rrico Nieuw jaarboek „LandbouwactualiteiteiT Hoe ging dat vroeger met de teelt van suikerbieten? Bevolking nam in 1970 toe tot 13,1 miljoen ZIERIKZEE, 28-12. Nog juist voor fjet einde van dit jaar verscheen de met vele foto's geïllustreerde jaar- uitgave „Landbouwactualiteiten in Zeeland en West-Noord-Brabant J970". Landbouwactualiteiten bevat ook dit jaar weer een Hink aantal gevarieerde artikelen over actuele landbouwzaken. De heren h". J. A. H. liaenen en ir. L. Th. J. M. de Wit, consulenten voor de akkerbouw en de rundvee houderij, resp. te Zevenbergen en Goes, geven een toelichting op de gang van zaken van de R.L.V.D. tot Dienst voor de Bedrijfsontwikkeling. In de jaren 1969 en 1970 werd - zo als bekend - een herstructurering doorgevoerd, met als belangijkste doel de voorlichting sterker te rich ten op de gewenste structurele ont wikkelingen in de agrarische px;o- ductietakken. In deze nieuwe struc tuur bleef de provinciale organisatie gehandhaafd, maar werden de con sulentschappen sterker dan voorheen gespecialiseerd naar tak van agra rische produktie. Bij deze bijzonder verhelderende publikatie zijn de adressen en verdere gegevens ge voegd van allen die bij de verschil lende consulentschappen betrokken zijn. Vele onderwerpen Verder worden in dit nieuwe jaar boek de volgende ontwerpen behan deld: spuiten in en langs sloten, bie- tenoogstsystemen, de melkkoeltank op de boerderij, spuitvaria, de ver werking en waardering van de pro duktie- en melkbaarheidsgegevens in de rund veefokkerij, aanleg con trole en onderhoud van drainage, heeft grondontsmetting in bedrijfs verband zin, mechanisatie-varia, aanschaf en gebruik van de diep vriezer in de huishouding, waarom is het verteerbaar inkomen zo be langrijk, fosfaat- en kalibemesting in herfst of voorjaar, perspectieven voor de rundvleesproductie op ak ker bouw bedrijven, de teelt van kor- relmais, zware wieltrekkers en hun mogelijkheden in de landbouw, dier lijke organische mest voor het Zuid westelijk kleigebied, biedt grond aankoop verruiming van het inko men?. en - tenslotte - de graszaad teelt op nieuwe, leest geschoeid. Vijf en dertig inbraken in één klap opgehelderd VEENENDAAL, 30-12. Met de arrestatie van de 21-jarige J. B. heeft de Veenendaalse politie in één klap circa 35 inbraken die het afge lopen jaar in Veenendaal waren ge pleegd tot klaarheid gebracht. De Veenendaalse recherche had in de loop van de tijd zoveel materiaal verzameld, dat een speurhond bij sorteerproeven B. als de vermoede lijke dader aanwees. Tijdens het verhoor viel B. dooi de mand. Hij zal een dezer dagen worden voorgeleid voor de officier van justitie. De buit bedraagt in to taal ongeveer 1.500 gulden. Zijn meest geliefde objecten waren fa- briekskantoren en woningen van doktoren en tandartsen die in de krant hadden aangekondigd wegens vakantie afwezig te zijn. Op oudejaarsavond rijden weinig treinen UTRECHT, 30-12. Ook dil jaar zal, zoals de laatste jaren al gebruikelijk was, de treinenloop op oudejaars avond sterk worden ingekrompen. In het algemeen zal de dienstregeling tot ongeveer negen uur normaal worden uitgevoerd. Na tien uur zal er bijna geen trein meer rijden. Gratie voor Ier dood veroordeelden in V.S. LITTLE ROCK, 30-12. De schei- dende gouverneur van de Ameri kaanse staat Arkansas, Winthrop Rockefeller, heeft de vonnissen van vijftien ter dood veroordeelden in zijn staat omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Het betreft elf negers en vier blanken. Het is de eerste maal dat een Amerikaanse gouver neur in één klap alle nog te voltrek ken doodvonnisen in zijn staat onge- dan maakt. Advertentie met kaas een niet vergeten... Fricoeten Het probleem van voldoende onderwijzers ARNHEM, 30-12. „De vooruitzich- ten voor de aanwezigheid van vol doende onderwijzers, die een abso lute voorwaarde is voor verlaging van de leerlingenschaal, zijn somber. Op de pedagogische academies wofdt van veel kanten een beroep gedaan: door basis-onderwijs, buitengewoon onderwijs, voortgezet ondei*wijs en wei-kende jongeren. De