Algemene beschouwingen op begroting door SGP-afgevaardigde Nederland vindt „entreeprijs" te iioog Economisch beroepsonderwijs in Zeeland Opcenten motorrijtuigenbelasting omboog Collegestaking te Utrecht Geen beweging in Britse poststaking Cuba's suikeroogst Toeneming aantal E.H.B.O.-diploma's m gevaar ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 28 januari 1971 Nr. 20810 (roinecnlf Duive luud IMJIVIfiLAND, JANUARI. - Op Ue jongste vergadering van de gemeen teraad van Duivelaud, heeft de heer A. van Klinken algemene beschou wingen gehouden over de gemeente begroting, als woordvoerder van de S.G.P. De S.G.P.-woovdvoercler uitte zijn voldoening over het vroege(re) tijd stip van gereedkoming der begro ting. Een verontschuldiging van b. en \v. inzake het tijdstip was voor cle S.G.P.. niet nodig geweest'gelet op het inlopen - in vergelijking met vu rig jaar - met enkele maanden. Al het mogelijke is gedaan om toezeg gingen van destijds na te komen. De S.G.P. staat achter deze (sluitende) begroting. Evenals vorig jaar atten deerde de heer Van Klinken op grote hoeveelheden grof vuil bij verschil lende dienstverlenende bedrijven. Mocht hieraan nog geen aandacht besteed zijn, dan kan het alsnog ge beuren. Verheugend is dal de reini gingsdienst nu ook buiten de dorpen furktioneert. Te betreuren is dat niet alle betrokkenen er gebruik van maken. Waar het huisvuil nu veelal terecht komt, is een vraag „waar het waterschapbestuur wel een ant woord op weet". Tussentijdse herstellingen Afgezien van de begrijpelijkheid van reservering voor onderhoud van straten en pleinen i.v.m. de aanleg van aardgasleiding, dient niettemin aandacht besteed aan verzakkingen. die tussentijds dienen te worden her steld. Weliswaar kan het groen wel eens overlast geven aan omwonen den, maar in het algemeen dient met het groen in de gemeente zuinig te worden omgesprongen en zo moge lijk dient hieraan nog uitbreiding te worden gegeven. Het verhoogt het aanzien van de gemeente en boven dien werkt het luchtzuiverend. Te recht is er belangstelling voor riool waterzuiveringsinstallaties. Te Oos- lerland zijn er veel klachten en Sir- jansland staat voor zijn recreatie-in- opkomsl. Geen inzicht bestaat wat er te doen valt bü verdere toewijzing van bejaartlenwoiiingen. Gelet op bet gereedkomen van het verzorgingste huis te Bruinisse, dient uitbreiding van bejaardenwoningen niet te grote aandacht te krygen. Te Nieuwerkerk verdwijnt een speelveldje voor de jeugd door de woningbouw aan de Erling Steen straat. De partij vraagt hiervoor iets anders in de plaats. Over aanschaf fing van materieel voor de Dienst Gemeentewerken, ware de raad van tevoren te informeren. De heer Van Klinken hoopte verder op spoedige afbouw van de ambtswoning en op start van de scholenbouw te Oos- terland. Richtsnoer De heer Van Klinken wees op het vrij rustige karakter van de gemeen te, die ontsnapt aan moeilijkheden Engeland en de E.E.G. BEX HAAG. 27-1. De Nederland se regering vindt de prys die de E.E.G. van Engeland vraagt voor zijn toetreding tct de gemeenschap veel te hoog. Staatssecretaris De Kosten van buitenlandse zaken heeft dit verklaard in een lunchvergadering van het departement 's-Gravenhagc van de „Nederlandse Maatschappij vcor Nijverheid en Handel". Deze prijs is het aandeel, dat het Verenigd Koninkrijk in de gemeen schappelijke landbouwfinanciering volgens het voorstel van de E.E.G.- onderhandelaars op zich zou moeten MIDDELBURG, 27-1. Op 1 au gustus 1971 zal aan de Christelijke Detailhandelvakscheol in Middel brug worden begonnen met een mid delbare economische en administra tieve opleiding De Middelburgse Detailhandel vakschool was de eerste instelling in Nederland, die naast de L.D.S. (Lagere Detailhandelvakschool) een M.D.S.