NMB OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Goedkeuring Ced. Staten voor bouw van een Dorpshuis gametuwtijdmee-ganaardenmb! Onderwaardering midden- en kleinbedrijf DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIÈRIKZEESCHE NIEUWSBODE VrijiUe 22 januari 19n Nr mv, Cemeeiilt'raail Bruinisse ÜUUINISSE, 21-1. De gemeente raad van Bruinissc zal op vrijdag 2!) januari in openbare vergadering bijeen komen, nog juist op tijd dus vcor een door burgemeester G. Hok ken te houden nieuwjaarsrede. Onder de ingekomen stukken is de brief van de Stichting Streek V.V.V. Sehouwen-Duiveland, waarin ge vraagd wordt om een extra subsidie van een kwartje per inwoner om de kosten van de reclame folder te dek ken. die uit de hand zijn gelopen. Verder is bij de stukken een nieuwjaarswens van het oud-ge meenteraadslid de heer D. de Koning die aan de gemeente de suggestie doet, het bedrijf van de familie Han- se aan te kopen. De gemeente zou daardoor aan 12 ha. goede land bouwgrond komen, die kpn worden gebruikt om andere landbouwers, die in een uitbreidingsplan komen te liggen compensatie in grond te ge ven. Ged. Staten verbieden echter dat een gemeente voor een dergelijke transactie geld uitgeeft. Verder is er de goedkeuring van Ged. Staten betreffende de bouw van het dorpshuis c.q. het beschik baar stellen van een bedrag a fonds perdu. De heer I. Reinhoud heeft per 1 januari 1971 ontslag gevraagd als klokluider, een funktie die hij van 1 januari 1939 af vervulde, maar die voor die tijd een mensenleeftijd lang door zijn vader wijlen de heer Jan Reinhoud werd bekleed. Exploitatie verordening bestemmingsplannen Agendapunt no 5 is de vaststel ling exploitatie verord^hing bestem mingsplannen. De gemeente regelt in deze verordening het verhuren van grond gelegen in bestemmingsplan- ren wanneer partikulieren deze gronden willen huren. De bouwver ordening wordt in agendapunt 6 op onderdelen gewijzigd, terwijl in agendapunt 7, de precariorechten worden aangepast aan de hogere prijzen. Een hamerstuk is punt 8 van de agenda voorwaarden voor het aangaan van kasgeldleningen, terwijl in punt 9 het verhuur van diverse tuinen wordt geregeld. De prijs om van de gemeente een tuin te huren is echter wel drastisch verhoogd van 7 cent naar 15 cent per m-, Salaris maatregelen gemeentepersoneel en beschikbaar stellen kostenbedrag voor 1971 voor het openbaar lager onderwijs zijn punten die in feite door de rijksoverheid worden gere geld, zoals dat eigenlijk ook het ge val is met het beschikbaar stellen van een voorschot exploitatievergoe ding 1971 voor de kleuterschool en de chr. school voor basisonderwijs. Er moet een voorbereidingsbesluit worden genomen, met betrekking tot het later van kracht wordende be stemmingsplan. Advertentie Ieder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af, 18 x 185,94-Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! UTRECHT. 20-1. Het midden- en kleinbedrijf als geheel wordt vaak ondergewaardeerd. De private en pu bliekrechterlijke organisaties en in stellingen van het midden- en klein bedrijf spannen zich vaak in om het image van deze categorie bedrijven te verbeteren. Zij hebben daarbij echter niet steeds de steun van de individuele ondernemers zelf. Er wordt zo vaak SCHIPHOL. Deze week vertrok het Sleeswijk-gezelschap voor een tour.- nee naar rle West. Op de foto: Louis Dusee, Wil!)