2 50.- Da's 'n sterk staaltje 1 frylegmil Minister Luns in Teheran Grote ruilverkaveling in Noord-Brabant Bejaarden vierden kerstfeest in „De Drie Schorren" Raad van de raad Egypte brengt regeringsapparaat in paraatheid voor oorlog BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Harde strijd voor zelfstandigheid clOinter en zomer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1970 Nr. 20801 TKEVIRA Ze zijn er weer 1 DEURLQO 1 jmjn.in.mmi ii.TB.m_ TEHERAN. 30-12. Minister Luns, die besprekingen gaat voeren met de leiders van Perzië, Koeweit en Saoedl-Arabic, is in Teheran aange komen. Op het vliegveld van Teheran, Mehrabad, waar hij werd ontvan gen door zijn Perzische ambtgenoot Ardechir Zahedi, zei minister Luns dat hij de rondreis door het Midden- Oosten „niet maakt met de bedoe ling om als bemiddelaar in het con flict tussen Israël en de Arabische landen op te treden". Tijdens zijn besprekingen zal hij echter wel let ten op elke aanwijzing dit zijns in ziens een oplossing zal kunnen ver gemakkelijken, zei hij. Tijdens zijn besprekingen met dc Perzische leiders zal voornamelijk de toestand in het Midden-Oosten, in het bijzonder in het gebied van de Perzische Golf. ter sprake ko men. DEN HAAG, 30-12. Regering wil een uitkering ineens over 1970 toe kennen aan gerechtigden tot een pensioen krachtens de wet buitenge woon pensioen 1940-1945 en de wet buitengewoon pensioen zeelieden- logsslachtoffers. Als basis voor deze uitkering geldt een bedrag van f 375,dit is het trendbedrag dat ook gehanteerd werd voor het vaststellen van de uitkering aan overheidspersoneel in het kader van de „400 gulden uit kering" in het bedrijfsleven. Een hiertoe strekkend wetsont werp is gereed. De financiële conse quenties ervan voor de rijksbegro ting worden geraamd op 1,5 miljoen gulden, zo deelt het ministerie van C.R.M. mee. CAIRO, 30-12. President Anwat Sadat heeft opdracht gegeven het gehele Egyptische regeringsapparaat in staat van paraatheid voor oorlog te brengen, zo is onthuld na een vergadering van de president en zijn naaste medewerkers. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zei de president op een bijeenkomst van het kabinet, het bestuur van de Arabische socia listische Unie (de enig toegestane partij) en de provinciale gouver neurs, dat „de eerste zes maanden van 1971 beslissend zullen zijn in de strijd die wij voeren tegen het Zion isme en voor de bevrijding van onze gebieden." SPRANG CAPELLE, 30-12. Het ruilverkavelingsplan het Zuideraf- wateringskanaal-de Beneden Donge, in de provincie Noord-Brabant is met ruime meerderheid van stem men aangenomen. Hoewel er de laatst dagen fel ak- tie was gevoerd tegen deze verkave ling, deden zich tijdens de stem ming die werd gehouden in de „Al de uitvoerende, politieke en wetgevende apparaten van het land moeten in slagorde worden gesteld en zijn dienen een gevechtsplan te hebben". Sadat zei slechts verlenging van de wapenstilstand te zullen aan vaarden als dat geen verder uitstel van de uitvoering van de veilig heidsresolutie zou betekenen" met in de eerste plaats tijdschema voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de in 1967 bezette gebie den." „Wij trachten met ons gehele ver mogen tot eep vreedzame oplossing te komen. Tegelijkertijd consolideren wij onze strijdkrachten zoveel als wij maar kunnen". sporthal te Sprang Capelle, geen in cidenten voor. Van de 4120 stemgerechtigden, bleek 81,1 pet. voor de verkaveling te zijn. Het bijna 10.000 hectare gro te ruilverkavelingsblok strekt zich uit van de Bergse Maas tot bijna aan de Belgische grens. Het eerst wordt begonnen mot de verkavelingswer- ken in het noorden. In vier jaar zal het wegenplan en de verbetering van het waterregime zijn voltooid. De hele verkaveling neemt circa 10 jaar in beslag. De totale kosten wor den geraamd op bijna 51 miljoen gulden. Van dit bedrag betalen de grondeigenaren een kleine 13 mil joen. Eerste eelitscheiding in Italië uitgesproken MODENA, 30-12. De eerste echt scheiding in Italië sinds de Napole ontische tyd is dinsdag in Modena uitgesproken, 11 dagen nadat echt scheiding na een parlementaire stryd van 100 jaar wettig werd. Het gescheiden paar zijn