witte westhoek Prijsverlaging winterpot f4.25 (was 4.50) AGENDA voordelig uit met NS Wijzigingen bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland eerste LeesBoekje Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer over de afsluiting van de Oosterschelde Man vernielde voor 150.000 gulden SYMBOOL Zierikzeeënaar A. van Loo schreef een dik „levensboek" Circulaire aan tie deelnemers Als men deze avond nu persé toch wat in het vroeger wil rondschar relen, dan kan het „Eerste leesboekje" bij Hoogeveen's Leesmethode een handje helpen, want vele schoolgeneraties zijn hier 'mee opge kweekt. In die Tijd van lei, griffel en sponzedoos ging het „dus" zo. Ontroerend zijn nog de plaatjes bij die oude leesmethode aan een herziening waarvan destijds Jan Ligthart zijn naam verbond. Onder- werpelijk thema bij het plaatje - zo blijkt - is „Bok". Constateringen in de begeleidende tekst: Wim zit er in. (niet in de bok uiteraard, maar in de bokkekar) en zus Jet ook. Klopt. Gewetensvraag: „Mag Gijs er niet in?" Nee, Gijs niet en Kees (de hond) ook niet. Zo zie je maar. De een wel, de ander niet. Zo leerden velen lezen. Prachtig zo'n oud boekje! KERKWERVE, 30-12. Door het be stuur van de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland is aan de deelnemers van de dienst per huis-aan-huis cir culaire kennis gegeven van de gang van zaken met ingang van het nieu we jaar. In deze circulaire wordt medede ling gedaan van het reinigingsrecht voor 1971, dat f 30,—» per deelnemer zal gaan bedragen en waarvoor 60 plastic zakken gratis worden ver strekt. Omdat niet voldoende zakken voorradig waren zal voorlopig wor den volstaan met het uitreiken van 40 zakken en zullen op een later tijd stip nog eens 20 zakken worden ver strekt. Indien men aan deze 60 zak ken per jaar niet voldoende heeft is het mogelijk zakken te kopen op de daarvoor aangewezen adressen tegen een prijs van f 6,per 20 stuks. El ke deelnemer is vrij in het meegeven van het aantal zakken. Wel wordt er nog eens op gewezen dat zakken welke niet zijn voorzien van het op schrift „Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland" niet meegenomen zullen worden. Grof vuil De rechten zullen worden inge vorderd in twee termijnen, waarvoor de deelnemers accept-girokaarten zullen ontvangen. Door de Reini gingsdienst zal in 1971 ook grof vuil worden opgehaald en wel éénmaal per twee maanden. Voor het ophalen van grof vuil is het gebied dat dooi de dienst wordt bestreken verdeeld in vijftien wijken. Een vast schema zal hiervoor niet gelden, doch tel kens zal in de Zierikzeesche Nieuws bode worden bekendgemaakt in wel- ZIERIKZEE, december 1970. - De bejaarde heer A. van Loo (vroeger bekend als „Ary van de boot"), is gereedgekomen met een zeer dik en omvangrijk „levensboek", waarin hij alles heeft opgetekend dat hy zich kan herinneren en wat hij heeft meegemaakt. Het is in menig opzicht een boeiend boek geworden, geschre ven met de hand en behandelend de verschillende periodes in zijn leven. Uiteraard draagt het levensboek hier en daar een zeer persoonlijk karak ter, maar er staan ook dingen in ovor allerlei feiten en gebeurtenissen die zeer de moeite waard zijn. Het herinneringsvermogen van de heer Van Loo is bijzonder groot en grappig is hoe hij telkens een ver gelijking trekt tussen de wereld van „toen" en die van „nu". Zijn eerste bezoek aan Zierikzee was in 1903. Een (verhuis) schip deed toen van Rotterdam naar Zierikzee zes uur over de reis. De roete was: Rotterdam - Dordrecht - Willemstad - fce wijk grof vuil opgehaald zal wor den. Eén en ander heeft tot gevolg gehad cnfc de bestaande routes voor het ophalen van huisvuil belangrijk zijn gewijzigd. Ook zijn een aantal wegen buiten de bebouwde kom op- RENTE RIJKSPOSTSPAARBANK DEN HAAG. 30-12. De Rijkspost- spaarbank heeft de rente op reke ningen met een opzeggingstermijn van drie maanden verhoogd van 4,5 tot 5 procent. In verband hiermede worden de lopende 6-maandsreke- ningen omgezet in driemaandsreke ningen. De bank heeft voorts een 8 pct.