00K VOOR HOGE SPAARRENTE Schouwen-Duiveland krijgt Stichting voor sporthal/zwembad Opschorting burgerrechten in Uruquay Bestand in Jordanië Wat biedt de BEELDBUIS Trekkingen staatsloterij komen op t.v. ga met uw tijd mee-ganaardenmb ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 14 januari 1971 Nr. 20808 DOOR GERRIT FRANSSEN het om het principe. Waar blijft an ders je gezag? Dinie moppert een beetje, als hij tegen middernacht thuiskomt. „Ik wou net naar bed gaan. Wat hebben jullie het laat gemaakt vanavond? Was er zoveel belangrijks?" Zonder in details te treden vertelt Evert, dat het bestuur en bloc is af getreden. „Beleidskwestie, waarbij Van Bragen is betrokken. Jammer, maar een andere oplossing was er in dit geval niet". Dinie schudt haar hoofd. „Wat ma ken de mensen het elkaar toch moei lijk. Ben jij er soms ook bij betrok ken?" Hij fronst zijn wenkbrauwen. Als hij dat op school doet, welen de kin deren. dat het nu oppassen is gebla zen. Meester Veswijk kan op z'n tijd best een grapje waardoren, maar voor de rest handhaaft hij orde en gezag met vaste hand. Misschien mo gen ze hem daarom wel allemaal. Maar hier is hij niet op school, dooh bij Dinie en daarom antwoordt hij mei beheerste stem: ..Ik zei je al. dat het een beleidskwestie was. waarbij ons hoofd is betrokken. Ik wist er tot vanavond niet eens wat van. Het overviel mij ook als een koude douche." „En nu? Wat gebeurt er. nu het bestuur is afgetreden?" „Niets. Binnenkort is er een leden vergadering en dan moeten de ou ders zeven nieuwe bestuursleden kiezen. Daarna zien we wel weer. Tol zolang zullen de sckretaris en Van Bragen de honneurs wel waar nemen." Daarmee moet Dinie het doen. Hoewel ze best begrijpt, dat Evert lang niet alles verteld heeft. Doch ze is niet nieuwsgierig. Hij is er weer. dat is voor haar de hoofdzaak. Zc strengelt haar armen om zijn hals en vraagt zacht: „Hoe is het? Krijg ik niet eens een zoen vanavond?" HOOF.STUK IK e bezems vegen schoon. Hoe de mensen altijd alles weer 1c weten komen, is Evert een raadsel. Maar binnen vier en twintig uur weet heel Dalewoud. dat het bestuur van de christelijke school na de ou deravond is* afgetreden, omdat het schoolhoofd een jongen niet moer op de school wil hebben wegens wange drag en dio jongen Is toevallig do zoon van een bestuurslid. Het hoofd heeft een ultimatum gesteld: hij er uit en anders ik. En met hem wil dan ook mevrouw Broeks. de inval ster voor de vacature-Hanekam. heengaan. Het bestuur is in een bui tengewone bestuursvergadering na de ouderavond niet tot overeenstem ming gekomen en heeft toen de enig mogelijke weg gekozen: en bloc af treden. Het staat trouwens de vol gende dag ook in geuren en kleuren in de plaatselijke Nieuwsbode, die twee keer per week in Dalewoud en omgeving verschijnt. En nu zitten ze weer met een an der probleem. Het demissionaire be stuur is woest Wat men onder ons had willen houden, is nu een publiek geheim geworden. Ook Van Bragen is er slecht over te spreken, terwijl mévrouw Broeks de dag na het ver schijnen van de krant verkondigt: „Ik ga met nieuwjaar weg; neem voor mij maar een ander. Ik heb er nu meer dan genoeg van." Zodat Van Bragen met het zoveelste probleem zit. Iedereen stelt do vraag: hoe is dc krant aan al die bizonderheden ge komen? Steenbeek is de correspon dent van dc krant voor Dalewoud, maar deze verzekert bij hoog en laag. dat hij er geen letter over heeft doorgegeven. „Waar zien jullie me eigenlijk voor aan?" vraagt hij. als Van Bragen en de anderen hem om tekst en uitleg vragen. Bossevcld, de molenaar en voorzitter van het de missionaire bestuur belt dc krant op en vraagt naar dc naam van dc cri- bent. Maar dc redakteur weigert die tc noemen. „Zulks doen wc nooit, meneer Bossevcld. anders zouden onze mensen op de duur niet meer kunnen werken. Maar om d gerust te stellen, kan ik U dit wel zeggen: het komt niet van onze correspon dent in Dalewoud. de heer .Steen- beek. Kijkt u er hem alstublieft niet lelijk op aan". Ook Van Bragen weet in dc loop van de dag. dat