Gratis reizen AGENDA Inlichting van drooggevallen Lauwerszee Spanning verminderd tussen Moskou en Washington De verkeersdoden in Amerika Bezwaren tegen buisleidingstraat Noord-Beveland luidt de noodklok Muskie in Moskou DEN HAAG, 13-1. In de loop van dit jaar zal dc Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders beginnen met de inrichting van het drooggevallen ge bied van de Lauwerszee. De totale kosten van het basis-in richtingsplan zullen naar raming 87 Weduwe ontving teveel pensioen DEN HAAG, 14-1. Een Amster- damse weduwe, die ovevheidspensi- oen geniet, kreeg vorige maand be richt van de directie van het alge meen burgerlijk pensioenfonds dat zij in vijf jaar tijds f 6.800 te veel pensioen kreeg als gevolg van een fout van het fonds. Het werd billijk geacht dat dit bedrag wordt terug betaald, en wel door maandelijks tien procent op het pensioen in te houden De Kamerleden mevrouw G. Brau- tigam en C. Laban (beiden P.v.d.A.), hebben woensdag staatssecretaris mr C. van Veen van binnenlandse zaken op deze kwestie gewezen. Veel ge pensioneerden, zo zeggen zij, kun nen uit de ingewikkelde gecodeerde pensioenbeschikkingen niet wijs en incasseren meestal volkomen te goe der trouw ook foutief berekende be dragen. Twee dotlen bij brand in tehuis EEFDE, 13-1. In huize „Groot Hungerik" in Eefde, een tehuis voor geestelijk gehandicapte mannen, zijn b\j een brand twee verpleegden om gekomen. De brand was om plusminus 16.15 uur ontstaan in het arbeidstherapie- lokaal, dat op enige afstand van het hoofdgebouw gelegen is. De in het lokaal aanwezige bewoners werden onder leiding van de directeur van het tehuis naar buiten geleid. Een enkele wilde weer naar binnen om kleine bezittingen te redden. De brand zelf had niet veel te betekenen maar er was een vrij sterke rook ontwikkeling. Bij het onmiddellijk gehouden appel bleken twee ver pleegden te ontbreken. Inspectie van de we's door de brandweer met be hulp van zuurstofmaskers gaf te zien, dat er twee bewoners in de rook gestikt waren. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar f 30.- 3 aarkaart f 50.- cchtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. voordelig uit met NS miljoen gulden bedragen, waarvan het ministerie van defensie 35 mil joen voor zijn rekening zal nemen. Het ministerie van verkeer en wa terstaat zal vijftig miljoen op tafel leggen en tenslotte betaalt de pro vincie Groningen nog de aanleg van de weg UIrum-Lauwersoog. Van de 7100 hectare grond, die voor inrichting in aanmerking komt zal 1300 ha dienen als landbouwter- rein, 2600 ha krijgt een in hoofdzaak militaire bestemming, 400 ha wordt proefterrein en 2800 ha natuurgebied al dan niet met recreatieve voorzie ningen. Verder zal er nog 2000 ha water overblijven. Er wordt naar gestreefd het in richtingsplan tegen 1975 voltooid te hebben, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Oorlogsmisdadiger overleden MUNCHEN, 13-1. De voormalige Duitse SS-generaal Bernhard Heinz Lammerding. die in 1951 door een Franse militaire rechtbank bij ver stek ter dood veroordeeld is, is woensdag in een ziekenhuis in Beie ren op 65-jarige leeftijd overleden. Lammerding was commandant van de SS-divisie „Das Reich" en verantwoordelijk voor de ophanging van 99 mensen te Tulle en voor de massamoord op 10 juni 1944 van de bevolking van Oradour-sur-Glane tijdens de tweede wereldoorlog. Enige dagen geleden nog heeft een Franse commissie de uitlevering van Lammerding gevraagd. Diergaarde „Blijdorp" lieeft uu ook hulp nodig ROTTERDAM, 13-1. De diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft