Melk- en zuivelzaak J. A. van der Sclice bestaat veertig jaar Scheepswerf „De Rijn" is verhuisd STREEKNÏEGWS Gemeentebegroting niet sluitend zonder belastingverhogingen Verschillende „help"-moties werden aangenomen Zuid-Afrika stelt volksstemming in Zuidwest-Afrika voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 28 januari 1971 Nr. 20816 In dc begintijd kostte melk 2,30 per 100 liter Voor de oorlog sierde een bord de zaalc, met het indringende rijm: „De koe in beeld hier weergegevendoet ieder mens in vreugde leven". ZIERIKZEE, 27-1. Toen de heer J. A. van der Schee - bekend melkhan delaar - in 1931 van start ging te Zierikzee „zijn" publiek te voorzien van het edel koeievocht, haalde hij de melk in het diepst van Schouwen, n.l. te Schutje en wist in het kader van dit (dagelykse) transport vier melkbussen op één fiets te vervoeren. Vervoersdeskundigen anno 1971 zullen zich haas ten hier een vraagteken b\j te zetten, maar het is de waarheid. Dat was „dus" in 1931 en met het noemen van dit jaar is meteen verklapt dat de Melk- en Zuivelzaak van der Schee veertig jaar bestaat. Het feit wordt volgende week feestelijk gevierd aan het huisadres van de familie: Krcpel- straat 4. Gevolg van Deltawerken De heer Van der Schee - afkom stig uit De Lier - begon zijn melk handel in een kelder aan ae Balie, maar met vier bussen tegelijk werd dat gauw te klein en door koop werd hij eigenaar van het zaaltje „Jeruël" op de hoek Krepelstraat- Breestraat. dat jarenlang voor evan gelisatiedoeleinden was gebruikt. BRU1NISSE, 27-1. De begroting 1971 van de gemeente Bruinisse kan niet sluitend worden gem::akt, zon der een belastingverhoging. Dit is de sombere boodschap waarmee de be- gc'eidingsbiief bij de begroting begint. Een tekort van I 15.000 moet wor den gedekt, om te komen tot een re- relijk bedrag voor onvooriene uit gaven, dat in eerste instantie op f 11.000 wordt geraamd (f 11.256,07). Voorgesteld wordt daarom de ha- ven- en zate-gelden van de Bruinis- sei mosselkotters te verhogen met 25 n of f 4.800,afgerond. Gere kend over 37 schepen een verhoging ven plm. f 125,per schip gemid deld. De andere tekorten worden weg gewerkt via een verhoging van de opcenten van de personele belasting die van 200 op 350 worden gebracht. Deze verhoging brengt f 11.000,op, zo werd uitgerekend. Inmiddels zal de verhoging van de opcenten op de personele belasting slechts tijdelijk zijn, een wetswijziging is op komst waarbij de gehele personele belas ting verdwijnt, dus ook de opcenten en door een andere belasting zal worden vervangen. Een gevólg daarvan is, dat zo lang de personele belasting nog bestaat, de opcenten toch minder zullen zijn, dan men tot dusver betaalde. In de begroting zoals deze in de maand november-december werd opgemaakt zijn nog niet de tegen vallers verwerkt, die men heeft met betrekking tot het bejaardentehuis. Een aantal uitgaven die we graag hadden geraamd zijn achterwege ge laten, aldus het stuk. Afgewacht wotdt neg hoe de uitkeringen uit het gemeentefonds de giote kurk waarop de gemeentelijke huishouding drijft, uiteindelijk zullen uitvallen. Naar mate de gegevens veranderen, ver anderen ook de uitkeringen. Evenals vele gemeenten kampt Bruinisse ook met een groot tekort aan vaste financieringsmiddelen. Dit tekortt wordt geraamd op f 665.000 normaal zou een deel van dit bedrag in vaste geldleningen moeten worden omgezet. Maar er is weinig kapitaal beschikbaar. De aanhoudende span ning op de kapitaalmarkt is voor de regering aanleiding geweest tot het nemen van bijzondere maatregelen, die er op neer komen, dat gemeenten met een groot tekort aan kapitaal, geen verdere kapitaalsuitgaven mo gen doen. Verhoging secrctaricleges De gemeentesecretaris klaagt over onderbezetting van het gemeentese cretarie. waardoor onvoldoende aan dacht kan worden besteed aan het ontwikkelen van nieuwe plannen. Genoemd worden het tot ontwikke ling brengen van het recreatieplan Bruinisse. herzien van kostprijsbe rekeningen en het meer aandacht besteden aan maatschappelijke zorg. Een voorstel tot verhoging van