AGENDA DEURL00 Enquête over woningbouw De verliezen op eieren Tien doden bij verkeersongeluk Kamer schrapt het homofielen-artikel Baby werd doodgeknaagd door ratten Groep P.v.dLA.-leden doen beroep op partij voorlichtingsblad gemeente Duiveland DEN HAAG, 27-1. De Tweede Ka mer heeft zich woensdagavond in meerderheid achter het voorstel van minister mr. C. H. F. Polak (Just.) geplaatst om de strafbepaling be treffende homoseksuele ontucht met minderjarigen (art. 248 bis) uit het Wetboek van Strafrecht te schrap pen. K.V.P., C.H.U., V.V.D., P.v.d.A., P.S.P. en een deel van de A.R.-frac- tie gingen met het wetsvoorstel ak koord, waardoor de leeftijdsgrens beneden welke homoseksuele con tacten met minderjarigen nog straf baar zal zijn op 16 jaar kwam, even als dit het geval is met heterosek suele contacten. Tegenstanders waren de Boeren partij, G.P.V. en S.G.P. Mr. Geertsema (V.V.D.) sprak van baanbrekend werk van minister Po lak, aangezien in nog geen enkel an der land de wetgeving zo vooruit strevend is, zelfs niet in de Scandi- Belgische rivieren stijgen als gevolg van regenval BRUSSEL, 27-1. De regen die nu al dagenlang in België is gevallen heeft het water van de Maas en van de zijrivieren boven het normale peil doen stijgen. Aan de brug bij Jam bes aan de Maas stond het water woensdag 1.63 meter boven het nor male peil. Kleine zijrivieren, zoals de Sam son en de Gelbresse zijn voor hun doen momenteel zeer onstuimig. De waterafvoer van deze rivierjes heeft ÜGt dubbele van normaal bereikt. C.D.U. blijft tegen erkennning van de Oder-Neisse-grens DUSSELDORF, 27-1. De opposi tionele democraten blyven tegen er kenning van de Oder-Neisse-grens als westgrens van Polen voor dat er een vredesvoorstel tussen Bonn en Warschau is gesloten. In de buitenlandse paragrafen van het partijprogram dat op de partijdag in Düsseldorf is opgesteld spreken zij zich uit tegen erkenning van de betrekken grens „als voorwaarde voor een verzoening", zoals door de jongerenorganisatie „Junge Union" was voorgesteld. Overigens was aan deze vaststelling een stormachtig debat voorafgegaan. Serie processen in Griekenland op komst ATHENE, 27-1. Voor de bijzondere militaire rechtbank van Athene zal eind februari-begin maart een serie processen beginnen tegen ongeveer 70 personen die ervan verdacht wor den met geweld het kolonelsregiem omver te willen werpen. Advertentie GEEN FABELTJES maar echte HOGE KORTING op alle meubelen model 1970. Oók op intermeubel-modellen! Bovendien 5 jaar garantie! „De meubelshowroom van Zierikzee": Meelstraat 31 navische landen. Bewondering druk te hij uit voor de 34 kamerleden die 60 jaar geleden tegen het wetsont werp van minister Regout stemden, waardoor dit artikel in de wet kwam. „Onze voorgangers hebben blijvende schade aan ontelbare jon geren toegebracht. Zij waren' echter ook kinderen van hun tijd", aldus de liberale politicus, volgens wie met de afschaffing van deze strafbaar stelling het laatste woord niet is ge zegd. Javaanse hofdansers naar Nederland DEN HAAG, 27-1. De bloem van de koninklijke Javaanse hofdansers van de sultan van Jogjakarta, Ha- menku Buwono IX, arriveert 23 maart in ons land voor een serie voorstellingen in Nederland, voor deelname aan festivals in Antwer pen, Wiesbaden en Rome en voor een reeks uitvoeringen in Parijs. De groep telt 38 zangers, musici en dansers. De Javaanse hofdansers komen hiermee voor het eerst buiten de,kraton, -het koninklijke palzis van de sultan op een terrein van 30 vier kante kilometer, waar ook duizen den gezinnen zijn gehuisvest. HILVERSUM, 27-1. Twee op de drie Nederlanders van achttien jaar en ouder zijn van oordeel, dat de overheid aan degenen, die in verge lijking met hun inkomen in een te goedkoop huurhuis wonen, een ex tra belasting mag opleggen. 