DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher werd vrijgelaten Prins Claus opende eerste Nederlandse sportpaleis in Rotterdam Kettingbotsing met veel slachtoffers Amerikaanse oorlogsschepen voor kust van Cambodja Aanslag Chileense president verijdeld De Gemenebest- conferentie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men kan geen cake bakken j van eieren, die nog gelegd 1 4 moeten worden. 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22S5, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand J 3,45; per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. 4 B.T.W. Maandag 18 januari 1971 127ste jaargang Nr. 20810 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Voetbalclub Dr ei schor25 jaar Na „ruil" met Braziliaanse politieke gevangenen RIO DE JANEIRO, 16-1. De ont voerde Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Giovanni Bucher, is zater dagmorgen vrijgelaten. Dit is mee gedeeld door de Zwitserse ambassa de in Rio de Janeiro. Het eerste contact van Bucher met de pers duurde slechts anderhalve minuut. Functionarissen van de Vei ligheidsdienst dwongen hem de am bassade binnen te gaan voor een on dervraging. Tevoren had Bucher nog zijn deelneming betuigd met de dood van zijn wacht, Carvalho de Araujo, die bij zijn ontvoering werd doodge schoten. ROTTERDAM, 16-1. Prins Claus heeft vrijdagavond in Rotterdam het eerste Nederlandse sportpaleis offi cieel voor geopen dvcrklaard. „Ahoy Rotterdam geopend 1971". Deze woorden verschenen op het electronisch scorebord van het sport en tentoonstellingscomplex Ahoy in Rotterdam, nadat Z.K.H. prins Claus op zijn zitplaats een knop had inge drukt en daarmee officieel het unieke 74 miljoen kostende complex aan hel Rotterdamse Zuidplein had geopend. In zijn openingswoord had burge meester W. Thomassen van Rotter dam. de geschiedenis van do tot standkoming van het complex ge schilderd. „Aanvankelijk waren in 1962 de kosten van de bouw op 8 a 10 miljoen gulden geraamd. De defi nitieve kosten zijn met 74 miljoen gulden dan wel hoog uitgevallen, maar de bouwtijd was erg laag. In twee-en-een-half jaar tijd is dit com plex. dat van nationaal belang is, verrezen". Gevarieerd programma Na de officiële opening door Z.K.H. prins Claus, werd een gevarieerd programma afgewerkt, waarvan dc zesduizend genodigden genoten. Zij zagen het optreden van de Mari nierskapel der Koninklijke Marine, een judoshow door Anton Geesink en verder het Rotterdams Philhar- monisch orkest onder leiding van Edo de Waart, met medewerking van de pianist Daniël Waayenberg. Hans Boskamp gaf een conference over de sport, waarna een lichtshow met me dewerking van de popgroep Modesty Blaise volgde. Daarna kwam het sportieve evene ment: de eerste manche om het win- terbaankampioenschap der stayers, met Cees Stam (wereldkampioen bij de amateurs 1969). Jaap Oudkerk. Piet de Wit, Piel van der Lans en Dick Verdoorn. De op 7 december door de gueril- lacommandogroep „Juai'ez de Brito" ontvoerde ambassadeur is op de Zwitserse ambassade in Rio de Ja neiro teruggekeerd. De 57-jarige Bu cher zag er na zijn gevangenhouding van veertig dagen vermoeid uit. Hij verkeert echter in goede gezondheid. Zijn vrijlating kwam 48 uur nadat de zeventig Braziliaanse politieke gevangenen in ruil voor zijn vrijla ting naar Chili waren vertrokken*. Bij aankomst op de Zwitserse am bassade in Rio de Janeiro om even voor elf uur onze tijd werd Bucher begroet door zijn zuster, mevrouw Marrie Anna Maillet, die uit Luxem burg was overgekomen om op zijn vrijlating te wachten. De ambassa deur zei zich goed te voelen, maar „ik ben op dit moment niet in staat een verklaring af te leggen". Later zei Bucher aan een verslag gever van het Franse persbureau AFP de Braziliaanse regering zeer dankbaar te zijn voor alles wat zij had gedaan om de onderhandelingen met zijn ontvoerders tot een