Feiten en gebeurtenissen op Schouwen Duiveland in 1970 EEN JAAR STREEKLEVEN v- ZIEKIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 19T0 Nr. 20801 SCHOUWEN-DUIVELAND, 31 december. Ook in 1970 was Schouwen-Duive- luiid vóór alles landbouwlaml en al zijn er nogal wat bedenkelijke aantekeningen te maken, de landbouw vooral ook door de goede opbrengsten deed liet niet slecht, zij liet dat de overkoepelende agrarische politieke problemen ook hier de hcdrijfsmcnscn aan het denken zetten. De kleine(re) bedrijven zullen het in de toekomst niet gemakkelijker krijgen. De fruitteeltinisère zette verder door. Industrieel was het voor Schouwen-Duiveland niet zo opvallend goed in het afge lopen jaar. Zierikzee verloor één bedrijf, maar kreeg een ander terug. Even los gezien van zo'n „incident" tikt het verlies van de kernfaciliteitenregeling door voor stad en regio. De recreatie redde het opnieuw en hel probleem van de seizoenbinding verliest iels van zijn scherpe kanten door de komst op groter schaal van de winter- caravan «-11 het tweede huis. Met de woningbouw werd een flinke sprong vooruit gemaakt. Als op andere jaren was er in 1970 veel aan de hand op Schouwen-Duiveland. We hebben als vanouds gepoogd hiervan een, zij het niet volledige, opsomming Ie geven, liet blijkt een lang kralensnoer van feiten en feitjes te zijn, die-inhoud gaven aan een jaar streekleven. Aan onderwijsvernieuwing werd hel nodige gedaan. De foto toont antieke gereedschappen van het boerenland, in-het kader van het projekt Schou wen-Duiveland aan de „Theo Thijs- senschool". triktenvergadering gehouden te Nieuwerkerk werd opgemerkt dat de- glooiing van de zeewering nog in goede staat verkeerde. De jaarwisseling verliep nogal ru moerig in Zierikzee maar de situatie kon goed in de hand worden gehou den. Ook op Bruinisse was het nog al rumoerig. In de gemeenteraad van Schouwen werd een saldo on voorzien bekendgemaakt. Tevens waren er in deze vergadering klachten over het toenemend jeugd vandalisme te Oosterland. De Vogel wacht op Schouwen-Duiveland her dacht het feit van haar 20-jarig be staan. Tijdens een nieuwjaarsrecep tie in de trouwzaal van het stadhuis sprak burgemeester D. W. Kastelein over de gunstige vestigingskansen voor industrie in Zierikzee. In ver band met de Deltawerken werd bij de begroting van Bruinisse een be geleidingsbrief toegevoegd over de economische vooruitzichten van Bruinisse 1970. Deze bleken uit een later verschenen rapport gunstig te zijn. In Zierikzee vond een geslaagde forum- en praatavond van de C.B. T.B. Schouwen-Duiveland plaats en er werd door deskundigen over ver schillende belangrijke agrarische problemen gesproken. In Bruinisse bleek dat 24 van de woningvoor raad in slechte staat verkeerde. Een roerdomp maakte een interessante tocht over Schouwen-Duiveland. Te Zierikzee bleek de Bijstandwet niet bestemd om schade te vergoeden bij niijnontploffingen zoals die van vo rig jaar november.