Meer selectiviteit bij regio-investeringspremies is onmogelijk Verdachte jongelui bekennen moord op Amsterdamse magazijnbediende BLIK DOOR HET WERELD Nixon, de economische bekeerling Flitsen" uit het buitenland Pluimveehouderij vraagt minister hulp ARAM EN DE GULDEN STEEN Advies van de S.E.R. DEN HAAG, 23-1. Overeenkom stig het voorstel van zyn commissie voer regionale ontwikkelingspro- giammering heeft de somiaal econo mische Raad een advies vastgesteld, waarbij wordt geconstateerd, dat het in dit stadium nog niet moge lijk is om selectiever te werk te gaan bij het toekennen van investerings premies voor vestiging en uitbrei ding van industrie in bepaalde re gio's. Prinses Margriet opende nieuwe Mytylschool te Breda BREDA, 23-1. Prinses Margriet heeft in Breda de nieuwe mytyl school en de uitbreiding van het re validatiecentrum Brabantpark offi cieel geopend. Beide gebouwen lig gen naast elkaar in de onmiddellijke nabijheid van het ïgnatiuszieken- huis. De prinses verrichtte de ope ning door van tien gehandicapte kin deren linten qan te nemen, die zij aan een schakel bevestigde. Op die manier werd de samenwerking tus sen de disciplines van het onderwijs en de revalidatie benadrukt. De schakel slaat op de naam van de mytylschool. In de school luidde de prinses een scheepsbel, waarna kin deren letters omhoog hielden met de naam van de school. De minister van economische za ken had op 9 oktober om dit advies gevraagd. De Raad acht de gedachte van de minister om de instrumenten van het regionale beleid beter dienstbaar te maken aan de doel stelling van het industriële struc tuurbeleid aantrekkelijk. Op deze wijze zou naar het oordeel van de Raad de effectiviteit van het regio nale beleid kunnen worden vergroot, doordat zodanige bedrijven worden gestimuleerd zich in bepaalde regio's te vestigen, waarvan een blijvende verbetering van de industriële struc tuur mag worden vernacht. Dit uitganspunt is aanvaardbaar voor de Raad, maar de praktische uitvoerbaarheid op dit moment moet worden betwijfeld, in de eerste plaats al dat geen duidelijke inhoud kan worden gegeven aan het indu striële structuurbeleid, gericht op de kwalitatieve verstrekking van het industriële patroon. Hel ontbreekt aan criteria en er zal een nationaal-economisch renta- biliteitsonderzoek moeten komen om op een meer verantwoorde wijze een afweging te verkrijgen van de be tekenis van de verschillende be drijfstakken voor de nationale volkshuishouding. Voor het verkrij gen van een beter inzicht is ook een regionaal-economisch model nodig, met het opstellen waarvan, zoals bekend, het centraal plan bureau bezig. Zolang het regionale model ontbreekt is het niet mogelijk op systematische wijze enig uitsluitsel te geven over de meest gewenste regionale bedrijfstakstructuren. AMSTERDAM. 23-1. De twee jon gelui die door de Amsterdamse re cherche in het Centraal station zijn aangehouden op verdenking van moord op de 56-jarige magazynbe- Ontploffing in garage AMSTlfRDAM, 23-1. Door een ontploffing in een garage in Amster dam-west zijn een vrouw en een jongen ge\vond geraakt. Zy zijn bei den voor ondezoek in het Lucas-zie- kenhuis opgenomen. De 16-jarige jongeman J. H. van de Bogaard was in de werkplaats van de Essogarage aan de Ferry Ploegerstraat bezig met het schoon maken van de werkput. Hij gebruik te hierbij benzine. De garage zou binnenkort opnieuw in gebruik worden genomen. De 41jarige mevrouw E. P. Bus koop verrichtte in een nevenvertrek als werkster scb.oonmaakwerkzaam- heden. Zij had ter verwarming een elektrisch kacheltje aangezet. Dit apparaat veroorzaakte met de benzi ne een ontploffing. Er sneuvelden vele ruiten. De brandschade was ge ring. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorst: G. R. Bruins, Glanerbrug; te Hasselt: A. Gooyer, Delft. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zevenhuizen: J. Nie- mantsverdriet, Haren. