ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1970 Nr. 20801 De raden van Sehouwen-Duive- land kozen hun wethouders, hetgeen hier en daar nogal met verschuivin gen gepaard ging. In de Westhoek werden een hop en een lepelaar op trek waargenomen. De filmkring „Ziejook" kwam gereed met de voorbereidingen van het winterpro- gramma. De Zuidweg te Haamstede werd aan een reconstructie onder worpen. Zierikzee koos zich een ..Miss Onderdak" om vrouwelijke luister bij te zetten aan o.m. de actie sporthal/zwembad. De gemeente Bruinisse verleende geen subsidie voor godsdienstonderwijs aan de openbare basisschool. Westerschou- wen fronste de wenkbrauwen over de waarschijnlijk heel late komst van het aardgas. Het gemeentemu seum Zierikzee boekte de 10.000ste bezoeker. Tc Zierikzee werd de Om loop van Schouwen-Duiveland" ver reden, een bijzonder wielercvene- ment. In een rapport kwam de Prov. V.V.V. met kritische opmerkingen op het Streekplan Schouwen-Dui veland. Tc Oosterland werd een fonds gesticht voor restauratie van het orgel in de hervormde kerk. De brandweerkorpsen oefenden met persluchtmaskers te Bruinisse. Te Ouwerkerk werd een „duik-wcek- einde" gehouden. Restauratie De historische Konyers huisjes (1651) te Noordgouwe kwamen in restauratie. Te Bruinisse werden Rode Kruis E.H.B.O.-diploma's uit gereikt. Te Schuddebeurs vond een zeer ernstig auto ongeluk plaats, waarbij drie mannen het leven ver loren. De sportvereniging D.F.S. kreeg op het terrein te Burgh een nieuw kleedlokaal en kantine. Te Nieuwerkerk werd weer het „Braamfeest" gehouden. Door de vele zon was het overal kurkdroog geworden, vooral ook in de Westhoek, die echter op de 12e een gulle bui noteerde. De zeilvereniging Dordrecht e.o. maakte een geslaagde „mosseltocht". Tc Zierikzee werd de K.N.G.V.-wan- dcltocht gehouden. Het gemeente museum kreeg een poortenschilderij in bruikleen. Een begrotingswijziging vond plaats van de Prov. Wegen- dienst voor wegenaanleg op Schou wen-Duiveland. Kosten voor de weg Haamstede-Westenschouwen worden geraamd op f 2 miljoen. Slechte fruitteelt De werkzaamheden van de proef tuin Haamstede werden beëindigd; droevig symptoom van de slechte toestand in de fruitteelt. Tc Scharen- dijke vond een dodelijk ongeluk plaats. In de persoon van mej. da. A. A. van Leeuwen kreeg Burgh een vrouwelijke predikant. De Reini gingsdienst Duiveland voerde het Terugziende op het seizoen, con stateerde V.V.V.-Zierikzee een aan tal geslaagde evenementen en hoop te op een herhaling in 1971. Een be drijf te Oosterland ontving een grote installatie-opdracht van de Genie. Op een bedrijf te Renesse werd een speciale droger in ontvangst geno men. De raad besloot tot inrichting van een mortuarium. Gelijktijdig was er hevige kritiek op een boete bepaling van de Zegam. Te Zierik zee vond de trekkingsbijeenkomst plaats van de grote loterij Stichting Sportcentrum. De eerste bewoners in het nieuwe bouwplan-West moch ten de huissleutels in ontvangst ne men. De verbouw van de Concert zaal ging van start; de provincie verhoogde het o.m. van haar beno digde subsidie. Te Oosterland werd een verkoopdag van de Zendings- krans gehouden. Dc Zierikzeesc Ondernemers-Cen trale besloot tot het doen opmaken van een rapport over dc gang van zaken, die niet onverdeeld gunstig bleek te zijn. Langs Rijksweg 18 kwam twintig km veilige parallelweg gereêd. Drie-' maal achtereen noteerde Schouwen- Duiveland een hoge vloed. In rust huis „Duinoord" te Haamstede werd een 100-jarige gefêteerd. Een moge lijkheid werd doorgepraat dat ge handicapte kinderen een tehuis zul len vinden in het voormalig hotel Witte van Haemstede". „In de bail van het gebeuren" Dc minister van C.R.M. leidde op een te Zierikzee gehouden bijeen komst de film van Interkerkelijk Dc Sint Lievensmonstertoren kreeg een nieuwe b'ekapping met een wind vaan. Deltaberaad: „In de ban van het ge beuren" in. De Ver. tot Bevordering