied Fra Mauro geland moet worden. Slechts acht minuten en twee se- condcn voor de laneeertyd van 21.23 Ned. tyd gaf de vluchtleiding op dracht tot het onderbreken wegens een regenfront dat snel naderbij was gekomen. Pas om 22.03 uur rees het ruimteschip op de 110 meter hoge superraket Saturnus-5 omhoog van starlcomplex 39 op Kaap Kennedy, gebruik makend van een gat in dc wolken. Van minuut lot minuut hadden de elektrische rekenmachines de ver anderingen in de baan en de brand- tijden van de motoren berekend, die door de vertraging nodig geworden waren. Door deze veranderingen moet de Apollo-14 de verloren tijd op weg naar de maan weer inhalen, zodat tenslotte op het vastgestelde tijdstip op de maan kan worden ge land. Al twaalf minuten na de start, na het voorspoedig afwerpen van de eerste en tweede trap, joeg de der de rakettrap met de Apollo-combi- natie ..Kittyhawk' en maanlander „Antares" met een snelheid van 29.000 km per uur in een baan rond de aarde die lag tussen 114 en 118 km hoogte. Gasten Ongeveer een half miljoen men sen, onder wie vice-president Spiro Agnew en prins Juan Carlos van Spanje waren van de, start' getuige. Ze moesten geduld oefenen terwijl op verbetering van het weer werd gewacht. Slechts veertig seconden konden zij het verloop van de start zien, toen was de raket in de wol ken verdwenen. De enorme lanceer- kracht van 3.443 ton bracht de Apol- lo-combinatie met de onder hoog spanning verkerende bemanning zeer snel van verticaal opstijgen in een horizontale baan. De uitgebran de eerste en tweede trap vielen naar de aarde terug terwijl de motor van de derde trap het ruimteschip de zo genaamde eerste kosmische snelheid gaf en in de voorgeschreven par- keerbaan rond de aarde bracht. Vrijdag moeten gezagvoerder She pard en Mitchell,bestuurder van de maanlander, bij Fra Mauro landen. Roosa blijft in een baan rond de maan cirkelen totdat hij zijn reisge noten weer aan boord krijgt voor de terugreis naar de aarde. HOUSTON. 31-1. Dc ruimtevaar ders van de Apollo-14 hebben toe stemming gekregen hun parkeer- baan te verlaten en op weg naar dc maan te gaan. Een minuut over half één in de nacht van zondag op maandag werden de motoren van de derde trap weer aangezet om het ruimteschip een snelheid van byna 40.000 km per uur te geven. Een mislukking zou opnieuw een kostbaar falen van de NASA beteke nen en tevens de hele toekomst van het Appollomaanlandingsprogram- ma in gevaar brengen. Het staat nu al onder hevige druk in het congres. Apollo-14 heeft de NASA 400 mil joen dollar gekost, 25 miljoen meer dan zijn voorganger. Dit bedrag is besteed aan de Saturnus 5 (185 mil joen), het ruimteschip (55 miljoen) maanlander (40 miljoen), draagbaar laboratorium voor installatie op de maan (25 miljoen) en lanceerkosten 95 miljoen dollar-. Koppeling gelukt Apollo-14 Op Weg Om drie uur in de nacht van zon dag op maandag werd gemeld dat een poging tot koppeling van de „Kitty Hawk" met de „Antares" is gelukt, waarmee een eind was ge komen aan een crisis die de maan landing in gevaar dreigde te bren gen. Na zes pogingen lukte het aan ge zagvoerder Shepard om 2.059 uur Ned. tijd de verbinding tot stand te brengen. Op dat ogenblik was de Apollo 14 al 34.000 km van de aarde verwijderd. STRAATSBURG, 30-1. „Wanneer de Raad van Europa in de toekomst slechts over gebeurtenissen in de communistische landen spreekt, en geen oordeel velt over hetgeen in westerse diktaturen gebeurt, zou zij met twee maten meten en zich schuldig maken aan selectieve ver ontwaardiging die een diepe breuk in de Raad zou veroorzaken". Mr. Van der Stoel, die met deze woorden donderdagochtend in de assemblee van de Raad van Europa reageerde op kritiek dat hij über haupt rapport uitbracht over de toe stand in Griekenland, toonde zich verontrust over wat hij zag als een weigering van de rechtervleugel in de assemblee - Gaullisten, Engelse conservatieven en vooral Westduitse christen-democraten - zich uit te spreken tegen rechtse dictaturen. AMMAN. 