/ Walden, Aase Rasmus sen, Piet Muyselaar, Lily Kok, Co v. d. Heide Wijma en daarvoor im- pressario Dick Binnendijk. negatieve kritiek gegeven op de eco nomische ontwikkeling en op het beleid van de overheid en de organi saties. Opbouwende kritiek is nut tig. Maar negatieve kritiek of zelfs het langs de kant blijven staan is voor de kleinere ondernemer heil loos in een tijd, waarin zich in snel tempo structurele veranderingen vol trekken, die niemand kan tegenhou den en waardoor hele bedrijfstakken in hun voegen kraken. Dit zei de staatssecretaris van eco nomische zaken drs. L. J. M. van Son woensdag in Utrecht tijdens de oprichtingsvergadering van de Ne derlandse Industriële Molenaars Or ganisatie (NIMO) waarin circa 500 mengvoederfabrikanten uit het mid den- en kleinbedrijf zijn verenigd. Over de meergclegenheid van jachten voor 1971 in de jachthaven kregen de raadsleden een brief met vertrouwelijke Inhoud. Een drietal punten: Opneming indeling Bruinis- se in een groter geheel en exploitatie berekeningen en kredietverlening verlichting Jhr. mr. de Casembroot- straat en recreatieplan Bruinisse voltooien de agenda. Staa tsbosbelieer koopt fleel van „De Koiiiiigsbelien" DEN HAAG, 21-1. Het Staatsbos- beheer heeft een 394 hectai'e groot deel van het natuurreservaat ,.De Koningsbelten" gekocht van de stich ting tot behoud van het natuurmonu ment De Koningsbelten te Haarle. Hiermee is met de Staatsboswachte- rij Haarle - groot 750 hectare - een uitgestrekt staatsbezit van 1.145 hec tare op de Overijsselse heuvelrug verworven. Met de transactie is 2.2 miljoen gulden gemoeid geweest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De eerstejaarsstuden- ten van de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht wil len volgende week dinsdag alle col leges boycotten uit protest tegen het ontbreken van werkgroepen voor al le eerstejaars. BREDA. De Rijkswacht aan de Belgisch-Franse grenspost Bettig- nies heeft de 25-jarige C. van de S. en de 28-jarige J. L., beiden uit Oosterhout, aangehouden. De Ne derlandse politie had via Interpol om opsporing van de mannen vér- zocht. Zij werden gezocht, omdat ze bij een inbraak op 30 december j.l. in een kantoor te Breda een brand kast hadden opengebrand en er met bedrag van ruim f 2.000,vandoor waren gegaan. SCHIPHOL. Een DC-8 van de Ca nadese luchtvaartmaatschappij CP- Air, die met 63 passagiers aan boord naar Vancouver was vertrokken, is ruim twee uur later weer naar Schiphol teruggekeerd omdat onder weg een van de vier motoren was uitgevallen. DEN HAAG. Het Waarborgfonds Motorverkeer heeft in 1969 schade vergoedingen toegekend tot een to taal bedrag van f 4.460.000. Dat ge beurde in 5108 gevallen waarin de slachtoffers van verkeersschade an ders geen verhaal hadden kunnen vinden. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft drie Italianen van 25, 27 en 30 jaar gearresteerd, nadat zij waren betrapt bij het plegen van een inbraak in een sigarenwinkel aan de Pleinweg in de Maasstad. AMSTERDAM. In de Reguliers- breestraat in Amsterdam heeft een felle brand gewoed in een winkel zaak van het damesconfectiebedrijf Netrico. Het drie verdiepingen tel lende pand ging' geheel in vlammen op. De winkelvoorraad, die volgens de politie voor f 200.000,was ver zekerd, ging verloren. EINDHOVEN. Prinses Beatrix" en prins Claus hebben een bezoek ge bracht aan een aantal bedrijfsonder delen van Philips in Eindhoven. ,,Tuiii en parkvoor doe-het-zeivers UTRECHT, 20-1. Van 23 tot en met 2S januari ioorden te Utrecht de vak beurzen „Karwei" (voor doe-het-zel vers) en „Tuin en Park" gehouden. Op „Tuin en Park" wordt o.a. een hydraulische spuitmachine voor gras zaad en kunstmest getoond. Nieuw zijn ook tuinschermen en terraste gels van geïmpregneerd hout die geen onderhoud vergen en die veer tig jaar lang immuun blijven voor de inwerking van water, schimmels en dergelijke. Een bedrijf uit Enkhuizen introdu