N.V. AAGRUNOL Trage groei van Schouwen-Duivelandse bevolking in l()7ö BLIK DOOR HET WERELD Tupamaros, guerilla's met unieke stijl DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Geld voor rokers die willen stoppen ARAM EN DE GULDEN STEEN „V estigingsverlies" van 43 personen ZIEIÏIK2EE, 14-1. Per 31 december 1970 bedroeg het totaal aantal in woners van Schouwen-Duiveland 24.097 personen, namelijk 12.076 mannen en 12.021 vrouwen. Het to taal aantal inwoners op 1 januari 1970 van Schouwen-Duiveland was 23.972, (12.012 mannen en 11.960 vrouwen). Uit deze cjjfers blykt dat het zielental van het eiland geduren de het afgelopen jaar dus is toege nomen met 125. In totaal werden op Seh.-D. in 1970 412 kinderen geboren 227 mannen en 185 vrouwen. Er kwamen het afgelopen jaar 244 men sen te overladen, 151 mannen en 93 vrouwen. Dit betekent dat er in '70 totaal op Sch.-Duiveland 168 mensen méér werden geboren (76 mannen en 92 vrouwen) dan dat er overleden. In totaal hebben 2ich in '70 verder 1.157 mensen nieuw op Sch.-D. ge vestigd (556 mannen en 601 vrou wen). Er vertrokken echter geduren de het afgelopen jaar niet minder dan 1.200 mensen, namelijk 568 man nen en 632 vrouwen. Er vertrokken dus in '70 43 mensen (12 mannen en 31 vrouwen) méér, dan dat er zich op het eiland gedurende hetzelfde jaar hebben gevestigd. Uit bovenstaand overzichtje blijkt dat gedurende het afgelopen jaar 1970 van Schouwen-Duiveland 43 mensen méér vertrokken zijn dan dat er zich gedurende dat jaar op het eiland hebben gevestigd. Intus sen blijkt uit cijfers over de loop der bevolking 1970 van de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland dat Brouwershaven bovenaan staat wat betreft het grootste aantal naar elders vertrokken inwoners. Uit de gemeente Brouwershaven vertrok ken in 1970 namelijk 49 mensen (19 mannen en 30 vrouwen) méér dan dat er zich hebben gevestigd. Er ver trokken uit deze gemeente in '70 nl. 176 mensen, (92 mannen en 94 vrou wen), terwijl zich er vestigden 127, (63 mannen en 64 vrouwen). Op de tweede plaats in dit wat sombere overzicht komt Zierikzee: uit deze gemeente vertrokken in '70 46 mensen méér dan dat er zich hebben gevestigd, 'n.l. 27 mannen en 19 vrouwen. Het totaal aantal men sen dat Zierikzee verliet was n.l. 448 (210 mannen en 238 vrouwen), het aantal dat zich hier vestigde was: 402: 183 mannen en 219 vrouwen). Middenschouwen Als derde gemeente op de ranglijst staat dan Middenschouwen. Vanuit deze gemeente vertrokken in '70 34 mensen (20 mannen en 14 vrouwen) méér dan dat er zich hebben geves tigd. Het totaal aantal vertrokken bedroeg nl. 102 (52 mannen en 50 vrouwen), terwijl het vestigingsto taal in '70 voor Middenschouwen was 68 (32 mannen en 36 vrouwen). Ten slotte vertrokken uit Bruinisse nog eens 15 mensen (3 mannen en 12 vrouwen) méér dan dat er zich ves tigden. Er vertrokken nl. uit Brui nisse in '70 106 mensen, (44 mannen en 62 vrouwen). Het vestigingsto taal voor Bruinisse in '7o was 91, (41 mannen en 50 vrouwen). Het grootste vestigingsoverschot boekte de gemeente Westerschou- wen, namel(jk een aantal van 89, (39 mannen en 50 vrouwen). In deze ge meente vestigden zich nl. in '70 304 mensen (146 mannen en 158 vrou wen), terwijl in totaal vertrokken 215 mensen, (107 manen en 108 vrou wen). Tenslotte boekte de gemeente Pui- veland in '70 een bescheiden vesti gingsoverschot van 12. Er vertrokken uit Duiveland 153 mensen (73 man nen en 80 vrouwen), terwijl zich er vestigden 163, (91 mannen en 74 vrouwen). Het merkwaardige feit doet zich hierbij voor dat wat de vrouwen betreft er meer, namelijk 6 in totaal, de gemeente Duiveland vei lieten dan dat er zich hebben ge vestigd. Er vestigden zich echter 18 mannen méér dan er vertrokken zo dat Duiveland een vestigings- „winst" boekte van 12. Totaal vestigings verlies voor Schou wen-Duiveland in 