AGENDA Algemene ledenvergadering Zierikzeese vissersvereniging Israël blijft missie-Jarring steunen Twee broertjes bij brand omgekomen DEURL00 De nood in de pluimveehouderij Weer aanval op Phnom Penh Vluchtelingenstroom naar Phnom Penh J Chinese zeeman vermoordde twintig schepelingen 1970 was een geslaagd jubileum- en mosseljaar 1' 616,01; de inkomsten waren i" 3.956,57, de uitgaven f 4.572,58. Het tekort is voornamelijk een gevolg van uitgaven in verband met de ju bileumherdenking. De aftredende bestuursleden, de heren P. Blommaert en Jac. Schot werden herkozen. De nieuwe kas- commissie zal worden gevormd dooi de heren Chr. Kouijzer en R. Blom maert. Ingesteld werd verder een commissie tot herziening van de sta tuten. Hierin hebben zitting de voorzitter, penningmeester en secre taris van het bestuur, aangevuld met de leden L. Blommaert, Petr. Praet en Brt. Schot. By enige discussie in deze verga dering over de toekomstige aalvissc- ry deelde de heer Lockefeer nog mee dat Zevibel tot nu toe geen en kele definitieve uitspraak heeft ge- kringen over de hierby toe te passen prioriteiten. JERUZALEM, 24-1. De Israëlische regering zal, ondanks haar misnoe gen over de jongste Egyptische voor stellen inzake de crisis in het Mid den-Oosten, de vredespogingen van V.N.-bemiddelaar Jarring blijven steunen. Dit wordt gezegd in een'commu niqué dat zondagavond werd uit gegeven na een vergadering van het Israëlische kabinet. In het communiqué wordt verder opgemerkt, dat de bekendmaking door Egypte van het antwoord aan Jarring van Cairo en Amman op de geheim gehouden Israëlische voor stellen een schending van de „ge heime diplomatie" en een tegenslag voor de vredespogingen betekenen. De Israëlisch regering wil echter, „ondanks de polemische toon" van het Egyptische antwoord, de Jarring besprekingen voorzetten en zich van elke stap onthouden, die de voort gang daarvan kunnen belemmeren, aldus de verklaring. Naar de meningvan waarnemers betekent dit dat Israël ook nu niet de volledige tekst van zijn voorstel len openbaar wil maken, die het op 9 januari in Jeruzalem aan Jarring overhandigde en die deze vervol gens aan de Egyptische regering voorlegde. Enige tijd later volgde publikatie in een Tunesisch blad. Volgens Israël was dit te wijten aan een lek aan Arabische zijde. ZIERIKZEE, 23-1. In de koffieka mer van het „Huis van Nassau" vond vrijdagavond onder voorzitter schap van de heer B. W. Schot de al gemene ledenvergadering plaats van de Zierikzeese Vissersvereniging „Helpt Elkander". By de aanvang van de niet bijzonder druk bezochte bijeenkomst verwelkomde de voor zitter in 't bijzonder waarnemend burgemeester, de heer C. By de Vaa- te, gemeentesecretaris R. van Om meren en - wat later op de avond - Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer. In zijn openingswoord constateerde de heer Schot dat 1970 bepaald geen jaar is geweest voor de visserij om gauw te vergeten, zoals wel wordt gesteld. „Er is teveel gebeurd om dat te doen en dat behoeft het waarlyk niet alleen goeds te zijn". In de eerste plaats herinnerde de heer Schot aan de geslaagde herden- Hongeren om gevangenen PARIJS, 23-1. In een Parijse kapel zijn vrijdag vijf mensen in honger staking gegaan om voor 28 gedeti neerden in verscheidene Franse ge vangenissen de status van politiek gevangenen te verkrijgen. Onder de hongerstakers is de weduwe van de schrijver Boris Vian. De 28 gevange nen zelf zijn ook in hongerstaking. Volgens de vijf sympathisanten zijn de gevangenen om politieke motie ven veroordeeld. Zij zouden volgens hen in de gevangenis ook gepest worden. Advertentie GEEN