Minister Nelissen over het pakket „afremmingsmaatregelen" Mosterdgas weg van Okinawa Linnenfabriek gaat sluiten Ongeluk of misdrijf? Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vryilag 15 januari 1971 Nr. 20809 EERSTE KAMER DEN 11AAG, 14-1. In de Eerste Kamer heeft minister mr. R. .1. Ne lissen (econ. zaken) gezegd dat het onmogelijk is de vraag te beant woorden of de termijn van het pak ket afremmingsmaatregelen zal moe ten worden verlengd. Het gewenste overschot op de betalingsbalans zal evenwel niet worden bereikt. Het tekort op de betalingsbalans zal waarschijnlijk meer dan een mil jard gulden bedragen. In het begin van 1970 vertoonde de industriële produktie een stijging, nadien is de ontwikkeling stabiel ge bleven. De minister wees erop, dat de algemene tendens in West-Europa in afnemende groei is. De loon- en prijsontwikkelingen vertonen overal een sterke toeneming. De bedrijfsinvesteringen hebben in 1970 een sterke stijging te zien ge geven. Tot en met het derde kwar taal gaven de investeringen in vaste TENGAN (Okinawa), 14-1. Een Amerikaans marinetransport is don derdag met 150 ton mosterdgas uit Okinawa weggevaren naar het eiland Johnston, een Amerikaans eiland 1.200 km. ten zuidwesten van Hawaii Het is de eerste hoeveelheid van de ongeveer 13.0000 ton dodelijke che mische wapens, waaronder zenuw gas, die van Okinawa zullen worden weggehaald. Voorlopig blijft het bij deze eerste lading totdat de opslag mogelijkheid op het eiland Johnston is voltooid, volgens Amerikaanse militaire autoriteiten waarschijnlijk begin volgend jaar. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Eipocder voor on t wikke lings landen SCHIPHOL, 14-1. Aangezien de Nederlandse uitvoer van verse ei eren voor een groot deel stagneert, heeft de minister van landbouw ir. P. J. Lardinois, in Rome de directie van het wereld voedselprogramma aangeboden eipoeder beschikbaar te stellen voor levering aan de ontwik kelingslanden. Deze instelling van de in Rome gevestigde Food and Agricultural Organisation heeft het aanbod direct aanvaard en het wachten is nu slechts op bericht uit Rome wanneer en naar welke landen het eipoeder moet worden verscheept. Minister Lardinois heeft de afgelo pen dagen in Rome tevens overleg gepleegd met onze landgenoot ir. A. Boerma, de directeur-generaal van de FAO, over een mogelijke nieuwe kandidaatstelling, nu zijn ambtster mijn dit jaar ten einde loopt. Bij aankomst op Schiphol deelde de mi nister mee dat de Nederlandse rege7 ring de heer Boerma in april op nieuw kandidaat zal stellen voor de ze funktie. Een juweel van landelijke rust en gemoedelijkheid was in 1910 de 's Heer Hendrikskïnderendijk nabij Goes. Wat kunnen bomen het in een landschap toch goed doen. EINDHOVEN. 14-1. De N.V. Lin- nenfabrieken van Dissel, Van den Briel en Venster in Eindhoven zul len op korte termijn de produktie staken, hetgeen ontslag voor 95 men sen tot gevolg heeft. In een donderdag uitgegeven com muniqué zeggen commissarissen en directie van deze N.V. dat het, on danks aanpassingen van de organisa tie, bij de sterk gestegen lonen en kosten niet langer mogelijk is geble ken de produktie te continueren. Het bedrijf maakt onder meer bedde- goed, tafelgoed en badhandoelcen. In de komende maanden, aldus het communiqué, zal het. dienstverband met ongeveer 95 mensen worden be ëindigd. Met de vakbonden zijn bespre kingen gaande over een afvloei ingsregeling. De directie stelt zich voor de uit levering van de lopende orders nor maal af te handelen. De handelsac tiviteiten zullen worden voortgezet, zo deelt de directie mede. Verdachte sprong; uit raam AMSTERDAM, 14-1. Een 22-jarige van inbraak verdachte Zuidmoluk- ker die sinds eind vorige week voortvluchtig was, heeft door een sprong uit een raam op de tweede étage in de Amsterdamse Borneo- straat vergeefs getracht zich aan zijn arrestatie te onttrekken. De politie was de woning binnen gedrongen omdat het sterke vermoe den bestond dat de verdachte zich daar schuil hield. De jongeman, die door de politie in Wormerveer werd gezocht, raakte bij zijn ontsnap pingspoging aan het gezicht gewond. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de hoofdzakelijk uit Zuidmolukkers bestaande groep jongelui, die vrijdag verdacht van een reeks inbraken in o.m. de Zaanstreek door de Wormer- veerse politie werd aangehouden. LEEUWARDEN, 14-1. Te Leeu warden is het lijk gevonden van de 64-jarige S. van der Veer. De man lag in zijn woning in de Bontepape- steeg. De politie vermoedt, dat de man aan kolendampvergiftiging is overleden. Misdrijf wordt echter niet uitgesloten omdat de deur van de woning openstond en het lijk onder kranten lag. Op weg naar school zagen twee meisjes, leerlingen van de katholieke Mavo-school Nijenhove, de deur van de woning openstaan, zij gingen naar binnen. In de kamer zagen zij op de grond een paar armen en be nen, die uit een hoop kranten sta ken. Helemaal van streek renden zij naar school en lichtten de directeur in. Deze dacht aanvankelijk aan een dronken man. maar lichtte toch de ploitie in. In de pauze van de school ging de hele klas naar het oude huisje. De jongelui dachten dat de man wel verdwenen zou zijn, maar dit bleek niet het geval. De politie werd nu voor de tweede maal geroepen en kwam toen onmiddellijk naar d$ Bontepapesteeg. Het bleek dat de meisjes een lijk hadden gevonden. activa (exclusief woningbouw) een volumestijging van elf procent te zien, tegenover dezelfde periode in 1969. De aankopen van nieuwe auto's droegen krachtig bij tot deze stijging aldus de minister. Tot medio mei 1970 bestond niet de indruk dat de investeringen zo sterk zouden stijgen. De gegevens komen altijd erg laat beschikbaar, zo klaag de minister Nelissen. Sprekende over het prijsbeleid zei de bewindsman, dat de datum waar op de huidige prijsmaatregel afloopt - 15 maart - opnieuw zal moeten worden bezien. Op het departement is de laatste weken een stroom van verzoeken om inlichtingen over re cente prijsverhogingen binnengeko men. BONN. De Westcluitse staatssecre taris Egon Bahr en diens Ooostduitse ambtgenoot Michael Kohl zullen vrgdag in het kader van de dialoog tussen de twee Duitslanden opnieuw bijeenkomen. Het gesprek vindt deze maal in Bonn plaats. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BODEGRAVEN. Dertien auto's zijn betrokken geweest bij een ket tingbotsing die zich in dichte mist bij Bodegraven voordeed op de auto snelweg Den Haag-Utrecht. Er wa ren geen gewonden. Wel ontstond er 'een file van vier kilometer. Ook bij Leidschendam waren enkele auto botsingen. DEN HAAG. In een woning op.de eerste verdieping aan de La Goa- straat in Den Haag is door tot nu toe onbekende oorzaak een uitslaan de brand ontstaan. De beide inwo ners van het pand, de heer en me vrouw Kooistra, wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. BARNEVELD. In Langbroek en omgeving is de ziekte van Aujesky, een virusziekte, geconstateerd onder varkens en koeien. In de praktijk van dierenarts S. Bakker te Lang broek is de ziekte op acht bedrijven waargenomen, in Woudenberg op twee bedrijven en in Scherpenzeel op een bedrijf. DEN HAAG. Prins Claus heeft het voornemen op dinsdag" 9 februari de fabriek van de N.V. Delft Electroni- sche Producten" te Roden in Drente in gebruik te stellen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid drs. T. E. Westerterp (KVP) heeft, als lid van het Europese par lement, de Europese Commissie ge vraagd opheldering te verschaffen over een „schandaal" met gelden van. het Europees Ontwikkelings fonds in Congo (Kinshasa). HEERLEN. De overheid zou steun moeten verlenen aan de bouw van tien flats voor buitenlandse werkne mers, op plaatsen in Limburg waar de behoefte eraan het grootst is. UTRECHT. De Goethe-Stichting heeft voor de 3e maal de Albeit Schweitzer prijs (totaal 25.000 Zwit serse francs) uitgeloofd voor jonge Europeanen, niet ouder dan 35 jaar, die als individu of in groepsverband met onbaatzuchtige doeleinden een bijzondere dienst aan de mensheid hebben bewezen. DEN HAAG. In de week van 3 tot en met 8 januari hebben zich in ons land op 118 bedrijven nieuwe ge vallen van pseudo-vogelpest voor gedaan. Drie minder dan in de week daarvoor. Dit