CHOCOLADE MELK varkenslappen met champignons en ham DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering vraagt bevolking roken van sigaretten te miniseren deze week hij Uruguay zoekt naar ontvoerde diplomaten Braziliaanse politieke gevangenen naar Chili vertrokken -/ O Akkoord in Amman De vredesbeweging in de Ver. Staten Ministers zullen zich beraden over toltarief van Haringvlietbrug De Aswan-stuwdam officieel in gebruik Varkensvlees is nu goedkoop! EEN ZWIJGENDE MASSA WIL KAMERLEDEN ONTVANGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 januari 1971 127ste .jaargang Nr. 20808 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max, 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Stichting voor sporthal/zwembad Bijverschijnselen van de welvaart Per jaar tienduizend rook-doden DEN' HAAG, 14-1. In ons land sterven jaarlijks tienduizend mensen tengevolge van de toeneming van Advertentie literfles nu 49 het roken van sigaretten, niet alleen aan longkanker maar ook aan hart ziekten. De uitgaven voor alcoholgebruik zyn in 14 jaar met 300 procent ge stegen, ieder jaar vallen er meer jonge mensen ten slachtoffer aan het gebruik van verdovende midde len in al zyn verschillende vormen. Bij duizenden vallen de slachtof fers in het verkeer, bij honderden tellen wij levenslange invaliditeit, veroorzaakt door bromfiets ongeval len van zeer jeugdige bromfietsers. De helft van alle sterftegevallen ius- sen 15 en 24 jaar wordt in Europa veroorzaakt door de toegenomen verkeersintensiteit. Minister Roolvink gaf deze sombe re schets van bijverschijnselen van onze welvaart woensdagavond in de Tweede Kamer tijdens de begro tingsbehandeling van zijn departe ment. Klachten „liet gonst tegenwoordig van klachten over toestanden die grond voor ergernis of verontwaardiging opleveren, of zelfs direct de gezond heid of het leven bedreigen. Een niet onbelangrijk deel van deze klachten hangt samen met invloeden die op het leefmilieu en daarmee op de beschikbaarheid van schaars wor dende goederen als schone lucht, MONTEVIDEO, 13-1. Sterke een heden van het leger en een grote po litiemacht zijn dinsdag in Montevi deo, de hoofdstad van Uruguay, een grootscheepse speuractie begonnen naar de vijf dagen geleden door de Tupamaros ontvoerde Britse ambas sadeur Geoffrey Jackson en de vorig jaar zomer gekidnapte Amerikaanse landbouwdeskundige Claude Fly en de Biaziliaanse consul Aloysio Dias Gomide. Deze kort na zonsopgang begonnen actie is mogelijkgewor den nadat het Congres maandag avond een aantal burgerrechten voor een periode van veertig dagen heeft opgeschort. Leger en politie kunnen nu zonder rechterlijk bevel huiszoe kingen verrichten en arrestanten vasthouden zonder ze voor de i-ech- ter te brengen. RIO DE JANEIRO. 14-1. Brazilië heeft vannacht de 70 politieke ge vangenen, wier vrijlating is geëist door de ontvoerders van de Zwitser se ambassadeur Bucher, naar Chili laten vertrekken. Om precies 04.00 uur Ned. tijd ver trokken de gevangenen aan boord van een Boeing-straalvliegtuig, dooi de regering van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig ge charterd, uit Rio naar de Chileense hoofdstad Santiago. De vlucht zal waarschijnlijk drie uur en veertig minuten duren. De ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur hebben beloofd dat zij hem onmiddellijk in vrijheid zullen stellen wanneer de internationale persbureaus de aankomst van de ge vangenen in Chili hebben gemeld. Bucher werd vijfeneenhalve week geleden door leden van een linkse ondergrondse beweging ontvoerd. /"Z. Hoe vijf besneeuwde auto's een blank en maagdelijk vel schrijfpapier kunnen vormen voor een liefdesbrief ziet u op bijgaande foto. Erg lyrisch heeft de „afzender" zich niet uitgedrukt. Maar wel zeer direct. De vraag is alleen: aan wie is deze liefdesverklaring gericht. schoon water en schone grond in werken. Het heeft er alle schijn van dat de bedoelde klachten over wel zijn verstorende of verminderde fac toren veroorzaakt wordeh door on ze welvaart", aldus de minister van sociale zaken, die naast de voorbeel den uit de consumptiesfeer ook tal van gevallen aanhaalde waarin het produktieproces de kwaaie pier is door verontreiniging van lucht, wa ter of grond. Toch meende hij dat de welvaart meer nog onze vriend en helper is, waarbjj hij dacht aan de sterke in perking van de echte armoede, die in ons land thans b(jna niet meer be staat. De bewindsman zei niet zonder hoop te zijn dat het snel toenemend inzicht in de welzijnsfactoren en welzijnsproblematiek ons de sleutel aanreikt voor verbetering van de zorgelijke situatie waarin onze sa menleving verkeert. Veel studie, on derzoek en gedachtenwisseling zal hiervoor nodig zijn. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. Kruisin- ga, wees er op dat het gebruik van sigaretten gemeten naar de toena me van het gebruik van andere ge notmiddelen zich in ons land in de afgelopen jaren niet ongunstig heeft ontwikkeld. Er is wel enige toena me, die sprongsgewijs verloopt, maar deze is ten opzichte van andere Westeuropese landen niet uitgespro ken sterk. Desalniettemin is er naar het oor deel van de bewindsman, gelet o.a. op de carcinogene effecten van het roken van sigaretten, alle aanlei ding het gebruik van sigaretten zo veel mogelijk te miniseren. AMMAN, 14-1. Vertegenwoordi gers van de Jordaanse regering en de Palestijnse verzetsbeweging hebben woensdagavond een akkoord bereikt, dat voorziet in een tijdschema voor snelle uitvoering van een aantal be sluiten, die genomen zijn in overeen stemming met de vredesakkoorden van Cairo en Amman. Een woordvoerder van de Tunesi sche ambassade in Amman heeft dit meegedeeld. Het akkoord kwam tot stand na vier besloten vergaderingen in de af gelopen twee etmalen. De bespre kingen werden gevoerd door de Jor daanse premier Wasfi Teil, de Jor daanse stafchef, generaal Khalil Da- jem, en diens plaatsvervanger, ge neraal Ben Sjaker, en van Palestijn se kant door Ibrahim Bakr, de offi ciële woordvoerder van het centrale comité van de Palestijnse bevrij- digsorganisatie, en enkele andere le den van dit comité. DANBURY, 13-1. De broers Da niël en Philip Berrigan, die dinsdag zijn beschuldigd van medeplichtig heid aan een complot om Nixon's adviseur Kissinger te ontvoeren en de centrale verwarmingsinstallaties van regeringsgebouwen op te blazen, zeggen dat de Amerikaanse regering deze „groteske samenzwering" heeft verzonnen om de doodsteek toe te brengen aan de vredesbeweging in de Verenigde Staten. De twee pries ters zeggen dat in een verklaring, die via hun advocaat is gepubliceerd. Ze zitten in Connecticut een straf van drie jaar uit wegens het vernietigen van oproepen voor de militaire dienst DEN HAAG, 14-1. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat heeft generlei bemoeienis gehad met de tot standkoming van het besluit van commissarissen en aandeelhou ders van de N.V. Brugverbiding Ha ringvliet om met ingang van 1 juli aanstaande het toltarief voor per sonenauto's voor de Haringvlietbrug te verlagen van twee tot één gulden. In zijn woensdag gegeven ant woord op schriftelijke vragen van de kamerleden W. P. G. Assmann (K.V.P.), mevrouw drs. M. Epema- Brugsma (P.v.d.A.), C. F. van der Peijl (C.H.U.) en ir. H. van Rossum (S.G.P.) heeft de minister gezegd aan te nemen, dat de tolvei-laging ver werkt wordt in de exploitatiebegro ting voor het boekjaar 1 juli 1971- 30 juni 1972. Die begroting moet nog ter goedkeuring aan het rijk worden ingezonden. Als dat gebeurd is, zul len de ministers Bakker en dr. H. J. Witteveen van financiën zich bera den of met de verlaging kan worden ingestemd. ASWAN, 13-1. De grote Egyptische stuwdam van Aswan in Opper-Egyp- te, die de wateren van de Nijl be dwingt, zal op vandaag (15 januari) dcor de Egyptische president, An- was el Sadat, en de Sowjetrussische president Nikolai Podgorny, officieel in gebruik worden gesteld. De kosten van de aanleg zijn dan volgens de Egyptische regering al terug verdiend, zij becijfert de groei van het nationale inkomen door de dam van 1964 tot 1970 met ongeveer 450 miljoen Egyptische pond. De dam, de elektrische centrale van 2,1 miljard kilowatt en de 1.576 kilome ter lange leidingen van 500 kilovolt hebben naar berekening ongeveer 320 miljoen Egyptische pond