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Benthuizen: J. van Haaren, Amersfoort; te Hendrik Ido Ambacht: J. C. Weststratë, Melis- kerke; te Veen: A. Bregman, Rijssen. Bedankt voor Nieuwdórp, Oostka- pelle en Zoetermeer: D. Hakkenberg. Dordrecht. MOSKOU. Een Russische uitge verij zal een nieuw Russisch-He- breeuws woordenboek uitgeven, zo meldt het Russische persbureau Tass. President Nixon heeft zijn Ameri kanen - en velen elders - verrast met de mededeling dat hij van ge dachten was veranderd en voortaan de leer van Keynes aanhing. Een economische bekering met niet ge ringe konsekwenties - ook buiten de Ver. Staten. Zijn eigen partij heeft sinds jaar en dag verkondigd dat de grote fout van democraten als Roo sevelt en Kennedy was dat ze maar raak besteedden. Nixon zelf nog verzekerde tijdens de verkiezingen dat hij de staatsbegroting in even wicht zou brengen, zodat de gezins begrotingen ook sluitend gemaakt konden worden. De republikeinse theorie is ouder wets en simpel: als je het geld maar schaars maakt, komt er weliswaar een beetje werkloosheid maar bo vendien zakken de prijzen zodat het weer profitabel wordt om dingen te gaan produceren: zo verdwijnt de werkloosheid weer en de prijzen stij gen niet te erg zodat de inflatie ge remd wordt. Dat is allemaal ook zo gegaan bij de bestrijding van de inflatie - met één uitzondering: de prijzen gingen niet omlaag, maar toch omhoog, zo dat de V.S. niet alleen met de infla tie bleven worstelen maar bovendien nog een fiks percentage werklozen bleven tellen. We mogen aannemen dat Nixon zich goed herinnert dat zijn oude idool Eisenhower zijn her verkiezing verloor doordat ook hij economisch de oude republikeinse koers bleef varen en hij snakt niet naar een herhaling. Nieuwe kansen Om een tweede termijn te winnen zal het dus anders moeten, bijvoor beeld zoals Keynes het aanbeval zo'n vijftig jaar geleden. En zoals het trouwens zeker sinds de tweede we reldoorlog algemeen in west-Europa wordt gedaan. Dan werkt de staat maar met een begrotingstekort, daar komt het in het kort op neer, maar dan heeft iedereen werk, er is geld voor investeringen - kortom: er is wel wat inflatie al is die met wat loon- en prijscontrole wel tot rede lijke proporties te beperken, maar over het algemeen kan men zo ge lukkiger leven dan volgens Nixons oude recept. De bekering van Nixon is niet al leen voor de V.S. van belang. Veel van de economische teruggang die de E.E.G. en Groot-Brittannië door maken is een gevolg van de toestand in de V.S. De sombere voorspellin- van menig econoom hier is ook ge baseerd op nogal trieste verwach tingen van wat in Amerika zou gaan gebeuren. Nü Nixon kennelijk de moed heeft, tot Keynesiaan bekeerd, daar met kracht de economische groei weer aan te wakkeren, zijn de kansen voor een voorspoediger her stel in Europa ook groter geworden. Niet één, twee, drie - zelfs op zijn Keynesiaans kan men niet toveren - maar meer optimisme over een ople ving in Europa is thans wel gewet tigd. diende Jos Meeuwis, hebben na een kort vei hoer by de voorgeleiding een volledige bekentenis afgelegd. Meeuwis is volgens de politie maandagavond door wurging en sla gen met een zware Engelse sleutel op het hoofd om het even gebracht. Dit stuk gereedschap is in het huis van het slachtoffer teruggevonden. Het motief van de 25-jarige E. J. T. en de 18-jarige J. B. van der M. voor hun daad was een bevestiging van het vermoeden van de politie: roof. Zij hebben enige elektrische apparaten meegenomen, alsmede een bedrag aan geld. ADDIS ABEBA. Met een oproep aan de aangesloten kerken om de ontwikkelingslanden te helpen, de Vluchtelingen bij te staan en de be volkingsexplosie tegen te gaan, heeft de Centrale Commissie van de We reldraad van Kerken haar bijeen komst in Addis Abeba besloten. ADDIS ABEBA. De Ethiopische minister van Verkeer en posterijen, Endal Kasjef Makonnen, heeft in Addis Abeba