- (Middelbaar Detailhandel- vakschool) opleiding kreeg. Het leerlingenaantal zal door de toevoe ging van de M.E.A.O.-opleiding stij gen van 308 tot 500 leerlingen. De naanv van de school wordt ver anderd ir. christelijke scholenge meenschap voor economisch be roepsonderwijs in Zeeland. Het be stuur zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers van het middel baar enderwijs uit geheel Zeeland. Het ligt tevens in de bedoeling te streven naar samenwerking met het Katholieke onderwijs. Binnenkort wordt met de bouw van een scho lencomplex begonnen. De leerlingen hebben van de oprichting van de school in 1959 af slechts een jaar gymnastiekles ontvangen, doordat de aklcommodatie totaal ontoereikend was. DEN HAAG, 27-1. Senator Sidney .T. van den Bergh (V.V.D.) heeft het, in de Eerste Kamer bij de behande ling van het voorstel de bijdragen van de automobiliste^ voor het rijks- wegenfonds niet twaalf procent te verhogen, een onhoudbare toestand genoemd. Dal de olieproducerende landen per vat olie f 3,60 ontvangen, terwijl de consument achtmaal zoveel voor hetzelfde vat moet betalen, omdat DEN HAAG. Een groep Joodse stu denten uit Delft, heeft een 24-uurs demonstratie gehouden tegenover de Russische ambassade. De jongeren betoogden tegen de behandeling van de Joden in de Sowjet-Unie. viermaal dat bedrag naar allerlei soorten belastingen gaat en driemaal dat bedrag ten goede komt aan de oliemaatschappijen. Het is volgens het Eerste Kamerlid dan ook geen wonder, dat de producerende lan den een hogere prijs verlangen. Er zal stellig worden toegegeven aan die verlangens en dit zal bete kenen. aldus de heer Van den Bergh dat de consument een hogere prijs voor zijn brandstof zal moeten be talen. De belastingen worden immers in principe nooit lager maar zullen profiteren van de hogere brand stofprijs. De heer Van den Bergh pleitte er dan ook voor meer geld uit de algemene middelenin het Rijkswegenfonds te storten en de op centen te verlagen. (Het Rijkswegen- fonds wordt gevoed door een storting uit de algemene middelen en de hef fing van opcenten op de motorrijtui genbelasting). als in dc grote steden. Niettemin is er zich een grote verandering aan het voltreken op het punt van ge zagsverhouding. roep om inspraak, soepeler zedenwetten e.d. De S.G.P. heeft een zware taak tegen de stroom op te roeien on te strijden tegen de godsverzaking en verder gaande zondagsontheiligingen. Ho pend op goede samenwerking met het college van b. en w. en de raad, wilde de heer Van Klinken Gods Woord zien als richtsnoer voor de te nemen besluiten. nemen. Dit aandeel bedraagt in de overgangsperiode 23 procent. Hei eerste jaar zou het 21 procent moe ten zijn, om vervolgens op te lopen tot 25 procent. Engeland heeft daar tegenover aangeboden in het eerste jaar drie procent voor zijn rekening te nemen, welk aandeel dan zou moeten oplopen tot vijftien procent. Dit komt, zo zette de staatssecretaris uiteen, neer op gemiddelde negen procent. Hij vond overigens dit aan bod en vooral het beginpercentage van drie procent wel wat aan de la ge kant.De Britse onderhandelaar heeft zich in het parlement min of meer op dit aanbod vastgelegd. De vervuiling der oceanen NEW YORK, 26-1. Secretaris generaal Oe Thant van de Ver enigde t Naties heeft maandag gewaarschuwd dat intensieve re exploratie van de zeebodem de hoeveelheid oceaan-vervui lende olie - die volgens veler mening al meer dan een mli- joen ton per jaar bedraagt - nog za'l doen toenemen. In een rapport aan de V.N.