- Toch kwam er een schaderegeling uit de bus. In de ..Ark" te Renesse werd een congres van het ..Wachttoren"-genootschap' gehouden. Te Zierikzee werd de laatste vergadering van de vleeskeu- ringskring gehouden. In Bruinisse werden diploma's aan het brand- Excursies naar het werkeiland in de Onsterschelde waren „in". weerkorps uitgereikt voor het exa men brandwacht. De Streek-V.V.V. gaf reeds in januari een folder uit onder het motto „Zonzee Zeeland". Door de raad van Bruinisse werd de begroting aanvaard. Het gebouw van de jeugdsociëteit te Haamstede werd geopend. Te Oosterland legden de agrarische organisaties f 2.800, op tafel voor Biafra. In Schouwen begonnen de zomerreserveringen bij het V.V.V. reeds. Burgemeester Hok ken werd te Bruinisse benoemd. Zierikzee kreeg een morele klap doordat Confectiebedrijf Superdam de sluiting van het bedrijf aankon digde. De visserijvereniging te Zie rikzee vierde haar gouden jubileum. De Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" kon een goede gang van zaken bemerken. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vis serijvereniging te Zierikzee ver scheen een historisch overzicht. Op 20 januari gingen Zierikzeesche leerlingen weer bomen planten. Midtlejisehou wen In zijn nieuwjaarstoespraak zei burgemeester S. Francke dat de ge meente Middenschouwen dankzij grondverkoop geen financiële moei lijkheden had gekend. In Nieuwer kerk was men bezig met de voorbe reidingen voor het oprichten van een gymnastiek vereniging. In Bruinisse werd opgemerkt dat de verminderde aanvoer van mosselen de prijzen deed stijgen. In Bruinisse bereidde men zich de ze tijd voor op de 'feestelijkheden in verband met de komst van de nieu we burgemeester. Zierikzee kreeg in „het jaar van de visserij" een an tiek anker kado. Drs. J. M. den Uyl sprak tijdens een feestavond van de- P.v.d.A. te Zierikzee en de Christe lijke Plattelandsorganisaties hielden een hooggestemde feestavond. In de Schouwse Westhoek kon men reeds de sporen van de achteruitgang in de fruitteelt konstateren. De zang vereniging van Burgh „Nu met Ho pe" vierde haar 65-jarige bestaan. De watersportvereniging „Rru" is~ naar een zelfstandige exploitatie van een jachthaven aan het groeien zo werd in det gehouden ledenvergade ring bekendgemaakt. Door de schaarste van mosselen werden de kwaliteitseisen tijdelijk opgeschort en op de Rijksweg door Öuiveland werd een snelheidsgebod in gesteld. Aan de verkeerskursus te Oosterland gehouden, namen onge veer 20 personen deel. De zeedijk te Viane werd in verband met de hoge waterstand 20 centimeter verhoogd. In de te Zierikzee gehouden gemeen teraadsvergadering kwam de slui ting van Superdam ter sprake. Drs." De Veer sprak in een bijeenkomst te Zierikzee over de verdere aanpassing van akkerbouwbedrijven. In de nieuwjaarsrede van burgemeester Kastelein spx-ak deze over de duide lijke samenhang tussen bouw en be volkingsgroei. Werkeiland Het eerste werkeiland in de Oos- terschelde werd omstreeks deze tijd voltooid. Op initiatief van de Stich ting Ondernemerscentrale werd het plan voor de burgerzinlening be kendgemaakt om een sporthal/zwem bad te realiseren. In de periode van 1 januari 1961- 1970 bleek de bevolking van Schou wen-Duiveland met 1055 personen te zijn toegenomen, terwijl de gemeen te Middenschouwen het hoogste ge boorteoverschot boekte. Het vesti gingsoverschot in Zeeland bleek te zijn toegenomen. Aardgas De N.V. PZEM begon in de loop van deze maand met de voorberei dingen voor de komst van het aard gas. In de vergadering van district I van het waterschap werd gekonsta- teerd dat het recreatie-afvalwater naar de Oosterschelde wordt ge voerd. De aardappel en uienpi ijzen zakten in februari maar op Schou wen-Duiveland bleek er nog een be hoorlijke voorraad te zijn. Aan het Strafeest te Burgh/Haamstede na men 25 paarden deel. Langs Rijks weg 18 gaf de aanleg van de paral lelwegen nogal eens verkeersmoei lijkheden. Door de slechte gang van zaken in de fruitteelt