TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN JORDANIË KEERT IIET NORMALE LEVEN TERLG SENSATIONELE 0PRUIMINS- AANBIEDINGEN Gevangenen vrij Ambassadeur Buclier nog niet Nieuw hoofdkantoor C.N.V. in gebruik Spoorwegen leden verlies van f 140 miljoen Zambia wil geen bijstand aan landen met rassendiscriminatie Zuidmolukse jongeren veroordeeld Mr. v. d. Stoel over V.S. en Griekenland Ontslagen bij D.S.M. Boze Franse boeren zierikzeesche- nieuwsbode! Vrijdag 15 januari 1971 127ste jaargang Nr. 20809 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand J 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Bevolking Schonweii-ïhiiveland in 1970 CoiihiiuimIo's trekken zieli leriiii uil Amman AMMAN/BEIROET, 14-1. In de Jordaanse hoofdstad Amman begint het normale leven weer zyn loop te krijgen. Na de woensdagavond be reikte overeenkomst tussen verte genwoordigers van de regering en de Talcstijnse verzetsbeweging zyn de commando's begonnen zich uit Am man terug te trekken. Hun opperbevelhebber Yasser Ara fat heeft donderdag in een verkla ring, die werd uitgegeven door zijn hoofdkwartier bij Jerasj, gezegd met de overeenkomst akkoord te gaan en de toezegging gedaan dat zijn guer rillastrijders zich „letterlijk'' aan de overeengekomen punten zullen hou den. Er zijn echter, zo meldt het Franse persbureau A.F.P.. uit Amman, leden van de militie en de guerillabewe- ging die het akkoord verwerpen. Zij zijn met name tegen de overeenge komen „hergroepering van de wa pens". De meeste tegenstanders van het akkoord zijn afkomstig uit hel vluchtelingenkamp van Wahadat. Zij zeggen dat de leiders van de verzets beweging het akkoord hebben on dertekend zonder hun mening te vragen. Volgens de A.F.P.-corres- pondent is men in de hoofdstad, ge zien het standpunt van deze tegen standers, bevreesd dat de overeen komst een dode letter zal worden. De opperbevelhebber van de Jor daanse strijdkrachten, maarschalk Habez al Majali, heeft donderdag in een dagorder tot de troepen de be reidheid van het leger uitgesproken het akkoord volledig en „in de geest" van de inhoud uit te voeren. Advertentie 4 *4 4 4 -fï Woninginrichting Zie advertentie elders in dit blad In Amman hebben de winkels de deuren weer geopend. De banken en scholen zullen deze week nog geslo ten blijven. Er is in de stad een be gin gemaakt met het ophalen van de wapens bij de leden van het para militaire volksleger. Dit geschiedt onder toezicht van het leger. Het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging heeft zich belast met het bijeenbrengen van de wa pens die zich in het bezit van de commando's in de hoofdstad bevin den. De wapens zullen volgens het akkoord van woensdag in depots worden opgeslagen en eerst dan weer tussen leger en commando's worden verdeeld „als een Israëlische actie tegen Jordanië dit vereist". Volgens de overeenkomst zullen binnen een week de gevangenen worden uitgewisseld en zullen de commando's zich uit de grote ste den moeten hebben teruggetrokken naar Bases nabij de Israëlisch-Jor- daanse bestandslijn. RIO DE JANEIRO, 14-8. De ont voerde Zwitserse ambassadeur Bu- cher bevond zich gisteravond nog altyd niet in vrijheid, hoewel de Braziliaanse regering zeventig van haar politieke gevangenen naar Chi li had gezonden in overeenstemming met de eisen van de ontvoerders. Men verwachte de vrijlating van de ambassadeur in de loop van de nacht omdat de ontvoerders zich vermoedelijk veiliger voelen in het nachtelijke duister. De vrijgelaten politieke gevange nen stapten in in Santiago, de Chi leense hoofdstad uit het vliegtuig in een zeer militante stemming. Zij wa ren van plan om de strijd tegen de Braziliaanse regering meteen en met kracht voort te zetten. Sommigen zouden dat van Chili uit doen, ande ren gaven er de voorkeur aan, naar Algerije te gaan, waar al veel meer Braziliaanse vrijhèidsstrijders gastr vrijheid genieten. UTRECHT, 4-1. De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1970 zestig miljoen gulden meer verlies geleden dan het jaar daavoor. Ondanks ge stegen ontvangsten van 815 miljoen tot 870 miljoen, steeg het verlies tot 110 miljoen gulden. Voor de komen de jaren mag niet op daling van het verlies worden gerekend. De ontvangsten van het reizigers- vervoer stegen van 444 naar 466 mil joen. die van het goederenvervoer van driehonderd naar 330 miljoen. Twee jaar eerder dan was gedacht heeft NS de acht miljard reizigers- kilometers overschreden. Personeelsuitgaven De hoofdoorzaak voor de kosten stijging schuilt in de personeelsuit gaven. Die stegen met 76 miljoen gulden, waarvan ruim dertien mil joen voor de bekende vier honderd gulden. UTRECHT, 14-1. Met het weg schuiven van de rood-wit-blauwc C.N.V.