goed einde te brengen. Hij zei tijdens zijn gevangenhouding zeer veel last van de verzengende hitte te hebben ge had en aan claustrofobie te hebben geleden. Zijn ontvoerders hadden zijn schuilplaats zo goed mogelijk voor hem ingericht. Het was er re delijk comfortabel, maar de sanitaire voorzieningen waren er slecht ge weest. Hij had de beschikking over een x-adio, tijdschriften, televisie en een bandrecorder. Hij had veel ge kaart en gelezen, maar het ergste van alles was de clausti'ofobie ge weest, de angst die ontstaat door het opgesloten zijn. De ambassadeur mocht zijn kamer nooit verlaten om zich vrijelgk door het huis te bewegen. Hij had steeds een algeheel vertrouwen in de Bra ziliaanse regering gehad. Zijn ont voerders hadden aldoor maskers voor hun gezichten gedragen. Door de vreselijke warmte had hij met hen geen lange gesprekken kunnen voeren, daar de gemaskerde man nen het nooit lang in het vertrek konden uithouden. STUTTGART, 17-1. In de West- duitse deelstaat Baden-Württemberg z(jn zondag btf verkeersongelukken tien mensen om het leven gekomen exx 24 zwaar gewond. Het zwaarste ongeluk was een ket tingbotsing in dichte mist bij Ettlin- gen in de omgeving van Stuttgart: Op de autoweg* reed een bus met ho ge snelheid op een file. Zes pei*so- nenauto's wei'den in elkaar gedinxkt en vlogen in brand, evenals de auto bus. Achtereenvolgens x*eden nog tien auto's op de brandende voei'tui- gen. Vier inzittenden verloren het leven en 20 liepen zware vei'wondin- gen op. Tussen Loerrach en Schopfheim verongelukten vier pei'sonen bij een botsing tussen twee personenauto's. Aanslag op Egyptisch bureau bij Ver. Naties NEW YORK, 18-1. Het gebouw van de Egyptische missie bij de Ver enigde Naties is zondagavond door een explosie ernstig beschadigd. Vol gens een woordvoerder van de mis sie werd de hoofdingang door de ex plosie geti'offen en ontstond er een begin van brand, die echter met eigen personeel snel kon worden ge blust. Wat de explosie heeft veroor zaakt is nog niet bekend. Volgens de woordvoerder deed de explosie zich voor op het tijdstip waarop normaal de ambassadeur, Mohamed El Zayyat, een bezoek aan het bureau brengt. Om de een of an dere reden was hij zondagavond niet verschenen. Sowjet-ambassade in Canberra beschadigd en soortgelijk ongeluk kostte bij Herrenberg aan twee mensen het le ven. Bij deze twee ongelukken wer- den in totaal vier personen zwaar gewond. Dreigende P.T.T.-s taking in Engeland LDNOEN, 17-1. In Engeland dreigt woensdag een staking van het PTT- pei'soneel te beginnen, omdat de di rectie naar aanleiding van een eis voor een loonsverhoging van 16 pro cent heeft laten weten, dat zij niet verder wil gaan dan acht procent. De gevraagde verhoging zou neei'~ komen op ongeveer drie pond (ruim 25 gulden) per week. SAIGON, 17-1. Ongerust over de ernstige militaire situatie in Cam bodja heeft de Amerikaanse leger leiding In Saigon de afgelopen dagen haar steun aan Cambodjaanse en Zuid-Vietnamese troepen, die groot scheepse „zuiveringsoperaties" in Cambodja uitvoeren aanmerkelijk geaccentueerd, aldus is uit Ameri kaanse militaire bron vernomen. De genoemde operaties hebben ten doel, de weg tussen de haven Kom- pong Som (het voormalige Sihanoek- ville) naar Phnom Penh vrij te ma ken en te houden. Prinses Beatrix Weer bombardementen op Noord-Vietnam SAIGON, 18-1. Amerikaanse F-105 bommenwerpers hebben zondag op nieuw bombardementen boven Noord-Victnam uitgevoerd. Ze waren dit keer gericht tegen twee radarstations, gelegen op onge veer 30 km ten noorden van de ge demilitariseerde zone: Volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon waren de bombardementen weer „beschermingsreacties". Zaterdag neg waren drie lucht doelbatterijen in Noordvietnam met raketten bestookt omdat ze een be dreiging zouden vormen voor de Amerikaanse B-52-bommenwerpers. Privé-standbeeld