De spanning aan het olie-front Collectenplan 1971 BLIK DOOR HET WERELD Pseudo-vogelpest loopt terug Koningin Juliana bezoekt Amsterdam Gezonde man met nieuw hart De kern van de ruzie tussen de oliemaatschappijen en de O.P.E.C., de club van de voornaamste oliepro ducerende landen, ligt in de handig heid van de Lybiërs. Zij berekenden dat olie uit de Perzische Golf vrij duur is in Europa door de schaarste aan tankertransport rond de Kaap de Goede Hoop. Dus, zeiden zy, mag onze oliedie niet zo ver hoeft te reizen wel wat meer opbrengen, dan is Europa nog niet duurder uit. Om die eis kracht bij te zetten verminderden ze hun export - ze konden zich dit veroor loven doordat ze uit oliewinsten als enige natie wat over hadden ge spaard. Maar Perzië, Koeweit en andere olieproducenten redeneerden ook niet zonder redelijkheid, dat als de maatschappijen aan Lybië meer gin gen betalen ,zij ook wel wat meer mochten ontvangen. Dit lukte. De maatschappijen moesten wel want ze kunnen zomin buiten de Lybische als de Perzische olie. Economisch belang De O.P.E.C.-landen zijn nu geslo ten front tot een nieuwe aanval over gegaan om meer geld. los te krijgen voor hun produkt. De maatschappijen zijn vrijwel machteloos zolang de tankerschaarste de transportkosten hoog houd. En dat duurt nog wel even. Nigeria, Alaska en de Noordzee zijn ivellicht gebie den waaruit meer te halen is, maar niet ogenblikkelijk. President Nixon heeft de. Ameri kaanse oliemaatschappijen vrijge steld van de anti-trustwetgeving om hun gelegenheid te geven om met de Franse, Britse en Nederlandse maat- KERKNIEUWS EN MEMORIAM Ds. J. PANNEKOEK Ds. J. Pannekoek, predikant van the Netherlands Reformed Congre gation of Chilliwack in de provincie British Columia in Canada, is zaterT dag 16 januari na een ziekte van ruim een maand op vierenvijftig ja rige leeftijd in zijn woonplaats over leden. Hij werd daar woensdag 20 januari begraven. De rouwdienst werd geleid door ds. F. Mallan, pre dikant van de Gereformeerde Ge meente van Gouda. Jan Pannekoek werd op 14 okto ber 1916 te Zierikzee geboren. Vanaf zijn schooltijd was hij tot 1963 vele jaren werkzaam in de landbouw. In die periode was hij ongeveer zeven tien jaar regerend ouderling van de Gereformeerde Gemeente van Zie rikzee en ongeveer vijftien jaar be stuurslid van de plaatselijke kies vereniging te Zierikzee van de Staatkundige Gereformeerde Partij, de S.G.P. Zijn theologische opleiding ontving hij van nu wijlen dr. C. Steenblok, toen nog predikant van de Gereformeerde Gemeente van Gouda en van ds. F. Mallan, toen nog predikant van de Gereformeer de Gemeente van Veenendaal en thans van die van Gouda. Nadat de heer Pannekoek op 19 mei 1965 was beroepbaar verklaard bij de Gere formeerde Gemeenten in Nederland en hij op 29 september 1965 nog door de classis Zuid peremptoir was ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bedie ning der sakramenten in genoemde Gereformeerde Gemeenten werd hij op 12 oktober van datzelfde jaar (1965) door ds. F. Mallan, thans pre dikant van de Gereformeerde Ge meente van Gouda en toen nog van die van Veenendaal, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Ge meente van Terneuzen. Ongeveer negen maanden geleden vertrok ds. Pannekoek van Terneuzen naar Ca nada en sinds 23 april van het vorige jaar (1970) diende hij de Netherland Reformed Congregation of Chilli wack in de provincie British Colum bia, waar hij is bevestigd door Rev. Breeman uit Paterson in de staat New Jersey in de Verenigde Staten van Noord Amerika. Uitzending mej. dr. W. van der Klis Op zaterdag 30 januari a.s. zal mej. dr. W. v. d. Klis, dochter van wijlen ds. M. v. d. Klis uitgezonden worden als kadervormingsleidster ter assistentie van ds. H. Brandsma in Indonesië. De uitzendig zal ge schieden vanuit de kerk te Maarssen, de eerste standplaats van wijlen haar vader. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barneveld: P. II. van Harten, Molenaarsgraaf. Bedankt voor Assen: J. A. Riet berg, Vaassen; voor Katwijk aan Zee (toez.): Joh. Dijkstra, Kampen: voor Schoonoord: J. C. Brokken, Rhoon. Ger. Kerken Beroepen te Voorburg: P. v. d. Bcukcl, Almelo. Beroepbaar: kand. M. Mellcma. Corn. Anthonisstraat 19 I te Amster dam en kand. H. G. Rang, Comeni- usstraat 265 I te Amsterdam. Niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags de kerken te dienen: kand. B. J. W. Schelhaas. Bonkras- hof 71, Amstelveen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Assen: H. J. Begeman le Drogcham. Bedankt, voor Burlington (Can. Hef. Ch.): S. 3. Cnossen, Alkmaar. Ger. Gemeenten Bedankt voor Nleuwerkerk: C. Wisse, Elspeet. schappijen ,net zo'n hecht front op te bouwen als de olielanden. Bovendien stuurde hij diplomaten op pad om die eenheid van olieleve ranciers wat open te breken. Wat niet gebeurt om de maatschappijen te helpen hun aandeelhouders tevre den te houden, maar omdat olie als energie-bron voor de westerse eco nomie onontbeerlijk is en de prijs er van een doorslaggevende invloed heeft op het gehele economische le ven. Tot wellicht kernenergie en nieuwe olievondsten soelaas geven. Maar zover denken waarschijnlijk de Lybiërs ook wel vooruit. CEBECO naar Flevopolder HOOFDDORP, 20-1. Het verede- lingsbedrijf voor landbouwgewassen Cebeco zal van Hoofddorp overge plaatst worden naar de Flevopolder. Dit uit 1938 daterende bedrijf staat aan de Hoofdweg fn Hoofddorp. De grond aan de Hoofdweg is dooi de gemeente Haarlemmermeer- aan gekocht voor het realiseren van een nieuw uitbreidingsplan. Naar de di recteur, dr. ir. C. Mastenbroek, mee deelde zullen 26 personeelsleden met het bedrijf meegaan naar de Flevo polder. Vier personeelsleden zullen, gezien hun leeftijd, in Hoofddorp achterblijven en met vervroegd' pen sioen gaan. Ambulance voor Rode Kruis in Indonesië DEN HAAG, 21-1. Het Nederland- se Rode Kruis heeft een ambulance aan het Indonesische Rode Kruis geschonken. De wagen is vrijgemaakt uit de noodcolonne van het Nederlandse Rode Kruis en zal in Indonesië voor het algemene werk worden gebruikt. Zaterdag wordt de ambulance uit Amsterdam met het Ms. Darmstadt naar Djakarta verscheept. De schen king heeft een waarde van f 10.000. Daarnaast stuurt het Nederlandse Rode Kruis een kleine partij hulp goederen naar ,het Indonesische Rode Kruis. Autogordels in België verplicht BRUSSEL, 20-1. Vanaf 1 april worden in .België autogordels, ver plicht op de voorste zitplaatsen van personenauto's: Wie nu een auto heeft moet zorgen dat er voor die datum bevestigings punten voor autogordels in aange bracht zijn. In een in het Belgische staatsblad opgenomen Koninklijk Besluit, waarin dit is bepaald, wordt niet gesproken over een verplichting van het gebruik van de gordels. Verder is bepaald dat eigenaars van auto's die vier jaar oud of ouder zijn, voortaan uit eigen beweging hun auto voor een veiligheidskeuring moeten aanbieden, ook als ze geen oproep voor zo'n keuring krijgen. HET PASSIEF KIESRECHT DEN HAAG, 20-1. De leeftijd voor het passief kiesrecht (het recht om in een vertegenwooi'digend lichaam ge kozen te worden) zal worden tei*ug- gebracht van 25 jaar tot de leeftijd waarop de (burgerlijke) meerderja righeid aanvangt.. Hiertoe heeft de Tweede Kamer woensdagmiddag besloten bij de be handeling van een wetsontwerp van minister mr. H. K. J. Beernink (bin nenlandse zaken) tot wijziging van de leeftijd voor het passief kiesrecht. Het voorstel voorzag in een ver laging van deze leeftijd van 25 jaar tot 21 jaar, doch door aanvaarding van een amendement-Wiegel (V.V.D.) werd deze verlaging teruggebracht tot de leeftijd waarop de burgerlijke meerderjarigheid wordt bereikt. ROTTERDAM. - Een beeld van de zeer