DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amman zet 100 Syrische en Iraakse commando's het land uit Overeenkomst NOS- KNVB goedgekeurd Uitkomst steekproef „landbouwproduktie" Phnom Pen heeft het moeilijk Familiedrama in Frankrijk Overstromingen in Atjeh In bezochte landen grote bezorgdheid over Russische penetratie VERHOGING MINIMUMLOON Frans passagiers schip in brand Surinaams bevrijdingsfront De werkloosheid in dé Ver. Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 januari 1971 127sic jaargang Nr. 20800 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; ,per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Moeilijk jaar voor Witte van Haamlede" Weer slrijd in Jordanië AMMAN/BEIROET, 11-1. Het Jor daanse leger heeft zondagmiddag 384 gewapende mannen van het Baka'a- vluchtclingenkamp b\j de Jordaanse hoofdstad naar de Syrische grens be geleid. Geen van hen was Jordaniër. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Amman zondagavond meegedeeld, nadat de gehele tegenstrijdige be richten de ronde hadden gedaan over gevechten waarbij de Jordaanse strijdkrachten hard zouden zijn op getreden. In Amman waren zondag-, kleine gewapende troepen slaags met het leger. Volgens de woordvoerder hadden de mannen hun wapens mogen be houden en .waren zij in hun eigen voertuigen en 14 Jordaanse legerwa gens naar de Syrische grens ge bracht. Eerder op de dag had de regering bekendgemaakt dat zij legervoertui gen naar het kamp zond om 100 Sy rische en Iraakse commando's het land uit te zetten op verzoek van de kampleiding. In Beiroet deelde een woordvoer der van de „El Fatah"-beweging mee dat honderden mensen het kamp hadden verlaten en in de lichting van de door Israël bezette Jordaan- oever trokken nadat het kamp door tanks was omsingeld. Het leger had het vuur op hen geopend. De woord voerder zei zondagavond dat het hoofdkwartier in Amman van het centrale comité van deorganisatie voor de bevrijding van Palestina, zondagmiddag was aangevallen. Jordaanse artillerie beschoot een aantal wijken van de hoofdstad. Twee leden van Inter-Arabische be middelingscommissie zouden zijn ge wond. De commissie zou hebben be sloten het werk voorlopig op te schorten. HILVERSUM. 9-1. Het bestuur van de NOS heeft zich in meerder heid akkoord verklaard met de con cept-overeenkomst. die een delega tie van de KNVB en de NOS hebben opgesteld in zake de betaling voor samenvattingen van voetbalwedstrij den op radio en televisie. De NOS •zal over de periode van 10 augustus 1970 tot en met 9 augustus 1972 een bedrag van f 800.000 aan de KNVB betalen. De NOS zal zich inzake deze nieuwe overeenkomst beperken tot drie samenvattnigen van elk maxi maal 15 minuten per speeldag. Het uitzenden van flitsen tot een lengte van maximaal 3 mniuten blijft, ge zien de internationaal geldende prak tijk, vrij. Niet zo mooi meer... ROME, 9-1. De butler van een Italiaans echtpaar heeft kans gezien om in korte tijd de waardevolle schilderden die in de villa in Turijn staande van zijn werkgever hingen te verdonkeremanen. Hij hing er doeken voor in de plaats die hij zelf had gekopieerd. Het slechte gezichtsvermogen van het bejaarde echtpaar voorkwam dat de vervalsingen werden ontdekt, doch tenslotte kwam men er toch achter. Toen bleek dat hij tijdens de twee jaar dat hij als butler in dienst was verscheidene schilderijen aan antiquairs had verkocht. Hun waar de wordt op bijna zeshonderddui zend gulden geschat. De butler nam ontslag toen een zoon van het echtpaar tijdens een bezoek opmerkte dat de schilderijen riet zo mooi meer waren als vroeger. De politie wist hem echter op te spo ren. Nadat eerder Syrië had laten we ten niet onverschillig te kunnen blij ven inzake het Jordaanse militaire optreden tegen de palestijnen, sprak met Iraakse baas-bewind zondag avond van „verraad aan de bevrij ding van Palestina". Volgens berichten uit Beiroet is de hoofdweg van Amman naar Syrië door Palestijnse commando's ver sperd. Infiltranten Volgens Radio Amman heeft pre- micr Wasfi Teil de leiders van Ba- ka'a-kamp zondag ontvangen en hun verzekerd dat de Jordaanse regering en het volk georganiseerde Arabi sche commando-actie steunt. Hij