van Ger. Schoolonderwijs te Brui nisse vierde het 100-jarig bestaan. „De Lichtboei" organiseerde een ak- tie voor de aanleg van'cv in het ge bouw aan de Poststraat. Het Rode Kruis Zierikzee/Kerkwerve zette zich in voor de landelijke aktie „Schip Ahoy". Deitasport ging van start met het afnemen van conditie tests. De raad van Bruinisse stelde een aanvullend krediet beschikbaar voor het baggeren van de vissers haven. De Sportcombinatie SKNWK te Nieuwerkerk organiseerde ge slaagde wandeltochten. Een onder zoek werd ingesteld naar de nood zaak van een cursus gespreksleiding op Schouwen-Duiveland. Een met oorlogstuig geladen kustvaarder ver trok uit de haven van Burghsluis. Bruse vissers stuurden aanvragen in voor palingvissen op het toekomstige Grcvelingenmccr. B. en w. van Brouwershaven namen een initiatief in het kader van de gemeentelijke indeling in de regio, waarbij gedacht werd aan één te vormen gemeente op Schouwen- Duiveland. Te Bruinisse werd een commissie voor het bedrijfsleven ingesteld. Mooi najaarsweer bleek gunstig voor de late oogst. Nieuwerkerk zag voor uitgang in de bouw. De Muyeweg werd bijna volgebouwd. Weer deed storm het tvater hier en daar - voor al te Burghsluis - hoog opjagen. Tij dens een waamemingsweekeinde werd een interessante vogeltrek ge constateerd. Een nieuw kleedlokaal en kantine werden op het sportveld van „Bruse Boys" geopend. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" trok weer naar het Deltaziekenhuis te Poortu- gaal. Te Nieuwerkerk werd het 15- jarig bestaan van de bejaardensoos herdacht. De Ger. Vrouwenvereni ging te Bruinisse herdacht het 20- jarig bestaan. Een Burghse visser ving een zeldzame zonnevis. Gouden windvaan Een gebeurtenis van betekenis en het passeren van een mijlpa d vorm de de onthulling van een gouden windvaan.op de St. Lievensmonster toren. Westerschouwen onderzocht de subsidiemogelijkheden voor een instruktiezwembad. Nieuws kwam er over het aardgas, dat bij Zonne- maire Schouwen-Duiveland binnen komt. In het afgelopen jaar zag de Westhoek vele huizen als „tweede huis" in gebruik genomen. Experi mentele toneelvoorstellingen vonden plaats in „De. Ark" te Renesse. De jeugdsoos „Big S" te Haamstede kreeg een eigen gebouw. Voor de haven Kloosternol stond Midden- schouwen voor hoge kosten aanpas- singswerken. De raad van Zierikzee verleende toestemming voor beste ding f 20.000 in verband met de komst van het aardgas. Belangrijke vooruitgang boekte het bejaarden centrum te Bruinisse, dat eind janu ari 1971 gereed kan zijn. Te Nieu werkerk vond een tragisch verdrin- kingsgeval plaats. Burgemeester Kastelein van Zierikzee ondernam een poging de Haringvlietbrug-tol op 1 juli 1971 tolvrij te krijgen. De Rode Kruis-afdeling Oosterland verwende patiënten van de „Henri Dunant", die te Zijpe afmeerde. De R.K.- school te Zierikzee kreeg een urgen tieverklaring voor een nieuw ge bouw. Het boekje: „Dorpen in Zee land" verscheen in facsimele-her- druk. De mosselvloten zochten naar mosselzaad op de Zeeuwse stromen Aan het „Prof. Zeemanlyceum" werd een enquete gehouden over de leesgewoonten van de jeugd. Rampweg en de Weg van dc Buiten landse Pers. De Zierikzeese raad kroop voortijdig (het was nog geen 5 december) in de (plastic)-zak en ontketende een debat over de over schakeling van emmer naarzak. Boos was men over een Zegam-boe- Lebepaling bij wanbetaling of verlate betaling. De Gereformeerde Kerk van Oosterland werd opgenomen in die van Nieuwerkerk. De R.K.