CHIPS DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEARRESTEERDE VERKOPER BEKENT DELFTSE MOORD dezep^JP^n wsek|V%^l GOLDEN WONDER Soepeler rechtsbehandeling verwacht van gedaagde Joodse burgers in Rusland Twee Zuidafrikaanse vluchtelingen zullen Nederland moeten verlaten Aardschokken in Australië Deze zomer komt einde aan gevechtstaak grondstrijdkrachten Zuidmolukse jongeren demonstreerden I ECHTE PERS f TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 januari 1971 127ste jaargang Nr. 20804 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22S5, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand X45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bedrijf bouwt 1000ste huis Tweede overval fataal voor de 25-jarige dader DELFT, 6-1. De 25-jarige verko per in huishoudelijke artikelen J. C. K. uit Delft, heeft in de loop van woensdag bekend, de moord te heb ben gepleegd op de 21-jarige Ada Lansbergen. De man werd dinsdag aangehou den verdacht van een insluiping en bedieiging van een vrouw in een flat aan de Debussystraat in Delft. Dit feit bekende hy woensdagoch tend. familiezak potatoAOS* paprika 443" 69 De insluiping aan de Debussy straat is de verkoper, alias mr. X, Vignet en van Gentix (een combina tie van X en Vignet) fataal gewor den in zijn vermetelheid om aan te tonen, dat het ernst was met de te lefonische en schriftelijke bedrei gingen. Aan de hand van het signa lement dat door de aangevallen vrouw en andere flatbewoners kon worden gegeven van de man en de bromfiets, waarop deze een veilig heenkomen had gezocht kon de poli tie zich enig beeld vormen van de dader. Eij een diepgaand onderzoek in de nieuwbouwwijk werd de brom fiets, een blauwe Zundapp, in een kelder aangetroffen van een flat schuin tegenover die, watir de 21-ja- rige Ada Lansbergen-Hölscher door wurging om het leven werd gebracht Het toeval wilde dat de bromfiets werd gevonden door de rechercheur die woont in een flat, direct onder die van 't slachtoffer van de Delftse wurgmoord. Zijn vrouw was ook bij herhaling door meneer X bedreigd. De eienaar van de bromfiets, de 25-jarige verkoper J. C. K., bleek in een woning in de flat te wonen. Vandaar uit moet hij met een verre kijker het deen en laten van de fa milie Lansbergen hebben geobser veerd. In de woning van de wurger weid o.m. een schrijfmachine aan getroffen, waarop „meneer X" zijn briefjes moet hebben getikt. Er werden ook vingerafdrukken gevonden, die overeenkwamen met een bruikbare vingerafdruk, die voorkwam op een kerstkaart aan de Schiedamse politie. Dit feit is dooi de politie in verband met het on derzoek niet eerder bekend gemaakt. Op deze kaart kondigde meneer X nieuwe moordplannen aan met ver melding van een aantal adressen. MOSKOU, 6-1. In ^Moskou doen steeds meer geruchten de ronde dat de Russische autoriteiten momenteel aansturen op een soepeler strafbe- handeling van voor het gerecht ge daagde joodse burgers. Nadat dinsdag reeds berichten in deze zin uit de Russische hoofdstad werden vernomen, bevestigden ge zaghebbende communistische krin gen woensdag dat er vrijwel zeker een matiging in het harde strafbe- leid ophanden is. Genoemde kringen wisten ook te melden dat er „in de maand januari en waarschijnlijk tot na het congres van de communisti sche partij eind maart geen proces sen meer zullen plaatsvinden". Of het nieuwe beleid ook al toe passing zal vinden op het proces te gen negen joden in Leningrad die ervan worden beschuldigd de elf veroordeelden van het eerste proces te hebben geholpen bij hun poging tot vliegtuigkaping is niet bekend. Men vindt het wel merkwaardig dat het proces eerst om administratieve reden naar een later datum werd verschoven en dat het woensdag slechts enkele minuten na de ope ning wegens ziekte van één van de verdachten opnieuw is verdaagd. Dezelfde dag, 3 december, kwam een gelijkluidende kaart binnen bij de redactie van de Delftse Courant, die meneer X sindsdien als zijn spreekbuis liet fungeren. Wraak Uit de verhoren door de Delftse politie is gebleken dat de ontmas kerde meneer X wraak wilde nemen voor een in zijn woning gepleegde inbraak .waarbij een bedrag van f 330 werd ontvreemd, waardoor hij en zijn gezin (vrouw en een kind) waren gedupeerd. De man zei twee inbraken te hebben gepleegd. Ook had hij zich aan verscheide ne woningen vervoegd onder het voorwendsel dat hij de t.v.