E I-MIOR 2 f25- 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël verwacht mogelijk vóór de zomer nog vijandelijkheden Verliezen in Indo-China Generaal Hartono pleegde zelfmoord Amerikaanse atleten in opstand Zware explosie in Dij on Enorme explosie in chemische fabriek te Emmerik Tijd rijp voor verhoging van prijzen bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag <5 januari 1971 127stc jaargang Nr. 20805 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakennian Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J' 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De fusie van Groene-Krnisverenigingen situatie in het Midden-Oosteu TEL AVIV, 7-1. Kort voor de aan komst van V.N.-bemiddelaar Gun nar Jarring voor besprekingen met de Israëlische leiders, heeft Israël Egypte beschuldigd van schending van het bestand. Volgens het militair opperbevel in Tel Aviv hebben twee Egyptische Sockhoi gevechtsbom menwerpers woensdag verkennings vluchten gemaakt boven Israëlische stellingen in de noordelijke en cen trale sector van het Sucz-kanaal. Het is de vierde Israëlische beschul diging sinds de verlenging van hel bestand op 5 november. Overhemden voor 1 LUl 8 kleuren frfwjaii t DEURLC ZIERIKZEE. HAVENPIEIN 11. TEL 01 SAIGON, 7-1. In Indo-China zijn het afgelopen jaar 4204 Amerikaan se militairen gesneuveld en werden er 29.734 gewond. Aldus is donder dag door het Amerikaanse opperbe vel in Saigon meegedeeld. In de periode van 1 januari 1961 tot 2 januari 1971 bedroegen de Amerikaanse verliescijfers: 44.241 doden en 293.529 gewonden. Verder zijn 1431 Amerikanen als vermist opgegeven of zijn in krijgsgevangen schap geraakt. In dezelfde periode hebben de Noordvietnamezen en de Vietcong 691.881 man aan doden verloren, al dus het opperbevel. DARIJS. - De Amerikaanse minis ter van defensie Meivin Laird (m.), admiraal Thomas Moores, voorzitter van het Ameikaanse comité van Chefs van Staven (l.) en ambassa deur David Bruce, hoofd van de Amerikaanse delegatie in Parijs bij de Vietnam-besprekingen gefoto grafeerd tijdens de persconferentie, die Laird deze week gaf Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken maakte donderdag bekend dat Gunnar Jarring de uit nodiging' van Abba Eban voor een bezoek aan Jerusalem heeft aan vaard. Ter voorbereiding van Jar- rigs bezoek heeft premier Golda Meir donderdag met enkele ministers overleg gepleegd. Jarring ill lie impasse Waarnemers menen dat Jarring zal proberen een impasse over de proedure van de dinsdag hervatte vredesbesprekingen te doorbreken. Egypte en Jordanië geven de voor keur aan besprekingen in New York op ambassadeursniveau, en Israël wil dat de onderhandelingen dichter in de buurt van het Midden-Oosten door de ministers van buitenlandse zaken van de betrokken landen wor den gevoerd. Volgens het Israëlische dagblad Haaretz zou Israël priori teit willen geven aan overleg over de kwestie van de Palestijnse vluch telingen officieel is daarover niets bekend. DJAKARTA, 7-1. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft donderdag ver klaard, dat generaal Hartono, die on der Soekarno commandant van het korps mariniers was, woensdag zelfr moord heeft gepleegd. Hij verklaar de niet te kunnen zeggen, waarom de generaal de hand aan zichzelf had geslagen. Naar van welingelichte militaire zijde is vernomen, werd Hartono on dervraagd over zijn relaties met wij len president Soekarno. De generaal was daarvoor vier dagen tevoren uit Noord-Korea naar Djakarta geko men. Hij was ambassadeur in Pjong jang. In de .officiële bekendmaking was alleen gezegd, dat Hartono plot seling overleden was. Volgens welin gelichte kringen heeft hij zich dood geschoten. Luitenant-generaal Hartono was een nauwe medewerker van Soekar no. Zijn mariniers waren na d^ mis lukte communistische opstand in 1965 betrokken bij gevechten met legereenheden. LOS ANGELES, 7-1. Vijftig voor aanstaande Amerikaanse atleten hebben deze week in Los Angeles een alternatieve bond opgericht als protest tegen de slechte omstandig heden, waaronder de atleten in de Verenigde Staten zich moeten voor bereiden op grote evenementen. De alternatieve bond, de „United Amateur Athletics", stelt zich ten doel pressie uit te oefenen op de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie en het Olympisch Comité van de Ver. Staten voor verbetering van de trainingsfaciliteiten. Vooral ten aan zien van de voorbereiding op grote