Wijziging Kieswet Ook nieuw kabinet krijgt te maken met spanning tussen middelen en bestedingen Rijnpoorthaven naar Maasvlakte? Engeland heeft „postkantoor" Schiphol "ö- Geen voorstellen aan de raad voor verhoging van belastingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1971 Nr. 20812 BROUWERSHAVEN, 20-1. B. en w. van Brouwershaven z(jn ondanks de volgens de gemeentebegroting veor 1971 verwachte slechte finan ciële positie van de gemeente niet voornemens de raad voorstellen te deen om tct be'astingverhoging te komen. Bit in verband met het feit dat de laatste jaren door de raad reeds diverse belasting-tarieven zijn herzien en verhoogd. Bovendien mag thans binnen afzienbare tijd de wet op het eigen belastinggebied van de gemeenten tegemoet worden gezien. Dan zal nader bekeken worden wat er aan de belastingen gedaan moet worden, aldus b. en w. in de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1971. Ook onze gemeente, aldus b. en w., ondervindt de moeilijkheden, welke voortvloeien uit de wet financiering Kapitaalsuitgaven, maar toch niet in die mate, dat er veel achterwege blijft wat uitgevoerd zou moeten worden. Opgemerkt wordt dat voor de financiering van de aanleg van de riolering enz. te Noordgouwe en Zonnemaire een geldlening kan wor- den aangegaan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Een Russische dele gatie van 6 man is in ons land aan gekomen voor besprekingen op het ministe'rie van economische zaken over een akkoord tussen Nederland en de Sowjet-Unie inzake economi sche, industriële en technische sa menwerking. ROTTERDAM. De plannen, die Rijnmond Chemie N.V. (een dochter onderneming van Staatsmijnen) in het Botlekgebied bij Rotterdam had, om naast de bestaande vestiging een phenclfabriek te bouwen, gaan niet door. Het aanvankelijk in het Rot terdamse havengebied geplande complex zal nu bij Staatsmijnen in Limburg worden gebouwd. SCHIPHOL. Kardinaal Alfrink is van Schiphol naar Rome vertrokken, waar hij met drie andere Neder landse geestelijken „de kerkelijke problemen van Nederland" gaat be spreken met Vaticaanse autoriteiten en vermoedelijk ook met paus Pau- lus zelf. SCHIPHOL. Een DC-8 van de KLM, die als vlucht kl. 770 uit Cu racao via Barbados en Madrid naar Schiphol had moeten vliegen, heeft minstens 24 uur vertraging opgelo pen, omdat de machine na het ver trek uit Curacao een storing opliep in het hydraulisch systeem. DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de „Partij Nasional Maluku Se latan" en van de „Suara-ex-KNIL" hebben op het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijx werk een petitie aangeboden, die bestemd was voor de koningin. Mi nister Klompé moest verstek laten gaan. AMSTERDAM. Niet alleen de ka merleden M. Bakker en H. J. Hoek stra, maar ook de Groninger Fré Meis zullen bij de komende kamer verkiezingen lijstaanvoerder voor de CPN zijn. Aldus heeft het partijbe stuur van de Communistische Partij van Nederland besloten, zo is in een uitgegeven communiqué meegedeeld. AMSTERDAM. Wegens twee in braken, een autodiefstal en diefstal van verdovende middelen uit een doktei-sauto, heeft de rechtbank in Amsterdam vier jonge Duitsers ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot tien maanden. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft twee mannen uit Duisburg ge arresteerd. Zij worden ervan ver dacht in Franeker bij een juwelier voor 60.000 gulden aan juwelen en horloges te hebben ontvreemd, sa men met de eerder gearresteerde 25- jarige Arnhemmer E. J. B. Een kijkje in een belommerd stukje Noordgouwe in het begin van de dertiger jaren. Groen heeft altijd het hart van het fraaie „corpdor"-dorp gesierd. Vooi uitzichten 1972 en 1973 Zoals reeds geconstateerd zijn de financiële vooruitzichten voor 1971 weinig rooskleurig te noemen. Wat 1972 betreft ligt dit heel andei-s. Im mers, aldus b. en w., als