sc- cretarieleges kan wórden tegemoet gezien. Als per 1 oktober 1971 het groeps- bureau met dienstwoningen in Plan West II door de Rijkspolitie in ge bruik zal worden genomen komt in het gemeentehuis ruimte vrij, die voor huisvesting van eigen, diensten kan worden gebruikt. Bij het hoofdstuk volksgezondheid wordt de verwachtig uitgesproken dat de bijdrage per inwoner voor het Roode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. die geraamd is op f 4.45 in werke lijkheid belangrijk lager zai blijken tc zijn. Een en ander analoog aan voorgaande jaren. Het zaaltje liep door tot aan de Breestraat. In 1932 werd het 't pand Krepelstraat 4, destijds bewoond door mevrouw de wed. Regoort. Uit braken maakten het pand geschikt voor de handel; het laatst na de stormramp van 1953, toen de winkel werd vergroot. Een koelcel werd tot spoolkamcr gemaakt. De woningbouw Opgesomd wordt wat naast het be jaardentehuis nog in aanbouw is. Dat zijn 19 bejaardenwoningen, 18 parlikuliere woningen in de premie bouwsector. een woning voor burge- meesler Hokken en een woning voor de kassier van de boerenleenbank. In voorbereiding zijn, de bouw van 23, woningen, 10 bejaardenwoningen en nog eens 9 woningen voor par- tikuiieren, de bouw van bejaarden woningen, waarop in de gemeente wel eens kritiek is, wordt verdedigd met te verwijzen naar de voortva rendheid waarmee te Bruinisse thans oude slooppanden worden gekocht, meest bewoond door ouderen, waar voor vervangende ruimte in de plaats moet komen. Openbare werken Onder openbare werken wordt aandacht geschonken aan de ver lenging van de Ioswal in de gemeen tehaven, een onderzoek naar de ab solute noodzakelijkheid van deze verlenging is nog gaande. (Intussen is een groot deel van de reserve die hiervoor gevormd was, versmolten in de uitgaven voor be jaardenzorg). Getracht zal worden de parkstrook langs de Deltastrook nog dit jaar ge reed te krijgen. Opgemerkt wordt dat gerekend moet worden dat in het jaar 1972 de beschikbare bouw rijpe grond in plan West II zal zijn uitgeput, zodat nog dit jaar onder handelingen zullen moeten beginnen nieuwe bouwgronden le verwerven gelegen in het zg. plan West III. Het ligt in het voornemen om de uitbreiding van de kleuterschool aan de Dreef met één leslokaal nog dit jaar te verwezenlijken De vergoedingen om het kleuter onderwijs in stand te houden zijn nauwelijks voldoende. Dit vervult het bestuur wel met zorg. Het basisbedrag per leerling voor het/ basisonderwijs is geraamd op f 119.58 verhoogd met f 8,wegens- administratiekosten, totaal f 127,58. Bij de raming van de kosten wegens aanschaffing en onderhoud van leer middelen is uitgegaan van een be drag van f 34,72. Het sportterrein met bijbehorende akkomodatie, het gemeenschappelij ke gymnastieklokaal, en de stichting van een aan alle eisen des tijds vol doend Dorpshuis worden genoemd om te bewijzen dat Bruinisse niet achter loopt, als het gaat om Sport, ontspanning en jeugdwerk. De bijstandsuitkeringen op Schou- wen-Duiveland waren zeker niet de laagste in Nederland, als men rekent dat de voorgestelde normen neerge legd in het ingediende wetsontwerp lager zijn. Tn bedoeld wetsontwerp worden namelijk landelijke normen voorgesteld terwijl vroeger iedere gemeente vrij was, de uitkering zelf tc regelen. Te zijner tijd zullen de betrokkenen die bijstand genieten volgens de Algemene Bijstandswet, op verlaging moeten rekenen als het ontwerp ongcamendcerd wordt aan genomen. Opgemerkt wordt dat de bijstandsuitkeringen voor de ver pleegden in het bejaardentehuis zeer zwaar op de begroting drukken. Betrekkelijk pessimistisch is men betreffende de compenserende maat regelen in verband met het wegval len van dc mosselcultuur. Industrialisatie Een viertal bedrijven met 130 ar beidsplaatsen hebben belangstelling voor het industrieterrein in de Stoofpqldcr. Op het verzoek om sub sidie voor dit plan is nog geen ant woord ontvangen. Moeilijke start De start was moeilijk in die crisis jaren, zelfs voor dc non-conformist Van der Schee, die echter - we za gen het al - een stuk vervoersge- schiederris