DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leger in Oeganda neemt de maeht over van president Obote Zes Marokkaanse gastarbeiders gedood bij botsing auto/trein overweg bij Deurne Dr. W. Drees zal positie bepalen na bet congres van Partij van de Arbeid Manson schuldig bevonden aan moord Opstand in cel-wagon Mogelijkheden tot kankerpreventie Jordaans vredesplan voor Midden-Oosten Aclit-en-vijftig doodvonnissen werden in Guinee voltrokken Mijnen langs ijzeren gordijn in Duitsland Arabische leiders vijandig tegen emigratie uit de Sowjet-Unie en. T 4 I 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 januari 1971 127s»tc jaargang Nr. 20815 WAARIN OPGENOMEN. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,—. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contracfprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Bestemmingsplan gebieden Middenschouiven Doden bij gevechten na staatsgreep KAMPALA, 25-1. Het Oegandcsc leger heeft maandag tijdens de af wezigheid van president Milton Obote de macht overgenomen. De staatsgreep staat onder leiding van de voormalige opperbevelheb ber van het leger, generaal-majoor Idi Amin. De inwoners van de Oegandcsc hoofdstad Kampala schrokken maandag kort na middernacht wak ker door een ontploffing, die werd gevolgd door schoten uit machinege weren. Volgens ooggetuigen is door de explosie hel huis van de politie- commandant opgeblazen. In de daaropvolgende uren bezetten le gereenheden alle openbare gebou wen in Kampala, met inbegrip Van DEURNE, 25-1. Zes Marokkaanse gastarbeiders kwamen om het leven, toen de auto, waarin zij zaten op een overweg bij Deurne tegen een trein botste. Het ongeluk gebeurde maandag avond tegen zeven uur op een door knipperlichten beveiligde overweg in de spoorlijn Venlo-Eindhoven, al dus de Rijkspolitie. De identificatie van de lijken van de zes Marokkanen die temidden van een enorme ravage werden aan getroffen, is erg moeilijk. De stoffe lijke overschotten werden naar het ziekenhuis te Deurne gebracht. De politie heeft achterhaald dat de mannen werkzaam waren bij de N.V. Goossens kippenslachterij te Ommel, gemeente Asten. Zij waren te Helmond in pension. DEN HAAG, 25-1. Dr. YV. Drees heeft maandagavond bekendgemaakt dc.t hij zijn positie als lid van de Partij van de Arbeid na het eind vo'gend.e weele te houden congres van deze party nader zal overwegen. De heer Drees verklaarde dat het bekend is dat hij ernstige bedenkin gen heeft tegen de richting waarin de P.v.d.A. zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, maar dat zijn lange en nauwe verbondenheid met de partij hem tot nog toe ervan heeft weer houden uit te treden. Gp het op 4, 5 en 6 februari te houden congres komen naast de ver kiezingen van het partijbestuur, heel het beleid van bestuur', en fractie, alsmede het verkiezingsprogramma en de houding tegenover andex-e par tijen in bespreking. Dr. Drees ver klaarde elke schijn te willen vermij den alsof hij, door zich over een per soonskwestie uit te spreken, het con gres zou willen bcinvloedön. LOS ANGELES, 25-1. De hippie- leider Charles Manson en twee van zijn volgelingen, Patricia Krenwin- kcl en Susan Atkins, zijn maandag schuldig bevonden aan moord op de filmster Sharon Tate en zes anderen in augustus 1969. Een ander lid van het „gezin- Manson", Leslie van Houten, werd door de jury alleen schuldig bevon den aan moord in het geval van de miljonair Leno Ia Bianca en diens vrouw Rosemary, die de dood von den op de avond na het bloedbad op Sharon Tate en vier van haar vrien den. Donderdag zal worden uitgemaakt cf Manshon en zijn volgelingen de doodstraf ki'ijgen of levenslange ge- vangenissti'af. Na het oordeel van de jury te heb ben aangehoord, schreeuwde Manson tot de rechter: „dat zul je niet over leven. ouwe sok". Daarop werden de verdachten uit de zaal geleid. het parlement. De uitvalswegen weiden afgesloten en ook de inter nationale luchthaven Entebbe werd gesloten. Bij de gevechten zouden zeven mensen zijn gedood. Maan dagmiddag wei-den in de buitenwij ken van Kampala nog schoten ge hoord. President Milton Obote, die in Singapore de Gemenebestconfe rentie heeft bijgewoond, is inmiddels op de terugreis naar Oeganda in de Keniase hoofdstad Nairobi aangeko men, Corruptie De eerste aanduidingen van de achtergronden van de staatsgx-eep in dit zeven miljoen inwoners tellende Oostafrikaanse land kwamen van Radio Kampala, die een bekendma king van een militaire woordvoerder uitzond. Hij vei'weet het burgerbe wind- van Obote