Gratis reizen Lezing over „drugs" voor Plattelandsvrouwenbond Noordwelle STREEKNIEUWS In april/mei heeft Renesse een geheel nieuw postkantoor De olieproduktie in de Sowjet-Unie voordelig uit met NS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag1 21 januari 1971 Nr. 20812 Het gebruik neemt ook in Zeeland toe RENESSE, 20-1. Dinsdagavond hield de heer R. Visser, directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg, voor de Plattelandsvrouwen afd. Noord welle e.o. een lezing over het onder werp „drugs". De lozing, die werd gehouden in hotel „Het Wapen van Zeeland", werd geopend door de presidente mevr. Krijger-Vrij. Zij heette alle aanwezigen, waaronder ook leden van andere afdelingen, hartelijk wel kom. Zij deelde mee dat op 16 fe bruari de jaarvergadering zal plaats vinden, terwijl men op 13 april het jaarlijkse reisje, ditmaal naar een „Vuistoptreden" van Willem Duys, zal maken. De heer Visser vertelde dat door een gebrek aan kennis over verdo vende middelen het moeilijk is tot effectieve maatregelen te komen. De heer Visser maakte een verdeling in stimulerende middelen, rustgevende of kalmerende middelen, verdovende of slaapverwekkende middelen, roes verwekkende middelen en bewust zijnsveranderende middelen. Met het stijgen van de welvaart neemt het gebruik van rustgevende middelen (o.a. Librium) toe. Vooral in de leeftijdsgroep boven de 30 jaar. Het middel wordt vaak voorgeschre ven door huisartsen. Het neemt een gevoel van angst weg en geeft een gevoel van welbehagen. De toestand in Zeeland De heer Visser meende te moeten constateren dat het gebruik van ver dovende middelen (opium, heroine) ook in Zeeland toeneemt. Wat betreft bewustzijnsverande rende middelen, marihuana, hasjish, mescaline en yerder D.M.T., S.T.P. en L.S.D. merkte de heer Visser op dat hij deze stoffen zeer gevaarlijk achtte. Ook de periode van het gebruik, die meestal tussen de 16 en 25 jaar ligt noemde hij zeer nadelig omdat deze net valt in de tijd van de maatschappelijke vorming van de mens. Van de mensen die tenslotte op het bureau komen zijn de meesten verbaliseerd omdat ze de opiumwet overtraden, terwijl ook velen tot vermogensdelicten vervallen. Toch wilde de heer Visser niet zeggen, dat druggebruik de criminaliteit in de hand werkt. Bestraffing handel in Zeeland In Zeeland treedt de politie soepel tegen de gebruikers op. In tegen stelling tot in het buitenland is de handel hier in handen van de ge bruikers zelf. De heer Visser bemerkte vaak psychische stoornissen bij patiënten, die zijn bureau bezoeken. Deze groep gaat naar psychiatrische inrichtin gen of zelfs naar klinieken, anderen kunnen in poliklinieken worden ge holpen, terwijl een groep door pra ten kan worden geholpen. -Veel klachten van de gebruikers blijken neer te komen op contactverlies met de ouderen in de eigen omgeving. Mede daardoor vindt men drugge bruikers vaak in groepjes. Zeer ver ontrustend vond de heer Visser de verbazende onkunde van de gebrui kers zelf. Vaak weet men niet wat men gebruikt en dit kan levensge vaarlijk zijn. De heer Visser vertoonde tenslotte een serie dia's waarin hij verschil lende gebruikers in hun situatie toonde. Mening uit de zaal Nii de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Dokter H. J. Si mons stelde de ouders centraal en pleitte tegen de gebruikers een veel straffer optreden. De ouderen vinden te veel goed om maar „in" te blijven bij de jeugd. In de zomer had hij uren gepraat met gebruikers. Hij had gevraagd „En hoe moet het dan straks?" „Dan moet de bijstandswet maar bijspringen en er moeten meer psychiatrische instellingen komen om ons te behandelen" had hij ten antwoord gekregen. Hij wenste