waarschuwde tegen infiltranten. De premier* vroeg om zelfbeheersing. „De soldaten en commando's zijn on ze broeders en zonen, en wat hen schaadt, schaadt ons allen". Bahi .Ladgham, voorzitter van de Arabische commissie die belast is met het bewaren van de vrede tus sen de Jordaanse strijdkrachten en de Palestijnen, heeft zondagavond om een onmiddellijk staakt het vu ren gevraagd. Hij noemde dit één van de voor waarden waarop hij zijn missie zou voortzetten. Ladgham zal naar Lon- cjen gaan om de jongste ontwikke lingen met koning Hoessein te be spreken, die in de Britse hoofdstad in het ziekenhuis ligt. Volgens een woordvoerder van El Fatah werd in Amman tegen het middaguur van alle kanten gescho ten. Legerbe wegingen Correspondenten in Israël meldden dat in de noordelijke Jordaan vallei grootscheepse Jordaanse legerbewe- gingen werden waargenomen. Men veronderstelde dat de Jordaniërs op zoek waren naar Fatah-commando's die zich in de dorpen daar verborgen zouden houden. President Anwar Sadat van Egyp te heeft de Arabische staatshoofden zaterdag verzocht afgevaardigden naar Amman te zenden ter bespre king van de toestand in Jordanië. Zaterdag drongen de Jordaanse strijdkrachten, volgens het Pales tijnse verzet, door in de stad Roes- seifah,- op 15 km ten noordwesten Vctn Amman, na een beschieting van de stad met artillerie en automati sche wapens. Er zouden verscheide ne doden zijn gevallen. DEN HAAG, 9-1. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de steekproef „Landbouwproduktie" per 1 november 1970. Het aantal melk- en kalfkoeien be droeg per 1 november 1970 1.872 dui zend stuks tegen 1.877 duizend stuks op dezelfde datum in 1969. Het ge dekte jongvee liep in aantal terug van 504 duizend op l november 1969 tot 493 duizend 'op 1 november 1970 (- 2 "/p). Ook de rubriek „ander rund vee, bestemd voor de fokkerij" gaf een inkrimping te zien (-40.000 stuks t.o.v. 1 november 1969). Het aantal stuks mestvee nam toe van 427 dui zend stuks per 1 november 1969 tot 473 duizend stuks op 1 november 1970 (4- 11 De uitbreiding van de varkenssta pel zet nog steeds door. In vergelij king met 1 november 1969 varieert de stijging per rubriek tussen 13 en 29 o. De totale varkensstapel was op 1 november 1970 1.061 duizend stuks of 20 groter dan op 1 november 1969. „Melkwissel" op <Ie toekomst DEN HAAG, 9-1. De Coöperatieve Mclkccntrale C.M.C., dc coöperatie van negenduizend West-Nederlandse veehouders die via het concern van C.M.C. en Nederlandse Melkunie een zevende tot een achtste van de Ne derlandse mclkproduktie aan de man brengt heeft in Den Haag haar 25- jarig bestaan gevierd. De minister van landbouw, ir. P. J. Lardinois, voerde daai'bij het woord en bood als cadeautje een soort wissel op de toekomst aan. Of ze gehonoreerd zal wordt zal afman gen van de reactie van de Europese Commissie in Brussel op 's ministers voorspraak. De minister heeft name lijk een vrij groot aantal projecten van C.M.C./Melkunie voorgedragen voor bijstand uit het Europese Land bouwfonds. Ze zijn gericht op de vergroting van de bestaande produk- tiecapaciteit en op de bouw en in richting van een nieuw consumptie- melk bed rijf. Tupaniarosstrijders in Uruguay willen vrijheid van gevangenen in ruil voor ontvoerde Britse ambassadeur De totale leghennnen stapel had op 1 november 1970 een omvang van 19,6 miljoen stuks tegen 20,2 mil joen stuks op 1 november 1969 (- 3 Exploderende frisdrankflessen DEN HAAG, 9-1. Het Tweede-Ka- merlid mevrouw Brautigam (PvdA) heeft staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) gevraagd of deze er een verklaring voor kan geven voor het verschijnsel dat er zoveel Fflessen frisdrank exploderen. Het kamerlid refereert aan uitzendingen van het televisieprogramma „Om budsman" waaruit gebleken is dat tenminste twee personen door het springen van flessen frisdrank het gezichtvermogen van een oog verlo ren. Uit een groot aantal brieven die de Vara naar aanleiding van deze uitzendingen heeft, ontvangen is vol gens mevrouw Brautigam gebleken dat het ontploffen van frisdrankfles sen bepaald geen uitzondering is maar een veelvuldig voorkomend verschijnsel". De flessen springen zonder dat er sprake is