M3333M Burgemeester S. Francke gaf overzicht van 1970-gebeuren STREEKNIEUWS Meer aandacht voor uw slaapkamer! Ook van de Westhoek verschijnt een „zoals-het-was"-boek Motorsportvereniging De kerkelijke peiling te Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 januari 1971 Nr. 20815 Gemeente Middenschouwen Bestemmingsplan voor enkele gebieden SCHARENDIJKE, 35-1. De raad van Middenschouwen kwam maan dagavond j.l. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Ter gelegenheid van de eerste vergade ring in het nieuwe jaar, gaf de voor zitter een korte terugblik op het af gelopen jaar. Volgens de voorzitter heeft de ontwikkeling in de land bouw velen zorgen gegeven en gaat dit nog door. Spreker sprak de hoop uit, dat deze voor de gemeente zo belangrijke bron van inkomsten in 1971 een gunstige ontwikkeling zal vertonen. Door of met medewerking van de gemeente tot stand gekomen in 1970 is: de uitbreiding van de kleuter school te Scharendijke met een tweede lokaal; het rioleren van een gedeelte van de Moolweg te Elle- meet; het bouwrijp maken van de gronden tussen de Platteweg en de Kloosternolstraat te Scharendijke; het gunnen van de aanpassingswer- ken aan de haven Kloosternol te Scharendijke; het besluit tot het maken van een plan voor het bou wen van een gemeentewerkplaats te Scharendijke; de verbetering van de Ringdijk en Kapelleweg, welke voor een groot deel gereed kwam; de re geling van de uitgifte van gronden in. de 2e fase van het zomerhuizen- terrein te Scharendijke. In 1970 sprak de raad zich uit over de gemeentelijke indeling van Schouwen-Duiveland. In het afgelopen jaar werden 66 bouwvergunningen verleend met een totale bouwsom van f 947.187, Hierin waren begrepen vier particu liere woningen, twaalf zomerwonin gen en vijf bejaardenwoningen. Ver wacht mag worden, dat dit jaar acht woningwetwoningen zullen gereed komen en dat met de bouw van twintig woningwetwoningen te Scharendijke een aanvang zal wor den gemaakt. De achteruitgang van de bevol king in het afgelopen jaar van 2139 tot 2117 inwoners is mede toe te schrijven aan het gebrek aan woon ruimte voor jonge gezinnen. Veel aandacht moest in 1970 wor den besteed aan wijziging van be stemmingsplannen en aan de struc tuurschets „Kuststrook Scharendij ke'. Ook in 1971 zullen deze zaken de aandacht van de raad vragen. Mede door de verkoop van bouw grond tot een bedrag van f 210.000 werden in 1970 geen financierings moeilijkheden ondervonden. Behalve de zaken, die in de aan biedingsbrief van de begroting als gewenst worden genoemd, zal de aandacht vragen de afvoer van het rioolwater van Scharendijke en El- lemeet, ingevolge van de afsluiting van het Brouwershavensche Gat'. Aansluiting op het rioolstelsel van de gemeente Westerschouwen staat hierbij voor ogen. Dankwoorden De voorzitter sprak een woord van dank aan de raadsleden voor de goede verhouding waarin de samen werking mocht plaatsvinden. Dank werd ook gebracht aan de wethou ders, de gemeentesecretaris en het personeel van de gemeente. Spreker sprak de hoop uit, dat het jaar 1971 voor allen een goed jaar mag zijn. Wethouder J. Boot zei de voorzitter dank voor de samenwerking; ook werd door hem dank gebracht aan de raadsleden, de secretaris en het overige gemeen tepersoneel; hij sprak de hoop uit dat zij allen een team mogen vormen in het belang van de gemeente. Na de behandeling van de inge komen stukken deelde de voorzitter nog mede, dat ter visie zijn gelegd de ontwerp-bestemmingsplannen „Scharendijke 1970" en „Zomerhui- zenterrein Ellemeet' en een ont- werp-wijziging van het bestem mingsplan „Kerkwerve-West". De raad besloot te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor enkele' gebieden in de kuststrook