een straffer optreden en vond ook dat men te lichtvaardig over de hande laars in Nederland denkt. Wat be treft het Popfestival in Rotterdam, heeft de overheid hier het slechte voorbeeld gegeven. De heer Visser gaf toe dat de ge bruikers vaak oeverloos kunnen pra ten. Het is ook zijn ervaring, dat men vindt recht te hebben op een uitke ring via de bijstandwet, waarmee men dan toch van de z.g. consump tiemaatschappij wil meeprofite ren. Ook voor alcoholisten sprong de bijstandswet altijd bij. Wat betreft de begeleiding van de druggebruiker vertelde de heer Vis ser, dat men deze mensen tracht aan te passen aan de bestaande normen. „We leggen ze dus in feite onze waarden op." Wil men deze echter niet inzien, dan is het bureau ook van mening dat men deze mensen moet laten doorzieken, want er wordt niet gedwongen in behande ling genomen. Psychiaters blijken vaak geen oplossing, doordat zij over het algemeen te weinig tijd voor een patiënt hebben. Vooral in Zeeland is het de huisarts, die op dit vlak een sociale functie vervult en dit naar de bevindingen van het bureau voor treffelijk doet. Na de lezing dankte mevr. Krij ger-Vrij de spreker voor zijn inte ressante causerie. Nog geen mededelingen over Zeelandbrug-tarieven Ged. Staten hebben in een rond schrijven aan de staten van Zeeland medegedeeld dat van de zijde van het college in de Statenvergadering van 29 januari a.s. nog geen - zoals aanvankelijk was toegezegd - mede delingen zullen kunnen worden ge daan omtrent de aangekondigde mo tie inzake een eventuele verlaging van de tarieven voor de Zeelandbrug voor de bewoners van Schouwen- Duiveland. Dit in verband met het feit dat het onderzoek nog niet is voltooid en omdat het in het voornemen van het college ligt de raad van commissaris sen van de N.V. PZBM in de gele genheid te stellen zich over deze zaak te beraden. Na het ontslag van G.S.-lid C. Hoek MIDDELBURG, 20-1. Gedeputeer- de Staten van Zeeland hebben voor- gesteid de uitkering aan de heer C. Hoek. oud-lid van gedeputeerde sta ten, met vier jaar te verlengen, als hij tenminste niet vóór 1 januari 1973 weer arbeidsgeschikt wordt verklaard. De heer Hoek, die vele jaren dis trictsbestuurder van het N.V.V. is geweest en twee jaar lid was van gedeputeerde staten zag zich om ge zondheidsredenen genoodzaakt die laatste functie neer te leggen. Deze stap zou hem echter in grote finan ciële moeilijkheden brengen, omdat hij door zijn 2-jarig gedeputeerde- statenlidmaatschap maar recht had op een uitkering van twee jaar, res pectievelijk van tachtig en zeventig- procent van zijn jaarwedde. Daarna zou hij, tot het tijdstip waarop hij Keuringsdienst-inspecties jaar 1969 in de genieenten op Schtïïiwen-Dniveland ZIERIKZEE, 20-1. Door de Keu- ringsdienst van Waren te Goes wer den, volgens het jaarverslag over de betreffende periode, in 1969 te Brou wershaven 376 inspecties gehouden, in Bruinisse 170, in Middenschou- wen 185, te Westerschouwen 933, en te Zierikzee 896. De inspecties wer den uitgevoerd in verkoopplaatsen en in bewaar- en bereidpiaatsen. In een aantal gevallen werd, als gevolg van geconstateerde overtre dingen, proces-verbaal opgemaakt. Deze overtredingen betroffen o.a. vuile bereid-, verkoop- of opslag plaatsen en eventueel daarin aan wezige voorwerpen, (Westerschou wen); onzindelijke bereiding en/of bewaring van eetwaar, (Wester schouwen); bedorven haantjes in .voorraad hebben, (Westerschouwen); brood met een te laag gewicht aan droge stof, (Bruinisse); consumptie ijs met een te hoog kiemgetal en de aanwezigheid van coli-bacterien, (Bruinisse); consumptie-ijs met coli- bacteriën; geslagen room met een te hoog kiemgetal en de aanwezigheid van