f 8.000.000 nodig voor het noodzake lijk herstel van de gebouwen, die momenteel in een slechte situatie verkeren. Volgens het hoofd van de technische dienst, de heer H. J. Leer- hotte, is direct een bedrag van f 4.500.000 nodig om de sterk verou derde gebouwen in redelijke staat te brengen. De komende paar jaren meet volgens hem f 3.500.000 worden opgebracht voor de noodzakelijke voorzieningen van de dierentuin. De directie van de diergaarde Blijdorp hoopt dan ook op subsidie van het rijk, waarmee thans wordt onder handeld. Engelse broers willen oceaan over roeien LAS PALMAS, 13-1. Twee Engel se broers die in hun leven slechts vijf kilometer hebben geroeid, zijn woensdagmorgen uit Las Palma's op de Kanarische eilanden vertrokken voor een poging heen en ïveer over de Atlantische oceaan te roeien. De 33jarige Donald Allura en zijn 23-jarige broer Geoffrey leggen de ruim 11.000 kilometer lange tocht af in een zes meter lange boot, de „Queen Elizabeth 3". Aan boord hebben zij een radio-ontvangstappa raat, een hoeveelheid gedroogde le vensmiddelen voor 120 dagen en twee zwarte porseleinen katten die de broers geluk moeten brengen. Reddingsvesten of vlotten hebben zij niet meegenomen. De broers zijn van plan na aan komst in Miami per schip naar Cape Cod in de Amerikaanse staat Mas sachusetts te gaan en van daaruit terug te roeien naar Falmouth in het zuidwesten van Engeland. MOSKOU, 13-1. Het afgelopen et maal is dc spanning tussen Moskou en Washington aanzienlijk vermin derd. zo menen waarnemers in de Russische hoofdstad, die dat onder meer afleiden uit de gematigde toon van dc verklaring die de Amerikaan se reizende ambassadeur Avercll Harriman aflegde na een onderhoud met de Russiscl.e minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromiko. Voor het eerst sinds een week zijn er in de afgelopen 24 uur geen ac ties tegen dc Amerikanen in Moskou Westdüitse soldaten omgekomen met jeep DUSSEIyDORG. Drie Westdüitse soldaten van een in Emmerik gele gerde eenheid zijn woensdagavond bij Isselburg om het leven gekomen, toen een Nederlandse trekker met oplegger op hun jeep inreed. Hoe het ongeluk ontstond is volgens de po litie nog niet opgehelderd. De jeep was de laatste wagen van een militaire colonne. Hij kwam on der de trekker terecht en vloog in brand. Ook de trekker raakte in brand, maar de chauffeur kon er tij dig uit komen. WASHINGTON, 14-1. Het afgelo pen jaar zijn bij verkeersongelukken in de Verenigde Staten 55.300 men sen om het leven gekomen, 1100 minder dan in 1969. Minister van verkeer John Volpe bestempelde deze vermindering woensdag op een persconferentie in Washington als eerste resultaat van de in 1970 van kracht geworden nieuwe veiligheids voorschriften voor auto's. Er staan in, de V.S. 86,5 miljoen personenau to's en 18 miljoen vrachtwagens en bussen geregistreerd. Experimentele „Mirage" bij Marseille verongelukt MARSEILLE, 13-1. Het prototype van de nieuwe Franse zwenkvleu- gelstraaljager, de Mirage-G, is woensdagmiddag tijdens een proef vlucht in de buurt van Marseille neergestort. De vlieger kon zich met behulp van de schietstoel redden, maar het toestel was volkomen vernietigd. Het toestel had op 18 november 1967 zijn eerste vlucht-gemaakt. De vlucht van woensdag was de 316e proefvlucht. De Mirage-G had bijna 400 vlieguren voltooid en was een experimenteel prototype waarvan maar één exemplaar bestond. DE MELKPRIJS 1969-70 RIJSWIJK, 13-1. De netto-opbrengst die melkveehouders over het jaar april 1969-april 1970 voor hun melk gemaakt hebben, is door het Pro- duktschap voor