-ba- sisschool - zo werd vernomen - wordt in de tpekomst vijfklassig. Op de Krammer werd een zinkend schip in veiligheid gebracht. Op het industrieterrein te Zierik zee verrees een ballonhal vah de Kon. Zcclandia N.V.; een soort rub ber kerk met hoge hemel. Te Oosterland werd een „Winkel van Sinkel geopend. Op Wereldste debouwdag vernam Zierikzee van een interessant saneringsplan voor de „Havendriehoek". Westerschou wen werd opnieuw geconfronteerd met een reeds-zes jaar slepende pro ceszaak. Te Zierikzee, elders en overal gin gen de eerste Kinderzegels over de balie. Te Zonnemaire werden zeer geslaagde ploegwedstrijden gehou den. Te Sirjansland vond een triest aanrandingsgeval plaats; te Zierik zee een inbraak in een rusthuis. Te Zierikzee werd de ringdag van de hervormde vrouwengroepen .gehou den. Aan de Mol werd het dubbel- pand van Woninginrichting Tuin man Zn. in gebruik genomen. Bruinisse weerde zich tegen de nota: samenvoeging gemeenten. De school jeugd van Haamstede zag een We reldomroepfilm over Schouwen-Dui veland. De Zierikzeesche Water sportvereniging peinsde over de stichtingsvorm. zoekers. De eerste paal werd te Zie rikzee geslagen voor uitbreiding van de Centrale Werkplaats. Met „volop voetbal" vierde de Sportvereniging „Duiveland" het 25-jarig bestaan. Fotoboek Te Zierikzee verscheen het fraaie boekwerk: „Zierikzee zoals het was" dat een schat aan foto-romantiek bleek te bevatten. De prijsuitreiking vond plaats van de kalveropfokelub. Te Noordwellc vond een dodelijk verkeersongeluk plaats en te Zierik zee werden enkele inbraken ge pleegd. In de raden van de gemeen ten in de regio kwam het Streekplan Schouwen-Duiveland aan de orde. Een ernstige inbraak vond plaats in de drukkerij L O te Zierikzee. Een tweetal brandkasten werd openge- brand. Brouwershaven hoorde het Madrigaalkoor te Bergen op Zoom. Noorse plattelandsvrouwen bezoch ten Schouwen-Duiveland. De ver trekkende leden van de gemeentera den, namen afscheid. Te Zierikzee ontvingen zij een foto van de raad, waarin zij zitting hadden en een fo toboek. De uitbreiding van de moto- renfabriek Smit Bolnes bereikte het hoogste punt. Te Zierikzee ver ongelukte een 4-jarig knaapje do delijk. Voor het laatst in het seizoen zag de Westhoek volle stranden en parkeerterreinen. Minder fijn waren de vele steekwespen in de duin streek.. Te Nieuwerkerk ging het werk in het bestemmingsplan I A van start. Voor de omgeving van het bejaardentehuis te Bruinisse, wer den grondaankopen gedaan. gebruik in van plastic zakken. Een zware inbraak werd gepleegd in het gemeentehuis van Westerschouwen te Haamstede. In de Westhoek werd een grootscheepse militaire oefening gehouden, afgesloten met een con cert van de Marinierskapel te Re nesse. De restauratie van het stad huis te Brouwershaven maakte goe de voortgang. De windwijzer kwam op de nieuwe klokketoren. Te Re nesse werd een nieuwe jeugdsoos geopend. Het m.s. „Schouwen-Dui veland" kwam als visboot in de vaart. Te Zonnemaire werd een nieuw café-cafétaria geopend. De jaarlijkse bietencampagne ging weer van start. De raad van Zierikzee be sloot tot sluiting van het badhuis (per 1 januari '71). De gemeente Westerschouwen kreeg een beeld houwwerk aangeboden. Brouwers haven zegde een subsidie toe in het tekort van het te Schuddebeurs ge houden muziekfestival (juni). OCTOBER Voor de Vereniging Stad en Lande hield de vroegere burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester een causerie over, de historie van het slot Haamstede, de restauratie waar van in het afgelopen jaar ook weer flinke vorderingen maakte. Te Nieu werkerk werden de plaatsen van de bushaltes gewijzigd. De Deltawerken trokken - het hele jaar door trou wens - de belangstelling. De bejaar den van Haamstede gingen een kijk je nemen op het werkeiland in de Oosterschelde. „Beter Wonen" kwam toe aan de exploitatie van de dui zendste woning. Het waterschap Schouwen-Duiveland legde een sluitende begroting 1971 op tafel en besloot tot uitbreiding van de De Aktie „Onderdak" zette voor de loterij een auto in als prijs. Half miljoen voor Onderdak „Kunst en Eer" behaalde een eerste prijs op een concours te Middelburg. Afscheid burgemeester van Zierikzee Tijdens een bijzondere raadszitting werd afscheid genomen van burge meester D. W. Kastelein, als burge meester van