FABELTJES maar echte HOGE KORTINC op alle meubelen model 1970. Oók op intermeubel-modellen! Bovendien 5 jaar garantie! „De meubelshowroom van Zierikzee": Meelstraat 31 De winterbeperking op kampeerterreinen AMSTERDAM, 23-1. Veel kam- peerterreinondernemers mogen geen wintergasten ontvangen omdat zij een exploitatievergunning hebben die slechts voor het zomerseizoen geldt. De A.N.W.B. meent dat een dergelijke beperking niet meer in de ze tijd past. De „tweede vakantie" komt er steeds meer in en de recre- atiebedrijven in ons land dienen in de gelegenheid te worden gesteld daarop in te spelen. Dit zei vrijdag ochtend A.N.W.B.-voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprankenhuizen bij de opening van de caravan Rai '71 in het Raigebouw in Amsterdam. king vorig jaar van het 50-jarig be staan van de vereniging. In april werd een goed mosselseizoen afge sloten, met, vooral in de laatste maanden hoge prijzen. De zaadvis serij op het Friese wad kan zeer goed genoemd woi'den. Goed was de zaad visserij in Zeeland en zeer goed was de zaadvisserij voor Zeeland op het oostelijk wad. De 50-jarige Zierikzeese visserij stond deze zomer dankzij de visserij en scheepvaai ttentoonstelling in een enorme publieke belangstelling. Voor het eerst echter na een lange reeks van jaren in 1970 geen mosselfees't. Het \yas duidelijk geen financieel probleem, maar, aldus de voorzitter, de interesse om te feesten zonder feeststemming was te gering. Intussen was het mosselseizoen 1970/'71 geopend met tot nog toe on gekend hoge prijzen, door de te ge ringe aanvoer. Wekenlang gemiddeld f 40,per 100 kg met daguitschieters van 1' 50,per 100 kg. De heer Schot herinnerde verder aan de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer. „Werkelijke verbeteringen werden er praktisch niet aangebracht, ofschoon verschil- lende kamerleden er behoorlijk aan getild hebben". Op vei'schillende manieren werd gestreden tegen de waterverontreini ging. De grootste moeilijkheid is be wijzen in handen te krijgen van ver vuilers. Ook bij de vaststelling van de schade doet zich de moeilijkheid voor dat ook door andere natuurlijke oorzaken het beeld vertroebeld wordt. Hoe het niet moet,,, aldus de heer Schot, kunnen we zien in Zie rikzee waar men dure plastic zakken moet kopen. Het is in de haven dui delijk merkbaar dat er gewedijverd wordt.om zo weinig mogelijk zakken te kopen. Oosterschelde Uiteraard bracht de voorzitter in zijn openingsrede een zoute- of zo men wil een zoete - Oosterschelde ter sprake. „Er is nog nooit zoveel geschi'even en gepraat over dit onderwerp als de laatste tijd. Er zijn zelfs akliegroepen opge richt. en dat alles door overwegend niet-belanghebbenden". Het blijkt dan ook, aldus de heer Schot, dat steeds meer mensen wak ker worden. „Het is duidelijk dat wij als vissers ook voor een open Oos terschelde zijn. Maar gewoon als mens kunnen we er ook voor zijn. „Als biologen van naam zeggen dat het een beerput wordt dan zeg ik, aldus de voorzitter, „bevolking die er rond woont, gefeliciteerd met je Oosterscheldedam'. De heer Schot stelde duidelijk: de vissers zijn ook voor grotè veiligheid. „Maar alles wat nu versmeten wordt zouden ze tegen de nog steeds ar metierige 'dijkjes moeten gooien, waar ze ons - zij die zeggen voor de veiligheid te werken - toch nog zo'n kleine dertig jaar achter laten zitten, de laatste tien jaar zelfs met eeh verhoogd risico'. De voorzitter merk- te op dat de visserij op alle mogelijke manieren zal moeten proberen om degenen die iets trachten te bereiken te steunen. De voorzitter besloot zijn ope ningswoord met de volgende