t'S gemeentemuseum te Zierikzee. In de voorjaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zierikzee werd een nieuw bestuur gekozen. De C.J.M.V.-jeugd van Lu- becke bezocht C.J.V.-vrienden te Zierikzee. Pasen in de Westhoek ging voorbij met winterse tempera turen. De raad van Westerschouwen nam nogmaals het rioleringsplan onder de loep. Te Burgh-'Haamstede vond een uitwisseling plaats van kinderen van de kleuterschool en kinderen van de openbare lagere school. Op het sportpark te Zierikzee werd een ge slaagd voetbal tournooi gehouden tussen de lagere scholen. De afde ling atletiek van Delta Sport be haalde mooiè resultaten bij de Goe- se wallen loop. De openbare basis school te Gosterland gaf een school krant uit. Door enkele Bruinisser jongens werd een antiek pendulestel gevonden dat uit Dirksland afkom stig bleek te zijn. In Zierikzee start te men met de uitbreiding van de jachthaven akkommodatie. De ge meenteraad van Westerschouwen besloot tot de bouw van een scho- lenkomplex. De Gasinstallateurs op Schouw en-Duiveland besloten te gaan samenwerken in een stichting S.I.S. Voordat de beslissing viel werd er in Renessc een voorlich tingsbijeenkomst gehouden in ver band rnet de centrale riolering. Subsidie voor molens De gemeenteraad van Duiveland besloot subsidies uit te keren voor molens die buiten bedrijf zijn. Dooi de Duivelandse plattelandsvrouwen werd een Chinese middag georga niseerd. Aan de goedkeuring van het rio leringsplan van Westerschouwen ging een langdurig debat vooraf maar het kwam er door. In de gemeenteraad van Brou wershaven kwam de zaak rond de jeugdsoos te Zonnemaire weer ter sprake. Te Zierikzee kwamen de Zeelandiaverkopers bijeen onder n.otto „Markt en mogelijkheden". Tc Zierikzee werd de z.g. voorronde van de AKV van de Hervormde Kerk gehouden. De bestuurdersbond NVV Schouwen-Duiveland kon konstate ren dat het ledental de laatste tijd aanmerkelijk was toegenomen. De gemeenteraad van Brouwers haven besloot tot het slopen van acht woningen, In de mosselsektor bleken nog veel onduidelijkheden te bestaan over de schadeloosstelling' van de kwekers. De gemeenteraad van Westerschouwen nam een be langrijk besluit door Renesse de be schikking te geven over een royale wedstrijd-ijsbaan. De afdeling Schouwen-west werd tweede in de collectekampagne van het Rode Kruis. Op de ouderavond van de Beatrixschool namen de ouders ken nis van diverse onderwijsvernieu wingen. Te Zierikzee werd besloten het Havenkanaal over een" lengte van 700 meter te laten uitbaggeren. In het Zeeuws Tijdschrift werd een es say gepubliceerd over het Slot Haamstede. Te Haamstede vond een bijeenkomst plaats tot oprichting van een vrijwillige strandbrigade. De Jeugdvogelwacht had een excur sie in het bos van „Heesterlust" te Schuddebeurs. Te Burgh kwam ér tegenspraak op kritiek op het vouw blad Streek V.V.V. Te Zierikzee werd de voltooiing van de verbouw van het gebouw van de A.B.N. een feit. De vereniging kleuterschool te Bruinisse hield de jaarlijkse verga dering. Te Brouwershaven bereidde men zich voor op de ontstane situatie als de sluiting van de Grevelingen een feit zal zijn. In de Westhoek werden pony-exa mens gehouden voor jeugdige rijders van Schouwen-Duiveland. Te Haam stede werd het café-restaurant „De Zeemeermin" geopend. Het over- nachtingscijfer in 1969 lag iets hoger zo bleek Uit het jaarverslag van de V.V.V. te Ouwerkerk. Te Bruinisse deed zich het merk waardige feit voor dat het comité 5 Bevrijdingsfeest werd overal ge vierd. Twee „feestelingetjes" te Nieuwerkerk. werd een schoolsport dag gehouden. Bruinisse hoorde van een plan voor een jachthaven met zonneweide. Aan de scholen begon de uittocht in ver band met de vakantie, maar