30-1. In Amman is za terdag bekendgemaakt dat de Jor daanse autoriteiten vrijdagavond bij na 9 ton wapens en explosieven in beslag hebben genomen die door Pa lestijnse verzetsstrijders naar de Jor daanse hoofdstad zouden zijn ge bracht. „Wij kunnen nog niet zeggen wat het gevolg van de moeilijkheden met de koppeling zullen zijn voor het verloop van de missie van dc Apol lo-14", zo is in Houston op een pers conferentie meegedeeld. „Alvorens een beslissing te ne men, zullen we ervan overtuigd moeten zijn, dat het mogelijk zal zyn andere operaties van koppeling en ontkoppeling uit te voeren. In ie der geval hebben de verantwoorde lijken op het ruimtevaartcentrum in Houston twee dagen voor zich alvo rens de beslissing te nemen om bij voorbeeld de maanlanding te laten schrappen. Ingeval zulk een besluit zou moeten worden genomen zou de missie zich beperken tot een vlucht om de maan". Voorts werd meegedeeld dat de gevolgen van de moeilijkheden met de koppeling voor het gevolgde tra ject van de Apollo van weinig be lang zijn. Er is niet veel brandstof verbruikt. Amerikaanse kapitein doodgeschoten door soldaat SAIGON, 31-1. Een Amerikaanse soldaat, James D. Moyler, heeft de commandant van zijn eenheid, kapi tein William F. Reichert, woensdag j.l. doodgeschoten, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse legerleiding in Saigon bekendge maakt. Het incident gebeurde in het kamp AnChe (400 km ten noordoosten van Saigon). De dader is gearresteerd en wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade. AFP tekent bij dit bericht aan, dat binnen het Amerikaanse expeditie- leger zich meer en meer incidenten voordoen. Zij zouden worden ver oorzaakt door het lage moi'eel van de manschappen, die dikwijls niet willen vechten en die steeds meer hun toevlucht tot verdovende mid delen nemen. Soedanese troepen zouden Oeganda zijn binnengevallen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's KAMPALA, 31-1. Volgens de lei der van het nieuwe militaire bewind in Oeganda, generaal Amin, zyn Soedanese troepen diep het land binnengedrongen. Soedan heeft dit echter ten stel ligste ontkend en erop gewezen dat dergelijke ongefundeerde medede lingen gemakkelijk de betrekkingen „tussen de twee bevriende landen en volken" kunnen schaden. Zondag avond zei generaal Amin dat hii op nadere berichten over de situatie wachtte. Het schijnt vast te staan dat in Noord-Oeganda nog troepen verzet bieden die trouw zijn geble ven aan de afgezette president Obo- te. Diens opperbevelhebber, brigade generaal Soeleiman Hoessein, is ge wond in handen gevallen van mili tairen van Amin, zo werd zondag avond vernomen. CAIRO/ JERUZALEM, 31-1. In Egypte zyn dit weekeinde groot scheepse luchtalarmoefeningen ge houden met het oog' Op de nadering van de vyfde februari, wanneer het een halfjaar oude bestand aan het Suczkanaal afloopt. In de grote steden loeiden de sire nes, de bevolking werd aangespoord' schuilkelders op te zoeken, en na zonsondergang werden verduiste- ringsmaatregelen genomen. Minister van oorlog Mohammed Fawzi on derstreepte de staat van paraatheid met een bezoek aan het Suezfront. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Machmoed Riad, verklaarde in een interview met het Saoedi-Arabische persbureau, dat zijn land het bestand niet zal ver lengen, tenzij Israël te kennen geeft dat het ernst maakt met de uitvoe ring van de resolutie van de Veilig- - heidsraad van november 1967. Hij deelde niet het Amerikaanse opti misme over het verloop van de con tacten tot dusver in New York via V.N.-bemiddelaar Jarring. Waarne mers in Cairo geloven ondanks al les echter niet, dat een nieuwe op- laaiïng van de strijd voor de deur staat. Ook in Israël verwacht men geeii onmiddellijke hervatting van de vy- andclijkheden. maar men laat niets aan het toeval over. Militaire com mentators hebben gewaarschuwd dat Israël niet voor een nieuwe uit puttingsoorlog voelt en grootscheep se tegenacties zal ondernemen, wan neer de stryd weer ontvlamt. ROTTERDAM, 1-2. De door de vervoersbonden uitgeschreven sta king van het personeel van de stads- sleepbotcn in Rotterdam is heden maandagmorgen volgens plan om zes uur begonnen. De sleepboten bleven bemand af gemeerd liggen aan de kade. De ploeg die om zes uur had hoeten be ginnen ging voor het overgrote deel niet naar de boten, maar bleef slaan. Vrijwel iedereen was al op de hoogte van de actie. aarder ..Lena" ran de Coöp. 'ijk. Het schip de Znidharen- e Nieuwsbode). DEN HAAG. 30-1. Diverse bij standsuitkeringen zyn door staats secretaris Van de Poel van cultuur, recitatie en maatschappelijk werk. aangepast aan het minimumloon. Dc uitkeringen krachtens de rijkst groepsregeling werkloze werknemers en tijdelijke rijksgroepsregeling min- dervaliden zijn verhoogd. Ze bed ra- gen por week. exclusief huur en ver schuldigde premies, met ingang van 1 januari van dit jaar: f 99.90 voor kostwinner zonder kinderen, f 101.80 voor kostwinner met 1 kind. f 103.50 voor kostwinner met twee kinderen, f 105.30 met drie. f 106.55 met vier. f 108.80 met vijf of meer kinderen. Voor een alleenstaande is de uitke ring f 69.95. Dc uitkeringen voor persoonlijke behoeften op grond van de tijdelijke rijksgroepsregeling voor bejaarden in regelingen voor oorlogsslachtoffers, bejaardenoorden en de rijksgroeps- gerepalricerden en Ambonezen, de zogenaamde zakgeldregelingen, zijn verhoogd tot f 86.50 per