30 Procent vindt, dat diC'niet mag. Daarbij is 44 procent van mening, dat de overheid ook over middelen zou moeten kunnen beschikken om mensen, die in een te goedkoop huurhuis wonen, te kunnen dwingen, naar een duurdere woning te ver huizen. 54 procent meent echter, dat de overheid die mogelijkheid niet behoort te hebben. Waar een extra belasting voor de meerderheid wel aanvaardbaar is, wordt een gedwon gen verhuizing door de meerderheid afgewezen. -Een en ander blijkt uit' een onderzoek, dat het bureau Into- mart te Hilversum heeft ingesteld ten behoeve van de serie politieke verkenningen van de K.R.O. De re sultaten van dit onderzoek zijn dins dagavond door „Brandpunt" bekend gemaakt. Eerste Boeing-747 van <le K.L.M. wacht feestelijk onthaal SCHIPHOL, 27-1. De K.L.M. gaat zondag of maandag, dat staat nog niet vast, de eerste van de zeven, door haar bij de Boeing fabrieken bestelde 747b Jumbo Jets met muziek van de eigen harmonie feestelijk op Schip hol binnenhalen. De machine, die de registratie PH-BZJA en de naam „Mississippi" heeft gekregen, zal non stop van Seattle over de oceaan ge vlogen worden door gezagvoerder P. M. Orange, bijgestaan door gezag voerder J. L. Veldhuyzen van Zan ten en boordwerktuigkundige G. L. Schoonman. Het slot „Moermond" te Renesse hebben we al in vele „toonaarden" gehad. Hier nog een bijzonder zorg vuldig plaatje van het slot - zetel van de Outward Boundschool - in ZEIST, 27-1. Vorig jaar hebben de producenten voor hun eieren gemid deld f 1,48 per kilogram ontvangen, 38 cent minder dan in 1969 en 54' ct. minder dan in 1968. De voorzitter van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren, de heer H. H. Gar-0 relds, berekende woensdag in zijn jaarrede op de openbare vergadering van het schap in Zeist de verliezen die de legpluimveehouderij in 1970 tengevolge van de lage prijzen heeft geleden op f 100 miljoen ofwel f 5 per legkip. Donderdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, N.V.V.-Be- stuurdersborid Schouwen-Duiveland. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, familie avond Chr. Plattelandsorganisaties. Haamstede 7.30 uur, vergadering raad Wester- schouwen. Vrijdag 29 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur „In de ban van het gebeuren". Bruinisse Recreatiekamp, uitvoering „Nu met Hope". Zaterdag 30 januari Zierikzee Café De Gekroonde Suikerbiet, 19.00 uur, film- en voorlichtingsavond voor duivenliefhebbers. Graanbeurs, 2-5 uur, volkdansmid- dag NeVo. Maandag 1 februari Mondragon, vergadering Lawnten- nisclub Zierikzee. Hotel Van Oppen, 8 uur, lezing over Vrijmetselarij. Dinsdag 2 februari Zierikzee De Vagerstraat 28, 7.30 uur, be stuursvergadering K.V. All Ready. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Uw salaris via de Nutsspaarbank biedt vele voordelen Vraagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERffiZEE Dankwoord van „overleden" ambassadeur TEI AVIV, 28-1. „Mijn vrouw en ik zijn diep geroerd en getroffen door de talrijke blijken vanmedele ven en vriendschap die wij mochten ontvangen bij mijn overlijden", zo heeft de Westduitse ambassadeur in Israël, JCarl Hermann Knoke, woens dagavond voor de Israëlisch televi sie verklaard. 