DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige straffen (91 doodvonnissen uitgesproken in Guinee China en de V.S. Sjah van Perzië waarschuwt westerse oliemaatschappijen Engeland behoudt vrijheid van handelen f™nWERS^VvI De wapens voor Zuid-Afrika Brug ingestort op Madoera Een Eurometro t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 januari 1971 127stc jaargang Nr. 20814 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, te). (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakennian Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand j 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" max4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Begeleidingsnota hegroling W ester schouwen Nasleep van mislukte invasie MONROVIA, 24-1. In Guinee zijn 91 doodvonnissen uitgesproken we gens medeplichtigheid aan de mis lukte invasie van eind vorig jaar, zo bericht Radio Conakry. 33 doodvon nissen z(jn bij verstek uitgesproken. De overige 58 terdoodveroordeelden bevinden zich in hechtenis in Guinee De vonnissen zijn door een woord voerder van de Guinese nationale vergadering bekendgemaakt tijdens een masale bijeenkomst in het sta dion van Conakry, Hij maakte voorts bekend £.at 66 verdachten tot levenslange dwang arbeid zijn veroordeeld. Gnder hen is de aartsbisschop van Conakry, mgr. Tchidimbo. Ook de Westduit ser Hermann Siebold - die inmid dels in de gevangenis zelfmoord heeft gepleegd - en Adolf Marx zijn lot levenslang veroordeeld. De ramp met de tanker „Universe Patriot" CAGLIARI. 23-1. Tot dusver zijn 23 opvarenden gered van de Liberi aanse tanker „Universe Patriot", die voor de kust van Sardinië in tweeën is gebroken. 16 bemanningsleden worden nog vermist. Een Panamees schip be reikte vrijdag een. rubberboot met zes mannen aan boord. Eerder wa ren al 17 bemanningslegden gered. Aanvankelijk werd aangenomen dat de rest van de bemanning aan boord van de rubberboot zou zijn. CAGLIARI. 24-1. Schepen die in de Middellandse zee zoeken naar de vijftien vermisten van de vorige week bij Sardinië geëxplodeerde en uitgebrande reuzentanker „Universe Patriot hebben zondag tien lijken opgepikt. Men neemt aan dat de op varenden van de tanker zijn. die* in zee waren gesprongen toen hun schip bij enkele exploseis in de lege voor- raadtanks in brand vloog. Truman in ziekenhuis KANSAS CITY. 24-1. De Ameri kaanse oud-president Harry Truman die vorige week donderdag met een ingewandsontsteking in een zieken huis in Kansas City werd opgeno men, maakt het tamelijk goed. Zijn behandelende genees heer, die dit zondag bekendmaakte, zei dat de 86- jarige oud-president weliswaar wei nig eetlust toont en de afgelopen nacht weinig had geslapen, doch dat zijn toestand „tamelijk goed" ge noemd mag worden. RENDSBURG. - De Bondsrepu bliek Duitsland en haar noordelij ke buurland Denemarken komen door de nieuwe autosnelweg Ham burg - Flensburg - Denemarken nog dichter naar elkaar toe, en de noord zuid-route voor Europa-reizigers wordt verkort. Deze Autobahn, die in opdracht van hel Westduitse mi nisterie van verkeer gebouwd wordt, krijgt thans het hartstuk": de hoogbrug „Radar Insel". Een 1500 meier lange, op dubbele peilers rus tende constructie die het Noord- Oostzeekanaal, het natuurreservaat „Rader Insel" en een rivierarm overspant. De 20 meter brede, zes- sporige hoogbrug heeft over het ka naal een grootste spanwijdte van 221 meter en een doorvaarthoogte van 42 meter. Paus Paulus heeft zondag bekend gemaakt dat hij president Sekou Toure persoonlijk heeft gevraagd om clementie voor aartbisschop Ray mond Harie Tchidimbo, en voor de andere beklaagden. Hij zei dat de bisschop, die „voor zover wij' weten onschuldig is," wordt