corruptie en het zaaien van verdeeldheid onder het leger en het volk. „Het burgerbe- wind heeft de afgelopen zes jaar geen verkiezingen uitgeschreven, en het heeft gefaald in de bestrijding van de misdaad, met name van de diefstallen waardoor Oeganda wordt geteistex'd". Voorts werd de px-esi- dent verweten dat hij de leden van zijn eigen stam bevoordeelde, en dat hij op belangrijke militaire posted zijn vrienden benoemde. Volgens de uitzending van Radio- Kampala heeft generaal Amin de macht overgenomen in de verwach ting dat er spoedig weer een burger- bestuur zal kunnen terugkeren. „Als de toestand stabiel en veilig is, zul len er binnenkort vrije en eerlijke verkiezingen worden gehouden". GENUA, 25-1. Drie politiemannen en twee gevangenen zijn maandag om het leven gekomen by een op stand die maandagochtend uitbrak in eeix aan de trein Turijn-'Rome ge koppelde celwagon, waarmee acht gedetineerden van een gevangenis in Turijn naar een strafinrichting in Genua zouden worden overgebracht. Twee van hen vx'oegen de bewa kers toestemming even de benen te mogen strekken in de corridor van de wagon. Toen zij uit hun cellen wex'den gelaten openden zij het vuur op de uit carabinieris bestaande be waking. Vex-scheidene politiemannen werden door kogels getroffen. Bij het wildvvestachtige vuurgevecht dai volgde wex'den de twee gevangenen en een politieman op slag gedood. Twee andei-e carabinieris overleden later in een ziekenhuis. DEN HAAG, 25-1. De Leidse hoog leraar prof. dr. J. G. Defares heeft in een artikel in het Britse medische tijdschrift „The Lancet" verklaard, dat meer dan negentig procent van alle bij de mens voorkomende kan ker voorkomen zou kunnen worden. Prof. Defares baseert dez.e uit spraak op grond van een mathema tische analyse van internationale statistische gegevens en komt in zijn beschouwing tot de conclusie dat een versterking van de immunologische afweer door handhaving van het op timale hormonale evenwicht, kanker in nagenoeg alle gevallen zou kun nen worden voorkomen. Volgens berekeningen van prof. Defares is de statistische onzeker heid van deze conclusie oneindig klein. NEW YORK. 26-1. Ook Jordanië heeft een vredesplan voor hel Mid den-Oosten voorgelegd aan V.N.-be middelaar Jarring. Het telt zeven punten en behelst volledige Israëli sche terugtrekking uit de bezette ge bieden benevens waarborging van de vrije toegang tot alle heilige plaatsen in Jeruzalem. Dit is meegedeeld in.goedingelich- te kringen bij de Verenigde Naties. Egypte publiceei'de vorige week ook een vredesplan, nadat Israël al enige tijd tevoren Jarring een „vx-edespak- ket" had aangeboden. Het Jordaanse plan erkent- dat „elke staat in het gebied gerechtigd is, in vrede te leven binnen veilige en%erkende grenzen" en spoort Israël aan, zijn „politiek van gebiedsexpan- sie" te laten varen. Evenals Egypte wenst Jordanië inschakeling van de „Gx'ote Viex'" bij het garanderen van een vi-edesx-egeling. Zij moeten via de Veiligheidsi'aad doeltreffende veiligheidsregelingen tot stand zien te bx-engen, aldus het document, waarin tevens de vorming wordt aanbevolen van een V.N.-vi'edes- macht waarin de „Gx'ote Vier" zijn vex'tegenwoox'digd. ABIDJAN, 25-1. In Guinee zijn maandag 58 mensen opgehangen die zondag ter dood weiden veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte invasie van november vorig jaar, zó heeft Radio Conakry maandag be richt. Volgens Radio Conakry zijn de 58 veroordeelden maandagmoi'gen op verschillende plaatsen in het land MÜNCHEN, 25-1. Oost-Duitsland heeft langs de 1.381 km lange grens met Wcst-Duitsland, van Lübeck tol Hof, meer dan twee miljoen mynen gelegd en 80.405 km prikkeldraad opgesteld, om het vluchten van Oost-Duitsers naar Wcst-Duitsland te verhinderen. Minstens 86 mensen hebben een vluchtpoging met hun leven moeten betalen. Honderdon Oostduitsers zijn sinds het oprichten van deze „geper fectioneerde versperring" bij een vluchtpoging gearresteerd en tot ge vangenisstraffen van meestal acht tot twintig maanden veroordeeld. Volgens de leiding van de Westduit- se grenswacht in München wordt de Oostduitse grens bewaakt door 196 compagniën met een doorsnee-sterk te van 70 tot 80 soldaten bewaakt. Deze ongeveer 15.000 militairen lie joden in Rusland HEERENVEENEuropese schaatskampioen schoppen. Ard Schenk (2c. links), dr Noor Hap Fornaess en Kees Verkerk (3e. rechts)) np hel erepodium na de kampioenschappen ju Heerenveen. MOSKOU. 