tussen Scharendijke en Ellemeet. Het betreft hier een drie tal gebieden en wel: 1. het gebied tussen de Kuijerdam- seweg en de Rampweg met inbegrip van de Inlaag, tot aan de Brouwers- damweg; 2. een gebied ten noorden en oos ten van het dorp Ellemeet; 3. een gebied ten zuiden van de kom van Scharendijke. Wat dit laatste gebied betreft, lichtte de voorzitter toe, dat de voorraad bouwgrond te Scharendij ke nagenoeg is uitgeput; aan de Deltastraat en de Elkerzeeseweg zijn nog enkele percelen uit te geven. In verband hiermee is het noodzakelijk, dat nieuwe bouwgrond beschikbaar komt. Burgemeester en wethouders heb ben aan de raad overgelegd een ont werp van een herziene verordening op de heffing van havenkadegelden enz. De voorzitter zette uiteen, dat vaststelling van de ontwerp-veror- dening een kwestie van veel wikken en wegen is geweest. De heer M. Boot pleitte voor het geregeld her zien van de tarieven. een tekort vertoont van f 7400, Over 1970 zal er slechts een klein nadelig saldo zijn door aanvoer van materialen voor de Deltawerken. Begroot is, dat bij hantering van de nieuwe tarieven in 1972, dus na de afsluiting van het Brouwershavense Gat, een exploitatietekort van onge veer f 8.000,aanwezig zal zijn. De raad besloot met algemene stemmen tot vaststelling van de ontwerp-ver- ordening. De raad ging akkoord met het plan voor het bouwen van een berg ruimte bij de openbare basisschool te Kerkwerve, welke tevens zal worden benut voor het vak handen arbeid. De heer M. Boot informeerde of een bergruimte kan worden ge bouwd in combinatie met 'n gymna stieklokaal te Kerkwerve. De voor zitter antwoordde dat het plan voor een gynastieklokaal nog niet rijp is voor uitvoering. Bij realisering zal door alle lagere scholen in de ge meente gymnastiekonderwijs moe ten worden gegeven in het gymna stieklokaal te Kerkwerve. Burgemeester en wethouders stel den de raad voor het verzoek van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland om toekenning van subsidie aan te houden, omdat geen duidelijk beeld kan worden gevormd van de hou ding van de vereniging. De vereni ging is actief, doch stelt zich kritisch soms negatief op tegenover de plan nen van de overheid. De raad be sloot conform het voorstel. Poolijs smelt weg LENINGRAD, 25-1. Het pool ijs is aan het wegsmelten en over duizend jaar zal het Noordpoolgebied het hele jaar door bevaarbaar zijn wanneer het in dit tempo voortgaat, zo menen Sowjet-Russische ge leerden die glaciologisch on derzoek in het Noordpoolge bied hebben verricht. Het snelle wegsmelten van het ijs is een gevolg van de algemene stijging van de temperatuur op aarde, waarschijnlijk in ver band met de regelmatige schommelingen van het kli maat. Men heeft gemeten dat de ijsvlakte op de noordelijke eilanden gestaag vermindert. Alleen al de vijf grootste glet sjers op de Sewernaja Zemlja- eilanden verliezen per jaar ge middeld 4,5 kubieke kilometer ijs, aldus de geleerden. Advertentie Exploitatie haven De voorzitter lichtte toe, dat de exploitatie van de havens over 1969 Presentiegelden De raad ging verder akkoord met het voorstel om ged. staten te ver zoeken de presentiegelden voor de raad vast te stellen op f 30,per lid per bijgewoonde vergadering en voor de raadscommissies op f 15, per lid. De heer M. Boot vond de presen tiegelden voor de raadscommissies aan de matige kant. De voorzitter was het hiermee wel eens; ged. sta ten stellen zich echter op het stand punt, dat de presentiegelden voor de raadscommissies de helft van die voor de raad mogen zijn. De raad kon zich verenigen met de voorge stelde regeling voor een uitkering aan nabestaanden bij overlijden van fungerende wethouders. Tot slot besloot de raad tot vast