ROOK WORST DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staking postbestellers en beambten in Engeland is compleet De leegstand van woningen gewurgd gevonden Magazijnbediende te Amsterdam Zuidmolukkers aangehouden Prijsverhoging sterke drank De wapenlevering aan Zuid-Afrika Pluimveehouders zitten met hun eieren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1971 127ste jaargang Nr. 20812 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 19.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het. caravan-probleem in boomgaarden De telefoondienst functioneert vrij normaal LONDEN. 20-1. De vakbondsleiders, die met ingang van woensdag een algehele staking bij de Britse posterijen hebben afgeroepen, zijn - ondanks vele hoopgevende berichten - toch niet geheel tevreden. De staking mag dan wat de. postbestellers en andere postbeambten betreft compleet zijn, de telefoondienst functioneerde op de eerste dag bijna normaal. De reden daarvan was dat vele telefonisten en telefonistes weigerden aan de stakings- oproep gevolg te geven. Ze zeiden normaal zo weinig te verdienen, dat ze zich niet kunnen permitteren te staken, terwijl bovendien de vakbond niet in staat is stakingsgeld uit te keren. Daar komt nog bij dat een minderheid van het personeel van de telefoondienst tot andere vakbonden behoort, die geen staking hebben geproclameerd. Hoewel desondanks op enkele plaat sen het verzuim toch nog 50 procent was, scheen de bezetting in het ge hele land voldoende om de dienst enigszins normaal te laten functio neren. Het automatisch telefoonver keer verliep zoals gewoonlijk en zelfs gesprekken doör tussenkomst van een telefoniste ondervonden weinig vertraging. Telefoneren met Europa was zonder vertraging mogelijk, maar het internationaal verkeer met de rest van de wereld is voorlopig tot stilstand gekomen. Voor vakbondsleider Tom Jackson was een en ander aanleiding steun aan het buitenland te vragen. In een telegram aan de internationale orga nisatie van P.T.T.-beambten in Brus- se verzocht hij om solidariteitsacties tegen de - zoals hij het noemde - „zwarte onderkruipers". Genoemde organisatie vertegen woordigt 2.500.000 postbeambten in Amerika, Nieuw-Zeeland, Japan, Australië en bijna alle Westeuro- pese landen. De werkgevers worden in hun aan bod gesteund door de conservatieve regering-Heath, hetgeen hen niet gauw tot het doen van concessies zal brengen. De vakbonden weten zich in hun strijd gesteund door het Britse pu bliek. Eén van de leiders zei enthou siast: „We staan dichter bij het pu bliek. Wij zien de mensen elke dag en zij zien ons hard werken voor pinda's". Enquête vacuum verpakt DEN HAAG, 20-1. Het Tweedeka merlid mej. Baiendregt (P.v.d.A.) wil weten of de regering alsnog van plan is de woonruimtewet te wjjzigen in die zin dat de vorderingsbevoegd heid van de gemeenten bij leegstand van woningen, die met de richtlenen van december 1969 door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werd beperkt, juist zal worden verruimd. In een serie schriftelijke vragen wijst mej. Baiendregt genoemde mi nister er op dat diens ambtgenoot van justitie in de Eerste Kamer heeft opgemerkt het langdurig leegstaan van woningen een ernstig probleem te vinden. „Ik begrijp hoe het men sen, die geen goede huisvesting heb ben terwijl die er wel is, moet kwel len. Ik vind dat het dan via de woon ruimtewet moet worden aangepakt. Als die wet niet deugt, moet ze wor den gewijzigd", zo citeert mej. Ba- rendregt mini ter Polak. ZURICH. Wrakstukken van de Bul gaarse Iljoesjin 18, die tijdens een landing in dichte mist, bij het vlieg veld van Ziirich neerstortte. In to taal kwamen 4C> mensen om het Ie- „Succes' Overigens noemden de vakbonds leiders de staking nu al een succes. Zij durfden in ieder geval al te be weren dat het werk niet zal worden hervat voordat het aanbod van acht procent zal worden verbeterd. De stakers vragen een verhoging van 15 procent van hun basisloon. Het ziet er voorlopig dan ook erg somber uit. Een aanduiding van de publieke steun voor de stakers werd woens dag reeds gegeven door de „Evening News". Dit Londense blad hield een enquête waaruit bleek dat zes van de zeven mensen achter de stakers staan. „Van niemand kan worden verwacht dat hij kan leven van het geld dat zij verdienen, vooral ge trouwde mannen met kinderen", was een typisch antwoord. „Vliegende koerier" Voor vele inventieve Britten is de poststaking aanleiding geworden privé-postdiensten op te zetten. Zo bijvöorbeeld^de 29-jarige Terry Wil liams uit Londen, die een dienst op Frankrijk heeft geopend. Dinsdag avond bracht hij de eerste brieven van