heeft het ministerie van landbouw woensdagavond des gevraagd meegedeeld. DEN HAAG. Uit een herenmode zaak aan de Aert van der Goesstraat in Den Haag zijn 20 colberts; 100 truien en 16 herericostuums gestolen De inbrekers die voor deze kraak verantwoordelijk zijn bleken te zijn binnengedrongen na verbreking van een ruit aan de zijkant van het win kelpand. TILBURG. Op initiatief van een uit vier leden bestaande actie-comi té hebben omstreeks veertig kamer- en woningzoekenden, waaronder twee gezinnen, zestien leegstaande panden in de wijk rondom de ring baan Noord in Tilburg gekraakt. GELEEN. De 72-jarige weduwe Van der Meulen-van Zandbergen is door de politie in haar woning te Geleen dood aangetroffen. De buren, die de blinde en alleenwonende vrouw al enkele dagen niet meer hadden gezien, waarschuwden de politie. Zij lag onderaan de trap en men neemt aan dal zij enkele dagen geleden van de trap is gevallen en is overleden. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 16 JANUARI. NED. 1. Jeanne van Munster pre senteert in het middagprogramma de rubriek een Dagje ouder, waarin o.a. gymnastiek en recepten. Van oud naar jong met Banana Splits. In het avondprogramma allereerst een afle vering van de Fabeltjeskrant en het journaal. Tot het journaal van acht uur nieuwe belevenissen van Lucie Ball. Kim en Craig vinden het tijd worden dat er een extra wagen aan geschaft wordt. De auto die er is rijdt niet meer. Lucie gaat voor de bijl en van het spaargeld wordt een zoveeldehandsje gekocht. Natuurlijk deugt dat ding niet en na veel vijven en zessen ziet Lucie kans het ding weer door te verkopen. Tot het jour naal voor de prijsbewusten Koning Klant. Na het journaal Een van de acht, door Mies Bouwman gepresen teerd. De quiz wordt feestelijk om lijst door optredens van Liesbéth List, The Friends of Distingtion en het ballet Iberda. Na de spanning de ontspanning van W. Somerset Maug ham's verhaal over de drie dames van Antibes. Deze dames gaan ieder jaar naar de Rivièra om le verma geren, want ze zijn alle drie nogal aan de maat. Ze ontmoeten een dun persoon die zich niet aan diëten e.d. houdt en dat bevordert de lust tot mager worden niet zo erg. Zodoende wordt met de komst van de magere een moeilijke periode ingeluid.. Over moeilijkheden van geheel andere aard vertellen de medewerkers van Achter het nieuws tot slot van de zaterdagavond. NED. II. Na de Fabeltjeskrant een rechtstreekse reportage van de Les Humphries singers tijdens hun op treden in Utrecht bij de Palaver ma nifestatie. Ng het journaal gaan we verder met zang maar ditmaal uit de Glashof te Leerdam. De liedjes wor den gebracht door Ted de Braak, Wim van Schaik, Corrie Vink en nog diverse andere artiesten. Als speciale gasten verwelkomen ze Gert en Her- inien. In het grootse programma „Dat wil ik wel eens horen", imita tors van Toon Hermans die hun uiterste best gaan doen zoveel moge lijk op hem te lijken. Na de aktuali- teiten van Hier en nu, Memorandum van een dokter. De plaatselijke pre dikant zou volgens de dorpsroddel 'meer dan alleen vriendschappelijke banden met zijn huishoudster heb ben gehad die nu is overleden. Ook verklaart de dominee niet meer te willen preken omdat zijn bovenka mertje niet meer goed zou fungeren. Dr. Cameron gaat hem eens uitge breid onderzoeken. Hoe dat onder zoek uitpakt valt nog af te wachten. Het Nederland twee zaterdagavond programma wordt besloten met za- terdagaziondzang uit de Grote Kerk te Hoogeveen. ZATERDAG 16 JANUARI. NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Een dagje ouder; 17.00 Banana 'Splits; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Lucy Ball; 19.30 Konnig Klant; 20.00 Journaal; 20.20 Een van de acht 22.00 De wereld van W. Somerset Maugham; 22.50 Achter het nieuws; 23.15 Journaal. NED. I: Zaterdag 16 januari, 20.21: Een van de acht. Met als gaste Liesbeth List. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.04 Palaver; 20.00 Journaal; 20.20 Met liedjes het land in; 21.10 Hier èn nu; 21.45 Memoran dum van een dokter22.35 Zaterdag avondzang; 22.45 Journaal. ZONDAG 17 JANUARI. NED. I. In de morgenuren een kerkdienst uit de Maranathakerk te Den Haag. In het middagprogramma de gebruikelijke onderdelen, zoals nieuws, weeknieuws, verkeersinfor- matiea, The Borderers en een afle vering van Openbaar Kunstbezit. De Lauberne rennen voor skiën worden gepresenteerd door Herman Kuiphof en in het avondprogramma zien we de Fabeltjeskrant, Woord voor woord met het verhaal van de zilveren be ker en vijf minuten zingend geloven. In de Willebrordkerk te Oegstgeest voeren leerlingen van Oegstgeestse scholen „Die Weihnachtsgeschichte" op. Om half acht is het tijd om met Willem Duys naar het programma Jonge mensen op het concertpodium te kijken. Ditmaal zien we leerlin gen van het conservatorium uit Lim burg, Utrecht en Den Haag. Na hei nieuws Hier Jan Brusse, Parijs en dan de hoofdschotel voor deze avond Het is de thriller „Wat doe je met zo'n" lijk, door Leo Derksen. Arnlod Gelderman vertolkt de rol van Har ry Talie, een acteur wiens vrouw is vermoord. Hij voelde het aankomen dat er een aanslag op haar gepleegd zou worden en riep daarom de hulp in van een detektive. De detektive heeft al snel een verdachte: de uit gever Hugo Alwin, maar deze her innert zich de laatste tijd niet zoveel meer, althans dat denkt hij en dit vormt wel een levensgroot probleem. Of hij de moord pleegde laten we nog even in het midden maar het zal wel spannend worden. Als de da der heeft bekend vult Pierre Janssen de resterende zendtijd met Een oog in de hand. Om tien uur kan men het laatste journaal zien. NED. II. Na de Fabeltjeskrant en het journaal de Vrijbuiters, waarbij de assistent van kolonel Buchman vervangen wordt door een zekere Lenka Razin. Razin is een van de le den van een team samenzweerders dat zich in het gezelschap wil men gen, Bij inspectie van de koffers van de leden worden nep-telefoons aan getroffen en flessen gas. Buchan vermomt zich als aartsbisschop om de aktiviteiten van de bende te kun nen gadeslaan zonder opgemerkt te worden. Na Studio Sport en Pano- ramiek een aflevering van de Dub beldekkers. Er wordt feest gevierd, ditmaal een feestje van de busonder- neming. Tijdens hei feest loopt Ar thur heel veel achter een rossige conduktrice aan, dit tot woede van vrouwlief die heat feest het feest laat en de biezen pakt om naar huis te gaan. Niet om onder de wol te kruipen maar om. Arthur op te wach ten en hem met de overige familie leden eens een lesje te leren. Na het tweede deel van Studio Sport, Kort Geding waarin uitgedokterd wordt de positie van minister-president en bekeken of hij door het volk geko zen moet worden. ZONDAG 17 JANUARI. NED. I: 15.00 Journaal; 15.02 Weekjournaal; 15.22 Verkeersinfor matie; 15.25 The Borderers; 16.15 Openbaar Kunstbezit; 16,20 Skiën; 1S.55 De Fabeltjeskrant; 19.00 Jour naal; 19.05 Woord voor looord; 19.10 Zingend geloven; 19.30 Jonge men sen naar het cojicertpodium; 20.20 Journaal; 20.25 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.35 Wat doe je met zo'n lijk; 21.35 Een oog in d ehand; 22.00 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 De Vrijbuiters; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek 20.45 Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport II; 21.35 Kort geding; 22.35 Journaal. FEUILLETON Chris Bijvank is na die gedenk waardige avond niet meer op school gekomen. Bijvank heeft hem wijse lijk een paar dagen thuis gehouden waarna hij met hem naar de stad reed en voor elkaar kreeg, dat de jongen daar geplaatst werd op een christelijke school, waar een tame lijk streng regiem heerste. „We zul len proberen, of we wat van hem kunnen maken, meneer", had het schoolhoofd gezegd. „Misschien zal het voor hem volkomen vreemde mi lieu er toe bijdragen, dat hij zijn le ven verandert". Binnen een week zijn de konvo- katies voor de buitengewone leden vergadering verzonden met als enig agendapunt: verkiezing voor een nieuw bestuur. Het is weldra in het dorp hel onderwerp van gesprek. Men maakt gissingen. Er zijn opti misten, die zeggen maar goed, dat dit stelletje ouden van dagen foetsie is. Maar zulks is overdeven, want Wellebaard is vijf en dertig