„Hearing" moest voortijdig gestopt door stinkbommetj es Nederlandse hulp voor vier Afrikaanse projekten Onderzoek naar zwaluwen in Nederland Besprekingen tussen Nederland en de Sowj et-Unie Shell sluit overeenkomst met Indonesië De noodklok over Oost-G rolluiken VEEN DAM, 16-1. Dc openbare hoorzitting van de Tweede-Kamer commissie ill Veendam is vrijdag middag voortijdig beëindigd. Jonge lui gooiden stinkbommetjes in de zaal en raakten in een handgemeen met de politie. Er is cén arrestatie verricht. Het incident begon toen vertegen woordigers van de aktiegroep Oost- Groningen voor hun beurt het woord wilden hebben, hetgeen door voor zitter drs. Nederhorst werd gewei gerd. Nadat hij had geprobeerd de gemoederen tot rust te brengen, gin gen enkele aanwezigen op de grond zitten en gooiden stinkbommetjes. Daarop werd de vergadering ge schorst. Dat was ook nodig in ver band met de ondragelijke stank, die zich in de zaal verspreidde. Kritiek Voordat de vergadering werd ge schorst werd scherpe kritiek geuit op het regeringsbeleid ten aanzien van Cost-Groningen. Burgemeesters, vakbewegingsvertegenwoordigers, mensen uit het onderwijs en afge- Huishoudelijke hulp aangehouden wegens diefstal op patiënten AMSTERDAM, 16-1. De Amster damse politie heeft de 53-jarige hulp in de huishouding J. K. B. van het Antonie van Leeuwenhoekhuis in de hoofdstad aangehouden op verden king van een reeks diefstallen, waarvan de buit een totale waarde van ruim 1000 gulden vertegenwoor digt. De man had gedurende enige maanden onder meer betaalcheques, zes scheerapparaten, een geldkistje en een camera van patiënten in het Van Leeuwenhoekhuis ontvreemd. Ook stal hij enige scheerapparaten van het huis zelf. Volgens de recherche van bureau Kattenburg is de man een goede be kende van de politie. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven, met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. Man overleden aan kolendamp vergiftiging LEEUWARDEN, 16-1. Sectie op het stoffelijk overschot van de 64- jarige G. van der Veer te Leeuwar den heeft uitgewezen, dat de man aan kolendampvergiftiging is overle den .Zoals bekend troffen twee meis jes het lijk in de woning van de heer Van der Veer in de Bonte Papesteeg aan. Aanvankelijk werd misdrijf niet uitgesloten, omdat de man on der kranten lag en de deur open stond. Daarom werd sectie verricht door de anatoom-patholoog dr. Zel- denrust. De watervloed in Zeeland op 12 maart 1906 richtte vooral in de En gelse polder op Zuid-Beveland veel schade aan. Hier een overzicht van de ravage na de vloed. - Ook op Schouw en-Duiv eland bracht het wa ter talloze vernielingen aan. vaardigdon van andere groeperingen en* organisaties in Oost-Groningen voerden het woord op deze hearing, die was georganiseerd in het kader van het bezoek van een parlements- delegatie aan dit probleemgebied. De rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van de zeventien samenwerkende Oostgroninger ge meenten en burgemeester van Mun tendam, de heer Verkruisen. De re geringsmaatregelen die tot nu toe genomen zijn hebben te weinig re sultaat gehad, zodat het gebied nooit echt over zijn dode punt is heenge- komen, zo betoogde de heer Ver kruisen. Veel mensen hebben hier dan ook het gevoel bedrogen te zijn en dat er niets ten goede veranderd DEN HAAG, 15-1. Nederland zal ruim 3,5 miljoen gulden bijdragen aan de medefinanciering van vier projecten op het gebied van onder wijs en gezondheidszorg in Kame- De projecten omvatten de bouw van twee consultatiebureaus voor moeder en kind en een kinderzie kenhuis, uitbouw van een school voor ontwikkelingskader voor ge heel Franstalig Afrika, verbetering en uitbreiding van een ^toomskatho- lieke meisjesschool en uitbreiding van een protestantse school voor al gemeen voortgezet onderwijs. Nederland draagt 1,4 miljoen gul den bij aan de ontwikkeling van de Kola-cultuur in Nigeria. Twee Ne derlandse deskundigen, met advie zen gesteund door het internationaal agrarisch centrum te Wageningen, zetten thans een proefproject in dit land op. Doel is dp door onderzoek verkregen kennis over te dragen aan de Nigeriaanse boeren, waardoor naar men verwacht de produktivi- teit snel zal kunnen stijgen. Drug-bezitters in soos aangehouden DEN HAAG, 16-1. In een jonge- rensociëteit aan de Korte Houtstraat