gevolg van de sluiting'van de Grevelingen, zal het water van de zeestromen binnen water worden, waardoor de som van de land- en binnenwateroppervlak te gesteld moet worden op ongeveer 9000 ha afgerond. De oppervlakte uitkering uit het gemeentefonds zal dan in 1972 bedragen: 9000 ha ad. f 10,is f 90.000,maal 2,36 of TWEEDE KAMER DEN HAAG. 20-1. De Tweede Ka mer heeft zich na opnieuw uitvoe rige diskusie, akkoord verklaard met het ontwerp van wet van minis ter mr. H. K. J. Beernink (binnen landse zaken) tot vergroting van het effect van de voorkeurstem. Deze vergroting wordt bereikt door halvering van de grens van vijftig procent van de kiesdeler tot 25 procent. Samenvattend gesteld, houdt deze wijziging in, dat het per centage waarboven de voorkeur stemmen een sterker effect hebben, wordt verlaagd tot 25, waarbij de kandidaten die dit percentage be haald hebben, benoemd en gerang schikt worden na de kandidaten die rechtstreeks de volledige (lijst) kies deler hebben behaald. Overeenkom stig een amendement van de V.V.D.- Wiegel werd besloten niet de sterk variërende lijstkiesdeler, maar de kiesdeler alg norm voor voorkeurs verkiezing. 212.400,In 1971 bedraagt de uitke ring f 82.836,hetgeen een verschil te zien geeft van f 129.564,Hierte genover zullen vanzelfsprekend, al dus het college, diverse uitgaven geraamd mobten worden welke be trekking hebben op de inrichting van de Grevelingen. „Al met al kan evenwel gesteld worden dat de ge meente. wat meer financiële armslag zal hebben". Brandweer In de aanbiedingsbrief bij de be groting delen b. en w. verder o.a. mee dat de personeelsvoorziening van de beide brandweercorpsen te Brouwershaven en te Dreischor geen moeilijkheden oplevert. Enige tijd geleden besloot de raad een nieuwe trekker aan te schaffen voor het corps te Dreischor. Medegedeeld wordt dat verwacht mag worden dat deze trekker binnen zeer korte tijd afgeleverd zal worden. Aangeschaft zijn verder uniformen en persmas kers voor het korps te Dreischor. Wanneer alles afgeleverd zal zijn mag gesteld worden dat er voorlopig geen grote wensen meer bestaan op het gebied van de materiaalvoorzie ning enz. Opgemerkt wordt verder dat het in de bedoeling ligt om in 1971 het brandweermateriaal van Brouwershaven over te brengen naar de vis-afslag, welke dan wij van huur zal zijn. Straatverlichting De P.Z.E.M. is momenteel bezig' om het plan tot verbetering van de straat verlichting in de gehele ge meente uit te voeren. Bij voltooiing zal gesteld mogen worden dat de straatverlichting aan redelijke eisen voldoet. „Uiteraard moet het niet uitgesloten worden geacht dat hier en daar nog incidentele verbetering nodig zal zijn." DEN HAAG, 20-1. Het Centraal Planbureau verwacht, dat in de ko mende kabinetsperiode (1971-1975) de spanningen tussen middelen en bestedingen zullen aanhouden, zo blijkt uit een dinsdag gepubliceerde ncta „economische contouren voor een kabinetsperiode". De jaren 1972 tot en met 1975. Het Centraal Planbui-eau heeft de nota in opdracht van de regering samen gesteld, dit overeenkomstig de toe zegging die de regering in het na jaar van 1968 bij de algemene en finaciële beschouwingen in de Twee de Kamer heeft gedaan. Met deze nota wordt beoogd een bijdrage te leveren aan de verbete ring van het inzicht omtrent de eco nomische mogelijkheden in de ko mende jaren. Het Centraal Planbureau gaat in zijn nota, die het overigens een ha chelijke onderneming noemt, uit van ROTTERDAM, 20-1. Volgens de Rqnmondgecommiteerde J. de Jong (milieuhygiëne) is het niet onmoge lijk dat de tussen Hoek van Holland en Maassluis geplande Rijnpoortha ven (containeroverslag en passa giersterminal) op de Maasvlakte zal worden aangelegd, indien de vesti ging van een hoogovenbedrgf op de Maasvlakte definitief zal worden af gewezen. De héér De Jong heeft de indruk dat in kringen van het Rotterdamse gemeentebestuur en de