DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oorlogszuchtige taal van premier Sadat Hongersnood bedreigt N.-Kenia Israël heeft drie miljoen inwoners Gevechten in Jordanië tegen commando's heftiger geworden Shell en Esso vinden olie in de Noordzee Geen zevende baan op Schiphol Haagse politie hield Zuidmolukkers aan op weg naar Chili f)ins<la<< 12 januari 1971 127ste jaargang Nr. 20807 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling 10,25; per maand 3,45; per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en ï~i r\t *111 1 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (fnax. 4 regels) In dit nummer: 1 OYU1YI 01)61* rr 6Stll06KmU00111QflflY(l'6l1 Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. AMSTERDAM. Een groep> onder wie Els de Wijn en Rob de Nijs,, uit .de Nederlandse produktie van de Amerikaanse musical „Salvation". De musi cal gaat 25 januari in Amsterdam in première en kreeg als Nederlandse titel: Terug naar Genesis". CAIRO, 11-1. „Geen macht ter wereld kan ons tot concessies dwin gen", zo heeft president Sadat van Egypte maandag op een massabij eenkomst in Assioet (Boven-Egypte) verklaard. Vijf minuten lang schreeuwde de menigte „wij zullen ooi leg voeren", nadat Sadat had meegedeeld dat de Amerikaanse autoriteiten tegenover de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Riad, de overtuiging hadden uitge sproken dat de Egyptenaren „geen oorlGg willen". „Ncoit zullen wij vergeten dat de V.S. hun woord hebben gebroken en dat het president Johnson was, die de Israëliërs op 5 juni 1967 vrij spel gaf. Nu eisen zij van ons concessies in ruil voor de terugkeer van Israël naar de Jarring-onderhandelingen. Zij volharden eriri, ons te behande len als een overwonnen volk dat de NAIROBI. 12-1. Een half miljoen mensen in Noord-Kenia wordt als gevolg van een uitzonderlijke droog te dooi hongersnood bedreigd, zo is het in Nairobi vernomen. Het afgelopen jaar was dc droog ste in tien jaai\ Tien jaar geleden stierven duizenden mensen in Noord Kenia tijdens,een hongersnood, die eveneens volgde op een zeer droge periode. Hoewel er nog geen officiële ge gevens bekend zijn, bereidt het Rode Kruis en het leger zich voor op het verlenen van voedselhulp. Ook in het aangrenzende deel van Somali- land zou voor hongersnood worden gevreesd. TEL AVIV. 12-1. Met de aankomst van drie Joodse immigranten uit Leningrad op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv is het inwonertal van Israël tot boven de drie miljoen ge stegen. Het ingenieurs-echtpaar cn hun dochter werden op het vliegveld ontvangen door de minister van im- migrantenopvang, Nathan Peled. Hun zoon had geen emigratiever gunning gekregen. Minister Peled heette hen welkom en sprak de ver wachting uit dat Israels vierde mil joen voor een groot deel uit Russi sche .foden zal bestaan. voorwaarden van de overwinnaar moet accepteren. Wij zeggen hun dat wij geen overwonnen volk zijn en dat wij slechts één slag hebben ver loren", zo verklaarde Sadat. Egypte was gebrand op een vreedzame op-' lossing, maar was er evenzeer op ge brand geen van zijn rechten prijs te geven of te verkwanselen. „Wij heb ben het stadium bereikt waarin over het lot van de strijd moet worden beslist," aldus de president. Jongetje verdronken LEIDEN, 11-1. Bij het spelen op een bevroren singel is de 6-jarige Johannnes Kleijn uit Leiden door het ijs gezakt ,aan de gevolgen waarvan hij 's avonds is overleden. Een vriendje, dat Johannes zag wegzakken, alarmeerde zijn vader, die tevergeefs trachtte het jongetje met een haak uit het water te vis sen. Een duiker van de ondertussen geallarmeerde brandweer kreeg de drenkeling even, later vrijwel on- middelijk te pakken, maar de uren lange reddingspogingen van de art sen in het beademingscentrum van het Academisch ziekenhuis mochten niet meer baten. Conflict aan Utrechtse universiteit UTRECHT. 