1970 dus 43 perso nen. Bestuur C.B.T.B. West-Nederland: „Toenemende spanningen mogen geloof in toekoiiist van land- en tuinbouw niet doen verliezen" MIDDELBURG, 14-1. „De enorme spanningen in diverse bedryfssekto- ren van onze land- en tuinbouw ne men ongekende vormen aan. De droeve ernst van de problematiek - om maar enkele voorbeelden te noe men - in de glastuinbouw, de fruit teelt en de pluimveehouderij be heerst ons denken, doen en laten. Toch is het goed ons juist in het be gin van die nieuwe jaar duidelijk te realiseren, dat niet de hele landbouw een verloren zaak is", aldus voorzit ter, de heer A. Biesheuvel by de opening van de eerste bestuursver gadering van de C.B.T.B. West-Ne derland in 1971. Advertentie WIERSUM CHEMIE N.V. HEET VANAF 1 JANUAR11971 De N.V. AAgrimol fabriceert reeds sinds 1945 de door haar zusteronderneming Wiersum Chemie N.V. in de handel gebrachte gewasbeschermingsmiddelen. De samenvoeging der aktiviteiten is. uitsluitend een organisatorische maatregel zodat U óók na 1 januari met dezelfde medewerkers van ons in kontakt komt als voorheen het geval is geweest. Ons bekende AA-merk zal óók in de toekomst een waarborg blijven voor de levering van hoogwaardige produkten. De Britse ambassadeur in Uru guay werd nauwlettend bewaakt door politiemannenmaar toch zagen de Tupamaros kans hem te ontvoe ren. Deze rebellen weten dat presi dent Pacheco Areco principieel met hen niet wenst te onderhandelen over een losprijs, dat vindt hij in gaan op chantage en hij heeft zich daartoe ook niet geleend in het ge val van een Braziliaanse consul en een Amerikaanse landbouwdeskun- dige van wie sinds hun kidnapping niets meer is vernomen. De Tupamaros zullen dus niet al te veel hoop hebben gehad dat ze door ontvoering van Geoffrey Jack son geld in kas zouden krijgen of ge vangen uit de cel. Toch was de on derneming voor hen de moeite wel waard. Door een bewaakte diplo maat te roven hebben ze zeker voor alle Uruguezen duidelijk aangetoond dat het bewind van Areco zo sterk niet is als het lijkt. De Tupamaros onderschatten zeker niet hoezeer pu blieke verachting de positie van de president kan ondermijnen. Goed, dan zal er na hem een ander komen, een generaal of zo iets. Maar vast gesteld zal dan in ieder geval zijn dat presidenten alleen maar aanblij ven bij de gratie van de Tupamaros. Afwijkende struktuur Het is in zijn omweg een beetje merkwaardige taktiek misschien. Maar de Tupamaros zijn merkwaar dig. Ze vermijden alle discussie over Mar.v of Mao of Lennin als niet ter zake doende, althans op dit moment. Hoe het zal moeten gaan als het be staande regime omver is geworpen is voor hen een zaak die pas aan de orde komt als het zover is. Die be perking tot een doel zonder ideolo gische ballast is in heel Zuid-Afrika en ver daarbuiten uniek. Dit is ook hun koncentratiea in Montevideo - ze voeren een stads- guerrilla, terwijl het geijkte patroon zeker in deze streken is eerst het platteland te veroveren waarna, zo zijn de regels van Mao ookde ste den als rijpe appels ook in de mand moeten vallen. Deze afwijkende struktuur is maar ten dele te verkla ren door het feit dat Uruguay een land is met eigenlijk maar die ene stad Monevideo waarin de helft van de bevolking woont: ze zijn tot de konklusie gekomen dat juist de men senmassa van de stad hel mogelijk maakt beter gecamouflered te wer ken dan tussen de bomen van de jungle. En dat het een geraffineerder slag guerrillastrijders oplevert: voor al intellektuelen en middenstanders. Weigeren moeilijk Van de thans gevangen zittende Tupamaros zijn er nog al wat advo caten, artsen, ingenieurs. Bovendien is de organisatie zeer hecht: groep jes van drie mannen, die geen an deren kennen, zeker niet van naam of adres, zodat het voor de politie zeer moeilijk is met een aanhouding een sneeuwbal van arrestaties aan het