vooraf ging de diploma-uitreiking. Haamstede kreeg een nieuw PTT- kantoor en een Amsterdammer maakte een fraai herinneringsstuk aan de 125-jarige Zierlkzeesche Nieuwsbode. Het bejaardentehuis te Bruinisse bereikte het hoogste punt. De Chr. Plattelandsorganisaties in Zeeland hielden hun toogdag te Zierikzee. Te Zierikzee werden - -niet zonder kri tiek van de burgerij - enkele bus haltes opgeheven. Renesse kreeg een modern schoolgebouw en het Bur- gei weeshuis zorgde weer voor een fraaie zomerexpositie. Te Zierikzee bleek de verzakking van het Luitje een ernstige zaak. Zeeland's commis saris opende de unieke expositie Z.Z. '70 in het Gravensteen te Zie rikzee. De Zierikzeese scholen namen zwemdiploma's af. Dreischor's brandweerkorps eindigde als derde bij provinciale wedstrijden le Vlis- Singen. Ouwerkerk's V.V.V. kwam irfet een evenemenlenlijst en het mcsselseizoen zette goed in voor de kwekers. zen steeds duidelijker de lijnen van het bejaardenverzorgingstehuis. De Zierikzeese watersportvereniging Vriendschappelijk buitenlands be zoek te Zierikzee op bevrijdingsdag. mei het bijltje erbij neerlegde daar er enkele vervelende dingen rond het feest waren. Hervormd Dreischor -Noordgouwe worstelde in die tijd met financiële problemen. De raad van Middenschouwen stelde de grondprijs voor zomerhuisjes vast. Te Zierikzee werd een penbare hoorzitting over het Streekplan Schouwen-Duiveland gehouden. Te Bruinisse kwamen de plannen op ta fel voor een nieuwe kantine en kleedkamer op het sportveld. Déze plannen zouden- in oktober gereali seerd zijn. Aankoop barakkenkamp Te Bruinisse besloot men over te gaan tot aankoop van het b rakken- kamp in de Stoofpolder. De Bond an Plattelandsvrouwen hield te Brouwershaven èen show van antie ke kledij. Te Zierikzee werd medege deeld dat het verkeer over de Zee- landbrug nog steeds toeneemt. Te Westerschouwen kon de teken wedstrijd die gehouden was ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Rode Kruis in de Westhoek geslaagd worden genoemd. Te Zie rikzee werd de classicale vergade ring van de Nederlands Hervormde Kei k gehouden. De Pinksterdagen brachten voor Schouwen-Duiveland een overweldigende drukte met erbrme files. Te Gosterland werd.de restauialie van het gebouw van de Ger. Gemeente voltooid. Er werden nieuwe banken geplaatst en een nieuwe lambrizering aan gebracht. In de Westhoek vonden weer voor jaarswandeltochten, georganiseerd door het Instituut voor Natuurbe scherming, plaats. Op de jaarverga dering van „Con Amore" en „Apol lo" te Erouwershaven gehouden kon worden gekonstaleerd dat er een goede samenwerking bestaat tussen deze twee muziekkorpsen. Te Oos- teriand opende men feestelijk de nieuwe sportzaal. In het bungalow park te Burgh kregen enkele straten hur: namen in Schouws, dialekt. Voor de viswedstrijd georganiseerd dooi de H.S.V. „De Krabbe" bestond een grote belangstelling; er waren niet minder dan 194 deelnemers. Noordelijke ontsluitingsweg Gp de vergadering van het wa terschap Schouwen-Duiveland (met pijn besloot het tot verbreding van de Rampweg) werd opgemerkt dat de in het Streekplan genoemde „noordelijke ontsluitingsweg" gerust achterwege mag blijven. Voor de aanvoer van materiaal t.b.v. de slui ting van het Brouwershavense Gat, moest een afvoerleiding worden ge dempt. Bruinisse slikte slof door zandstx-aalmoeilijkheden bij een be drijf. Intussen was K het knap droog gebleven in de natuur en land- en tuinbouw op Schouwen-Duiveland „schreeuwden" om vocht. V.V.V. Zierikzee pousseerde: „Dinsdag-Zie- ilkzee-Touristendag", een zomerpro- gramma met kunstmarkt en kleder drachtenshow. De afdeling Noord* gouwe e.o. van de Ned. Plattelands vrouwen Bond vierde 't 10-jarig be staan. 