11-1. De Utrechtse hooglciaar prof. dr. J. YVicbcrdink heeft de Nederlandse Vereniging vcor Heelkunde schriftelijk verzocht op te treden in het conflict tussen heir, cn de faculteit der geneeskunde Zoals bekend zijn' moeilijkheden ontstaan rond het werk van prof. Wieberdink in de kliniek voor hart en vaatchiiurgie van hel Academisch ziekenhuis in Utrecht, dat tot gevolg hebben gehad dat daar al sinds april vorig jaar geen open hartoperaties meer zijn uitgevoerd. Prof. Wieber dink en enkele van zijn medewer kers hebben de Vereniging voor Heelkunde verzocht zich met deze affaire te bemoeien. Schaats op dc Gouwzee MONNIKENDAM, 11-1. Woens dag zal op dc Gouwzee een toertocht voor schaatsers worden gehouden over twintig, veertig en zestig kilo meter. Het ijs voor Monnikkendam en Volendam, dc twee plaatsen waar van tien uur af kan worden gestart, is uitstekend, zelfs een lichte dooi zal daaran weinig kunnen verande ren. Zondag werd door duizenden geschaatst op de Gouwzee. De toestand in het Midden-Ooslen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men moet niet dansen als 1 men een mand met eieren i draagt. t LONDEN, 11-1. Een exploratie- groep van dc Brits-Ncdcrlandse Shell en dc Amerikaanse Esso heeft maandag bekendgemaakt dat z(j in de bodem van de Noordzee op ruim 250 kilometer van de Schotse kust elie heeft aangetroffen. Men is thans bezig met proeven, maar er zullen nog meer boringen en bodemkundige onderzoekingen verricht moeten worden voordat men kan zeggen hoe groot de vondst is. Deskundigen van Shell in Londen toonden zich gematigd optimistisch over de vondst, hoewel zij er met na druk op wezen dat een boorgat waaruit olie naar boven komt niet noodzakelijk behoeft te wijzen op de aanwezigheid van een olieveld. Nog geen drie maanden geleden had Bri tish Petroleum bekendgemaakt een veelbelovend olieveld te hebben ge vonden op ongeveer 175 kilometer van dc Schotse kust. Ook was er olie gevonden in het Noorse gedeelte van het continentale plat op enkele kilo meters ten oosten van de vondst door Shel, Esso en BP. AMMAN, 11-1. De gevechten in Jordanië tussen regeringstroepen en Palestijnse commando-eenheden schjjnen maandag heviger te zijn ge worden. Radio-Cairo meldde tegen de avond dat de toestand in Amman verslechterde, en nog maar moeilijk in dan hand te houden was. De be richten over de strijd zijn summier en verward. De Jordaanse autori teiten oefenen censuur uit. Volgens de Palestijnse guerrilla- organisatie El Fatach heeft de Is raëlische luchtmacht maandag Pa lestijnse bases in de Jordaanvallei gebombardeerd op het moment, dat de Jordaanse artillerie tegen deze bases in aktie kwam. Israël betitelde dit bericht als „onzin", en ook Jor danië sprak het met klem tegen. „Van a tot z verzonnen.... een nieuwe leugen van het (Palestijnse) verzet", zo verklaarde een Jordaanse militaire woordvoerder. Het Jordaanse parlement is met het oog op de situatie voor dinsdag in buitengewone zitting bijeengeroe pen. De voorzitter van de Interarabi- sche controlecommissie in Jordanië, de Tunesische oud-premier Bahi HOOFDDORP, 12-1. Mr. J. C. H. A. van Stapele, directeur van Schip hol, heeft op een maandagavond on der grote belangstelling gehouden hoorzitting in Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) over het rapport- Falkenhagen ontkend, dat er reeds plannen zouden zijn voor de aanleg van een zevende baan op de lucht haven. Volgens mr. van Stapele zal niet spoedig met de vestiging