BEVOLKING AGENDA Kritiek op invoering van kiesdrempel voor a.s. verkiezingen DEURLOO Huis-aan-huis- folder over de volkstelling Uitbreiding van de pseudo-vogelpest kon tot staan worden gebracht Toerisme in de wereld blijft belangrijk voor de economie LAATSTE NIEUWS Uit de bevolkingsoverzichten van Schouwen-Duiveland blijkt dat het aantal inwoners weliswaar in 1970 is toegenomen (125), maar men moet vooral op de vertrek- cijfers letten om te concluderen, dat het met de loop der bevolking toch niet zo'n gunstige zaak is. Schouwen-Duiveland werd in bet afgelopen jaar verlaten door 1200 mensen, een groot aantal, gelet op een totale populatie van 24.000. Weliswaar staat liier een vestiging tegenover van 1157, maar de plaat sen van vestiging wijzen uit dat de hoedanigheid van de ruil niet gun stig is, als indikatie voor een op produktiviteit berustende wel vaartsvergroting. Het grootste ves tigingsoverschot toch boekte de gemeente Westerschouwen. Hier vestigden zich 304 mensen en men kan zonder cijfers over leeftijdsop bouw en beroep wel vast stellen, dat het hier rustzoekenden betreft, gepensioneerden en mensen die het „tweede huis" als hun eerste zijn gaan beschouwen. Zierikzee slaat geen goed figuur. Zes en veertig mensen meer ver lieten de gemeente dan dat er zich vestigden. Het is geen teken van een opwaartse richting, waarin de economie zich dient te bewegen. Beslist somber is de situatie te Brouwershaven, waar 49 mensen meer vertrokken dan er zich ves tigden. Ook Middenschouwen laat een vertreko-verschot zien, in te genstelling met de gemeente Dui- veland, dat een bescheiden vesti gingsoverschot toonde. Ook Brui- nisse deelde in de vertrekmalaise. Het totale vestigingsverlies van Schouwen-Duiveland was* 43, op zichzelf natuurlijk geen hoog cij fer, maar opgeteld bij alle inclika- ties hierboven vermeld, is het bij elkaar niet gezond en dat blijft een spijtige zaak. Het loochent ook de prognose van destijds dat veel in dit opzicht ten goede zou verbeteren, als Schouwen-Duiveland vaste oever verbindingen zou krijgen. Die zijn er sinds 1965, maar met de bevol king blijft het sukkelen rond een getal, dat nota bene ook in het laatste vooroorlogse jaar - 1939 - in de krant stond. Misschien zal een iets duidelij ker industrie-aanzet wat soulaas bieden, misschien dat de straks nog kortere verbinding met Rotter dam een aantal Randstad-mensen verleidt toch maar heen en weer te gaan reizen, maar het blijven „misschienen". Voor veel dingen en zaken zou het goed zijn als Schouwen-Duiveland in eerste aanleg groeide tot 30.000 inwo ners, maar voorlopig lijkt dit een magisch getal, alle groei voorspel lingen in de dikke rapporten ten spijt. Advertentie ïnilialioi'-wetsonlwci'p in Twwli' Kanx-i GEEN FABELTJES maar echte HOGE KORTING op alle meubelen model 1970. Oók op intermeubel-modellen! Bovendien 5 jaar garantie! „De meubelshowroom van Zierikzee": Meelstraat 31 Gratie voor bisschop van Kameroen YAOENDE. 14-1. De bisschop van Kameroen, Albert Ndomgmo, die vo rige week woensdag met twee an deren door een militaire rechtbank ter dood werd veroordeeld, heeft donderdag gratie gekregen, zo is of ficieel in Yaocnde bekendgemaakt. DEN HAAG, 14-1. Om de Neder landers duidelijk te maken waarom zij eigenlijk worden geteld, welk na tionaal belang daarmee is gediend en hoezeer het streven erop gericht is, dat misbruik van de verstrekte gegevens wordt voorkomen, zal het Centraal Bureau voor de Statistiek huis aan huis een folder laten ver spreiden, waarin dit alles wordt uit eengezet. In een poging om bij be paalde groepen het verzet tegen de volkstelling weg te nemen, is aan dergelijke groepen een map met uit voerige informatie toegeznden. Met de voorbereiding van de volkstelling is men nu zover, dat de instructievergaderingen voor de tellers kunnen beginnen. DEN HAAG, 14-1. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor de giond- en kieswet heeft veel kritiek op het initiatiefvoorstel tot invoering van een kiesdrempel by de komende verkiezingen. Dit voorstel, afkomstig van dc KVP-kamerleden Andriessen, Kolf schoten en Van Schaik stuit in do kamer op grote weerstand. De kritiek richt zich o.a. op het tijdstip van indiening van dit initia tief-wetsontwerp aan de vooravond van de komende kamerverkiezingen. Dit wordt „strijdig met de redelijk heid en met de normale fatsoens normen" geacht. Zoals bekend werd het voorstel tot invoering van een kiesdrempel (van 3 zetels) ingediend niet alleen cm ten betere werkbaarheid van het parlement te bevorderen, maar tevens om zeer kleine partijen te stimuleren tot samenwerking en eventueel tot samensmelting met andere partijen. Kritiek van beide zijden De kritiek op het voorstel van de drie KVP-kamerleden is afkomstig van zowel de oppositie als van de Man gooide vrouw uit vracht wagen NIJMEGEN, 14-1. De Nijmeegse politie heeft een 27-jarige chauffeur ingesloten die een 38-jarige vrouw uit Nymegen uit een vrachtwagen zou hebben gegooid toen zij niet op zyn oneerbare voorstellen wilde in gaan. Volgens de vrouw had de auto op dat moment een vaart van zestig ki lometer. Eerder had men aangeno men dat de vrouw uit de auto was gevallen. Zij liep een gebroken pols en schaafwonden over het gehele lichaam op. zijde van de regeringspartijen. Een meerderheid van de PvdA-fraktie stelt zich op het standpunt dat de invoering van de kiesdrempel zich eenzijdig richt op de zeer kleine partijen, „zonder de grotere partijen te confronteren met hun verant woordelijkheid voor de gebreken in de werking van het parlementaire systeem". Van de zijde der CPN-fraktie werd het voorstel als zeteldiefstal gekarakteriseerd en werd gesteld dat de initiatiefnemers wel zeer lichtvaardig heenstappen over de grondwettelijke bezwaren. Hygiënische maatregelen zijn van groot belang Aanspraken voor olie verontreiniging DEN HAAG, 14-1. Onder de naam Cristal heeft een aantal internatio nale olie maatschappijen in New York vrijwillig een fonds opgericht waarop zij, bij eventuele aanspraken voor olieverontreiniging" van de zee, zullen kunnen terugvalen tot een maximum-bedrag van 30 miljoen dollar per incident. Tegelijkertijd wordt een beheersinstelling van dit fonds opgericht. Een en ander wordt medegedeeld door Esso Nederland. UTRECHT, 14-1. De pseudo-Vogel- pestepedemie in Nederland is deze week tot staan gekomen: voor het eerst sinds eind december is er geen sprake meer van een uitbreiding van het aantal ziektegevallen. Tijdens een gesprek tussen de mi nister van Landbouw, ir. P. J. Lardi- nois en een delegatie van het bestuur van het Produktschap van pluimvee en Eieren, is er donderdag in Den Haag de nadruk op gelegd, dat het entschema nu weliswaar volledig wordt toegepast, maar dat het daar naast van het allergrootste belang blijft dat de pluimveehouders op hun bedrijven de nodige hygiënische maatregelen treffen. DEN HAAG, 14-1. Op verzoek van het Landbouwschap en de organisa tie van pluimvee houders heeft mi nister Lardinois (landbouw en visse- Transacties als fixie HEEMSTEDE, 14-1. De recherche van Heemstede heeft drie pei*sonen aangehouden, die er in het afgelopen jaar een wijze van zakendoen op na hielden (ze richtten coöperaties op en gaven zich uit als adviseur op het terrein van lonen en salarissen, be lasting, verzekeringen, beleggingen, erfeniskwesties en huurovereenkom sten), die voor buitenstaanders als „echt" moesten doorgaan, maar in werkelijkheid waren alle transacties slechts een fixie. De 41-jarige J. T. zijn 26-jarige echtgenote W. T.