aangekondigd zich be schikbaar te stellen voor de funktie van secretaris-generaal der Verenig de Naties. WASHINGTON. De Verenigde Staten zullpn Cambodja met hun lucht- en zeestrijdkrachten prak tisch onbegrensde steun in zijn strijd tegen de communisten verle nen. Daartoe behoren ook recht streekse akties van gevechts- en transporthefschroefvliegtuigen bij gevechten in dit land. Dit deelde de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, op een persconferen tie mee.. CAGLIARI (SARDINIË). De 83.882 ton metende Liberiaanse tanker uni verse Patriot" is in de nacht van donderdag op vrijdag na een brand en een ontploffing in tweeën ge broken voor de kust van Sardinië, zo is door reddingsschepen gemeld. CAIRO. Joseph Sisco, de Ameri kaanse onder-minister van Buiten landse Zaken en deskundige voor het Midden-Oosten, heeft donderdag een onderhoud gehad met Achraf Ghorbal, die de Egyptische belangen in Washington behartigt, zo heeft het semi-officiële Egyptische blad Al Achram van zijn .correspondent in Washington vernomen. MOSKOU. Het Russische week blad „Literatournaja Gazeta heeft^ een artikel van het Bulgaarse rege ringsblad „Otesjestven Front" over genomen, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de totstandko ming van diplomatieke betrekkingen tusen China en Westerse landen. Waarnemers twijfelen er niet aan dat deze bezorgdheid door het Kremlin wordt gedeeld. ADDIS ABEBA. Een toestel van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij is vrijdag gekaapt. Dit ge beurde toen het vliegtuig een bin nenlandse vlucht maakte. Het moest toen koers zetten naar Chartoem, de hoofdstad van Soedan. DEN HAAG, 23-1. Nu ook Italië en Frankryk zich hebben geschaard in de ry van de EEG-partnerlanden, die hun grenzen voor Nederlandse eieren hebben gesloten, is dit een nieuwe ernstige slag voor de Neder- Van vriend tot vijand HEERENVEEN, 22-1. De na tuur blijkt in Rusland een te genstander van de .ontwikker ling van de schaatssport te zijn geworden. De ijzige win- tertemperaturen, waaraan de Sowjet-Unie mede de wereld- suprematie van i953 tot 1965 dankte, vormen tegenwoordig een vrijwel onoverwinnelijke handicap voor hel vinden van de aansluiting bij het West- Europese niveau. OlegGntsja- renko, Boris Sjilkov, Viktor Kostitsjkin- konden voorname lijk schitteren dank zij de overvloed aan natuurijs in hun land, waar de Nederlanders en ook de Zweden en de No ren veel meer afhankelijk wa ren van het grillige weerpa- troon. De huidige Russische generatie mist- de hardheid om in temperaturen van twintig tot dertig graden onder nul te trainen voor successen in de veeleisende schaatssport en kiest liever indoor-sporten als basketbal, zwemmen en 'ijs hockey. Door de stormachtige ontwikkeling van het aantal kunstijsbanen in het westen hoeft men zich daar veel min der gelegen te laten liggen aan het weer. landse pluimveehouderij. Thans zijn alle afzetmogelijkheden binnen de EEG weggevallen. Deze desatreuze ontwikkeling is voor de Nederlandse organisatie van pluimveehouderij (NOP) aanleiding geweest om zich in twee telegram men opnieuw tot de minister van Landbouw te wenden. In het eerste telegram wordt er bij de bewindsman met klem op aangedrongen om alles in het werk te stellen om de belemering van de handel in de EEG te doen ophefen. Verder wordt dringend verzocht om voor de periode dat deze boycot voortduurt, zodanige maatregelen te treffen, dat ook de Nederlandse pro ducenten een redelijke prijs voor hun eieren ontvangen. In het tweede telegram wordt de minister verzocht om de NOP op korte termijn opnieuw een onder houd" met- hem toe te st'aan. Geen bezwaar tegen het gebruik van nylon tandenborstels AMSTERDAM, 23-1. Er is geen bezwaar tegen het gebruik - van kunststof (nylon) tandenborstels. Nylonborstels, hadden in het begin van hun toepassing, kort na de twee de wereldoorlog, een tamelijk slech te reputatie. Dit kwam omdat