van een tweede luchthaven in ons land mo gen worden begonnen. Gebeurt dat wel. dan zal „de boot worden ge mist", omdat in de toekomst lucht havens er geheel anders zullen uit zien. Tijdens de hoorzitting onder voor zitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester bleek, dat unaniem de aanleg van de vijfde baan op Schiphol veroordeeld wordt. Er zal, zo werd betoogd, direkt moeten wor- den begonnen met de tweede lucht haven. FRANKFORT/MAIN- De gorilla's in de Frankforter dierentuin mogen sinds november 1970 naar de televi sie kijken. Want zoals de mensen vervelen ook intelligente apen zich, in het bijzonder in de bezoekarme wintertijd. Zij trekken dan hun ha ren uit en worden zwaarmedig. De belangstelling voor het beeldbuis- gebeuren van de acht gorilla's in tussen blijkt verschillend. Gezins opperhoofd Mutze (180 kg.) en moe der Makula houden alleen min ge- luidssterke programma's. De kleinen geraken ook van sommige beelden geboeid. Alleen de nieuwslezer kan „niemand" bekoren. Een pedagogie studente zal straks een scriptie schrijven over de reactie van de van de apen op de buis. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend droog Droog en vrij zonnig weer met in het algemeen weinig wind; minimum temperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 4 graden plaat selijk in het binnenland; maximum temperaturen omstreeks 4 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.54. Maan op 19.06, onder 9.51. 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.56. Maan op 20.18, onder 10.05. Laatste kwartier: 19 jan. (19.08). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 jan. 4.29 v.m. 16.51 n.m. 14 jan. 5.05 v.m. 17.27 n.m. BROUWERSHAVEN 13 jan. 4.14 v.m. 16.26 n.m. 14 jan. 4.52 v.m. 17.03 n.m. Springtij: woensdag 14 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de vrij droge lucht boven West-Europa daalde de temperatuur in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen in ons land tot enkele gra den onder het vriespunt. Boven Scandinavië beginnen de barometers flink te stijgen en het ziet er naar uit dat daar een hogedrukgebied ontstaat, dat zich zal aansluiten bij het reeds bestaande hogedrukgebied boven Midden-Europa. Tussen dit hoog en een depressie, die komend van de Azoren boven de Golf van Biscaje naar het noorden zal afbui gen, wordt ook de komende 24-uur boven onze omgeving een zwakke zuidoostelijke stroming in stand ge houden. In de hiermee aangevoerde droge lucht zal het in de nacht en ochtend meest licht vriezen. Ladgham, wordt dinsdag in Londen verwacht voor overleg met de Jor daanse koning Hoessein, die daar sinds 21 december in een kliniek verblijft. Uit ofl'iciele klingen is vernomen dat de vorst waarschijnlijk donder dag uit de kliniek komt, en twee da gen later naar zijn land 2al terug keren. Of Ladhams reis naar Londen door gaat, lijkt nog niet zeker: De Egyp tische generaal Achmed Hilmi, com mandant van het Interarabisch mili tair waarnemerskorps in Jordanië, heeft in verband met de verslechte- ïende situatie om onmiddellijke te rugkeer van Ladghman naar Am man verzocht. Ook heeft hij de Ara bische staatshoofden gevraagd op de kortste termijn afgezanten naar de Jordaanse hoofdstad te zenden, al dus iadio-Cairo. Commando's naar Syrische grens De Jordaanse autoriteiten hebben meegedeeld dat militairen maandag honderd uit Syrië afkomstige Sa'iqa- commapdo's „op eigen verzoek" naar de Cyrische grens hebben gebracht. De Palestijnen hadden om reisfa- ciliteiten verzocht na de deportatie van „een aantal verzetselementen dat verbleef in het vluchtelingen kamp B^ka'a", zo' zei een ofl'iciele woordvoerder. De dag tevoren wa ren ongeveer 