maand voor alleenstaanden en lot f 149.50 per maand voor een echtpaar. De bijstandsuitkeringen, niet op grond van genoemde groepsregelin gen. aan thuiswonenden zullen de zelfde verhogingen ondergaan. In die gemeenten, waar deze uit keringen hoger zijn dan die van de genoemde groepsregelingen, zullen AMSTERDAM. De heer Lino Calle, een Spanjaard speciaal in dienst van dt NOS-radio voor uitzendingen bestemd voor Spaanse gastarbeiders, kreeg ontslag wegens te zelfstandig optreden, maar het ontslag werd later onge daan gemaakt, na de belofte van de (overigens vrolijke) medewerker, zich le zullen onthouden van politiek commentaar. De weinigen die, niets vermoedend aan boord van een sleepboot wilden stappen, kregen van vakbondsleden een pamflet uitgereikt, waarop de oproep tot staking werd vermeld. In dit pamflet zeiden de vervoersbon den o.a.: „Ondanks al onze pogingen om op basis van ons ultimatum de werkgevers om de tafel le krijgen, zijn zij blijven weigeren aan onze redelijke verlangens le voldoen. Er blijft niet anders over dan naar het stakingsmiddel te grijpen. De schuld ligt geheel bij dc onhandelbare werkgevers". dc normen voor een echtpaar zonder kinderen worden verhoogd met f 37.50 per week. Daar de pensioenen op basis van de A.O.W. en de A.W.W. sterker zijn gestegen dan de normen in het raam van dc Algemene Bijstandswet zul len zij. die naast een A.O.W.- of A. W.W.-uitkcring aanvullende bijstand ontvangen, dit bedrag van de aan vullende uitkering zien verminderen. Zoals bekend, ligt hel in de bedoe ling. dat dc komende jaren de A.O.W. en A.W.W.-pensioenen worden ver hoogd tot het niveau van het netto minimumloon, zodat dan de aanvul lende bijstand geleidelijk geheel kan vervallen. v Verwachting tot dinsdagavond: Koude nacht Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer, met vannacht in het binnenland hier en daar ma tige vorst; zwakke tot matige wind, krimpend van nioord naar west; mi nimumtemperaturen van plus 2 gra den aan zee tot omstreeks min 5 gra den in het binnenland; maximum temperaturen morgen omstreeks 4 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturenvan 2 graden onder tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 febr. Zon op 8.20, onder 17.29. Maan op 10.29, onder 1.36. Eerste kwartier: 2 febr. (15.31). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 febr. 7.39 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN 2 febr. 7.37 v.m. 20.00 n.m. Doodtij: 5 febr. HET WEEKOVERZICHT x DE BILT. 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht die zich reeds enkele dagen boven Skandinavië be vindt, drong het afgelopen weekein de verder naar het zuiden op. Boven de Noordzee werd de koude lucht echter nog aangewarmd waardoor bij ons niet die lage waarden bereikt werden die men in Noorwegen be reikte. Daar steeg zondagmiddag het kwik niet boven de min twee gra den. In ons land echter werden nog temperaturen gemeten die omstreeks acht graden waren. De aanvoer van de koude lucht uit Noorwegen wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied nabij de Britse eilanden, en een gebied met lage barometerstanden dat zich van morgen uitstrekte van de Oostzee naar het Alpengebied. De depressie die zich thans nabij Groenland bevinden trekken echter in een snel tempo naar het oosten en kunnen morgen reeds hun in vloed op het weer in ons land uit oefenen. Vannacht kunnen tijdens opklaringen de temperaturen plaat selijk onder het vriespunt komen, maar morgen overdag zal de wind weer krimpen, waardoor iets minder koude lucht naar ons land getrans porteerd wordt. MIDDELBURG. 30-1. Drs. W. R. F. Dusaröu.vn van de KVP-fractie in dc Staten van Zeeland heeft zijn af keuring uitgesproken over hel feil dat het comité ..Tolvrijmaking Ha ringvlietbrug". waarin twee staten leden van de CHU en de P.v.d.A. zit ting hebben, de nota betreffende dc tolvrijmaking Haringvlietbrug al aan de regering, de leden van de vaste commissie van verkeer en waterstaat cn van dc Tweede en Eerste Kamel en dc N.V. „Brugverbinding Haring vliet" aangeboden heeft, zonder daar bij vooraf overleg te hebben gepleegd met de andere fracties. Ten aanzien van de tolvrijmaking stelde de heer Dusarduvn zich zeer voorzichtig op. Hij vreesde door de inneming van een te star standpunt in deze dc mi nister van verkeer en waterstaat te gen zich in hel harnas te jagen op het gebied van de vaste oeverver binding Westerschelde. Drie fracties sloten zich bij deze woorden aan. Te vens werd besloten de nota betref fende de tolvrijmaking van de Ha ringvlietbrug in handen te stellen van Gedeputeerde Staten van Zee land voor het uitbrengen van een pracadvies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1