-commissie voor natuurlijke rijkdommen, die in februari bijeenkomt, be treurde Oe Thant ook de merk bare tendens t naar afvalstor- ting en'lozing van rioolslffen in de oceanen. Een andere be dreiging voor het zeemilieu vormde het gebruik van pijp leidingen voor het vervoer van olie, aardgas en petrochemi sche stoffen zoals in de Noord zee al voorkwam. Schadelijke stoffen konden via de oceaan stromen onmetelijke afstanden afleggen. Zo waren bijv. in Afrika gebruikte pesticiden la ter gesignaleerd in de Golf van Bengalen en cle Caribische zee, aldus Oe Thant. Werken in natuur- besclierniingskainpen AMSTERDAM, 27-1. Tussen 28 juni en 14 augustus zal het instituut voor Natuurbeschermingseducatie op 13 plaatsen in Nederland in totaal 17 werkkampen houden waar jongeren tussen 15 en 30 jaar kunnen meewer ken aan het onderhoud van natuur reservaten. Het gaat hierbij om werkzaamhe den-die -zeer zorgvuldig en - met* handkracht moeten worden uitge voerd, waarvoor op de normale, zeer krappe arbeidsmarkt, vrijwel geen werkkrachten zijn te vinden, zodat in toenemende mate een beroep op vrijwilligers moet worden gedaan, aldus het instituut. Daarom maken organisaties als het Staatsbosbeheer, de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland en de provinciale natuurbeschermingsor ganisaties gaarne gebruik van de mogelijkheden die de natuurbescher mingswerkkampen van het I.V.N. (thans voor het elfde jaar) bieden om deze voor een juist beheer van re servaten noodzakelijke werkzaamhe den te doen verrichten. UTRECHT, 27-1. Het overgrote deel van de ongeveer 600 eerstejaars studenten van dc juridische faculteit in Utrecht hielden dinsdag, een col legestaking. Zij willen daarmee protesteren le gen het tekort aan wetenschappelij ke medewerkers die de werkgroepen leiden, waardoor alle studenten die zich na 10 augustus van het vorig jaar hebben laten inschrijven en alle studenten die hel eerste jaar over doen (de recidivisten) van die werk groepen zijn uitgesloten. De' docen ten van de faculteit hebben zich ach ter de eisen van de studenten gesteld Die eisen zijn onmiddellijk vijf we tenschappelijke medewerkers aan stellen als docent zodat het aantal werkgroepen kan worden uitgebreid. Man dood gevonden in woning UTRECHT, 27-1. De Utrechtse po litie heeft maandagmiddag de 46-ju- rigealleen wonende plantsoenarbei der G. Heymans uit Utrecht dood in zijn woning aangetroffen. De man moet al enkele weken geleden zijn overleden. Van misdrijf is volgens de politie geen sprake. Een broer van de heer Heymans had de politie gewaarschuwd omdat hij al zes weken niets van hem had vernomen. De man was rond kerst mis voor het laatst gezien. Agenten forceerden de deur van zijn woning en vonden het stoffelijk overschot op bed in de slaapkamer. LONDEN, 27-1. De 200.000 staken de Britse postambtenaren hebben dc steun toegezegd gekregen van dc spoorweg- en andere vervoersbon- den. De leider van de P.T.T.-bond, Tom Jackson, heeft met functionarissen van deze bonden besproken op welke wijze kan worden voorkomen dat mensen buiten de posterijen zich be lasten met het vervoer van poststuk ken. De vervoersbonden hebben hun volledige steun beloofd bij het optre den tegen de particuliere postbo den, die overal in het land als pad destoelen uit de grond zijn geschoten Jackson verklaarde dat de nu zes dagen durende staking onbeperkt zal worden voortgezet totdat de di rectie van de posterijen met een re geling komt „die voor onze leden a'anvaardbaar is". Groeiende kloof met ontwikkelingslanden STRAATSBURG, 27-1. „De kloof tussen de geïndustrialiseerde en ont wikkelingslanden wordt groter, de spanning tussen hen neemt toe, de onrechtvaardigheid in de wereld stijgt", zo luidt het vernietigend oor deel over ontwikkelingshulp dat de Italiaanse christen-democraat Giu seppe la Loggia dinsdag in de as semblee van de Raad van Europa heeft geveld. La Loggai, die namens de econo mische commissie van de assemblee, het jaaroverzicht van de D.A.C. (De velopment Assistance Committee) - het orgaan dat de hulpverlening van de O.E.C.D.