ruime nieuufë sporthal Le Rot terdam, waar de zesdaagse wordt verreden, aanvankelijk met weinig, later met veel meer publiek. DEN HAAG, 20-1. De langzame te ruggang van de pseudo-vogelpest in ons land gaat door. In de week van 10 tot en met 16 januari werden nieuwe besmetting gemeld van 113 bedrijven, tegen 118 in de vorige en 121 in de voorvorige week. Dit vernam h^t A.N.P. van het mi nisterie van landbouw en visserij. Fles door ruit van treincabine UTRECHT, 20-1. De machinist van de stoptrein Eindhoven-Maastricht is woensdagavond licht gewond ge raakt toen er bij Lutterade een fles door de ruit van zijn cabine naar binnen vloog. De machinist stopte, waardoor de trein 10 minuten ver- tx-aging kreeg. Dé flessengooier is onbekend gebleven AMSTERDAM, 21-1. Koningin Ju liana is donderdagochtend voor een werkbezoek van een dag in Amster dam aangekomen. Als eerste pro gramma-onderdeel maakte de ko ningin en haar gevolg een rondwan deling door de fabriek van de I.B.M. aan de Johan Huizingalaan in west. Zij bezichtigde de oude produktie- lijn, de miniproduktielijnen van elektrische schrijfmachines en de nieuwe produktielijn van sub-on derdelen van schrijfmachines. Hierna begaf de koningin zich naar de grote kantine vanhet I.B.M. kantoor, waar alles in gereedheid was gebracht om op afstand - de eerste paal te slaan voor het nieuwe Slotervaartziekenhuis. Na in de hal door het gemeentebestuur te zijn be- gx-oet bood een leex'ling'-verpleegster de koningin een boeket bloemen aan. Veroordeelde Rus mag naar zijn land WASHINGTON, 20-1. De Ameri kaanse x-egering heeft woensdag een in 1965 wegens spionage tot twintig jaar gevangenisstraf vex-oordeelde Rus toestemming gegeven naar zijn land terug te keren. De 40-jarige Igor A. Ivanov, chauffeur bij het Russische handels kantoor „Amtox'g" in, de Vex'enigde Staten, werd in 1963 in verband met een spionage-affaix-e gearresteex-d. Bij deze zaak waren vöorts drie le den van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties en een Ameri kaan betrokken. „Deltareiia" onderdeel van „Eendraclit-plan" NIEUW-VOSSEMEER, 20-1. Twee kommen van 30 tot 40 ha gx*oot met de naam „Deltax*ena"-samentrekking van de woox'den „Delta" en „Ax-ena" moeten een belangrijk onderdeel worden van het „Eendx-acht-plan". Dit plan voor het gebied rond de Eendracht - het water tussen het Zeeuwse eiland Tholen ep West-Bra- bant, dat een deel wox-dt van de nieuwe Schelde-Rijnvex-binding - be doelt een reeks van recreatieve voox-- zieningen mogelijk te maken en is in' opdracht van het kanaalschap De Eendracht ontworpen door de Gx-ont- mij. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft 221 politieke gevange nen te Soerabaja, in Oost-Java, vrij gelaten, zo meldt het Indonesische pei'sbui'eau Antax-a. MOSKOU. „De migratie van ax-- beiders vex-oorzaakt jaai'lijks een verlies van vex-scheidene miljarden x-oebel voor de Russische economie" zo schrijft het ox-gaan van de com munistische partij in de Sowjet-Unie Prawda. LONDEN. Vier vliegex-s, die deel uitmaken van het Britse team stunt- vliegers „Red Axtows" genaamd, zijn om het leven gekomen bij een bot sing van twee vliegtuigen boven de opleidingsbasis te Kemble, in het graafschap Gloucester. WESTORANGE (New Jersey) 21-1. Vier kinderen, wier leeftijd varieert van anderhalf tot zes jaar, zijn te West Orange om het leven gekomen toen een houten huis van twee verv diepingen in de nacht van woens dag op dondex-dag in vlammen op ging. De moeder van de kinderen be vond zich tijdens de brand in een nabijgelegen x-estaux-ant, waar zij als dienster werkt. TEL AVIV. Een Israëlische organi satie voor actie tegen Duitse oox-logs- misdadigex's heeft een beloning van 180.000 gulden uitgeloofd voor een ieder die de oorlogsmisdadiger Josef Mengele weet op te spox*en en te ar resteren. BELFAST. Kox-t na middernacht