zag de afdeling Schouwen van de N.F.O. zich ge- noodzaakt te fuseren met de afdeling Duiveland. De gemeenteraad van Wester- schouwen bracht een uniek plan naar voren voor de bouwopzet in de Stoofweg, Stoofwekken en de Krom me Reke. Te Bruinisse werd burge meester G. Hokken feestelijk geïn stalleerd; de mosselvissers hielden daarbij een kleine vlootschouw. In de nieuwjaarsrede van burgemeester Everwijn kwam het probleem van de fruitteelt ter sprake en in de daarop gehouden gemeenteraadsvergadering bleek dat de bestemmingsplannen af hankelijk waren van de rioleringen. De gemeenteraad van Brouwersha ven besloot over te gaan tot de aan leg, van een volwaardige ijsbaan. In Goes werd een vergadering gehouden van de Zeeuwse aalvissers op de Grevelingen en Oosterschelde. De meeste mosselkwekers waren in de ze tijd nog bezig met het schoonvis- sen van hun percelen. V V"f2 Te Zierikzee werd door mr. J. van Aartscn het rampmonument bij de Zuid-Havenpoort onthuld, gemaakt door de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. De heer A. L. van Geesbergen sprak met Schouwert-Duivelandse gemeentebesturen over een gemeen telijke samenwerking op het gebied van recreatie. Tc Renesse gingen 31 Stra-paarden in zee. De Mosselkwe kers vereniging te Bruinisse besprak de mogelijkheden voor percelen in het oostelijk deel van de Ooster schelde. De hengelsportvereniging „Oosterschelde" bleek in '69 een goed jaar te hebben gehad. In Zie rikzee waren foto-werkstukken van „Delta foto" een onderwerp van ge sprek. In een gecombineerde land- bouwvergadcring sprak de heer mr. E. Wage te Noordwelle over de posi tie van boer en tuinder. Te Bruinisse werd een praatje en een discussie over de palingvisserij gehouden. In de Verenigingsraad te Nieuwerkerk werd het plan bespro ken om voor Duiveland één raad te benoemen. In de jaarvergadering van V.O.O. te Haamstede werd de mogelijkheid besproken dat er scho len leeg zouden komen te staan. In de algemene vergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. kwam de beplanting in de Westhoek ter sprake. In de dis- Op de 13e februari verwoestte een felle brand twee huizen in de Nieu we Boogerdstraat in minder dan een uur tijd. In het kader van de kursus Samen leven samen denken hield de Bond van Plattelandsvrouwen een diskus- sieavond waar gedachten rond een betere leefbaarheid in de streek naar voren kwamen. Op de ouderavond van de basisschool Burgh-Haamstc- de werd gekonkludeerd dat de bouw van een geheel nieuwe school nog niet in het vooruitzicht ligt. In een open vergadering van de ARP belegd door de kiesvereniging Wcsterschouwen sprak ir. W. Aant- jes over de achtergronden van chris telijke politiek. Op Schouwen-Duiveland werd een onderzoek gedaan naar de eventuele mogelijkheid van één Hervormde streekgemeenle i.v.m. het tekort aan predikanten. Late winter Op 16 februari bood de Westhoek van Schouwen nog een (laat) winter se ^anblik want een sneeuwtapijt bedekte de velden, duinen en bossen. De jeugdsoos te. Renesse verkeerde in moeilijkheden daar de ruimte die men ter beschikking had naderhand toch te klein bleek te zijn. Door de jeugd vogel wacht werd in Zierikzee een „koude" excursie gemaakt. Te Burgh hield de vereniging voor openbaar onderwijs een propaganda feestavond. De gemeenteraad van Bruinisse besloot een parkeerverbod in te stellen voor de noordzijde van de Hertsbekestraat. De Oosterlandse weegbrugvereni- ging kon zich verheugen over de goede gang van