mossel- aanvoercijfers, vanaf het begin van het seizoen juli tot vorige week: van Zeeland 320.000 tonnen, van de Wad denzee 260.000 tonnen, totaal 580.000 tonnen. Ook voor de palingvisserij was het afgelopen seizoen goed. Jaaroverzichten Uit het financieel jaaroverzicht van penningmeester de heer J. Kouijzer, bleek dat over 1970 een nadelig slot moest worden genoteerd, groot Ter sprake kwam verder de sane ringsregeling voor de mosselarij, in 't bijzonder voor kwekers die grond in het noorden hebben. Wat betreft het punt watervervuiling wees de heer Lockefeer op de noodzaak „niet alleen naar de Westerschelde te kij ken", maar zeker ook naar het Wad, dat immers voor de vissers van ge weldige betekenis is. Op de gevaren van vervuiling van de Waddenzee is door Zevibel dan ook gewezen in de Stichting Ned. Visserij. Over de Del- taschadewet stelde de heer Locke feer verder nog eens duidelijk dat het er vooral om zal gaan hoe die wet zal worden uitgelegd en toege past. Met twee stemmen tegen besloot de vergadering akkoord te gaan met een voorstel van het bestuur om aan de Stichting ZZ '70 een eenmalige bijdrage toe te kennen van f 500, voor de inrichting van een perma nente tentoonstelling over de visse rij en scheepvaart, in te richten in de Noordhavenpoort. DEN HAAG, 23-1. Het Landbouw schap heeft vrij dagmorgen er bij de minister van landbouw telëgrafisch met klem op aangedrongen een cata strofe -in de pluimveehouderij te voorkomen. Dezer dagen had het dagelijks be stuur van het Landbouwschap reeds een uitvoerig onderhoud met de mi nister over de moeilijke situatie in de pluimveehouderij. Bij die gele genheid zou de minister volgens dit bestuur hebben toer^zegd zonodig verdergaande maatregelen te zullen treffen. Aan deze toezegging wordt thans in het telegram aan de minis ter gerefereerd. Kouderecord in Alaska ANCHORAGE, ALASKA, 25-1. In het kampement van de Alyeskapijp- leiding in Prospect, Alaska, is een kouderecord van 61 graden onder nul gemeten. Het was drie graden kou der dan in januari 1886. Prospect ligt 640 graden ten noorden van Ancho rage. Sexbladen in beslag genomen UTRECHT, 23-1. In opdracht van het waarnemend hoofd van het Utrechtse arrondissementsparket in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, heeft de Rijkspolitie een inval ge daan in de magazijnen van Intex- Nederland in Bunnik, de grootste importeur en handelaar van sexbla den in Nederland. Er werd voor een handelswaarde van 60 a 80.000 gul den aan sexbladen in beslag geno men die volgens de justitie in strijd zouden zijn met de nieuwe richtlij nen betreffende de pornografiebe- strijding, die in oktober vorig jaar werden gepubliceerd en op 1 januari j.l. van kracht zijn geworden. Het gaat om zestien titels. PHNOM PENH, 23-1. Duizenden vluchtelingen zyn uit de omliggende dorpen Phnom Penh, de hoofstad van Cambodja, binnengestroomd na dat de Vietcong het nabijgelegen in ternationale vliegveld had vernield en de stad had beschoten. De berichten over de aanval zijn nog verward, maar er zouden min stens 50 burgers, 19 politiemannen en 3 vietcongstrijders zijn omgeko men, terwijl 150 vrouwen en kinde ren in ziekenhuizen zijn opgenomen. De aanval op het vliegveld is door TAIPEH (Formosa), 23-1. Op For mosa is zaterdag een 38-jarige Chi nese zeeman, Lin Shan Mo, ter dood veroordeeld, omdat h(j de kapitein en 20 mede-opvarenden op 25 septem- ber van het vorige jaar, in de Atlan tische oceaan had vermoord. Lin. tweede machinist van het vis sersvaartuig Hsin Hai-2, sloot de hele 26 leden tellende bemanning op en liet ammoniak in de ruimte stromen. Ondanks hun