Bouw van bejaardenwoningen te Brouwershaven en te Dreischor Schaatswedstrijden op televisie NAVO-satelliet de lucht in DE ZILVEREN RIJKSDAALDERS Minister Luns verwacht verlenging van het bestand na 5 februari „Flitsen" uit het buitenland INGEZONDEN STUKKEN Leeftijd actief kiesrecht wordt verlaagd tot achttien jaar ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1971 Nr. 20812 Nota van aanbieding geiaeeiitobegrotiiigl971 Recreatie komt in gemeente slechts langzaam op gang BROUWERSHAVEN, 20-1. In het afgelopen jaar 1970 heeft de toewij zing plaats gehad van de 21 wonin gen welke door de woningbouwver eniging „Beter Wonen'' te Brouwers haven werden gebouwd. Moeilijkhe den hebben zich hierbij niet voorge daan. Thans worden er door de Stichting Woningen en Woongebou wen voor bejaarden op Schouwen- Duiveland 18 bejaardenwoningen gebouwd te Brouwershaven en 24 te Dreischor. Deze 42 woningen zullen in juni/juli gereed zijn. Een en ander wordt meegedeeld door het college van b. en w. van Brouwershaven in de aanbiedings brief bjj de begroting voor 1971. Het ligt verder in de bedoeling om de 16 duplexwoningen in de Goe mansstraat te Dreischor, welke wo ningen thans hoofdzakelijk bewoond worden door bejaarden, om te bou wen tot 8 simplexwoningen, zodra genoemde bejaardenwoningen ge reed zijn. Dit plan is ter goedkeuring Al zo behangen... BREDA, 20-1. Minister-presi dent De Jong heeft de Ginne- kense carnavalsvereniging 't Lestbgenblik in Breda laten weten, dat hg de hoogste on derscheiding van deze vereni ging niet kan aannemen. Toe valligerwijze \perd mi) nit een nabij buitenland ook een on derscheiding toebedacht, wel ke men mij hier op de borst wilde komen spelden. Helaas heb ik moeten weigeren. Al lereerst, en dat zal u bekend zijn, zijn wij sedert lang naar stig bezig het decoratiebeleid te vereenvoudigen. Het resul taat is er nog niet, maar het streven is minder onderschei dingen toe te kennen op een simpeler manier. Uw vererend voorstel gaat tegen dat princi pe in en deze inbreuk op wat ik zelf propageer, stuit mij te gen de reeds zwaar gedeco reerde borst. Ik ben al zo be hangen, dat ik slechts een plek op mijn rokkostuum zou kun nen vinden aan de onderkant van mijn linker schouderblad. Tenslotte vind ik dat dit pro- tocolair te laag geplaatst zijn voor uw zo hoge onderschei ding". Aldus premier De Jong in zijn brief. HILVERSUM, 20-1. De NOS-tele- visie zal zaterdag en zondag in rechtstreekse reportages verslag ge ven van de Europese kampioen schappen schaatsen voor heren in Heerenveen. De televisie zendt de lo ting uit op vrijdag van 19.25 tot 19.30 uur via Nederland 2. De radio is iets eerder en zendt de loting uit tussen 18.30 en 19.00 uur via Hilversum 1. De televisie begint de rechtstreek se uitzending van de wedstrijden op zaterdag om 11.55 uur op NedeiTand 2. De reportage duurt tot ongeveer 16.15 uur. Zondag kan men vanaf 11.55 tot plm. 17.15 uur via Neder land 1 rechtstreekse beelden van de schaatswedstrijden zien. Verslagge ver is Theo Koomen. gezonden aan de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Zodra het plan is goedgekeurd zal de raad een erediet worden ge vraagd. B. en w. delen verder mee dat er plannen bestaan tot de bouw van 22 woningen te Brouwershaven door de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" te Zierikzee, en door de ge noemde Stichting van 12 bejaarden- wqningen te Brouwershaven, 12 te Dreischor en 10 te Zonnemaire. De L.T.R. te Brouwershaven zal half januari 1971 beginnen met de bouw van 23 bungalows te Brou wershaven. Inzake het aantal woningen wordt opgemerkt dat er in de gemeente per medio 1970, volgens de geheel bij gewerkte tellingen,, 1156 woningen aanwezig waren. Van deze 1156 wo ningen zijn 410 slechte woningen. De 1156 woningen bestaan uit 726 eigen woningen en 430 huurwoningen. Van de 726 eigen woningen zijn er 301 slecht en van de 430 huurwoningen 100. Enkele woningwetwoningen te Noordgouwe, welke nog geen douche hebben zullen hiervan worden voor zien. Bovendien wordt nagegaan of de mogelijkheid aanwezig is om wo ningwetwoningen van centrale ver warming te voorzien, zodra het aardgas aanwezig is. De huurders zullen dan uiteraard bereid moeten zijn de hogere huren te betalen. Openbare werken Het college herinnert er aan dat de plannen voor de aanleg van rio leringen in de kernen Noordgouwe en Zonnemaire, met een gecombi neerde zuiveringsinstallatie te Noordgouwe, uit te voeren in D.A.C.W.