bedreigd met „verschrikkelijke folteringen". Pelus Paulus zei dit voordat de vonnissen door Radio Conakry bekend waren gemaakt. Volmachten De vonnissen zijn uitgesproken door de nationale vergadering. De ze had van de regering bijzondere volmachten gekregen om alle Gui- neërs en buitenlanders te kunnen berechten, die bij de inval - die vol gens Conakry door Portugezen uit Guinee-Bissau wex-d geleid - betrok ken zijn geweest. Tijdens talrijke plaatselijke bij eenkomsten en vergaderingen van de eenheidspartij „Democratische Partij van Guinee" zijn doodstraffen voor de betrokkenen geëist. President Sekou Toure heeft bij voorbaat afgezien van zijn recht om gratie te verlenen. Onder de ter- doodveroordeelden zijn volgens Ra dio Conakry geen blanken. Het is niet bekend wanneer de doodvonnis sen voltrokken zullen worden. Aan genomen wordt dat voor de terecht stelling opnieuw een massa-bijeen- korrst zal worden belegd. De Guine se radio riep zaterdag alle partijle den op zondag naar het stadion te gaan. waar de vonnissen van het parlement nu bekend zijn gemaakt. De Westduitser Adolf Marx, die tot levenslange-dwangarbeid, is ver oordeeld, is directeur van een Franse brouwerij in Guinee. De ontwikke lingswerker Seibóld, die volgens de officiële versie van Guinee is de ge vangenis zelfmoórd heeft gepleegd, is posthuum ook tot levenslang ver oordeeld. „Seibold heeft zichzelf te rechtgesteld". „Guinee is er trots op te kunnen constateren dat het im perialisme zijn eigen graf gegraven heeft", aldus Radio Conakry. Geïnspireerd door D.D.R.? Na de, dood van Seibold heeft de Westduitse president Gustav Heine- mann, president Sekou Toure in een telefoongesprek gevraagd „met Marx niets te laten gebeuren, wat niet meer ongedaan kan worden ge maakt". De Westduitse minister van buitenlandse zaken Scheel meent dat de campagne tegen de Westduilsers in Guinee wordt geinspireerd door de D.D.R.. die vorig jaar een ambas sade in Conakry heeft geopend. In december zijn al ongeveer 100 West duitsers uitgewezen. STOCKTON, 24-1. De democrati sche senator McGovcrn, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, meent dat de Vere nigde Stalen communistisch China moeten erkennen en diplomatieke betiekkingcn met dat land moeten aanknopen. Voorts bepleit hij toelating van Peking tot de Verenigde Naties en toekenning van een permanente ze tel in de Veiligheidsraad. McGovern zei dit in een lezing voor de univer siteit van Stockton in Californië. Op de volgende president, aldus McGovern, rust de zware verant- 1 woordelijkheid om tot een aanvaard baar gesprek met China te komen. Cm de betrekkingen met Peking te verbeteren stelde hij een vijfpunten plan voor. JOHANNESBURG. Zuidafrikaan- se minister van politie Lourens Mul ler, heeft zaterdag bekendgemaakt dat de in hechtenis genomen deken Johannesburg, Gonville French- Beytagh (Anglicaan) waarschijnlijk in de loop van de week voor de rechter zal verschijnen. Hij wordt beschuldigd van ondermijnende ac tiviteit. TEHERAN, 24-1. De Sjah van Pcr- zië heeft zondag gewaarschuwd dat de olie-exporterende landen (OPEC) het voorbeeld van Venezuela zullen volgen, als de westerse oliemaat schappijen de eisen van de OPEC niet aanvaarden. Venezuela heeft vcrige maand de belasting op de in komsten van in Venezuela werkende oliemaatschappycn verhoogd van 52 tot 60 procent. De Sjah gaf deze waarschuwing tijdens een persconferentie in Tehe ran, de eerste die hij in 12 jaar heeft gehouden. Zondag hebben in Tehe ran de experts van de OPEC en van de oliemaatschappijen het overleg hervat. Donderdag zullen dan de mi nisters van buitenlandse zaken van de OPEC-landcn en de afgevaardig den van de oliemaatschappijen bij