ceert „gepilleerde" bloemzaden: za den die met een bepaalde stof zijn omhuld, zodat ze de vorm van een pil hebben gekregen, verpakt in doordrukstrips. Wie er ruim 400 gulden voor over heeft kan een snoerloze gazonmaaier aanschaffen (met een 12 volt accu), die net als een auto met een sleutel tje wordt gestart. Er kunnen aller lei accessoires op worden aangeslo ten, onder meer een heggeschaar. WARSCHAU. In de Poolse haven stad Gdansk hebben personeelsleden van hel openbaar vervoer hun eisen voor hogere lonen, betere arbeids omstandigheden en een betere werk organisatie met de directie bespro ken. FINANCIËN EN ECONOMIE Meer faillissementen in liet voorbije jaar DEN HAAG, 21-1. Vulgqils vooi'lo- pige tellingen van het C.B.S. zijn in het afgelopen jaar 2625 faillissemen ten uitgesproken. Dat is acht procent meer dan in de jaren 1967. 1968 en 1969 (resp. 2436, 2422 en 2432). De grootste stijging deed zich voor in de sectoren vervoers- en communicatie bedrijven en dienstverlening (plm. 21 procent). In de industrie (excl. bouw nijverheid) en de handel en het bank- en verzekeringswezen bedroeg de stijging acht procent. In het vier de kwartaal 1971) (732) bedroeg de toeneming t.o.v. de overeenkomstige periode 1969 eveneens 8 procent. De maandcijfers van het 4e kwartaal waren resp. 247, 240 en 245 (v.j. 294, 187 en 196). Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Een folkloristische zang- en dansgroep uit de Russische stad Omsk is in New York aangeko men voor een tournee van lien we ken, gedurende welke 50 Amerikaan se steden worden bezocht. BEIROET. Een Libanees persbu reau meldt, dat 23 Libanezen in Gui nea ter dood veroordeeld zijn wegens „deelneming aan een komplot ter omverwerping van het bewind van president Sekoe Toere". Het persbu reau verklaart, dat dit staat in een rapport van de Libanese ambassade in Guinea. LISSABON. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Lis sabon en Oporto vernielingen aan gericht door een storm met winsto- ten van 90 -120 km per uur. JOHANNESBURG. De Anglicaan se deken van Johannesburg, de 58- jarige Gonville Pfrench-Beytagh, is voor ondervraging aangehouden. Hij is één van de felste tegenstanders van de apartheidspolitiek. LONDEN. Koning Hoessein van Jordanië is na een verblijf van 16 dagen in een Londens ziekenhuis; uit Londen naar zijn land vertrok ken. STOCKHOLM. - Het liberale Zweedse blad „Dagens Nyheter" doodverft de Finse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Max Jakobson. als opvolger van Oe Thant, secretaris -generaal van de V.N. Bij gelegenheid van de opening, op 25 januari a.s., van het Rijkskanloreii- pand Sint Jorisdoelen aan de Balans le Middelburg door de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer B. Roolvink, is een met fraaie his torische afbeeldingen verluchte brochure uitgegeven. Bijvoorbeeld deze af beelding van een Zeeuwse mosselman, die met een gedicht op hel zeebanket, voorkomt in het Zeeuwse culturele manifest van 1623. De mosselman slaat op de Korte Burgt te Middelburg, met op de achtergrond Sint Joris. PARIJS. De Franse posterijen zullen op 25 januari aandacht schenken aan beeldhouwwerk aan de kathedraal van Straatsburg, door uitgifte van .een zegel van één franc. Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11 en 7 uur ds. Van der Schee; 9.30 uur ds. Assendorp. Herv. verenigingsge bouw: 19 uur ds. Assendorp. Kerk- werve: 11.00 uur ds. Jansen Schoon hoven; 9.30 uur zondagsschool. Se- rocskerke: 9.30 uur ds. Jansen Schoonhoven; 11 uur zondagsschool. Bitrgli: 10 uur da. Van Leeuwen, (dienst van Woord en Tafel). Haam stede: 10 uur, (voorber. H.A.) en 7 uur ds. Huizing; 10.15 uur jeugdkerk (de heer Van Dienst). RenesserlO uur ds. Van der Kooij. Noordwelle: 19.00 uur ds. De Wit. Scharendijke: 10 uur ds: Van den Berg, (Viering H.A.). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes, (H. Avondmaal); 11.45 uur zon dagsschool. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Feunekes, (Viering H. Avond maal); 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur wika Hiensch Goes. Breischor: 11 uur wika Hiensch, Goes. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. v. d. Heuvel. Oosterland: 10 uur ds. Ommering; 6 uur ds. P. Klooster man, Goes. Sirjansland: 10 uur ds. Van Hensbergen, Dirksland; 6.30 uur dr. Bezemer, Scheveningen. Bruinis se: 10 en 5 uur ds. Post, (H. Avond maal en Nabetrachting). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur de heer S. v. d. Meulen, Rotterdam. Zorgwekkende ontbossing in Limburg HEJjRLEN, 21-1. Het Limburgse statenlid J. Aarts (K.V.P.) heeft ge deputeerde staten vragen gesteld over de zijns inziens bezorgdheid wekkende ontbossing in de streek Born-Limbricht. Volgens het statenlid worden op het ogenblik door enkele meestal goed gesitueerde particulieren bos sen opgekocht en worden hierin o.m. beuken en eiken gekapt om plaats te maken voor b.v. populieren of cana da's. Volgens de heer Aarts is hier door „juist in een tijd waarin zoveel over milieuhygiëne gesproken wordt" voor deze streek niet alleen een ach terstand in bebossing maar ook in bladgroenoppervlakte ontstaan. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier; 18.30 uur ds. Put. Haamstede: 10 uur ds. De Wit; 5 uur ds. v. d. Kooij. Scha- rendijke: 10 uur ds. Put; 2.30 uur ds. Favier. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur de heer W. Blokland. Roosen daal. Zonnemaire: 11 uur ds. Pul; 5 uur de heer Lodder, Rotterdam. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Rienstra, (Voorber. H. A.); 5 uur ds .De Valk. Middelharnis. Bruinisse: 10 uur ds. De Valk, Middelharnis; 5 uur ds. Rienstra. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur lees- dienst. Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Op den Velde: 6 uur ds. Westerink. Kerkwerve: 10 uur ds. Westerink; 6 uur ds. Op den Velde. Haamstede: 10 uur gods dienstoefening; 3 uur ds. Op den Vel de. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 cn 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer Van der Meer. Bruinissc: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Ileils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Kathoiickc Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 10 uur. Haamstede: Strandkerk zon dag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: 10 uur dienst. FEUILLETON De oude vrouw is niet te vermur wen. „Greetje blijft op de boerderij en daarmee uit". Evert haalt de schouders op. „Dan zal ik meteen maar doorrijden naar uw neef in Dissel berg. die is toezien de voogd en eveneens verantwoor delijk". „Je doet maar, wat je niet laten kunt", antwoordt de vrouw en kijkt hem mei een boze blik aan. „Voor een boerendochter heeft Greetje ge noeg geleerd. In de bijbel staat, dat grott geleerdheid iemand tot razer nij kan brengen". Evert kent zijn bijbel ook. „U trekt deze uitspraak helemaal uit zijn ver band. mevrouw. Hel was stadhouder Festus. die dit tot Pauius zei". Zonder verder haar commentaar af te wachten, wendde Evert zich lot Griet. ..U bent er verantwoordelijk voor, mevruow, als u het kind niet naar school stuurt. Ik ben hierheen gekomen op verzoek van meneer Steenbeek. die waarnemend hoofd is. Om tc voorkomen, dat de politie er in gemengd wordt. Denkt u daar goed over na. want de