-verband niet doorgaan. Door het Techn. Adviesbureau der Ver. van Ned. Gemeenten is een nieuw plan gemaakt, waarbij er vanuitgegaan wordt, dat het riool water van Noordgouwe naar Zonne maire gepompt zal worden en dat van Zonnemaire naar Brouwersha ven, waar het uiteindelijk gezuiverd zal worden. Het desbetreffende be sluit is nog niet goedgekeurd wegens gebrek aan financieringsmiddelen, waarvoor echter inmiddels een op lossing is verkregen. De verwach ting is gewettigd, aldus deelt het college mee, dat spoedig met het werk zal kunnen worden begonnen. Verwacht wordt dat de loswal te Brouwershaven omstreeks half juli 1971 gereed zal zijn. De aanpassing van het havenkanaal te Brouwers haven is aanbesteed en dit werk is inmiddels gegund. Cp het programma van uit te voeren werken staat verder verbouw visafslag. Het ligt in de bedoeling het gebouw geschikt te maken voor gemeentewerken, brandweergarage en kantoortje voor de havenmeester, terwijl er ook enkele douches en toi letten zullen worden aangebracht. Uitgevoerd dient ook de reconstruc tie Spuislop. Het is nl. noodzakelijk dat het tweede gedeelte van het Spuislop bestraat wordt. Op de derde plaats: aanleg ijsbaan achter Poort- dijkstraat. Vervolgens staan op de lijst van uit te voeren werken: aan leg plantsoen achter Herv. kerk Brouwershaven, aanleg jachthaven, herbestraten Haven Zuidzijde, re constructie Roterijdijk-Zuiddijk en aanleg van een niguwe begraafplaats te Zonnemaire. Pogingen worden ondernomen om een urgentie verklaring te krijgen voor de bouw van een gymnastiek lokaal voor de scholen te Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire. Het ligt in de bedoeling, als de plannen slagen, het gebouw te plaatsen te Zonnemaire, Een kijkje op de Zesdaagse van Rotterdam, die verreden wordt in de nieuwe Ahoi/- hal. De aflossing tussen Peter Post en Patrick Sercu. Met spjjt constateert het college tenslotte dat de recreatie ook dit jaar in de gemeente nog slechts langzaam op gang is gekomen. Ook nu, aldus b. en w„ is er nog niets bekend over de inrichting en de be heersvorm van de Grevelingen, ter wijl de sluiting voor de deur staat. Wel wordt opgemerkt dat de Exploi tatie Maatschappij KAVERO in 1970 begonnen is met de bouw van 64 tweede woningen in „Den Osse". Verwacht mag worden dat thans re gelmatig zal worden doorgegaan tot het plan van 150 woningen gereali seerd zal zijn. p het terrein is men ook begonnenO met de aanleg van de waterleiding en riolering. De schuld van de gemeente Brou wershaven per 1 januari 1971 be draagt f 5.347.949,06, hetgeen neer komt op een bedrag van f 1.711,34 per inwoner. BRUSSEL, 20-1. De NAVO heeft in Brussel bekendgemaakt dat de tweede communicatiesateliet van het bondgenootschap op 27 januari van Cape Kennedy gelanceerd zal wor den. Het project, waarvan de kosten geschat worden op 50 miljoen dollar, wordt gemeenschappelijk gefinan cierd door de lidstaten van de NA VO. De NAVO-satelieten worden in de Verenigde Staten gebouwd. Het NAVO-satellietsysteem, waarvan nu de tweede kunstmaan gelanceerd wordt, zal niet alleen de communi catie op militair gebied maar ook het politiek ovei'leg over de in een eventuele crisistijd te nemen maat regelen verbeteren. DEN HAAG, 20-1. Momenteel zijn er meer dan zes en een half miljoen nieuwe nikkelen rijksdaalders in omloop. Maar het onttrekt zich aan de waarneming, in hoeverre het pu bliek deze munt ook werkelijk ge bruikt. Aldus heeft minister dr. H. J. Wi.t- teveen van financiën meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid N. Verlaan (Boeren partij). Gevraagd was of het waar'is dat het publiek, vanwege de grote gelijkenis v^n de nieuwe rijksdaal der met de nikkelen gulden, het muntstuk onvoldoende zou willen gebruiken. Het ligt niet in de bedoeling,aldus de minister, de afgifte van nikkelen rijksdaalders te bevorderen door de afgifte van guldens te beperken. Ook wordt niet overwogen om het nieu we muntstuk uit de circulatie te ne men. „Als". verzuchtte minister DORDRECHT, 20-1. „Wanneer wij met z'n allen voor één jaar zouden afzien van een reële inkomensverbetering, dan zou den de AOW- en de AWW- pensioenen in één keer op het niveau van het minimumloon kunnen worden gebracht; dan zouden de oud-interimtrekkers in één keer een uitkering kun nen ontvangen die berekend zou zijn naar hun vroegere in komen; dan zouden de zelf standigen die zich thans bij gebreke aan enigerlei voorzie ning moeizaam voortslepen, in hun bedrijfje kunnen worden geholpenDeze verzuch ting slaakte de heer B. Rool- vink, minister van sociale za ken en volksgezondheid, toen hij woensdagochtend in Dor drecht het nieuwe kantoorge bouw opende van het Gemeen schappelijk Administratiekan toor en van de Raad van Ar beid. Afvloei 250 man bij Stork-Hensen UTRECHT, 20-1. Bij Slork-Hensen N.V. in Rotterdam, onderdeel van het V.M.F.-concern, zullen ca. 250 van de in totaal 400 werknemers moeten afvloeien. Stork-Hensen, bouw- en reparatiebedrijf van kra nen, gaat zijn al jaren verliesgeven de bouw- en constructie afdeling 1 juli a.s. sluiten en zal hiervoor vrij komende fabrieksterrein overdoen aan een door N.V. Montan Ijzer en Staal en Dikema en Chabot Han delsmaatschappij N.V. in Rotterdam op te richten Joint Venture op het gebied van transformatie van walse- ijprodukten. Dit blijkt uit een dins dagavond door de V.M.F. uitgegeven communiqué. Scheepvaartbericliten Abida, 20-1 te Durban verwacht. Acmaea. 17-1 te Aalborg. Ampenan,. 18-1 360 m. o.z.o. Galapa gos Eilanden. Camtia, 14-1 te Callao. Diloma. 28-1 bij Lynas Point ver wacht. Zafra. 23-1 te Kharg Isln verwacht. De siluatie in het Midflen-Oosten VERENIGDE NATIES, 20-1. De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, heeft dinsdag de ver- FELDMEILEN. Het aantal doden als gevolg van het "spoorwegongeluk aan het meer van Zürich is tot zes gestegen. Negen mensen liggen zwaargewond in een ziekenhuis. Tien passagiers liepen lichte ver wondingen op. SINGAPORE. De leiders van de lid-staten van het Gemenebest zijn er op een besloten vergadering niet in geslaagd, een compromis te vin den inzake het Britse plan om de vvapenleverantiès aan Zuid-Afrika te hervatten. BONN. Rainer Barzel, voorzitter van de Christendemocratische (op positie) fractie in de Westduitse bondsdag, zal nagenoeg alle Poolse leiders ontmoeten die thans aan het bewind zijn .tijdens een bezoek van drie dagen, dat hij vanaf woensdag aan Polen brengt. BRUSSEL. De „Cromwelltank", die in Antwerpen sinds september 1947 het symbool is van de bevrij ding van de stad is weer terug op zijn voetstuk aan de Jan van Rijs- wijklaan. De tank werd in november vorig jaar weggehaald omdat hij ouderdomsverschijnselen begon te vertonen. Hij is in een Britse tank werkplaats in Duitsland hersteld. ISTANBUL. Verscheidene bomex plosies hebben spiegelruiten in het Philips-kantoor in Istanbul in scher ven doen vliegen. Ook in^de letter kundige faculteit van de universi teit van Istanbul ontploften bommen Voor zover bekend zijn er geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Aan de universiteit is een dozijn studen ten gearresteerd. ADDIS ABEBA. Het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken heeft een beroep op Engeland gedaan de wapenleveranties aan Zuid-Afri ka niet te hervatten. Een desbetref fende resolutie werd met algemene stemmen aanvaard. WASHINGTON. Minister Luns heeft bij de Amerikaanse regering geen bedenkingen geconstateerd t.a.v. de toenaderingspolitiek tegen over de Sowjet-Unie en de