m 2 au B H OOK VOOR HOGE SPAARRENTE Weinig veranderingen in 't Nabije Oosten mmmmmmm BLIK DOOR HET WERELD qametuwtijdrwe-ganaardenmb Zuidmolukse petities voor parlement Ministerie 0. en W. naar Zoetermeer? „Natuuroesters" Sportvereniging „Delta Sport" in 1970 mmmmmmmm mm ■■n Israel gaat afhieuw de „sprong in het ijskoude water", zoals generaal Mosje Dayan de besprekingen in New York onder auspiciën van V.N.- bemiddelaar Jarring heeft genoemd, wagen. De laatste tegenstander van hervatting van de besprekingen in de Israëlische regeringscoalitie, de Nationale Religieuze partij, is ten slotte gezwicht „teneinde geen rege ringscrisis te veroorzaken." Tol nu toe had de partij, die geen aanhang heeft, maar toch over belangrijke in vloed van tie Israëlische regering be schikt, zich halsstarrig tegen hervat ting van de besprekingen verzet uit vrees dat de veiligheid van het land daardoor in gevaar zou komen. Israël staakte het overleg in New York op 0 september, uit protest te gen de verplaatsing door Egypte van Russische raketten en lanceerinrich- tingen naar de bestandszone langs het Suezkanaal, wat een schending betekende van het bestand dat een maand tevoren was ingegaun. Omdat Israël niet bij machte was de ver plaatsing van de raketinstallaties, die het overwicht van de Israëlische luchtmacht en de actieradius daar van aanzienlijk verminderde weer ongedaan te maken, ging Tel Aviv er toe over bij Washington op meer mi litaire en diplomatieke hulp aan te dringen, waarvoor Israël dan her vatting van het vredesoverleg in het vooruitzicht stelde. Na langdurige, harde en voor Israël niet altijd ev>en succesvolle onderhandelingen achtte premier Goldu Meir zich door de Amerikaanse toezeggingen sterk ge noeg om iveer aan de niet-recht- streekse besprekingen, met Gunnar Jarring, de Zweedse ambassadeur in Moskou, als bemiddelaar deel te ne men. De sterke druk die Washington daarbij op de Israëlische leiders heeft uitgeoefend is vooral ingegeven door het Amerikaanse verlangen het be stand bij het Suezkanaal, onderdeel van hel vredesplan van de minister van buitenlandse zaken, Rogers, dat begin februari dreigt af te lopen, tij dens het hervatte overleg te laten verlengen. Vele eisen Het ziet er echter naar uit dat met de hervatting van het overleg in New York de vrede in hel nabije oosten maar weinig dichterbij is ge- komne. Zoals Golda Meir het dezer dagen zelf zei: „Als er al enige hoop is om tot een werkelijke vrede met Egypte en de Arabische landen te komen, dan zal dat heel lang duren." Het meest onoplosbare probleem dat nog steeds de situatie blijft be heersen is het vasthouden door Is raël, een op zichzelf gerechtvaardig de eis, aan „veilige grenzen". Als zo danig fungeren op hel ogenblik de grenzen/ die Israël zich in de juni- oorlog van 1907 heeft veroverd. Daar tegenover staat de eerste eis van Kaïro: Israël moet elke centimeter grondgebied die het in de Zesdaagse oorlog van Egypte heeft bezet opge ven. Als eerste slap in de vredesrege ling ziet Egypte garandering door de vier grote mogendheden van de grenzen in het nabije oosten, inclu sief die van Israël. Maar Tel Aviv is wantrouwend geworden tegen over die grote vier. Het verdenkt de V.S., Engeland en Frankrijk er van met de Sowjet-unie samen te span nen ten gunste van hun eigen (olie) belangen in de Arabische werreld en daarbij al te gemakkelijk voorbij te gaan aati de veiligheid van Israël. Een andere eis van Israël, vrije doorimart door het Suezkanaal, stelt Kaïro afhankelijk van een oplossing ran het probleem van de Palestijnse vluchtelingen. Zodra Israël met de Arabische landen is overeengekomen wat er met de Palestijnen moet ge beuren, kan er gepraat worden over de toegang voor Israëlische schepen door het kanaal. Bcstandsvcrlenging Zowel in Israël als in Egypte is men weinig optimistisch over de re sultaten van het vredesoverleg: de posities liggen te ver uit elkaar om tot overeenstemming te kunnen ra ken, ook al is in de opvolger van Nasser, Anwar Sadat, een wat ge matigder, althans wat zakelijker fi guur aan de top van de belangrijkste Arabische partij in het conflict ge komen. Advertentie Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8!