-aanslui tingen kwam controleren. Om zijn beweringen geloofwaardiger te ma ken, had hij een lijst bij zich met diverse namen en adressen waar hij reeds geweest zou zijn. Cp 24 november vervoegde hij zich aan de woning van dé familie Lans bergen. Hij eiste hier geld. Het slachtoffer van de wur-gmoord had hem naar zijn zeggen f 25 gegeven om hem af te schepen. Meneer X vond dit niet voldoende en eiste on der bedreiging van een mes meer geld. Door deze schermutseling moet het wondje zijn ontstaan dat de poli tie aantrof aan een hand van het slachtoffer Ada. De verkoper heeft de vrouw toen alcohol opgedrongen in de hoop dat zy hierdoor beneveld zou raken en niet in staat zou zijn hem later te herkennen. Ada Lansbergen moet door de drank onwel zijn geworden. Meneer X - toch beangst voor her kenning - voltrok hierna het vonnis over deze vrouw. Een en ander heeft zich op de echtend van 24 november afgespeeld tussen acht en tien uur. Na de wurgmoord verwijderde de verkoper alle sporen van zijn misdaad. Hij maakte ook het wondje aan de hand van het slachtoffer schoon. WEERSELO. De 56-jarige heer B. A. A. Nieland uit Weerselo is om het leven gekomen, toen hij op het links van de rijksweg Oldenzaal- Hengelo gelegen fietspad met zijn rijwiel in botsing kwam met een te gemoetkomende bromfietser. Amnesty Internationhl verontwaardigd DEN HAAG, 6-1. Twee Zuid-Afri- kaanse vluchtelingen, die lid zijn van een in hun land verboden anti- apartheidsorganisatie moeten ons land uit. Minister Polak (justitie) heeft af wijzend beschikt op hun verzoek in Nederland te studeren, hoewel de Generale Diaconale Raad van de Ne derlands Hervormde Kerk zich voor de studiekosten garant had gesteld. Amnesty Internationaal, die borg staat voor de verblijfskosten van de twee, is zeer verontwaardigd over 't ministeriële besluit. Deze internatio naal erkende instelling vraagt van de bewindsman de zekerheid, dat de twee Zuid-Afrikanen in een ander -land zullen kunnen studeren, wonen en werken, zodat zij niét meer van charitatieve instellingen afhankelijk zullen zijn. ADELAIDE, '7-1. Twee krachtige aardschokken hebben donderdag delen van de Australische staat Zuid Australië getroffen. Er is melding gemaakt van schade aan huizen en gebouwen in verscheidene plaatsen in het noorden van de staat. Maar in het plaatsje Spalding schijnt de schade het grootst te zijn. Elk huis in dit dorp van 250 inwoners heeft schade opgelopen. Het hotel van de plaats vertoont meters lange gapen de scheuren. Amerikanen in Vietnam worden vervangen door Zuidvietnainese gevechtstroepen PARIJS, 6-1. Na ruim negen jaar zullen de Amerikaanse grondstrijd krachten deze zomer hun gevechts taak in Vietnam beëindigen en zul len zy volledig zyn vervangen door Zuidvietnamese gevechtstroepen. De logistieke verzorging van de Zuidvietnamezen en de nog achter blijvende Amerikanen en de lucht- operaties zullen dan nog door de Amerikanen worden uitgevoerd. Dit is gebleken uit mededelingen die de Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird woensdag deed op een persconferentie in Parijs, waar hij op weg naar Saigon een tussenlan ding maakte voor overleg met de Amerikaanse delegatieleider bij het vredesoverleg David Bruce. Laird zei voorts dat ook de Ame rikaanse artillerie in Zuid-Vielnam nog actief zal blijven voor zover het „veiligheidstaken en geen gevechts- taken" betreft. De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal 1 mei zijn geslonken van 549.500 man (grond-, lucht-,en zee strijdkrachten) toen Nixon in januari 1969 aan de macht kwam tol 284.000 man. Verdere troepenvermin deringen zijn door de Amerikaanse president in het vooruitzicht gesteld voorzover dit niet de veiligheid van de dan nog achter te blijven militai ren in gevaar brengt. De overname van de logistieke, luchtmacht- en"*artillerietaken dooi de Zuidvietnamezen zullen wegens lange opleidingen nog geruime tijd in beslag nemen, maar, aldus Laird, de voorbereidingen voor deze fase liggen op het tijdschema voor. Vrede blijft doel Intussen