Zuivel berekend op f 34,63 per honderd kilo met 3,7 pet. vet. Dat is 67 cent beneden de richt prijs. Het gemiddelde van de over die periode werkelijk door de fabrieken uitbetaalde melkprijzen ligt echter hoger, namelijk op f 35,65. Dat is 35 cent meer dan de richtprijs en f 1,02 meer dan de door het Produktschap berekende opbrengst. DEN HAAG, 13-1. Het plan om een buisleidingstraat in te richten met als trace Rotterdam-Moerdgk- Belgische grens/Zeéland heeft ver scheidene bezwaren ontmoet. Dc bezwaarden zullen gelegenheid krijgen de ingediende bezwaren mondeling toe te lichten. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat heeft -een commisie ingesteld, die de toelich tingen van belanghebbenden moet aanhoren. Deze commisie heeft als voorzitter mr. G. J. Balkenstein, hoofd van de hoofdafdeling Water staatsrecht van de hoofddirectie Wa terstaat en wordt verder gevormd door ambtenaren van de ministeries van verkeer en waterstaat, economi sche zaken en landbouw en visserij. Vlucht uit brandende supermarkt ondernomen. Men meent dat de ar restatie van Rabbi Kahane, van de „.Jewish Defense League" in de Ver. Staten, en enkele Israëlische pers commentaren, die extremistische da den veroordelen, de Russen wat gun stiger hebben gestemd. Juist op tijd - zo menen de waar nemers - want anti-Amerikaanse ac ties tijdens het bezoek van Harriman en van senator Edmund Muskie, die heden-donderdag in Moskou wordt verwacht, zouden een pijnlijke situa tie geschapen hebben. Arrestaties na massale inbraken ARNHEM, 13-1. Voor t' 80.000 heb- ben vijf jonge gearresteerde Arn hemmers in enkele maanden tijds bij elkaar weten te stelen, niet al leen in Arnhem, maar ook in andere plaatsen van de Veluwezoom. De grootste van een formidabele reeks inbraken werd gepleegd bij Philips Technische Dienst in Arnhem, waar voor ongeveer f 40.000 aan goederen werd ontvreemd. Hoofddaders zijn de 22-jarige schoorsteenbouwer J. K. en de evenoude poelier W. G. D. Bij een inbraak poging op het indu strieterrein in Ede werden zij be trapt. In hun woningen werden tal rijke gestolen goederen door de po litie ontdekt, evenals bij twee zwa gers van K., stoffeerder M. J. de V. (23) en behanger D. J. de V. (18) en bij de 24-jarige opperman W. J. M. Zaaimachine voor opstel ULVERSTONE (Tasmanië), - 13-1. De 24-jarige Jan Smink, zoon van de landbouwer Theo Smink uit Amersfoort, heeft een Hypermoderne elektroni sche zaaimachine gewonnen met een opstel over nieuwe ontwikkelingen in de land bouw. De wedstrijd was uit geschreven in het kader van een campagne ten behoeve van de landbouwjeugd van Tasmanië. Theo Smink, die grootgebracht werd in de tuin derijen nabij Amersfoort, kwam in 1955 met zijn gezin naar Tasmanië en verbouwt daar nu op grote schaal groen ten. Zijn zoon Jan is op zijn bedrijf werkzaam. BRUSSEL, 13-1. Enkele tientallen mensen hebben halsoverkop de wijk moeten nemen uit een supermarkt in Terhulpen, waar een eerst kleine brand razend snel om zich heengreep Het vuur ontstond in een hoop zaag sel, achter de winkel, dat gebruikt wordt om de vleeswarenafdeling te reinigen. Het gemeentehuis van Ter hulpen (een van de Brusselse agglo meratiegemeenten) en een groot wa renhuis van de in Brussel zeer be kende groep Delhaize dreigden ook in bran dte geraken. De brandweer heeft dat echter kunnen voorkomen. ARAM EN DE GULDEN STEEN Trieste verklaring van Amerikaanse ex-militair FORT BENNING, 13-1. De Ameri- kaansc ex-militair Paul Meadlo heeft verklaard dat hjj in Zuid-Vict- nam baby's in de armen van hun moeders heeft doodgeschoten omdat hg alle Vietnamczcn