's Ochtends was het blad „Haaretz" beetgenomen door 'n onbekende, die het overlijden van de diplomaat meldde. De ambassadeur zei dat hij als gevolg van deze kwalijke grap in ie der geval had kunnen constateren hoeveel ware vrienden hem in Israël hadden beweend. Gemeente Rotterdam leent 32 V2 miljoen ROTTERDAM, 27-1. Burgemeester en wethouders van Rotterdam stel len de gemeenteraad voor met de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten een onderhandse geldlening van f 32.500.000 aan te gaan. De lening heeft een renté van 8,5 procent, een looptijd van vijfentwintig jaar en kan worden aangegaan tegen de koers van 100 procent. BORDEAUX. 27-1. Bij een botsing lussen een tankwagen en een busje hebben woensdag in de buurt van Bordeaux tien mensen het leven ver loren. Beide wagens vlogen in brand en de tien kwamen in de vlammen om. De chauffeur van de tankwagen is erin geslaagd een kind uit de vlammen le redden. Beiden zijn met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Opleidingsapparaluur voor blinde telefonisten in gebruik UTRECHT, 27-1. In het christelijk blindeninstituut Barümeus in Zeist is woensdagmiddag een instructie- installatie voor de opleiding van blinden te telefonist(e) overgedragen. Symbolisch werd op het -.elfde tijd stip eenzelfde installatie overgedra gen aan het revalidatiecentrum voor visueel gehandicapten „De Schan- senbergin boenen op de Vcluwe. Als geschenk bood de P.T.T. nog een nummerindicator voor de installatie in Zeist aan, die op het apparaat kan worden geplaatst en die aan worden gebruikt voor het onderwijs aan slechtzienden (die geen brailleschrift hoeven ie leren). Een aantal blinde mensen werkt reeds in het bedrijfsleven als tele fonist. DU beroep blijkt bijzonder geschikt tc zijn voor blinden. Om de mogelijkheden te intensiveren zijn nu beide instructie-installaties roor de twee instituten aangeschaft Scala van onderwerpen aan de orde DUIVELAND, 27-1. „Gemeente- post" beoogt de Buivelandse ge meenschap te dienen", aldus besluit burgemeester J. D. de Kam van de gemeente Duiveland de inleiding van de tweede uitgave van het ge meentelijk periodiek „Gemeente- post", dat per huis-aan-huisbestel- ling alle inwoners van de gemeente in hun bus kregen. Het bedoelt te wezen een Contactblad tussen ge meentebestuur en inwoners van dc gemeente en wie kennis neemt van de inhoud komt tot de conclusie dat men hierin goed is geslaagd. PARIJS, 28-1. Een afgrijselijk voorval heeft weer eens de aandacht gevestigd op de ellendige omstan digheden waaronder veel buiten landse arbeiders in de omgeving van Parijs leven. Een baby van drie maanden werd woensdagmiddag in een woonwagen aangetroffen met neus, kin en vin gertopjes weggeknaagd door ratten. Het kind stierf een uur later in het ziekenhuis. Zijn jonge Portugese ou ders waren naar hun werk toen het drama zich afspeelde. De woonwa gen staat op een onbebouwd terrein waar sanitaire voorzieningen ont breken, als gevolg waarvan het er wemelt van ratten en ander onge dierte. „opper knieiieiihoedster" APELDOORN, 27-1. Prinses Mar griet is woensdag benoemd tot „Op per Knienenhoedster". De onder scheiding werd haar verleend door de Apeldoornse carnavalsvereniging „Het Sleutelveugeltjen". Carnavals prins Joop Braakhekke, die verge zeld werd door een kleurrijke stoet, heeft de prinses persoonlijk de daar- bij behorende onderscheidingen om gehangen. Hij bood de prinsjes Mau- rits en Berr.hard, die uiteraard be langstellende toeschouwers waren, elk een konijn in een hok aan. ÏOSt" - DEN HAAG, 29-1. Een veertigtal vooraanstaande leden van de Party van de Arbeid heeft in een geza menlijke verklaring als hun oordeel uitgesproken, dat dc P.v.d.A. in een onvruchtbaar en zowel voor het land