- rekening met een looptijd van vier jaar ingevoerd. De rentevergoeding op beleggingsrekeningen met een opzeggingstermijn van 1 en 2 jaar blijft resp. 6 en 7 pet. Scheepvaart berichten Abida, 27-12 te Curagao. Atys, 20-12 van Bandar Mashar naar Colombo. Ameland, 28-12 254 m. n. Fortcleza. Camitia, 28-12 vertr. Cardon naar Colon. Diloma, 28-12 te Mina al Fahal. Ganymedes, 26-12 van Amsterdam nar St. Crois. Kara, 28-12 tea Whitegate. Tara, 28-12 65 m. n. Madeira. Ooltgensplaat - Zijpe - Stavenisse - Tholen - Zierikzee. De gebruikelijke verbinding was Rotterdam-Numans- dorp-Zijpe. Geboeid keek Van Loo naar de spelende schutterij op het Haven plein te Zierikzee en interessant ver telt hij over zijn tijd aan de „Karre- man"-school. Storm van 1906 Heel bar was de storm van 1906, die zelfs het Kraanplein blank zette. Door de stad naar huis (Sas) was niet mogelijk. Dat moest via Nobelpoort en de toenmalige trambaan. Er was door de vloed zoveel schade, dat een watersnoodcomité (toen al) werd op gericht onder burgemeester Ver- meijs. Haarscherp zijn de herinneringen aan het koninklijk bezoek aan Schou wen-Duiveland, in 1907, toen stad en dorp zich uitbundig tooide met groen, bloemen en erepoorten. Bijzonderheid uit 1909: het geboor tejaar van prinses Juliana. De plaat genomen in de nieuwe route. Voor. de deelnemers van de dienst is het wenselijk de circulaire goed te lezen en te bewaren, zodat zij weten op welke dag hun huisvuil wordt opge haald. Advertentie Vanaf 1 januari a.s. kost de winterpot - een heerlijke Hollandse maaltijd - nog maar inclusief bedieningsgeld en BTW. Verkrijgbaar in de meeste stations restaurants. y—X_x voordelig uit met NS HAARLEM, 30-12. Eén man - naar de politie aanneemt zfón er niet meer in het spel - heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens bezoe ken aan twee bedrijven en een kleedhuis op een sportveld in Haar lem vernielingen aangebracht. De schade schat men op minstens f 100.000,en daarbij komt nog de bedrijfsschade van mogelijk f 50.000 in een der bedrijven. De man heeft ingebroken in een confectiebedrijf aan de Harmen- jansweg en de groentenveiling aan de ir. Lelyweg'die in dezelfde \yijk in Haarlem-Oost ligt. In het confec tiebedrijf vernielde hij machines waardoor vijftig man woensdagmor gen niet aan het werk konden gaan. Er moesten reservemachines worden besteld. Er zijn voorts ongeveer twintig ruiten en telefoonaanslui tingen vernield. Op dezelfde wijze is de man te werk gegaan in de veiling. Ook daar zijn ruiten, telefoons en bureau's vernield. Het derde bezoek gold het kleed huis van de voetbalclub Schoten in het noordelijke gedeelte van Haar lem. Daar is met flessen limonade, chocolade en snoep gesmeten en zijn ruiten vernield. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken dat er niets wordt vérmist zodat de politie aanneemt dat ie mand alleen maar in een dolle bui tekeer is gegaan. KARATSJI. Ministers van buiten landse zaken van 23 mohamme daanse landen zijn uit Karatsji naar huis teruggekeerd nadat zij daar een conferentie van drie dagen hadden bijgewoond over uitbreiding van de Islam. sen in Nederland werden telefonisch van uit Den Haag - in alfabetische volgorde - ingelicht over het blijde gebeuren. Op Schouwen-Duiveland kwam Zierikzee het laatste aan de beurt, met de „Z" als beginletter. In die tussentijd echter was er al een man uit Duiveland „in de stad" ge weest, die