zaken. De leerlingen van de huishoudschool te Haamstede organiseerden een openbare markt voor dc noodlijdende jeugd. De vis serij vereniging hield te Zierikzee een vergadering waarin het mosselpro bleem en de hoge prijzen van de mossels aan de orde kwamen. Te Renesse bespraken ouderen en jeugd het probleem van liet voort bestaan van de jeugdsoos. Do ge meenteraad van Zierikzee besloot over te gaan lol enkele grondonlei- geningsproeedures in. hel bouwplan Wcsl. In Zierikzee namen enkele au toriteiten een kijkje in een pand in de St. Domusstraat bij een aantal dames die daar de weefkunst uitoe fenen. De NVV besluurdersbond or ganiseerde een bijeenkomst te Re nesse om een goed woon- werk- en leefklimaat te bevorderen. Na een ingrijpende restauratie werd het hervormd verenigingsge bouw feestelijk geopend en dient als gcmeenschaphuis met vele beslem mingen. 9 Ter gelegenheid van het 10-jalig bestaan van de Schouwse Ruiters organiseerde men in de duinen e'en cross waaraan in het totaal 83 paar den deelnamen. Te Haamstede na men vele ouders een poosje plaats in de kleuterschool banken om op de ouderavond kreatief bezig te zijn. De sportvereniging DFS te Burgh hield een feestavond en besprak de moeilijkheden die er nog waren mei de grasmat. De fok- en kontrole ver eniging besprak te Zierikzee de kost- prijsmoeilijkheden rond de bemon stering van de melk. Om een Westhoek-bad Dat de Westhoek'haar eigen weg koos bleek uit een plan voor een ei gen zwembad gemaakt door het col lege van b. en w. van Westex-schou- wen. Op de oudei'avond der christe lijke nationale school le Haamstede werd vastgesteld dat men toch a«tn een nieuwe school toe was. De chris telijke woningbouw vex-eniging Brui nisse besloot ook te Nieuwerkerk en Öuwerkerk te gaan bouwen. De ge meenteraad van Zierikzee stelde een ondex-zoek in naar de bouwmogelijk heden bij Kaaskenswater. De ge- meentex-aad van Zierikzee sprak te- vexis haar vex'bazing uit over een plan voor een te dure „insteekha- ven" aan de Laan van St. Hilaii'e. Dc raad van Schouwen-Duiveland had ki'itiek op het lange uitblijven van het stx-eekplan. Op de oudex-avond van de RSG pi-ofessor Zeeman werd een boeien de causerie gehouden over het mid delbaar onderwijs' in Airxerika. De vex-eniging Technisch onderwijs merkte in een vergadering op dal het plan voor een nieuwe school in plan West nog niet helemaal in kan nen en kruiken was. In een i-aads- vergadex-ing van de gemeente Duive land werd overgegaan tot verkoop van de ambtswoning „Zonnehoek". De jeugdafdeling vai> het Rode Kruis te Zierikzee zorgde voor kant en klaar goederen in geval van noodsituaties. In de Sint Janstraat te Zierikzee hield „Delta Foto" eexi tentoonstelling met meer dan 80 ver schillende werken. Tijdens een vei-- gadering van de Vei'eniging voor De Westhoek zag het trieste rooien van /ruitboxnen. Technisch Onderwijs te Zierikzee werd het plan voor een streekschool besproken. De Bruse mosselvissers genoten van een tweede feestavond als sluitstuk van het jaarlijks nios- selfeest. Te Westerschouwen werd het besluit genomen om over te gaan tot de bouw van een overdekt, ver- warmd zwembad. De algemene ver gadering van de middenstand van Haamstede Burgh kwam lot de kon- klusie dat de middenstand een goed jaar had gehad. Op een avond van de P.J.Z. te Zierikzee werd een de- monstratie van modern toneel gege ven. Te Brouwershaven hield de plaatselijke vrouwenvereniging een succesvolle Biafi'a-avond. Oude kwestie Tussen de Heren en Vrouwen van de ambachtsheei'lijkheid Grijsoord (Flakkee) en de staat der Nederlan den werd een oude kwestie geregeld. Op de raadsvergadexing die te Wcs terschouwen gehouden werd, sprak de heer L. van der Klooser over de noodzakelijkheid van een goed rio leringsstelsel in de Westhoek. De Koninklijke Bond tot Redding van Drenkelingen hield te Zierikzee een geslaagde filmavond. Te Haamstede werd een openbare markt gehouden ten behoeve van de noodlijdend-.