voor wijlen Soekarno DJAKARTA, 18-1. Inwoners van een voorstad van Djakarta hebben een groter dan levensgroot privé- standbeeld opgericht van en voor wijlen president Soekarno. CANBERRA, 16-1. De Sowjet-am bassade in Canberra is zaterdag dcor twee explosies beschadigd maar niemand liep letsel op. De ambas sade wei*d al bewaakt omdat mili tante Joden dreigementen hadden den geuit. Duitse reactie op Nederlands „zuiverings"- besluit HANNOVER, 16-1. De woordvoer der van de Oostfriese „Arbeidsge meenschap ter bescherming van de Duits-Nederlandse kustwateren" heeft vrijdag het plan van de Ne derlandse regering toegejuicht om elf miljoen gulden uit te trekken voor de zuivering van afvalwater van een aardappelmeelfabriek. Woordvoerder George Peters - in de Bondsdag afgevaardigde voor de SPD - zei te hopen dat hiermee „een proces tot anders denken" opgang zal komen. Hij waarschuwde echter voor al te groot optimisme omdat door dit initiatief van de Nedex-Iand- se regering het besluit tot de bouw var. de zogenaamde „smeerpijp" niet is opgeheven. opent zeevisserij museum VLAARDINGEN, 15-1. Prinses Beatx-ix zal, in aanwezigheid van prins Claus, op zartex'dag 22 mei a.s. het nieuwe museum voor de Neder landse zeevissei-ij in Vlaai'dingen openen. Het koninklijk paar zal de tocht naar Vlaai'dingen vermoedelijk met „De Groene Draeck" maken. Dali-ten toonstelling bezocht door ruim 191.000 personen ROTTERDAM, 17-1. De tentoon stelling van werken van de schilder Salvador Dali in museum Boymans- van Beuningen in Rottei'dam is in totaal door ruim 191.000 personen bezocht. De expositie, die 20 november vo rig jaar werd geopend, zou aanvan kelijk op 10 januari worden beëin digd. Wegens het grote succes be sloot men echter de duur van de ten toonstelling te verlengen tot 17 janu ari. In hel donker op legerwagen gehotst BONN. De luchtvervuiling in het Roergebied liegt er ook niet om, maar als het goed gaat heeft deze foto over vijftien jaar historische waarde. Er is een oooruitslrevend stelsel ivetten opgesteld, voor een periode van 15 jaar om de lucht in de industriegebieden zuiver te krijgen. De industrie zal - naar schatting - elk jaar een miljard mark op tafel moeten leggen voor de lucht zuivering. VINA DEL MAR, 17-1. In Chili is zaterdag een moordaanslag op presi dent Allenda verijdeld. Bij de hoofdingang van zijn zo merpaleis in Vina del Mar ontdekte een schildwacht in een grote, deco ratieve bloempot vier staven dyna miet, die bij het passeren van de presidentiële auto hadden moeten explodei-en. De lading werd gevon den kort vooi'dat Allende het hek uitreed om zich naar een kabinets vergadering in het naburige Valpa- ï'aiso te begeven, waarheen de rege ringszetel kortgeleden is verplaatst als onderdeel van een decentralisa- tiepi-ogram. Libanon klaagt bij Veiligheidsraad BEIROET, 16-1. Libanon heeft besloten bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties een klacht in te die nen in verband met de Israëlische commandoaanval in de nacht van donderdag op vrijdag in de omge ving van Sarafand. Minister van voorlichting Ghassan Tueni die dit meedeelde gaf te kennen dat Liba non niet om een bijeenkomst van de raad zal vragen. Gestolen panter is weer terecht BRUSSEL, 16-1. De pantei', die enige dagen geleden uit een dieren tuin in de Belgische plaats Geraards- bergen verdween, is terecht. Het dier wei'd gevonden in een kooi, die was achtergelaten op een parkeerterrein van een dancing in Onkerzele. De panter was kennelijk gestolen. Eerder deze week deelde de Chi leense president mee dat er sinds zijn ambtsaanvaarding op drie no vember sprake is geweest van twee aanslagen op zijn leven. Jougelui aangehouden wegens hasjiesj-bezit DEN HAAG, 16-1. De Haagse po- litie heeft vrijdagavond bij een be zoek aan een jeudsociëteit in de Spionkopstraat vier jongemannen van 17 tot en met 21 jaar aangehou den