DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schotland's voetbalstad Glasgow rouwt om zes en zestig doden Amerikaanse wet op de luchtvervuiling Twee hoofdagenten in Winterswijk door Ambonese jongeren mishandeld Paleis Hel Loo wordt rijksmuseum Zoeken gestaakt naar vijf vermiste Nederlandse zeelui Premies voor vrijwillige ziekenfondsverzekering worden hoger LAATSTE NIEUWS Geen overlevenden bij twee vliegtuigongelukken - 4<> doden ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE i 31aun«(ag 4 januari 1971 127stc jaargang Nr. 20802 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 10,25; per maand 3,45; per jaar 4J,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dil nummer: Vrij rustige jaarwisseling op Sch.-Duivelaiul Croolslf. ramp iu Engi'lse sportgeschiedenis Massa worstelde terug naar tribunes na gelijkmaker 111 wedstrijd Kangers-Cellic GLASGOW, 3-1. Glasgow, Schol- hmd's voetbalstad uit uitstek, rouwt om de 88 doden die zaterdag vielen, onmiddellijk na afloop van de wed strijd van het jaar: Rangers-Celtic, in het Ibrox Parkstadion. Het is de grootste ramp uit de Britse voetbal geschiedenis: liet vorige trieste re cord werd geboekt op 9 maart 1916 in Bolton, toen er 33 slachtoffers vielen bij een wedstrijd. In tegenstelling tol vorige aange legenheden waren nu niet de emoties van de wedstrijd de directe oorzaak van de ramp. Dc overwegend rooms- katholieke aanhang van Celtic en de protestantse fans van de Rangers hebben elkaar bij de klassieke voet balslag tussen de twee Schotse groot machten in het verleden dikwijls naar hel leven gestaan. Met name op de nieuwjaarslag, lot voor kort het ge bruikelijke tijdstip van de ontmoe ting, laaiden de hartstochten, gevoed door een overmatig gebruik van al cohol, vaak hoog op. De Schotse voetbalbond heeft en-. WASHINGTON, 1-1. President Nixon heeft donderdag de belangrij ke wet op de luchtvervuiling, dc zo genaamde „clean air act of 1970" on dertekend. Hij deelde mee dat luj het nieuwe Congres ..nieuwe en belangrijke aan bevelingen" op dit gebied zal doen. De wet op de ..zuivere lucht" bevat de volgende bepalingen: 1. De Amerikaanse automobielindu strie zal met ingang van 1975 al leen auto's mogen fabriceren die nagehoeg geen uitlaatgassen af geven. 2. Het nieuwe bureau voor de mi lieubescherming (National Envi ronmental Protection Agency) zal minimumvoorwaarden van lucht vervuiling door de industrie vast stellen. 3. Dc industrie zal gebruik moeten maken van de modernste metho den om de vervuiling onder con trole te houden. 4. Iedere burger kan strafrechtelijk worden vervolgd bij het overde den van de bepalingen van de wet. De straffen kunnen oplopen tot boetes van 25.000 dollar en ge vangenisstraffen tot twee jaar. 5. De regering zal geen overeenkom sten aangaan met ondernemingen die zich schuldig maken of heb ben gemaakt aan het overtreden van de wet op de luchtvervuiling. WINTERSWIJK, 1-1. Twee hoofd agenten van politie in Winterswijk z(jn op nieuwjaarsmorgen in de vroegte door een groep Ambonese jongeren aangevallen en mishandeld. Beiden weiden in het gezicht ge wond. Hoofdagent J. S. is er het ergst aan toe. Zijn herstel zal ge ruime tijd vergen. Zijn collega G. H. C. zal over enkele dagen wel weer dienst kunnen doen. De twee hoofdagenten gingen op een alarm af dat een groep Ambo nezen bezig was een sigarettenauto maat te vernielen. Toen de twee agenten arriveerden, was de groep reedsverdwenen. Een eind verder op troffen zij in de Ambonezenwijk een aantal jongeren, die nogal luid ruchtig waren Hoofdagent S. stapte uit de wagen om de groep tot stilte te manen. Voor