in Den Haag heeft de Haagse politie twee jongemannen aangehouden, die in het bezit waren van drugs. De 22- jarige W. A. G. M., zonder beroep, en de even oude monteur C. Z. A. waren in het bezit van zes lsd-ta- bletten, 30 gram marihuana en 12 gram hasjisj. Aantal broedparen oeverzwaluweii in Zeeland: 718 MIDDELBURG, 16-1. Onder aus piciën van de contactcommissie voor vogelstudie van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereni ging (K.N.N.V.) is het afgelopen jaar in Nederland een onderzoek inge steld naar het voorkomen van drie zwaluwsoorten. Honderden vrijwilli gers, verspreid over het gehele land, hebben medewerking verleend, waar door vele gegevens zijn binnengeko men. Deze zijn in uitvoerige rappor ten verwerkt. Bij de oeverzwaluw bleek het aan tal broedparen per provincie in 1970 te zijn: Groningen 170, Friesland 1133, Drenthe 1491, Overijssel 1162, Oost-Flevoland 310, Gelderland 2000, Utrecht 528, Noord-Holland 1080, Zuid-Holland 828, Zeeland 718, N. Brabant 2190, Limburg 3835. In to taal werden in het land circa 15.500 broedparen in circa 570 kolonies vastgesteld. Volgens het rapport zijn er nog meer kolonies. Het onderzoek zal in 1971 worden voortgezet. Huiszwaluwen Er werden in het land ruim 36.000 nesten van de huiszwaluw geteld. Het geschatte totaal ligt tussen de 62.500 en 73.500. Het wordt niet uit gesloten geacht dat zelfs de hoogste schatting nog aan de lage kant is. De gegevens over 1970 beloven bo vendien voor bepaalde gebieden nog belangrijke aanvullingen. Over de boerenzwaluw kwamen in 1970 meer gegevens binnen dan in het jaar daarvoor. Het is nog niet gelukt met het bewerken van het Jury van liet proces-Manson in beraad •LOS ANGELES, 16-1. De jury in het proces-Manson heeft zich vrijdag teruggetrokken om tot een uitspraak te komen, precies zeven maanden na het begin van het marathonproces tegen de sekteleider en drie van zijn vrouwelijke volgelingen, die worden beschuldigd van moord op de film actrice Sharon Tate en zes anderen. Officier van justitie Bugliosi ver wacht dat de jury tot zeven dagen nodig zal hebben voor haar beraad. materiaal een begin te maken. Het onderzoek zal worden voortgezet. De lijst van de soorten die in 1971 worden onderzocht zijn: oeverzwa luw, paapje, zwart roodstaart, wiele waal, braamsluiper, sprinkhaanriet- zanger en ap'pelvink. Kluis gestolen met 30.000 gulden HELMOND, 16-1. Bij de textiel- groothandel van M. van der Linden in Helmond indoor drie krakers een inbraak gepleegd, waarbij een kluis met ruim 30.000 gulden is verdwe nen. De dieven zijn met een valse sleutel binnengekomen en hebben in het kantoor een kluis van 250 kilo versleept, die in een open caravan werd vervoerd. Buren zagen nachts een auto met gedoofde lich ten voor het pand staan. Aangezien in het perceel herhaaldelijk werd gewerkt, viel het niet op dat er die ven aan het werk waren. De kluis werd door twee of drie personen in de auto getild, die in de richting Deurne is vertrokken. Behalve 30.000 gulden bevonden zich in de kluis waardevolle partikuliere be scheiden. De/ ondernemer was voor zaken op de Messe in Hannover. DEN HAAG, 16-1. Van 18 tot 22 januari a.s. zal een Sowjctrussischc delegatie in Nederland besprekingen voeren over een akkoord tussen het koninkrijk der Nederlanden en de Unie van Socialistische Sowjet Re publieken inzake economische, indu striële en technische samenwerking. De opzet van akkoorden als deze is een kader te scheppen, waar bin nen samenwerkingsaktiviteiten tus sen Nederlandse en Sowj et-Russi sche ondernemingen kunnen plaats hebben. De taak die de wederzijdse overheden hierbij op zich nemen is deze samenwerking zoveel mogelijk te bevorderen, zo deelt het ministe rie van economische zaken mede. Flitsend uit het buitenland MOSKOU. Premier Alexei Kosy- gin van de Sowjet-Unie heeft over de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen en internationale zaken gespro ken met de Amerikaanse senator Edmund Muskie. Het onderhoud heeft drie kwartier geduurd en is van Amerikaanse zijde openhartig en vriendschappelijk genoemd. MUNCHEN. Voor een rechtbank in München is een proces begonnen tegen vier jonge Hongaren, die op 14 september van het vorige jaar de gezagvoerder van een Roemeens pssagiersvliegtuig dwongen naar München te vliegen. CORDOBA. Ongeveer 