hebben veertig jongelui in de ka tholieke wijk van Belfast Bx-itse mi litairen aangevallen. Een van de be togers die een molotov-cocktail gooi de, is geax-resteerd. CAIRO. Het Centx*ale Comité van het Palestijnse Vex-zet heeft besloten steun te verlenen aan iedere poli tieke actie van de Arabische landen om de ci-isis in het Midden-Oosten op te lossen. Dit heeft het gezagheb bende Egyptische blad Al Achx-am gemeld. CAIRO. De vertegenwooi'digei's van Frankx-ijk en de Sowjet-Unie bij het' viermogendhedenovei'leg over het midden-oosten, hebben volgens het Egyptische blad „Al Achx-am" geweigei'd, akkoord te gaan met een gemeenschappelijke verklaring, waax-in vastgesteld wox-dt, dat de missie-Jariing vorderingen heeft gemaakt en waaiin autoxnatische vexienging van het bestand in het midden-oosten wordt aanbevolen. Vier kinderen bij brand (in V.S.) omgekomen WESTORANGE (NEW JERSEY), 21-1. Vier kinderen, wier leeftijd varieert Van anderhalf tot zes jaar zijn te West Orange om het leven gekomen to eneen houten huis van twee verdiepingen in de nacht van woensdag op donderdag in vlammen opging. De moeder van de kinderen be vond zich tijdens de brand in een nabijgelegen x-estaurant, waar zij als dienster werkt. STANFORD, 21-1. De Nedexiandse emigbx-ant Willem G. van Buuren uit Mill Valley, Californië, die on langs de eerste verjaax*dag van zijn nieuwe hart viex-de, is' na een vex-- blijf van drie «dagen in het Stanford univex-siteitsziekenhuis ontslagen met de mededeling van de dokters dat „zijn hart in betere conditie was dan dat van heel wat andex-e mensen in de wereld." Van Buuren, die op 3 jaunari 1970 het hart ki-eeg van een zestienjax-ige Amerikaanse jor.gen, ondex-ging in Stanfox-d zijn jaarlijkse onderzoek. „Ik zag tegen dit ondex-zoek meer op dan tegen de hele harttx-ansplan- tatic van een jaar geleden", aldus Van Buux-en, die thans een volledig leven leidt en zich „zo gezond voelt als nooit tevoren". V* V. f J - -r T rimstations langs autowegen DEN HAAG, 20-1. Minister drs. J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) heeft aan de Nederlandse Sportfede ratie toestemming gegeven een proef te nemen met twee trimstations langs de wegen. De sportfederatie, die se dert enige tijd een zogenaamde trim- actie voert, had in een brief aan mi nister Bakker voorgesteld, op een aantal verkeersplaatsen langs de Ne derlandse autosnelwegen trimstati ons in te richten. Men stelde zich voor, op de parkeerplaatsen eenvou dige apparatuur op te richten, waar mee en waaraan de atuomobilist eni ge lichamelijke oefeningen kan doen. DODELIJKE ONGELUKKEN SPIJKENISSE. Op de provinciale weg ter hoogte van Spijkenisse is een automobilist in een bocht x-echt- door gereden en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 43-jarige A. J. Maasdam uit Oud-Beijex-land, is ter plaatse overleden. EDAM. Op de rijksweg tussen Edam en Oosthuizen is woensdag middag een verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 35-jarige mevx\ J. M. M. Bonnier-Janssen uit Waal wijk om liet leven is gekomen. Drie pex-sonen raakten licht gewond. WYLRE. De 30-jarige ambtenaar L. Notebaart uit Brunssum is don derdagochtend in een ziekenhuis te Heerlen óverleden aan de gevolgen van een verkeex-songeluk. In de afge lopen nacht was hij bij Gulpen met zijn auto geslipt en in een greppel terecht gekomen. AMSTERDAM. De 49-jarige stads reinigingsemployé A. Ladru is om het leven gekomen op het* terrein van de stadsreiniging in Amsterdam. De man struikelde en werd overre den door een achteruitrijdende vuil niswagen. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Gebox-en. 14 jan. Jean Pierre Ja cob, z. van Jacob Heinis en Jeanne Adelaide Marie Onderdonck (Duive- land); 15 jan. Pieter Willem, z. van Max-tinus Roedolf van Stappen en Annie Klippel (Zierikzee). Gehuwd. 