/4% NMS-Rentespaarbrieven. DEN HAAG, 4-1. Een groep Zuid- molukkers heeft de Eerste Kamer maandag twee petities aangeboden waarin aandacht wordt gevraagd voor de Zuidmolukse zaak. In een petitie namens de „Partij Nasional Maluku Selatan" wordt de Wassenaar", die met hun actie hun vrijlating geëist van de „35 van plicht deden om officiële onderhan delingen af te dwingen met generaal Soeharto over de onafhankelijkheid van de Zuid-Molukken". De dood van agent Molenaar wordt betreurd, maar wordt een „heilige dood" ge noemd teneinde de Verenigde Na ties te wekken uit hun sluimering om aandacht te besteden aan de on afhankelijkheid van de Zuid-Moluk- ken, die reeds „21 jaar getekend staat in bloed en opoffering". In een tweede petitie van Ambon- nese ex-KNIL militairen in Neder land zeggen dezen niet langer in Nederland te willen blijven, „waar heen zij niet uit vrije wil zijn ver voerd". Van de Nederlandse regering wordt geëist dat deze politieke stap pen onderneemt om hen naar hun soeverein vaderland te doen terug- rechtvaardig handelt in de geest van keren en dat zij zich aanpast en de overeenkomsten die aangegaan zijn met de betrekking lot de Ambo- nese ex-knillers die overgegaan zijn naar de Koninklijke Landmacht. Eenzaam kustlicht verdwijnt (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De kostenontwikke ling in de chemische industrie wordt steeds zorgelijker, zo constateert de vereniging van de Nederlandse che mische industrie. UTRECHT. De alleenwonende Utrechtse poetser H. Pasveer (43) is dood in zijn huiskamer aan de Adri- aan van Ostadelaan aangetroffen. Hij bleek te zijn overleden aan kool monoxidevergiftiging. DEN HAAG. Dit jaar is het aan tal bedrijfsluitingen en personeelsin krimpingen aanmerkelijk kleiner ge weest dan in 1969. In 1970 waren bij deze ontwikkelingen ca. 10.000 werk nemers betrokken, tegen bijna 14.000 in 1969 en 12.500 in 1968. UTRECHT. De Katholieke me- taalbond St. Eloy heeft in zijn bonds- orgaan gepleit voor nationalisatie van de computerindustrie. Indien de computer hogere welvaart brengt dienst ons hele volk daarvan profijt te hebben", aldus St. Eloy. DEN HAAG. De huidige order positie en orderontvangst in de Ne derlandse schoenindustrie wettigen de hoop op een aanzienlijk hoger produktieniveau in 1971. Veel hangt af van de invoer van schoeisel, maal ais de conjunctuur in Nederland en de belangrijkste afnemerslanden zich gunstig blijft ontwikkelen, lijken de vooruitzichten voor veel bedrijven bepaald niet ongunstig. DEN HAAG. De 81-jarige Hage naar J. J. Weissman heeft van het gemeentebestuur van Den Haag een vergunning gekregen om het door hem uitgevonden behendigheidsspel „roulectro" te exploiteren. Het spel zal volgens de heer Weissman in Scheveningen gespeeld gaan worden, al staat nog niet vast in welke ge legenheid. BREDA. Ten gevolge van de glad heid is de 18-jarige L. Weterings uit Terheyden in Breda om het leven gekomen. Op weg naar zijn werk slipte hij met zijn bromfiets op de Terheydenseweg. Hij schoof naar het midden van de weg en werd daar overreden door een autobus. De jon gen overleed kort daarna. UTRECHT. De 23-jarige Wouter Hermse uit Dodewaard is bij een on geluk op het N.S.-rangeertèrrein in Kesteren, waar hij hielp bij het los sen van kolen, zijn linkeronderbeen kwijtgeraakt. Hij viel tijdens het rangeren van een kolenwagen en kwam onder een andere goederen wagon terecht. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Nijmegen. AMSTERDAM. De afgelopen we ken zijn er in Amsterdam enkele grote diefstallen gepleegd, waarbij voor in totaal voor een waarde van f 132.000 werd buitgemaakt. Uit een woning aan het Laagt verdwenen sieraden ter waarde van f 12.000, in een kjedingsbedrijf aan de Brou wersgracht werden pnder meer 400 herencostuums gestolen (de totale schade was f 50.000) en uit een loods aan de Coenhavenweg namen onbe voegden 150 broodjes tin weg. die tezamen f 70.000 kosten. STADSKANAAL. In Stadskanaal heeft een felle, uitslaande brand het winkelinterieur, magazijnen en woonhuis van H. J. Prummel-„in- termeubel" aan de Poststraat volko men verwoest. De schade wordt voorlopig geraamd op f 750.000. De heer Prummel is verzekerd. Van het winkelinterieur, de voorraad in de magazijnen en de inboedel van de woning kon niets worden gered. Oplichtster aangehouden LEEUWARDEN. De 49-jarige vrouw Marie M. H. uit Eindhoven is dooi de politie in haar woonplaats aan gehouden op verzoek van de rijks politie van Joure. Zij wordt er van verdacht de 72-jarige Atte Wierda uit Joure te hebben opgelicht voor f 22.000,-. De vrouw is inmiddels voorgeleid aan de officier van justi tie te Leeuwarden. Het geld, de spaarpenningen van de bejaarde vrijgezel, is verdwenen. Vijl' maanden voor druggebruiker MAASTRICHT, 4-1. Wegens drug- gebruik heeft de rechtbank te Maas tricht de 19-jarige Guido A. uit Heerlen veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De jongeman be hoorde tot een groepje Heerlense jongelui, die regelmatig drugfuiven maakten. De eis van de officier van hielden en ook wel eens LSD-trips justitie was vier maanden en drie dagen, waarvan twee maanden voor waardelijk. De verdachte werd veer tien dagen geleden ter zitting in vrij heid gesteld. DEN HAAG, 4-1. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft het overleg geopend over eventuele verplaatsing van het mini sterie van Den Haag naar Zoeter meer. Op huisvestingsgebied ver keert het ministerie in een noodsi tuatie. Verplaatsing naar elders is de enige oplossing, ook voor aan trekken van voldoende arbeids krachten. De secretaris-generaal van het ministerie, rar. M. D. van Wolferen, heeft dit maandag bekendgemaakt in zijn nieuwjaarstoespraak tot de ambtenaren van het departement. Nederlandse treiler strandde hij Jutland RINGKOEBING, 4-1. De Neder- landse treiler „Cornells' de HA 30 uit Harlingen, is maandag tussen Houvig en Soendervig nabij Ring- koebing aan de westkust van Jutland gestrand. De drie bemanningsleden konden door een reddingsboot uit Hvidesande worden gered. Naar de kapitein-eigenaar, A. van der Molen, heeft meegedeeld was de HA 30 zondag bij zonsondergang voor anker gegaan. Maandagmorgen vroeg is het schip los geslagen, de tros kwam in de schroef waardoor het schip onbestuurbaar werd. De „Cornelis" dreef tussen drie zand banken door en strandde op zeer korte afstand van de kust. BRUINISSE, 4-1. De natuur her stelt zich altijd weer tenminste wan neer de mens daarbij geen spelbre ker is. Dat dit ook weer het geval is in de Grevelingen blijkt uit het feit dat. daar „in de natuur", dus niet ge zaaid, weer oesters blijken voor te komen, die bloot komen te liggen, tijdens dè lage ebstanden, die een oostenwind altijd mee brengt. Voor de strenge winter 1962/'63 kwamen op diverse gedeelten van de Gr.evelingen, die daarvoor geschikt waren, natuur-oesters voor. Oesters die als broed daar waren gevallen en in enkele jaren tot grote oesters waren gegroeid. Men kon dus een mosselperceel hebben en daarnaast of daarbij een strook waarop oesters „vielen". Opnieuw beginnen daar nu spo radisch oesters op voor te komen. Negen jaar, nadat door de strenge winter alle oesters