25-1. De anti-Sowjet- russische campagne in het westen door zionistische kringen is volgens waarnemers veroorzaakt door de te rughoudendheid van dc Sowjetrus- sisehc autoriteiten bij de contacten met de Zionistische organisaties over het lot van dc joden in dc Sowjet- Unie. Deze terughoudendheid zou veroorzaakt zyn door druk van Ara bische leiders die zeer vijandig slaan tegenover emigratie van Sowjctrus- sische joden naar Israël. Sinds het verbreken van de diplo matieke betrekkingen op 10 juni 1967 werden genoemde contacten onderhouden tussen de Sowjetrussi- sche ambassades in het buitenland en diverse religieuze kringen. Tijdens dc periode Chroesjtsjev konden tienduizenden joden uit de Sowjet-Unie naar Israël emigreren. Een van de argumenten die nu te gen emigratie worden ingebracht is. dat elke jood, evenals elke andere Sowjetrussische burger, aan de Sov jetstaat een bepaald bedrag aan on derwijs, huisvesting cn sociale voor zieningen heeft gekost. De Sowjet-Unie zou nu een emi gratie-quotum vastgesteld hebben. HEERENVEEN. De schaatswedstrij den tijdens het weekeinde om de Europese kampioenschappen, trok ken éen zeer talrijk publiek. Onder de bezoekers bevonden zich ook de prinsessen Beatrix en Margriet, die hun favorieten hartstochtelijk aan vuurden. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's f Spaarzaam bezoek vergroot J de vriendschap. 1 opgehangen. „Het was een carnaval, heWvolk spuugde op de gehangenen en stenigde hun lijken", zo zei de verslaggever. Zondag heeft de nationale verga- dex'ing van Guinee, die als revolu tionair tribunaal fungeerde, 92 Afri kanen ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de invasie, die onder Portugese leiding zou hebben gestaan. 34 van hen werden bij ver stek veroordeeld. moeten ook onderhoudswerkzaam heden verrichten. lnlelsat-4 gelanceerd C KAAP KENNEDY. 26-1. Mel drie dagen vertraging wegens ongunstige weersomstandigheden is maandag avond van Kaap Kenndy de tot dus ver grootste en modernste commer ciële verbindingssaleliet. de Inlel- sat-4. gelanceerd. De cilindrische kunstmaan, die 5,30 meter hoog is en 2,35 meter in doorsnee meet, zal twee dagen in een baan om de aar de draaien en vervolegns in een vas te positie op 35.900 km hoogte boven de Atlantische Oceaan worden ge bracht. Daar moet ze het met haar vermogen van 3.000 walt zeven jaar kunnen uithouden. gebaseerd op criteria van p rod u kt ie. politiek en sociale orde. In 1969 zou den zich twee tot drieduizend joden in Riga met bestemming Israel heb ben ingescheept. De meesten zouden onbelangrijke functies in de Sowjet- Unie hebben bekleed. Er zijn in dat jaar ook joden naar de V S. geëmigreerd. De Amerikaan se ambassade in Moskou onderzocht toen 20 tot 30 joden per dag op hun gezondheid, voor het verstrekken* van een Amerikaans visum. In 1970 is het aantal emigraties echter tot een zeer klein aanlal te ruggelopen. WAT 11QT DE Verwachting tot woensdagavond: Regen en wind Meest zwaar bewolkt met regen; ma tige ,tot krachtige, af cn toe harde zuidwestelijke wind; minimum-tem peraturen omstreeks vijf. maxima ongeveer zeven graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: nul lot vier. Min.-temperaturen; twee tol zes gra den boven normaal. Max.-temperaturen: één tot vijf gra den boven normpal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 jan. Zon op 8.29. onder 17.18. Maan op 8.56, onder 18.09. 28 jan. Zon op 8.27. onder 17.19. Maan op 9.14, onder 19,42. Nieuwe maan.: 26 jan. te 23.55 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 jan. 3.29 v.m 28 jan. 4.14 v.m BROUWERSHAVEN 27 jan. 3.13 v.m 28 jan. 3.59.v.m 15.56 n.m. 16.41 n.m. 15.31 n.m. 16.16 n.m. Springtij: 30 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-1. Hot K.N.M.I. doolt mede: Een depressie, die zich maan dagavond boven dc Ierse zee ontwik kelde, trok in de afgelopen nacht snel in dc richting van ons land cn deed daarbij de wind tot storm kracht aanwakkeren. In de ochtend nam de wind na het passeren van deze storing echter weer snel af en konden opklaringen geregistreerd worden. Een nieuwe storing lag om- steeks die lijd ten westen van Frank rijk en verplaatst zich snel in noord oostelijke richting. Deze grote depressie-activiteit hangt samen mei een westelijke stroming in de hogere luchtlagen, die zich van Noord-Amerika over de Atlantische oceaan cn Europa vrijwel ongehin derd tot in Azië voortzet. Als gevolg hiervan is dc vorst vrijwel geheel uit Europa verdreven. Sléchts in Lap land. waar dc poolnacht nog heerst, schommelen de temperaturen om het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1