't Hoveniersbedrijf L. Romijn aan het Jannnewekken te Zierikzee werd opgeheven. „Stad en Lande" maakte de zomerexcursie naar Dor drecht. In West te Zierikzee verre- kreeg een jeugd-instructieboot. Wlrr"° Stadhuis Brouwershaven Smartelijke verliezen Ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding 25 jaar gele den werd in het gebouw van de H.B.S. te Zierikzee een tentoonstel ling ingericht. De gemeenteraad van Zierikzee besloot het plan door te zétten van de Noordhavenpoort een restaurant te maken. In de bevrij- dingsweek brachten Britse ,.Nav,y" schepen een vriendschapsbezoek aan Zierikzee. Het modehuis Holty opende haar „Young-Shop". Ook de Schouwse fruittelers demonstreerden tegen de wantoestanden op de fruitteelt be drijven. Te Nieuwerkerk werd door onbekenden in niet minder dan vijf middenstandszaken ingebroken. In de 2e klasse van de Zeeuwse korf balcompetitie werd het Zierikzeese „All Ready" ongeslagen kampioen. Door de afdeling Schouwen van de Plattelandsvrouwen werd een schoonheidsdemonstratie georgani seerd. Antiek scheepsanker Te Zierikzee werd een scheepsan ker uit 1700 naar het Ha venpark ge transporteerd. In de gemeenteraad van Westerschouwen kwam het pro bleem van het plaatsen van tenten en caravans in de boomgaarden aan de orde. Te Zierikzee opende de fa. Den Boer een nieuwe toonzaal. In de R.K. Kleuterschool te Zierikzee vond een gevaarlijk plafondbrandje plaats Zonnemaire kreeg een nieuwe meu beltoonzaal. In een belangrijke hoorzitting over het streekplan Schouwen-Duiveland besprak men de nieuwe situatie die gaat ontstaan met de komende ver anderingen in Zeeland en de nood zaak om de bestaande waardevolle natuurgebieden te behouden. In een bijzondere zitting van de gemeenteraad van Brouwershaven werd een toelichting gegeven op de restauratieplannen van het stadhuis te Brouwershaven. In de nieuwe dienstregeling-van de RTM vonden nogal wat wijzigingen plaats. De Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen hield een geslaagde excursie en bezocht o.a. de Outward Bound School te Renes se en de Deltawerken te Scharen- dijke. Begin juni werden de melkprijzen in de provincie Zeeland vastgesteld. Te Nieuwerkerk deed ds. H. van den Heuvel zijn intrede als hervormd predikant. Te Zierikzee ging de 25ste Avondvierdaagse van start. Wester schouwen kreeg een afdeling van de Bond tot het Redden van Drenkelin gen. Ge-animeerde brandweerwed strijden te Ellemeet, werden gewon nen door het korps van Kerkwerve. Op een C.H.J.O.-bijeenkomst sprak minister J. B. Udink over ontwikke lingshulp. •■De Duivelandse plattelandsvrou wen hadden iets aparts: een Ierse avond. Bruinisse zat in zorgen over een jongen met een speedboot, die lange tijd zoek was op de Grevelin gen. Een bijzonder sportgebeuren vormde het behalen van het natio naal kampioenschap biljarten (drie band klein) door de heer R. P. Ho- gerheijde. Een brok Westhoelcs na tuurschoon kreeg „een duw" door aanleg van de Zuidweg. Brouwershaven's „Apollo" vierde het 75-jarig jubileum. Het weer deed willig deze maand en Zierikzee be leefde dan ook een echte ouderwetse zomerse Paardenmarkt. Te Oosterland werd een stukje van de vroegere „Mairvliet" gedempt. Op een vergadering te Renesse werd ge zocht naar samenwerkingsvormen in de horecasector op Schouwen- Duiveland. De Fa. Saman-Deurloo te Zierik zee opende een voorlichtingscentrum voor verwarming. De gemeente Bruinisse won een geschil over na leving van de Horecawet. Deze krant draafde op in de t.v.