van schud den, stoten, overmatige verhitting of overmatige afkoeling", aldus het ka merlid, dat wil weten of er veilig heidseisen bestaan voor verpak kingsmateriaal en zo ja of deze vol doende zijn en of daar controle op wordt uitgeoefend. PHNOM PENH. 9-1. Phnom Penh. de hoofdstad van Cambodja, heeft door de communistische blokkade gebrek aan olieprodukten. De gene ratoren werken niet meer en men zit in het donker. Het ergste is, dat er een brandstof is voor de vracht auto's die voedsel moeten aanvoe ren. En er is veel voedsel nodig, want de bevolking van de stad is verdubbeld door de vele vluchtelin gen. Drinkwater wordt ook schaars. Op vele plaatsen in de stad lopen de kranen maar enkele uren per-dag. MONTEVIDEO, 9-1. Men verwacht dat de Tupamarosstrijders, die vrij dag de Britse ambassadeur Jaekson ontvoerden, deze diplomaat zullen gebruiken als een sterker onderhan delingsobject voor de vrijlating van 150 politieke gevangenen. Zij hebben al een Braziliaanse consul en een Amerikaanse regeringsfunctionaris in handen. President Jorge Pacheco Areco van Uruguay heeft tot dusver echter geweigerd aan deze nieuwe methode van het doordrukken van eisen mee te werken. Over de ontvoering zelf verklaarde een ambassadefunctionaris nader dat bij de actie geen schot is gevallen. De ontvoering vond vlak bij de ambas sade, in het centrum van Montevi deo plaats. Hij zei dat de toestand AIX EN PROVENCE, 9-1. In het Franse stadje Aix en Provence heelt een 48-jarige man in de nacht van vrijdag op zaterdag met een bijl zijn vrouw (41 jaar), zijn beide dochters Nicole en Arlette (resp. 13 en 12 jaar) en zijn zoon Paul (12 jaar) om het leven gebracht. De man pleegde daarna zelfmoord door zich met ben zine te overgieten en in brand te steken. Hoe de man tot zijn tragische daad gekomen is is niet bekend. Minister Luns Utuh uit Midden-Oosten SCHIPHOL. 9-1. Terug uit het Midden-Oosten, waar h(j in 11 dagen tijds drie landen (Iran. Saoedi-Ara- bië en Koeweit) heeft bezocht, heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns op Schiphol verklaard, dat hjj in deze landen „een grote bezorgdheid heeft gesig naleerd over de Sov.jct-pcnetratic in het Midden-Oosten. Dal hij de reis op kosten van clc Nederlandse regering zou hebben gemaakt ten behoeve van zijn toe komstige functie als secretaris-gene raal van de Novo. zoals hier en daar is gesuggereerd, verwees de be windsman naar het rijk der fabelen. „De belangen van de Navo zijn geografisch afgebakend zo zei hij. „De Navo heeft niets te maken met de Perzische Golf. evenmin als b.v. met Zuid-Afrika." Wel zijn uiteraard dc oliebelangen in economisch op zicht voor talloze landen van de al lerhoogste betekenis en zeker ook voor Nederland, dat immers slechts een fractie van zijn behoeften aan olie uit eigen bodem kan dekken. Shell-bclangcn Daarom zijn natuurlijk bij het be zoek aan het aan bodemschatten zo rijke Koc\yeit de belangen van de Koninklijke Shell besproken, maar dat heeft niets met de Navo te ma ken. Wat de penetratie van Sovjet Rus land aangaat, verklaarde de minister nog. dat in de drie landen, die hij heeft bezocht evenals in Nederland de mening heerst, dat iedereen hel nuttig zou achten in economisch op zicht wanneer het Suezkanaal weer zou worden geopend, doch in politiek opzicht zou het voor Rusland „zeer duidelijk dc mogelijkheid verhogen om de Perzische Golf gemakkelijker te bereiken." DJAKARTA, 9-1. B(j overstromin gen na zware regenval in Atjch in Noord-Sumatra zijn vijf mensen verdronken, zo wordt gezegd in be richten die in Djakarta zijn ontvan gen. 20.000 mensen zouden hun wo ningen hebben verlaten. De gouverneur van Atjeh heeft dringend om schepen verzocht ten einde de bewoners van de dorpen aan de oostkust te kunnen evacueren In dc stad Langsa, waar twee men sen omkwamen, staat het water een meter hoog. Men vreest dat het do dental zal toenemen als het water blijft stijgen. DEN HAAG. 9-1. Het minimum loon zal met terugwerkende kracht met 1 januari 1971 met f 8.70 wor den verhoogd tot f 166.20 per week of f 720,20 per maand. Met ingang van 1 april vindt een Iweede verho ging plaats tot f 167.70 per week, of f 726.70 per maand. Dit heeft de