1500 arbei ders van de „Fiat"-automobielfa- briek in de Argentijnse stad Cordo ba hebben het fabriekscomplex bezet en gezegd dat zij 37 mensen in gijze ling houden uit protest tegen het ontslag van zeven arbeidersverte genwoordigers. Zij eisen herstel in functie voor de zeven. BEIROET-TEL AVIV. Het Liba nese kabinet is vrijdag in spoedzit ting bijeengekomen om zich te be raden over de bliksemactie van een Israëlische commando-eenheid van donderdagnacht waarbij de Israëliërs 40 km. diep op Libanees gebied door drongen om een Palestijnse guerril labasis op te blazen. BRUSSEL. Het Verbond van Vlaamse Letterkunligen heeft voor de derde achtereenvolgende maal de Belgische schrijver Gerard Walschap voorgedragen voor de Nobelprijs voor literatuur. BRUSSEL. Een ploeg van twaalf man, duikers van de Belgische ma rine, begint op 18 januari met het vrijmaken van een zon die in aan merking komt voor het verbreden van de havengeul van Oostende. BRUSSEL. In 1957 bedroeg het aantal meisjesstudenten in Neder land en België 18 procent. Nu is dat percentage in België toegenomen tot 28, terwijl het in Nederland slechts met één procent steeg.' KEULEN. De Rijn als „ruggegraat van het Europese het van waterwe gen" moet haar de mening van de Unie van Kamers van Koophandel in het Rijngebied snel en doeltref fend worden verbeterd. FRANKFORT. De internationale vakbeurs voor woningtextiel en vloerbedekking, die in Frankfort wordt gehouden (tot en met zondag 17 januari), telt ruim 600 exposan ten uit 26 landen, verdeeld over zes reusachtige hallen van de Frankfur ter Messe. GENUA. In alle Italiaanse havens lag het werk vrijdag nagenoeg stil als gevolg van een vierentwintig- uursstaking van de havenarbeiders om druk uit te oefenen voor voort gang bij onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst. PARIJS. Een creatie van witte vilt, afgezet met marineblauw en rood band, uit de nieuwe voorjaars- en zomerhoedencolleclie van Jean Patou. FINANCIËN EN ECONOMIE DEN HAAG, 16-1. Tussen de In donesische staatsoliemaafschappij P. N. Pertamina en de tot de Ko ninklijke/Shell groep behorende maatschappij Djawa Shell N.V. is te Djakarta een overeenkomst onderte kend aangaande opsporing en win ning in een zeegebied ten zuiden van Java. De ondertekening werd namens de Indonesische regering verricht door professor dr. ir. Sumantri Brodjonegoro, minister van mijn bouw, en namens P. N. Pertamina door lt.-generaal dr. Ibnu Sutowo, president-directeur van deze maat schappij. Dit is de tweede overeen komst die Shell met Indonesië heeft gesloten. De eerste overeenkomst werd in december 1969 in Djakarta tussen P. N. Pertamina en Shell In donesia N.V. gesloten en had be trekking op een gebied in Gost-Ka- limanlan. In het nieuwe contract is overeengekomen dat Djawa Shell N.V. in een zeegebied ter grootte van 9.500 km- aan de zuidkust van Mid- den-Java opsporings- en produktie- werkzaamheden zal verrichten ten behoeve van P. N. Pertamina. DEN HAAG. Ingesteld is het „Centrum tot bevordering van de import uit ontwikkelingslanden". Voor dit bureau, het eerste van deze aard in Europa, is van diverse zijden al grote belangstelling getoond. Taak van het bureau, dat gevestigd is in het Rotterdamse beursgebouw, is „het bevorderen van de welvaart in de ontwikkelingslanden". FEUILLETON Maar de voorzitter zegt, dat deze stemmen ongeldig zijn, aangezien de statutén niet toelaten, dat vrouwen ir het bestuur gekozen worden. „Dan moeten die statuten maar eens gauw aangepast worden aan deze tijd," klinkt een krachtige stem uit de zaal". „Dat stelt u te zijner tijd het be stuur dan maar voor," repliceert Boseveld. „Momenteel is het niet mogelijk." Geen der stemmenhezitters heeft een volstrekte meerderheid verkre gen. De sekretaris duikt in het huis houdelijk reglement om na te kijken, wat er nu moet gebeuren. Een twee de vrije stemming moet volgen. Op nieuw delen de twee onderwijzers de stembriefjes uit en halen ze na een poosje op. Nogmaals zitten ze een half uurtje te turven en voor de tweede maal dreunt Steenbeek na men en cijfers op. Ditmaal is het aantal stemmenbehalers geslonken tot vijf en twintig. Twee hebben een volstrekte meerderheid behaald, dat zijn Coops en Wellebaard. Er zal nu nog een derde stemming moeten plaatsvinden voor de overige vijf candidaten. Op