de 28- jarige Alfredo Cappi en de 25-jarige Giovgia Luisa Benassi, wier kerke lijke huwelijk in mei 1963 ingeze gend werd. Zij gingen een jaar latei- uit elkaar. De 7-jarige zoon uit dit huwelijk is aan de moeder toegewezen. De vader rhoct een bedrag van vijf mil joen lire (bijna 29.000 gulden) beta len voor de opvoeding van zijn zoon. DREISCHOR, 28-12. Dezer dagen vierden de bejaarden te Dreischor hun kerstfeest (wat werd voorafge gaan door een dineetje aangeboden door de familje Van der Pol uit de Drie Schorren), in de smaakvol ver sierde zaal van de Drie Schorren. Mevrouw Van der Werve heette al len een hartelijk wekom namens de fómilie Van der Pol. Zij liet duide lijk uitkomen dat de bejaarden dit op hoge prijs stelden en zij zag hier in een bewijs van het medele ven door deze familie met de bejaarden. De voorzitster dankte hartelijk voor het gebodene en liet deze dank vergezeld gaan met een fraaie kamerplant. Hierna begon het kerstfeest met het zingen van Stille Nacht en Nu sijt wellecome, waar na de leerlingen van de kleuter school met hun leidster mevrouw Van der Weyde-Smits zingende bin nenkwamen met brandende kaar sjes. Na enige kerstliedjes gezongen te hebben kregen alle bejaarden een kaarsje aangeboden. Nadat de kin deren waren getrakteerd verlieten ze de zaal. Het was een leuk intermez zo waarvoor „de juffrouw" een woord van dank kreeg. Daarna las mevrouw De Keyzer het kerstgebeu ren voor waarna men thee dronk. Door mevrouw Barendrecht werd een kerstverhaal voorgelezen en na afloop van deze vertelling dronk men koffie, waarbij gebak werd ge serveerd. Nadat nog enkele kerst liederen waren gezongen kreeg een ieder een netje fruit mee. Mevrouw Van der Weyde dankte tot slot van deze middag voor alle medewerking die verleend was en wenste alle be jaarden een goed 1971 toe en de zie ken beterschap. DEN HAAG. In de V,an Slinge- landtstraat in Den Haag is in de nacht van dinsdag op woensdag een door twee gezinnen bewoonde dub bele bovenetage uitgebrand. De oor zaak was een lekkende oliekachel. De brandweer schat de schade op 160.000 gulden. GORKUM, 30-12. De gemeen teraad van Gorkum heeft met algemene stemmen een motiea aangenomen, waarin o.m. de bevolking van deze stad wordt aangeraden de vakantie in Rus- Iand of Spanje door te bren gen. De motie - ingediend door de KVP-ivethouder Killian - hondt verder in dat de raad van Gorkum geschokt is door de vonnissen in Burgos en Le ningrad. De raad zal zijn ver- ontivaardiging ter kennis van de Spaanse en Russische am bassadeurs in ons land bren gen en aan de minister van buitenlandse zaken. iiiiiiiiiiiiiiuihiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii Voor de extra'suit de oude fotodoos in dit nummer, kozen wij een zeldzaam fraaie ijspret-prent van rond de eeuwwis seling. Ze staat model voor een vroegere winter. Bijzonder elegant staan (en zwieren) de dames op hun krulschaatsen op en over de toegevroren Zoete Gracht. Hier werden de Zie- rikzeese \jsfeesten gehoudenvol romantiek, maar vaa/c ook met een tikkeltje pijn, omdat de organisatoren „vrijwilligers" lieten rijden voor brood en spek en dat was niet van weelde. Links op de foto een zoopjestent en nog iets meer links, de reeds lang verdwenen muziektent, die toen in het Slingerbos stond. Een met al een plaat om lang naar te kijken. Het proces legen de zestien Basken in Burgos, dat nu al drie weken lang de ogen van de wereld op Spanje heeft gericht, heeft in dat land tot een aanzienlijke verscherping van de toch al bestaande tegenstellingen ge leid. Het regiem heeft het proces en de eraan voorafgaande ontvoering van de Westduitse consul Beihl, aange grepen om het land weer tot de si tuatie van een volledige politiestaat te laten terugkeren. In het Spaanse Baskenland zelf, waar de uitspraak wan de krijgsraad zeker tot ernstige repercussies zal leiden, is de nood toestand afgekondigd. In de praktijk betekent dal dal de toch al machtige, gevreesde en gehate Guardia civil iedereen kan arresteren en voor on bepaalde tijd in hechtenis kan hou den zonder dat de arrestant hoeft te worden xworgeleid voor de rechter. Overal in Spanje, maar ook daar buiten, heeft het proces geleid tot