-„quiz" „Eén van dc acht". De fa. H. J. Bax Zn. heropende een tweeverdiepingen zaak in het stadscentrum. Tc Wcs- tenschouwen werden nieuwe duin- trappen gebouwd. In de bossen van Schuddebeurs werd een concours gehouden door de jubilerende korp sen „Apollo" en i.Con Amore". Dit laatste korps herdacht het 60-jarig bestaan. Ouwerkerk organiseerde sportavonden voor gasten en de hen gelaars waren blij met veel baars in de Oostcrschelde. In dc toonzaal van het gasbedrijf te Zierikzee werd een unieke „gasshow" gehouden. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" gaf een concert mei de jeugdafdeling. Tot tweemaal toe leed de vereni ging „Stad en Lande" van Schouwen Duiveland een smartelijk verlies. In juni overleed de oud-archivaris van Zierikzee, de heer P. van Beveren en in september de voorzitter der vere niging dr. J. J. Westendorp-Boerma, oud-rector van het „Prof. Zeeman-, lyceum". De raad van Westerschouwen nam een voorbereidingsbesluit voor duin gebieden, de z.g.n. meldingsgebieden. Te Haamstede/Burgh werd een auto rally voor de burgerij gehouden. Brouwershaven noteerde hoog ge stemde culturele evenementen, o.m. het optreden van het Hulster Ge mengd Koor. Bruinisse kreeg zand voor het strandje bij de werkhaven en op de vergadering te Zierikzee hield de Zevibel-voorzitter een felle rede. Het Haagse muziekkorps van het Heilsleger maakte een toernee over Schouwen-Duiveland. Te Burgh Een groot succes werd de expositiea Z.Z. '70. Z.Z. '70, de visserijtentoonstelling in het Gravensteen deed het goed en kreeg een grote publieke belangstel ling. Ondanks het fraaie zomerweer in het algemeen gesproken, was be gin juli erg nat en dat betekende een vochtige start voor de - overi gens geslaagde - centrale Fokveedag en de „Zierikzeese toeristendagen", die met een kunst- en antiekmarkt van start gingen. Te Bruinisse kwam een speciale hulporganisatie tot stand voor ongelukken op en bij de Grevelingendam. Gp het vliegveld Haamstede werden internationale skelterraces gehouden. Uit de Franse jumelagestad St. Hilaire arriveerde weer een jeugdgroep te Zierikzee. Na de regen kwam de zon. waarvan vooral de Westhoek profiteerde Het nieuwe - in het kader van het Deltaplan - gevormde eiland in de Oosterschelde trok veel bezoek, o.m. van de Haamsteedse bejaarden. De gemeenteraad van Middenschouwen besloot tot voorbereiding van een bestemmingsplan natuurgebied. Een grote dag voor Zierikzee betekende de opening van de nieuwe jachtak- kemodatie in de Nieuwe Haven door Gedeputeerde A. L. van Geesbergen. De L.C.C.-contactdag op Schou wen-Duiveland werd te Zierikzee gehouden. De vissersvereniging „Al gemeen Vissersbelang" te Bruinisse beraadde zich over de toekomst, die er somber gaat uitzien in verband met de sluiting van de Grevelingen in 1971. De jeugd - inmiddels met vakantie - vond, althans voor een deel werk in de uien, voor „een cen tje bij". V.V.V.-Brouwershaven glo rieerde met zeer geslaagde zoijrer- avondconcerten in de historische hervormde kerk. Te Bruinisse werd een geslaagde brandweeroefening gehouden. Te Renesse werd de Ron de voor amateurs gehouden. De Zo- mer-avondvoetbal-competitie werd afgesloten. Heel sensationeel waren de B.P.-autoraces voor de jeugd te Zierikzee. Een meisje won zowel de Coup des Dames als de Gouden Helm. De gereformeerde pastorie te Nieuwerkerk onderging een ingrij pende opknapper. Ernstig ongeluk Bij een ernstig verkeersongeluk aan de Delingsdijk werd een vrouw gedood. Ten stadhuize van Zierikzee weiden de prijzen uitgereikt van de jaarlijkse opstelwedstrijd. Op een C.M.M.C.