-B., en hun secretaris, de 26-jarige P. H. D., zijn in verzekerde bewaring ge steld. De totale schuld, die zij hebben gemaakt, loopt in de tienduizenden guldens. De 41-jarige verdachte zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan flessentrekkerij, oplichting en verduistering. GENEVE, 14-1. Het globale pa troon van het toerisme naar vreem de landen is aan veranderingen on derhevig, maar er zijn geen tekenen die er op wijzen dat de toestand van de wereldeconomie de groei van de ze industriesector een halt heeft toe geroepen. Het internationale toerisme heeft in 1970 een recordhoogte bereikt, on danks een daling van de groei van de economie in de wereld, zo blijkt uit'voorlopige cijfers van de Inter national Union of Office Travel Or ganisations (Iuoto). Volgens deze cij- rij) de overnemingsregeling van door pseudovogelpest besmette pluimvee stapels verlengt van 15 tot 29 janua ri. De epidemie is overigens deze week tot staan gekomen. Op een verzoek om de overne- mingsprijs van voor koelhuisopslag bestemde eieren te verhogen ging de minister niet in. Een hogere overne- mingsprijs is volgens hem in strijd met de EEG-pluimvéeverordening, die steunmaatregelen niet toestaat. Miniter Lardinois wil wel overwe gen het aantal van de exporteurs over te nemen eieren, dat nu maxi maal 30 miljoen stuks bedraagt, te vergroten. Chinese Tsji Tsjeng „atlete van het jaar" NEW YORK, 14-1. De Chinese at lete Tsji Tsjeng, die in 1970 vier keer een wereldrecord verbeterde of ega liseerde, ïs door het Amerikaanse persbureau Associated Press uitge roepen tot de atlete van het jaar. Bij de heren ging de eretitel naar Geor ge Blanda, een 43-jarige beroeps voetballer uit het Amerikaanse voet bal. De 26-jarige Tsji Tsjeng werd uit verkoren boven negen andere atle tes, bij wie de Amerikaanse zwem- ste Debbie Meijer en de Australische tennisster Maraget Court, die res pectievelijk als tweede en derde eindigden. Het is de eerste keer sinds 1962 dat het Amerikaanse pers bureau een buitenlandse atlete uil- koos. In 1962 viel deze eer te beurt aan de Australische zwemster Dawn Eraser, die nog steeds het wereld record op de 100 m. vrije slag in haar bezit heeft. fers zijn in 1970 8 a 9 procent meer toeristen geboekt dan in 1969. In to taal wordt voor 1970 het aantal toe risten geraamd op 167 miljoen. De totale ontvangsten uit het toerisme zijn, uitgezonderd de vervoersont- vangsten, in dat jaar met 9 a 11 pro cent toegenomen. Sedert 1960 is het aantal toeristische boekingen meer dan verdubbeld en zijn de ontvang sten in deze industriesector met 250 procent toegenomen. De Iuoto verwacht dat als de hui dige groei aanhoudt het aantal toe ristische boekingen omstreeks 1972 de 200 miljoen zal bereiken. LONDEN. Nu de mini „uit" is, zal het - volgens de Engelse ontwerper Michael - in voorjaar en zomer wemelen van de shorts, als onderdeel van de officiële mode voor straat en thuis. Strenge Oostduitse controle zeepassagiers MUNCHEN, 14-1. Oostduitse con troleurs hebben alle passagiers van de internationale „Sassnitz-express" die van Trelleborg via het Oostzee- eiland Riigcn en Oostberlijn naar München gaat, pijnlijk nauwkeurig onderzocht. Volgens het Beierse ministerie van binnenlandse zaken haalden de dou anebeambten ballpoints en vulpen nen uit elkaar, sneden zij tubes tand pasta en vruchten open, kennelijk op zoek naar verdovende middelen. De reizigers moesten zich uitkle den en werden door een arts onder zocht. Alle bagage gecontroleerd. Zelfs polshorloges en transistor ra dio's werden geopend. Meerderheid Amerikanen nog pro-Nixon WASHINGTON, 14-1. Zesenzestig procent van de Amerikanen is het eens met de wijze waarop president Nixon het land bestuurt: 25 procent vond dat hij het niet goed deed en zeven procent had geen mening. Dit blijkt uit een begin van deze maand gehouden opiniepeiling die donderdag door het nationale comité van de republikeinse partij is gepu bliceerd. Newyorkse straatagenten blijven thuis NEW YORK, 15-1. In dc straten van New York surveilleren vrijdag sedert de vroege ochtenduren poli tic-officieren, -onderofficieren en re chercheurs in plaats van gewone straatagenten die het werk hebben neergelegd uit protest tegen het uit blijven van een oplossing van een salarisgeschil. Hoe groot het aantal stakers is, is nog niet bekend, maar volgens een woordvoerder is een groot deel van het 30.000 man tellende korps straat agenten niet opgekomen. De woord voerder zei dat alle noodmaatregelen van kracht zijn verklaard om hel te kort te kunnen opvangen. De politiemannen besloten te gaan staken toen een hof van appèl een uitspraak van een lagere