de haren scherpe uiteinden bezaten, die het glazuur mechanisch konden be schadigen. Men heeft dit spoedig in gezien en is ertoe overgegaan deze uiteinden af te ronden. Dit wordt ge antwoord op aan de redaktie van het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde gestelde vragen over tanden poetsen. AMSTERDAM. - De NOS-televisie heeft vorige week voor de eerste maal een trekking van de staatslo terij rechtstreeks uitgezondenDe foto geeft een .beeld van deze ge beurtenis. MARKTBERICHTEN Coöp Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 436.320 stuks, stemming flauw. Prijzen in guldens per 1 100 stuks: eieren van 51/52 gram 7,70- 8,25; 56/57 gram 8,35-9.45; 61/62 gram 9,25-10,70; 66/67 gram 9,85-10,50. Eierveiling Barneveld Aanvoer 924.189 stuks, stemming flauw. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51/52 gram 7,52- 8,93; 56/57 gram 9,42-9,78; 61/62 gram 9,85-10,32; 66'67 gram 9,95- 10,51. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.750.000 stuks, han del traag. Eieren van 50/58 gram 8,50-10,00 per 100 stuks kg-prijs 1,70- 1,72; eieren van 59/64 gram f 10,20- 10,50 per 100 stuks kg-prijs f 1,73- 1,64; eieren van 65/69 gram f 10,60- 10,80 kg-prijs f 1.61-1,57. Slachtoffer van gladheid HEERLEN, 22-1. De 30-jarige heer L. Notebaart uit Brunssum is don derdagmiddag in een ziekenhuis in Heerlen overleden aan de verwon dingen. die hij 's morgens op de weg Gulpen-Wijlre had opgelopen. Door opvriezing van het wegdek was hij met zijn auto geslipt en tegen een boom terecht gekomen. LISSABON. De Portugese rege ring heeft gèwaarschuwd dat zij strenge maatregelen zal nemen tegen studenten, die betogingen houden. FEUILLETON Een advies, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Vandaar, dat Van Bragen de verstandigste weg koos en ontslag vroeg. Coops kwam dadelijk met debrief naar school en liet hem Steenbeek lezen. Deze was wel even geschrok ken. „Alles wat ik verondersteld heb, maar dat toch zeker niet. Ik dacht: die is misschien met een half jaartje of zo wel weer opgeknapt. Het is dus toch erger, dan we allemaal dach ten". „We zullen ons als bestuur er over beraden. Natuurlijk krijgt hij eervol ontslag. Van Bragen heeft de beste jaren van zijn leven gegeven voor onze school, dat heb ik wel uit de notulen kunnen halen. Jammer, dat hij op deze wijze van ons heen gaat. Maar ja, als de man op deze wijze kans heeft nog wat jaartjes te leven, moet hij deze mogelijkheid natuur- 7. Somber en terneergeslagen begaf Aram zich naar de grote zaal, waar Tudor hem wachtte. „Deze hele geschiedenis staat mij niet aan. mijn vriend, ik heb het gevoel, dat \vlij door een afschuwelijk gevaar bedreigd worden," sprak Aram, terwijl hij naden kend het hoofd in de handen steunde. „Eerst het verhaal van die oude boer, die opwinding toen wij hier aankwamen, dat alles moet toch een oorzaak hebben. En ik bezweer je. dat de schaduw die ik boven in de gang zag. geen verbeelding geweest kan zijn!" Tudor haalde zijn schouders op. „We kunnen moeilijk tegen schaduwen gaan vechten en tenslotte komen al die verhalen eigenlijk op niets uit. Wij hebben zelf ook zo'n ding langs de maan zien vliegen, doch het kan best de een of andere nachtvogel geweest zijn!" Aram schudde zijn hoofd. „Het is moge lijk." zei hij. „doch mijn voorgevoel zegt mij, dat er wel degelijk iets is, iets ver schrikkelijks, dat ons bedreigt. Wij moe ten...." Opeens kwam er een uitdrukking van afgrijzen in zijn ogen. Hij sprong op en wees naar het venster. „Daar! Daar!" schreeuwde hij, terwijl hij er naar toe rende. Ook Tudor had een ogenblik dc vreemde, angstaanjagende gestalte voor het raam ge zien. die zich echter ijlings terugtrok, toen de twee vrienden er op af stormden. Toen zij het venster openden, was er niets of niemand te zien. lijk benutten. Hoe oud is hij eigen lijk?" „In de vijftig", antwoordde Steen beek. „In november zou hij achttien