Oosteu- ropese landen van de Westduitse bondskanselier Brandt. TEL AVIV. Vier Egyptische jacht bommenwerpers van het Russische type Soechoi-7' hebben over Israëli sche stellingen in de noordelijke en centrale sector van het Suez-kanaal gevlogen. Een Israëlische leger- woordvoerder heeft dit in Tel Aviv meegedeeld. BRUSSEL. De directie van een koekjesfabriek in Doornik, de Sobry, waar 200 mensen werken, heeft ge dreigd het bedrijf in zijn geheel over de grens naar Frankrijk te verhui zen wegens een geschil met het ge meentebestuur. B,RUSSEL. De Belgische minister van defensie, Segers, heeft de eerste steen gelegd voor een groot militair complex, dat in Peutie, op een 50 ha groot terrein, vlak naast het tracé van de nieuwe autoweg Brussel-Me- chelen-Antwerpen ligt. wachting uitgesproken dat het hui dige bestand in het Midden-Oosten na vjjf februari verlengd zal wor den. Hij deed dit tegenover corres pondenten bq" de V.N. na ontmoetin gen met secretaris-generaal Oe Thant en diens speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Gunnar Jariing. Minister Luns zei niet verbaasd te zullen zijn wanneer de ontwikkeling in de komende twee weken het mo gelijk zal maken het bestazid te ver lengen. Hij weigerde nadere bijzon derheden mee te delen. Wel voegde hij eraan toe dat hij het voorzichtig optimisme van Oe Thant en Jarring over de resultaten van het overleg, dat gaande is, deelt, waarbij hij de nadruk wilde leggen op het woord „voorzichtig". Ook zei hij eerder nieuwe ontwikkelingen te verwach ten in het overleg dan in het Mid- den-Gosten zelf. De minister verklaarde verslag aan Jarring te hebben uitgebracht over zijn recente bezoeken aan het Midden-Oosten. In antwoord op wagen zei hij het ermee eens te zijn, dat het Pales tijnse vraagstuk een nieuwe dimen sie heeft gekregen sedert de zes daagse oorlog van 1967 „en dat de opvattingen van de groepen een rol zullen spelen in een uiteindelijke regeling". Eerder heeft minister Luns Was hington bezocht, waar hij bespre kingen voerde met de Amerikaanse functionarissen, onder wie Joseph Sisco, hoofd van de afdeling Midden- Oosten van het ministerie van bui tenlandse zaken. Man onder vallende muur ETTEN-LEUR, 20-1. De 51-jarige W. A. Meyers uit Etten-Leur is op slag gedood, toen hij op het terrein' van het voormalige Elisabethszie- ziekenhuis onder een vallende muur terechtkwam. De man, zonder be roep, was daar aan het zoeken naar oude materialen. Het Elisabethszie- kenhuis wordt momenteel afgebro ken. Na' een onderzoek verklaarde de Rijkspolitie, dat het slopersbedrijf uit Breda geen enkele schuld treft. LANDBOUW EN VEETEELT Onderzoek naar fruitteltaanplanten LUXEMBURG, 20-1. Gezien de rampzalige toestand op de fruit markt in de E.E.G. zal eens in de vyf jaar een onderzoek worden ingesteld naar d eaanplant van fruitsoorten die een produktie-overschot verto nen zoals appels, peren, perziken en sinaasappelen. De telers zullen dan verkeerde in vesteringen kunnen vermijden en hun produktiepotentieel op lange termijn op de vraag kunnen afstem men. De markt voor bepaalde fruitsoor ten wordt vaak volledig overstroomd met produkten die niet kunnen wor den afgezet, aldus de landbouwcom- missie van het Europese parlement. In het huidige verkoopseizoen moest bijvoorbeeld tot eind oktober reeds 20 procent van de marktproduktie aan peren door de interventiebu reaus worden overgenomen. BRUSSEL. Een snel „karretje" dat men niet druk op de wegen zal zien waarschijnlijk. De auto - Ford G.T. 70-sport - is een tweezitter met cen traal geplaatste 2600 c.c. zescylinder motor. De maximumsnelheid is 290 km. per uur. Voor open Oosterschelde Tijdens het tv-journaal van zater dagavond jl. kon men kennisnemen van acties, welke werden gevoerd voor een open Oosterschelde. Misschien heerst bij een groot ge deelte van het Nederlandse volk de opvatting dat een open Oosterschelde een plaatselijk belang is, namelijk dal van de oester- en mosselcultuur. Zeker is het dat ook. Wellicht