op zijn naam schreef. Van de fiets ging hel over op de honde- kar, op paard en wagen, met hel legendarische paard „Floor", dal zelfs meeverhuisde in de oorlogs- evakuatie naar St. Michielgestel en het daarna nog een poosje „deed". Later kwamen de melktriics in op eenvolging en werd het allemaal wat gemakkelijker met alleen de diepe incisie van de ramp, die veel opge- bouwwerk teniet deed. Niet veel herinnert meer aan dc begintijd. Dp melk kostte inkoop toen f 2,30 per 100 liter (sic), die „Jan Arie" verkocht voor f 4, „Aan de kaai" Geen bloeiende melk- en zuivel handel intussen zonder de vrouw des huizes, mevrouw Van der Schee- Schoonaard, die 40 jaar lang zich volledig heeft ingezet. Reeds in de begintijd ging /.ij met de eiermand •rr>9 de deur Een eitje deed toen 1V2 cent. Haar verdiensten lig gen in de zaak, waarvan het sorti- mens gestaag groeide. Wat kwam er niet bij de melk? Kaas, bier, fris dranken, biscuits, maar „haar 40 jaar" liggen toch vooral „aan de kaai", waar zij vier maal tien jaar de opvarenden van de zeiljachten bediende. Steeds meer, tot aan 4000 jachten in 1970. Zij rekent nu nog mensen uit de begintijd tot haar klanten, waarvan soms al de 4e ge neratie aan boord is. Veel van het werk in de zaak zelf wordt thans al aan de zoons over gelaten, die ieder een uitgebreide wijk bedienen tot ver in Malta, op basis van de destijds ingevoerde sa nering van de melkhandel. Woensdag 3 februari a.s. zal over het verleden nog wel eens worden nagepraat, wellicht bij een pittig. glaasje melk! Naar aanleiding van de bespre kingen door burgemeester Hokken met de Interdepartementale werk groep Bruinisse is een herziene ex ploitatie begroting opgesteld, waar bij de kosten van het recreatieplan Bruinisse cum annexis aanmerkelijk zijn verlaagd. De jachthaven behoort tot één van de vier projecten in Zee land die het eerst voor subsidie in" aanmerking komen. De plannen van de N.V. Brunova hebben eerst kans van slagen, nadat is vastgesteld op welke wijze de af voer van het afvalwater in dit ge bied zal zijn verzekerd. In verband hiermede is een onderzoek ingesteld om te bezien, in hoeverre met de gemeente Duiveland zou kunnen worden gekomen tot een gemeen- schappeli j ke a fval water voorziening. Daarbij is gebleken dat mede in verband met de grootte van het re creatieplan Bruinisse en de onzeker heden over de feitelijke realisering van dit plan, de aanleg van een pers leiding naar het Duivelandse gebied niet de voorkeur verdient. De kosten van een eigen zuiveringsinstallatie zijn belangrijk goedkoper, dan sa menwerking met Duiveland voor dit project. Vreemde dood oud-president van Guatemala MEXICOSTAD, 28-1. De Mexi- caanse politie stelt een onderzoek in raar de dood van oud-president Ar- benz Guzmar. van Guatemala, wiens met brandwonden overdekte lijk in een bad met heet water in zijn huis in Mexicoêtad is gevonden. Bedien den hadden woensdagavond de poli tie gewaarschuwd nadat zij merkten dat water onder de deur van de bad kamer door kwam. Zij forceerden de deur en troffen Arbenz dood aan. Volgens een voorlopig medisch rapport zou Arbenz uitgegleden zijn, met zijn hoofd op de rand van het bad zijn terechtgekomen en bewus teloos in het water zijn gevallen. „Elilsen" uit het buitenland CAIRO. De Libische leider kolonel Gaddafi heeft dinsdag zenn besluit herroepen om zich niet kandidaat te stellen voor het presidentschap, waarover binnenkort een volks stemming woidt gehouden. Tot een ji ichende menigte in Tripoli ver klaarde do 28-jarige Gaddafi, dat hij gezwicht was voor „dc wil van het volk". PHNOM PENH. Bij een aanslag met een plastiekbom op het immi gratiekantoor va nde politie in de Cambodjaanse hoofdstad is een dode gevallen.en zijn 12 mensen gewond. Fcn deel van het gebouw, waar veel buitenlanders, met name Chinezen en Vietramezen, komen, werd geheel vernield. DORDRECHT, 27-1. De Delta werkzaamheden hebben veel grotere en kleinere scheepswerven in zuid west Nederland in een moeilijk par ket gebracht. Tengevolge van onder meer de af sluiting van het Haringvliet zijn de