in Zeeland wa ren doodgevroren. Merkwaardig is wel, dat de vroeger in grote getale voorkomende ulken, bijna geheel verdwenen zijn, en zich niet hebben hersteld zoals toch mocht worden verwacht. HAMBURG - Hans Last heet sinds enige jaren James. En de klank die hij creëerde noemt hij happy sound". Daarmee heeft hij sinds 1.967 in het buitenland even zoveel succes als in de Bondsrepubliek. Onlangs overhan digde he mde Westduitse minister van financiën Möller de 41-jange orkest leider drie gouden grammofoonplaten voor langspeelplaten die meer dan 250.000 maal verkocht werden. MARKTBERICHTEN Paardenmakrt Utrecht UTRECHT, 4-1. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 462 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor luxe paarden f 1450- 1900; werkpaarden f 1400-1825; oude paarden f 900-1800; 3-jarige paarden f 925-1175; 2-jarige paarden f 750- 950; veulens f 300-675; hitten f 725- 950; slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 2,80-3,70; jonge slacht paarden per kg geslacht gewicht f 3,70-4,20. De handel was vlug. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 4-1. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 9,50- 10,50; bintje 35/55 mm f 9,25-10,50; bintje 40 mm opwaarts f 9,75-10,50; bintje 50 mm opwaarts f 11,00-11,50; bintje 55 mm opwaarts f 11,00-11.50; eigenheimers 35 mm opwaarts f 18,00 -20,00; eigenheimers 40 mm op waarts f 20,00-22,00; furore 40 mm opwaarts f 18,00. Klei-aardappelen voor de export: bintje 35/50 mm f 8,50-9.00; bintje 45 mm opwaarts bestemd voor Italië f 10,50-11,00; bintje 50 mm opwaarts f 11,00-11,50; bintje 55 mm opwaarts f 11,00-11.50. Zandaardappelen voor de export: bintje 35 mm opwaarts f 9.00; vocr- aardappelen f 2.50-5,25. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen (excl. omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (toez.) J. Dijkstra te Kampen. Bedankt voor Katwijk aan Zee en voor Brakel J. C. Schuurman te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Eindhoven P. C. L. de Jager te Rotterdam-Zuid Katen- drecht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rilland-Bath L. Huis man te Vlaardingen, die bedankte voor Boskoop. (slot) Gymnastiek Het jaar 1970 was nog maar am per begonnen toen door deze afde ling van de s. v. Delta-Eport een bij zonder resultaat werd bereikt. De 11-jarige Cora Hoogstrate werd in Vlissingen kampioen voor jeugd- turnsters van de Zeeuws-Brabantse turnkring. Dat Cora niet als uitzon dering beschouwd mag worden, be wees haar zus Anke Hoogstrate, die tijdens deze wedstrijden de tweede plaats opeiste. Tinie Koster werd veertiende. Tijdens de Zeeuwse groepswed strijden te St. Annaland voor meis jes van li jaar werd in een bijzon der sterk veld door Delta-Sport een eervolle 3e prijs behaald. Gok in de ze wedstrijd legde Cora Hoogstrate in het persoonlijk klassement beslag op de le plaats. Op 26 mei werd mej. Ria Koster op grond van haar persoonlijke pres taties uitgeroepen lot sportvrouw van het jaar van de gemeente Zie- rikzee. Als vereniging, vooral voor de jeugd, staat Delta-Sport in Zeeland hoog genoteerd. De in Goes georga niseerde verenigingswedstrijden ein digde in een fraaie le en 2e prijs voor respectivelyk de meisjes en de jongens. Ook de wedstrijden te Vlis singen op 31 oktober leverde een prima resultaat op. Van de 36 deel nemende groepen behaalde Delta- Sport een tweede plaats. Cora Hoogstrate, een groot talent, wei'd om haar goede prestaties uit genodigd, de regionale training 'te Rotterdam bij te wonen. In mei werd zij waardig geworden deel le nemen aan de centrale training in de B- groep van Nederland. De prestaties die Cora daarna leverde waren voor de officials, aanleiding haar op te ne men in de selectie groep van de K.N.G.V. voor de Olympische