het nieuws vertelde. Vrije-tijdsbesteding Uit die begintijd nog een heleboel, als: de droge zomer van 1911, de Mu- ralt-muurtjes op de zeedijken, de lo- telingen met hun koeiehoorns, de on mogelijke zomer van 1912, die 80 pro cent van de oogst bedierf; het on- afhankelijkheidsfeest van 1913 en de mobilisatie. Men kan het „boek" hier niet op de voet volgen, maar het is interes sant en specimen van een opmerke lijke en waardevolle vrije-tijdsvul- ling van iemand die achter een hele boel dingen staat, in een intens ge leefd leven. Uit het foto-archief van de schrijver: De na de storm van 1911 op de dam te Wolfaartsdijk omhoog gevaren Spoor boot 1. Door de studiegroep Oosterschelde zijn vier sluitzegcls uitgegeven. De ze zegels zijn voorzien van de vol gende teksten: Waterstaat handen af yan de Oosterscheldemond; De Oosiërschelde zilt: geen miljard ver spild; Waterstaatstechnocraten moe ten de Oosterschelde openlaten; An- ti-slüitzegel voor open Oosterschel de. Bovendien zijn van de eerste teksten stickers, te plakken op auto-ruiten, vervaardigd. Sluitzegels én 'stickers dragen het wapen van Zeeland. Eén en ander blijkt uit een ar tikel van de heer A. L. S. Locke feer, voorzitter van de Ver. tot be vordering van de Zeeuwse Visserij- belangen, opgenomen in „De Visse rijwereld", no. 51. De heer Lockefeer wijst er op dat er zeer velen zijn, die vierkant ach ter het standpunt van de studiegroep Oosterschelde staan, maar „ze uiten het niet altijd". „Van een zwijgende meerderheid wil ik niet spreken maar wel van een zeer grote groep zwijgende sympathisanten", aldus de heer Lockefeer. Hij constateert verder o.a. nog eens duidelijk dat wanneer de ijveraars voor milieu hygiëne, die groeien in tal en macht, Zeeland zuiver willen houden, dit ook inhoudt, dat de Oosterschelde open moet blijven, omdat er anders een inbreuk op milieu-hygiëne zou worden gemaakt, die niet alleen Zeeland treft, maar die nationaal rampzalige gevolgen zou hebben. Gewezen wordt ook op de gunstige resultaten voor de Zeeuwse visserij: „Onze Zeeuwse visserij mag over 1970 niet ontevreden zijn." Over de Deltaschadewet zegt de heer Locke feer: het gaat alles zeer traag en de behandeling in de Tweede Kamer heeft zeer weinig opgeleverd, on danks de prijzenswaardige inzet van leden der Kamer. N.F.O.- kringvoorzit ter J. H. Stoutjesdijk stopt als fruitteler OOSTERLAND, 29-12. De lieer J. H. Stoutjesdijk te Oosterland, voor zitter van de Kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie N.F.O. en hoofdbestuurslid van deze organisatie, stopt per 1 januari 1971 als fruitteler. Hij ziet voor zichzelf geen toekomst meer in de fruitteelt. De heer Stoutjesdijk werd een jaar geleden tot voorzitter van de N.F.O. in Zeeland gekozen. In mei van dit jaar leidde hij de landelijke protestdemonstratie van de fruitte lers in Den Haag. In de algemene vergadering in januari of februari zullen de Zeeuwse fruittelers een nieuwe voorzitter kiezen. De vice-vooriztter van deze N.F.O. kring Zeeland, de heer D. J. Kardux te Steenbergen, heeft bekend ge maakt dat ook hij voor zijn functie zal bedanken. 4 Maandag 4 januari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Dinsdag 5 januari Dreischor De Drie Schorren. 