als voor de partij heilloos isolement volhardt, wanneer zij bij voorbaat de samenwerking met andere democra tische partijen, met inbegrip van dc confessionele, uitsluit. De ondertekenaars van de verkla ring constateren aan de vooravond van het 13e congres van de P.v.d.A., dat de klemmende sociaal-economi sche en staatkundige problemen waar ons land voor staat, het nood zakelijk maken om na de volgende verkiezingen te komen tot een rege ring die gekenmerkt wordt door een duidelijk progressief program. Na opgemerkt te hebben, dat zij samenwerking met C.P.N. of P.S.P. om principiële redenen afwyzen, constateren de ondertekenaars, dat het z.g. progressief akkoord tot dus ver slechts scheuring binnen de partij en politieke onduidelijkheid in den Lande heeft doen ontstaan. Zij menen, dat de smalle en. wan kele basis van dit z.g. pak geen en kel politiek perspectief biedt. Op het komende P.v.d.A.-congres doen de ondertekenaars vervolgens een beroep om de partijleiding dus danig samen te stellen, dat de brede massa der partijgenoten vertrouwen' heeft in het toekomstig beleid van de partij, Voorts om alles na te la ten waardoor het ledenverlies en dg passiviteit van het gros der partij genoten gestimuleerd wordt, en ten slotte om te bevorderen dat een brug geslagen kan worden naar diegenen, die gemeend hebben in de vorm van D.S. '70 een nieuwe partij moeten oprichten. Vliegtuig neergestort BOGOTA, 28-1. Een tweemolorig Columb'iaans pasagiersvliegtuig van het type „Cessna" is in de nacht van woensdag op donderdag in Co lumbia neergestort. Elf personen, vermoedelijk alle inzittenden, kwa men om het leven. Het toestel maak te een binnenlandse vlucht van Chi- rigodo naar Medellin en zou tegen een bergtop in dé Andes te pletter zijn gevlogën. Zoals gezegd het hoofd van de ge meente schreef een introduktie, waarbij hij de betekenis van het blaadje en de naam „Gemeentepost" duidelijk beklemtoont. De woning bouw in de gemeente voert wel de boventoon. Direkt na de inleiding volgt een beschouwing betreffende de bouwaktiviteit in de gemeente: 48 woningwetwoningen worden mo menteel gebouwd, 22 te Nieuwer- kerk, 10 door de Woningbouwver. „Beter Wonen" en 12 door de Chr. Woningbouwver. Schouwen-Duive land, resp. aan de Deltastraat en aan de Stationstraat, 20 woningwetwo ningen te Oosterland, door de wo ningbouwver. „Beter Wonen", 14 aan de Suzanna Maria Loncquestraat en 6 aan de Van den Abeelestraat. (Hiervan zijn er 15 bestemd voor werknemers van de N.V. H. G. Fre- rilcs, Oosterland). 6 stuks woning wetwoningen te Ouwerkerk door de Chr. Woningbouwver. Schouwen- Duiveland. Deze 48 woningwetwo ningen bestaan uit de toegewezen contingenten: 1969 en 1970, resp. 30 en 18 stuks. Bejaardenwoningen Verder verrijzen te Oosterland 10 bejaardenwoningen door de Stich ting „Woningen en Woongebouwen voor Eejaarden op Schouwen-Dui veland", aan de van den Abeele straat en 5 bejaardenwoningen te Ouwerkerk van dezelfde Stichting aan de Burg. Romeijnstraat aldaar. Verder te Oosterland 4 premiewo ningen aan de Van den Abeelestraat, 2 bungalows resp. 1 aan de Burg. van der Havcstraat en 1 aan de Lage Rampertsewcg, en een woning in het plan ..Stouten" achter de sporthal. Te Nieuwerkerk 6 premiewoningen, 4 aan het Muijeweegje en 2 aan de Erling Steenstraat. Verder twee wo ningen aan dc Ooststraat en de ambtswoning voor de burgemeester. Te Ouwerkerk een bedrijfswoning aan dc Nieuwe Noorddijkseweg en tc Sir-Jansland 2 bedrijfswoningen, 1 aan de Bredeweg en 1 aan de Lage- weg. Veel bouwaktiyiteit dus, doch wanneer men het getal woningzoe kenden