eenkomen om de resultaten van het overleg te bespreken. Tot dan zal over de onderhandelingen van de experts niets bekend worden ge maakt. De OPEC-landen willen hogere belastingen heffen en openbaar vast gestelde prijzen voor ruwe olie, die wordt geëxporteerd door Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, en Qatar. De maatschappijen hebben aangeboden stabiele prijzen voor ru we olie te behalen voor een periode van vijf jaar, en de prijzen jaarlijks aan te passen als compensatie voor de internationale inflatie. Zij staan echter afwijzend tegenover wijziging in de belastingheffing, betalingen met terugwerkende kracht en ge dwongen investeringen in de OPEC- landen. Bovendien eisen ze dat de te sluiten overeenkomst tevens van kracht is voor de andere OPEC- leden: Libië, Algerije, Indonesië en Venezuela. De Sjah' zei zondag dat de OPEC-landen de oliemaatschap pijen tot 3 februari de tijd 'geven om een beslissing te nemen. „Als ze blij ven aandringen op een globale rege ling, zullen we het voorbeeld van Venezuela volgen", aldus de Perzi sche vorst. Dit nummer beslaat uit 6 pagina's De meeste mensen vertellen elkaar te weinig waarheden voor en te veel waarheden na het huwelijk. De Franse componist- Olivier Messeaen, aan wie de Erasmusprijs 1071 is toe gekend door de Nederlandse Stichting Premium Erasmianum. Prins Bern- hard zal de prijs aan de laureaat overhandigen. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Enkele buien, maar morgen ook zon nige perioden; 'matige tot krachtige zuidwestelijke 'wind; minimumterri- peraturen omstreeks 5 graden; ma ximumtemperaturen morgen onge veer 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 3 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 8.30. onder 17.-16. Maan op 8.32, onder 16.35. Nieuwe maan: 26 jan. te 23.55 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 jan. De gemenebestconferentie 2.40 v.m. 15.07 n.m. 14.44 n.m. SINGAPORE, 23-1. De Gemene bestconferentie is na negen dagen geëindigd zonder dat aan Engeland een besluit is opgelegd wat betreft zijn voornemen wapens te leveren aan Zuid-Afrika. Dc conferentie heeft twee teksten goedgekeurd en écn initiatief genomen. De premiers keurden een commu niqué goed, waarin met ongewone zorgvuldigheid een samenvatting van de besprekingen wordt gegeven. Het debat over Zuid-Afrika, het door Engeland aangevraagde lidmaat schap van de E.E.G. en het plan van Ceylon tot neutralisering van de In dische Oceaan worden in een tien tal pagina's afgedaan in routinestijl. Pakistan had bezwaar tegen deze gang van zaken en het slotcommu niqué is dan ook door ."\1 van de 32 deelnemende landen getekend. LOESAKA, 24-1. Dc president van Zambia, Kenneth Kaoenda, heeft za- tcidagavond gewaarschuwd dat dc Afiikaans-Aziatische landen, met steun van enkele stalen in het Ca- raibisch gebied, een gezamenlijke actie togen Gioot-Britannië zullen ondernemen als dit land zijn wa- penJeverantics aan Zuid-Afrika zou hervatten. NIEUW DELHI. De president van Tanzania, Julius Njerere. die een of ficieel bezoek aan India brengt, zei zondag in Nieuw Delhi dat de Afri kaanse landen wellicht wapens aan communistische stalen zullen vragen als Engeland wapens aan Zuid-Afri ka gaat leveren. Grote fabrieksbrand bij Wiesbaden WIESBADEN. 