degenen, die na Coops en Wellebaard het hoogste aantal behald hebben. Het is bijna tien uur, als de defi nitieve uitslag bekend is. Behalve Coops en Wellebaard zijn Pelsma en Topper gekozen. Voorts de postdi recteur Van den Brom en twee min der bekende boeren. Maar allemaal betrekkelijk jonge mensen. De nieuwe bestuursleden worden uitgenodigd aan de bestuurstafel te komen zitten. Bosseveld heet ze har telijk welkom en dankt namens hen de ouders voor het vertrouwen, dat ze in deze mensen hebben gesteld. Dan eindigt hij met gebed en ieder verlaat de zaal. Alleen de kersverse bestuurders blijven nog even bijeen om de functies te verdelen. De volgende morgen weten de ze ven leerkrachten, dat Coops voor zitter is en Toper sekretaris. Terwijl Wellebaard zal beheren. Dat het nieuwe bestuur aktief is, bewijst wel het feit, dat hij meteen na de dag zijner verkiezing een bij eenkomst uitschrijft,, waarbij alle leerkrachten worden uitgenodigd aanwezig te zijn. Lvdia Tommcssen leest het briefje en knikt. „Die we ten van opschieten, dat mag ik wel. Nou, jongens schrijf je verlang lijstje alvast maar, gaan we het sa men indienen. Hebben ze hun hele zittingsperiode wel werk." De kennismakingsbijeenkomst met het nieuwe bestuur verloopt in uit stekende verstandhouding. Coops blijkt in zijn vorige woonplaats ook in het schoolbestuur gezeten te heb ben, dus hij beschikt over dc nodige ervaring. Alle zeven genodigden hebben een aantal wensen. De sekretaris neemt ze welwillend in ontvangst en de voorzitter verzekert met nadruk, dat er serieuze aandacht aan zal worden besteed. „En als ik dit ook namens mijn medebestuurders zeg, dan bete kent dit, dat we het allemaal ernstig menen. De bedoeling is, dat we sa men zo vruchtbaar mogelijk zullen samenwerken in het belang onzer school en kinderen." Er wordt nog wat gebabbeld en nadat het nieuwe bestuur nogmaals dc verzekering heeft gegeven, dat alle wensen dc volle aandacht zullen hebben, is de bijeenkomst afgelopen. Evert heeft goede moed. Nieuwe bezems vegen schoon. Misschien heeft het nog zijn nut, dat Van Bra- gen na de ouderavond de porte- feuillékwcstic heeft gesteld. DOOR GERRIT FRANSSEN Hoofdstuk 19 De oude boerin is halslarrig. December gaat voorbij. Er zijn ad vertenties geplaatst en er zijn twee nieuwe leerkrachten benoemd. De nieuwe juf komt uit de omtrek en heeft een autootje, zodat ze dage lijks op en neer kan reizen. De nieuwe onderwijzer is, jong en pas getrouwd. Hij krijgt een nieuwbouw huis. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voor het zo ver was, maar Coops, de voorzitter is niet iemand, die zich met een kluitje in het riet laat sturen. Hij geeft bij de burgemeester net zo lang bepraat, tot deze toegaf. En Coops voegde er tevens aan toe, dat hij binnenkort met een reeks verlangens zal aan komen bij de raad. Met medewerking van de Inspec teur van het Lager Onderwijs weet Coops het voor elkaar te krijgen, dat de school wordt afgekeurd. Dc hoogste prioriteit zal verleend moe ten worden voor de bouw van een nieuwe school. Coops heeft zijn blik laten vallen op een stuk grond aan de rand van het dorp, tegen het bos aan. Daar moet de nieuwe school komen; daar en nergens anders. Maar dc burgemeester wil er niet van horen. Het gemeentebestuur heeft een heel andere bestemming voor deze grond, namelijk klein-in- dustrie. Allemaal goed en wel, maar dan kan er ook wel een school bij. Als het niet gaat. zoals hij wil, schakelt Coops, in overleg met Van Bragen de pers in. Hij nodigt de rc- dakties van een aantal kranten in de omgeving uit voor een persconferen tie en neemt ze op een vrije woens dagmiddag mee door de school, wijst ze op dc diverse gebreken, de ouder wetse w.c.'s zonder waterspoeling, de slechte verlichting, de kolenka- chcls, de kleine ramen, de ouder wetse banken en dc slechte akkom- modatie. Er werden foto's gemaakt en de persmensen schrijven ijverig. Het resultaat is verrassend. De kranten wijden grote artikelen aan dc oudcrwclse school in Dalewoud. Eén blad r.ocmt hel dorp „een ach tergebleven gebied". Een andere krant laakt dc laksheid van het ge meentebestuur. Een derde schrijft: „Het gebouw zou voor een dicrcn- asyl nog afgekeurd worden, maar dagelijks krijgen er oen kleine drie honderd kinderen les". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4