kantonrechter zal er geen genoegen mee nemen, als u zegt. dat uw moeder het zo beslist heeft. Niet uw moeder is verant woordelijk voor Greetje. maar u. U bent tenslotte de moeder". De aangesprokene werd rood cn keek beurtelings naar de oude vrouw cn naar de meester. „Ik kan er niets aan doen. meester", zei ze zacht. „Ik weet Ifct. mevrouw" antwoord de Evert knikkend. „Het zou beter voor u en uw dochter zijn. als u hier weg ging. Ik zal dit ook eens bepra ten met meneer Pinncger. Goeden avond". De volgende morgen bracht Evert voor schooltijd nog verslag uit bij Steenbeek. „Met de oude boerin in geen land te bezeilen. De moeder wil wel. maar zit daar helemaal onder de plak. Ik ben meteen doorgereden naar Pinncger, die toeziende voogd is, maar dat is een sukkel, ook al bang. Hij zei: „Dat toeziend voogd is maar een formaliteit. In wezen heb ik niets te vertellen. En ik wil ook geen ruzie hebben met m'n tante. U zoekt het maar uit. Als u mij er maar buiten laat". Steenbeck knikte begrijpend. „In orde. Evert, en dank je wel voor alle moeite, die je jc getroost hebt. Ik geef het vandaag nog door aan de politie". „Zeg. waarom ga je niet eens naai de voogdijraad? Het komt me voor. dat de invloed, welke de oude boerin daar in huis uitoefent, funest is voor dc kleine meid. om van dc moeder nog maar te zwijgen. Er heerst daar op dc boerderij een ware dictatuur. Misschien kan de voogdijraad eens poolshoogte nemen. Want er komt nog dit bij: Dit kind moot gewoon de kans krijgen om verder te Ieren. Mei het oog op haar toekomst is hot on verantwoordelijk dc zaak op z'n be loop tc laten". „Ik heb cr inderdaad als eens over nagedacht de voogdijraad in le scha kelen. Evert", antwoordde dc ander zuchtend, „maar momenteel heb ik zoveel dingen aan m'n hoofd.... ik kom er gewoon niet aan toe. Wil jij dat niet doen?" Evert overwoog even. of hij al dan niet „ja" zou zeggen „Is dit een of ficiële opdracht? Ik bedoel: in je kwaliteit als waarnemend hoofd?" De ander begon to grinniken. „Je bent een voorzichtige. Dat mag ik wel. Goed. beschouw het als zodanig. Zeg maar. dat je uit mijn naam komt". Nog dezelfde dag belt Evert dc voogdijraad in de stad op. Met een DOOR GERRIT FRANSSEN paar woorden zette hij uiteen, wat dc kwestie was. De vrouw, die hem tc woord stond, antwoordde: „Ik zal een paar aantekeningen maken cn stuur dan iemand. U .bent onderwij zer? Mag ik uw naam en adres? Dan ziet u hem wel verschijnen. Ja. na schooltijd. Er moet natuurlijk ergens een briefje zijn. waarin die meneer Pinncger in Disselberg benoemd is als toeziend voogd. Goed. u hoort nog van ons. En vriendelijk dank voor uw mededeling. Heel verstan dig. dat u ons belt". Greetje Alfers bleef weg van de school en een der agenten van de rijkspolitie fietste naar dc boerderij en maakte proces-verbaal op tegen dc moeder. Terwijl de oude boerin een waarschuwing kreeg, „want - zo vertelde dc man later op dc dag aan zijn superieur - ze ging me een beet je al te erg tekeer. Pas toen ik dreig de haar mee te zullen nemen naar het bureau, bond zc in. Dat is me een Kenau, die oude!" Hoofdstuk 20. Evert wordt ergens voor aangezocht In september kreeg het bestuur een brief van Van Bragcn. waarin hij zijn ontslag vroeg. Zijn gezond heidstoestand was van die aard. dal hij waarschijnlijk niet moer in staat zou zijn zijn werk als hoofdonder wijzer goed te verrichten. De artsen, die hem behandelden, hadden hem geadviseerd vervroegd pensioen aan te vragen. „Dan kunt u misschien nog jaren mee. meneer Van Bragcn. Als u weer voor de klas wilt gaan staan, is dat voor uw eigen verant woording". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7