-landen coördineert) aan een onderzoek heeft onderwor pen, komt tot de conclusie dat de ar men armer, en de rijken rijker wor den. KAMP ADA. President'Obote van Oeganda werd afgezet na een staatsgreep en vertrok naar Tanzania vanuitSingapore, ivaar hij de Gemenebesiconfe- rentie bijwoonde. op de scholen te doen invoeren". Hij zei deze terughoudendheid niet te begrijpen, want „met de welvaart neemt ons aller vatbaarheid voor gevaren snel toe." Dr. Dolman wees er op, dat met enige elementaire kennis van afweermiddelen allen gebaat zijn. HAVANNA. 27-1. Cuba's suiker- oogst ligt aanzienlijk achter op het schema en er staat het land een zware economische terugslag te wachten als geen maatregelen wor den genomen om de produktie op te voeren, zo heeft premier Fidel Cas tro verklaard.' Het streefcijfer van zeven miljoen ton moest gehaald worden. Cuba kon het zich niet ver oorloven, de export van ook maar een pond suiker naar het harde-va- lutagebied te missen, en nog minder, in zijn verplichtingen jegens de so cialistische landen in gebreke te blij ven, aldus Castro. DEN HAAG, 27-1. Tijdens de openbare handeling- in de Tweede Kamer van de wet ambulancever voer heeft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) meegedeeld, dat er de laatste jaren sprake is van een toeneming van het aantal uitgegeven EHBO-dipIo- ma's. De groei van het aantal EHBO-ers met geldig diploma illustreerde* hij aan de hand van de volgende cij fers: in 1966 waren in ons land 91.501 gediplomeerde EHBO-ers en einde van het-vorig-jaar*..was dit- aantal opgelopen tot 130.746. De socialistische afgevaardigde dr. D. Dolman constateerde dat de be windslieden van het departement van onderwijs en wetenschappen „niet hard lopen om E.H.B.O.-lessen DE MINIMUM- BROODPRIJS DEN HAAG. 26-1, 1 februari a.s. gaat de minimum-broodprijsregeling (71 cent voor 800 gram gesneden en verpakt wittebrood) gelden in de ge meenten Doorn en Heilo. In 147 an dere gemeenten, waar de regeling al gold maar per 1 februari af zou lo pen, is ze verlengd tot 1 juli a.s. Levens ontvoerde diplomaten in Uruguay in gevaar MONTEVIDEO. 27-1. De ontvoer- ders van de in Uruguay gekidnapte Britse ambassadeur Geoffrey Jack son. de Amerikaanse bodemdeskun- dige Claude Fly en de Braziliaanse consul Dias Gomide, hebben in Mon tevideo een boodschap doen uitgaan waarin zij zeggen dat de levens van de cjrie diplomalen in gevaar komen als de politie in de buurt van hun verblijfplaatsen komt. Kopieën van de boodschap werden door verslag gevers in verscheidene bars in het centrum van de stad gevonden. Vol gens de boodschap verkeren de di plomaten in perfekte gezondheid. De ontvoerders behoren tot de Tupa- maros-guerrillabeweging. KEU I LI,ETON Evert denkt even na. „Tja, het komt me een beetje rauw op 't dak. heren. Daar zal ik toch even over na moeten denken. Bovendien wil ik het overleggen mei m'n vrouw, dat zal u wel duidelijk zijn. En ik wil ook mijn collega's van school pol sen. Want ik moet kunnen rekenen op hun volle medewerking, als ik deze promotie aanvaard. Zonder dat ben ik nergens." „Dat is natuurlijk allemaal toege staan. Goed. laten wc zeggen: een weck bedenktijd? Ja? Kan dat? Af gesproken. Mevrouw Veswijk Coops wendde zich heel charmant tot de gastvrouw - wij rekenen op uw medewerking, hoor! Uw man geniet een goede poulariteit in ons dorp en hij is een bekwame leer kracht. Net zoals mijn bestuurscolle- ga Topper al gezegd heeft: Onder de gegeven omstandigheden zouden we ons eigenlijk geen beter hoofd kunnen wensen." Hoofdstuk 21. Het nieuwe hoofd. Everl Veswijk neemt na ampele overwegingen de benoeming aan. De morgen na hel bezoek heeft hij in het speelkwartier zijn collega's ge vraagd even bij hem in de klas te komen. Misschien heeft een kabou tertje het hen al