stelling van de tweede wijziging van de gemeentebegroting voor 1971. Tijdens de rondvraag verzocht de heer I. C. Padmos het bord „Brijdor- pe" in het kommetje Brijdorpe een betere plaats te geven. De voorzitter zegde toe, dat dit bezien zal worden. Verder zal op verzoek van de heer Padmos aandacht worden geschon ken aan het lijkenhuisje op de al gemene begraafplaats te Brijdorpe. Dit verkeert nl. in vervallen staat. ZIERIKZEE Kontaktavond korfbalvereniging „All-Ready" De Zierikzeese korfbalvereniging All-Ready houdt op vrijdag 19 fe bruari a.s. haar jaarlijkse kontakt avond in het „Duyvelants Koffy- huys". De organisatie is deze keer in handen van de jeugdkommissie. NEVO-middag Op 30 januari organiseert de NE- VO iri de Graanbeurs een volks- dansmiddag. De Nevo - de Neder landse Volksdansvereniging - wil ook hier „vaste" voet aan wal krij gen om de volksdans populair te maken. De Nevo wil geheel Schou wen-Duiveland bereiken. De volks- dansmiddag duurt drie uren en staat onder leiding van een gediplomeerd Nevo-docent. Jongetje aangereden Spelend aan de Touwbaan én plot seling uit de bosjes te voorschijn ko mend, had het 5-jarig knaapje van de familie F. in 't Vrije, maandag middag het ongeluk tegen een juist passerende vrachtauto te lopen. Het ventje liep' een - hoofdwond op en werd naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Blikschade Heden (dinsdagmorgen) vond een botsing plaats tussen twee auto's. De bestuurder van de ene auto, A. T. te Zierikzee was bezig met een par- keermanoeuvre in file, toen hij van achteren werd aangereden door E. M. J. G. eveneens te Zierikzee. Beide auto's liepen blikschade op. De poli tie stelde een onderzoek in. HAAMSTEDE Vergadering In <le vroege zomer van 1971 gereed Fraai plaatje van de Bouwmansweg in 1907. ZIERIZEE, 25-1. B(j dc Uitgeverij Stcengracht tc Zierikzee is men druk aan het werk om de serie zoals het was, in welke reeks in 1969 ook een deeltje over het dorp Dreischor is verschenen, een derde deel op de markt te brengen. Als verschijnings datum wordt er naar gestreefd om het boek in de vroege zomer van 1971 tc laten uitkomen. Het bock be handelt de Westhoek. Ofschoon het eerst de bedoeling van de samenstellers is geweest om alle dorpen welke deel uit maken van de nieuw gevormde gemeente Westerschouwen, op te nemen is men daar bij nadere beschouwing op terug moeten komen. Men heeft zich nu beperkt tot Burgh, Haamstede, Westenschouwen en Renesse. Men beschikte namelijk op een gegeven moment over zo enorm veel oude „ansichtkaarten" en foto's van deze drie dorpen ir. de Westhoek dat men noodgedwongen het eerste plan moest laten varen. Noordwelle en Scrooskerke. welke aanvankelijk ook zouden worden opgenomen, hebben plaats moeten maken voor de drie grotere dorpen,, doch wellicht komen Noordwelle en Serooskerke te zijner tijd nog eens aan bod in een deel met een aantal andere dorpen in het lage land van Schouwen. Blangrijke plaatjes Het woord „ansichten" is eigen lijk een vervelend woord, vooral om dat we er een goed woord als „prent briefkaarten" voor kunnen gebrui ken. De bakermat van de ansicht kaart ligt namelijk in Duitsland waar in 1870 de boekdrukker A. Schwartz uit Oldenburg verschillen de van zijn vrienden naar de kazerne zag vertrekken, omdat de Frans- Duitse ooidog begonnen was. Om de conversatie gaande te houden, stuur de Schwartz die vrienden briefkaar ten na. En om die kaarten een ak- tueel karakter te geven, drukte hij in de linker bovenhoek, tegenover de postzegel, een passende illustra tie: een Duitse soldaat bij een kanon. Een andere drukkerij in Dresden volgde als eerste het voorbeeld van i Schwartz en weinige jaren later was de wereld overstroomd met „An