rollen te brengen. Het is moeilijk om morele recht vaardiging te vinden voor ontvoe ringen op politieke gronden - er is geen rechtvaardiging voor, behalve dan misschien in de ogen van de Tupamaros dat alles geoorloofd is om een behoudend regime dat het volk laat verkommeren ten val te brengen. Waarbij in dit geval komt dat het gaat om de ambassadeur van een grote mogendheid, waarbij het voor president Areco heel wat moei lijker zal zijn om onderhandelingen resoluut te weigeren dan in de voor gaande gevallen. En, mogen de Tu pamaros redeneren, het bezorgt hun zaak aanzienlijke publiciteit vooral buiten Uruguay. Een druk van bui ten kan naar de ervaring van Spanje misschien al leert ook bijdragen tot hef verwijnen van president Areco. „De enorme problematiek die. op ons af komt, mag ons niet ontmopdi- gen of tot een volledig pessimisme brengen. Wij zullen ook oog moeten hebben voor de positieve punten dié in de sektoren land- en tuinbouw ook aanwezig zijn. Alleen wanneer wij geloven in de toekomst van de land- en tuinbouw zal dit ons de kracht en bezieling geven om als, or ganisatie ons volledig in te zetten voor de belangen van onze leden, al dus de heer Biesheuvel. Nieuwe saneringsregeling Waar het bestuur reeds lange tijd heeft gepleit voov een verbeterde saneringsregeling nam zij nu met instemming kennis van de nieuwe verbeterde saneringsregeling voor die ondernemers, die hun bedrijf wensen te beëindigen. Het bestuur betreurde het dat de ze regeling juist voor de onderne mers van de hele kleine bedrijven hoegenaamd geen verbetering in houdt. Juist vanuit sociaal oogpunt be zien betreurt het C.B.T.B.-bestuur dit ten zeerste en besluit wederom aan te dringen op een verbetering van deze regeling, juist voor de zwakste ondernemers. Uitvoerig stond het bestuur stil bij het drama dat zich voltrekt in de glastuinbouw. De enorme stijging van de oliepx'ij- zen en.de slechte prijszetting van de produkten, worden voor vele onder nemers catastrofaal. Frultfeelf Ook op deze bestuursvergadering werden de fruitteeltvraagstukken wederom ter tafel gebracht. Met eni ge verwondering nam het bestuur kennis van het feit dat de Minister van Landbouw heeft besloten de bij drageregeling in de kosten van ha- gelschade-verzekering alleen uit te keren voor bedrijven met meer dan 3 ha aaneengesloten fruitteelt. Zij acht dit een onjuiste regeling, die vanuit sociale overwegingen niet te verteren is. Waarover het hoe en waarom van deze regeling het Mini sterie nog nadere mededelingen zal doen, besluit het bestuur deze kri tisch af te wachten om daarna zo nodig duidelijk stelling te nemen. LAND- EN TUINBOUW Verkoop landbouw machines in 1970 Het jaar 1970 is voor de agrarische sector niet zo'n erg goed jaar ge weest, zodat de verkoop van land bouwwerktuigen minder groot is ge weest dan in 1969. Aldus wordt mee gedeeld in het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland Geconstateerd wordt dat de land- bouwprodukten te laag in prijs lig gen, waardoor de landbouwers geen investeringen kunnen doen die op hun bedrijf beslist nodig zijn. Men meent dat er te weinig gedaan wordt om de prijzen van de landbouwpro- dukten te verbeteren. DIVERSE BERICHTEN BREDA. In een voorlopig jaar overzicht deelt de rijkspolitie in het rayon Breda mee, dat de aantallen inbraken, agressiegevallen en pogin gen tot moord, c.q, doodslag, in 1970 opvallend sterk zijn gestegen. Het rayon bestrijkt midden- en west- Brabant. Het oplossingspercentage van diefstallen bleef laag, maar één op de drie diefstallen kwam er uit. UTRECHT. De wetenschappelijke staf en studenten van de sub-l'acul- teit scheikunde van de Rijksuniver siteit in Utrecht hebben besloten hun medewerking aan het bestuur van de sub-faculteit en het overleg met het college van hoogleraren op te schorten. VENRAY. In een constructie- werkplaats