DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoge functionarissen en officieren omgekomen bij vliegramp Betoging landbouwers in Zuid-Frankrijk Doden bij tweetal vliegtuigongelukken Vrouw door ex-echtgenoot doodgestoken Koningin Juliana bezocht de Bijlmermeer Amerikaanse „Duiven" verontwaardigd over Indocbina-beleid TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 januari 1971 127ste jaargang Nr. 2081?» WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening t.3 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I' 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Kerkelijke peiling te Haamslede Frans militair vliegtuig verongelukt PARIJS, 21-1. Alle 21 inzittenden van een Frans militair vliegtuig on der wie twee generaals, een vice- admiraal en zeven leden van het Franse commissariaat voor kern energie, zijn donderdag om het leven gekomen toen het toestel in het Cen traal Massief verongelukte. 's Ochtends om kwart voor tien was het radarcontact met het vlieg tuig, een Nord-262, verloren gegaan. Een sreeuwstorm bemoeilijkte de naspeuringen. Pas tegen de avond weid het wrak vanuit een helikopter ontdetk op ongeveer 20 km van de stad Privas, in het departement Ar- deche. Het toestel was ontploft. Het vliegtuig was onderweg van Parijs naar Pierrelatte, waar. zich het Franse centrum voor uraniumver rijking bevindt en waar vertegen woordigers van de strijdkrachten en het commissariaat voor kernenergie een coördinatiebijeenkomst zouden Dode walvis drijft in Atlantische oceaan LONDEN, 22-1. Britse vliegtuigen hebben in het noordelijk deel van de Atlantische oceaan een dode walvis van 'circa 45 meter lengte daargeno- men, die gevaar voor de scheepvaart kan opleveren. Het dier drijft onge veer 450 mijl ten westen van de He- briden. De scheepvaart is gewaar schuwd. Negerparlementsleflen boycotten „State of the Union" WASHINGTON, 21-1. De 12 neger- afgevaardigden van het Huis van Afgevaardigden hebben president Nixon donderdag laten weten dat ze zijn „State of the Union" toespraak (de Amerikaanse „troonrede") zullen boycotten, omdat hij weigert iets te doen aan de noden van de Ameri kaanse negers. In hun brief schrij ven ze dat de 25 miljoen negers zich volledig bewust zijn van de „toe stand van de natie". Zij menen dat Nixo ntijdens de twee jaar van zijn presidentschap blijk heeft gegeven van een opvallend gebrek aan moed en humanitair leiderschap. Dalende populariteit Engelse premier Heath LONDEN, 21-1. De populariteit van premier Edward Heath en zijn conservatieve regering is de afgelo pen maand gedaald, zo blijkt uit een onderzoek van Gallup-Instituut. Bij een representatief te achten steekproef verklaarde 42,5 procent van de 1.260 ondervraagde kiezers dat zij zich bij eventuele verkiezin gen de conservatieven zou steunen, terwijl 47 procent zich voor de La- bour-partij van oud-premier Wilson uitsprak. In december waren deze percentages resp. 46 en 44,5 procent. Bij de jongste opiniepeiling ver klaarde 41 procent tevreden te zijn over Heath, terwijl 46 procent onte vreden was. ECUADOR. Op de ree van de Ecua- doriaanse marine te Salinas ligt de Apollo, 's werelds grootste voor de tonijnvisserij gebruikte schip, voor anker. Ecuador heeft de afgelopen week elf schepen in beslag genomen om erkenning af te dwingen van zijn aanspraak op de exclusieve visrech ten in een gebied tot 320 km. buiten zijn kust. (De opgebrachte schepen zouden intussen zijn vrijgegeven). houden. Tot de slachtoffers behoren vice-admiraal Landrin, plaatsver vangend chef van de generale staf, ingenieur-generaal Billion, een ex pert van het ministerie van defensie op het gebied van