24-1. Bij een hevige brand in een koolkastenfabrick in Kostheim. een industrieplaats bij Wiesbaden, zijn zondag zeker twee. doch waarschijnlijk drie personen orr. hel leven gekomen. De twee slachtoffers hielpen de brandweer bij het blussen. Een lid van dc brandweer van Wic>badcn wordt vermist. Men vermoedt dat ook hij bij de brand is omgekomen. De materiële schade wordt ge schat op lussen dertig miljoen en vijftig miljoen mark. De „beginselverklaring" die presi dent Kenneth Kaoenda van Zambia aan de conferentie had voorgelegd, is op aandringen van Guyana, Cana da, Singapore en het algemeen secre tariaat van het Gemenebest veran derd in een „verklaring van het Ge menebest". De tekst van Zambia, die Engeland verbood wapens aan Zuid-Afrika te verkopen, is na wijziging een soort geloofsbelijdenis geworden die de le den vrij Iaat te handelen naar be vind van zaken. üanipaleis open voor bijeenkomsten AMSTERDAM, 23-1. Zes Amslcr- tlanisc laadsledcn hebben b. en w. schriftelijk gevraagd of zy willen bevorderen dat op het paleis op de Dam regelmatig bijeenkomsten wor den gehouden waarbij de Amster damse bevolking de gelegenheid krijgt dc Burgerzaal en aangrenzen de ruimten te bezichtigen en te ge bruiken. Volgens de raadsleden (van P.v.dA. D '66 en Kabouterstad) heeft een dergelijk gebruik van het paleis de volledige instemming van koningin Juliana. Dit was dc vragenstellers gebleken uit mededelingen die de koningin donderdagmiddag tijdens dc ontvangst op het paleis aan hen had gedaan. De raadsleden menen, dat deze ontvangst een goed voor beeld was van de pubiieke functie die dit pand meer en meer verdient te krijgen. Man vermist van Nederlands sebip LONDEN, 24-1. Dertien beman ningsleden van het Nederlandse mo torschip „Harbo", dat zondag in het Kanaal ten zuiden van Wight in moeilijkheden raakte, zijn in veilig heid. Naar één opvarende wordt nog gezoeht. Vier bemanningsleden van de ..Harbo" zijn aan boord gebleven. Hot 1.933 ton metende schip, dat slagzij maakte, is door de Duitse sleepboot „Pacific Glory" op sleep touw genomen. Negen opvarenden zijn aan boord van het Duitse schip „Hermos" gegaan. ..De ..Harbo" was met een lading stalen buizen op weg naar Cuba. Het raakte bij een zware storm van de afgelopen nacht in moeilijkheden cn kreeg met zware slagzij te kampen. 26 jan. Springtij: 30 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk blijft laag in een langgerekt gebied dat zich van noord-Noorwegen naar het zuidwes ten uistrekt. Tussen dit gebied en een rug van hoge druk in het Middel landse zeegebeid blijft west-Europa zich bevinden in een krachtige zuid westelijke luchtstroming waarin frontale storingen worden meege voerd. Een dergelijke storing trok met stormwinden in de nacht van zaterdag op zondag over het land waarbij de temperaturen opliepen tot 12 graden. Later werd weer koe lere lucht aangevoerd waardoor overdag slechts 7 graden werd ge meten. Ook voor de komende dagen ziet het er naar uit dat het huidige weertype, dat gekenmerkt wordt door onbestendig en vrij zacht weer. zich zal handhaven. DJAKARTA. 25-1. Op het eiland Madoera bij Oost-Java worden 35 kinderen vermist, nadat vorige week donderdag een oude brug over de rivier dc Sarpau plotseling instortte. Van de 55 kinderen die zich op dc brug bevonden, konden er 20 uit het water worden gehaald. Men vreest dat de andere zijn verdronken, aldus het Indonesische blad „Kompas". STRAATSBURG. 23-1. Dc Raad van Europa heeft in Straatsburg zijn instemming betuigd met het idee van een „Euromctropolitain". een lucht- kussentrcin tussen Brussel, Luxem burg, Straatsburg, Bazel on Geneve - steden die Europese instellingen huisvesten. Deze „Euro-metro" zou met een snelheid van 300 a 400 km per uur passagiers kunnen ervoeren. By proeven op een baan ten noorden van de Franse stad Orleans zijn snel heden van 420 km per uur bereikt. De aanlegkosten van dc „Euro- metro", stations niet inbegrepen, worden in een studie van architec ten. ingenieur» en deskundigen op het gebied van de ruimtelijke orde ning geraamd op 1,5 miljard gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1