als vijanden beschouwde. Meadlo (23), die als getuige optrad in het proces tegen luitenant William Calley, vertelde de krijgsraad dat hij bang was dat de baby's als „booby traps" fungeerden. Hij en Calley hadden op 16 maart 1968 in het dorp My Lai 100 tot 150 burgers gedood. De avond voor de actie had kapitein Ernest Medina opdracht gegeven, dat alle bewoners van het dorp - vrouwen en kinderen niet uitge zonderd - gedood moesten worden, aldus Meadlo, die toen soldaat was. Ontslagen Russische journalisten weer in functie KAPPERSTARIEVEN OMHOOG (4 PROCENT) DEN HAAG, 13-1. De minister van economische zaken stemt er mee in dat de kappers hun tarieven met 4 pet. verhogen. Deze toestemming is verleend in verband met verhoging van de B.T.W. per 1 januari 1971, de loonkostenstijging en algemene kos tenstijgingen. Bij de toestemming is overwogen dat deze arbeidsintensie ve bedrijfstak door de kostenstijgin gen in exploitatiemoeilijkheden zou geraken. MIDDELBURG, 13-1. Het inwo nertal van Noord-Beveland is in tien jaar met ongeveer tien pet. achteruit gegaan. Aan degeputeerde staten van Zeeland is dan ook gevraagd, maatregelen te nemen om een ver dere achteruitgang van inwonertal en leefklimaat te voorkmen o.a. door het verstrekken van een ruimer wo ningcontingent ten behoeve van werknemrs in de industrie, waardoor de dorpskernen zullen worden ver sterkt. Eveneens wordt meer aan dacht voor de recreatieve mogelijk heden van Noord-Beveland ge vraagd. Hoogleraar heeft genoeg van democratisering ENSCHEDE, 13-1. Prof. dr. jr. D. Thoenes, die in 1967 zijn ambt aan vaardde van hoogleraar in de afde ling scheikundige technologie aan de technische h'geschool in Twente, heeft ontslag genomen. In een toelichting op de ontslag aanvrage deelde prof. Thoenes mee, dat door de democratisering in zijn afdeling de functie van hoogleraar zodanig beknot is, dat deze voor hem onvoldoende interessant is voor een volledige dagtaak. De „zogenaamde democratisering" is onverenigbaar met de voorwaarden voor een mo derne scheikundige opleiding, zegt hij. Snip en Snap op Curasao WILLEMSTAD, 13-1. Er blijkt op Curacao grote belangsteling te be staan voor de Snip en Snap Revue, die deze maand op het eiland zal worden gegeven. Maandag kon men hele rijen mensen, al dan niet voor zien van klapstoeltjes, zien bij een van de loketten waar de plaatsbe wijzen voor de show worden ver kocht. Vrijdag 15 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.15 uur, filmkring „Ziejook", („Spion aan de muur"). Verenigingsgebouw, 8 uur, uitvoe ring s.v. W.I.K. Zaterdag 16 januari Haamstede Camping „Duinrand" 3.30 uur, start prestatieloop door de Domeinen over 8 kilometer. Westerschouwcn Trap, 10.00 uur, strand- en domein wandeling Jeugdvogelwacht. Ouwcrkerk Het Nieuwendijk, 2.00 uur, wande ling langs de kreken, Jeugdvogel wacht. Verenigingsgebouw, 8 uur, uitvoering s.v. W.I.K. 1. Nadat Aram en Tudor waren uitgerust van de vermoeienissen van dc achtervol ging van prinses Rela, ging alles in het paleis al spoedig weer zijn oude gang. Tu dor had weliswaar veel tijd nodig om orde op de staatszaken te brengen, doch dit be lette hem niet om menig uur aan zijn gast te wijden. Want Aram had graag gevolg gegeven aan de wens van zijn vriend om zijn verblijf op het paleis nog enige tijd te verlengen, een besluit dat ook Tudor's zus ter. Tamahia. met vreugde vernomen had. Op een middag waren Tudor en Aram, zoals zij wel vaker deden, uitgereden voor een jachlrit. Zonder zorgen hadden zij zic.h beide overgegeven aan het genot van dc jacht en het was vooral Aram die maar