waterstanden gewijzigd. Bij hoog water is de stand lager en bij eb ho ger, zodat de hellingen daaraan moeten worden aangepast, wat hoge kosten met zich meebrengt. Er be staat bij de werf directies onzeker heid over de toepassing van de Del- taschadewet, waarover nog steeds geen uitsluitsel is gegeven. De N.V. DEN HAAG, 27-1. De werkgroep- Pacht van het Landbouwschap meent dat de huidige pachtwet op een aantal punten gewijzigd moet worden, „om ruimer baan te geven aan de noodzakelijke schaalvergro ting van de Nederlandse land- en tuinbouw". De werkgroep heeft haar conclusies aan het bestuur van het Landbouwschap voorgelegd. Over enkele weken wordt het eindrapport uitgebracht. De voorstellen van de werkgroep zijn bedoeld als oplossingen „voor de ingewikkelde problematiek, die is ontstaan omdat de bescherming van de pachters door de pachtwet in be paalde opzichten belemmerd werkt, op het actuele en noodzakelijke pro ces van schaalvergroting in de Ne derlandse landbouw". De werkgroep zegt in het rapport dat het pachtareaal in ons land met uitzondering van de Noordoostpol- DEN HAAG, 27-1. Zuid-Afrika heeft aan het internationaal ge rechtshof in Den Haag voorgesteld, dat een vclksstemming wordt gehou den in Zuid-Westafrika (Namibië). De inwoners van dat gebied zou den zich dan moeten uitspreken over de vraag of zij willen dat het gebied bestuurd blijft door de Zuid-Afri kaanse regering, of zal worden be stuurd door de Verenigde Naties. Deze stemming, een „plebisciet" zo- DEN HAAG, 27-1. De kamerdebat ten over Oost-Groningen zijn woens dagavond besloten met de stemming over een groot aantal moties. Met algemene stemmen werd de motie- Wieringa aangenomen. Hierin wordt de regering gevraagd volledige uit voering te geven aan alle voorstellen die in het rapport-Van der Peyl worden genoemd. Tevens wordt ver langd dat de regering overgaat tot het opstellen van een meerjarig ge ïntegreerd beleidsplan voor Oost- Groningen. scheefswerf „De Rijn' te Dordrecht heeft mede met het oog op deze ge volgen van de Deltawerken haar ou de bedrijf aan het Wantij opgegeven en een geheel nieuwe werf laten bouwen aan de eerste Merwedeha- ven. Het oude werfterrein bood wei nig mogelijkheden meer tot ont plooiing en toen men met de ge meente Dordrecht een ruiïtransactie kon aangaan, kwam men tot het be sluit, een tweemaal zo grote werf te bouwen, volledig gericht op de ont wikkelingen, die de laatste jaren in de binnenvaart gaande zijn, aldus werd op een persconferentie mede gedeeld. der en Oostelijk Flevoland, in de pe riode 1959-1970 gemiddeld met bijna negen procent is gedaald. Maatrege len ter voorkoming van verdere ach teruitgang van het pachtareaal als gevolg van het door de overheid ge voerde pachtprijsbeleid, vindt de werkgroep nodig op grond van de belangrijke financieringsfunctie van de pacht. De werkgroep pleit voorts voor maatregelen die de mobiliteit van verpacht land bevorderen en waar bij een redelijke gebruikszekerheid voor de pachter behouden blijft. An dere maatregelen moeten het toetre den van de pachter tot een samen werkingsverband bevorderen. De werkgroep heeft o.m. voorstellen ge daan over de figuur van de erfpacht bij bedrijfsoverneming in het kader van generatiewisseling, en over de fig.uur van de erfpacht als een geëi gende rechtsvorm voor het moderne grondgebruik. als Zuid-Afrika het noemt, zou meer duidelijkheid moeten brengen ten aanzien van door andere landen aan het adres van Zuid-Afrika gerichte beschuldigingen van onderdrukking en het ontzeggen van het recht van zelfbeschikking aan de inwoners van Zuid-Westafrika. Ditstaat in een brief die de re gering van Zuid-Afrika woensdag morgen aan het Internationale Ge rechtshof heeft gestuurd. Met slechts de stemmen van de C.P.N.