hij een woord had kunnen uitbrengen, viel een aantal Ambon- nezen aan. De hoofdagent werd te gen de grond gewerkt, en kreeg trappen in zijn gezicht. Zijn collega die achter het stuur van de auto zat en te hulp schoot, onderging hetzelfde lot. Dank zij hulp van twee Ambonezen, en onder dreiging van het door agent G.v ge trokken pistool, slaagden de beide politiemannen erin de auto weer te bereiken en weg te rijden. ressante nieuicbouw ontstaat thans in nbliek. Bijna voltooid is de ongewone oude amfi-theater in Home herinnert, teldorfer Colosseum" gedoopt. Achter rpntoitrnooien plaatsvinden - hoogstens li, want het gunt hier om het hoofd- kele jaren geleden, gezien de exces sen, besloten de wedstrijd één dag op te schuiven, omdat de gemoederen na een wilde oudejaarsnacht steeds te zeer waren verhit. Als voorzorgsmaatregel tegen on geregeldheden werden de supporters van Rangers en Celtic in het Ibrox Parkstadion in verschillende vakken ondergebracht. Voorspel drama Zo ook zaterdag. Hoewel de wed strijd opwindend was, wisten beide kampen hun gevoelsuitbarstingen in te tomen, waarschijnlijk doordat de stand enkele minuten vóór het einde nog 0-0 was. Toen scoorde Celtic. In de overtuiging dat de wedstrijd was beslist, begonnen vele Ranger-fans zich verslagen een weg naar de uit gangen te banen. Gealarmeerd door een plotseling opstekend gebrul trachtten honderden op hun schre den terug te keren - de Rangers had den toch nog gelijk gemaakt. Pal daarop ging het eindsignaal. Dc druk van de massa, die zich ten koste van alles weer op dc tribune probeerde te worstelen, ging tegen de kracht in van de minstens even grote menigte, op weg naar de uit gangen. Dat was teveel voor de af scheidingen tussen de vakken en de dranghekken op een deel van de tri bune. Zy begaven het een een door niets geremde mensenstroom stortte voorwaarts naar beneden. Een politieman, die getuige was van de ramp, verklaarde: „Het was een verschrikkelijk gezicht. Toen ik omkeek naar de uitgangen van de tribune zag ik een muur van men sen, zeker drie meter hoog. Ze lagen allemaal met hun gezicht naar de zelfde kant, bij sommigen kwam de tong naar buitenIk heb nog een roodharig jongetje weggedragen en een collega gaf hem de „levenskus", tot een dokter zei „verknoei maar geen tijd, hij is dood". Onkundig van ramp De ernst van het ongeluk drong niet dadelijk tot iedereen door. Aan de andere zijde van het stadion kwa men de mensen gewoon naar buiten, onkundig van het drama dat zich honderd meter verder had afge speeld. Onmiddellijk opgeroepen zie kenwagens hadden grote moeite bij de plaats des onheils te komen door het gedrang. Nog spraken de eerste schattingen van zeven doden en een aantal licht gewonden, tot het duide lijk werd dat zich een ware cata strofe had afgespeeld. Een uur na de wedstrijd gaf de politie een aantal van veertig slachtoffers op. Nog eens een uur later, toen er enige orde in de chaos was gebracht, kon het offi ciële dodencijfer van 66 worden vast gesteld. Zondagmorgen vroeg war en 17 doden nog niet geïdentificeerd. De ziekenhuizen in de omgeving van het Ibrox Parkstadioin zorgden inmiddels voor een extra personeels bezetting om de karavaan van am bulances met gewonden het hoofd te kunnen bieden. Het waren er 168, van wie honderd na behandeling huiswaarts konden keren. De rest verblijft nog in ziekenhuizen. De toe stand van vijf gewonden is kritiek, die van 23 anderen ernstig. Bjj dc 66 slachtoffers bevond zich slechts écn vrouw. Bjjna de helft wa ren jongens onder dc achttien jaar. onder wie verscheidene negen tot elf jarigen. Het jongste slachtoffer was dc achtjarige uit Canada afkomstige Nigel MacPherson, die met zjjn va der dc kerstvakanic in Schotland doorbracht. Jongen door ijs gezakt HOOFDDORP. 