niet genoeg kon krijgen van het draven door de prachtig mooie natuur in deze streken. De zon was reeds aan het dalen en zette alles in een vuurrode gloed, toen zij de terugweg aanvaardden. Opeens zagen zij in de verte een zonderlinge figuur op hen afkomen. Het was een oude boer, die een grote stapel hout op zijn rug torste. „Ah", lachte Tudor, „dat is dc oude Andor. een zonderling. Het ziet er naar uit alsof hij ons iets te vertellen heelt". MOSKOU, 13-1. Negentig pro cent van de journalisten en radio en televisiemedewerkers, die in sep tember door de nieuwe voorzitter van de staatscommissie voor radio en televisie, Serge Lapine, waren ontslagen, zgn weer in hun functie hersteld, zo is uit welingelichte bron vernomen. Het gaat om ongeveer 1600 mensen. Voor de ongeveer 300 journalis ten die bij het persbureau „Novosti": (ANP) en bij enkele kranten en tijd schriften waren ontslagen geldt het zelfde. Onder de journalisten die hun baan terugkregen zijn een aantal Joden. Het besluit is genomen door het politburo, dat volgens de zegs lieden de maatregel van Lapine „te streng" vond. MOSKOU, 14-1. De Amerikaanse senator Edmund Muskie is donder dagochtend vroeg in Moskou aange komen voor een bezoek van drie da gen. Vrijdag wordt hij ontvangen door premier Kosygin. De senator kwam uit Cairo, waar hij met de Egyptische leiders heeft gesproken. In Moskou hoopte hij, naar hij bij aankomst verklaarde, o.a. te kun nen spreken over de Amerikaans- Russische betrekkingen, de beperking van de strategische bewapening, de kwestie-Berlijn en het Midden-Oos ten. Muskie geldt als gegadigde voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap. FINANCIËN EN ECONOMIE Albert Heijn komt met super-klantenobligaties AMSTERDAM, 13-1. N.V. Ceehorn een onroerend goed-maatschappij van Albert Hegn N.V. gaat 250.000 obligaties van f 100 uitgeven, die al leen kunnen worden betrokken door de klanten van Albert Heijn. De f 25 min. die door deze obliga tielening verkregen wordt is nodig om de nieuwbouwplannen van het levensmiddelenconcern te financie ren. Dit jaar heeft Albert Heijn f 31 min. nodig voor de bouw van nieuwe vestigingen: f 6 min. van het kapi taal van Ceehorn en f 25 min. van de obligatielening, zo heeft de raad van bestuur van Albert Heijn op een persconferentie bekendgemaakt. Ceehorn is een beleggingsmaatschap pij die het onroerend goed aan Al- bert Heijn N.V. verhuurt. Aandelen van Ceehorn zijn voor 50 pet in han den van Albert Heijn en er wordt naar gestreefd de andere 50 pet bij derden te plaatsen. Op het ogenblik zijn hierover onderhandelingen gaande met instanties uit de bank en levensverzekeringenwereld. Explosie in ile lucht van motor K.L.M.-vliegtuig SCHIPHOL, 13-1. Een dertigtal passagiers en dc bemanning van een DC-9 van de KLM, die woensdagoch tend van Schiphol naar Manchester vertrok (vlucht kl 153), is aan een ramp ontsnapt toen enkele ogenblik ken na dc start van Schiphol een van de twee motoren van het toestel door een explosie werd opengereten. De inzittenden hoorden een luide klap. vlak nadat hel onderstel van de machine was ingetrokken. De ge zagvoerder behield zijn kalmte, trok het toestel eerst nog op dc resterende motor boven het wolkendek uit en deelde vervolgens de toren zijn be sluit mede om naar Schiphol terug te keren. Hij maakte op dc overgebleven motor een bewonderenswaardige landing, aldus een der pasagiers. De explosie maakte een gat van 1 m- in de motorgondel. Uitgehongerde kinderen plunderen vuilnisbakken in Australië WYNDHAM. 