16.30 uur, lessen in lichaamsbeweging voor oudoren. Donderdag 7 januari Scharendijke Groene Kruisgebouw, 19.30 uur, slart cursus „Variaties met brood". (Advertentie) KOSTELOZE INNING van AOW en PENSIOENEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 WEEKEINDE- ARTSENDIENST Oudejaar en Nieuwjaarsdag, zaterdag 2 en zondag 3 januari Oudejaarsdag na 6 uur en Nieuw jaarsdag neemt dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, waar voor dokter Bontkes en dokter Van der Waarden. Dienst op zaterdag 2 en zondag 3 ja nuari heeft dokter Van der Waarden, Noordgouwe, tel. (01112)480, die dan waarneemt voor dokter Bontkes en dokter Van Hoorn. Zaterdag 2 en zondag 3 januari neemt dokter G. A. M. Sten- ger, Haamstede, tel. (01115)- 1280, waar voor dokter Terp stra en dokter Simons. Op zaterdag en zondag 2 en 3 janu ari neemt dokter K. van Leeu wen, Bruinisse, tel. (01113) 280, waar voor dokter Speelman. Zaterdag 2 en zondag 3 januari neemt dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk, tel. (01113) 1388, waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster mevrouw Adriaanse, tel. (01112)341. heeft dienst voor geheel Schouwen op Nieuw jaarsdag, zaterdag 2 en zondag 3 januari. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180, heeft dienst. Die storing van gistermorgen was dan weer goed om duidelijk te ma ken dat we afhankelijke mensjes zijn. Stroompje gaat even niet meer door het draadje en daar komen onmid dellijk barsten in het zo sterk ge waande gebouw van onze technische volkomenheden. Wisten we opeens hoe weinig licht er is geweest in de huizen van zeg op de doeken van de Hollandse School. De mensen ver pieterden trouwens ook hun ogen en wij - als late nazaten - van onze be- kaarste voorouders ook bij een vet tig vlammetje aan het scheren en het rommelen in het keukenkastje. Dan op weg door de donkere straten naar kantoor, waar de werkers van het vroege uur, onmiddellijk een hippe sfeer hadden geschapen. Ze zaten als de herders rond het vlammetje van ook alroeer een kaars en praatten over het weer en andere ditjes en datjes. Hun bewegende silhouetten wierpen grillige schaduwen op de muur en buiten was het overal roer loos stil en donker, net of het jaar nu duidelijk de adem inhield om straks onhoorbaar en onmerkbaar weg te kunnen glijden in de durende nacht van de tijd. Ergens best een symbool, die sto ring. Symbool - als gezegd - van onze afhankelijkheid, een labiele sta tus die we ons best mogen herinne ren als er weer een jaarblad wordt afgescheurd van de grote Tijdska- lender. Als dat moment van bezinning er is geweest, dan toch fluks naar de flappen, de bollen en de wijn, want we ivillen wel zuinig zijn en denken aan dc mensen in de derde wereld, maar hebben een zakvol excuses ge reed om toch maar iets extra's te doen. Dat zal dan wel de schrijnen de problematiek van dit tijdperk blijven, o! was het vroeger wellicht precies zo. Alleen wist men het alle maal niet zo precies. Bollen en wijn en als eerste ver fijnde bezigheid in het straks net ge boren jaar, een zoen voor de dames, die mede de vibrerende bewegingen van de wijzers naar de 12 hebben gevolgd. Het jaar 1970 is stokoud geworden. Het talmt nog wat, maar wordt straks door de handen van zoivel droeve als blijde mensen over de drempel getild. Dan is het 1971. De voorspellers slaan al gereed, maar ze weten echt niets. Het is daarom zin nig het te houden op een gelukkig en gezegend Nieuwjaar! SCH1ERE1LANDMAN Advertentie Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode vaii 5 t/m 30 januari is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-. voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. Toch wel een wonderlijke speling van de natuur om juist tussen Kerst en Nieuwjaar (de door de mens wel het meest gewaardeerd tijdperk) de aarde met een wit sneeuivlaken te bedekken. Was dit in de Westhoek eerst maar een dxin laagje; in de nacht van maandag op dinsdag kwam er een flink pak. Het mooiste deel werd het dennengebied van de Domeinen waar tal rijke schilderachtige plekjes ontstonden. Velen hebben van dat moois ge profiteerd door een ivandeling in die omgeving te maken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2