Britse ondernemingen per vlieg tuig over naar de Parijse luchthaven Orly. De verzending wordt verder overgelaten aan de Franse poste rijen. Voor zijn bemoeienissen vraagt hij 'per poststuk een toeslag van on geveer 43 cent. Tijdens de duur van de staking zal iedere dag een vlucht naar Parijs of Calais worden ge maakt. Vele grote exportondbrnemingen zenden hun brieven per „vliegende koerier" naar het vasteland. Ze heb ben pendeldiensten ingesteld naar de grote luchthavens. Een bedrijf in De vonshire maakt voor het verzenden van post zelfs gebruik van postdui ven. De correspondentie van de grote Londense banken wordt verzorgd door loopjongens. Overigens werden woensdag maar zeer weinig' brieven verwerkt van de 35 miljoen die da gelijks door de postmolen heengaan. con aan de achterzijde van de wo ning, waar zij de geheel geklede ma gazijnbediende ruggelings op de vloer van zijn slaapkamertje zagen liggen. Onmiddellijk na de vondst gon de groep ernstige delicten (de „moordbrigade") met het onderzoek. Of er sprake is van roofmoord kon niet worden vastgestOOeld. Gezien de mommel in huis wordt wel ver meed dat de woning is doorzocht. Het buurtonderzoek heeft tot dus ver weinig resultaat opgeleverd. De man, die sinds de dood van zijn moe der in 1969 alleen woonde, had wei nig contact met de buren, meest be jaarde mensen. Zijn collega's noem den hem een stille, aardige man, die nooit moeilijkheden gaf. Ook zijn werkgever, bij wie hij met een on derbreking zes jaar- werkte, was te vreden over hem. AMSTERDAM, 20-1. De 56"-1arigc /Magazijnbediende J. („Jos") H. Meeuwis, wiens stoffelijk overschot woensdagochtend omstreeks tien uur in z(jn woning aan het Korteweghof in Amsterdam-Oost werd aangetrof fen, is door wurging en slagen op het hoofd om het leven gebracht. De schedel van het ongehuwde slachtoffer vertoonde ernstige ver wondingen, die met een stomp voor werp moeten zijn toegebracht. Over het tijdstoip van het misdrijf is nog niets met zekerheid te zeggen. Ook over het motief tast men nog in het duister. De man, was maandag voor het laatst op zijn werk - een handels onderneming in de binnenstad - ge weest. De anatoom-patholoog dr, J. Zeldenrust, die de sectie verrichtte, schatte dat het slachtoffer één tot anderhalve dag dood was. De politie werd gewaarschuwd door zijn werkgever, die hem dins dag al had gemist. Woensdagochtend klommen politiemannen op het bal- LONDEN. Een jonge Russische tolk, de 22-jarige Maria Vovsjok. heeft asiel gevraagd in Engeland. Zij was een week geleden met een ge zelschap studenten uit Leningrad in Manchester aangekomen. Dit nummer bestaat uit- 12 pagina's Liefde is het enige bezit waarvan men meer krijgt door het met ruime hand te schen ken. UTRECHT, 20-1. Voor pluimvee- houderijprodukten is de gemeen schappelijke markt in feite buiten werking gesteld. Dat constateerde de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, t woensdagavond, nadat bekend was geworden, dat nu ook Frankrijk als laatste E.E.G.-partner de grenzen DEN HAAG, 20-1. De Rijkspolitie heeft op verzoek van de Haagse po litie op diverse plaatsen in Neder land in totaal zeven Zuidmolukkers aangehouden, in leeftijd variërend van 18 tot 34 jaar. Allen worden verdacht van openlijke geweldple ging tijdens de rellen voor het huis van bewaring in Scheveningen in september van het vorig jaar. Van de zeven Ambonezen zijn er twee aangehouden in Leerdam, twee in Delfzijl, twee in Breda en één in Cuyck. De twee in Leerdam aange houden verdachten zijn inmiddels weer heengezonden, omdat hun identiteit niet bleek te kloppen met de foto's om de verdachten aan te houden. Onderzoek naar bouw woning PZEM-directeur MIDDELBURG, 20-1. De raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij heeft besloten de minister van binnenlandse zaken te verzoeken de Algemene Reken kamer in Den Haag een onderzoek te laten instellen naar de aard en de omvang van leveringen en dien sten, die via en door de vennoot schap zijn verricht ten behoeve van de bouw "van de woning van de di recteur. ir. T. Bogerd, alsmede naai de omstandigheden waaronder, en de motieven waarom bepaalde hande lingen hebben plaats gehad. DEN IIAAG, 20-1. De minister van economische zaken heeft prijsver hogingen toegestaan voor hier te lande vervaardigde sterke dranken. Deze verhogingen omvatten mede een compensatie voor bepaalde vóór 3 november 1970 opgetreden externe kostenstijgingen bij groot- en kleinhandel, voor de bijzondere loonkosten als omschreven in de prijzenbeschikking goederen en dien sten 1970 en voor de per 1 januari 1071 verhoogde omzetbelasting. In verbond met laatstbedoeld element