regering al met deze alteimatieve oplossing voor de Maasvlakte rekening wordt ge houden. De „overheveling" van de Rijnpoorthaven naar de Maasvlakte zou, volgens de heer De Jong, uit fi- nanciëel oogpunt wel eens aantrek kelijk kunnen zijn. de veronderstelling, dat er in bin nen en buitenland een min of meer sterke loon- en prijsinflatie zal blij ven bestaan. Zijn verwachting, dat de spanningen tussen middelen en bestedingen tot het eind van de in ogenschouw genomen periode (1975) zullen aanhouden, zijn gebaseerd op bepaalde aanspraken op de nationale middelen. Rookverbod in leslokalen? DEN HAAG, 20-1. Het Kamer- lid H. J. L. Vonhoff (VVD) wil een stringent rookverbod voor alle leslokalen in het land, ook voor die bij het wetenschap pelijk onderwijs. Hij vindt het namelijk een onpedagogische en ongezonde situatie als in leslokalen gerookt wordt, om dat het daarbij niet alleen gaat om de eigen gezondheid van de roker, maar ook om het voorbeeld dat aan de leerlin gen wordt gegeven en de at mosfeer in collegezaal en les lokaal. In schriftelijke vragen aan minister dr. G. H. Veringa en staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onderwijs heeft het Kamerlid om het rookver bod gevraagd. Hij wijst niet alleen op de recente beschou- wingen over de nadelige ge volgen van het roken, maar ook op de instemming van staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisingd van volksgezondheid met die beschouwingen. MOSKOU. Een in Moskou woon achtige Jood die weigerde te stoppen met het geven van privé-lessen in het Hebreeuws is door een rechtbank in de Russische hoofdstad veroor deeld tot 15 dagen gevangenisstraf. SCHIPHOL, 20-1. Voor ettelijke Engelse bedrijven is de verzending van hun post naar het buitenland van zo vitaal belang, dat zij deze met eigen koeriers naar Schiphol bren gen, nu de Engelse posterijen in sta king zijn gegaan. Met tassen vol post stappen deze koeriers op de lijntoestëllen van Londen naar Schiphol, waar ze hun brieven op het postkantoortje van Nederlandse postzegels voorzien en Minister Klompé brak haar heup DEN HAAG, 20-1. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr.M. A. M. Klompé, is in de nacht van dinsdag op woensdag in haar woning in Den Haag op het parket uitgegleden en heeft haar heup gebroken. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van de Heilige Jo annes den Deo in Den Haag. Dinsdag heeft de minister tot 's avonds elf uur, tezamen met staats secretaris mr. H. J. van der Poel, in de Eerste Kamer haar begroting ver dedigd. Bejaarde caféhouder beroofd van 2.000,— HILVARENBEEK, 20-1. Drie jon- gemannen hebben dinsdagmiddag omstreeks twee uur de 76-jarige ca féhouder C. Horrevorts in zijn café in Hilvarenbeek overvallen en van ongeveer 2000 gulden beroofd. Omstreeks twee uur wilden de drie mannen de afgesloten zaak aan de Tilburgseweg in Hilvarenbeek binnen. De bejaarde caféhouder deed de deur open en tapte een pilsje. De mannen betaalden daarop met 100 gulden. De caféhouder ging naar de andere kant van de zaak om het geld te wisselen. Intussen moet een dei- drie daders hebben gezien, dat hij v veel geld in zijn portefeuille had. Hij ging op de heer Horrevorts af, die onraad vermoedde en naar de ach terkamer vluchtte. De caféhouder probeerde nog het telefoonnummer van de buren te draaien, maar een van de drie mannen rukte de tele foon van de muur. De beide anderen beroofden hem daarop van het geld. daarna aan het loket afgeven of op de bus werpen. De PTT zorgt ver volgens dat deze Britse post naar alle windstreken van de aardbol wordt verzonden. Aan hun relaties in het buitenland schrijven de Britse afzenders veelal, dat zij zolang de staking duurt hun post niet naar het Engelse adres moeten sturen, doch post restante naar Schiphol. De koeriers komen deze post dan ophalen, wanneer zij de eigen correspondentie naar Schip hol brengen voor