sichtkaarten" oftewel prentbrief kaarten. Opschriften In 1875 verschenen de eerste se ries met opschriften als „hartelijk gefeliciteerd" en „hartelijke geluk wensen". Maar de ansichtkaartein dustrie volstond daar niet mee. Lief de en romantiek zijn altijd nog een goed handelsartikel geweest en zo deden de kaarten met gelukkig kij kende verloofden hun intrede. Hon derdduizenden kaarten met verliefde paartjes waren in die tijd in omloop. In 1886 bracht de uitgever N. Boon als een der eersten in ons land kaar ten in omloop en nu zijn er duizen den soorten, voor elke dag een kaart. Inmiddels is de laatste jaren wel gebleken, dat oude prentbriefkaarten vruchtbaar zijn voor historisch en folkloristisch onderzoek en dat niet alleen. Sommige verzamelingen wor den voor de meest uiteenlopende doeleinden gebruikt tot aan het illu streren van scripties to. Zelfs de dienst Monumentenzorg raadpleegt menigmaal prentbriefkaarten voor restauratie van straatwanden en woningen. Gevarieerd beeld De auteurs van het boek zijn er in geslaagd om bij de ruim 150 oude prentbriefkaarten en foto's passende onderschriften te maken, die een onderhoudend filmbeeld presenteren uit de jaren 1890 tot 1940. Alleen straten en andere stillevens zouden de uitgave niet aantrekkelijk genoeg maken. Daarom wordt ook veel getoond van de mensen, die in de uitgebeelde periode leefden. Na tuurlijk worden ook de talrijke fees ten belicht. De tram komt er aan te pas en vanzelfsprekend ook de stra- feestcn. die door de jaren heen zo enthousiast werden gevierd. Vooral voor de mensen die de Westhoek gekend hebben, zoals hij was. zal het nogeens „terugblikken" ongetwijfeld veel herinneringen oproepen. De eerste vergadering der brom fiets- en bromcrossvereniging, wat meer ruimtelijk gezien „motorsport vereniging" genaamd, zal op a.s. vrijdagavond 29 januari in de sme derij van de heer R. Saman aan de Burghseweg worden gehouden. Op de agenda staat o.a. de vaststelling van de Statuten en Huishoudelijk Reglement, de bestuursverkiezing en nog wat minder belangrijke zaken. Als naam der vereniging is inmid dels gekozen „De Koppeling". BRUINISSE Verlichting Mr. de Casembroolstraat Als de gemeenteraad het desbe treffend voorstel aanneemt zal bin nenkort als de bejaardenwoningen daar gereed zijn, de De Casembroot- straat afdoende zijn verlicht. De P.Z.E.M. adviseert om in de straat zelf zes masten te plaatsen, en bovendien één in de Molenweg en één in de Padjes, totaal acht. B. en w. willen in verband met de fi nanciën, maar meer nog omdat de tussenruimte in het dorp zelf ook groter is, het aantal terug brengen tot zeven (één minder op het rechte stuk in de Casembrootstraat). Een krediet van f 4444,34 wordt voor een en ander aangevraagd. A. A. van Oeveren overleden In het Sanatorium Zonnestraal te Hilversum, waar hij lange tijd werd verpleegd, overleed de heer A. A. van Oeveren. De heer Van Oeveren, was lid van de gemeenteraad van Bruinisse van 1936 tot 1939, de eerste jaren als vertegenwoordiger van de Arbeiderspartij, nadien nog op een Vrije lijst samen met de heer Mars. de Koning. DODELIJKE ONGELUKKEN ERMELO. De 59-jarige bouwvak arbeider G. van den Broek uit Er- melo kwam in deze plaats om het leven met zijn fiets op een overweg in de spoorlijn Zwolle-Amersfoort. HEERlSn. De 23-jarige verwar mingsmonteur M. Smeets uit Vlo drop is in Heerlen om het loven ge komen. Een vrachtwagenchauffeur uit Ubachs over Worms sloeg, vol gens de politie plotseling rechtsaf en verleende geen voorrang aan de heer Smeets die op een bromfiets reed. LUNTEREN. Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's op de Barnevcldseweg in Lunteren is maandagmiddag een inwoonster van Barneveld om het leven gekomen. De verongelukte vrouw is de 25-ja- rige mevrouw J. Schinkel-van Geen huizen. Éénderde van uw leven brengt U in uw slaapkamer door Voor velen is deze belangrijke plaats een achtergebleven gebied. Wacht niet langer. Begin opnieuw. Laat er eens een frisse wind waaien! Vele goede en mooie slaapmeubelen voor redelijke prijzen staan voor U klaar. Kom vrijblijvend eens kijken in „de meubelshowroom van Zierikzee V Meelstraat 31 - DEURLOO Nieuw orgel voor bejaardentehuis te Bruinisse BISUINISSE, 25-1. Door de diaco nieën van de deelnemende kerken, die samen het bejaardenverzorgings- tchuis te Bruinisse hebben gebouwd, werd zaterdagmiddag een electro- nisch orgel voor het gebouw aange boden. De aanbieding hiervan gebeurde met een toespraakje door mevrouw Zoeter, diacone van de herv. gemeen te te Ouwerkerk. Door de heer Jo van den Berge werd, op voorstel van enkele bewo ners van het huis, die voor de plech tigheid in de grote recreatiezaal bij een waren, het Dankt, dankt nu allen God, op dit orgel gespeeld. Er ont stond een gezellig half uurtje, nadat de adjunct-directrice in welgekozen woorden het geschenk voor „In 't Opper" in dank had aanvaard. Er werden onder de aanwezige be jaarden 11 personen geteld, die kans zagen, muzikale tonen aan hel in strument te ontlokken. GENEVE. In het afgelopen jaar zijn minstens 6.800 mensen aan cho lera bezweken. Volgens de Wereld gezondheidsorganisatie (W.H.O.) hebben in 1970 veertig landen in to taal 42.900 choleragevallen gemeld. WASHINGTON. Ministers van buitenlandse zaken van het weste lijk halfrond zijn in Washington aan een negendaagse bijeenkomst begon nen in ernstige verdeeldheid over voorgestelde gezamenlijke maatre gelen ter bestrijding van terrorisme en ontvoeringen. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur, Naar aanleiding van het artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag 22 januari 1971 betreffende de „peiling" te Haamstede de vol gende opmerkingen; le Voorop staat dat ik een voor stander ben van de toelating van de vrouw tot alle kerkelijke ambten; ook het predikambt. 2e Wanneer echter het artikel de indruk wekt dat de heer Dale bout zonder meer zou dienen te buigen voor een synodebesluit, dan bestrijd ik dat; voor een protestant is geen paus, geen kerkvergadering, hoe hoog ook, geen overlevering, boven het Woord, dat uit de Schyift tot ons komt. 3e De suggestie als zou een ge meente volgens de orde der Her vormde Kerk een vrouwelijke consulent moeten aanvaarden is onjuist; de kerkordelijke bepa lingen bieden mogelijkheden an dere voorziening te treffen. 4e Onfraai acht ik het tussen haak jes geplaatste „uiteraard" als de heer Delebout een bepaalde tekst aanhaalt, alsof alleen de tekst voor de tegenstanders van vrou welijke predikanten zou kunnen dienen als staving van hun standpunt. Integendeel, ér zijn tal van teksten die hen zouden kunnen steunen. De kwestie is niet dat hun schriftbewijs op zichzelf wankel zou zijn, de zaak is dat de Heilige Schrift op een andere manier gelezen moet worden dan door de tegenstan ders van de vrouw in het ambt gebeurt. Waarmee ik niet zeg gen wil dat alle vooi'standers haar goed lezen; rechtverstaan van de Schrift is alom een schaars goed. G. E. HUIZING (Ds. Huizing, zo goed als ds. Van Roon (zie onder)) wil ons vastpinnen op een foute premisse zijnerzijds dat er „bedoelingen" achter het stukje zitten, een soort eenzijdige en sub- jektieve be-invloeding; vandaar de woorden: „De indruk wekt" en „sug gestie". Men moet zich - ook al ligt de kwestie blijkbaar nog veel gevoe liger dan vermoed - zich gewoon aan het geschrevene houden. Er is ge woon een vraag gesteld en die is (zie onder) inmiddels be-antwoord. Er zit ook geen „venijn" (alweer