kernwapens en generaal Pineau. Onder de omgeko men leden van het commissariaat be vinden zich ingenieur Jacques Ma- bile, sinds december belast met het oppertoezicht op de produktie van uranium, plutonium en lithium (voor de waterstofbom). Jean Labussière, hoofd van de financiële dienst, De la Boulaye, hoofd van de programma afdeling en Priole, fabricagechef. De reddingskaravaan die op weg is gegaan naar de plaats van het on geluk, vordert maar langzaam door de één tot twee meter dikke, deels bevroren sneeuwlaag in het berg achtig terrein. Zij wordt voorafge gaan door een sneeuwploeg. Een landing b(j het verongelukte vlieg tuig was onmogelijk. De bemanning van de helikopter die het wrak kort voor het invallen van de duisternis ontdekte, nam al grote risico's door laag over het gebied te scheren. PARIJS, 21-1. Gehoor gevend aan een oproep van hun vakbonden heb ben landbouwers in het zuiden van Frankrijk donderdagmiddag wegen geblokkeerd en in enige gevallen de treinenloop verstoord uit protest te gen de slechte afzet van hun pro- drukten en tegen de import van wijn uit Algerije en Italië en van groente uit Spanje. Verscheidene wegen naar Spanje, die vorige week ook al door ontevre den landbouwers waren geblokkeerd, werden donderdag opnieuw versperd door bomen en telegraafpalen. Bo vendien werden in de streken rond Narbonne, Nimes, Beziers en bij tal rijke kleinere plaatsen eveneens we gen versperd. Op het station van een dorp bij Carcassonne hielden de betogers twee treinen met levensmiddelen te gen en lieten zij een tankwagen met duizend hectoliter wijn leegelopen. PARIJS. De delegaties naar de Parijse Vietnam-eonferentie hebben donderdag op hun honderdste zitting een volslagen negatieve balans op - gemaakt'van de afgelopen rivee jaar en elkaar de schuld gegeven van het falen. ALGIERS, 21-1. Een vliegtuig van de Algerijnse luchtvaartmaatschap pij S.T.A, is donderdagmorgen bij Arrjs in het zuiden van Algerije neergestoit. Alle acht inzittenden, onder wie zes passagiers, zijn om het leven ge komen. Het toestel - een „Beech- croft Queen Air" - vloog op het tra ject Algiers-Biskra-Batna-Algiers. De meeste passagiers waren Fran sen. LIMA, 21-1, Een vliegtuig van de Peruaanse luchtmacht - een Curtis C-46 is woensdag in een bergachtig gebied in de provincie Juin. nabij de hoofdstad Lima. neergestort. Volgens de politie is er weinig hoop op overlevenden. Aan boor.d bevonden zich 24 passagiers - onder wie veertien militairen - en zeven bemanningsleden. Het toestel had woensdagavond omstreeks 21.30 Ned. tijd in Lima moeten arriveren.Kort tevoren had de luchtmacht het con tact met de Curtis verloren. LEIDSCHENDAM, 21-1. De 27-ja- rige in Leidschendam wonende Chi nese vrouw Mei Li Szu is donderdag avond door messteken om het leven gebracht. De vrouw werd een aantal malen met een lang slagersmes gestoken dóór haar ex-echtgenoot, de 55-jari- ge in Leiden wonende Chinees J. C. H. De man heeft volgens korpschef van de politie in Leidschendam, hoofdinspecteur E. J. Jansen, ge poogd de hand aan zichzelf te slaan. Hij heeft zich met het mes verwond aan de keel. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Leidschendam. Zijn toestand is niet kritiek. De steekpartij speelde zich af in en voor het Chinese restaurant „China' aan het Sluisplein in Leid- schendam", waar de vrouw werkte en woonde. Jongen verdronken HELDEN, 21-1. Donderdagmiddag is de 6-jarige G. Eyers uit Helden nabij zijn woning in de Helenavaart verdronken. Het kind waagde zich op het ijs van deze" vaart en kwam in een wak. De moeder, die op het geroep toesnelde, probeerde haar zoontje te redden, doch ook zij zakte door het ijs. De grootmoeder van het jongetje slaagde er in de drenkeling met een stuk touw op het droge te brengen. Het kind was toen reeds overleden. AMSTERDAM, 21-1. „Zulk hoog bezoek heb ik nog nooit gehad. Het was heel leuk". Zo reageerde mevrouw R. Plas-de Metz nadat koningin Juliana een bezoek aan haar woning in het flat gebouw Groeneveen in de Bijlmer had gebracht. Behalve het voorlich tingscentrum Bijlmermeer en een wandeling door het „aanloopcen trum!' stond alleen een bezoek aan de flat Hoogoord op het programma, öp het laötste moment nadat drie bewoners van Groeneveen, haar bloemen hadden aangeboden, gaf de koningin de wens te kennen, dat zij ook naar dit flatgebouw wilde om een woning te bezichtigen. Groene veen kwam een week geleden in het Busje tegen trein man gedood UTRECHT, 21-1. Op een overweg tussen Lage Zwaluwe en Zevenber gen is donderdagavond om tien voor half zeven een personenbusje tegen de trein van Roosendaal naar Dor drecht gebotst. Bij het ongeluk is de 20-jarige P. de Visser uit Numans- dorp om het leven gekomen. Cambadja wil voor vermiste journalisten krijgsgevangenen ruilen SAIGON, PHNOM PENH, 21-1. - De Cabodjaanse regering heeft Noord Vietnam voorgesteld 17 Noordviet- namese krijsgevangenen vrij te la ten in ruil voor de vrijlating van 17 buitenlandse journalisten die in Cambodja vermist worden. Vermoed wordt dat tenminste een aantal van hen in handen van de tegenstanders van het bewind in Phnom Penh is. WASHINGTON, 21-1. De „Duiven" in de Amerikaanse senaat hebben opnieuw een zeer agressieve houding aangenomen tegenover het Indochi na-beleid. Z(j hebben de regering krachtig gewaarschuwd dat de jong ste rechtvaardigingen van de uitge breide acties van de Amerikaanse luchtmacht in Cambodja krachtig zullen worden aangevallen. Het 92ste congres was nauwelijks bijeengekomen of de leider van de democraten in de senaat Mike Mans- field verklaarde dat iedere poging zal worden aangewend om de Ame rikaanse bemoeienissen in Indochina drastisch te vdrminderen en tenslotte te beëindigen. „Tot het drama is af gelopen kan en zal de bezorgdheid van de senaat over Indochina niel jg ophouden", zei hij juist voor het nieuwe congres in eerste zitting bij een zou komen. De verklaring was een direct antwoord op de uitlatin gen die minister van defensie Mei vin Laird woensdag deed en die in hielden dat de Verenigde Staten een intensief gebruik van de luchtmacht zullen maken ter beveiliging van de troepen die worden teruggetrokken. Volgens het hoofd van hei pentagon was een en ander toegestaan op grond van Nixons doctrine dat steun moet worden verleend aan de verde diging van Aziatische landen en was de maatregel niet in tegenspraak met het standpunt van het congres. Se nator Mansfield, die ook lid is van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen zei: „het is duidelijk dal we nog steeds diep in de oorlog verwikkeld zitten en dat we dat ook tot het eind zullen blijven, wanneet- dat dan ook mag zijn. Alleen de vorm waarin de Verenigde Staten bij de oorlog betrokken zijn is ver anderd, niet het betrokken zijn zelf". En hü voegde er aan toe: „iedere poging moet worden ondernomen om de acties van alle afdelingen van de ze regering in overeenstemming te brengen met de wensen van dit land. wensen zoals die door de gekozen personen tot uitdrukking worden ge- bracht". nieuws toen bewoners een telegram naar de koningin zonden waarin zij haar ontraadden een bezoek aan hun flat te brengen, omdat deze een „Au giasstal" was. Na aankomst bij de flat begon de koningin met in haar gezelschap o.a. burgemeester Samkalden en enkele wethouders een wandeling