-vergadering bleek dat het aantal melkleveranciers op Schou wen-Duiveland terug liep. De Bruse brandweer bluste een vuurhaard in een op de werf gelegen schip. Als gevolg van een kapotte kabel zat een deel van Westerschouwen zonder stroom. Door hoge vloeden werd op de zandplaat „Hompelvoct" een broedkolonie weggespoeld. Leerlin gen der Ped. Academie te Middelburg verzorgden „Rrrr '70" te Haamstede. Zierikzee kreeg weer een nieuw draaiorgel met de oude naam „Nep- tunus". De H.S.V. „De Grevelingen" organiseerde een geslaagd hengel- concours. Onder Noordwelle vond een fatale botsing plaats, waardoor een dode en vier gewonden vielen te betreuren. Villa „Zonnehoek" te Nieuwerkerk werd tot een „familie huis", waarin bejaarden een onder dak vonden. Een uitbreiding onderging de „dorpssmederij" te Oosterland, die uitgioeide tot een grootbedrijf. Nieu werkerk noteerde allerlei bouwakti- viteiten en Renesse beleefde een echt hippisch feest aan de jaarlijkse Schouwse ringrljderij. Een kantine en bouwkeet te Den Osse werden een prooi der vlammen. In het jaarver slag van het Zierikzeese Gemeente archief, werd uitbreiding van ruim te bepleit. Het weer was (tegen eind juli) weer omgeslagen en kleumend kwa men de bouwvakmensen in de West hoek aan. Ten stadhuize van Zierikzee wer den weer de gemeentelijke sport- wisselbekers uitgereikt. Een Deens zakenman schonk een bedrag voor een sauna in le voegen in het pro- jekt sporthal/zwembad. Zierikzee gaf een belangrijke subsidie aan het Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. Het Gravensteen gaf tijdelijk onderdak aan een „aquarium-tuin". Voorbeeld ener fantastische verbou wing vormde hel Thermecon pand aan de Engelse kade. De Samenwer kende Installateurs Schouwen-Dui veland kregen opdracht de komst van het aardgas voor te bereiden. Opheffing haltes Nogal beroering wekte de ophef fing van de feitelijk onmisbare bus haltes Gasfabriek en Caustraat. Ver ontrust door ernstige ongelukken plaatste de gemeente Brouwershaven waarschuwingsborden aan de De lingsdijk, die echter door het Water schap werden weggenomen, daar men een diepgaande studie prefe reerde. alsmede uniformiteit in de bebording. Nieuwerkerk kreeg één bushalteplaats aan de Stationsstraat. Te Burgh/Haamstede werd een zo- mer-Strafeest gehouden. In de West hoek werd een toeriste mishandeld en verkracht. Buitenlandse volks dansgroepen gaven een voorstelling te Zierikzee; de Ronde van Bru werd een goed succes. De Expositie ZZ'70 haalde de 10.000ste bezoeker. Voor sluiting van het Brouwersha vense Gat werden betonblokken aangevoerd in Schelphoekhaven en werd de kabelbaan aangelegd. Re nesse beleefde weer net „strandmo- zaiek", waarbij de jeugd artistiek in de weer was met zand. v MÉÉ {'AUGUSTUS ";7v Het weer deed uiterst willig in augustus en in de Westhoek was het warm en druk. Burgh/Haamstede beleefde trouwens een zomers StrA- feest, onder die omstandigheden een uniek gebeuren. Bruinisse vierde weliswaar opgewekt zijn mossel- feest, maar op de stralende dag wa ren er toch donkere wolken. Wel licht was het het laatste mosselfeest. want in 1971 gaat het slot op het Brouwershavense Gat. Te Renesse werd gestreden om de campingbeker tussen elftallen van dc verschillen de kampeerterreinen. De Zierikzeese toeristendagen werden afgesloten met een geslaagd wijnfeest. Voor het eerst werden inkervingen in de wanden van hel Gravensteen serieus bestudeerd. Men stuitte op afbeel dingen van Duinkerker kapers (al eerder) en later ook op ingekerfde Staatse schepen. Voor afsluiting van het Brouwershavense Gat. werd de kabel aangevoerd. In dc kerk van Renesse werden buitengewone dien sten gehouden. Het „Ginsterveld"- elftal werd winnaar van het cam ping-toernooi te Haamstede. V.V.V.- Bruinisse organiseerde een wandel tocht. Een stuurloze kotter sloeg lek op de Banjaard en de bemanning beleefde enkele angstige uren. De oogst van gerst en tarwe viel door het vaste weer, uitzonderlijk vroeg. Dc Westhoek blies in de bus voor een eigen ambulancewagen. In één

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 8