van gfttere betekenis echter is, dat door de afsluiting van de Oosterschelde onherstelbare scha de zal worden toegebracht aan de leefbaarheid. We behoeven ons geen illusies te maken: wanneer deze zee arm met zijn uitzonderlijk schoon zeewater en zijn grote biologische rijkdom, wordt afgesloten, zal het met dit water dezelfde kant op gaan als met de Rijn, Maas, enz. De rui me, prachtige Oosterschelde is een van de weinige schone wateren, die ons land nog rijk is, en wanneer het zou worden veranderd in een ver vuild Zeeuws meer, zou ook de re creatie daarmee slecht gediend zijn. Vast staat, dat men hier afsluiting niet meer neemt. Vandaar de acties. Wat de door de Delta-plan beoog de VEILIGHEID betreft, moge ik verwijzen naar het memorandum van de studiegroep Oosterschelde d.d. 1 aug. 1969, waarin wordt duide lijk gemaakt dat deze veiligheid on getwijfeld te bereiken is door het verzwaren en op Delta-hoogte bren gen van de dijken langs de Ooster schelde en aansluitende wateren. Het is te hopen dat de plannen voor de afsluiting van de Óoster- schelde grondig zullen worden her zien en op zulk een wijze, dal de oorzaken die tot het voeren van de acties leiden, worden weggenomen. Yerseke. W. DE SCHIPPER. Gerecl, dank zij rubberlaarzen AMSTERDAM, 20-1. De 33-ja- rige kraanmachinist H. A. de Haan uit Monnikendam heeft het volgens de Amsterdamse politie te danken aan zijn rub berlaarzen, dat hij niet is ge dood door elektriciteit, toen hij met zijn kraan tegen hoog spanningskabels botste. Opge schrikt door een felle licht flits sprong de man uit zijn cabine, en zag, dat hij met de top van de kraan in de kabels verstrikt zat. Toen hij weer wilde instappen om zijn kraan iets achteruit te rijden, kreeg hij een enorme schok. Dankzij zijn rubberlaarzen had de enorme voltspanning evenwel weinig vat op de man. De brandweer heeft de kraan la ter weggetrokken, nadat het G.E.B. de stroom tijdelijk had uitgeschakeld. GENEVE. Een internationale graanconferentie, on der auspiciën van de Unctad, is in Geneve geopend Een vijftigtal landen (zowel impor teurs als exporteurs van tarwe) neemt deel aan deze vergadering, die onder voorzitter staat van de se cretaris van de internationale tarwe- raad. Ronald Moore. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 20-1. Zoals werd ver wacht heeft de Tweede Kamer zich zonder slag of stoot akkoord ver klaard met de verlaging van de leef tijd voor het actief kiesrecht van 21 tot 18 jaar. Het initiatief-wetsvoorstel tot de daartoe nodige wijziging van de grondwet van de socialist drs. Van Thijn, diens fractiegenoot mr. Van den Bergh, mej. Goudsmit (D'66), drs. Wiebenga (P.S.P.) en drs. Aar den (Groep Aarden) werd met over grote meerderheid goedgekeurd. Al leen de vertegenwoordigers van S.G.P, en Boerenpartij konden zich niet positief tegenover het wetsvoor stel opstellen. In zijn verdediging van het wets voorstel somde drs. Van Thijn een aantal maatschappelijke veranderin gen op die de leeftijdsgrens hebben beinvloed: intensivering van dc opleidings mogelijkheden beter informatie groter reiservaring van jonge ren vroegere zelfstandige huisves tiging en huwelijken. Naast maatschappelijke redenen zag drs. Van Thijn ook politieke. Er ontstaat een toenemende belangstel ling voor de publieke zaak, hoewel dit niet over de gehele linie kan worden gezegd. Hij meende dat de staatsrechtelijke vorming een zwaar dere plaats in het onderwijsprogram ma zal moeien krijgen. Bij de kamerverkiezingen in april a.s. zal de leeftijdsgrens nog op 21 jaar liggen. Want voor de noodza kelijke grondwetswijziging is Ka merontbinding nodig. Aangezien dc kamer met het oog op dc verkie zingen in april toch wordt ontbon den zal do „nieuwe" kamer de grondwetswijzigingen behandelen. Dit om te voorkomen dal de kamer twee maal kort achtereen twee maal zou moeten worden ontbonden. De leeftijd voor het actief kies recht werd in 1963 van 23 op 21 jaar gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9