door de binnenstraat op de eerste etage. Bij twee woningen werd aangebeld maai de bewoners bleken niet thuis. Pas de derde poging had succes. Weer dode schapen bij militair proefterrein GARRISON, 21-1. Bij een proef terrein van het Amerikaanse leger in de buurt van Garrison, in de staat Utah, waar in 1968 6.500 schapen in korte tijd stierven, hebben don derdag wederom duizend schapen de geest gegeven. Na het voorval in 1968 weten de boeren de sterfte onder hun veesta pel aan het feit dat het leger op het proefterrein proeven met giftige gas sen had gedaan. Dit werd door de legerleiding ontkend. Een felerale rechtbank gelastte echter onlangs het leger het honorarium te betalen van een vee-arts, die de zaak in on derzoek heeft. Bedrijf in Haaksbergen staakt produktie HAAKSBERGEN, 21-1. De ver- koop van 54 „Sulzer" weefmachines b\j Tas-Jordaan N.V. heeft tot gevolg dat het overblijvende produktiedeel van het bedrijf niet meer rendabel te exploiteren is. Daarom heeft de moedermaat schappij, het Belgische bedrijf S. A. Tas N.V., besloten de produktie van geweven doek in Haaksbergen te be ëindigen, aldus een communiqué van het bedrijf. Met de vakbonden wordt overleg gepleegd over de consequenties van de sluiting voor de ca. 80 betrokken personeelsleden. De verkooporgani satie van Tas-Jordaan zal blijven bestaan. De Belgische regering heeft de investeringen, zowel in Neder land als in België, als eis gesteld om garant le kunnen zijn voor de kre dieten. welke Tas nodig heeft. Advertentie elke woning kunnen wy «omfon+abel tnnlcbten WONINGINRICHTING MOL 17-19 ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2887 AMSTERDAM. Het bezoek van de koningin aan Amsterdam: tijdens de korte wandeling over de Oude Zijds Achterburgwal werd de koningin voorafgegaan door twee bloemen strooiende kinderen van Marokkaan se gastarbeiders. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond; Later regen Eerst opklaringen, maar ook hier en daar een bui en een zwakke tot ma tige, in hoofdzaak zuidoostelijke wind; morgen van het westen uit toenemende bewolking met al op veel plaatsen regen en een tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuid oost tot zuidwest; minimumtempera turen omstreeks twee graden, maxi ma zes graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 0 tot 3. min. temperaturen1 tot<- 6 graden boven normaal. Max. temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.11. Maan op 6.04, onder 12.44. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.12. Maan op 7.09, onderl3.44. 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14. Maan op 17.14, onder 15.04. Nieuwe maan: 26 jan. te 23.55 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 jan. 24 jan. 25 jan. 11.53 v.m. 0.38 v.m n.m. 13.08 n.m. 1.41 v.m. 14.12 n.m BROUWERSHAVEN 23 jan. 24 jan. 25 jan. 11.44 v.m. 0.27 v.m. 1.28 v.m. n.m. 12.54 n.m. 13.53 n.m. Doodtij 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Het K.N.M.I. meldt: Een depressie waarvan de kern van de zuidwest punt van Engeland naar het oosten trok bevond zich vanmor gen boven het Nauw von Calais. Hierdoor ontstond in ons land een oostelijke wind waarbij in het bin nenland zonnige perioden voorkwa men. De depressie aklivitei! op de oce aan blijft echter groot. Het centrum van een aktieve depressie bevindt zich midden op de oceaan. Het bij behorende frontensysteem trekt via de Britse eilanden naar ons land. Voor morgen zal er meer bewolking zijn waaruit later op de dag van het westen uit enige regen kan vallen. In het temperatuur verloop koml weinig verandering. ÈÊÊM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1