Zierikzee, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Loosdrecht. De Duivelandse raad nam een voorbereidingsbesluit tot veilig stelling van het natuurgebied „De Maire" te Oosterland. De wa tersportvereniging „De Kaag" liet het oog vallen op een te Brpuwers- haven te vestigen jachthaven. De bietencampagne werd afgeslo ten met de laatste aangevoerde „peeën". Renesse sloot een geslaagde winkelweek af met een mini-show. De eerste kerstvieringen vonden plaats. De huishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee hield „open huis". Dank zij een voortvarend ini tiatief kreeg Renesse een ijsbaan. De werkgroep Milieubeheer van Leidse biologiestudenten rapporteer de over het aanleggen van een riool waterpersleiding naar de Ooster schelde. Zwembad/sporthal In de Zierikzeese raad werd mee gedeeld, dat vaart wordt gezet ach ter zwembad/sporthal-plannen. Dc raad van Middenschouwen sprak zich uit voor handhaving van de ge meentelijke indeling in de regio. Verkeersdiploma's werden te Zierik zee uitgereikt. Op de landbouwver- gadering te Nieuwerkerk schetste de algemeen Z.L.M.-secretaris 1970 als een allesbehalve gunstig landbouw jaar. V.V.V. Ouwerkerk boekte in 1970: 40.000 overnachtingen, een stij gend getal. Door een studie van een Leidse werkgroep kwam opnieuw het riole ringsplan voor de Westhoek aan de orde. Het in aanbouw zijnde bejaar dentehuis in plan-West bereikte het hoogste punt en kreeg de naam „Borrendammc". Het Streekplan Schouwen-Duiveland kwam ter sprake op een Z.L.M.-forum. Dc Zie rikzeese raad ging akkoord met dc (sluitende) begroting 1971, zij het dat de voldqening niet algemeen kon zijn, dooi opschorting van kapitaals- werken. Het in aanbouw zijnde be jaardentehuis tc Bruinisse kreeg dc naam „Aan 't Opper". Allerwcge werd hot kerstfeest gevierd. Dc Westhoek krijgt een ambulance, waarvoor nog f 15.000 nodig is. Brui nisse kreeg een snackbar. Dc C.A.V. - zo bleek - had een goed Jaar 1970. Met een brand tc Oosterland en een tijdelijke stop op de mosselexport kwam er stilaan een einde aan dc nieuwsstroom. die - het valt te ver wachten - in 1971 weer zal worden voortgezet. Moge het zijn tot heil van streek en bevolking! Te Zierikzee wercl de vergrote jacht- akkomodatie in gebruik genomen. In de ballonhal te Zierikzee vond de slotavond van de aktie „Onder dak" (eindresultaat f Vz miljoen). Haamstede kreeg een rijdende zelf bedieningswagen. Zierikzee beleefde het sluitstuk van de zomeravond voetbal en Bruinisse kreeg een nieuw dorpshuis al wat in zicht. Een nieuwe zaak werd geopend in hel pand Dam 3. Kunstnijverheidszaak Bastia in de Visstraat onderging een uitbreiding. Grondverkoop te Zierik zee vond plaats voor de bouw van 42 premiewoningen. Te Wester schouwen vond grondruil plaats voor toekomstige pasteuriseringsfabriek. Ter afsluiting vond de prijsuitrei king plaats van de Fokveedag 1970. In stad en land maakte St. Nicolaas weer zijn entree. Zijn komst ging hier en daar gepaard met allerlei za kelijke aktivlteiten. De Kring Schou wen-Duiveland van de C.B.T.B. en verschillende landbouwverenigingen kozen voor het persoonlijk lidmaat schap van de C.A.V. Vrees rees er te Haamstede rond de fraaie kastanje bomen bij de „Brouwerij". Vis werd uitgezet in het Kaaskenswater. De afdeling Renesse van de A.N.B. vier de het 25-jarig bestaan. In de Do meinen werd een sportieve cross ge houden. Bruinisse kreeg een negatief antwoord op een aanvraag voor een nieuwe Chr. Nijverheidsschool. Zie rikzee legde een sluitende begroting 1971 op tafel. Zierikzee kwam met een eigen tarief voor plastic zakken. voorbereidingsbesluit voor het na tuurgebied „De Maire" te Ooster land. De vereniging „Oost-Duive- land" organiseerde een vogelten toonstelling. De raad van die ge meente verhoogde de huur van een aantal gemeentewoningen. Dc Reinigingsdienst Scliouwen- Duivcland besloot voor de „omscha keling"; een vaste bijdrage en 60 gratis zakken. In het kader van St. Nicolaasak- ties