hel artikel met com mentaar niet win Slcenbcek is. De anderen accepteren dit Bonder meer en gaan over tot de orde van de dag. Maar niet het publiek van Da lewoud. Die redeneert - wat be paald niet onlogisch is - hij zat er die avond met zijn snoet bovenop, dus had de krant het uit de eerste hand. Het klopt toch zeker allemaal? Nou dan? (Wordt vervolgd) Gemeenteraad Zierikzee Bende overviel dorpje: Vijf en dertig doden FOUT LAMY, 13-1. Minstens 35 personen kwamen om liet leven toen 'een bende hel dorpje Foyo Hcmlet in Tsjaad overviel en volkomen uit brandde. Volgens Radio Tsjead werden aan vankelijk negen personen door de bandieten vermoord. De van woede opgezweepte dorpelingen sloegen echter terug en roeiden in gevechten van man tot man de hele bende uit. Het aantal slachtoffers kwam daar mee op 35. De overwinnaars reisden later naar de nabijgelegen stad Am Timan om deel te nemen aan de feestelijk heden tor gelegenheid van de 11de verjaardag van de onafhankelijkheid van Tsjaad. Zij droegen de afgehak te hoofden van hun vijanden op de punten van hun speren mee. MONTEVIDEO, 13-1. Het Uru- guayaanse parlement heeft besloten tot opschorting van de burgerrechten voor een periode van 40 dagen. President Jorge Pacheco Areeo had 't parlement gevraagd de burgerrech ten voor 90 dagen op te schorten. De maatregel is bedoeld om de opspo ring van de ontvoerde Britse ambas sadeur Geoffrey Jackson te verge makkelijken. De politie kan nu zonder lastge ving van de rechterlijke macht huis zoekingen verrichten. Arrestanten kunnen vastgehouden worden zonder dat Hun zaak voor de rechter komt en zij kunnen geen aanspraak maken op juridische bijstand. Na de ontvoèrig van de Ameri kaanse functionaris Daniël Mitrione in augustus vorig jaar waren de bur gerrechten 30 dagen opgeschort. Staatsgreep in Bolivia verijdeld LA PAZ, 13-1. De Boliviaanse re gering van generaal Juan Jose Tor res, die een rechtse staatsgreep heeft weten te verijdelen, heeft ver klaard dat zij een Amerikaanse mijnbouvvmaatschappij had genatio naliseerd a's gebaar tegenover de bevolking. De werkvergunning en de eoncesie van de Amerikaanse „International Metal Processing Company" waren ingetrokken. De regering zal een schadevergoeding betalen voor de investeringen die de maatschappij in Bolivia heeft gedaan. Tienduizenden' arbeiders, voor een groot deel uit de tinmijnen in'de om geving van La Paz, zijn naar de hoofdstad getrokken om de overwin ning van Torres te vieren. AMMAN/SAIRO, 13-1. De Jor daanse regering en het centrale co mité van het Palestijnse verzet zijn overeengekomen zowel iri Amman als in de andere gebieden van Jor danië onmiddellijk het vuren te sta ken. In Amman is daartoe een ge- zamelijke verklaring uitgegeven, waarin tevens alle burgers worden opgeroepen de normale dagelijkse bezigheden te hervatten. Een en an der is door het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo bevestigd. VRIJDAG 15 JANUARI. NED. I. Na de Fabeltjeskrant een aflevering van de Evangelische Om roep met de film Walk beside me, waarin het leven van de apostel Paulus in het middelpunt slaat. Na het journaal een Johnny en Rijk- show waarin ze als gasten de Anita Kerr-singers ontvangen. In de ru briek Brandpunt ivordl een unr be steed aan de opening door prins Claus van het sportpaleis Ahoy. Er zullen slay erswedstrij den worden gehouden ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren. Tot slot van de avond Riskante Kerk en het laatste journaal. NED. II. Na de Fabeltjeskrant Ter Visie en Verkeersbeeld, een pro gramma met veel aspecten van het verkeersleven. Na hel journaal Wim lbo met Televizier Supplement en de aflevering van High Chaparral is Wind getiteldHet echtpaar Canon redt een jonge Indiaan uit handen van een stel boeren die hem ervan verdenken ve gestolen te hebben. De Indiaan wil wat terug doen en krijgt de kans als er weer vee gestolen wordt. Willem Duy szit daarna 70 minuten achter zijn kom met goud vissen en tot slot rest ons alleen nog het laatste journaal. VRIJDAG 15 JANUARI. NED. 1: IS.45 Fabeltjeskrant; IS.55 Journaal; 19.04 Walk beside me; 20.00 Journaal; 20.20 Johnny en Rijk: 21.10 Brandpunt Buitenspel; 22.25 Riskan te Kerk; 22.55 Journaal. NED. 11: 1S.45 Fabeltjeskrant: IS.55 Journaal. 