hulpgeroep liet hij de deur op slot. Toen hij deze tenslotte opende, waren de kapitein en twin tig matrozen overleden. Getuigen verklaarden dat Lin de ROTTERDAM, 23-1. Twee broer tjes van 12 en 14 jaar zyn zaterdag middag bü een felle brand in een ry huizen aan de Bergse Rechterrotter- kade in Rotterdam om het leven ge komen. Hun moeder werd in ernsti ge toestand opgenomen in een zie kenhuis. De familie woonde in een van de huizen die alle voor de sloop zijn be stemd. De brand is door nog onbe kende oorzaak op de begane grond ontstaan en doorgeslagen naar de derde etage van het huis waar de familie woonde. De politie neemt PHNOM PENH, 24-1. De kantoren van de staats-electriciteitscentrale van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zyn zondag bij een bomaanslag volkomen verwoest. Tenminste vier mensen raakten bij de explosie gewond. Volgens offici ële zegslieden zijn alleen de kanto ren Verwoest, en niet de electrici- teitscentrale zelf. De kantoren staan naast het begin van het „Tet-offen- siéf" op Phnom Penh. Eerder dit weekend waren het huis van de immigratiekantoor het doelwit van Zuidvietnamese ambassadeur en een de guerillastrijders. Het offensief is vrijdag geopend met een vernieti gende aanval op het vliegveld van Phnom Penh, waardoor de Cambod jaanse luchtmacht volkomen uitge schakeld werd en grote militaire voorraden verloren gingen. Weer veel olie in zee NEW HAVEN (Connecticut), .23-1. De 23.665 ton metende tanker'' Esso Getetysburg is zaterdag bij de in gang van de haven van New Haven aan de grond gelopen, waardoor duizenden liters olie in zee terecht zijn gekomen. Een woordvoerder van de kust wacht zei dat de tanker, eigendom van de oliemaatschappij „Humble", op eigen kracht los kwam maar dat daarbij -tien van de dertig tanks be schadigd werden. De tanker is ge meerd bij de werf van de „Wyait" oliemaatschappij, waar alles gedaan wordt om de uitstromende olie on schadelijk te maken. Twee doden door auto-ongeluk LEMSTERLAND, 23-1. Twee men- sen zijn omgekomen en twee gewond toen zaterdag de auto waarin zij za ten op de weg van Lemmer naar Oosterzee uit de bocht vloog. Het on geluk gebeurde in de gemeente Lem- sterland. D eauto kwam in de berm- sloot terecht en botste tegen de be- ateonnen damwand. Gedood werden de 42-jarige H. L. Lammers en de 47-jarige G. W. Lulof, beiden uit Goor. Hoofd- en hersenletsel kregen de 37-jarige mevrouw C. T. Lam- mers-Koletzki uit Goor en de 43-ja rige T. C. Nippius uit Kampen. slechts tien vietcongstrijders ge pleegd. Zij zouden tien vliegtuigen en vier hefschroefvliegtuigen hebben opgeblazen. De verkeerstoren is tij delijk buiten werking geweest maar was vrijdagavond weer in bedrijf. Het vliegveld was voor het interna tionale luchtvel-keer nog gesloten, maar er landden weer militaire vlieg tuigen. Cambodjaanse en Zuidvietnamese troepen hebben vrijdag de belang rijke Pich-Nil-pas op de Vietcong heroverd. overlevenden dwong de lijken over boord te weipen. Het vaartuig dreef een week lang doelloos rond voordat het een eilandje voor de Braziliaanse kust bereikte. Eén van de vijf over levenden, die het na de moordpartij aan boord niet langer kon uithouden, was twee dagen later in zee gespron gen. Lin heeft tijdens het proces ver klaard niet te weten dat ammoniak gas dodelijk kon zijn. Hij had zijn collega's een afstraffing willen ge ven omdat hij ze te lastig vond. Lin hoorde het doodvonnis onbewogen aan. aan dat de twee kinderen, die met hun moeder thuis waren door rook- verstikking om het leven zijn geko men. Getuigen hebben de moeder met de kinderen op het balkon ge zien, vanwaar