vonden boven de Westhoek „droppings" plaats. Burgemeester D. W. Kastelein nam afscheid van Zierikzee. December was nog een drukke en overvolle maand, alsof velen nog al les wilden doen in het al stokoude jaar. In de Westhoek werd een landelij ke rij vereniging opgericht en "het brom-crossen werd daar populair. De fruittelers - uiteraard gealar meerd door de slechte toestand op de bedrijven - beraadden zich op de toekomst, die nog steeds niet roos kleurig is. In een pakhuis van de Centrale werkplaats aan de Engelse Kade, werd ingebroken. De Sint voer - voor het laatst over open vaarwa ter - naar Scharendijke. „Jeugd en Schouwen- Duiveland" Op een „hearing" te Zierikzee werd het rapport van de werkgroep „Jeugd en Schouwen-Duiveland" grondig doorgepraat. Blijkens cij fers van de V.V.V. was het toeris tisch bezoek aan Zierikzee duidelijk minder dan vorige jaren. Te Zie rikzee werd een verfgroothandel- en winkel opnieuw ingericht. Voor het eerst kwamen kunstmatig verwa terde mosselen aan de markt. Te Serooskerke deed ds. Jansen Schoon hoven zijn intrede als predikant. Het Groene Kruis te Kerkwerve werd opgenomen in groter verband. In een weck tüds wist dc Chr. Ma- voschool tc Zierikzee een bedrag van ruim f 9000 bijeen te brengen voor het zwaar getroffen Oost-Pakistan. Noordgouwe hoorde van een woensdagmiddag - kinderclub. Te Oosterland werd een oliediefstal ge pleegd. Palingvergunningen werden uitgegeven voor het Grevelingen- meer. De meeste landbouwvereni gingen - met uitzondering van de Oosterlandse - plaatsten zich achter de voorstellen tot het persoonlijk lidmaatschap van de C.A.V. In deze krant werd gepleit voor durend be houd van het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. Zierikzee beleefde enige politieke sensatie door hel uittreden van mr. K. A. Kcuning uit do PvdA en diens aansluiting bij DS '70. Zijn besluit kostte hem - iels later in de maand - zijn wcthoudcrszetel. Be trokkene bleef echter wel lid van dc raad. Te Schuddebeurs werd dc ju bileumtentoonstelling van „De Edel- zanger" gehouden. De Zierikzeese ijsbaan kwam gereed voor het ko mend seizoen. Dc Kon. Harmonie week tijd kwam f 15UU0 bijeen. Te Burgh werd het kleedlokaal van DFS gemoderniseerd. Een zoetsappig „kraakje" vond plaats aan dc Vis- sersdijk, waar drie jongelui zich op hielden in een leegstaand pand. In het zomerkamp Stoofpolder te Brui nisse werd een gezellige gasten- avond gehouden. In deze plaats kwam een oud schip, dat opleidings schip wordt voor jeugdige zeilers. Zierikzee vernam van een nieuwe industrie - O. Kergsma en N.V. He- ma - een bedrijf van weggeef artike len - up het industrieterrein. De raad van Westerschouwen gaf toestemming a- n de N.V. Landgoed Slot Haamstede, tot de aanleg van een duinmeer. De raad van Wester schouwen besprak vele toekomstige wcgproblemen. Oud altaar Blijvend suecesprojekt te Zierikzee bleek: „Tafeltje-Dek-Je". Te Se rooskerke deed ds. L. Jansen Schoonhoven zijn intrede. Sterk de aandacht trok de vondst van een oud altaar - of liever al taarstukken uit de voor-christelijke lijd en gewijd aan de godin Nehal- lcnia. Schade ontstond door brand in een landbouwschuur tc Schudde beurs. Na een periode van ruim 65 jaar, werd dc bekende Zierikzeese banketbakkerij Schürmann te Zie rikzee beëindigd. De gereformeerde kerken van Nieuwerkerk en Brui nisse, kregen in ds. A. S. Rienstra een nieuwe predikant, in de vaka- ture dr. J. Becker. „Z.Z. '70 haalde het kolossale aantal van 12.000 be- Luge landbouwprijzen Op de landbouwverenigingen werd een overzicht gegeven van het sei zoen; vooral de prijzen van de agra rische produkten baarden' zorgen. Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis kwam wat betreft de exploitatie op „eigen benen" te staan. Een speciale werkgroep kwam met de nota: „Jeugd en Schouwen-Duiveland". De raad van Duiveland nam een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9