3-1. Zaterdagmid dag is de zesjarige C. de Koning uit Hoofddorp door het ijs gezakt voor z(jn huis. Na een half uur werd z(jn stoffelijk overschot van onder het ijs gehaald. AMSTERDAM, 2-1. Het koninklijk paleis Het Loo gaat per 1 januari 1971 over naar het ministerie van C. R.M. cn wordt dan ..Rijksmuseum Paleis Het Loo". Prinses Margriet cn mr. Pieter van Vollenhoven blijven voorlopig in een der vleugels van het paleis wonen. Met de leiding van de reorganisa tie is belast de slotvoogd van het Muideislol en adviseur hij het mi nisterie van C.R.M.. dc heer Ton Koot. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor het vangen van een 4 Een instrumentarium voor de Orjf'se schoolmuziek schonk Hamburg's bur gemeester aan een nieuw kinderdagverblijf in de dichtbevolkte havenwijk iSt. Pauli. Muziekpedagogen willen met de leiding van het verblijf samen werken, om zo mogelijk vele van de hier verzorgde jongens- en meisjes vreugde aan het zelf musiceren te verschaffen. Zoals uit een enquete bleek, speelt iedere vijfde inwoner van W.-Duitsland op een instrument. Piano orgel of harmonium staan op de eerste plaats, gevolgd door mondharmonica. Vier procent van de ondervraagden spelen gitaar of mandoline, en telkens drie procent accordeon, viool of fluit. PORT ELIZABETH, 3-1. Het zoe ken naar vyf Nederlandse zeelui die worden vermist sinds hun bevoorra dingsschip Smit-LIoyd 102 op oude jaarsdag voor de kust van Zuid- Afrika bij Port Elizabeth in een zwa re storm verging, is zondag gestaakt. Het 870 ton metende scheepje had zeven man aan boord. Twee van hen wisten zich met een reddingbootje in veiligheid te stellen. Zij zijn inmiddels per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Het zijn de 29-jarige Karei Kaffa en de 26- jarige Johannes Breukelmans. De Smit-LIoyd 102 was met mate riaal voor een booreiland op weg naar Port Elizabeth toen het vaar tuig verging. Een woordvoerder van de olie maatschappij zei zondagavond in Port Elizabeth, dat alle hoop voor de vijf vermisten is opgegeven. Men heeft dagenlang met vliegtuigen het zeegebied afgezocht. AMSTERDAM, 2-1. Op vier na al le ziekenfondsen hebben met ingang van 1971 dc premie voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering ver hoogd. Dc gemiddelde premie per verze kerde van 16 jaar cn ouder stijgt hierdoor van f 38.64 per ma^ind tot f 47,28 per maand op 1 januari 1971, Dc stijging bedraagt 22,4 procent. Dc premie bij de onderscheidene zieken fondsen per 1 januari 1971 varieert van f 35 lot f 52.50 per maand (in januari 1970 was dit van f 28 tot f 43). De Ziekenfondsraad heeft dc pre mieverhogingen goedgekeurd. Evenals in dc vorige jaren zijn de belangrijkste oorzaken van de stij- manke haas zijn geen honden j nodig. 4 4 ging der premies het toenemend gc- brüik van verstrekkingen en de stij ging van' honoraria en tarieven, waarbij de stijging van ziekenhuis- tarieven - met name in geval van nieuwbouw - een belangrijke rol speelt. Voor 1971 was bovendien in vele gevallen een extra premieverhoging noodzakelijk doordat in 1970 vele fondsen een premie hebben geheven welke beneden dc kostprijs bleek te liggen. Voor een deel was dat een gevolg van het voor 1970 gevoerde premiebeleid (intering van vroeger ontstane overschotten) maar ook voor een deel van in 1970 opgetreden te genvallers. aldus de Ziekenfonds raad. Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog Veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis; plaatselijk mist; zwak ke tot matige wind tussen oost en zuid; minimumtemperaturen van min 5 graden aan zee tot min 10 graden in het binnenland; maximumtempe raturen omstreeks 3 graden. Voor woensdag: Aantal uien zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 3 of meer graden onder normaal. Max.-temperaturen: 4 of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 12.04, onder 2.24. Eerste kwartier: 5 jan. (5.55). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 jan. 8.52 v.m. 21.33 n.m. BROUWERSHAVEN 5 jan. 8.54 v.m. 21.27 n.m. Doodtij: 6 jan. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. meldt: Het winterse weer boven Europa weet nog van geen wijken. In het hogedrukgebied boven hel continent handhaaft de koude lucht zich ge makkelijk bij weinig wind. Tot bo ven de Spaanse hoogvlakte vriest hel 's-nachts meer dan 15 graden en vooral ook in Zuidfrankrijk is het bijzonder koud. Een tamelijk 'omvangrijke oceaan depressie dringt iets naar het oosten op, maar zal waarschijnlijk het con tinentale hogedrukgebied nauwelijks aantasten. Wel kan enige windtoe- nam uit zuidelijke richtingen het ge volg zijn, waarbij dan in eerste in stantie nog wat koudere lucht aan gevoerd zou worden boven ons land. De neerslagkansen blijven door de nabijheid van het hogedrukgebied gering. Hevige explosie in Frans stadje AUCH, 4-1. In hel stadje Audi in het zuid-westen van Frankrijk z(jn volgens de eerste berichten tien mensen om het leven gekomen en zes gewond door een krachtige ont ploffing. De cxeplosie. zich heden (maan dagochtend) heeft voorgedaan, sloeg A de achterzijde weg van een gebouw if van acht verdiepingen. Ook een huif van een verdieping aan de overzijd£ werd verwoest. Vermoed wordt, dat de ontploffing is ontstaan door benzinedampen uit een garage, die op de eerste verdie ping van het gebouw van' acht ver diepingen was gevestigd. TRIPOLI/MADRID. 3-1. Het is zo goed als zeker dat er geen over levenden eyn van dc twee vliegtuig- ongelukken die zich het afgelopen weekeinde in het westelijk Middel landse zeegebied hebben voorge daan. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt dan 48. Zaterdagmorgen stortte een „Co- met" van de Egyptische luchtvaart maatschappij „United Arab Air lines" in de woestijn len westen van Tripoli neer, enige minuten slechts voordat hot toestel zou landen op het vliegveld van dc Libische hoofdstad. Er bevonden zich acht passagiers en negen bemanningsle den aan boord, die allen omkwamen. Het toestel was op weg van Algiers naar Cairo en zou in Tripoli een tus senlanding maken. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Er stond wel een sterke wind en het zicht was slecht. De Egyptische luchtvaart autoriteiten hebben naar aanleiding van het ongeluk besloten alle Cornet-toestellen aan de grond te houden. Uitgekeken zal worden naar andere typen vliegtuigen om dil toestel van Britse makelij te vervan gen. Algerijnse voetballers In hef zeegebied tussen Algiers en de Spaanse Balearen-eilanden zoe ken Spaanse. Algerijnse en Franse vliegtuigen nog seteds naar een spoor van het tweemotorige chartertoestel van het type Nord-262, dal sinds oudejaarsavond wordt vermist. Het toestel met 31 personen aan boord, onder wie spelers en begeleiders van het Algerijnse vietbalelftal „Adal". was op weg van Algiers naar Me- norca en had legen middernacht nog een noodsein uitgezonden. In verband met de hoge zeegang op de plaats van liet ongeluk is hel volgens de leiders van de reddings- aktie waai schijn lijk dal nog over levenden zullen worden gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1