ingefluisterd, maai bij de meesten leeft al de veronder stelling: hij zal ons wel vertellen aangezocht te zijn als hoofd. Wed den? Niemand neemt de weddenschap aan, want iedereen vermoedt immers hetzelfde. Daarom is ook niemand verrast, als Evert met een paar woorden de anderen uitlegt, wat het bestuur hem heeft gevraagd. .Ik heb een week bedenktijd bedongen", ver volgt hij op rustige toon, „Ik achtte het tot mijn plicht jullie als eerste op de hoogte te stellen. En dat doe ik dan bij deze". Lydia Tommessen, de altijd vro lijke en opgewekte juf van de twee de klas. is meteen enthousiast. „Jee tje, Evert, gefeliciteerd! Van harte!" Ze drukt hem stevig de hand. „Dat neem je natuurlijk aan, zo'n mooie promotie". „Of ik het aanneem" antwoordt Veswijk voorzichtig, „zal mede van jullie afhangen. Want als ik de be noeming lot hoofd accepteer, moet ik me gedragen weten doo rjullie in stemming en vooral: medewerking. Zonder dat kan ik het beslist niet aanvaarden". Nu praat iedereen door elkaar. Ook Sleenbeck mengt zich er in. „Zeg. jij hebt wel een lage dunk van ons. he? Wat dacht je. dat wij zouden zeggen: dat snert jong, die hier pas een blauwe maandag is. hoofd? An-me-nooit-niet. Hij kan me de pot op. Foei, collega, ik dacht, dat je ons beter kende. Vooruit, jon gens. de' handen in de hoogte, wie ervoor is. dat Evcrt ons hoofd wordt. En wie hel waagt te ver/aken. gooi ik eigenhandig naar buiten". Evert sust. wijzend op het open raam. dat uitziet op de speelplaats en waar een paar nieuwsgierige jon gens al naderbij zijn gekomen. „Kalm aan .lui. dc kinderen. „Zie je wel?" constateert Steen beek triomfantelijk. ..de allures van hoofd heeft-ie al. Nou. Evcrl. mijn zegen heb je" „En de mijne! En de mijne! Ieder steekt zijn hand omhoog. Evert staat er. een beetje verleden lachend, naar te kijken. „Nou. collega, je ziet het resultaat. Met algemene stemmen benoemd. Daar kun je niet meer onderuit. Wat zeg ik? Officieus ben je al hoofd". Hij is ontroerd door zoveel harte lijkheid. „Dank je wel. jongens, dat is voor mij een geweldig moment. DOOR GERRIT FRANSSEN Zoveel sympathie.... dat doet me ontzettend goed". Steenbeek neemt weer het initia tief. „Nou. jongens, een andere keer klinken wc wel op ons nieuwe hoofd. En nu als de wind naar ..builen. Dat grut heeft er vooralsnog niets mee te maken". Evert stemt er mee in. „En mondje dicht, he?? Officieel moeten jullie het natuurlijk van het bestuur horen". Even later is iedereen buiten. Ly dia loopt met de beide andere onder wijzeressen waj rond. „Nou. ik gun liet Evert, hoor. Hij is me van dc eerste dag af al sympathiek geweest. Toen Steenbeek verleide, dal hij niet wilde, had ik al angst, dat ze Dreem- sma zouden nemen. Het is een colle ga, dus mag ik geen kwaad van hem zeggen, maar als hij hoofd was ge worden, zou ik wel naar een andere school sl li ei leren'". Toch weet het dorp het binnen een paar dagen: Veswijk. je weel wel. die jonge onderwijzer uit Luylhoven- slraat. wordt hel nieuwe hoofd van de christelijke school. Wel wat jong. maar ik geloof, dal ze een goeie keus hebben gedaan. Hij lijkt me wel ge schikt. De moesten praten, zo. Een enkeling vindt het voor Stcenbeek maar sneu. dat hij gepasseerd is. maar die enkeling weet niet, dat Steenbeek geen functie als hoofd ambieert. Op de eerste oktober heeft de of ficiële installatie plaats. Sleenbeek overhandigt hem als symbool dc sleutels van de school. Hij houdt een kort speechje en zegt namens alle andere leerkrachten te spreken, als hij het nieuwe hoofd verzekert van aller volle medewerking. Coops steekt een korte redevoering af. waarin hij dc wens uitspreekt, dat deze keuze in het belang van de school, en dus ool| van de kinderen zal zijn. (Wordt verVolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7