-vlag voor de ingang, beeft prins Claus donderdagmiddag het nieuwe hoofdkantoor van het Chris telijk Nationaal Vakverbond aan de Ravellaan in Utrecht geopend. Het C.N.V.dat tot 1921 in Rotter dam was gevestigd en daarna naar Utrecht verhuisde, had al geruime tijd met ruimtegebrek in de oude kantoren aan de Maliebaan te kam pen. Voorzitter J. Lanser noemde tij dens een aan de officiële opening voorfagaande bijeenkomst th Tiet congresgebouw van het nieuwe ge bouw een symbool van groei en vi taliteit. Het nieuwe C.N.V.-gebouw huis vest niet alleen het C.N.V. en zijn in stellingen, maar ook de stuurgroep streekcentra voor werkende jonge- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Siiigapore-confereiilie SINGAPORE, 14-1. Zambia heelt gisteren in de conferentie van het Britse Gemenebest in Singapore voorgesteld een beginselverklaring te aanvaarden, waarin men zich verbindt elke vorm van bystand te onthouden aan landen, waar rassen discriminatie heerst. Het voorstel werd ingediend dooi de Zambiaanse president Kaoenda. Hij is een fel tegenstander van het Engelse voornemen om weer wapens te gaan leveren aan Zuid-Afrika. Verscheidene landen, die hetzelfde standpunt innemen hebben gedreigd weg te lopen uit de. conferentie als ♦44444444444444444444444 MISATO (Okinawa). - Drie van de vijf militaire vrachtwagens waarmee 7.) ton mosterdgas afgevoerd werd uil het wapendepot in Chibana naar de Tengun-pier op Okinawa. Op de 11 km. lange route moest het dodelijke gas door Misato en andere dorpjes vervoerd worden. Nog 7.1 ton ging lungs een andere route. Tiet gas zal verscheept worden naar Johnston, een Amerikaans eiland in de Stille Oceaan. ROTTERDAM. 14-1. Voor de kin derrechter en de politierechter in Rotterdam hebben donderdag 35 Zuid-Molukse jongeren terecht ge staan. die betrokken zyn geweest by de ongeregeldheden op 3 en 4 sep tember van het vorig jaar in Capclle aan den IJssel en Moordrecht. Bij deze moeilijkheden werden, al dus de Officier van Justitie in zijn dagvaarding, twee agenten gewond en werden twee jongens uit Capelle aan den IJssel mishandeld. Van de 35 verdachten moesten er drie van wege hun leeftijd voor de kinder rechter verschijnen. De vonnissen vonissen van de kinderrechter va rieerden van een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk tot een geldboete van tien gulden. Drie van de vier overige verdachten werden door de politierechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Dc vierde jongeman werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek. Engeland besluit zijn plan toch uit te voeren. Uitstel De behandeling van het Zam biaanse document zal, naar men ver wacht, worden uitgesteld tot een la ter datum om te voorkomen, dat dc bijeenkomst al in het eerste stadium mislukt. De voorzitter van de conferentie Singapore, waarschuwde in zijn ope ningstoespraak, dat de kwestie van de wapenlevering het Gemenebest zou kunnen vernietigen. De organi satie zal niet langer kunnen blijven bestaan, zei hij, als de verschillen over deze kwestie niet worden op gelost. DEN HAAG, 14-1. Het is „onbe- grypelyk" dat de Verenigde Staten dc hervatting van de wapcnleveran- tics aan Griekenland rechtvaardigen door „hot begin van dc vestiging van een constitutioneel regime" te con stateren. terwyl geen enkele wezen lijke vooruitgang is geboekt wat be treft terugkeer naar democratie en herstel van dc rechten van dc mens en fundamentele vrijheden. Het Tweede Kamerlid mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.). die dit als rap porteur van de politieke commissie van de Raad van Europa opmerkt, meent dat de „flirt" van dc Verenig de Staten met het kolonersbewind de populariteit van Amerika en dc NA VO bij het Griekse volk niet zal ver groten. Hij vraagt zich af hoe de grootste mogendheid van de vrije wereld een dergelijke troef in handen van de koloneis kan spelen. Schroder in Moskou MOSKOU. 