eerste klas van de beroepsopleiding van de pe dagogische academies telt 20 procent minder studenten dan vorig jaar. Wij zijn over deze teruggang bepaald pessimistischer dan staatssecretaris Grosheide". Dit zei de voorzitter van het Kath. Onderwijzers Verbond (K.O.V.), de heer Th. M. Knippen, woensdagochtend op de jaarlijkse verbondsvei'gadering in Arnhem. Spreeuwen en meeuwen tijdelijk onbeschermd DEN HAAG, 30-12. De spreeuw, de grote mantelmeeuw, de zilver meeuw en de kopmeeuw vallen van af 1 januari 1971 tot en met 31 de cember 1972 buiten de bescherming van de vogehvet 1936. Voor de beide laatste meeuwen soorten wordt echter een uitzonde ring gemaakt tijdens de bi-oedtijd in de periode van 16 april tot 15 juli. Schieten op onbeschermde vogels mag echter slechts met een vergun ning van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk \Verk. Aanvragen voor het verkrij gen van deze vergunning kunnen door tussenkomst van de plaatselij ke politie worden gericht aan het hoofd van de afdeling natuur- en landschapsbeschei*ming van het mi nisterie van C.R.M. Zij die in het bezit zijn van een geldige jachtakte of van een vei'gunning ex ai*t. 53 van de jachtwet, behoeven geen af zonderlijke vogelvergunning aan te vragen. Schouwen - Duiveland landbouwland n - uutveiana lanaoouwiana Nieuwjaarswens die klinkt als 'n klok Met de regelmaat van de klok zijn de eeuwen weggetikt in de veel zeggende zwijgzaamheid van de tijd. Eens waren zonnewijzer en zandloper het toppunt van tijdmeetkundige zuiverheid en deze tijd meters uit voorbije tyden hebben standgehouden naast de huidige precisie-instrumentenAllemaal doen ze objectief hun plicht, mits goed geolied, in conditie, 2onder zich te sloren aan gevoelens, waar bij de tijd lijkt stil te s(aan of Wcér vlood een jaarkring heen, met al zijn blijde dagen, met al zijn leed en druk, met al zijn heil en vreugd; In welk tempo dan ook, 1970 is verleden tijd Alleen des Hemels trouw, Gods eeuwig welbehqgen, Vlood niet en bleef ons bij en maakt ons hart verheugd. In het heden van het nieuwe begin is de eerste Nieuwjaarswens het meeste waard. Veel oude nieuwjaarswensen herinneren ove rigens aan het samenvallen met de Kerkelijke jaarwisseling, die duurt van Kerstmis tot en met Driekoningen. In oude nieuwjaars liedjes werd vaak gesproken over Christus' lijden, op een nieuw jaarskoekijzer beeldde men de Driekoningenstoet af. Sylvesteravond: er is geen stilstand, elke seconde tikt met eendere regelmaat naar het verleden Zo treden wij vol moed den nieuwen jaarkring binnen. Wat ook de toekomst brengt, ons lot is in Zijn hand. Ook heidense gebruiken handhaafden zich. De lucht is immers ook vol. boze geesten, die verdreven moeten worden, verjaagd door sirenes, vuurwerk, klokgelui, St. Thomas luiden, Midwinterblazen, al naar gelang volksaard en streek. Vooral, aan het St. Thomas- luiden hechtte men in vroeger tijden heel erg. De tijden van het luiden waren bij raadsbesluit precies vastgesteld. Het was een sport, je daar niets van aan te trekken. Er kon een veroordeling volgen. Er zijn zelfs oproeren uitgebroken omdat men het luiden wilde afschaffen of verminderen. Toen bijv. in 1892 de gemeente raad van Oudehome in Friesland had besloten een van de klokken naar BTongerga te brengen, was de bevolking zo verbitterd, dat men de klok moest terughalen. De Grietman, - het hoofd van een Friese landgemeente - van Smallingerland verbood op 21 december 1841 het klokluiden in Drachten. Het gevolg van hel daarna uit gebroken oproer was. dat de Grietman kon aftreden. Of men echter op het platteland woont of in de hoofdstad, de nieuwjaarswens van de Amsterdamse Torenwachters, waaruit hierboven al is geciteerd, geldt voor iedereen: k Wensch daarom bovenal, geachte Amstelaren, U 't ééne nodige, zowel bij vreugd als smart. Dat gij bezitten moogt, bij 't wentelen der jaren, De vrede des gemoeds, die ruste voor het hart. Het waren echter niet alleen de Amsterdamse torenwachters, die veel werk van hun berijmde en geïllustreerde nieuwjaarswens maakten. Het was natuurlijk