overfciel (bladzijde 3)is dit wel nodig. Oosterland heeft voor ge wone woningen 31, Nieuwerkerk ook 31. Ouwerkerk 5 en Sir Jansland 1 woningzoekende. Drie personen wil lij in dc gemeente wonen, onver schillig op welk dorp. Voor bejaar den woningen zijn er te Oosterland 14 aanvragen, tc Nieuwerkerk 15 en te Ouwerkerk 4, totaal in de ge meente voor gewone woningen 71 en bojaardenwoningen 33 aanvragen. samen 104 gezinnen of personen die een woning zoeken. Verenigingsleven Verder volgt in het blaadje een opwekking om het verenigingsleven in de gemeente te steunen tijdens het winterseizoen en niet altijd de lange avonden passief door te bren gen door naar de t.v. te zitten staren of te luisteren naar de radio. De plaatselijke verenigingen geven daartoe de mogelijkheid. Verder is een bladzijde gewijd aan de bestem mingsplannen in de gemeente en vervolgens een mededeling betref fende onderhoud wegen en aanleg gasleidingen, waarbij is vermeld dat Sir Jansland het eerst aan bod komt voor aardgas n.l. nog dit jaar. In 1972 volgt Nieuwerkerk en wordt een be gin gemaakt in Oosterland, dat in 1973 gas zal hebben, evenals Ouwer kerk. Dit alles volgens mededelingen van de PZEM. Ook aan de V.V.V. Ouwerkerk is een plaatsje toege staan in het blaadje, vermeldende de evenementen in dit jaar. Grote ruim te voor mededelingen betreffende Algemene Bijstandswet en de ver schillende normen en de naamlijst van personen die het „College voor de bijstandsverlening" in de gemeen te uitmaken. Verder „Onze beplan tingen", een zeer belangrijke mate rie in de gemeente qua leefbaarheid en versiering. Een duik in dc historie geeft een overzicht wat de toenmalige gemeen te Oosterland aan bossages bezat, in tegenstelling met dc buurdorpen, waar houtgewas, afgezien van langs dijken en wegen, schaars was. Laten wij allen, en vooral de jeugd, toch zuinig zijn op onze groenstroken en beplantingen; er zijn grote bedragen voor geïnvesteerd cn zij zijn niet al leen aangenaam voor dc bewoners doch vooral ook voor dc bezoekende gasten. Verder kwamen onderwijs en sport aan de orde cn tenslotte nog een artikeltje aan dc komende volks telling in de gemeente, waarvoor al le inwoners een vragenlijst ontvan gen. die uilsluitend met potlood moet worden ingevuld. Ballpoint of inkt is uit den boze, want dit accepteert de computer niet die dc gegevens te verwerken krijgt: Na 28 februari a.s. worden de vragenlijsten opge haald. Tol slot in het laatst van het blaadje nog een tweetal „platte- grondstekeningen" van de indeling begane grond en verdieping van de woningwet woningen, die 1c Ooster land, Nieuwerkerk cn tc Ouwerkerk momenteel gebouwd worden. Popconcert in De Doelen te Rotterdam ROTTERDAM, 27-1. Onder auspi ciën van het Organisatieburo Paul Acket komt vrijdag 26 februari John Mayall met zijn nieuwe group van de L.P. „USA Union" naar Nederland" om in de Doelen te Rotterdam een concert te geven. De formatie zal bestaan uit violist Don Harris (en Little Richard, John ny Otis, Frank Zappa en John Col- trane), gitarist Harvey Mandel (ex Buddy Guy en Cannett Heat) en bas- gitarist Larry Taylor (ex Canned Heat). Voor de pauze zal voor het eerst in Europa optreden „Randall's Is land". Prinses Margriet LONDEN. De „Bunny Girls' - de boezemdiensiertjes in de hondse Playboy Club, krijgen zeer prozaïsch les in het rekenen met geld in het decimale stelsel, dat oj) 15 februari in Groot Brittannië zal worden in gevoerd. Gelet op de opgestoken vin gertjes, schijnen de meisjes het alle maal uitstekend te snappen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2