coli-bacteriën, (Westerschou wen); jam- en limonadebesluit (Zie rikzee); niet-toegestane' kleurstof in marsepein, (Zierikzee); volle melk met een te korte reductasetijd, (Zie rikzee); geslagen room met coli-bac teriën en een te hoog kiemgetal, (Westerschouwen, Zierikzee); gesla gen room met een te hoog kiemgetal (Zierikzee); yoghurt met een te groot aantal schimmels en gisten, en een te hoge zuurgraad, (Bruinisse); ge past. vla met een te hoog kiemgetal, (Brouwershaven); bewaring melk.en melkprodukten ongekoeld, (Wester schouwen); verpakte gepelde garna len en mosselen niet voorzien van de vereiste aanduidingen, (Duiveland); diverse eetwaren verkeerden in on deugdelijke toestand, (Brouwersha ven, Westerschouwen); te veel pro- fam op aardappelen, (Westerschou wen). de pensioengerechtigde leeftijd be reikt zou hebben, geen enkele uitke ring meer ontvangen. De uitkering en pensioensverordening gedepu teerde'staten van Zeeland kent geen toekenning van een invaliditeitsuit- keving. Een dergelijke uitkering is op grond van de bepalingen van de algemene pensioenwet politieke ambtsdragers niet toegelaten. Het N.V.V. heeft zich echter bereid ver klaard, de ouderdoms- en weduwen- pensioensregeling te herstellen, als had deze geen ontslag genomen, en in de tweede plaats de heer Hoek opnieuw in dienst te zullen nemen indien deze vóór 1 januari 1973 weer arbeidsgeschikt wordt verklaard. Informatiebureau voor dienstplichtige jongeren Sedert medio vorig jaar functio neert in Zeeland een informatiebu reau voor en ten behoeve van dienstplichtige jongeren. De aanleiding tot het in het leven roepen van het informatiebureau is geweest, dat gebleken is en nog blijkt dat bij die dienstplichtigen, die binnen afzienbare tijd voor de eerste oefening opgeroepen kunnen wor den, de behoefte bestaat uitgebreid te worden geïnformeerd ten aanzien van diverse zaken, de militaire dienst <en de daarop betrekking heb bende wetten. Het bureau stelt zich dan ook ten doel: het verschaffen van infonnatie ter zake van de mili taire dienst, gewetensbezwaren daartegen, ontwikkelingshulp en. al ternatieve dienst. In dit kader wordt eenmaal per veertien dagen spreek uur gehouden in Goes. Deze spreek uren worden gehouden door een aantal gekwalificeerde maatschap pelijk werkers. Geregeld overlég vindt plaats met de sociale dienst van het Ministerie van Defensie en met de Stichting dienst over de grenzen. Het initiatief tot de stich ting van het infonnatiebureau werd genomen door de Ned. Hervormde kerk, de Stichting voor Ger. jeugd- en jongeren werk, de Rooms Ka tholieke kerk, de Rem. Broeder schap, de Vrij Ev. Gemeenten, de Doopsgez. Broederschap en het Hum. Verbond. Vergadering Prov. Staten De eerstvolgende openbare verga dering van de staten van Zeeland zal gehouden worden op vrijdag 29 januari a.s. in de Statenzaal van de Abdij te Middelburg. In deze verga dering komt o.a. aan de orde de ver kiezing van een lid van gedeputeer de staten ter voorziening in de va- kature ontstaan door het ontslag ne men als zodanig door de heer C. Hoek, te Goes. ZIERIKZEE Mutatie bestuur Z.V.U.-werkgroep Tot voorzitter van de Z.V.U.-werk- groep te Zierikzee is gekozen drs. J. C. Erbrink, als opvolger van de voor zitter de heer F. G. Scherjon, die zijn funktie in verband met drukke werkzaamheden, heeft moeten neer leggen. Het secretariaat is in handen van de heer P. de Moor te Schuddebeurs. RENESSE. 