15 jan. Petrus Jan van Sprundel, 26 jr. (Hamburg) en Nicole Huguette Barbier, 27 jr. (Zierikzee). DEN HAAG. Na de uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak tegen de 37 Zuidmolukkers, die de residen tie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op 31 augustus 1970 hadden bezet, ondervroegen verslag gevers ir. Manusama (l.) en ds. Me- tiary (r.). CAIRO. Irak heeft in het geheim zijn contingent van 36.000 man in Jordanië teruggetrokken, zo meldt het Egyptische blad Al Achram. Voor 45 jaar. ZIERIKZEE. Op hel stadhuis ver gaderde vorige week het watersnood comité waarvan de dames in het be gin van de maand bij de burgerij gelden hebben ingezameld voor de geteisterde streken in het vaderland. Het resultaat was f 2600,50. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de gym nastiekvereniging „Olympia" heeft de direkteur een mars gecomponeerd en aan genoemde vereniging opge dragen. Deze mars heeft de compo nist, gedachtig aan de verenigings- kleuren genoemd „Groen-zwart" en zal in de eerstkomende uitvoering ten gehore worden gebracht. ELLEMEET. Alhier en in hel na burige Scharendijke en Eikerzee heersen in erge mate de mazelen en waterpokken. Bijna alle kinderen van de lagere scholen zijn aangetast, vooral de lagere klassen zijn prak tisch leeg en het onderwijs kan geen normale doorgang vinden. Men over weegt de resterende kinderen vrij te geven. ZIERIKZEE. In 1924 werden door de R.T.M. 1.648.322 passagiers ver voerd, terwijl dit aantal in 1925 was gestegen lot 1.650.411 reizigers. DEN HAAG. De koningin en de prins zijn van Het Loo naar Den Haag teruggekeerd. In de Grote Kerk waar vijf en twintig jaar gele den het bruidspaar werd ingezegend, hield men een herdenkingsdienst. Het Residentie Orkest bracht konin gin en prins een huldeblijk ter gele genheid van hun zilveren huwelijks feest. ZIERIKZEE. De oude bevloering van de Beurs, die bestaat uit blauwe en witte leien, wordt door nieuwe vervangen. In de 275 jaar van haar bestaan was er geen enkele tegel meer ongeschonden. voor de gemeente Zierikzee 1 januari 24 januari 31 januari 7 februari 14 februari 21 februari 28 februari 7 maart 14 maart 21 maart 28 maart 4 april 11 april 18 april 25 april 2 mei 9 mei 16 mei 23 mei 30 mei 6 juni 13 juni 20 juni 22 augustus 29 augustus 5 september 12 september 19 september 26 september 3 oktober 10 oktober 17 oktober 24 oktober 1 november 7 november 14 november 21 november Zierikzee, 13 t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m Lm Lm t/m t/m t/m t/m< l/m t/m t/m t/m Lm t/m Lm Lm t/m t/m t/m t/m t/m t/m l/m t/m Lm t 'm t/m 1 m 23 januari Vrije pex-iode 30 januari U.V.V. Afdeling Zierikzee 6 februari Vrije pexiode 13 februari Draagt elkanders lasten (t.b.c.fonds C.N.V.) 20 februari Vrije pex-iode 27 februari Nederlandse Hartstichting 6 maart Leger des Heils 13 maart Vrije pexiode 20 maart Nationaal Rheumafonds 27 maart Vrije pei*iode 3 april Emmabloemcollccte 10 april Vrije periode 17 api'il Simavi 24 apx-il Sa kor 1 mei Rijtoer bejaarden 8 mei Vrije periode >15 mei Nederlands Astmafonds 22 mei Mindervalidenzorg (A.V.O.) 29 mei Vrije periode 5 juni Ncdcrlandsche Roode Kruis 12 juni Vx-ije periode 19 juni Blauwe week collecte 21 augustus Vrije pex-iode 28 augustus Koningin Wilhclminafonds 4 september Vrije pexiode 11 september Thuisfronten (P.I.T.) 18 september Vxije periode 25 september Nationale reclasseringsaktie 2 oktober Zeeuwse collecte 9 oktober Blindenzorg 16 oktober Vrije periode 23 oktober Zwakzinnigenzorg 30 oktober Internationale hulpverlening (Novib) 6 november Vrije periode 13 november Ned. Nierstichting 20 november Nationaal Jcugdzorgfonds 31 december Vrije periode iri 1971 Burgemeester en wethouders van Zierikzee. C. Bij de Vaate, wnd. burgemeester II. von Ommeren, secretaris

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4