-fractie tegen werd ook de motie-Goudzwaard door de Kamer aangenomen. In deze motie wordt de regering eveneqps gevraagd initi^ tieven te nemen voor de spoedige totstandkoming van een concreet en onderling samenhangend meerjarig beleidsplan voor de ontwikkeling van Oost-Groningen. Een reeks we gen wordt in de motie óangegeven, via welke het doel naar het oordeel van de indieners bereikt kan wor den. De Kamer ging ook akkoord met de motie-Janssen, waarin wordt ge* steld dat. de vestiging van militaire Speciaal voor onze Middelburgse lezers een fraai wint er gezicht tijdens de mist. Waar het is, blijft voorals nog een raadsel, doch zeker is, dat de Zeeuwse hoofdstad dit plekje ooit heeft gekend. De opname dateert uit 1913. ZIERIKZEE; Vijfenvijftigjarige echtvereniging Op dinsdag 2 februari is het echt paar J. C. de Looze-de Ronde vijf en vijftig jaar getrouwd. Ontspsnningsbijeenkoimt bejaarden Op dinsdag 2 februari organiseert de U.V.V.-afdeling een ontspan ningsbijeenkomst voor bejaarden in het hervormd verenigingsgebouw. De heer K. de Feijter, fotograaf te Zierikzee, zal dia's vertonen van Schotland en Zierikzee. Er wordt een verloting gehouden. Filmavond voor duivenliefhebbers Voor de duivenliefhebbers zal op zaterdag 30 januari a.s. in café „De Gekroonde Suikerbiet" alhier een speciale film- en voorlichtingsavond worden gegeven. Ver. Oud-leerlingen Tuinbouw v/intercursus Op dinsdag 2 februari wordt een vergadering gehouden van de Vere niging Cud-leerlingen der Tuin- bouwwintercursus, waarop een in leiding zal worden gehouden door de heer R. Hoitink te Zevenbergen, over het onderwerp: „Fusie van kleine bedrijven". De vergadering vindt plaats in het Huis'van Nassau. BROUWERSHAVEN: Overdracht nieuwe brandweerwagen Dezer dagen zal de nieuwe brand weerwagen voor het korps Dreischor worden afgeleverd. De overdracht van deze auto zal plaats vinden op zaterdag 30 januari a.s. des voor- middags 10 uur op de Markt te Brou wershaven. Tevens zuilen dan de nieuwe uniformen voor het korps van Brouwershaven worden getoond. MOSKGU. De Sowjef-Unie is van plan een begin te maken met de goudwinning in gebieden, die vroe ger als onrendabel beschouwd wer den. zo heeft het persbureau Tass donderdag bekendgemaakt. oefenterreinen bij het treffen van maatregelen in het probleemgebied buiten beschouwing gelaten moeten worden. Tegen deze motie keerden zich de fracties van de S.G.P., V.V.D., C.P.N., P.S.P. en de Groep-Goedhart. De motie van het kamerlid Wie- benga (P.S.P.), waarin het onge wenst wordt genoemd om bij het te voeren structurele beleid uit te gaan van een vestiging van militaire oe fenterreinen, werd verworpen. Al leen de P.S.P., C.P.N. en Boerenpar tij gaven hun slem aan deze motie. ARAM EN DE GULDEN STEEN 9. Zonder een ogenblik tc aarzelen, snel den Aram en Tudor de trappen af. Nauwe lijks hadden ze enlcele schreden gedaan of weer klonk het hulpgeroep. „Rennen" schreeuwde Aram, doch zijn vriend had geen verdere aansporing nodig. Binnen en kele seconden hadden ze de vertrekken van Tamahia bereikt, doch op de drempel ble ven ze als door de bliksem getroffen staan en staarden met niet-begrijpende ogen naar het wonderlijke tafereel, dat zich aan hen vertoonde. Het vertrek was gevuld met vreemde krijgers, in bizarre, wonderlijk gekleurde uniformen, waarvan de jassen met bont waren afgezet. De indringers droegen hoge, puntige helmen met veder bossen. Een paar van hen hadden Tamahia in hun greep. Het meisje worstelde wan hopig om los te komen, doch tegenover deze barbaren was zij met haar geringe lichaamskracht niet opgewassen. Een ogenblik lang waren de twee vrien den te verbijsterd om tot daden over te gaan. Waar kwamen deze mannen van daan? Er was geen voertuig te zien ge weest! Men had geen paardengetrappel ge hoord.' Wat waren zij van plan met Tama hia? Wilden zij haar ontvoeren? Deze vra gen en nog duizend andere woelden door hun hoofd, doch een nieuwe noodkreet van Tamahia scheen hen plotseling tot de wer kelijkheid terug te brengen. „Terug, schur ken!" schreeuwde Aram, terwijl hij zijn zwaard trok en gevolgd door Tudor stortte hij zich op dc indringers, die hen nu pas zagen cn verschrikt terugweken. Sombere boodschap in aanbiedingsnota begroting gemeente Bruinisse Werkgroep Landbouwschap wil wijziging pachtwet Tweede-Kamerdebat over Oost-Groningen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3