en het uiteenlopen van de publieks prijzen voor gedistilleerd is het niet mogelijk de toegestane prijsverho ging in één uniform bedrag per li ter aan te geven. Indien evenwel de publieksprijs op 3 november 1970 f 9.55 of meer bedroeg, doch niet. meer dan f 12.30 zal de publieksprijs in totaal met niet meer dan 40 cent per liter mogen stijgen. Dit bedrag wordt kleiner indien de publieks prijs per 3 november-A 970 f 9,50 of minder bedroeg, c.q. groter indien de publieksprijs per 3 november 1970 f 12.35 of meer bedroeg. voor Nederlandse (en Engelse) con- sumptieeiëren gaat sluiten en wel donderdagnacht om twaalf- uur. Frankrijk had al eerder de invoer van eendagskuikens en broedeieren uit Nederland verboden. De heer Garrelds noemde het on begrijpelijk dat Frankrijk nu nog 'tot deze ma&tregel heeft besloten, een maand na bijvoorbeeld West-. Duitsland, „en dat" zo zei hij, „ter wijl uit de cijfers blijkt dat de pseu- do-vogelpest in ons land aan het afnemen is." Hij kan het invoerver bod dan ook niet als een veterinaire maatregel zien. Oostenrijk heeft dinsdag een in voerverbod afgekondigd voor alle pluimveehouderijprodukten uit Ne derland, inclusief „veren en uitwerp selen". Drugs in Nederland in 1970 DEN HAAG, 20-1. In Nederland waren in 1970 de volgende hoeveel heden hasjiesj in omloop: 500 kilo uit Nepal, 60o kilo uit Libanon, 900 kilo Marokko, 900 kilo Pakistan, 500 kilo India, 700 kilo Turkye, 800 kilo Afghanistan. De hoeveelheden marihuana be liepen 1000 kilo Congo, 300 kilo Me xico, 300 kilo Columbia. Hoeveel marihuana er in ons land als eigen teelt in omloop kwam, is niet be kend, maar de teelt is in het alge meen zeer succesvol verlopen. Aan sterkere psychedelica waren de vol gende hoeveelheden in omloop.' 250.000 doses LSD, 5.000 doses Mes caline, 3.000 psylocybine, 20.000 do ses THC. SINGAPORE, 20-1. Op de Geme nebestconferentie in Singapore zijn woensdagochtend de besprekingen over de kwestie van de Britse wa penleveranties aan Zuid-Afrika zon der succes voortgezet. Premier Heath gaf de andere delegatieleiders de verzekering dat alle wapenhulp aan Zuid-Afrika zal worden stopgezet als dat land wapens die het voor zijn maritieme defensie had ontvangen, zou gebruiken tegen vrijheidsbewe gingen of Afrikaanse buurstaten, maar hij wist hen kennelijk niet te overtuigen. Restauratie Kuiperspoort Ie Middelburg MIDDELBURG, 20-1. De authen- tieke pakhuizen in de Kuiperspoort van het Kuipersgilde te Middelburg, dat van 1586 tot 1822 in Middelburg heeft bestaan, zullen worden geres taureerd. De pakhuizen zullen een cultuur centrum worden, waarin onder an dere de muziekschool en het insti tuut voor kunstzinnige vorming zul len worden gevestigd. De totale res tauratiekosten zijn geraamd op ruim anderhalfmiljoen gulden. Op een der balken in het gebouw bevinden zich nog de handtekenigen van de drie timmerlieden, die in 1590 belast waren met de bouw van de pakhuizen. De Kuiperspoort wordt een van de zeldzaamste gaaf ste plekjes uit die tijd in Nederland genoemd. ROTTERDAM. Hei bevel over hel NAVO-smaldeel Atlantische Oceaan werd te Rotterdam overgedragen door commandeur Douglas S. Boyle van de Canadese strijdkrachten aan kapitein ter zee R. Allen van de Amerikaanse marineHet moment van de overdracht werd uitgebeeld door de overdracht van de vlag door de scheidende commandant aan zijn opvolger. Verwachting tot vrijdagavond: Minder wind Veel bewolking met af en toe regen; tot matig of zwak afnemende wind. eerst tussen oost en zuid, later uit uiteenlopende richtingen; minimum temperaturen omstreeks drie. maxi ma ongeveer zes graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaluren: 1 tol 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.0.9. Maan op 4.49, onder 12.01. Nieuwe maan: 26 jan. te 23.55 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 jan. 10.29 v.m. 23.20 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 10.27 v.m. 23.12 n.m. Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In een groot deel van west- Europa blijft het weer minder vast. Een diepe „depressie, waarvan de' kern van het zeegebied ten zuiden van Ierland langzaam in dc richting van hel vasteland koerst, zal in ons land in het komende etmaal voor ve elbewolking zorgen en plaatse lijk enige regen brengen. In de aan gevoerde oceanische lucht zullen de middagfemperaturen lot voor de tijd van het jaar ongeveer normale waar den oplopen. Zachte luchl is inmid dels tot ver in Europa doorgedron gen. Lichte vorst komt in de nachl nog wel voor in zuid-Duitsland en de lager gelegen delen van het Alpen gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1