14-1. De Christen-De mocratische voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van dc Westduitse bondsdag, dr. Gerhard Schroeder, heeft donderdag in Mos kou gepleit voor een veelomvatten de samenwerking tussen de uropese Staten. Hij deed dit in een gesprek met Alcxei Sjitikov. voorzitter van Raad van de Unie. een van dc twee huizen van de Opperste Sowjct. ren, het bureau van het overlegor- gaan van de drie vakcentrales en de nieuwe stichting wetenschappelijk onderzoek van het N.V.V., N.K.V. en C.N.V. DEN HAAG. 14-1. De verminde ring van de personeelsbezetting bij de staatsmijnen (D.S.M.) die de pre sident-directeur in zijn nieuwjaars rede had aangekondigd, zal voor een zeer belangrijk deel tot stand komen door het normale verloop. Daarnaast zullen ongeveer 300 beambten en ho gere personeelsleden via bemidde ling extern moeten worden geplaatst zo is donderdag door D.S.M. meege deeld. Een beperkt aantal arbeiders en beambten zal voorts worden ge plaatst bij de Stichting Bedrijven van het Fonds voor Sociale Instel lingen van D.S.M. en ten slotte zul len de beambten en hogere perso neelsleden van de chemische bedrij ven en de centrale diensten, die reeds nu of in de eerstkomende ja ren minder dan 5 jaar van de pen sioengerechtigde leeftijd verwijderd zijn, als regel een overbruggingsre geling krijgen tot aan het pensioen. Zweden steunt verzetsorganisaties STOCKHOLM. 14-1. Zweden zal het volgende begrotingsjaar acht miljoen kroon (ongeveer 5,4 miljoen gulden) schenken aan verschillende Afrikaanse instellingen en organi saties, die gekant zijn tegen kolo nialisme en apartheid, alsook aan twee guerrilla-bewegingen, zo heeft de Zweedse regering woensdag be vestigd. (Het voor het lopende begrotings jaar voor dit doel uitgetrokken be drag was tussen de vijf en zes mil joen kroon). PERPIGNAN. 14-1. Uit protest te gen de invoer van Spaanse groenten hebben 300 Franse boeren, die uit diverse departementen in het zuid westen van Frankrijk waren geko men. donderdag bij dc Frans-Spaan se grens een goederentrein aangc- huden die met honderden tonnen sla uit Spanje geladen was. De betogers brachten de Hein in het open veld tot stilstand, forceerden de deuren van dc koelwagens en smeten naar schatting 300 Ion sla naar buiten. Ongunstigst cijfer van verkeersdoden in Joego-Slavic BELGRADO. 14-1. Zuid-Slavië heeft in verhouding lot het aantal auto's in het land het grootste per centage verkeersslachtoffers van Europa, zo is uit een officieel onder zoek gebleken. Op doizend particuliere wagens telde men 8.2 doden, tegen 2.5 in West-Duitsland en Italië. 1.1 in Frankrijk en 0.7 in Engeland. Des kundigen wijten dit hoge percentage aan „gebrek aan opleiding" zowel bij bestuurders als bij voetgangers en aan het feit dat het Zuidslavische wegennet niet voldoende is aange past. Zuid-Slavië lelt momenteel onge veer 600.000 particuliere auto's op een bevolking van 20.5 miljoen. MARSEILLE. Het enige experimen tele prototype van de Mirage-G, ge construeerd door de vliegtuigfabrie ken Marcel Dassault, is deze week tijdens een proefvlucht in de omge ving van Marseille neergestort en volkomen vernietigd. De testvlieger kon zich met behulp van de schiet stoel redden. De Franse zwenkvleu- gelstraaljager heeft 316 proefvluch ten gemaakt, de eerste vlucht was op 18 november 1967. Dit nuinmcr bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk re gen; overwegend matige wind tussen zuid en west; minimumtemperaturen twee graden, maximumtemperaturen omstreeks zes graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 0 tot 4. Min.-temperaturen: van 2 graden on der tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur. 80 procent. Kans op ccn geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 8.41. onder 16.59. Maan op 22.39. onder 10.27. 17 jan. Zon op 8.40. onder 17.01». Maan op 23.48. onder 10.36. 18 jan. Zon op 8.39. onder 17.02. Maan op onder 10.47. Laatste kwartier: 19 jan. (19.08). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 jan. 17 jan. 18 jan. 6.08 v.m. 6.36 v.m. 7.04 v.m. BROUWERSHAVEN 16 jan. 5.59 v.m. 18.30 n.m. 18.59 n.m. 19.30 n.m. 17 jan. 18 jan. 6.31 v.m. 7.02 v.m. 18.09 n.m. 18.42 n.m. 10.16 n.m. Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-1. Het K.N.M.I. deell mede: Dc stroming in de bovenlucht is geleidelijk geruimd (van zuid oost) over ons land gevoerd, waar door warmere lucht de koudere lucht in dc onderste niveaus ver dreef. Drukdalingcn in Scandinavië geven aan. Hat de zuidwestelijke stroming in de bovenlucht zich enige tijd zal handhaven. Door de hogere temperaturen van de lucht en de aanwezige bewolking die de nach telijke uitstraling belemmert, zal al leen op plaatsen, waar opklaringen zijn. het kwik tot iets onder nul kun nen dalen. Het huidige weertype, vrijwel zonder vorst en met hier en daar wat lichte regen, mag ook voor zondag tegemoet worden gezien. Te vens bestaat de kans op vorming van mistvcldcn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1