19.04 Ter Visie: 19.30 Verkeersbeeld20.00 Journaal; 20.20 Televizier Supplement20.45 High Chaparral; 21.35 Voor de vuist weg; 22.45 Journaal. voor de behartiging om elke gemeen te in de regio een kans te geven. Het gaat er om de buitengemeenten daadwerkelijk bij het totale com plex 1c betrekken. De financiën lig gen niet eenvoudig. Zo moet b.v. voorlopig nog de parkeerruimte wor den „afgeknepen", omdat er heel veel geld nodig is. In het algemeen bestuur is ook plaats voor twee vertegenwoordigers van sportverenigingen buiten Zie- rikzee. Verdere benoemingen De boekhouding blijft op het stad huis te Zierikzee berusten (vraag mej. Beije), ook als het „teveel" zou worden. Het college is doende een medicus te Zierikzee aan te trekken, die deel gaat uitmaken van het al gemeen bestuur. De stemkracht van de leden van het algemeen bestuur, lid van de raad van Zierikzee zijnde is voor die leden gezamenlijk 60 hetgeen inhoudt dat voor de anderen 40 it overblijft. Op voordracht van het college van b. en w. wordt in het bestuur ook een docent lichame lijke oefening benoemd. Geen vrees behoeft te bestaan dat de pioniers van de burgerzinlening worden ver geten. Verschillende van hen zal men zonder twijfel terugzien in het stichtingsbestuur. Van het verloop van zaken zijn de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland op de hoog te gebracht. De zaak zal - aldus de voorzitter - verder mede dienen te spelen in de vereniging van B. W. en S. De heer Den Boer kreeg nog een toelichting op de stemmingsproce dure, waarbij uitgangspunt bleek drie leden' te benoemen en een marge voor wijziging vrij te houden in ver band met uit een burgemeestersbe- noeming mogelijk voortvloeiende portefeuillewisseling. De heer Sprengelmeijer uitte zijn voldoening over een paragroep, waarin waakzaamheid wordt aange kondigd wat betreft sportverruiming. DODELIJKE ONGELUKKEN HILVERSUM. 13-1. Met ingang van woensdag 20 januari a.s. zal dc NOS-televisie een deel van de trek kingen van de staatsloterij recht streeks via Nederland I uitzenden. In vciband hiermee zullen de trek kingen. die tot dusver in Den Haag weiden gehouden, voortaan steeds in de NOS-studio Bellevue in Am- sterdam plaats vinden. Do trekkingen beginnen om 19.30 uur. Aangezien echter slechts de trekkingen van de hoge prijzen wor den uitgezonden, begint de televisie uitzending, die vijf minuten duurt, Idyllisch plaatje van de overkant. Men zegt wel eens, dut ColijnspUiat de mooiste Voorstraat bezit van ge heel Zeeland en eigenlijk twijfelt niemand daar meer aan als men er eens een kijkje gaat nemen. De si tuatie met het jaar 1915 is niet zo erg veel veranderd. Alleen de man met de bolhoed op en de antieke kinderwagen zal men er heden ten dage tevergeefs aantreffen. Het is trouwens 56 jaar geleden. pas om 20.30 uur. Allereerst wordt mededeling gedaan van de op die avond al getrokken lagere prijzen. Vervolgens worden de hoge prijzen getrokken. Aan het eind van de uit zending volgt een overzicht van alle nummers die op die avond zijn ge trokken. Het programma wordt ge presenteerd door Joop van Zijl. De regie heeft Fred Anhalt. Op woensdagavond 20 januari wordt de trekking van de eerste klasse van de 601ste Staatsloterij ge houden. Men kan dan de trekkingen volgen van de prijzen van f 5.000, f 25.000 en de extra prijs van f 50.000 In de Tweede Klasse worden op woensdag 27 januari de prijzen van f 5.000. f 50.000 en de extra prijs van 1' 100.000 getrokken. In de Derde klasse op woensdag 3 februari de prijzen van f 10.000, f 25.000, f 50.000, f 100.000 en de extra prijs van f 500.000. De NCS-uitzending vervangt niet de bekendmaking van de volledige trekkingsuitslagen door middel van trekkingslijsten die bij de loterij kantoren worden opgehangen en van advertenties in de dagbladen. Deze publikaties