gekost. Daar komen nog 245 miljoen Egyp tische pond bij voor de nog aan te leggen projekten, die nog in het sta dium van voorbereiding zijn, zoals een aluminiumgieterij die alleen al 40 procent van de opgewekte stroom zal verbruiken. De Sowjet-Unie heeft bovendien nog een fosfaatfa- briek, een pertochemisch complex en een ferro-siliconenfabriek beloofd. Advertentie Lappen met peper en zout bestrooien. In de koekepan stukje boter of rundvet. Vlees even door de koffiemelk en paneermeel halen. Heet bakken in bewegende pan. Braadjus afblussen met water. In een ander pannetje champignons en reepjes ham heet bakken. Over het vlees strooien. Braadvet afblussen en bij de jus voegen. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Oost-Groningen geladen WINSCHOTEN, 13-1. In Oost- Groningen zijn vele initiatieven genomen om dc 25 kainerled.cn die dondci dagmiddag in Winschoten aankomen voor een tweedaags be zoek aan dit probleemgebied, een mosaic ontvangst tc bereiden. Als de plannen van het comité „Noodklok Oost-Groningen" zal sla gen. zal het Stationsplein in deze plaats donderdagmiddag tussen vier en vijf uur gevuld zijn met een me nigte van duizenden zwijgen de Oostgroningers. „Met dit zwijgende protest willen we uitdrukking geven aan het gevoel van verontwaardiging en onbehagen dat hier leeft over het sociaal cn economisch achterblijven van dit deel van de provincie", aldus de heer C. J. Hoekstra van het enke le dagen geleden in het leven geroe pen comité. Het bezoek van de leden van de kamercommissies van sociale en economische zaken vindt plaats aan de vooravond van de behande ling van de Oostgroningse proble men in de Tweede Kamer (maandag 18 januari). „Wc zijn de rykstc provincie van Nederland met omvangrijke aard gasreserves en zoutvoorraden in dc HAMBURG. Het nieuwste op het ge bied van de voedermiddélenindustrie is de produktie op drijvende fabrie ken, waarvan de foto een beeld geeft. Een onderneming in Hamburg is er mee begonnen. Volgens een be rekening worden de kosten van pa- lentvoer met behulp van deze fa- brieksschepen drastisch verlaagd. Het eerste schip van deze soort - S0 m. lang en 9,50 m. breed - komt in het voorjaar gereed. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's bodem. Mogen w(j nu cindelyk ook eens een graantje meepikken?" Het comité dat is samengesteld uit artsen, mensen uit bedrijfs- en za kenleven en personen uit andere be volkingslagen, meent dat het voor de bloei van Oost-Groningen nodig is meer huizen te bouwen (om de be volking vast te houden), financiële voorwaarden te scheppen voor een goede beroepsopleiding voor de jeugd en omscholing en een snellere ontsluiting van het gebied, onder meer door het wegenbouwprogram ma vervroegd aan te pakken. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind; minimumtemperaUmen van1 in het zuidwesten tol 6 in het noor den en oosten van het land, maxi mumtemperaturen omstreeks 3 gra den boven nul. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-lemperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 8.42. onder 16.57. Maan op 21.29, onder 30.17. Laatste kwartier: 19 jan. (19.08). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 jan. 5.36 v.m. BROUWERSHAVEN 15 jan 5.25 v.m. 18.01 n.m. 17.37 n.m. Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In onze naaste omgeving ko men slechts geringe veranderingen voor. Met een zuidoostelijke lucht stroming wordt lucht aangevoerd, waarin het 's nachts licht vriest en waarin overdag hel kwik tot om streeks vier graden boven het vries punt komt. Over Skandinavië drin gen storingen naar het zuidoosten op. terwijl een hogedrukgebied boven Rusland zich vrij snel naar het zui den verplaatst. Het ziet er naar uit. dat een uitloper van dit systeem morgen over Duitsland en Denemar ken zal liggen. Ten westen van Ier land ligt een in betekenis afnemende depressie waarvan het koufront over west-Frankrijk wat naar het noord oosten opdringt. Wolkenvelden hier van kunnen voornamelijk het zuid westen en het zuiden van het land beïnvloeden, maar verder wordt geen aktivitcit verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1