in Venray is de 17-jarige P. Janssen uit het Venrayse kerk dorp Geulen tussen een muur en een kraan bekneld geraakt en om het leven gekomen. AMSTERDAM. Als bijdrage in de ontwikkelinsghulp is de Amster damse haven een „zusterschap" aan gegaan met Indonesies grootste im porthaven Tandjong Px-iok. DEN HAAG. De Haagse recherche blijkt met de aanhouding van de 18- jarige koopman H. D. uit Den Haag een goede vangst te hebben gedaan. De man heeft na langdurige onder vragingen bekend in de tweede helft van 1969 en in 1970 in totaal 113 in braken in Den Haag te hebben ge pleegd. De totale buit en de daarbij aangerichte schade wordt geraamd op ruim f 100.000,-. UTRECHT. Voor een gezonde sociaal-economische ontwikkeling is het niet voldoende dat een regering een goed program heeft, maar dat zij ook van een samenstelling moet zijn die de. vakbeweging aanspreekt. jRCTTERDAM. In de Iiudson- straat in Rotterdam heeft de Rotter damse politie op last van de burge meester een jeugd-discobar voor de duur van drie maanden gesloten. De woordvoerder van de Rotterdamse politie gaf als reden voor de sluiting geluidshinder op. SCHIPHOL. Ter ondertekening van een vijf-jarig cultureel verdrag met de Vereniging Nederland-USSR is donderdag per Aeroflotlijntoestel een delegatie van de Sowjet-Russi- sche „Unie vön Vriendschapsvereni gingen met het buitenland" uit Moskou op Schiphol aangekomen. TIEL. Bij Verdugt's industrie- en handelsonderneming in Tiel is don derdagmorgen branduitgebx'oken. De bx-and, die is ontstaan in het la boratorium, sloeg over naar de af deling speciaal chemicaliën, waar van het dak totaal werd verwoest. ALMELO. De Rijkspolitie heeft woensdag bij de 30-jarige asfaltmen- ger F. J. H. in Den Ham (Ovei'ijssel een pistool en vier geweren, alsme de een groot aantal pati'onen in be slag genomen. H. had geen wapen vergunning. Met het pistool was on langs nog geschoten. Lege hulzen werden ook aangetx*offen. ROTTERDAM. De Holland-Ame- x-ika Lijn in Rotterdam heeft met de eigenaar van de N.V. B. van der Laan's Scheepvaax-t- en Handelmaat- maatschappij in Schiedam 'en Van der Laan's Shipping Company Cux-a- <?ao N.V. in Willemstad overeen stemming bex*eikt over een volledige ovei-neming van beide bedrijven. DEN HAAG. Aan de traditionele Rally de Monte Cax'lo voor automo bilisten die van 22 tot en met 29 ja nuari wordt gehouden, zullen dit jaar vijf Nederlandse equipes deel nemen. LEVERKUSEN. Gen enkele voetbalwedstrijd behoeft in de toekomst meer wegens regen te worden afgelast, als alle sportvelden van een kunstmatig gazön worden voorzien. Met „Texidor" schijnen de Bayer-fabrieken het pro bleem opgelost te hebben. In het stadion van Leverkusen introduceren zij thans dit eerste kunstmatige gazon ter wereld. De nieuwe sportveldbekleding bestaat uit een synthetisch textielvezelvlies op een drainage-onderlaag, het wordt in tegels of van de rol geleverd en kan naadloos worden gelast. Texi dor is absoluut waterdicht en zeer sterk, dus geschikt voor alle takken van sport, zoals men in Leverkusen demonstreerde. De wereldrecordhoudster in het discuswerpen? Liesel W'esterman, en haar kollega Ellen Tittel (Europees record op de 400 meter) hielpen bij het uitrollen van een loopbaan, voordat zij persoonlijk de altijd groene vlakte testten. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur eerwaax~de heer J. Sinke jeugddienst, 7 uur ds. L. de Wit Renesse. 11 uur ds. J. B. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. v. d. Bex'g (viering H.A.), 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 10 uur ds. L. Jansen Schoonhoven (viering H.A.). Burgrh: 10 uur da. A. A. van Leeuwen. Haamstede: 10 uur ds. Huizing, jeugddienst, 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur'ds. Dé Wit. N cc. d wel le: 9.30 uur ds. De Wit. Scl arendijke: 9.30 uur ds. Van den Eéig. Eicuwershaven: 11 uur ds. J. Feunekes, 12 uur zondagsschool. Zoraicmaire: 9.30 uur ds. J. Feune kes, 11 uur zondagsschool. Noord- gouwe: II uur ds. H. v. d. Heuvel. Lxeischor; 9.30 uur ds. H. v. d. Heu vel (Nieuwerkerk). Ouwerkerk: 10 uur ds. I. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur de heer M. C. Malipaard (Rot- tei'darr). Oester land: 10 uur ds. H. Ommering (viering H.A.), 6 uur ds. H. Ommering (H.A. en Dankz.). Sir- jansland: 10 uur ds. Post, Bx'uinisse; 6.30 uur ds. Post, Arnemuiden. Bruinisse: 10 uur ds. H. Waarden- bux-g, Rotterdam; 5 uur ds. P. Post - (voorber. H.A.). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 18.30 uur ds. Fa vier. Scharendyke: 10 uur ds. Put, 2.30 AMSTERDAM, 14-1. Max Tailleur heeft namens de stichting „Be ter met Max' dr. L. Meinsma een bedrag van 10.000 gulden aangebo den om uit te keren aan tien rokers, die bereid zyn gedurende een jaar niet te roken, zo deelt de heer Meinsma mee. Op deze wijze wil de heer Tailleur hem helpen bij zijn stryd tegen het roken. Dr. Meinsma verzoekt nu mannen en vrouwen, die meer dan 25 siga retten per dag roken en die bereid zijn er mee op te houden, zich schriftelijk bij hem te melden, de Lairressestraat 33, Amsterdam, met bijzonderheden omtrent rookgewoonten en beroep. Max Tailleur zal, als zich meer dan tien bonafide belangstellen den melden, by de definitieve keuze meebeslissen. De namen van de tien vrijwilligers zullen later bekend gemaakt worden. uur ds. v. d. Kooij. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur kandidaat G. P. van Dam, Amsterdam. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Lodder, Rottex-- dam. Nieuwerkerk: 10 uur ds. J. de Moor, Rotterdam, 5 uur ds. A. S. Rienstra. Bruinisse: 10 uur ds. Rien- stra, 5 uur ds. De Moor, Rotterdam. Gereformeerde Kerk - Haamstede Zondag 17 januari, 10 en 5 uur, ds. W. v. d. Kooij. (nagekomen opgave). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Erouwershaven: 8.30 uur ds. Schel ling, Middelburg; 6.30 uur ds. Schel ling )viering H.A.). Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des Wooxds, 6 uur ds. Westei'ink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst 3 uur ds. Op den Velde, Ziexikzee. Gei-eformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer Van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: zatei'dag 19 uur; zondag 10 uur. Haamstede: Strandkerk zon dag 10 uux\ Pinkstergemeente Zierikzee: 10 uur dienst. 2. Inderdaad hief de oude man zijn hand op cn de twee vrienden hielden hun paar den in. „De heren zijn nog laat onderweg!" begon de oude boer. „Het is niet goed om zo laat nog door de bossen te dolen. Er gebeui-en hier de laatste tijd vreemde din gen, zeg ik u! Ga huiswaarts voor het te laat is!" De twee vrienden wisselden een snelle blik en Tudor vroeg lachend: „Wel oude, en wat gebeurt er dan voor vreemds?" Er verscheen een angstige blik in An- dor's ogen en hij liet zijn stem dalen tot een geheimzinnig gefluister: „Er jagen vreemde schaduwen door het luchtruim en soms is het bos vervuld van wonderlijke kreten! Keer huiswaarts! Ik heb u gewaar schuwd!" En, alsof hij bang was dat hij reeds teveel had gezegd, vervolgde dc oude man haastig zijn weg. Tudor en Axam gaven hun paarden de sporen en dc laatste merkte lachend op: „Zijn alle mensen hier zo bijgelovig?" Tudor schudde het hoofd. „Neen. maar deze man is een oude zonderling. Ik be twijfel zelfs of hij wel goed hij het hoofd is!" Ze schertsten nog wat over de vlie gende schaduwen, terwijl ze in het licht van de opkomende maan hun weg door het bos zochten. Doch plotseling slaakte Aram een kreet en hield znij paard in. „Tudor! Daar!" riep hij en op hetzelfde ogenblik zag ook Tudor de monsterachtige schaduw, die een ondeelbaar ogenblik de maansikkel verduisterde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5