jaar hier aan de school verbonden zijn, waarvan twaalf jaar als hoofd". Coops keek de onderwijzer enige tijd nadenkend aan. „En hoe lang loop jij al meer, Bertus?" „Ik?" De ander keek enigszins ge- schokken op. „Bedoelt u hier? Op deze school? Of in totaal?" „Beide", antwoordde de voorzitter lachend. „Wel, ik ben bijna dertig jaar bij het onderwijs, waarvan zeventien jaar hier. Ik kwam een klein jaar na Van Bragen. Toen was het nog een viermans school. Er was één on derwijzeres voor de eerste klas. Ik had toen twee en drie; Van Manen - hij is een jaar of wat geleden over leden - was toen hoofd en had zes. En Van Bragen had vier en vijf. Zo ging dat in die dagen". „Dat was zeker wel eens behel pen?" Steenbeek haalde de schouders op. „Och, je wist niet beter, of het hoor de zo. We hadden toen klassen van een kleine twintig kinderen. Dus niet veel meer samen als nu in één klas. Maar wij hadden het nog heilig ver geleken bij de openbare school. Dat was toen een tweemans schooltje met een „zestig leerlingen. Een juf frouw voor één. twee en drie en een hoofd voor vier. vijf en zes. Ga er maar aan beginnen". Hij lachte bij de herinnering. Evert hoorde het in de middag pauze, toen Steenbeek het aan de andere leerkrachten vertelde: „Van Bragen neemt ontslag. Met het oog óp zijn gezondheidstoestand". „Dan zul jij wel hoofd worden", veronderstelde Lydia Tommesscn. Steenbeek keek haar verschrikt aan. „Weet je niets leukers voor me? Spaar me. Ik weet nu wat het is, om de hele verantwoording te moeten dragen. Ik heb aan jullie een hele steun, dat moet gezegd worden, maar om permanent hoofd te worden.... Nee. dank je wel. Een jaar of tien geleden had ik nog wel de ambitie, maar nuKind, ik ben ook al vijf en vijftig". ,.'t Is. dat je het zelf zegt. Bertus. maar ik gaf je nauwelijks vijftig. En dat meen ik ook", antwoordde de on derwijzeres. DOOR GERRIT FRANSSEN Steenbeek boog even. „Dank je, jonkvrouw, voor het compliment. Maar dat neemt niet weg. dat ik vriendelijk voor de eer zal bedanken als ze het me zouden vragen. Maar wat haal ik me in m'n hoofdZe zullen wel sollicitanten oproepen". „Ik zou liever jou als m'n baas zien dan een vreemde", verzuchtte Lydia. „Je weet tenslotte wel wat je hebt. maar een vreemdewe hebben net zo'n leuk ploegje op dit mo ment, niet Evert?" Deze beaamde het. „Je moest het maar doen. Bertus, als ze het je vra gen. Je hebt er onbetwist de capaci teiten voor". ..Nogmaals, bedankt voor het com pliment. maar ik voel me te oud, kinders. Nee, laat mij m'n laatste ja ren voor het pensioen maar blijven, wat ik ben. Dat bevalt me wel zo goed". Zoals iedereen onder.het personeel en ook de ingewijden in het dorp, die bij geruchte hadden vernomen, dat Van Bragen niet meer terug kwam, hadden verwacht, gebeurde. Steenbeck werd aangezocht zijn funktie van waarnemend hoofd om te zetten in een definitieve. Maar hij hield voet bij stuk cn bedankte. En gelijktijdig kreeg hij een idee: „Zeg, waarom nemen jullie Veswijk niet? Mij dunkt, dat hij een bekwame on derwijzer is. En nog jong. We heb ben nu een verjongd schoolbestuur. Samen me "n jonge hoofdonderwij zer kunnen jullie heel wat bereiken". Een paar bestuursleden antwoord den op voorzichtige toon: „Misschien nog wat tè jong, Stcenbeek. Jij bent hier al zoveel jaren, jij kent hel dorp beter dan menigeen. Veswijk is hier nauwelijks een blauwe maandag". ..Dan stel ik hem voor in mijn kwaliteit als waarnemend hoofd. Dat kan toch?" Hij keek met een triom fantelijke blik in het rond. Wellobaard, die lot nog toe gezwe gen had, zei: „Het zal dc vraag zijn. of hij wil. Iedereen rekent er na tuurlijk op, dat Steenbeek de opvol ger wordt van Van Bragen. Dus Ves wijk zal er geen ogenblik aan ge dacht hebben, dat hij ook op de no minatie komt te staan". „We zouden hel hem in elk geval kunnen vragen", meende een be stuurslid. (Wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4