spelen van 1972 in Mtinchen. Gok de ere plaatsen van de open Zeeuwse kam pioenschappen voor meisjes waren voor Delta-Sporters weggelegd. Co- ra Hoogstrate werd één terwijl An ke Hoogstrate een 3e plaats wist te bereiken. In samenwerking met de gymnas tiek verenigingen Sparta-Hygia uit. Middelharnis, Kwiek uit Bruinisse en s.v. Duiveland te Oosterland werd een demonstratie tournee ge organiseerd. Er werden demonstra ties gegeven te Zierikzee, Middelhar- nisen Haamstede. De jaarlijkse bondswandcltocht van het K.N.G.V. werd dit keer door Delta-Sport georganiseerd. Hel werd een groot, succes, er waren niet min der dan 552 deelnemers. Volleybal De volleybal afdeling van de s.v. Delta-Sport neemt met drie teams 2 dames- en 1 heren teams deel aan de competitie. Zij zijn ingedeeld in rayon „Grevelingen" van de N.E.V. O.B.O. In dit rayon ontmoeten zij teams van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Het seizoen 1969-1970 leverde voor het eerste heren team, zoals dc laat ste jaren overigens gebruikelijk is. het kampioenschap op. Het eerste dames team wist in dit seizoen be slag te leggen op een zeer eervolle 2e plaats. Het ziet er naar uit dat het sei zoen 1970-1971 nog succesvoller zal zijn. Zowel het eerste damesteam als het herenteam voeren do ranglijst ongeslagen aan. De kans is dan ook groot dat zowel in de dames klasse als de herenklasse het kampioen schap door dc Delta-Sport teams in het rayon Grevelingen zal worden behaald. Handbal Do jongste afdeling van Delta- Sport is de afdeling handbal. De afdeling is ongeveer 1 Vz jaar gele den opgericht. Het betekende boven dien dat voor de eerste maal hand bal op Schouwen-Duiveland in com petitieverband werd gespeeld. On danks de korte tijd van bestaan zijn reeds een aantal bijzonder fraaie resultaten bereikt. Kon bij de oprichting met twee teams, één heren- en één damesteam in de Zeeuwse handbalcompetitie worden gestart, nu reeds wordt, in het tweede seizoen met vier teams aan de competitie deelgenomen. In de zomer wordt er op het veld, en in de winter in de sporthal gespeeld. Voorlopig moet Delta-Sport haar thuiswedstrijden voor do zaalhand bal competitie nog in Goes spelen. Vooral door de damse werd in het seizoen 1969-1970 een goede presta tie geleverd. Zij behaalden in een zware zaalhandbalcompetitie een bijzonder eervolle 3e plaats, met slechts twee punten achterstand op de uiteindelijke kampioene. Het herenteam wist zich in de midden moot van de ranglijst te handhaven. Het seizoen 1970-1971 belooft nog succesvoller te worden. Zowel in de veld- als de zaalhandbalcom petitie voeren de dames de ranglijst ongeslagen aan. Het ziet er naar uit dat beide kampioenschappen worden behaald. De dames zullen dan in twee seizoenen gaan deelnemen in de hoogste klasse van de afdeling Zeeland. Ook het eerste herenteam is in de zaalhandbalcompetitie 1970- 1971 nog zonder verliespunten. Zij hebben zich tot nu toe verreweg dè sterkste getoond. Ook voor de heren wordt het kampioenschap verwacht. AMSTERDAM. De Nederlandse vereniging tot bescherming van vo gels heeft naar aanleiding van de olieramp in dc Biesbosch aan drie ministers een telegram gestuurd. De minister van Waterstaat word drin gend verzocht met spoed alle maat regelen te doen treffen die nodig zijn om dc gevolgen van de olie ramp tot oen minimutn te beperken. (Advertentie) Blijven TOBBEN? NEE! Direkt INRUILEN JA! voor 'n moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht naaimachine. Dirèkt doen. 't wordt al leen maar duurder I NAAIMACHINEHUIS L' j W. RIKKEN N.V. Korte Meestraai 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640) 3 58 78 BON Voor gratis folders zenden aan: Pfaff. Antwoordnummer 102. Bergen op Zoom Ncam Adres

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 14