aanha lingstekens) in de aanhalingstekens bij het woord „uiteraard". Deze heb ben juist de relativerende bedoeling van: o, die tekst natuurlijk, maar natuurlijk zijn er andere. Waarom moet dat nu „onfraai" (tussen aanha lingstekens) zijn RED.) Mijnheer de redakteur. Al jarenlang ben ik abonnee op de Zierikzeesche Nieuwsbode. En ik moet zeggen uw blad nog steeds in te kijken en (meest) vluchtig door te lezen. Nu ben ik in het nummer van 22 januari iets tegen gekomen, dat naar mijn mening de grens van ob jectieve voorlichting overschrijdt. Ik bedoel het redactionele artikel «over de kerkelijke peiling in Haamstede. Dat u deze zaak vermeldt, daar bent u nieuwsblad voor. AI acht ik dergelijke courantenberichten über haupt niet dienstig voor het leven in de kerkelijke gemeente. Maar dat u zo tussen de regels door de „bezwaarden" belachelijk maakt on door uw artikel stemming tegen het kerkeraadsbcsluit kweekt: dat had ik in de eerste plaats niet van uw blad verwacht, maar dat lijkt mij in de tweede plaats ook on juist. Concreet: 1. Waarom staat bij de aanhaling van de tekst uit 1 Timothcus 2 het woordje ..uiteraard" erbij? Dat heeft hier de functie van: ze weten niet anders en daar komen ze altijd mee aan! 2. Dat u dit commentarieert met de mededeling, dat de Synode der Hervormde Kerk de vrouw in het ambt wel heeft toegelaten is hier helemaal niet ter zake. Dat weet de heer Dalebout ook wel, maar in een presbyteriale-synodale kerk worden wel besluiten met meerderheid van stemmen genomen, doch dat bete kent niet dat daarmee de kous af is en dat ieder het met zo'n synodale beslissing eens zou zijn of zou moe ten zijn. 3. De Synode heeft indertijd na drukkelijk besloten, dat inzake de vrouw in het ambt niemand tegen zijn geweten zou worden gedwongen en dat met de bezwaarden in de praktijk rekening zou dienen gehou den te worden. 4. De persoon van in casu de vrou welijke predikant staat hier volko men buiten en is ook in het geheel niet in het geding. Daarom is uw op merking: hoe de predikante van Burgh zich wel zou voelen er vol komen naast en volstrekt niet ter za ke en is een van de stemming-kwe kende trekjes uit uw bericht. Ik moge u tenslotte verzoeken niet meer op deze wijze in )uw kerk- nieuws-rubriek te schrijven. Daar dient u niemand mee en kweekt al leen maar onderlinge verwijdering. Laat de Zierikzeesche Nieuwsbode voor alle eilandbewoners en oud eilandbewoners een aantrekkelijk blad blijven, dat niet bepaalde groe pen van zich vervreemdt. Met vriendelijke groet en hoog achting, Ds. J. P. VAN ROON, Katwijk aan Zee. (Nu, aantrekkelijk willen we wel blijven, maar hoe men eerlijk oorde lend er op kan komen, dat wij iets of iemand in het onderwerpelijk ka der belachelijk zouden hebben willen maken, is ons een volkomen raadsel. Het betreffend artikel kan de toets van objekliviteit zeker doorstaan. Alle dokumentatie was trouwens ontleend aan de geciteerde kerkbla den. Er staat alleen een vraag (die inmiddels is beantwoord), en wat de predikante in kwestie betreft; wij stappen altijd over naar de mens, die door zo'n kwestie in moeilijk heden komt. Veel belangrijker dan allerlei geharrewar op dit punt. is de vraag of men voldoet aan de eis van naastenliefde. Het.,gelijk hebben" is dan niet meer zo verschrikkelijk dui delijk primair. - RED.). (Advertentie) Blijven TOBBEN? NEE! Direkt INRUILEN JA! voor 'n moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht naaimachine. Dirëkt doen, 't wordt al leen maar duurder I NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640)3 58 78 BON Voor gratis folders zenden aan: Pfaff, Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam Adres Plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3