en Bos- seveld zelf is ook nog geen vijftig. Nee. dat loopt wel los. Anderen beweren: ze hebben zich op hun kop laten zitten door Van Bragen en dat is zelf een heiden. Zie je hem ooit in de kerk? Zondags is hij nooit in het dorp. Ze hadden be ter die Van Bragen eruit kunnen schoppen. Het ging toch uitstekend met ons bestuur? Het schoolpersoneel is geen partij in deze pro en contra's. Maar ieder heeft zo z'n eigen gedachten over de komende verkiezingen. En de even tuele kandidaten. Het is een vrije stemming, dus iedereen kan gekozen worden, die één of meer kinderen op school heeft en dat zijn dik twee honderd ouderparen. Op de avond zelf zijn ook alle leerkrachten aanwezig. Maar aan de bestuurstafel zitten enkel de voor zitter en de sekretaris. De andere vijf zitten misschien in de zaal. Of zijn thuisgebleven. Evert weet het net en het interesseert hem maar weinig. Wel hoopt hij, dat er be kwame mensen gekozen worden, want het wordt onderhand toch wel eens tijd, dat er werk gemaakt wordt van een nieuwe school. Zoals de toe stand op het ogenblik is, wordt ze onderhand onhoudbaar. Van de week alle w.c.'s weer verstopt, De riole ring in het dorp deugt evenmin. Twee loodgieters weer een hele dag aan het werk geweest en zoiets is ook niet bevorderlijk voor de rust in de school. Bovendien zitten ze nog altijd met onmogelijk grote kolen- kachels in de lokalen. Het wordt de hoogste tijd, dat er gasverwarming komt. Nog liever centrale, maar dat zal wel niet bekostigd kunnen wor den op grond van artikel 72. In dit opzicht hebben ze ook al weinig me dewerking in de raad. De gymnastiekzaal kan ternauwer nood alle ouders bergen. Volgens het sterk verouderde regelement kun nen enkel de vaders stemmen. Een maatregel uit het jaar nul. Statuten wijziging moet. een dér eerste pun ten van behandeling worden op de agenda van het nieuwe bestuur. Bosseveld opent de vergadering naar christelijke ordening. In zijn openingswoord spreekt hij niet van een konflikt, maar van een menings verschil. „Als we bij alles, wat we vanavond gaan doen. ons maar door één ding zullen laten leiden: het be lang van onze kinderen, dan kan deze vergadering ondanks alles vruchtbaar zijn", zegt hij tenslotte. Daarna leest de sekretaris de no tulen van de vorige vergadering cn zegt na goedkeuring, dat de verkie zingen geheel vrij zijn. Men kan op iedereen stemmen. Steenbeek en Veswijk zullen het stembureau vormen. Zij zijn im- DOOR GERRIT FRANSSEN mers geen partij. Geduldig delen ze de stembriefjes uit en halen ze na invullen weer op. De voorzitter heeft iedereen duidelijk gemaakt, dat er zeven namen op elk briefje moeten komen; zeven namen en niet meer. anders is de stem ongeldig. De on derwijzeressen zijn met de presen tielijsten rond geweest en Steenbeek telt de namen. Er zijn er 192, dus dat gaat lellen worden. Het duurt geruime tijd. voor er een kleine veertienhonderd namen geturfd zijn. En dan blijkt.: men heeft een aantal uitschieters. Om te beginnen brugwachter Coops. Nau welijks enkele maanden in Dale woud. Hij heeft een kleine tachtig stemmen. Vervolgens Topper, de slager. En Pelsma, con boertje aan de buitenkant van het dorp. Verder een aantal minder bekende ingeze tenen, terwijl tot ieders verbazing ook heel wat stemmen uitgebracht zijn op Wellebaard, een der afge treden bestuursleden. En druppels gewijs een aantal op andere demis sionaire bestuursleden. Sleenbeek verheft zich van zijn stoel en dan wordt iedereen als bij toverslag stil. Hij noemt de namen en hun stemmenaantal. De twee be stuursleden zitten ijverig te schrij ven. Het is een hele opsomming, want meer dan zestig mannen heb ben ccn of meer stemmen gekregen. En zelfs is er gestemd op een vrouw: het is een weduwe, die als coupeuse haar brood verdient voor haar beide schoolgaande kinderen. Er zijn zelfs zeven en twintig stemmen op haar uitgebracht. Zelf zit ze verbaasd cn met een rood hoofd in de zaal. Alles wal ze verwacht heeft, maar dit Een flinke vrouw, denkt Evert, die haar wel kent. Zoéén in het bestuur zou niet eens gek zijn. (Wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7