ook niet helemaal onbaatzuchtig, want men hoopte een extraatje te krijgen voor de toen al duurste dagen van het jaar. De vullislieden staken het in hun „zegenwensch aan alle Heeren, Mevrouwe, Burgers en ingezetenen van 's-Gravenhage" niet onder stoelen of banken: En geef d' Inwooners al een Ieder met elkaar Dog een goedkoope Tijd in dit begonne Jaar. Dit is d'oprechte Wensch van ons als Vullislieden; Wij hopen, dat de heer ons Wenschen-doen geschieden. De illustraties waren prachtige tekeningen of houtsneden. De naam van de dichter stond er wel eens onder, maar die van de drukker in elk geval. Een speciaal gebak uit de oude tijd waren een soort krenten broodjes, in de vorm van twee hoofden, „Vollaards". Het was geen herinnering aan Janus, doch een „scheenbeengebak of Duvekater" Want gegeten moest er worden. Hel beslag was al klaar vóór de tijd ook weer beslag hadgelegd op dit jaar. Ach, breng, nieuwjaar, gewis ons allen rijken zegen! Wie enigermate bekend is met de ontwikkeling, die ook de landbouw in de regio heeft doorgemaakt, weet dat er niet zoveel overeenkomst be staat tussen toen en nu, vooral niet als men de teelt van écn produkt op de voet volgt, d.w.z. van het uitge strooide zaad af, tot en met de oogst. Een bijzonder voorbeeld daarvan is de suikerbiet, feitelijk - dit jaar - nog maar net verdwenen van de ka den, waar ze werden aangevoerd om per schip te worden getransporteerd naar de suikerfabrieken. Om dus nog eens even een 40 a 50 jaar terug te schakelen naar de teelt der suikerbieten. De peilers waar de boerderij op rustte waren toen de paarden en daarbij een flinke mest put, want organische meststoffen in de grond waren onmisbaar Gn de boer kreeg ze via de paarden en de koeien praktisch voor niets! Als de boer zijn bouwplan had gemaakt werden diep in het najaar, de akkers waar bieten gezaaid moesten worden voorzien van stalmest. De boeren wagens werden van alle opbouw ontdaan en de arbeiders, getooid met klompen en „sunen" (de voorlopers van de knielaarzen) bouwden een prachtige partij mest op de „boom- planke". Van achteren gezien vvas zo'n voer mest net een gelijkbenige driehoek. Vakwerk was dal om met de riek de mest waar de damp uit sloeg keurig op te laden. De paarden hadden met inspanning van alle spiei'en nauwelijks kracht genoeg om het voer mest uit de diepe put te krijgen, doch weldra was op de weg te zien dat er mest „gemend" werd en het was daarbij te ruiken ook. Op het land, ontstonden kleine hoopjes mest, door de paardenknecht van het voer met de „misaek" afgetrokken. Later werd de mest gespreid en dan verscheen de wielploeg compleet met „inlegscharre" en onder de begelei ding van honderden meeuwen, be lust op wonnen, begon de knecht tc winterveuren". Na een laatste ron de met de „staertploeg" (afhaalploeg) kon het land de winter in. Super en kali Al in februari bij een paar mooie dagen kwamen de balen super en kali ten tonele. Meestal moest het kalizout eerst nog door een z.g. „Chi- libreker" gedraaid worden omdat het tot enorme stukken in de zakken verhard was. Hondeird kilo wogen deze zakken en de arbeider moest deze soms honderden metei-s ver het land opdragen. Het werd dan ook meer strompelen. Het zaaikleed werd omgeschort en met de hand werd de kunstmest uitgestrooid, soms nog over de bevroren girond. De zaaier kreeg echter 5 cent per „baele" ex tra. Wanneer het in april lijd werd om het „pecland" klaar te maken, kwam de sleper in het geweer en met flin ke zwaaien, staande op de sleper, trachtte de boer het land gelijk te maken. De volgende bewerking werd uit gevoerd door de „vuufbalkcr", ccn houten eg met Ijzeren pennen en heel vroeger nog met houten pennen. De cg moest daarbij regelmatig om hoog gegooid worden om eventueel achtergebleven onkruid te verwij deren. Wanneer de „kluten" wat kleiner gemaakt, waren met de vijfbalksegge werd er nog eens gesleept en dpn was de zaaimachine aan de beurt die het bruine peezaad. vroeger met slechts een twee- of drietal rassen, aan de grond toevertrouwde. Met wat goed voorjaarsweer kwa men