20-1. Omstreeks april- mel zal in Renesse een nieuw post- (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) kantoor in gebruik worden genomen. Het is een hypermodern gebouw dat nu langzamerhand aan de Zeeane- moonweg verrijst. Het oude gebouw aan de Lange' Reke, in de dorpskom was al lang ondoelmatig, maar de laatste jaren kwam dit door een toenemend aan tal badgasten vooral in de zomer naar voren. Het oude gebouw vormt nu reeds een schrille tegenstelling met het nieuwe kantooi-. In dit nieu we gebouw is een zelfbedienings ruimte gecreeerd, waarin zich 2 te lefooncellen, een averij weger, post zegelautomaten en postboxen bevin den. Via deze ruimte komt men in een hal van iVz bij 5 meter. Er is dan nog een kantoorruimte van 5 Vz bij Vh meter, waarachter een aparte laadruimte voor binnenkomende en uitgaande post. Tenslotte is er voor het personeel een dagverblijf, com pleet met keukentje. Een bali met 3 loketten vormt ook een enorme ver betering van de oude situatie. Men had hier na het normale loket een noodloket, dat tevens als deur dienst deed. In het nieuwe gebouw is veel glas verwerkt, terwijl centrale ver warming in het gebouw voor een hehaaglijke sfeer zal zorgen. Het hoofd van de Beatrixschool, de heer W. B. van Leeuwen en de leer krachten, de heren J. de Jong en P. J. Noordermeer slaagden voor het diploma voortgezette vakstudie aan het Ortopodagogisch Seminarie te Bilthoven. Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt vergadert De afdeling Schouwen-Duiveland van de Ver. tot Bevordering der Bij enteelt in Nederland houdt de jaar vergadering op zatei'dagmiddag 23 januai*i a.s., in hotel Concordia. In deze vergadering zullen de jaarver slagen worden uitgebracht. Pei-iodiek aftredende bestuursleden - herkies baar - zijn de heren St. J. Priemis en J. Fluijt. In één vakature dient te worden voorzien. Op het programma voor deze middag staat verder o.a. vertoning van de bijenfilm „De ko ningin en haar volk", door de heer A. J. van Willegen, assistent van het Rij ksbij enteeltconsulentschap. Collecte U.V.V. Volgende week - van 25 t/m 30 ja nuari - wordt weer de jaarlijkse U.V.V.-collecte gehouden, ten be hoeve van het bejaardenwerk. Als steeds wox-dt de inzameling hartelijk aanbevolen bij het publiek. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau (Meelstraat) zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende in de periode 2 de- cember-18 januari gevonden voor werpen. Verzekerïngsplaatje BZH 722; ket ting met drie cirkels; groene i*ubber handschoenen; I paar zwarte gym schoenen; mes in etui; stalen sleep kabel; geruite das; zwarte knippoi-- temonnee inh. geld en horloge; mili taire bai*et; groen-witte wollen wan ten; gx-oen-beige sjaal; zwarte para plu; gestreepte sjaal; bruine porte monnee; bi-uine leren herenhand schoen; bruine dameshandschoenen en sjaal; bruine glacé dameshand schoen; horlogebandje (Fixo-flex); gi'ijs-bruine portemonnee met inhoud zakje inh. lint en kaartje wol; blau we dameshandschoen; geel bood schappennetje; witte wollen kinder muts; bromfietsplaat jé NPQ 100; bruiné dameshandschoenen; blauwe kinderpantoffelgroen,kinderwantje, schoorsteenkap; gouden ring; Lips- sleutel 9849; biljet van f 10; heren polshoi'loge; sleutel 57227 S; witte motorhelzp; heren polshorloge; Rust Roest insigne; witte gymschoen; wit kindertasje; bruine want; 1 paar wanten; armband; grijs leren hex-en handschoen; boekenbon; groene handschoen met beige bovenstuk; geruite pet. BURGH Inbraak Het deze week gepubliceerde be richtje, onder het hoofdje: Inbraak, is - zeer tot onze spijt - een school- voorbeeld. geweest .van onzorgvul digheid. Het huis waarin werd inge broken heet „Collonge", bewoond door de familie Van Vlimmeren. De dief heeft gebruik gemaakt van een valse sleutel om de woning binnen te komen en ér is geen deur open blijven staan, zoals in het bericht werd gesuggereerd. Excuses voor de onjuiste redaktie aan de lezers in het