zij om hulp riepen. Brandweer en politie kwamen te laat om de twee kinderen, nog te redden. De moeder leefde nog toen zij per ambulance naar een zieken huis werd overgebracht. Het gezin bestond uit moeder (we duwe), twee jongens en twee meis jes.' De beide meisjes waren zater dagmiddag de stad ingegaan om te winkelen. Over de oorzaak van de brand valt nog niets met zekerheid te zeggen, maar men vermoedt dat kinderen een vuurtje hebben gestookt in een van de sloophuizen. Twee van de huizen werden door de brand totaal verwoest. De kinderen, die bij de brand om kwamen, zijn Henk (14) en Johan (12) van Gerdingen. Hun moeder, J. van Gerdingen-Koudenberg is opge nomen in een ziekenhuis. Door met bijlen gaten in het dak van het brandende huis te hakken - de familie bewoonde de derde etage en de zolderverdieping van het «slooppand - hebben buurtbewoners nog tevergeefs geprobeerd de moe der en haar twee zoons te redden. MARGARINE DUURDER DEN HAAG, 23-1. Met ingang van vandaag (maandag 25 januari) wordt de margarineprijs met 1 cent per 250 gram verhoogd. De prijsverhoging, aldus de bond van Nederlandse margarinefabrikan ten, is het gevolg van de gestegen grondstoffenprijzen en de doorbere kening door de handel van de zg. bij zondere loonkosten- en andere dis tributiekostenstijgingen. Aan de prijsverhoging is het gebruikelijke vooroverleg voorafgegaan tussen de bond- van Nederlandse margarine- fabrikanten en het ministerie van economische zaken. Schweilzerprijzen uitgereikt AMSTERDAM, 23-1. In aanwe zigheid van de koningin zijn zater dagmiddag in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam de voor 1971 toegekende Albert Schweit- zerprijzen uitgereikt aan de zen dingsarts mej. dr. G. J. Dreckmeier in Magelang, pater Jan de Vries van de Parochi S.A.O. Raimundo in Bra zilië, prof. dr. E. Levinas, hoogleraar in de wijsbegeerte in Parijs en de Zwitserse beeldhouwer, schilder en glazenier Helmut Ammann in Miïn- chen. Branden in Dordrecht DORDRECHT, 25-1. Omstreeks half drie vannacht (zondag op maan dag) is aan de Wijnstraat in de bin nenstad van Dordrecht een oud pand door brand verwoest. De op het mo numentenlijst voorkomende gevel van het pand stortte in. Drie jonge lui die in het huis verbleven wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Het vuur, ontstaan in het voorhuis, greep snel om zich heen. De Dordtse brandeer wist te voorkomen dat het oversloeg naar andere panden. Zon dagmiddag brandde aan de Korte Breestraat in het Dordtse centrum een sexwinkel totaal uit. Over de oorzaak van de branden tast men nog in het duister. Personeelsafvloeiing bij Berkel Patent ROTTERDAM, 23-1. Bij hot in Rotterdam gevestigde bedrijf van Berkel's Patent Holland N.V. zullen de komende maanden 23 personeels leden moeten afvloeien. De directie van Van Berkel heeft dit vrijdag middag meegedeeld. Het bedrijf zegt dat als gevolg van de algemene kos tenstijgingen, met name in de perso- neelssector, enkele efficiencybevor- derende maatregelen moeten worden doorgevoerd. De afvloeiing van de 23 personeelsleden is daar 'n onder deel van. Volgens de directie van Van Berkel is met dc vakbonden overeenstemming bereikt over een overplaatsings- cn afvloeiingsrege ling. Oude operatie MOSKOU, 23-1. Sowjet-archeolo- gen hebben het 2300 jaar oude ske let ontdekt van een jonge vrouw, die een gecompliceerde operatie had ondergaan om haar afgezette linker voet te vervangen door botten van een schaap. Volgens het Russische nieuws agentschap Tass werd het skelet op gegraven tijdens onderzoekingen op een oude begraafplaats in ccntraal- Kazakhstan. De vrouw heeft na de operatie verscheidene jaren geleefd, aldus Tass. Maandag 25 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, cursus maatschappijleer, (Z.V.U., Platte landsvrouwen, Ver. van Huisvr.). Hotel van Oppen, 8 uur, ouderavond van de R.K.