verzending. Hoe groter de hoeveelheid post is, die een koerier meebrengt, hoe min der de vliegkosten op deze extra in spanning drukken. Een retourvlucht Londen-Schiphol kost f 242, Wat biedt de BEELDBUIS Y VRIJDAG 22 JANUARI. NED. I. Na het journaal en de Fa beltjeskrant een aflevering van de E.O. met Van hart tot hart, waarin muzikale verzoekjes voor zieken en vraaggesprekken met hen. Na het journaal van acht uur een aflevering uit de serie Please Sir. Bernard is baanjes aan het opzoeken voor zijn pupillen, want zij gaan binnenkort de 'schoolbanken verlaten. Voor Sha ron is het niet moeilijk, die gaat toch -trouwenPenny wil het klooster, in nu Bernard verloofd is en er geen kans meer voor haar is: Er blijft ge noeg over om het de resterende luid- jes naar de zin te maken. Na Hier en Nu een programma dat de ontspan nende toer opgaat. Drie bekende voetballers zijn eregast en een groot aantal artiesten uit en buiten Ne derland verlenen hun medewerking aan dit onspanningsprogramma. Dan gaan we met Farce Majeure op de satirische toer en het vrijdagavond programma wordt op passende wijze door Psalter gesloten. NED. II. Het Nederland 2 program ma gooit het deze avond helemaal op de ontspannende toer. Allereerst een aflevering van Charlie Brown, die verliefd is op een roodharig meisje en die door zijn verliefdheid alles wat maar fout kan gaan fout doet. Na het journaal Mannix en zijn problemen. In het Verkeerde lintje moet Mannix nagaan of een gestor- Donderdag (heden) zendt de TROS- i.v. het programma „Gemengd Dub bel" uit, waarin de toneelgroep Cen trum, onder regie van Jack Dixon korte eenakters voor twee personen uitvoert. Een scène met Frans Vorst man en Henny Orri speelt zich af in een tent. ven politieman een zo schoon ver leden had dat hij niet thuishoorde op de lijst van politiemensen die iets misdaan hebben. Het wordt een heel kanoei te bewijzen dat de man on schuldig was aan de msidaad waar voor hij genoteerd was. Marcel van Dam, alias Ombudsman, gaat weer ernstig proberen diverse problemen op te lossen en dan is het tijd voor Kort en klein, een programma over de Nederlandse kleinkunst dat in haar opdracht wel heel goed geslaagd is. Tenslotte „Een klein uur U" door Koos Postema, die weer interessante en minder interessante -mensen voor de microfpon haalt. VRIJDAG 22 JANUARI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Van hart tot hart; 19.15 Nader bekeken; 20.00 Journaal; 20.20 Please Sir; 20.45 Hier en Nu; 21.10 Hup Holland hup22.10 Farce Majeure; 22.35 Psalter; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Ter Visie; 19.30 Char- ly Brown en het kleine grut20.00 Journaal20.20 Mannix; 21.10 De ombudsman; 21.35 Kort en klein; 22.15 Een klein uur U; 22.55 Journaal. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden me FEUILLETON Het gaat enkele weken goed, dan stort Van Bragen in. Hij kan zo'n grote klas niet meer aan. Volkomen overspannen, zegt de dokter. Voor lopig een paar maanden helemaal rusten. En als het mogelijk is, niet in Dalewoud, maar ergens anders. Op de Veluwe is een rustoord voor onderwijzers. Van Bragen wordt er heen gebracht. Maar op de school zitten ze opnieuw met een vacature. Coops is ook nu weer aktief. Er wordt een advertentie geplaatst voor een tijdelijke kracht met de moge lijkheid van een vaste aanstelling. Het aantal leerlingen breidt zich immers gestadig uit en daarom kun nen we best een tijdelijke bovental lige leerkracht erbij nemen. Er zijn heel wat sollicitanten cn het oog valt op een wat oudere on derwijzer, die graag naar het plat teland wil. Met het oog op de ge zondheidstoestand van zijn vrouw. De informaties zijn uitstekend, dus wordt hij benoemd. Onmiddellijk na de grote vakantie zal hij kunnen be ginnen. Coops heeft ook een huis losgekregen voor deze onderwijzer. Hot zoveelste probleem ls zodoende weer opgelost. In juli weet Dinie, dat ze