algemeen en de familie in het bijzonder. Uitvoering „Nu met Hope" De zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh, geeft a.s. vrijdag 22 janu ari de jaarlijkse uitvoering in de grote zaal van hotel „Het wapen van Burgh". Onder leiding van de diri gent, de heer M.. Hogenstein en met begeleiding van mevrouw E. Vos- Simons, orgel, zingt het koor eerst een tiental nummers. Na de pauze, waarin de loterij aller aandacht zal trekken, geeft het toneelgezelschap „Platogo" uit Goes een dolle klucht ten beste, genaamd „Wie wint de pot?" Na afloop is er een gezellig bal. Gezien de gx-ote toeloop van vo- x*ig jaar naar deze uitvoering mag ook nu weer op een flinke belang stelling gerekend worden. In memoriam R. Steur Dinsdagmorgen overleed in het Rusthuis „Duinoord", waar hij als rustend landbouwer de laatste jax-en verbleef, de heer R. Steur. Hij be boerde de hofstede aan de Lageweg, thans geleid door zijn zoon, de heer W. Steur. De heer Steur was een uitstekende boer en zijn kwaliteiten als zodanig brachten hem in het bestuur van de Calamiteuze Polder „Burgh en West- land". Reeds in de twintiger jaren werd hij dijkraadslid van het bui- tenbestuur van deze polder. In 1937 volgde hij als voorzitter van die pol der de heer G. A. van Zuijen op en bleef dat tot 1947. In de gemeentei-aad Van de voor malige gemeente Burgh maakte hij drie pex-iodes van vier jaar vol. Een gxxxot aantal jaren was de overledene bestuurslid van de Boerenleenbank Haamstede, terwijl hij in de dértiger jaren deel uitmaakte van de Crisis- Commissie. De heer Steur was een zeer gezien iemand in Burgh en ie der zal zijn nagedachtenis met eer- bied gedenken. Hij bereikte de leef tijd van 94 jaar. De begrafenis vindt plaats op vrijdagmiddag om 14.00 uur op de begraafplaats te Burgh. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De ledenvergadering van de N.C.V.B. Haamstede werd geopend met het zingen van Psalm 103 en ge bed, waarna Lucas 2 25-35-werd ge lezen door de presidente, mevrouw Hack-Engel, gevolgd door meditatie. In deze vergadering hield me vrouw Pikard uit Zierikzee een praatje over maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Zij wees er op dat er voortdurend behoefte bestaat aan meisjes die opgeleid willen wor den voor gezinsverzorgster. De op leiding duurt vier jaar. Maatschap pelijk werk en gezinsverzorging worden door het Rijk gesubsidieerd. De kerken dragen per dooplid een vast bedrag bij. Heeft men hulp no dig dan kan men zich aanmelden bij de kerk era ad van de kerk, waartoe men behoort. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk gaf mevrouw Pikard een duidelijk beeld van het werk van de maatschappelijk werkster en van de gezinsverzorgster. Na de lezing wer den nog enkele vragen gesteld. De presidente bood de spreekster voor haar goede uiteenzetting bloemen aan. De avond werd afgesloten met het zingen van Gezang 81 1-8 en met dankgebed. RENESSE Dagcursus „Beauty Farm" In „De Ark" Op woensdag 7 april wordt voor meisjes tussen twaalf en twintig jaar een „up to date" dagcursus georgani seerd in de „Beauty Farm" van de Ark te Renesse. Deze dag duurt van 9.30 tot 4.00 uur en omvat een veel zijdig programma. Een schoonheids specialiste van de Beauty Farm houdt een praatje over make-up en huidverzorging, tijdens het diner dat gegeven wordt, zal een toelichting op tafelmanieren en gedragingen tijdens een etentje worden gegeven. Een le raar van de stichting Huishoudelijke Voorlichting te Plattelande geeft een demonstratie in goede houding, bij het lopen, zitten en staan. In de mid daguren wordt een kleine modeshow gehouden waaraan de Youngshop van modehuis Holty en schoenen zaak Verton uit Zierikzee