13-1. Uitgehongerde kinderen van de Australische in heemse bevolking hebben „overvals- commando's" gevormd om voedsel te verzamelen uit vuilnisbakken, aldus het nieuwsbulletin van de gemeen teraad van Wyndham. een stad in West-Australië. De kinderen, tussen zeven en twaalf jaar oud. zoeken alles wat eetbaar is uit dc afval die kampeerders op de camping van Wyndham achterlaten. In het bulle tin wordt aangedrongen op een on derzoek naar "t welzijn van de kin deren. In dc gemeenteraad is al een oplossing voorgesteld, het plaatsen van een hoog hek rond de camping. Dui-psuus, 8 uur, feestavond open baar onderwijs. Maandag 18 januari Zierikzee Mondragon, 8 uur, vergadering „Phi- latelica". Huis van Nassau, 8 uur, cursus maat schappijleer, (Z.V.U., Plattelandsvr- Bond, Ver. van Huisvr.). Dinsdag 19 januari Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, „Pomona" Woensdag 20 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Donderdag 21 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.30 en 13.30 uur, jeugdconcerten voortgezet onderwijs. Vrijdag 22 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, theatergezelschap Wim Zomer, „Kin deren vallen naar boven", (Z.V.U.). Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Vissersvereniging „Helpt Elkander". Pleidooi voor leerling-verpleegster DORDRECHT, 13-1. Met instem- ming van hun directie hebben 200 van de 300 verpleegkundigen en leer ling-verpleegkundigen van het gemeenteziekenhuis van Dordrecht de staatssecretaris van sociale zaken en| vo'ksgezondheid, dr. Rj, J.1 IH. Kiuisinga, een brief geschreven, waarin zij hem verzoeken aan te dringen op vernietiging van het von nis, dat de Rotterdamse rcchtbiank teg ende 18-jarige leerling-verpleeg ster Paula F. heeft uitgesproken. Zij werd tol een week voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld wegens het maken van een fout bij het geven van een bloedtransfusie. In de brief wordt ook aangedrongen op rehabilitatie van het meisjes. De mogelijkheid wordt geopperd, dat hier sprake kan zijn geweest van een rechterlijke dwaling ten gevolge van onvoldoende kennis van de gebruike lijke gang van zaken in ziekenhui zen bij het toedienen van bloedtrans fusies. Het is ongebruikelijk dat een leeiiingverpleegster deze handeling uitvoert zonder toezicht van een be voegd verpleegkundige of een arts. Tenslotte wordt de staatssecretaris gevraagd voor de verpleegkundigen in Nederland een betere wettelijke bescherming in het leven te roepen. De vorming van een tuchtcollege voor verpleegkundigen zoals die ook bestaat voor artsen, wordt door de briefschrijfsters met kracht onder steund. Gratis paling in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 12-1. Dc gemeente Bergen op Zoom is een nieuwe attractie rijker. Sinds men in deze stad bezig is met het uitdiepen van de havenmond, is het aan het wa ter nauwelijks nog rustig ge weest. Vele tientallen mensen verdringen zich op de slikken bg de havendam, waardoor een cutterzuiger behalve een ontzaglijke hoeveelheid mod der ook duizenden palingen worden geloosd. Bij laag water ligt deze dure vissoort zo voor het grijpen. BegrijpeUjkerwas laat men in Bergen op Zoom deze uitzonderlijke gelegen heid niet zonder meer voorbij gaan. Met teilen, emmers en plastic zakken komt men in groten getale vaar dc water kant, om daar zijn slag te slan. En dat lukt ieder zonder veel moeite. Sommigen verla ten na ongeveer één uur het v isdomeiv met niet minder dan 10 kilo paling. Het won derlijke schouwspel herhaalt zich telkens bij eb. Het haven gebied lijkt een toeristische attractie te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2