opnieuw in verwachting ls. Als de grote va- kar.tie is aangebroken, sluiten ze hun woning en gaan er vandoor. Een weekje naar de stad, naar de ouders van Dinie. En voor de rest een poos je naar zee. Daar komt Evert ook weer tot zichzelf, want hij heeft bij na geregeld anderhalve klas onder zich gehad en dat is toch wel een beetje teveel. Na de vakantie zijn er weer nieuwe problemen. Het nieuwe schooljaar is enkele dagen oud als Steenbeek op een middag na school tijd bij Evert in hel lokaal komt cn zegt: „Dat meisje van Alfers is nog altijd niet op school gekomen. Ik heb vanavond een bespreking met het bestuur en het gemeentebestuur. Doe jij me een plezier en rijd er eens heen. Ik kan natuurlijk de po litie verzoeken proces-verbaal op te maken, maar dan jaag je ze hele maal tegen je in 't harnas." Evert belooft erheen te rijden en na het eten stapt hij op zijn fiets. Het is midden augustus en bijzonder warm. Overal op het land is men nog aan 't werk. Er worden aai-d- appelen gerooid en koren gemaaid. Er zijn al stoppelvelden, die ge scheurd worden. Hier hebben ver schillende boeren nog gaarden en als Evert twee zware Belgen voor een ploeg ziet lopen, stapt hij even af om het toneeltje te bekijken. Toch veel mooier gezicht dan zo'n dooie tractor. Al is een tractor misschien wat economischer. Gelukkig maar. dat de boerenzoons in deze streek nog veel aan de landelijke ruiter sport doen. Vrijwel elke buurtschap heeft een rijvereniging en er zijn er, die meedoen aan provinciale en zelfs landelijke kampioenschappen. Maar lang kan hij niet verwijlen: hij heeft een opdracht. Als hij bij dc boerderij arriveert, zit men nog rond de tafel: de oude boer cn zijn vrouw, Grcctje en haar moeder, alsmede dc knecht. Griet Alfers knikt vriendelijk naar de meester en ook op het gezicht van het meisje komt een glimlach. Evert geeft haar een knipoogje. Maar dc boerin fronst haar wenkbrauwen, als Evert zonder meer een stoel bij trekt en gaat zitten. Hij weet nu onder hand wel, dat men hier doorgaans geen stoel aanbiedt. Dus helpt hij zichzelf. „Als je soms voor Grectje komt. meester," zegt de oude boerin,.„dan DOOR GERRIT FRANSSEN kun je wel weer rechtsomkeert ma ken. Ze heeft zes klassen doorlopen en dat is zat. Al dat geleer is maar onzin voor ons soort mensen en wij kunnen haar op de steê best ge bruiken." Evert knikt. Hij had al zoiets ver wacht. „Een kind van twaalf zal wel heel wat kunnen presteren op zo'n groot bedrijf als dit. nietwaar? zegt hij op enigszins sarcastische toon. „Hier is altied wóark," mengt dc oude boer zich nu in 't gesprek. ..Een paor haanden meer kunn'n wullie altied gebruuken". „Eet u eerst maar rustig af", stelt Evert voor. „Dan kunnen we daarna rustig praten". „Er is niks te praten", vinnlgt de oude boerin. „Groetje is van school en blijft op de boerderie". Evert denkt aan hetgeen Steen beek heeft gezegd. Dit moet met tact en diplomatic behandeld wroden. Rustig naar woorden zoekend ant woordt hij: „U kunt twee dingen doen". Onderzoekend kijkt hij de oude boerin aan. „U kunt doorgaan, zoals u nu doet en het kind op de boerderij houden. Dan komt vandaag of morgen de politie en krijgt niet u. maar uw dochter een proces-verbaal wegens overtreding van dc leer plichtwet. Dc kwestie is deze: Groet je is twaalf jaar en zodoende nog leerplichtig. Dan krijgt Greelje's moeder een fikse boete. Het minste is tegenwoordig zo'n veertig a vijftig gulden. En dat is zonde van het geld. daarvoor moet u veel te hard wer ken. De andere mogelijkheid is, dat u Groetje morgen weer naar school stuurt, dan is het waarnemend schoolhoofd tevreden en zullen* we maar niet meer praten over de tol nog toe verzuimde dagen". (Wordt vervolgd) Ur financiële positie van gemeente Brouwershaven Vooruitzichten voor 1972 belangrijk heter als gevolg van sluiting Grevelingen 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7