blijven gehand haafd. HOEVELAKEN. De tweejarige Remco Smit is rond het middaguur in zijn woonplaats Hoevelaken ver ongelukt. De kleuter liep voor de ouderlijke woning aan de Beatrix- laa nonder een zelfbedieningsauto. Het jongetje overleed ter plaatse. EDE. Bij het oprijden van de Ede- seweg te Ede. een voorrangsweg, is dinsdagmiddga de 45-jarige mejuf frouw M. J. Wijers uit Steenderen met haar auto tegen een vrachtwa gen gebotst. Zij overleed in het Ju- liana-ziekenhuis te Ede aan de op gelopen verwondingen. Twee mede inzittenden werden gewond in het ziekenhuis opgenomen. AARLE-RIXTEL. De 71-jarige mevrouw Joh. van Stiphout-van Al-- phen is in haar woonplaats Aarle- Rixtel, toen zij op haar fiets midden op de rijweg reed. aangereden door een achter opkomende auto. Zij werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Helmond, waar zij is overleden. UTRECHT. De 16-jarige Marcel van Heemskerk uit Montfoort is bij een verkeersongeluk in De Meern om het leven gekomen. De jongen reed op zijn bromfiets over de rijks straatweg en veranderde, zonder goed uit te kijken, ploselig van richting, waardoor hij door een auto werd gegrepen. Evert is uit zijn humeur, als hij naar huis loopt. Hij heeft zich niet gemengd in dit konflikt, waarvan hij overigens niets wist. Vandaar, dat de mededeling van Van Bragen voor hem als een donderslag bij heldere hemel kwam. Natuurlijk wist hij, dat Chris Bijvank een vervelende jongen was; hij had hem immers zelf enke le maanden in zijn klas gehad? Maar dat deze jongen de aanleidende oor zaak zou worden van een diepgaand meningsverschil tussen hoofd en be stuur, betreurde hij. Toch kon hij Van Bragen geen ongelijk geven. Er gens houdt de tollerantie op en gaat NED. 1: Vrijdag 15 januari, 20.21; Johnny en Rijk. - Johnny als Frans veld heer in de skets: terug uit de oorlog. /ilFKlKZEF., 12-1. Dc Zicrikzccse gemeenteraad, onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. By de Vaate koos op de dinsdag gehouden vergadering, een drietal vertegenwoordigers in de Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland i.o„ het concept statuten waarvan werd goedgekeurd. De akte van oprichting moet nog verleden by de notaris, waarna Schouwen-Duive land het apparaat heeft dat kan overgaan tot de realisering van de combi natie sporthal/zwembad voor de regio. De gekozenen waren de heren Becu, Leydckker en Van den Doel. Aan de stemming ging een schorsing van de vergadering vooraf, waardoor de fraktics gelegenheid kregen tot onderling beraad. Gelet op het feit dat de wethouder van sportzaken ook deel uitmaakt van het Stichtingsbestuur werd geen P.v.d.A.-lid opgenomen, met dien ver stande evenwel dat er altyd een plaats open zal blyven, als de omstandig heden (benoeming nieuwe burgemeester b.v.) zich wijzigen. Aan de stemming ging een diskus- sie vooraf over het ontwerp statuten, met name over het punt: „de raad van elke gemeente op Schouwen- Duiveland, buiten Zierikzee, heeft het recht een inwoner van zijn ge meente te benoemen in het algemeen bestuur, mils die gemeente heeft voldaan aan nader te bepalen voor waarden ten aanzien van bijdragen in de exploitatie van de sporthal- zwembadcombinatie. Deze voor waarden worden gesteld door het college van b. en w. der gemeente Zierikzee". Kans voor elke gemeente Ingaande op dit artikel, zulks n.a.v. een vraag van de heer Becu zei Wet houder Linders, dal t.a.v. de onder- werpelijke zaak nog niet alle moei lijkheden zijn opgelost. Men wil juist overgaan tot de stichtingsvorm Advertentie AMSTERDAM. De 25-jarige lera res I. ten Doeschate is in haar wo ning aan de Kattenburgergracht in Amsterdam door koolmonoxyde om het leven gekomen. Vermoed wordt, dat het slachtoffer de kachel op de hoogste stand heeft gezet en daarbij verzuimd heeft de luchtschuif te openen. DEN BOSCH. In het Groot Zieken- gasthuis in Den Bosch is de 30-ja- rige mevrouw M. J. Bekkers-Ver berk overleden aan de gevolgen van een haar zondagmorgen overkomen ongeval. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7