- jeugd. Renesse kreeg er een nieuwe zelfbedieningszaak bij. De gemeente raad van Middenschouwei"x besloot tot ovexdracht van grond voor de bouw van een tweede lokaal voor de kleutex'school. Op de jaarvergadering van Pomo na werd bekend gemaakt dat de kwekers met gerooide percelen uit zien naar de rekreatie. Het vrouwenkonlakt van de P.v.d.A. maakte een plan bekend over eventuele subsidie van Geel. Staten van Zeeland voor hel jeugd werk. Op de feestavond van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs te Zierikzee trad hel Middelburgs Di lettanten toneel succesvol op. In Zie rikzee werd het aloude café „De ge kroonde Suikerbiet" heropend. Op een feestavond van de openbare lagere school te Nieuwerkerk werd een geslaagde musical opgevoerd. Van dc kabelbaan, die dient voor de sluiting van het Haringvliet, stortte een gondel neer doordat gen kabel brak. In een forumbijeenkomst ge houden te Zierikzee pleitte het lid van Gedepuleeide Staten de heer A. L. van Geesbei'gen voor een x*e- kreatieschap te Schouwen-Duive land. Te Zierikzee werden op de vex-gadering van de P.v.d.A. vele Zeeuwse eilandzaken bespi'oken zo als: industrie, rekreatie, fruitteelt enz. De Vei-eniging van Onderwij- zers en Onderwijzeressen op Schou wen-Duiveland hield een geslaagde bijeenkomst met als onderwerp „Kunstzinnige vorming is minder een vak dan wel een mentaliteit". De begx-oting te Zierikzee in ver stand met de restauratie van de Noordhavenpoort werd overschreden door vex-schillende tegenslagen. De muziekavond van Oosterlands fanfa- re trok minder belangstelling dan anders. Door de gemeenteraad van Westerschouwen werd een welstands commissie in het leven geroepen. Te Burgh trad het kinderkoor Westelijk Schouwen op, en voerde een geslaag de operette uit. Nieuwe school Het Christelijk nationaal onderwijs te Zierikzee hoefde niet langer met ruimte te kampen daar er een nieu we school in het Vrije gebouwd werd die de 20e werd geopend. De ge meenteraad van Zierikzee ging over lot nieuwe aankopen van gi'ond voor verdere uitbreiding van plan West. Te Zierikzee werd een gericht be jaarden onderzoek gehouden. De V.Z.A.C. te Haamstede was weer ak- tief en de eerste zweefvliegtuigen gingen de lucht in. Te Bruinisse werd een aantrekkelijke mogelijk heid geschapen voor het verkrijgen van eigen woningbezit. Op de huis houdschool te Zierikzee werden in signes aan de Ir.asmeisjes uitgereikt. „Oefening en Uitspanning" te Nieu werkerk gaf een geslaagde uitvoe ring. In Zierikzee werd een waarde volle aanwinst geboekt want de Schouwse tegelkamer in hel gemeen temuseum werd in ere hersteld. Plastic zakken Te Middenschouwen werd een proef genomen met plasticzakken voor hel huisvuil. De lagexse school jeugd van Zierikzee kwam feestelijk bijeen voor de filmmiddag en prij- zenuitreiking van de opstelwedstrijd in het kader van de boomfeestdag. Er verscheen een boekwerkje over het heden en het verleden van het 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7