demonstraties en solidariteitsacties met de zestien beklaagden, van wie er zes de doodstraf tegen zich heb ben horen eisen. De Baskische natio nalisten zijn altijd al voor Franco een lastige groep geweest. Niet al leen behoren zijt met de Catalanen, tot die minderheidsgroepen in Span- Advertentie je, die sereuen naar een grotere ma te van zelfstandigheid (en de Basken, met hun volkomen eigen historie en eigen taal wel het felst), maar ook stonden zij in de jaren dertig achter de republikeinse regering en vorm den tijdens de burgeroorlog tegen Franco's Falange een van de belang rijkste republikeinse fronten. Zware pressie De moord op een provinciale poli tiechef, waarvoor de verdachten in Burgos terecht staan, is een uiting geweest van Baskisch verzet tegen de jarenlange onderdrukking door de Spaanse autoriteiten en in het bij zonder door de politie. Dat het Baskische zelfstandig- heidsstreven zich in de eerste plaats zo sterk heeft ontwikkeld door de zware pressie die er van het falan- gistische regiem in Madrid uitgaat, blijkt trouwens uit het feit dat de bewoners van het Franse Basken land, aan de westkant van de Golf van Biskaje, onder een democratisch staatsstelsel, veel minder neiging tot nationalisme en tot losmaking ver tonen. Behalve dat het proces in Burgos tot scherpe protesten van de zijde van arbeiders en intellectuelen in Spanje, en tot (verboden) demonstra ties en bezettingen aanleiding heeft gegeven, zijn er ook een aantal be togingen tégen de Basken en hun na tionalisme en vóór Franco's politiek in de Spaanse steden, vooral in de hoofdstad geweëst. De grootste be loging, die van 17 december in Ma drid, was een georganiseerde massa bijeenkomst, waar Franco's annhan- gers, meest van middelbare leeftijd de gelegenheid kregen hun leider toe te juichen. Complot Dat de Spaanse regering tot der gelijke paardemiddelen haar toe vlucht heeft genomen is ox>erigens '•'el kenmerkend voor de onzeker heid waarin zij verkeert. Dat blijkt nok wel uit de lange tijd die de krijgsraad in Burgos nodig heeft om tot een uitspraak in het proces te komen.'Want dat Madrid in die uit spraak zeker een belangrijke stem ral hebben ligt voor de hand. Teneinde nog meer steun en be grip te verwerven uoor het regerings- snndpunt tegenover de Baskische na tionalisten heeft de vice-president van het laxid, admiraal Carrero Blan co. nog een ander paardemiddel van stal gehaald: dat van de dreiging van een communistisch komplot. Volgens de admiraal is Spanje het slachtoffer van een samenzwering die door het internationale commit-' nisme wordt aangetookt. Nu hangen verscheidene leden van de E.T.A. (de Baskische vrijheidsbe weging) xvaartoe ook de zestien in Burgos behoren, marxistische idee ën aan. Zij streven niet alleen naar de vorming van een Baskische staat, maar ook naar een socialistische staat. Maar te zeggen dat zij daarbij hetzij Russische of Chinese steun gebruiken is een xierdraaiing van de werkelijkheid en dient alleen maar om de Basken in een kwaad daglicht te stellen en de Spaanse burger bang te maken. DEN HAAG, 30-12. Het rij-examen wordt duurder. Met ingang van 4 ja nuari a.s. worden de inschrijfgelden voor de rij-examens over de gehele linie met f 1,50 verhoogd, aldus deelt het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen mee. De verhoging werd door de minister van verkeer en waterstaat vastgesteld. Uitkering ineens aan buitengewoon pensioengerechtigden De „zomerprent" stamt uit 1930, gemaakt bij een speciale ge legenheid. Op dinsdag 3 juni werd de watertoren (verwoest in 1944) officieel geopend. In vol ornaat gestoken zien we de Harmonie „Kunst en Eer" op weg naar het gebeuren. Rechts padvinders, to ennog met de fraaie Baden Powell-hoed. Links op de Grachtweg „het volk" dat ook een kijkgraantje wilde meepikken. Ongewild misschien door de fotograaf geeft de foto een prachtig zomers beeld van het voormalige Slinger- bos, dat toen echt nog duidelijk slingerde en een weelde aan groen tentoon spreidde. Bij elkaar een interessant beeld van een brokje vooroorlogs Zierikzee. TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï RIJ-EXAMEN DUURDER 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 15