-scholen. Scharendijke Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Dinsdag 26 januari Zierikzee Mondragon, 14.15 uur, afdeling Schouwen Plattelandsvrouwen Bond Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, jaarvergadering Plattelandsvrouwen. Kerkwerve 2.30 uur, bejaardensociëteit. Woensdag 27 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zonnemaire 7.30 uur, afd. Noordgouwe e.o. Plat telandsvrouwen Bond. Noordgouwe 2 uur, kinderclub. Donderdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, N.V.V.-Be- stuurdersbond Schouwen-Duiveland. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, familie avond Chr. Plattelandsorganisaties. Haamstede 7.30 uur, vergadering raad Wester- schouwen. Vrijdag 29 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur „In de ban van het gebeuren". Bruinisse Recreatiekamp, uitvoering „Nu met Hope". Maandag 1 februari Mondragon, vergadering Lawnten- nisclub Zierikzee. Hotel Van Oppen, 8 uur, lezing over Vrijmetselarij. Advertentie Dagelijks op de hoogte van het saldo van uw rekening via REKENINGEN met dagafschrift formulieren en overboekingen geheel kosteloos NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Tien miljoen eieren voor wereldvoedselprogramma DEN. HAAG, 23-1. De regering heeft besloten een daags tevoren ontvangen verzoek van het wereld voedselprogramma in te willigen en tot levering van tien miljoen eieren aan dit programma over te gaan. „Dit komt Nederland goed uit" zo zei vice-minister-president Witte- veen na afloop van het kabinetsbe raad. Want in verband met de pseu- do-vogelpest is de eierenuitvoer naar verschillende E.E.G.-landen stopge zet. Besmettingsgevaar voor de consu menten is niet aanwezig, aangezien de eieren in poedérvorm zullen wor den verzonden. De ongehuwde mail DEN HAAG, 22-1. Het hoofdbe stuur der Nederlandse Vrijgezellen- bond heeft een telegram gezonden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, waarin het zegt met belangstelling kennis te hebben ge nomen van het rapport over de on gehuwde vrouw. Met klem verzoekt het hoofdbestuur nu ten spoedigste over te gaan tot een soortgelijk on derzoek naar de levensomstandighe den van de ongehuwde man. DEN HAAG. De algemene verga dering van dc VVD heeft zaterdag de definitieve kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen vast gesteld. De VVD zal in de komende verkiezingen met één lijstaanvoerder uitkomen, mr. W. J .Gcertsema. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 25-1. Totaal aange voerd 1596 dieren, t.w. 1324 runderen en 272 varkens. Prijzen per kg: slachtrundcren: prima f 4.90-5,55. Ie f 4.20-4,75, 2c f 3.80-4.10. 3e f 3,50-3.70; stieren f 4,60-5,30; worstkoeicn f 3.45-3,60; slachtvarkens le f 2.25-2.30. 2e f 2,22- 2,25. 3e f 2,10-2,20; slachtzcugen f 1,60- 1,70; zware varkens f 1,90-2.00. Runderen: aanvoer kleiner; handel redelijk; prijzen hoger. Varkens: aan voer korter; handel vlug; prijzen fijne varkens onveranderd, slacht- zeugen hoger, enkele prima's boven notering. De strijd in Cambodja EINDHOVEN. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben een bezoek gebracht aan een aantal bedrijfsonderdelen van Philips in Eindhoven. Op de fotohet paar op de afdeling Stirlingmotoren, waar tij werden voorgelicht over het principe en de merites van de hete liichtmotor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2