hun me dewerking verlenen Tijdens deze modeshow krijgen de meisjes tips die te pas komen bij het kopen van kleren die passen bij haar figuur. Opgave vóór februari bij mevrouw De Jager-KIompe, Gaanderseweg 7, Dreischor. SEROOSKERKE Auto te water Woensdagmiddag omstreeks 17 uur geraakte een pex-sonenauto, be stuurd door M. B. te Zierikzee op de Elkerzeese weg in een slip en als gevolg daarvan in de sloot. B. was bezig met een inhaalmanouevre van een in dezelfde richting rijdende au to, toen plotseling op korte afstancf een tegenligger opdoemde. B. remde krachtig met het gevolg dat de au to ondersteboven in de langs dé weg liggende diepe sloot terecht kwam. De automobilist liep geen verwon dingen, maar wel een nat pak op. NIEUWERKERK Eerste sneeuwklokje Dit jaar uit Nieuwerkex-k de eerste melding van een ontluikend sneeuw klokje, dat men kan aantreffen in de tuin van onze dorpsgenoot de heer J. Folmer Jzn. aan de Oude Noox-d- straat. Vermeldenswaard is dat vo rig jaar op precies dezelfde plaats ook een (zij het niet in het nieuws gekomen) zeer vroege lentebode, ge bloeid heeft. OOSTERLAND Verbreding polderwegen In afwachting van het tijdstip dat verschillende drukbereden wegge deelten in de polder Oosterland de finitief zullen worden verbreed, o.a. de Lage Rampertse weg etc., is men momenteel van het Aannemingsbe drijf M. van der Velde, te Bruinisse bezig deze wegen vooxTopig te ver breden door middel van slakkenzand en plaatzand. Het steeds drukker wordend autoverkeer eist breder we gen en vooral wanneer bx-ede wagens elkaar moeten passeren, ontstaan er vaak moeilijkheden, omdat men dan met twee wielen de, meest zachte, berm in moet. Naar wij vernemen worden deze wegen, t.z.t. met bitu men verbreed. Collecte „Valkenisse" De verschillende collectebusjes van de jongedames, die rondgaan ten bate van „Valkenheide" (de Ha meva) brachten in* het afgelopen vierde kwartaal van 1970 op de mooie som van f 84,92. De leiding berustte bij mevr. H. van der Werf- Nouwen. Een dankwoord aan hen die dit werk permanent willen ge denken met een gift, en aan de lei ding en de collectanten ,is zeker op z'n plaats. Schade door aulobotslng Maandagmorgen omstreeks half zeven had op de rijksweg 18, dicht bij de Blauwe Keet, een autobotsing plaats. Een personenauto, bestuurd door B. L. te Ouwerkex-k, gekomen uit de richting Zierikzee, stond voor- gesorteex-d om de yjeg naar Sirjans- land in te slaan. Deze auto werd niet, of te laat, opgemerkt door W. M. W. te Zierikzee die met zijn personen wagen eveneens uit de richting Zie rikzee naderde. Een hevige botsing was het gevolg, waarbij beide wa gens zwaar werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De rijkspolitie alhier stelde een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. SIRJANSLAND Cursus Veilig Verkeer De door het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde verkeerscur- sus belooft weer een groot succes te worden. De eerste avond waren reeds 28 cursisten aanwezig. Ver wacht mag worden dat dit aantal zich zal uitbreiden. Namens het bestuur van de afde ling Duiveland van hot Verbond, sprak dc heer Bakker zijn waarde ring uit voor de grote opkomst, vooral de aanwezigheid van enkele jongeren. De jeugd, veelal berijder (ster) van een bromfiets neemt in het huidige verkeer een belangrijke plaats in. Kennis van de verkeers regels dient ook voor hen cn wij kunnen het alleen maar toejuichen, aldus de heer Bakker, dat de jeugd hier aanwezig is. Vervolgens nam de docent, de heer Boogert, het woord. Vooraf wees hij erop, dat niet alleen de kennis van een veilig verkeer van groot belang is, maar dat de kennis pas waarde, heeft, als deze in de praktijk