minister-president vrijdagavond meegedeeld na afloop van het werkelijkse kabinetsberaad. Op dezelfde data zullen de norm bedragen van de algemene bijstands wet overeenkomstig worden aange past. van de chauffeur en de twee lijf wachten goed is. Deze laatsten waren na de vorige ontvoeringen door de ambassade in dienst genomen. De Tupamaros van Uruguay be schikken over naar schatting vijf tienhonderd actieve leden. Hun ac ties bestaan voor het merendeel uit het ontvoeren van overheidsfunctio narissen en diplomaten en het ple gen van overvallen op banken en wapendepots. Het doel van deze linkse groepe ring is het veroorzaken van politiek tumult in Uruguay teneinde de re gering van president Jorge Pacheco Areco aan het wankelen te brengen. SAN JUAN (Portorico), 9-1. Het Franse passagiersschip „Antilies" (20.000 ton), dat een pleziertocht maakte langs de Caraïbische eilan den, is vrijdag in brand geraakt, zo heeft de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. Bijna duizend passa giers en bemanningsleden zijn van boord gegaan en dreven in sloepen en op vlotten in de buurt van het schip. De sloepen zijn naar een eiland gesleept. Er zijn geen slacht offers. AMSTERDAM, 9-1. In Amsterdam is opgericht het „Surinaams Bevrij dingsfront", te noemen „Subcfro doel is „het bevrijden van Suriname uit Nederlandse handen, met alle len dienste staande-middelen. Geweld is niet uitgesloten", zo wordt in een communiqué meegedeeld. Daar de bevrijding van Suriname, aldus deze mededeling, een internationale zaak is, hebben in het bestuur behalve Surinamers ook buitenlanders zil- ting: „We hebben genoeg van de' vernederingen die de Surinaamse gemeenschap in Nederland onder gaal. Wij willen onafhankelijkheid WASHINGTON. 9-1. Dc werk loosheid in dc Verenigde Staten is in december tol zes prbcent geste gen. hel hoogste van de afgelopen negen jaar. Hel ministerie van ar beid in Washington heeft vrijdag meegedeeld dal eind december 4.6 miljoen Amerikanen werkloos wa ren. Het is ongeveer evenveel als eind november. De stijging van hel percentage is het gevolg van het in calculeren van seizoenfaetoren. In november bedroeg de werkloosheid 5.8 procent. Het grootste aantal werklozen kwam voor in dc bouw nijverheid. namelijk elf procent. In de fabrieken van niet-duurzame verbruiksgoederen bedroeg de werk losheid eind december 6.9 procent legen een maand tevoren zes pro cent. "4% AMSTERDAM. Te Amsterdam is de Caravan Rai '71 op komst en als voorproefje werd het allernieuwste geloond op dit gebied, een luchtkus sen-caravan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's l De juiste temperatuur in huis wordt bereikt door warme hur- ten. niet door hete hoofden. f Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig en droog Zonnig en droog weer met een ma tige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 5 graden plaatselijk in het bin nenland; maximumtemperaturen om streeks 3 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen; 3 tot 8 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tol 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 jan. Zon op 8.44. onder 16.53. Maan op 17.50. onder 9.33. Volle maan: 11 januari le 14.20 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 jan. 3.52 v.m, 16.15 n.m. BROUWERSHAVEN 12 jan. 3.36 v.m. 15.50 n.m. Springtij: woensdag 13 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-1. Het K.N.M.I. deelt mede: in het afgelopen weekeinde draaide in ons land de wind geleide lijk van zuidwest naar oost. Hiei'door kwamen we in continentale lucht die erg droog is. In deze lucht komt wei nig bewolking voor en in de nacht zal de temperatuur dalen lot enkele graden onder het vriespunt. Boven midden Europa handhaafd zich een rug van hoge luchtdruk. In die streken vriest hel in dc nacht en ochtend overwegend matig en over dag worden temperaturen bereikt van juist onder nul of om hel vries punt. De krimping van de wind bij ons werd veroorzaakt door een flin- keluchtdrukdaJingen boven zuidwest Europa. Oceaandepressies buigen boven de Golf van Biscaje naar hel noorden af en zullen voorlopig hel weer hij ons niet beinvlocden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1