wedstrijden acht men de bouw van een trainingscentrum noodzakelijk. Welingelichte kringen in Israël verwachten dat de vijandelijkheden met Egypte in de loop van dit jaar hervat zullen worden, mogelijk zelfs voor de zomer. Zij sluiten de mogelijkheid niet uit dat Egypte het Suez-kanaal wil oversteken om op de oostelijke oever een bruggehoofd te krijgen. Daarbij wijzen ze op de grote toevoer van amfibie-materiaal naar het front aan het Suezkanaal. Uiljniltingsoorlog Deze zegslieden achten het echter waarschijnlijker dat de Egyptenaren de uitputtingsoorlog zullen voorzet ten niet zware artilleriebeschietingen waarbij ze gebruik kunnen maken van de moderne wapens, die dooi de Sowjet-Unie zijn geleverd. Vol gens hen is de sterkte van de Egypti sche strijdkrachten sinds augustus op hetzelfde peil gebleven. Ook het aantal Russische militairen in Egyp te zou niet zijn toegenomen. Zij me nen dat president Anwar Sadat, „die geen oorloghitser is", de gevangene zou kunnen worden van zijn eigen dreigende verklaringen. Hij zou on der druk staan van bepaalde militai re kingen in Egypte. „Daarom kan Israël niet voorbijgaan aan de Egyp tische dreigementen", aldus de zegs lieden. Aarzelend ingestemd NEW YORK. Bij de Verenigde Naties in New York is inmiddels be vestigd dat Jarring in gezelschap van de Israëlische V.N.-ambassadeur Josef Tekoah donderdag naar Jeru zalem zal vertrekken. Hij zal geen andere landen in het Midden-Oosten bezoeken. In New York is vernomen dat Egypte en Jordanië tegen de reis van Jarring gekant zijn. Jarring zou aarzelend hebben ingestemd met de Israëlische uitnodiging, omdat hij daarin de enige mogelijkheid zag de impasse te doorbreken. DIJON, 7-1. Een zware explosie die zich donderdag in een gebouw van drie verdiepingen in de Oost- franse stad Djjon heeft voorgedaan heeft volgens een voorlopige balans drie doden geëist. Tevens raakten zes personen ge wond. Vier dagen geleden waren bij een zelfde ongeluk in Dijon 14 per sonen om het leven gekomen. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, richtte zeer grote schade aan. Het gebouw zelf stortte ineen en van verscheidene aangren zende woningen bleven alleen nog enkele muren overeind staan. In een Straal van enkele honderden meters gingen door de grote luchtdrukver plaatsing alle ruiten aan diggelen. Ook werden vele stroom- en tele foonkabels vernield. De dodelijke slachtoffers zijn allen vrouwen. Schade tot in Nederland EMMERIK, 8-1. Voor zover om half twee in de nacht van donderdag op vrijdag bekend was, zijn er twee mensen gedood en werden er twee zwaar gewond bij een zware ontplof- fing, donderdagavond even voor ne gen uur, bij de peroxydefabriek van Noury en Van der Lande in Emme rik (Duitsland) op dat moment wer den nog twee mensen vermist. De Pleidooi voor Kamerverkiezingen kort na elkaar DEN HAAG, 7-1. De vijf kamer leden, die enige tijd geleden het initiatief-wetsontwerp hebben inge diend om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar, heb ben thans een pleidooi gevoerd om, nadat de parlementaire goedkeuring van hun voorstel verkregen is, kort na de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april opnieuw verkiezingen uit te schrijven. Bij deze tweede stemming over de bezetting van de 150 kamerzetels kunnen dan de 18- tot 21-jarigen ook hun stem uitbrengen, hetgeen op 28 april nog niet mogelijk zal zijn. directie schatte de schade tengevol ge van de explosie en de daarop vol gende brand op enkele miljoenen mark. Tot in de verre omtrek richtte de ontploffing een grote ravage aan. In Emmerik zelf sloegen brokstukken ijzer door daken en plafonds. Auto's op een nabijgelegen parkeerplaats werden opgepakt en op elkaar ge smeten. Van een vlak bij de fabriek staand huis werd het dak wegge slingerd. Ook. in Nederlandse plaatsen rond Emmerik werd schade aangericht. In 's Heerenberg sneuvelde een grote spiegelruit van het gemeentehuis, waar de raad juist vergaderde. In de nieuwbouw van het gemeentehuis ontstond een scheur. Het parochie huis van 's Heerenberg stond te schudden. Van enkele woonhuizen sneuvelden de ruiten. Oogetuigen zagen meteen na de explosie een steekvlam van ongeveer honderd meter tegen de nachtelijke hemel. Een fabriekshal stortte voor de helft in. Na de grote ontploffing deden zich nog enkele kleinere voor. Het bedrijf van Noury en Van dei- Lande in Emmerik is een onderdeel van het. AKZO-concern., De fabriek maakt peroxyde en geeft circa hon derd mensen werk in volcontinue- dienst, waaronder een groot aantal Nederlanders. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De graaiisiluatie in <le E.E.G. DEN IIAAG, 7-1. Dc graansituatic in dc E.E.G., midden 1969 nog byzon- dcr moeilijk, is in dc tweede helft van dat jaar aanzienlijk verbeterd, cn die verbetering heeft zich in 1970 zo krachtig voortgezet dat nu kan worden gesproken van een opmerke lijk herstel van de prijzen en de af zetmogelijkheden. In juli 1970 zette het nieuwe seizoen i" met zeer hoge prijzen en dit hoge niveau, voor tar we, gerst cn haver boven de drem- pclprjjzcn. heeft zich lot nu loc ge handhaafd. De voorzitter van het Produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten. dr. H. J. van Beukeriny, vertelde dit donderdagmorgen ip zijn nieuwjaarsrede. In ons eigen land zijn in het sei zoen 1969-1970. ondanks de sterk ge stegen marktprijzen, de gemiddeld door dc telers gemaakte prijzen toch nog tegengevallen. In het lopende seizoen biedt de prijsvorming hun tot nu toe weer een beter perspectief waar tegenover staat dat ze vooral bij dc zomergranen 1c maken hebben met een aanzienlijke oogstderving tengevolge van de late uitzaai cn de langdurig droogtcpcriodc. De op brengsten van wintertarwe daaren tegen zijn in het algemeen goed tot zeer goed. Verhoging graanprijzen Dr. Van Beukering ging zich lang zamerhand wel afvragen of het uit blijven van verhogingen van dc K.E.G.-graanprijzen, of van andere inaatiegelen die dc uitkomst van de graanteelt verbeteren, niet een on- IcUMHet" Wij OTKTfovEabel ffipichtEefi WONINGINRICHTING MOL 17 - 19 ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2887 SAN FRANCISCO. Dr. C. H. Li. di recteur van het hormonenonderzoek- laboratorium aan de universiteit van Californië heeft bekend gemaakt, dat het voor de eerste maal in de medi sche geschiedenis is gelukt om langs synthetische weg moleculen van hei menselijk groeihormoon te bereiden. Naar verwacht wordt is deze stap ook bijzonder belangrijk voor de kankerbestrijding. Op de foto dr. Li bij een schematische voorstelling van een dergelijk molecuul. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WAT 2EQT VI redelijke zaak gaat worden, gezien de kostenstijgingen die slechts ge deeltelijk door een verhoging van dc produktiviteit worden gedekt. Het verwonderde hem niet dat dc land bouw daar steeds meer tegen in ver zet komt. Beseffend dat de graanver- werkende sector hier genuanceerd over denkt gaf dr. Van Beukcring als zijn persoonlijke mening dat 'prijsverhogingen niet langer te ver mijden zullen zijn, tenzij men zou kiezen voor een permanent of tijde lijk aanvullend inkomensbeleid- Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met mogelijk wat regen of motregen; matige zuidelijke wind; minimumtemperaturen van 3 graden aan de kust tot min één graad plaatselijk in het zuidoosten van hei land; maximumtemperatuur morgen omstreeks 4 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 lot 3. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Koans op een geheel drong etmaal: 60 procent. ZON-EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 8.46. onder 16.48. Maan op 14.17. onder 7.39. 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan óp 15.21, onder 8.30. 11 jan. Zon op 8.45. onder 16.51. Maan op 16.34. onder 9.07. Volle maan: 11 januari te 14.20 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 jan. 10 jan. 11 jan. 1.14 v.m. 2.13 v.m. 3.06 v.m. 13.44 n.m. 14.43 n.m. 15.31 n.m. BROUWERSHAVEN 9 jan. 1.03 v.m. 13.30 n.m. 10 jan. 2.00 v.m. 14.24 n.m. 11 jan. 2.51 v.m. 15.08 n.m. Springtij: woensdag 13 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-1. Het K.N.M.I. deell mede: Ook het komende etmaal lijkt hel waarschijnlijk dal de zachte lucht zich boven ons land zal hand haven. De ncerslagkansen zijn daar bij niet groot. Dc occaanlucht is vooral in noord-Europa ver naar hel oosten doorgestoten, doordat oceaan storingen langs IJsland noordwaarts trekken, terwijl zich boven midden- Europa nog een hogedrukgebied handhaaft. Door deze luclilverdeling is de grens tussen vorst en dooi tot stil stand gekomen, en bevond zich vrij dagochtend boven midden-Frank rijk. noord-Duitsland cn dc Oostzee. Ten oosten van deze lijn bleef hot volop winterweer met vooral ton. noorden van do Alpen en in oost- Europa nog strenge vorst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1