de kleine plantjes snel boven en de eerste bewerking was met de wielschoffel. Een apparaat dat al lang verdwenen is. Met flinke halen en grote passen scheurde de arbeider die dit werk in angenome" deed, de grond open en de eerste onknxid- jes werden vernietigd. Dan moesten de bietjes gedund woi'den. Met de schrepel en soms met vrouw en ou dere kinderen begon dit nauwkeu rige werk, dat altijd met gekromde rug van 's morgens vijf tot soms 's avonds 8 uur, doorging. Voor de goede groei was nog wat Chilisalpe- ter net voor de opkomst gezaaid. Na het dunnen bleef het bij „doorslaan" en tenslotte het „afdanken" hetgeen laatste bewerking betekende. Dan kon de arbeider af gaan rekenen. Na aftrek van het enkele malen (weke lijks) vei"kregen voorschot bleef er nog wel wat over. Het rooien In het najaar (van bietenvliegbe- slrijding of luis was nog geen sprake en als ze er waren had de boer een strop) na Eurghse kermis als de aardappels eruit waren en aan de hoop lagen („de pit") trok de ai'bei- der met zijn vrouw naar het „pee- land". Met het pee„spaedje" wei'den de bieten vakkundig uit de grond ge wipt, even op de spa afgeklopt (voor de tarra) en keui-ig in het gelid op een rij gelegd. De vi'ouw begon dan met het gi-ote peemes het blad af te hakken en de peeën kwamen op hoopjes te liggen. Was er een schip in Burghsluis dan kon geleverd worden Met de grote peeriek wei-den de wa gens geladen (voorzien van pee„lad- der" en „peeplanken") naar Burgh sluis of soms ook naar „den tram" gereden en bij hoog water met de mand in het schip gedragen of bij laag water met speciale schuiven in het schip gegooid. Was er storm of bleef hel schip lang weg dan werd op het havenpla- tcau gelost en grote hopen stapelden Bij hoge vloeden ver- J dwenen soms de bieten in de haven. Een histo rische foto van een „bie- tenstort" in de haven van Burgsluis. zich naast elkaar op. Deze bieten werden later met kruiwagens het schip in gereden. Soms vei-dwenen bij hoge vloeden massa's bieten in de haven die er dan weer met manden uitgetakeld moesten worden. Tarra en gehalte Van elke wagen of soms varieerde dat wel, nam de „tan-eerder" een monster. Dit monster werd gewogen (nauwkeurig met losse gewichtjes) dan in de haven gewassen en af ge- krabt en opnieuw gewogen. De tar- i-a was dan al bepaald en de schone bieten gingen, verpakt in zakjes mee naar de fabriek waar dan het suiker gehalte werd bepaald. Eert. paar we ken later ontving de boer dan een blauw papiei-tje waarop het gehalte was geschreven. Elke dag bracht de knecht die het laatste voer peeën aan de haven of tram bracht het „peeboekje" van de weegbrug mee, want elk voer werd gewogen. De boer werd uitbetaald via de agent die dit in de maand januarie, wan neer alles was uitgei-ekend, deed. De peeën werden vroeger altijd ge contracteerd bij een fabriek. Put- tershoek, Dinteloord, dë Centrale, Sas van Gent, Steenbergen, Zeven bergen wai*en vroeger zeer bekende namen en cr moest bij het lossen en laden terdege rekening mee gehou den woi*den. Wanneer de boer destijds met Sin terklaas zijn land niet op wintervoor had liggen werd hij bij de minder goede ondergebracht. Aan deze tradities is een einde ge komen er wordt nu geleverd als de fabriek vraagt. Veel hangt van het weer af want nog steeds worden grote massa's per schip aangevoerd, doch er is een tendens die toch in de richting van het totale vervoer pei ns gaat. DEN HAAG, 30-12. De bevolking van ons land is in 1970 met 1,2 pro cent toegenomen tot 13,1 miljoen, zo raamt het Centraal Bureau voor de statistiek op grond van de meest re cente gegevens. De zuigelingensterf te vertoont een gunstig verloop. Een daling in 1970 met 4,5 procent, van 13,2 per duizend levendgebore nen in 1969 tot 12,6 in 1960. Ook de sterfte bü de geboorte, pcrinatale sterfte, nam af en wel met 2,6 pro cent. Er kwamen in 1970 meer zieken huisbedden per 100.000 inwoners (plus 5 procent), en in erkende ver pleeginrichtingen (plus 4,7 procent). Het Nederlandse leven, getekend in cijfei-s, geeft nog een reeks an dere veranderingen: meer leerlingen bij het beroeps onderwijs (plus 6.5 procent), meer studenten bij het we tenschappelijk onderwijs (plus 5,9 procent), dalend bioscoopbezoek (min 9 procent), meer overheidsuit gaven voor recreatie (plus 9 procent). De woningvooi-raad nam toe met 2,7 procent, maar het aantal agra rische bedrijven daalde met 3 pro cent. In de Nederlandse zeehavens heerste een belangrijk hogex-e akti- viteit, de totale overslag steeg met 23 procent. De bruto-uux*lonen van volwassen mannelijke arbeiders zijn in het af gelopen jaar met 12 px-ocent toege nomen in industrie en bouwnijver heid en met 13 procent in de land bouw. De prijzen stegen echter met 4,5 (voeding 5 procent, kleding 3 procent, huur 5 procent). Het index cijfer van de bouwkosten van wo ningen ging met negen procent om hoog. Het Centx-aal Bui'eau voor de sta tistiek geeft deze cijfei-s in een spe ciaal nummer van het statistische bulletin „Het jaar 1970 in cijfers". Voor 45 jaar... Opslag van 30 miljoen eieren in koelhuis DEN HAAG, 30-12. Minister Lal- dinois van landbouw en visserij heeft een regeling getroffen voor de opslag door exporteurs van ongeveer dertig miljoen verse Nederlandse kippe-eiei-en. Exporteurs kunnen on der deze regeling voor opslag in het koelhuis aanmelden tot ten hoogste tien procent van de door hen naar West-Duitsland geëxporteerde hoe veelheid kippe-eieven in de maanden september, oktober en november van het jaar 1970. De iegeling zal wor den uitgevoerd door het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren. Toename van misdaad in 1970 DEN HAAG. 31-12. Het aantal vei- mogensmisdrijven is in 1970 toege nomen met 11,5 percent, zo raamt haet Centraal Bureau voor de Sta tistiek op basis van de laatst beken de gegevens. De agressieve misdi'ij- ven bleven op hetzelfde niveau. In het geheel nam de misdadigheid van dc Nederlandse bevolking toe. Het aantal ter kennis van de politie ge komen misdrijven was in 1970: 20 pof duizend inwoners (v.j. 18,6). ZIERIKZEE. In hotel „Juliana" te Zierikzee sprak voor de leden van de fotoclub alhier de heer Den Boer uit Bloemendaal, redakteur van het foto-tijdschrift „Focus" over land schapsfotografie. Hij zette de aanwe zigen diverse zaken uiteen, ook op technisch gebied en probeerde en thousiasme op te wekken bij de le den zijn adviezen op te volgen. RENESSE. Als het waar is dat de komst van wilde zwanen, de zg. De nen, naar ons land een aanduiding zijn dat er een strenge winter op komst is, dan kan gemeld worden dat de heer J. W. G. alhier zaterdag in het Watergat onder deze gemeente een exemplaar heeft geschoten. ZIERIKZEE. Advertentie. - Moe ders! Gij zijt bezorgd voor de gezond heid van uwe kinderen. De ervaring leert dat de kinderen door regelma tig gebruik van Kwatta cacao een betere gezondheid krijgen. Advertentie. Een bijna nog nieuwe pathéfoon te koop met dubbele veer en 12 mooie muziek- en zangnum mers benevens 200 naalden. En dit alles voor nog geen dertig gulden. ZIERIKZEE. In 1925 waren de kerstdagen zacht. De temperatuur was ongeveer 5 graden en er stond een zuidwestenwind, die af en tos. wat regen en natte sneeuw bracht. OOSTÈRLAND. Onder 2eer grote belangstelling is hier begraven de heer J. C. van der Have, die ruim dertig jaar burgemeester van Oos- terland is geweest. Van 1896 tot 1920 is de heer Van der Have ook nog dijkgraaf van de polders Ooster- en Sirjansland geweest. Hij was in de gemeenten zeer geacht en voor velen zal hel een zwaar verlies zijn. FRANKRIJK. Het instituut Pas teur te Parijs heeft een nieuw vac cin tegen TBC bereid. Het kan aan een kind van nog geen tien dagen worden toegediend, ook al heeft de moeder zelf de ziekte dan zal het kind immuun zjjn. Het nieuwe mid del is geen geneesmiddel maar een middel om de zo gevreesde "ziekte te voorkomen. Geen andere inrichting heeft zo een vaccin. KERKWERVE. Bij dc laatste da gen gcivoed hebbende storm hebben de stormvlagen, gepaard gaande met hoe waterstanden, een gedeelte aan dc Flaauwcrsdam onder water gezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 14