wordt toegepast. In een zestal lessen, aan (Je hand van „do veikeerssleutel' van het Verbond, zal de leerstof be handeld worden, waarna een exa men kan worden afgelegd. De lessen worden iedere dinsdagavond in hel verenigingsgebouw gegeven. BRUINISSE Schip wordt afgebouwd Dezer dagen arriveert te Stellen dam (om te worden gezandstraald) het casco van de nieuwe viskotter GO. 22, de grootste in aanbouw zijn de Noordzeekotter met als afmetin gen 33 x 7% x x4.07 m hol. Het cas co werd voor x-ekening van de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse gebouwd op de scheepswex-f Boele te Bolnes. Eigenaars zijn de gebroe- der W. en J. Lokker te Goedereede. In Bruinisse zal in dit schip, dat hier ook verder geheel zal worden bedrijfsklaar gemaakt, een 900 p.k. Deutz Dieseliriotor worden gebouwd van 500 toeren., op de schroef 160 toe- x-en. De diameter van de schroef is 2V2 meter. Door middel van een Ho- di straalbuis kan de stuwkracht worden opgevoerd tot 1100 p.k. Het schip werd vorige week bij Boele - Bolnes te water gelaten. Verhuizingen Het betrekken van de plaatsen in het bejaax-denverzorgingstehuis te Bruinisse geeft in deze plaats aan leiding tot een aantal verhuizingen aan de lopende band, nog verhoogd omdat ook enkele partikuliêre hui zen gereed kwamen. Een kettingre actie die nog wel enige tijd zal aan houden, omdat na de bejaardenhuis bewoners, het betrekken van de be jaardenwoninkjes zeker op korte termijn zal volgen. En één verhui zing heeft meerdere vexbuizingen tot gevolg. Verkeerscurius Voor de vorige week te Bruinisse gestarte verkeers-cursus hebben zich 35 deelnemers gemeld. Gere kend wordt dat dit aantal nog wel iets zal stijgen. Canada-dia's voor Vrouwenvereniging Dinsdagavond vergaderde de her vormde vrouwenvereniging onder leiding van mevr. H. M. de Koning- Jumelet, die voorging in gebed, na dat gezongen was Psalm 75 1. De bijbelinleiding werd gehouden door mevrouw A. Kesteloo-Schraver over een gedeelte van Mattheus 4. (De vei*zoeking in de woestijn). Nadat gezongen was Gezang E 7, las me vrouw Beije-Bax-rel uit Oosterland haar dagboek voor*, over haar reis naar Canada- Na de pauze werd van deze reis een fraaie serie dia's vertoond waar door een goede indeuk werd gekre gen van de schoonheid en de wijd heid van dit land. De vergadering werd met dankzegging door de pre sidente gesloten. MOSKOU, 20-1. Binnen drie tot vier jaar zal de Sowjet-Unie met haar olieproduktie de Verenigde Sta ten voorbijstx-even en het grootste olieland ter wereld worden. Dat heeft de Sowjet-minister van de olie industrie, Valentin Sjasjin, woens dag verklaard in een vx-aaggespi'ek met het blda „Literaturnaya Gazeta" Jaax'lijks wox-dt de achtei-stand van de Sowjet-Unie op de Verenigde Sta ten bij de oliepx-oduktie kleiner. De Amerikaanse produktie bedraagt thans ruim 470 miljo enton, de pro- duktie in de Sowjet-Unie was vorig jaar 353 miljo enton groot. Aan het eind van deze maand of begin fe bruari zal de px-oduktie volgens de minister in zijn land een miljoen ion olie per dag bedragen. (Advertentie) 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart 120.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. Versteende vis gevonden MOSKOU, 20-1. Tijdens de werk zaamheden aan de bouw van de on dergrondse spoorweg van de stad Charkow, in de Oekraïne, is een grote versteende nis gevonden, die aan het plaatselijk natuurhistorische museum is overhandigd. Geleerden hebben vastgesteld, dat het onderhavige fossiel dat van een zeevis is, die 30 miljoen jaren gele den heeft bestaan. De vis is bijzonder goed geconser veerd. Zelfs de schuben zijn gaaf ge bleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3