blijft een vrede door on derhandelingen in Parijs het doel. In 1955 verschenen de eerste Ame rikaanse „adviseurs" op verzoek van de toenmalige president Diem in Zuid-Vietnam om het hiaat te vul len dat door het vertrek van de Fransen was ontstaan. Na de eerste giote gevechten met de Vietcong in Ï961 werd hun aantal van 300 tot 3000 uitgebreid. In maart 1962 maak te de toenmalige Amerikaanse mi nister van defensie McNamara (na dat zulks in krantenberichten was gemeld) bekend dat de adviseurs ac- licf aan de strijd waren gaan deel nemen. Met de escalatie van de strijd breidde ook de Amerikaanse troe pensterkte zich uit tot de Amerika nen in maart 1965 hun elitetroepen. AMSTERDAM. Oud-premier dr. Willem Drees heeft een bezoek gebracht aan het ivassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud in de Kalverstraat. waar hij zijn eigen beeld kon bewonderen. ring van* de werkelijke dader. Zij verklaren verder niet langer politiek genegeerd te willen worden door de Nederlandse regering, geen slachtof fer 1e wilen zijn van de goede be trekkingen tussen Nederland en In donesië en niet behandeld te willen worden als een sociaal probleem". „Onze zaak is een politieke zaak. „IJzeren Lena" kan onze zaak niet oplossen", aldus het pamflet. Een deputatie van de protesteren de jongeren werd in het gerechtsge bouw ontvangen door de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg- van Mierop. Daarna werd de pro testdemonstratie ontbonden. ASSEN. 6-1. Een groep van onge veer 100 Zuidmolukse jongeren uit Assen heeft omstreeks het middag uur een protestdemonstratie gehou den voor het gerechtsgebouw in As sen. Zij droegen borden met zich mee. waarop onder andere stond „ont maskering van de werkelijke daders Vink en Taswin", terwijl zij pam fletten uitdeelden waarin zij zeggen geheel achter de actie van hun 35 landgenoten in Wassenaar te staan. Voorts eisen zij daarin vrijlating van deze 35 landgenoten en ontmaske- AMSTERDAM. Paul Rollman, of wel de Baron van Beemslerlust, met zijn zoon Paul. Na zijn boek: „Mag ik effe ademhalen", heeft hij nu ook een carnavalslied gecomponeerd, ge schreven en gezongen. Titel van de grammofoonplaat: „Mag ik effe ademhalen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's iMen is daarom nog geen maw omdat men van-liet man nelijk geslacht is. de mariniers, inzettten waarmee een definitief einde aan de adviserende taak was gekomgn. In januari 1968, toen het zoge noemde „Tet"-offcnsief losbarstte, was de totale Amerikaanse troepen sterkte in Vietnam tot boven de 500.000 man gestegen, waarmee de top was bereikt. Enkele maanden nadat hy in 1969 aan de macht kwarn besloot president,Nixon een begin te maken met de terugtrekking van de eerste eenheden. in alle maten Mol 17-19 Zierikzee Telefoon (01110) 2887 Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk re gen; matige tot kracmige wind uil zuid tot zuidwest; minimum tempe ratuur omstreeks plus 1 graad, maxi mum temperatuur morgen ongeveer plus 5 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: o tot 3. Min. temperaturen: omstreeks nor maal. Max. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. K^ns op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 8.46. onder 16.47. Maan op 13.27, onder 6.32. Volle maan: 11 januari te 14.20 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 jan. 0.06 v.m. 12.37 n.m. BROUWERSHAVEN 8 jan. v.m. 12.28 n.m. Springtij:' woensdag 13 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. meldt: In de nacht van woensdag op don- derdag breidde een depressie op de oceaan zijn invloed in versneld tem po over Schotland uit. Boven West- Frankrijk aanwezige lucht kon door de toenemende zuidwestelijke wind toen ook tot ons land doordringen De dooigrens reikte donderdagoch tend reeds tot aan de lijn Leeuwar den-Maastricht en zal verder naai het noordoosten opdringen. Onder invloed van het langzaam afnemende hogedrukgebied boven het continent zal de vorst zich aan vankelijk boven oost- en midden- Europa en het Alpengebied nog kun nen handhaven. Een oceaanfront dat zich vrijdag dicht bij ons land zal ophouden doet de neerslag bij ons weer wat toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1