wegens het bezit van hasjiesj. Samen werden zij aangetroffen met 15 gram van dit middel en van 4 LSD-tabletten. De politie vermoedt dat de oudste, een 21-jarige werk loze Hagenaar, als handelaar heeft gefungeerd. SINGAPORE, 16-1. De Britse pre mier Edward Heath heeft de dertig andere ï-egeringshoofden van Geme- nebestlanden op de confei-entie in Singapore te verstaan gegeven dat Engeland binnen de eigen jurisdictie zijn eigen besluiten kan nemen en niets aan andere leden van het Ge menebest behoeft te vragen. Hij doelde op een mogelijke hervatting van de wapenleveranties aan Zuid- Afrika waai'tegen in Zwartafrika veel verzet is. Over de EEG zei Heath, dat En geland als lid van die gemeenschap een effectieve rol in het Gemenebest kan spelen. Engelands lidmaatschap zou voor veel Gemenebestlanden moeilijkheden meebrengen, maar ook grote kansen bieden. Bejaarde kassier verijdelde overval UBACH OVER WORMS, 16-1. De 69-jarige heer Logister, kassier van het grenswisselkantoor te Waubach (gemeente Ubach over Worms Zuid- Limurg) heeft door moedig optreden legen een overvaller kunnen voor komen dat die man er mei het geld vandoor kon gaan. Vrijdagmiddag bedreigde een grens dialect sprekende man de kassier met vermoedelijk een luchtpistool. De heer Logister liet zich niet over rompelen en er ontstond een vecht partij. waarbij hij tot bloedens toe op het hoofd word geslagen. Het re sultaat van de vechtpartij was dat de overvaller niet in het kantoortje kon binnendringen en wegvluchtte. Twee Russische Joden mogen naar Israël MOSKOU, 17-1. Twee Russische burgers van joodse afkomst mogen naar Israël emigreren. Naar in het weekeinde van onof ficiële joodse zijde in Moskou ver luidde, hebben de natuurkundige Bo- ri Zuckermann en de architect Witali Swtsjinski in de afgelopen week toe stemming gekregen, de Sowjet-Unie te verlaten. Zij zouden hiervan bin nen tien dagen gebruik maken. HEYTHUYSEN, 17-1. De 33-jarige A. Klaver uit Heythuysen is afgelo pen weekend dodelijk verongelukt, toen hij op de weg naar Ittervoort met zijn personenauto in het donker op een tegemoetkomende Engelse le gerwagen botste. Hij was op slag dood. wmBmmmB. Op het kruispunt Laan van St. Hilaire-Provinciale weg zal binnenkort door de provincie Zeeland een verlichte ivegivyzcr met een viertal lichtpunten worden geplaatst. Hierbij een overzicht vait de thans bestaande situatie ter plaatse (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen; matige tot krachtige, aan de kust af en toe hai'de wind uit zuid tot zuid west; minimum-temperaturen twee, maximum-tempei-aturen omsti-eeks zes graden. Voor woensdag: Aantal ui'en zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen; 3 of meer gra den boven normaal. Max.-tempex-aturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een di*oge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pi'ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 0.59, onder 10.58. Laatste kwartier: 19 jan. (19,08). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 jan. 7.36 v.m. 20.06 n.m. BROUWERSHAVEN 19 jan. 7.36 v.m. 19.56 n.m. Doodtij: 22 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komende etmaal breidt een lagedrukgebied, dat zich op de oceaan ophoudt tussen New Found- land en de Bi-itse eilanden zijn in vloed naar het west-europese vaste land uit. Een hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven zuidoost Europa ligt, neemt nog in betekenis af en ver wijdert zich verder oostwaarts. Oce aanfronten zullen hierdoor via de Britse eilanden tot boven onze om geving doordringen. De regenkansen zullen vooral dinsdag overdag gro ter woi'den. In de nacht zal de bewolking sa menhangend met de fi'onten een sterke afkoeling tegen gaan. Het heeft in ons land in de nacht van zondag op maandag plaatselijk enkele gi'aden gevroren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1