380 Syrische en Iraak- se commando's uit het kamp naar.de Syrische grens ovei-gebracht. Vierhonderd Palestijnse vrouwen, begeleid door gewapende comman dostrijders, hebben maandagochtend voor de grote Al Hoesseini-Moskee in het centrum van Amman betoogd voor onmiddellijke terugtrekking van de Jordaanse troepen uit de stad. DEN HAAG, 11-1. Na een uitge breid en intensief onderzoek in sa menwerking tussen de Haagse ge meentepolitie en de rijksrecherche zijn in het afgelopen weekeinde acht Zuidmolukkers aangehouden, die be trokken zyn geweest by de ongere geldheden bij het Huis van Bewaring te Scheveningen op 26 september j.l. toen een grote groep Ziudmolukkers slaags raakte met de politie. Bij de gevechten werden 21 poli tiemannen en, voorzover bij de poli tie bekend, vier Zuidmolukkers ge wond. De Zuidmolukse vechtersbazen be hoorden tot de ongeveer 3.000 deelne mers aan een protestdemonstratie van het Haagse Malieveld naar het Huis van Bewaring aan de van Alke- madelaan in Scheveningen, die op zichzelf rustig was verlopen en be oogde de in het Huis van Bewaring opgesloten 33 Zuidmolukkers van „Wassenaar" een hart onder de riem te steken. In verband met de ongeregeldhe den werden tot dusver reeds zes ver dachten gehoord, die al uit andex-en hoofde waren ingesloten, o.a. in Rot- terdam en Dordrecht. Van de acht, die in het afgelopen weekeinde zijn aangehouden, zijn er vier afkomstig uit Krimpen aan de IJssel en vier uit Kapelle. Allen hebben een be kentenis afgelegd en zullen donder dag a.s. aan de officier van justitie in Den Haag woi'den vooi'geleid. Het onderzoek wordt voortgezet en volgens de Haagse politie zullen nog meer aanhoudingen volgen. Podgorny naar Egypte CAIff-lO, 11-1. President Podgor ny van de Sowjet-Unie wordt woensdag in Cairo vei'wacht, aldus is officieel in de Egyptische hoofd stad vernomen. Podgorny, die aan het hoofd zal staan van een belangrijke Russische delegatie, zal tijdens zijn verblijf in Egypte o.m. een bezoek brengen aan Assoean, waar hij de plechtigheden zal bijwonen ter gelegenheid van de voltooiing van de met Russische steun gebouwde dam aldaar. SANTIAGO, 12-1. De 70 Brazi liaanse politieke gevangenen, die in ruil vcor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher worden vrijge laten, zijn per vliegtuig op weg naar Chili, zo heeft een woordvoerder van het Chileense ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. In Rio de Janeiro is het vertrek niet offi cieel meegedeeld. Volgens de woordvoerder worden de 70 vrijgelaten gevangenen om streeks 11.10 (Ned. tijd) in Chili ver wacht. De Chileense regering had zich maandagavond bei-eid verklaard de gevangenen in Chili toe te laten. De ontvoerders van Bucher hebben laten weten dat zij de ambassadeur vrij zullen laten nadat de interna tionale persbureaus de aankomst van de 70 gevangenen in Santiago de Chili hebben gemeld. Een van de 70 is de Zwitsers-Braziliaanse stu- dentenlieder Jean Marc von der Weid, met wiens zaak Bucher zich herhaaldelijk bezig heeft gehouden. Geen politieke aktiviteit De ontvoerders eisten dat de ge vangenen naar Algerië, Mexico of Chili gevlogen zouden woi'den. Waarnemex-s menen dat de Brazi liaanse regering waarschijnlijk de voorkeur geeft aan Chili, omdat de meeste gevangenen die het afgelopen anderhalf jaar in Mexico of Algei'ije hun vrijheid hei'kr-egen intussen ille gaal naar Brazilië zijn tenjggekeerd. De Brazilianen in Algiers hebben bovendien van daaruit een propa gandacampagne tegen hun regering gevoerd. De Chileense regering zou strikter vasthouden aan het vei'bod op politieke aktiviteit voor politieke vluchtelingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1