rechtbank voor onbepaalde tijd opschorte vol gens welke een bedrag van 2.700 dol lar salaris met terugwerkende kracht per persoon zou moeten wor den uitbetaald conform de oude ar beidsovereenkomst met de stad. De gemeente stelt zich op het standpunt dat uitbetaling met terugwerkende kracht oen eindeloze spiraal loons verhogingen bij de brandweer en reinigingsdienst tot gevolg zou heb ben. Een ijselijke kt va l i leits proef NIJMEGEN, 14-1. In de Nijmeegse nieuwbouwwijk Dukenburg wilde de 7-jarige Wim Janssen de kwaliteit testen van het ijs, dat een grote overstortvijver afdekt. Toen hij een paar maal flink op het ijs stampte, werd zijn twijfel weggenomen op het moment dat hij er door heen zakte. De 23-jarige mevrouw H. Pol man, die hel zag gebeuren, zette haar kinderwagen aan' de rand van de vijver, liep hel ijs op en ver dween daarna voor de ogen van haar verbaasd kijkende kleuter ook in het water. Een toevallig passeren de gymnastiekleraar, de heer C. Driessen, waagde zich voorzichtig op de ijsvlakte en ploeterde kort daar na als nummer drie in het wak. Inmiddels was de politie gealar meerd. Een lichtgewicht onder de Nijmeegse hoofdagenten, de heer H. Wissink, schoof op zijn buik over het en slaagde er in, behoudzaam manoeuvrerend, achtereenvolgens alle drenkelingen op het droge te brengen. Handtekeningenactie van 17-jarig meisje MAASTRICHT, 14-1. De 17-jarige scholiere Bea van Rooy uit Maas tricht heeft donderdag een op eigen houtje gevoerde handtekeningenactie voor dr. Simonis afgesloten. Bea verzamelde de afgelopen dagen 1400 handtekeningen van Maastrichtena ren, die met de nieuwe bisschop van Rotterdam sympathiseerden. Zij voerde haar actie omdat zij dr. Simonis ziet als een exponent van het gezag in de Rooms-katholieke Kerk. Gezag moet er zijn, vindt Bea van Rooy. Met name in de oude bin nenstad van Maastricht had zij met haar actie veel 'succes. In de nieuwe wijken echter niet. Hier ontmoette haar actie veel tegenstand. Waarom moeten wij worden geteld DEN HAAG, 14-1. Om de Neder landers duidelijk te maken waarom zij eigenlijk worden geteld, welk na tionaal belang daarmee is gediend en hoezeer het streven erop gericht is, dat misbruik van de verstrekte gegevens wordt voorkomen, zal het Centraal Bureau voor de Statistiek huis aan huis een folder laten ver spreiden, waarin dit alles wordt uit eengezet. In een poging om bij bepaalde groepen het verzet tegen de volks telling weg te nemen, is aan derge lijke groepen een map met uitvoe rige informatie toegezonden. Met de voorbereiding van de volksteling is men nu zover, dat de instructievergaderingen voor de tel lers kunnen beginnen. Om de tellers te instrueren en tevens het publiek te laten zien, hoe de gang van za ken bij de invulling van de formu lieren zal zijn, zal er binnenkort een speciale film hierover via de televi sie worden vertoond. In de laatste week van februari krijgt iedereen de formulieren voor de volkstelling in huis, zij moeten naar de stand van zaken per 28 fe bruari worden ingevuld en zullen dan in de daaropvolgende week worden opgehaald. Door val gerloofl SCHIJNDEL, 14-1. De 38-jarige heer C. van der Linden uit Volkel, gemeente Uden, is donderdagmiddag op slag gedood, toen hij door het eternieten dak van een kippenhok viel en met zijn hoofd op een vier- eneenhalve meter lager gelegen be tonnen vloer terecht kwam. Vrijdag 15 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.15 uur, filmkring „Ziejook", („Spion aan de muur"). Kerkwerve Verenigingsgebouw, 8 uur, uitvoe ring s.v. W.I.K. Zaterdag 16 januari Haamstede Camping „Duinrand" 3.30 uur, start prestatieloop door de Domeinen over 8 kilometer. Westersehouwen Trap, 10.00 uur, strand- en domein wandeling Jeugdvogelwacht. Het Nieuwendijk, 2.00 uur, wande ling langs de kreken, Jeugdvogel wacht. Verenigingsgebouw, 8 uur, uilvoering s.v. W.I.K. Durpsuus, 8 uur, feestavond open baar- onderwijs. Maandag 18 januari Zierikzee Mondragon, 8 uur, vergadering „Phi- latelica". Huis van Nassau, 8 uur, cursus maat schappijleer, (Z.V.U., Plattelandsvr- Bond, Ver. van Huisvr.). Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad van Brouwershaven. Dinsdag 19 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Rode Kruiskorps. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, „Pomona" Woensdag 20 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Donderdag 21 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.30 en 13.30 uur, jeugdconcerten voortgezet onderwijs. Vrijdag 22 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, theatergezelschap Wim Zomer, „Kin deren vallen naar boven", (Z.V.U.). Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Vissersvereniging „Helpt Elkander". Kluis meegenomen EINDHOVEN, 15-1. In de nacht van donderdag op vrijdag is bij het bouwbedrijf Peels aan de Hastelweg in Eindhoven diefstal met inbraak gepleegd, die een kluis met tenmin ste f 15.000.opleverde. De daders waren van de situatie uitstekend op de hoogte. De kluis bevond zich in een muur, die twee kantoorruimten scheidt. Men maakte de kluis vrij en lichtte hem uit de muur. Door de achterdeur van het pand, waardoor men ook toegang had gezocht, werd de kluis naar buiten gesleept en meegenomen. KRANT WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 16 en zondag 17 januari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stengel*. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zr W. C. Stcutcl, Haamstede, telef. (01115)-l226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, teL (01110)2180 heeft dienst. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien, voor Haamstede-Renesse-Brouwers- haven: aanvang zaterdagochtend om negen uur. Scheepvaartberichten Abida. 20-1 te Durban verwacht. Acmaea, 13-1 te Helsingborg. Atys. 12-1 van Miri. Ameland. 12-1 500 m. NNO Barba dos. Camitia, 14-1 te Callao. Diloma. 12-1 100 m. WZW Luderitz Baai. Kara, 13-1 te Shellhaven. Mississippilloyd, 11-1 te Singapore. Zafra, 14-1 te Mombassa. Men may dat wel primitief vin den, maar dezerzijds is er enige lich te vreugde dat de Fabeltjeskrant te rug komt. Toch zijn er wel enkele aantekeningen te maken. De Woefs en de Lamaars zijn min of meer ten onrechte verguisd, ook al zal het geen stelling worden bij een proef schrift. Grote zowel als kleine Bons zijn geweldige typeringen en het „Woeftrusten" zal gemist worden, ivant Meneer de Uil is tenslotte een belerende eigenwijs. De „W. en de L." rijn echter zo subtiel psycholo gisch gegist, dat de jeugd het alle maal onmogelijk door kan hebben en de kleintjes willen zich met le vende poppetje indentificeren. Dat gaat beier met een uil, een vos, een ooievaar of een postduif dan met „zo maar" wezentjes. Enfin, veelbelovend is geweest de infiltratie van de Bevers in het land van de W.'s en de L.'s. Ed en Willem zijn - dunkt mij - nog gerijpt tijdens hun afwezigheid. Niet alleen op het punt van hun technische kennis, maar vooral in het beheersen van iedere situatie. Zc maken nieuwsgierig naar de andere dieren. Naar Bot en juffrouw Mier, naar Gerrit en de anderen. Zullen ze ook gerijpt zijn, in kennis en verdaagzaamheid of wordt de toestand - nel als in de mensenwe reld - straks weer huilerig? De fabel van 7 uur heeft natuur lijk voor dat er een krant wordt ge pousseerd. Als we een tip mogen geven aan de makers: de redaktie en de drukkerij moeten teel eens komen opdraven. Trouwens, hoe zit het in het algemeen met de copy voorzie ning? Zijn er vaste medewerkers en correspondenten in het enge bos? Zijn er redakteuren buitenland of schrijft men alles maar op wat Meindert het paard weet op te dis sen uit dc „buiten"-wereld? Er blij ven trouwens toch vragen: hoe zit het met de milieuverontreiniging, met de bureaucratie, de se.r, de Dolle Ooievaars in het algemeen en de parlementaire spelregels in het gro te dierenbos? Wellicht dat we daarover in de komende tijd worden geïnformeerd. De glans van de Grote Bons is toch verdwenen en snel dus maar op naór het bos, want het voorjaar is ten slotte alweer (een beetje) in zicht. SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2